Berggas doodt 17 mensen RAMP IN ZWTTSERTAND Drama in binnenste Basadino ...MAAR ZON ZAL SCHIJNEN 52 min Indiërs bedreigd door hongersnood VERGADERING EMS RIEP EMOTIES OP I Congreslid wil vliegverbod Boeing 727 Gratie biji huwelijk i Eén tarief openbaar vervoer ,Don Camillo - rel tussen Franse curé en burgemeester Eerste Kamer dringt aan op stakingswet Driejarenplan nodig voor elk departement PAPENGRACHT 32 - LEIDEN DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS TEIL. 2.09.35 REDACTIE 2.00 15 EN 2.86.94 HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.*. 0 88: p. mod. 3.75; p. kwart, 11.30: franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 20ct p. mm. Telefoontje»1 75 ADVERTENTIEAFD. 2 08.26 GIRO 10.30.03 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19 00 u.) WOENSDAG 16 FEBRUARI 1D66 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEINIG VERANDERING De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen avond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige, oostelijke wind. In het noorden van het land vannacht plaatselijk matige vorst, overigens lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 57e jaargang, no. 16.758 LOCARNO (UPI-AFP). Ten minste zeventien arbeiders zijn vanmorgen in de gangen van een in aanbouw zijnde waterkracht installatie bij Locarno (Zwitser land) om het leven gekomen, toen giftig gas uit een berg stroomde en zich in de gangen verspreidde. Veertien slachtoffers zijn Italia nen, voorts kwamen twee brand weerlieden uit Locarno en een voorman om het leven. Het onge luk gebeurde op één van de hellin gen van de Basadino (3276 mtr.), waar op een hoogte van 2000 mtr. de installatie wordt gebouwd. De politie heeft het dal van de Bavo- na, een zijarm van het dal van Maggia, afgesloten om redders en onderzoekers de nodige bewegings vrijheid te geven op de smalle bergweg naar de plaats van de ramp. Volgens de eerste berichten was er gisteren reeds gas geconstateerd in één van de veje onderaardse gangen van het project. TwBe gasspecialisten van de brandweer van Locarno gingen een onderzoek instellen, maar moeten door l het gas zijn verrast Hun stoffelijke resten werden uien later gevonden. Plot. eeling stroomde het gas, waarschijnlijk afkomstig van een gasbel ln de berg, door de andere gangen. In een 16 km lange gang, waarmee het project ver bonden is met het dal van Bedretto, bij da toegang tx>t de St.-Gotthardpas, kwa men een voorman en veertien Italiaanse I arbeiders om het leven. Vergadering verwerpt voor stel-Polak (Van een oneer verslagywere) DEN HAAG. De algemene verga dering van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen vanochtend onder zeer grote belangstelling in de grote Dieren tuinzaal gehouden belegd om te vol doen aan een gerechtelijke uitspraak kreeg al in het begin een vrij emotioneel karakter, doordat mr. R J. Polak uit Amsterdam een voorstel deed om de notulen van de twee voorgaande verga- NEW-DELHI (AFP) Tussen rpril deringen niet bij acclamatie te aanvaar den maar een commissie te benoemen ter conoipiëring .van deze notulen eo Juni zullen ruim 52 miljoen Indiërs door hongersnood bedreigd worden, zo heeft de Indische minister van Voedsel voorziening, Soebramaniam, gisteren in het lagerhuis te New-Delhi meege deeld. De minister zei dit in de loop van een nogal verhit debat in hel par lement over de voedselpositie In India. Vertegenwoordigers van aUe oppositie partijen hadden zijn ontslag geëist we gens het „volkomen bankroet" van de landbouw|M>iltiek van de regering. Soebramaniam, die ook verantwoor delijk is voor de landbouw, voorspelde dat de voedaelsehaarste bijzonder nij pend zou worden in de maanden april, mei en mogelijk ook juni en wel spe- i claal in de staten Radjasthan, Madhja- Pradesj. Maharasjtra, Goejarat, Miso- re, Orissa en Andra-Pradesj die het meest van de droogte te lijden hebben Vele afgevaardigden van de opposi tiepartijen oefenden scherpe kritiek uit op de regering, die zich maar voortdu- reod en systematisch tot Was- -t hington wendde om steun. Mi- je