S)e£eid6eGoii^cmt Vanavond in de ether DWANGARBEID VOOR SOVJET SCHRIJVERS I TELEVISIE RADIO Toneelcensuur in Engeland moord aan de br©n pagina 2 DE LETDSE COURANT dinsdag 15 februari 1966 Geen interesse voor sparen via de fiscus TT^ AT er gebeuren gaat, wanneer minister Vondeling en staats secretaris Hoefnagels hun voorstel met politieke kracht gaan verzwa ren, weten we niet. Maar wanneer het straks in de Kamers een vrije kwestie wordt, zal blijken dat het voorstel om door middel van be lastingspaarbrieven de bittere pil van de recente belastingverhogin gen wat te vergulden, bij het par lement even weinig weerklank vindt als bij de publieke opinie. De verhoogde fiscale druk door verzwaring van indirecte belastin gen is om te beginnen gemakke lijker geaccepteerd dan sommige kabinetsleden misschien destijds vermoedden. Bij vrijwel niemand heeft het plan om bij de fiscus te sparen doorslag gegeven om het belastingplan voor 1966 te accep teren. Uit dien hoofde zouden de be windslieden van Financiën hun plan gerust kunnen laten vallen. De meeste staatsburgers zullen meer interesse hebben in een wat zuiniger gehouden inkomstenplan voor 1967 dan in spaarbrieven die na 1970 kunnen worden verzilverd. Bovendien is de publieke opinie nogal onder de indruk gekomen van het kritische argu ment, dat dr. Vondeling en zijn adviseurs met hun af losbare belas tingspaarbrieven dan toch maar een hypotheek leggen op het beleid van hun opvolgers. Hun tegenargument, dat straks de woningbouw minder geld zal kosten en dat het aardgas dan zijn nationale rendementen gaat ople veren, is maar ten dele waar. Want uit de eigen visie van leden van het kabinet-Cals staat wel vast, dat de eerstkomende tien jaar de Nederlandse gemeenschap nog grote bedragen zal moeten opbren gen voor stadssanering, wegen plan, volksgezondheid, onderwijs en nog vele andere zaken die extra uitgaven gaan vergen. Bovendien gaat de conjunctuur- beheersing nog niet zo ver, dat een regering de garantie kan geven als zou er in de zeventiger jaren beslist geen omslag van die con junctuur te verwachten zijn. We praten dan nog niet over de nationale bijdrage aan de eman cipatie der ontwikkelingsgebieden. Wordt terzake een consequente politiek gevoerd, dan zal men na 1970 evenwel met aanzienlijk gro tere bedragen uit de bus moeten komen dan thans geschiedt. ALS bijdrage tot bezitsvorming is het belastingspaarbrieven- idee ook al geen succes gebleken. Theoretisch vindt er enige sprei ding van bezit door plaats, maar praktisch haalt het minder uit dan de gepremiëerde spaarregelingen waarmee al gewerkt wordt. In het algemeen zou men kun nen redeneren, dat tegen 1972 het 'dan zittende kabinet door een goede belastingpolitiek hetzelfde kan bereiken als dr. Vondeling en drs. Hoefnagels thans beogen. Alleen zullen ze dan de vrijheid hebben om het tegen die tijd best mogelijke voorstel te kiezen. Gelet op het geringe effect, de omslachtige administratieve rege lingen die nodig zijn en het ont breken van de noodzaak om nu met deze fiscale tegemoetkoming volgende kabinetten vast te leggen, geloven we dat het kabinet-Cals niet treuren moet, wanneer het plan van de belastingspaarbrieven in het stadium der voornemens blijft steken. Het was toch al een doodgeboren kindje Geboorteregeling: snel besluit gewenst PAUS PAULUS ral binnenkort enkele bisschoppen Inschakelen bU het voor bereiden v&n een besluit Inzake de ge boorteregeling. Daarmee doorbreekt h(j de impasse waarna de d eskund Igen com ml a- ale kenneUJk verzeild la geraakt- Htj wil •nel bot een besluit komen, waarschijnlijk omdat hj| beseft dat het anders voor het Innemen van een standpunt wel eens te laat fou kunnen zijn. Want 't leven gaat verder en talmende gezagsdragers onder graven hun eigen autoriteit. Intussen zijn we wel. ver afgeraakt van verhoudingen waarin de Paus minstens schijnbaar, alle* alleen voor het zeggen had. Hij begint deskundigen In t schake len en zich door hen zo gedetailleerd mogelijk te laten