Zestig jaar |n Maastricht woont oudste chauffeuse van Nederland Van nu Acker wordt informateur Wolfgang uit Berlijn Neuss wil emigreren loopt Buschauffeur achter met loon Met geweld rol in film opgedrongen Paarden begonnen, als zij voorbij kwam, te steigeren NJONO: ACTIE TEGEN RAAD GENERAALS Herstel van coalitie? Chefarine „4" DINSDAG 15 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT Pers tegen zich ingenomen (Van onze correspondent in Bonn) BERLIJN De bekende Westberlljn- se cabaretier Wolfgang Neuss (der Mann mit der Pauke) uil emigreren. Zijn doel zal wel Zweden zijn, waar zijn vrouw en kind zich reeds bevinden. Wolfgang Neuss werd dezer dagen door het plaatselijk bestuur der partij uit de SPD geroyeerd omdat hij in verkie zingsredevoeringen voor de bondsdag verkiezingen van september van het vo rige Jaar de kiezers heeft aangeraden om op de (communlstlsch-geinflltreer- de) „Deutsche Friedens Union" (DFU, „Die Freunde Ulbrichts") te stemmen. Dat is misschien de aanleiding voor de individualist Wolfgang Neuss uit West-Berlijn te vertrekken, het is zeker niet de oorzaak. Neuss is de laatste tijd in toenemen de mate met iedereen in conflict ge komen. O.a. wordt hij door de hele Westberlljnse pers eenvoudig doodge zwegen, nadat hij een campagne der Westberlljnse da£bladèrt 'ötn 'de habe- staanden van de jn Zuld-Vletnarp geval len Amerikaanse militairen één kleine Berlljnse vrijheidsklok te schenken, be lachelijk heeft gemaakt. De kranten ne men geen advertenties meer voor Neuss' cabaretvoorstellingen. Wolfgang NeuBS is over deze kwestie Zuid-Vietnam in een proces gewikkeld met vijf Berlijnse dagbladen, vanwe ge hun weigering zijn cabaretadver tenties op te nemen. In eerste instantie kregen de dagbladen van de rechter gelijk. Neuss wil echter in hoger beroep gaan en deed een beroep op de bevol king hem daarvoor geld te sturen. Daarvan is in rijke mate gebruik ge- Miljoen schade aan gestolen bromfietsen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Van de ongeveer 1,5 miljoen bromfietsen werden ter vorig Jaar bijna 12.000 ontvreemd door dief stal of joy-riding Daarvan kwamen er weliswaar ruim 7Ó00 weer terecht, maar de schade aan vermissing en beschadi ging bedraagt toch altijd nog een mil joen gulden. Diefstal en joy-riding wor den na 1 maart echter moeilijker: brom fietsplaatjes met bijbehorend document bieden een grote bescherming aan het voertuig, althans dat hopen wetgever en politie-instanties. Bromfietsplaatje en verzekeringedocument behoren onaf scheidelijk bij elkaar. Letters en cijfers van het plaatje worden ook op het docu ment vermeld met daarbij bovendien allerlei andere gegevens over de brom fiets Daarom moet de bromfietser na 1 maart wanneer het plaatje defini tief voorgeschreven wordt ook de papleren bij zich dragen. Dit voorkomt bij controle veel narigheid. Bij het kopen van een tweedehands bromfiets is extra waakzaamheid geboden. Bonafide ver kopers van tweedehands voertuigen heb ben hiermee geen enkele last. Zij zullen de documenten afleveren tegelijk met het voertuig. Brits kabinet kiest voor F-III LONDEN (Reuter) Het staat vrij wel vast dat Engeland ten behoeve van zijn „kernzwaard" in de. jaren ze ventig Amerikaanse bommenwerpers van het type, F-lll zal kopen en niet zal overgaan tot het bouwen van nieu we vliegdekschepen. Dit is van welingelichte zijde ln Lon den vernomen. Het besluit om het Ame-1 rikaanse toestel aan te schaffen zou gisteren gevallen zijn op een vergade ring van het Britse kabinet. Het zou daarbij tot een flinke ruzie zijn gekomen