nister Soebramaniam had het volgens hen nog bonter gemaakt. Hij zou ge- Sj zorgd hebben voor een schaarstepsy- chose" in India door gebruik te maken van onjuiste statistieken. Een communis tische afgevaardigde uit de staat Kera la verklaarde niet te kunnen aannemen dat er in het land werkelijk een tekort aan rijst is. De fout lag bij de regering, die niet in staat was een evenwichtige verdeling van de beschikbare rijst te garanderen tussen de staten, waar men een overschot aan rijst had en die waar een tekort bestond. Lorenzo Milani (dienst weigeren) vrijgesproken ROME Reuter) Een rechtbank in Rome heeft vandaag een priester en 'n eommunlntiHehe journalist vrijgespro ken van beschuldigingen die tegen hen waren ingebracht, nadat z(j het recht van gewetensbezwaar tegen militaire dienst een misdrijf In Italië had- dw» verdedigd. In een brief aan aalmoezeniers die ge wetensbezwaar lafheid hadden ge noemd. had de priester, don Lorenzo Milanie tegen het gebruik van geweld en voor het recht op gewetensbezwaar gepleit. De brief was door een commu nistisch tijdschrift gepubliceerd, waar op de waarnemend hoofdredacteur. Lu- ca Pavolinl, samen met don Lorenzo Milani werd beschuldigd van misdrijf door het bevorderen van militaire onge hoorzaamheid. De priester, die wegens ziekte niet op de rechtszitting aanwezig wae. had de president in een brief geechreven dat hfl „de leerlingen op z(jn school zou blijven leren dat het hun plicht was een officier, die hun bevelen als een gek zou geven, vast te binden en naar een ziekenhuis te brengen." Tegen beide beschuldigden was een voorwaardelijke gevangenisstraf van 8 maanden geeist. Deze concept notulen zouden in de volgende vergadering ter vaststelling kunnen worden voorgelezen. Over dit voorstel, dat de heer Polak deed omdat verschillende voor hem noodzakelijke onderdelen van de vergadering niet in de notulen voorkwamen, ontstond een uitgebreide discussie, die niet helemaal vrij was van emotlaliteit en aan een aandeelhouder, de heer Daumiller, zelfs de opmerking ontlokte, dat hij het on rust creërende optreden van de heer Van Acker (681 heeft de informatie- opdracht vóór een nieuw kabinet van koning Boudewijn aanvaard. Het wordt niet uitgesloten geachtdat de 68-jarige politicus ook een formatieopdracht zal krijgen. WASHINGTON (l PI) De Ameri kaanse democratische afgevaardigde Henry B. Gonzalez heeft er op aange drongen dat een vliegverbod van kracht wordt voor alle straalverkccrsvliegtui- gen van het type Boeing 727. Vier re cente ongelukken met dil driemotorige toestel hebben het leven van 264 perso nen geëist. Een woordvoerder van de Amerikaan se regeringsdienst voor de luchtvaart l FA Aheeft inmiddels verklaard dat een diepgaand onderzoek naar de oor zaken van de ongelukken aan de gpiv is. Het onderzoek wordt uitgevo d doo: de FAA tezamen met de CAB, de raad voor de burgerluchtvaart „Tot dusver hebben wij niets gevon den dat aanleiding geeft om .1e machin- aan de grond te houden", to 'e' d' woordvoerder. Polak „bijna misdadig" vond, vooral ook omdat zijn optreden aanleiding ie tot een grillig koersverloop ter beurze Een oudere aondeelliouder, mr. B. Lap, beschuldigde de heer Polak uit te zijn op ongeoorloofde publiciteit, die hij ln strijd achtte met de ethiek van het beroep van de heer Polak. Hij sprak van juridisch dlletantiome om de vergadering op deze wijze op te houden h -tgeen hij ln strijd achtte met de belangen van de aandeel houders. Zijn verzoek aan de vergadering zich te verzetten tegen dit soort vruchte loze Intermezzi vond kennelijk weerklank toen de voorzitter, A. J. J. Niessingh. die door de houders van prioriteits aandelen als zodanig was aangewezen de vergadering vroeg zich bi] opstaan en zitten uit te spreken over het voorstel van de heer Polak. Het bleek dat de meerderheid der aanwezigen tegen was. De heer Polak trok daarop zijn voorstel in. maar handhaafde zijn verzet tegen het aanvaarden van de notulen bij acclamatie Daarop wei-den de notulen door notaris mr L. Duvnstee in snel treinvaart voorgelezen Een zaak die