voorlichten. Wanneer dit geen bevredigend resultaat heeft, trekt hij de zaak niet aan zich, maar schept hy een nieuw overlegorgaan, ditmaal be staande uit broeders uit het bisschops ambt. Deze feiten Illustreren nog eens duidelijk, dat ook Rome van het concilie heel wat geleerd heeft. En Paus Paulus persoonlijk wel heel ln het bijzonder. Er la gegronde hoop aan te nemen, dat de zaak nu binnenkort op bevredigende wijze rond zal zijn. De bisschoppen mogen celibatairen wezen, die geen ervaring heb ben op het gebied van echtelijke verhou dingen, zij hebben zich meesters getoond in het doorbreken van verstarde posities. En daarom wordt aan hen, zeer terecht, de voorkeur gegeven boven de best ge schoolde deskundigen. In stilte hopen wjj dat de Paus zijn keus zal laten vallen op een man als kardinaal Suenens, die in het concilie durfde uitroepen: ..Bespaar ons een tyeede geval Galilei". En op een grijsaard als M&ximos. De moeilijke interimfaze OP het eerste gezicht lijkt het enthou siasme voor één Nederlandse chris tendemocratie ook in anti-revolutionaire kringen minder groot dan het vroeger wel eens geweest is. Op de jongste de- putatenvergadering van z'n partij heeft voorzitter dr. Berghuis namelijk nogal aarzelend gesproken over het nieuwe voorstel van katholieke zijde om een ge zamenlijke werkcommissle de mogelijk heden van een Nederlandse CDU te la ten onderzoeken. Twee dingen zitten de AR-voorzitter kennelijk nogal dwars. Hij vindt ten eerste, dat in de KVP-kringen de con fessionele tint van dit eventuele chris ten-democratische partij te vaag wordt voorgesteld, zodat de Nederlandse CDU dan niet veel meer zou worden dan een gewone centrumpartij. Ten tweede blijft dr. Berghuis toch grote voordelen zien in een fusie van de bestaande refor matorische partijen vóór men aan nog grotere verbanden werken gaat. Maar in de contacten tussen anti-re volutionairen en christelijk-historischen botert het nog altijd niet zo best. Mr. Beernink vindt In de huidige politieke situatie nog altjd een stok waarmee htj de hond kan slaan. Zelfs zou het nog wel eens waar kunnen zijn. dat de altijd voor iets vaags wel ontvankelijke CHU ln de suggestie der KVP-structuurcom- mis8le meer heil ziet dan in uitgestoken broederhand van dr. Berghuis. De prelude op de grote poging om in Nederland tot een christendemocratisch geheel te komen, bevindt zich dan ook in een moeilijke interim-faze. Alle be trokkenen hebben zich in waarderende bewoordingen geuit; de één enthousiast de ander met veel voorbehoud; sommi gen uitgaande van louter-ldeologische motieven, andere meer uit praktische overwegingen. Ons benieuwt nu vooral hoe een poli tieke inventaris der confessionele par tijen in hun geheel er op dit moment zou uitzien. De praktische verdeeldheid van KVP plus AR enerzijds en de CHU aan de andere kant van de frontlijn is daarbij niet beslissend. Veel belangrij ker vinden we de vraag, of men het over de toekomstige maatschappelijke ont wikkeling in grote lijnen eens is. en of men wat betreft 't sociale, economische en financiële beleid tot 'n gezamenlijke conceptie zou kunnen komen. Jammer vinden we, dat met de ko mende Staten- en Gemeenteraadsverkie zingen voor de deur niet op grotere schaal geprobeerd is tot een gezamen lijk program van de drie partijen te ko men. Men had dan kunnen testen in hoe verre het verlangen naar een bepaalde conceptie ook de bereidheid met zich meebrengt om voor het praktische be leid bepaalde consequenties te Want aan het tot stand komen van een Nederlands-christen-democratische partij zouden we beslist één voorwaarde straf willen stellen: men moet het om trent het politieke program meer con creet eens zijn dan thans bij bepaalde zusterpartijen (bijvoorbeeld in Italië of de Westduitse bondsrepubliek» het geval Want anders baart de berg geen muls, aar een gevaarlijke aardverschuiving. :n die niet direcht zichtbaar is. maar eenmaal uitbrekend tot een crisis kan Proces ademde toch mildere sfeer uit MOSKOU (UP.L). De