tussen de leiders van de luchtmacht en die van de vloot. De minister van Marine, Christopher May- hew, en diverse admiraals, onder wie de chef van de marinestaf, admiraal sir David Luce, zouden zelfs met aftreden hebben gedreigd. Zij stelden, dat een nieuwe vloot van vliegdekschepen ter vervanging van de snel verouderende schepen van de Britse marine noodza kelijk is om Engelands defensieverplich tingen te kunnen nakomen. maakt. Zo heeft het Düsaeldorfse caba ret-gezelschap „Das Kom(m)oedchen" een gift van 2.000 dollar overgemaakt. Het Münchense cabaretgezelschap „Lach und Schiessgesell8chaft" stuurde 2.000 Mark en de Berlijnse „Stachelschwei- ne" 1.000 Mark. Wat Neuss voor zijn proces in tweede instantie niet nodig heeft wil hij ten goede laten komen van de hulp aan sof- tenonklnderen. Afgezien van dit proces heeft Wolf gang Neuss in West-Dultsland geen fl- ductie meer. „Ik zie hier alleen nog maar de mo gelijkheid dat een paar lui me het liefst zouden willen lynchen", aldus Neuss. Hij stelt vooral de Berlijnse pers er voor verantwoordelijk dat hij nu leder een tegen zich heeft gekregen. UTRECHT (A.NP.). De gemiddelde buschauffeur bij een streekvervoèrbedrljf verdient bijna 12.50 per week minder dan de gemiddelde geschoolde werknemer in de nijverheid. Tot deze conclusie komt het rapport van de commissie loonstruc- tuur voor de c.a.o.-autobusdiensten. Bij de inmiddels begonnen onderhan deling voor de nieuwe c.a.o. zullen de vakorganisaties er naar streven de ach terstand volledig in te lopen, zij het dat zij bereid zijn dit geleidelijk aan te doen. Wel zal nu al moeten worden vastgesteld in welk tempo dit zal gesahleden. De voorzitter van de prot.-christelijke bond van vervoerpersoneel heeft laten weten, dat zijn bond de onderhandelin gen niet zal laten stranden op de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden. De Nederlandse strokartonfabrikanten zullen de vorig jaar- toegezegde f 125.000 aan de werknemersorganisaties overma ken. Voor 1966 zijn door de werkgevers voorstellen gedaan, die volgens de bon den een oplossing voor de toekomst mo gelijk maken. Tussen de directie van N.S. en de drie vervoersbonden is ln principe overeen stemming bereikt over de oprichting van enkele honderden overlegorganen binnen het vrij gedifferentieerde bedrijf van NB. Wanneer alle plannen doorgaan zullen oude leden van deze organen wor den gekozen op basis van kandidaten lijsten, die door de vakbeweging zullen worden ingediend. Deze organen zullen het toezicht op de toepassing van loon- en arbeidsvoorwaarden, personeelsvoor- sohriften en dergelijke van de personeels- Nederland op beurs Leipzig AMSTERDAM. (A.N.P.). Aan de voorjaarsbeurs voor techniek en ver- bruiksgoederen, die van 6 tot en met 15 maart in het Oostduitse Leipzig zal wor den gehouden, nemen dit jaar ongeveer honderd Nederlandse exposanten deel. o.a. DAF in Eindhoven, de Verenigde Machinefabrieken, de Algemene Kunst zijde Unie. Lucas Bols. Van Houten, de Leidsche Wolspinnerij en het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Er zijn in totaal 10.000 exposanten uit ongeveer 75 landen. Het is dat er nog geen Amerikaanse toeristen zijnanders zouden ze gewapend met dure fototoestellen zeker naar Marken snellen om daar nu eens een ander dan het gebruikelijke plaatje te schieten. BRUSSEL (A.N.P.), Een gewezen omroepster van de Belgische televisie is 't afgelopen weekeinde bijna het slacht offer geworden van een Oostenrijkse filmproducer, die haar wilde dwingen een rol ln een nieuwe produktie te Hoewel zij aanvankelijk