ongeveer twintig minuten in beslag nam. I Het tempo waarmee deze notulen die van de vergadering van 29 mei 1964 - j werden voorgelezen, en het levendig ge- I roezemoes in de zaal. dat de voorlezing begeleidde, bracht vervolgens mr. Polak tot de slotsom, dat naar zijn mening de ver- j gadering de notulen niet had kunnen volgen „Zijn dit nu volwassen mensen", I zo vroeg hij zichzelf af. „die hun sanctie geven aan notulen, die zij niet hebben kunnen verstaan?". Zijn aanmerking was weer aanleiding tot het op het spreek- gestoelte verschijnen van tevredenen en ontevredenen op dit punt. Bij de stemming bleken de tegenstem mers op de vingers van Cèn hand te tellen, zodat voorzitter Niesingh kon vaststellen dat de notulen met praktisch algemene stemmen waren goedgekeurd. „Wilhelm Teil" voor rechter SANTA MONICA (UPI) Rechter Kurtz Kaiiffinann in Santa Monica, Ca- llfornië. heeft een 36-jarige werkloze ar beider. schuldig bevonden aan dood door grove nalatigheid en hem gelast op 8 maart voor hem te verschijnen om te worden gevonnist. Van den Burh heeft op 10 december van het vorig jaar voor zijn huis een mandarijntje willen schieten dat op het hoofd van zijn vijfjarig dochtertje lag. Hij mistte en doodde het meisje. Donkere woll kleine land, kroonprinses het gesprek i n met boze koppen sinds een foto de et één rake klap tot i de dag maakte. Heel wat wolken zijn losgebarstenandere' dreven over. Een enkele zal blijvith hangen, maar de zon zal schijnen,, morgen, over deze twee gelukkige i mensen. Beatrix en Claus, wanneer zij elkaar in Baarn trouw zullen beloven. Ifoto Af. Koot) DEN HAAG (A.NJM. Het ligt in. de bedoeling naar aanleiding van het aanstaande huwelijk van prinses' Beatrix met Claus von Amsberg op 10 maart 1966 op beperkte schaal gra-, tiebetoon te bevorderen, dat na publi- katie ln het staatsblad op 10 maart sal ingaan. Deze gratieverlening heeft - met bepaalde uitzonderingen betrekking, op tijdelijke vrijheidsstraffen en geld-' boeten Het gaan om feiten gepleegd' vóór 1 Januari 1966. 1 GEWAPENDE „EREWACHT" AMSTERDAM Volgens 'n woord voerder van de gemeente Amsterdam zullen langs de route, die prinses Beatrix en Claus von Amsberg op hun' trouwdag volgen, vierduizend in hoofd zaak „erewacht -militairen worden op gesteld. Voorts worden op die dag dui zend man gemeentepolitie, ca. 1.300 man rijkspolitie en ongeveer 1.700 militairen van het wapen der mare chaussee ingeschakeld. Snoep uitsparen voor India WORMERVEER .A N P De leerlingen van de Prof. Kohnstamm .school openbare handels- en praktijk school te Wonnen-eer, hebben besloten 'oin op 10 maait, de huwelijksdag van prinses Beatrix en Claus von Amsberg geen snoep te accepteren en geen film- i voorstelling bij te wonen. Zij hebben het gemeentebestuur van Wormeiveer gevraagd het hiervoor beschikbaar ge- stelde geld te schenken aan de NOVIB ,ten behoeve van de actie „Hongerend i India' HAAGSE AGGLOMERATIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De openbare vervoers bedrijven binnen de Haagse agglome ratie (Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Leidschendam, Zoetermcer) en Wasse naar zijn lot een vrijwillige samenwer king gekomen inzake het gebruik ma ken van eikaars diensten door het pu bliek en van de tariefstelling binnen de gemeenten Den Haag, Rijswijk en Voor burg. In dat gebied zal het HTM-tarief even- eens gelden voor de lijndiensten van de NZHVM, de Citosa en de WSM. Door folders zal het publiek uitvoerig worden ingelicht over hiermee verband houden de wijzigingen, die zich in twee fazen zullen afspelen. De eerste gaat in op 22 mei. de dag van de nieuwe dienstrege ling bij de Spoorwegen. Dan krijgen de wijken Marlot, Bezuidenhout en Be noordenhout rechtstreekse verbindingen met de stations en komen er ook enige wijzigingen ln de verbindingen met Rijs wijk en Wateringen. De andere wijzi gingen die in oktober van kracht wor den betreffen Voorburg en Loosdui nen. (Zie verder pagina 5). Slachtoffer van James Bond GOSFIELD U.P.l...Was James Bond er maar nooit geweest", verzuchtte de Engelsman