Russische schrijvers Andrei D. Sinyavskl en Yoell Daniel zijn gisteren wegens het schrijven onder pseudoniem van anti-Russische geschriften en het smokkelen van deze naar het buitenland tot respectievelijk zeven en vijf jaar dwangarbeid onder streng regime veroordeeld, betgeen bete kent plaatsing in een ..opvoedingsarbeids De schrijvers, beiden 40 jaar oud, waren door het hof schuldig bevonden aan ..anti-Sovjetagitatie en -propaganda- da". Beide mannen werden na het prooes terwijl hun echtgenoten het gerechts gebouw verlieten, in aparte gevangenis auto's naar de Loebjankagevangenis ge voerd. vanwaar zij waarschijnlijk spoedig naar een werkkamp zullen worden gebracht. Zij kunnen na uitdlening van de helft van him straf voor invrijheidsstelling ln aanmerking komen, als zij zich goed gedragen. Ondanks het feit dat het prooes eer storm van verontwaardiging onder Wes terse schrijvers heeft opgewekt, wordt het beschouwd als een voorbeeld van de grote veranderingen in de rechtspraak in de 13 Jaar dat Stalin dood is. Onder Stalin zouden Sinyavskl Daniel vermoedelijk zonder vorm prooes zijn terechtgesteld en zeker geen kans hebben gehad om hun onschuld vol te houden en him daden te verdedigen voor het hof. Westerse verslaggevers warden niet tot het proces toegelaten. Engelse communistische kritiek De secretaris-generaal van de Britse Communistische Partij. John Gollan, heeft in een commentaar op de veroor deling gezegd dat de zaak de Sovjet- Unie meer kwaad heeft gedaan dan wat de auteurs geschreven hadden. De Britse oommunisten zijn volgens Gollan ..ernstig bezorgd" en de sfeer die door de Russisohe perscommentaren voor het proces en door de berichtgeving tij dens het proces ls geschapen, zei hij - ..heeft de anti-Sovjetelementen in het Westen in de kaart gespeeld". Ook had Gollan kritiek op de gedeel telijke geheimhouding van het proces. AUGUST DE ZAAT OVERLEDEN TILBURG Op 83-jarige leeftyd Is gisteren te Tilburg overleden de radio zanger en conferencier August de Laat. De heer De Laat kwam nog vier Jaar ge leden „voor het voetlicht" In een televisie programma voor artiesten van boven de zestig, onder leiding van Lei Goudswaard. August de Laat vierde tussen 1918 en 1940 zijn grootste triomfen als humorist cabaretier. Voor de oorlog verschenen er van hem in totaal 350 grammofoonplaten. De bekendste waren. „In je ogen staat geschreven, wat je mond niet zeggen ou", ,,'k Ben in Parijs geweest" en „Ik i een huis met een tuintje gehuurd". De Laat dankte zijn populariteit vooral m zijn optreden op 't podium, niet zozeer m radio-uitzendingen. Hy werkte veel men met de Ramblers. Zijn vaste be geleidster was zijn dochter Caroliene. In 1920 won hij in Berlijn op een liedjes festival de eerste prijs met .Bedelmeisje". Proces tegen Njono ER behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat bij een slagen van de communis tische machtsgreep in Indonesië, het aan tal doden even groot, zo niet groter zou zijn geweest, dan nu. na de onvoorstel bare slachtingen door in paniek geraakte anti-communisten, het geval is geweest De doden zouden dan ln een ander kamp zijn gevallen. Anti-communisten, even tueel voor de rode rechter gedaagd, zou den geen enkele kans op een eerlijk proces hebben gehad De zaken liggen nu zo. dat de commu nistische machtsgreep niet geslaagd is en dat de rollen zijn omgedraaid De anti communistische militaire hand drukt zwaar op Indonesië en al kan men zich erover verheugen, dat het communisme in Indonesië niet gewonnen heeft; men mag toch niet voetstoots aannemen dat vrijheid en recht automatisch hebben ge zegevierd. Een van de communistische kopstukken ln Indonesië staat voor zijn rechters. Het ls Njono, een naaste medewerker van Aidit en de leider van het machtige over koepelende vakverbond de Sobsl. Zijn rechters zijn officieren van land-, lucht- en zeemacht Politiek gezien zijn zij gezworen vijanden en zeker geen juristen bij uitstek. Het proces is niet openbaar in die zin. dat iedereen erbij