wei belang stelling voor de rol had. wees zij het aanbod af omdat enkele scenes haar niet aanstonden. Met behulp van een Antwerpse barkeeper en diens vrouw werd de ex-omroepster naar een villa in Schoten bij Antweipen gelokt. Daar zou zij onder invloed van bedwelmende middelen en onder bedreiging van een revolver zijn gedwongen alsnog een contract te tekenen voor de filmrol. Nadat zij had weten te ontsnappen deed de politie een inval in de Vonlng, waar de Oostenrijkse produoer levenloos werd aangetroffen. De barkeeper en zijn echtgenote zijn gearresteerd rijden zonder ongelukken „Ik kan u dag en uur zeggen", vertelt zij ons. „Ik woonde toen op kasteel „Wolfslaer" ln Bavel en op de 10de februari 1906 werd m"n oudste zoon geboren. Uit blijdschap over dit feit gaf mijn man me op die dag een Mors cadeau. Nee. nee. die wagen bestaat al lang niet meer. Het was een bakbeest van een auto. van Franse makelij, die wel een voorruit, maar geen zijruiten had. Tenminste voor wat de bestuur dersafdeling betreft, want, die was. zo als in al die oude auto's, door een dikke glaswand van de passagiersaf deling gescheiden. De verlichting be stond uit carbidlampen en om de motor op gang te krijgen moest Je uit alle macht zwengelen. En o, wee, als je een lekke band kreeg. Je kon er de velg niet afhalen en je moest hem aan het wiel repareren. Tussen Breda en Antwerpen heb ik eens 5 lekke banden gehad. Ik moest trouwens alle repara ties zelf doen. want er waren in die tijd geen garages. Gelukkig had ik een technische knobbel en zolang er aan die reparaties geen smidswerk te pas kwam klaarde ik het wel. Die Mors was voor zijn tijd een bijzonder snelle wagen, die zo'n 80 km kon rijden. Dit haalde je maar zelden .want de wegen waren er niet naar en je moest altijd op vee letten. Wanneer je een paard tegenkwam, was het zaak even langs de weg te gaan staan, want het beest begon te 6teigeren en zou er met de wagen en al vandoor zijn gegaan". Rijbewijs no. 499 De eerste weken reed mevr. Bemel- mans. zoals zij toen heette haar eerste man is overleden zonder rij bewijs. Dit kreeg zij op 11 april 1906 zonder meer thuis gestuurd. „Nee. een ryproef behoefde je daar ln die tijd niet voor af te leggen", zegt ze: „Trouwens, wie zou dat hebben moeten doen? Er waren nog 'maar zo weinig mensen, die een auto bestuur den, en dat werd hen door de ver koper geleerd. Mijn rijbewijs droeg als nummer 499". Bij die ene Mors is het niet gebleven. Mevr. Knottenbelt is op het ogenblik aan haar 27ste auto bezig. Ja. u leest goed. Nog steeds stuurt deze dame. ondanks haar 82 jaar. bijna dagelijks haar Opel Record door het bijzonder drukke Maastrichtse stadsverkeer. „De spitsuren? Nee. Ik zal ze nu niet bepaald opzoeken, maar ik laat er m n wagen toch ook niet voor thuis, als ik uit moet", zegt zij. ..Weet u. ik voel me zekerder ln mijn auto dan op mijn voeten". Mevr. Knottenbelt-Kleymans is in Breda geboren en er zullen daar beslist mensen zjjn. die in haar jeugd schande over haar gesproken hebben. Zij was namelijk het eerste meisje in Breda, dat op een fiets reed. Glim lachend laat zij ons een foto zien. waarop zij met haar vader, beiden naast een fiets, staat afgebeeld. „Ja. dat was een hele sensatie in die tfld". zegt zij. „Je ging maar zo niet op een flets zitten. Nee. daar kleedde je je apart voor. Mijn vader had ook een speciaal „fietspak". „Ik ben altijd voorzichtig", zegt zij. „hetgeen niet betekent, dat ik over de weg kruip. Ik rijd nu eé-nmaal graag hard. of het nu over de weg is of op het water. Jaren geleden heb ik een