Bernard Brooks na de zoveelste aanhouding door de politie, dat de fictieve Britse spion in de (Van ome Parijse correspondent) FA RUS Och waren alle mensen wijs de wereld was een paradijs. Aan die woorden moet men denken ais men de nieuwste Don Camillo leest die zicli op het ogenblik af speelt tussen burgemeester en pas toor Van Menil-Hubert-siir-Orne waar 542 zielen wonen. De burgemeester Feruand Delazier is een brave man en een goed katholiek. Dè glazen calvados, die hij met de pastoor aan de toonbank van het café de la Ma rie heeft gedronken zijn niet te tel len. Het moeten er veel, zeer veel zijn geweest, want burgemeester en pastoor kennen elkaar al 21 lange Ja- De burgemeester kwam regelmatig in de pastorie. De pastoor kwam re gelmatig op het gemeentehuis. De burgemeester kwam zelfs veel ver der dan de pastorie. Trouw speelde hij zondags op het kerkorgel, niet veel 'groter dan een harmonium. Op zijn graf zou de pastoor Femand de absolutie hebben gegeven. Maar ook pastoor Hamel is een bra ve ziel, die de keizer graag wil ge ven wat des keizers is, mits men God geeft wat God es ls. Hij is ook geen conservatieve man want hij is meegegaan met de hervorming dat de priester voortaan de mis opdraagt met het gezicht naar het kerkvolk. Hij staat dus met zijn rug naar het oude altaar dat volgens zijn smaak zo foeilelijk is, dat hij er een fluwe len doek met gouddraad bestlkt over heen heeft laten hangen. Van dat ogenblik af zat de kat in de gordijnen. „Het altaar was bij zonder leiyk", zegt de pastoor. „Het altaar was bijzonder fraai," zegt de burgemeester. Toen kwam de winter en het werd koud in Menll-Hubert-sur-Orne en nog veel kouder in de toch al zo kou de kerk. De gemeenteraad 13 le den nam met algemene stemmen het moedige besluit om de pastoor 1000 francs subsidie te geven, zodat hij zijn kerk kon verwarmen. Maar de gemeenteraad knoopte er op voor stel van de burgemeester de voor waarde aan vast dat de fluwelen lap, met gouddraad bestlkt zou worden verwijderd. Dan maar liever in de kou. zei de pastoor. En de 1000 francs subsidie wees hij verontwaardigd van de hand. Sedertdien bestookt men elkaar van beide kanten met communiqués over en weer. waarbij de pastoor al tijd een bootlengte voorblijft want hij hanteert de pen beter dan de bur gemeester. Zo liggen in Menil-Hubert-sur-Orne 542 zielen de zaken. Da ge meenteraad houdt voet by stuk. Geen subsidie voor de verwarming en geen buizen voor de waterleiding. Ook de pastoor houdt voet by stuk. 22 Jaar heeft hij water gepompt uit de regenput, daar kunnen gemakkeiyk nog wel 22 Jaar by. ■eld i film zijn Mi rt Brooks ils Brooks er met zijn at. ziet hij politieioagens anjagen en willen de Elke wagen opuit achter zich politiemanne „raar nummer" heeft. Steeds opnieuw leggen, dat het geen „raar" nummer ia en dat hij hel bovendien al op zijn nummerbord had nog voor de James Bondrage begon. De 00 in het nummer is 't registratie nummer iron het graafschap Essex. De 7 heeft hij toevallig gekregen. „Ik wou maar. dat die James Bond er nooit was geweest", zucht Brooks, die nog nooit een van Ian Fletnmings ro mans of dè filmversies ervan heeft ge lezen of gezien. Advertentie Proces tot voor Hoge Raad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanuit de Eerste Ka mer is er tijdens de behandeling van de begroting van justitie bij minister Sam- kaJden op aangedrongen spoed te ma ken met een wettelijke regeling van het stakingsrecht. Verschillende senatoren waren van oordeel, dat recente gebeurtenissen rond de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over de arbeidsvoor waarden en de kwestie georganiaeer- den alle aanleiding geven tot spoed met deze materie. De heren Slegmann (KVP), Brongers- ma (PvdA), Van Pelt (PSP) en De Gaay Fortman (AR) verwezen in dit verwezen in dit verband naar de uit spraak van de president van de Haag se rechtbank in het kort geding betref fende de Maastrichtse aardewerkindus trie, waarbij de werknemers onder straffe van een dwangsom een stakings verbod werd opgelegd. Prof. De Gaay Fortman zei