heel snelle motorboot gehad en ook daarin vond ik het heerlijk om als een pijl over het water te schieten". Record Nog steeds heeft mevr. Knottenbelt uit eigen beweging het onderwerp niet aangeroerd, waarom we eigenlijk een praatje met haar zijn gaan maken. Het uitzonderlijke record namelijk misschien is het wel een wereld record dat zij een dezer dagen kan vieren. Wanneer wij er eindelijk zelf over beginnen, geeft zij het glim lachend toe. „Inderdaad. Ik heb ln die 60 Jaren nog nooit lew aangeraakt en nog nooit een schrammetje van een ander gekregen. Wanneer ik een nieuwe wagen kocht, kreeg ik steeds voor mijn oude de hoogste Jnruilprijs. Ik heb nog nooit een proces gekregen, hoewel er ver scheidene jaren geweest zijn. dat ik 30 40.000 km reed. Natuurlijk is dat ook een kwestie van geluk", voegt zij er bescheiden aan toe. Mevr. Knottenbelt woont sinds 7 jaar in Maastricht, sinds de tijd. dat het Bejaardencentrum St.-Gerlachus een der modernste van ons land ln gereed heid is gekomen. „Ik woonde toen ln Den Haag", zegt zij. „en hoorde, dat ln Maastricht ver zorgingsflat gebouwd werden, van waaruit je Nederland en België kon zien. Mijn kinderen zaten, met uit zondering van een dochter in Zee land. ln het buitenland. Waarom zou lk niet ln Maastricht gaan wonen, dacht lk. Je hebt toch je auto en dan is de afstand niet zo'n groot bezwaar". 3 garages Omdat we zelden het reeds mevr. Knottenbelt haar tijd steeds een paar stappen vooruit is geweest, stap te zij in 1906 van de fiets en nam plaats achter het stuur van een auto. Zij is hierdoor zonder twijfel de oud ste chauffeuse van on6 land. Vele jaren heeft zij met haar gezin ln het buitenland doorgebracht in de buurt van München en Brussel, en praktisch alle Europese landen per auto bereisd. Haar auto's werden steeds sneller, want zich snel voortbewegen heeft haar altyd aangetrokken. Er waren twee Lancia Lambda's bij en een 6- cilinder BMW. die haar door de Duit sers tijdens de besetting is afgenomen. En ook nu nog drpkt zij op open wegen de gaspedaal van haar Opel behoorlijk naar beneden. Het Maastrichtse bejaardencentrum is inderdaad een bouwwerk, dat ls op getrokken volgens de nieuwste opvat tingen van bejaardenzorg. Alleen met „bejaarden" als mevr. Knottenbelt hebben de bouwers geen rekening ge houden. Op 132 flats zjjn.. 3 gara ges I Mevr. Knottenbelt heeft de eer ste gekregen en heeft die nog steeds ln gebruik. ..Die zal wel gauw vrijkomen, moeten zij gedacht hebben lacht Nederlands oudste chauffeuse". Tot nu toe heb ben ze zich al 7 Jaar vergist. Ik krijg Iedere keer weer opnieuw m'n rijbe wijs verlengd en voel me achter het stuur van mijn auto nog precies als een halve eeuw geleden. Onder het rijden denk ik aan niets en reageer ik volkomen automatisch. Ik heb zo veel ln grote steden, waar het vroeger ook al druk was. gereden, dat lk niets van het moderne verkeer merk. Zelfs fiet sers hinderen me niet. Ik ben er lang zaam ln gegroeid en weet. dat je op de Nederlandse wegen altijd met een fietser rekening moet houden". Pullover van wol met nylon. Maten 116-152 v.a. f. 9,! Bijpassend wollen broekje. Maten 104-134 v.a. f. 9,95. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! Advies hoofdbedrijfschap Toch uitverkoop bij nieuwe vakantie-opzet (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhan del heeft ln een advies aa het alge meen bestuur voorgesteld de data voor de zomerultverkoop te handhaven on danks de vakantiespreidïng. Gebleken is namelijk dat veel bedrijven aan vas te data gehecht zijn, ook al In verband met gezamenlijke landelijke bevoorra ding, reclame en dergelijke. Bovendien worden bij een eventuele regionale in deling van de zomerultverkoop grote bedrijfstakken uitgezonderd. de i Proces in Djakarta Aidit ontwierp militair plan DJAKARTA (A.NJP.). Tijdens de maandagavondzitting van het proces tegen dc voormalige voorzitter van de Indonesische communistische party, Njono, heeft deze bijzonderheden gege ven over de bijeenkomsten van het poli tieke bureau van de partij, waar de voor- kantiespreiding in drie perioden tussen j Aidit. het initiatief had genomen 1 juli en 15 augustus niet algemeen op- -september- gevolgd wordt. Hier en daar blijkt na- melijk al, dat het advies voor deze REGERINGSCRISIS IN BELGIË BRUSSEL (ANP) De 68-Jarige so cialist A. van Acker heeft vandaag een „Informatieopdracht" van de koning aanvaard ln de Belgische regeringscri sis, die de vorige week donderdag ls ontstaan door het aftreden van het ka- >ciallstische kabinet Na de weigering door de liberale par tijvoorzitter O. Vanaudenhove om als Informateur op te treden wordt aangeno men, dat Van Acker zal streven naar het herstel van de rooms-rode coalitie. Of hij daarvan zelf de leiding op zich zal nemen kan moeilijk worden voor speld. De christelijke volkspartij Is de grootste partij met 77 zetels in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers, 13 meer dan de Boolalistische partij. Het Is dan ook mogelijk, dat Van Acker tot informateur is benoemd omdat het de socialisten zijn geweest, die het vonnis, over het kabinet-Harmei hebben ge veld nadat het onmogelijk bleek de me ningsverschillen tussen de regerings partners over de ziekte- en invalidi teitswet en het daarmede verband hou dende geschil met de artsen uit de weg te ruimen. spreiding te laat gekomen is om het dit jaar algemeen te kunnen volgen, althans volgens het dagelijks bestuur van het hoofdbedrijfschap. Wel zullen de Kamers van Koophan del verzocht moeten worden alleen bij werkelijk gebleken noodzaak de uitver koopdata te verschuiven. De Kamers hebben hiertoe zij het beperkte bevoegdheden. Moro probeert Scelba te houden (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME De demissionaire minister - president Aldo Moro is sinds zaterdag- morgen bezig om in opdracht van de president van de republiek voor de tweede maal overleg te plegen met de vertegen woordigers van de vier partyen die de centrum-linkse coalitie vormden. Moro moet uiterlijk dinsdagavond aan Snragat verslag uitbrengen en dan zullen we zien hoe de kaarten liggen. De eerste vergadering was half juli gehouden. Aidit had toen inlichtingen verstrekt over de slechte gezondheids toestand van Soekarno en plannen van een raad van generaals ooi de macht in handen te nemen. (Het bestaan van een dergelijke raad is steeds door het leger ontkend en een voorwendsel voor de communisten genoemd om een greep naar de maoht te doen). Er werd een tweede bijeenkomst gehouden waarop men do militaire kracht van de Indonesische strijdkrachten besprak, alsmede de poli tieke aspecten van de revolutionaire raad, die ln de plaats moest komen van het honderd leden tellende kabinet. Deze raad had een „nationaal coalitiekabinet- moeten worden, waarin figuren als Na- sakom en andere groepen /ouden worden opgenomen, mits zii tegen de raad van generaals waren. (Nasakom is president Soekamo's idee van nauwe samenwer king tussen nationalisten, religieuze groeperingen en communisten De derde vergadering van het commu- Het Ambassadeur Indonesië teruggeroepen uit Peking «INGAPOltE (U.P.I.). De Indonesi sche