eigenlijk wettelijke regeling niet nodig te achten, tenzij men voortgaal op de weg het stellen van dwangsommen. Hij sprak in dit verband de hoop uit dat de betrokkenen de voor de Haagse recht bank gevoerde procedure tot en met de .Hoge Raad zullen voortzetten. Indien de minister tot een wettelijke regeling wil komen moet volgens prof. De Gaay Fortman niet alleen de SER daarover worden gehoord, maar dient er tevens wettelijke regeling te komen voor de oplossing van arbeidsconflicten. De Stichting van de Arbeid is namelijk zijns inziens zo zeer een beleidsorgaan ge worden, dat ze ongeschikt is om verzoe nend en bemiddelend bij arbeidscon flicten op tB treden. Beleidsfouten door onjuist toekomstbeeld (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Dl alle departementen op een driejarenplan te maken van de ti 1970 uit te voeren taken en de nog te ontwerpen plannen van leder ministerie afzonderlijk. Bovendien moet daarbij een begroting overlegd worden. De re gering heeft hiertoe besloten om 't par lement een totaalplan op middenlange termijn te kunnen voorleggen. Minister dr. Ir. A. Vondeling, die dit in Amsterdam op een congres van de dr. Wiardi Beckmanstichtlng, wetenschap pelijk bureau van de Partij van de Ar beid, meedeelde, stelde vast, dat er veel te weinig vooruitdenkers op de be langrijkste ministeries zitten. Deze mi nisteries moeten kunnen beschikken over minstens vijftien wetenschappelij ke ambtenaren die zich uitsluitend bezig dienen te houden met onderzoekingen naar toekomstige ontwikkelingen. Bij gebrek aan een toekomstvisie zijn volgens dr. Vondeling in het naoorlog se Nederland te veel fouten gemaakt. Hij noemde daarbij de Nieuw-Guinea- gering heeft kwestie die verkeerd beoordeeld is, de gegeven verkeerde prognoses over het woningte kort, de onderschatte groei van de t.v. de ontwikkeling van het autoverkeer, de foutieve veronderstellingen over ho ger en middelbaar onderwijs en de mis kende sociale problematiek van de klei ne zelfstandigen. De wetenschap staat nog huiverig te genover de samenwerking met de politi ci. Maar de politici zelf doen er ook weinig aan. Waarom ook? Er bestaat Immers toch geen pressiegroep van de wetenschap. Toch moet dit verande ren. aldus mr. Vondeling. Het wordt hoog tijd dat meer full-time-Kamerle- den zich veel meer met de wetenschap gaan bemoeien om zo een beleid voor ■ie toekomst te kunnen opbouwen. Vrouw enige tijd schijndood TORONTO (UPI) Een vrouw die iterdag dood werd verklaard ligt thans listig ziek in het St.-Mlehaelszieken- nis van Toronto in Canada. De vrouw, de 57-jarige Alberta Pi pher, was al overgebracht naar 't mor tuarium van Toronto, waar de doodsoor zaak zou worden vastgesteld. Men con stateerde dat ze nog ademde. Lijkschouwer dr. Ralph Johns ls han gende een onderzoek-geschorst. Dr. Johns was naar de woning wan de vrouw geroepen omdat er sprake scheen te zijn van zelfmoord. Hij onderzocht de vrouw gedurende een uur en liet haar toen naar het mortuarium vervoeren. maken het welvarend als we zijn met het jaar bonter. Jungles en steppen worden afge stroopt om het vrouwelijk schoon zo aardig mogelijk te verhullen. Deze korte bontjas, van kangoeroe- bont, is te zien op de Australische handelstentoonstelling in Rotterdam (Hilton). De Cn tee ligt eo vastgeslagen in ijsboeiendat d< y>sbrekert nieten worden ontzet. Deze opname i* o.i eigen kracht niet doorkomen en met behulp van lakt ian brug van een Zweedse ijsbreker, die drie ingevroren i isolement komt verlossen. ROME (AFP) De geruchten volgen welke mevrouw Jacqueline Kennedy in hert huwelyk zou treden met Antonio Hij verdedigde zich met te zeggen dat 1 Garrigues Diaz Canabate. Spaans ambas- mevrouw Pipher had gelegen „in een I sadeur by het Vatlcaan. zijn volkomen verwarmde kamer" maar dat ze zelf uit de lucht gegrepen. Dit is gisteren „koud als de dood" was geweest en ook meegedeeld in kringen die nauwe relate „de typische bleekheid daarvan" had .net de Spaanse ambassade in Vaticaan- gehad. stad onderhouden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1