ambassadeur In Peking, Djawoto, is teruggeroepen naar Djakarta, zo la door Volgens het radiostation heeft minister van Buitenlands* Zakendr. Soebrandcio h*t parlement van deze beslissing op de hoogt* gesteld. est irriterende van deze hele I voor de staatsgreep. De bedoeiing i dat op zulk een onbeschaamde I deeg bijeenkomst was de plannen in de- ■irdt geïntrigeerd tegen Moro finltieve vorm ie gieten en de taken re verdelen Militaire vraagstukken zouden dooi- Aidit. worden behandeld, terwijl politieke kwesties, zoals de samenstelling van de revolutionaire raad ln handen werden gelegd van zijn medewerken Soedisman (secretaris van het politbu reau) en NJoto, die tweede vice-voorzit ter van de PK1 was en als de partij- bheorltlcus werd beschouwd. Soedisman zou uit de gevangenis zijn ontsnapt. Njono, de vakbondsleider, kreeg de taak toegewezen om voor reservetroepen te zorgen. De datum waarop men tot actie zou overgaan was volgens Njono slechts aan de negen leden van het politieke bureau bekend. De voormalige Sotei- leider zei herhaaldeiyk, dat op deze derde bijeenkomst besloten was president Soe karno over het bestaan van een „raad van generaals" in te liohten. (Advertentie) Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk Vier middelen in één tablet helpen elkaar en....-doen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beteren doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. zelf. Want toen deze volkomen klaar met. liet hei-stel van zijn oude kabinet, kwamen opeens de socialistische party en met. de mededeling dat oud-premier en de ex-minister van Binnenlandse Zaken van De Gasperi, Mario Scelba, onder geen voorwuarde ln het kabinet kon worden opgenomen. Moro had iiiertoe besloten, om aldus aan alle partijstromingen van de Democratia Christiana een plaats in zgn kabinet te verschaffen, om aldus de eenheid van die partij en daarmee kracht van de regering te bevorderen. De toestand is derhalve zo dat de Democratia Christiana haar gezicht en haar prestige zou verliezen, als zij ln de huidige omstandigheden Scelba liet vallen, terwijl aan de andere kant de drie coalitie genoten ook praktisch onmogeiyk meer terug kunnen. Daardoor is deze crisis plotseling geworden tot een der moeilijkste en meest gecompliceerde, die het land heeft gekend. (Tus6en haakjes: het is de 22ste kabinetscrisis in iets minder dan 20 jaar.) dr Herdenking Ned. esperantopionier HILVERSUM A.N.P.). - Op 25 febru ari zal het honderd jaar geleden zijn. dat de Nederlandse esperanto-pionier Dreves Uitterdijk geboren werd. De her denking van dit feit zal ln Hilversum plaatsvinden, omdat de heer Uitterdijk daar lang gewoond heeft en daar ook is gestorven. HOOFDREDACTEUR WIJKT Episcopaat tegen progressief blad in Engeland LONDEN K.N.P.). De hoofd redacteur van het Engelse katholieke weekblad Catholic Herald. Desmond Fisher, zal binnenkort zijn functie neer leggen. By verschillende leden van het Engelse episcopaat, vooral by kardinaal Heenan van Westminster, bestonden reeds enkele jaren bezwaren tegen de gematigd progressieve Catholic Herald, met name tegen de „ingezonden brieven", waarin de hoofdredacteur ook brieven toeliet, die soms een scherpe kritiek leverden op katholieke opvattingen in Engeland. Bijzonder kwaad bloed zetten de uitgebreide discussies in de rubriek over de geboorteregeling. Volgens in gewijden is de directie van de Catholic Herald voor de keuze gesteld een nieuwe redactionele koers te varen of openlijke desavouering door de bisschoppen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5