tegenwoordig mag zijn: alleen genodigden Buitenlandse waarnemers worden al helemaal niet toegelaten Indonesische peis vertegenwoordigers zijn zorgvuldig uitgezocht. Dit alles wekt niet direct de indruk, dat hier sprake is van een eerlijk vaststellen van een schuldvraag. Wij hebben er geen behoefte aan om een lans te breken voor de persoon Njono. maa rwij pleiten wel voor een eerlijk proces voor ieder mens ter wereld die ergens van beschuldigd wordt, of hij nu Jungschlager. Schmidt of Njono. heet Wij pleiten daar ln het bijzonder voor wat Indonesië betreft, omdat wij door een veeljarig verblijf in het nieuwe Indonesië weten, dat begrippen als vrijheid en ge rechtigheid diep ln dit volk verankerd liggen Wij hopen dan ook dat dit ten aanzien van Njono ook tot uitdrukking In een handomdraai 12 IA. Liturgische kalender WOENSDAG 16 februari: mis de zondag. Paart. Horizontaal: 1. groet, jaargetijde. 2. vlakwater- rijk eiland. 3. scheepstouw. 4. fiets, vogel. 5. Lagere Technische School, gravin van Holland. 6. koraaleiland, palm. 7. vaartuig. 8. dikke, vette walm. 9. opgeschoten jongen, kip. Vertikaal: 1. voormiddag, nagerecht, rund. 2. verschil tussen bruto en tarra. 3. getij. Limb. Symphonie Orkest, op hitsing. 4. ik (Latijn), dier m.t schapekop. 5. waterkering, kleding stuk. 6. Arabische bevelhebber, kran tenjongen. 7. Nederduits, bloeiwijze. vreemde munt <afk.). 8. omlijsting 9. voegwoord, aanhanger, voegwoord Oplossing van vrijdag: Hor. 1. wet, taart. 2. orel, muur. 3. ra, iep, ia. 4. uno, anp. 5. tuk, rie. 6. ser, sir. 7. nr, men. li. 8. erie, geen. 9. larie, kok. Vert. 1. worm, anel. 2. era, terra. 3. to, uur. lr. 4. link, mei. 5. eo. se. 6. amp, ring. 7. au. air. ek. 8. ruïne, Loo. 9j trap, vink. Marathonzanger (acht uur) in Mies-en-scène AMSTERDAM De Nederlandse zanger Robert Robijn zal op zaterdag 19 februari voor een spectaculair optreden zorgen. Hij wil van 's middags vijf uur af, een niarathonzangprestatie leveren door acht uren achtereen zonder onder breking te zingen, waarbij hl) hoopt de tijd zelfs op tien of meer uren te bren gen. Hij vestigde enige jaren geleden een record van zeven uren. Mies Bouw man hoopt de marathonzanger 'savonds In haar programma Mies-en-scène aan het televisiepubliek voor te stellen. Rotert. Robijn. 33 jaar oud. is de afgelo pen jaren onder de naam Mario Rodri guez opgetreden in Nederland. Duits land. Engeland en Scotland met Spaan se. Portugese en Italiaanse liedjes Hij beschikt thans over een repertoire van bijna 1000 liedjes waarmee hij ln het vervolg onder eigen naam wil optreden, n.l. Robert Robijn. De marathonzangprestatie begint zaterdag 19 februari om vijf uur 's middags in het Amsterdamse Rembrandttheater dat alleen voor genodigden toegankelijk zal zijn. Omstreeks acht uur zal Robijn zich al zingende en onder toezicht van ge tuigen per auto naar gebouw Frascati begeven, vanwaar de televisieuitzending Mies-en-scene wordt uitgezonden. Hij zal uiteraard zingende voor de camera's 1 verschijnen en vervolgens nog steeds zingende per auto naar het cabaret El Sombrero op het Thorbeckepleln worden gebracht, In de loop van de avond en nacht zal het optreden wor den verplaatst naar de nachtclub Moulin Rouge en de „miljonairsclub" High Society Robert Robijn zal ieder half uur iets drin ken en om de twee uur twee minuten de gelegenheid krijgen om een kleinigheid te eten. Tijdens het eten en drinken heeft hij zichzelf verplicht door te spe len op zijn gitaar. Diverse combo's zul len de zanger begeleiden. Diri gentencursus hij N.R.U. HILVERSUM. De Nederlandse Radio Unie organiseert van 10 tot en met 14 juli in Hilversum de 14e Interna tionale Dlri gentenen raus. De artistiek, pedagogische leiding is in handen van Franco Ferrara, hoogleraar Accade- nila di S. Cecilia te Rome en Jean Foiirnet, dirigent. Radio Filharmonisch Orkest. Willem Hijstek doceert de theoretische vakken. De toelatingsexamens worden gehouden van 7 tot en met 9 juni, terwijl de periode van 11 tot en met 15 juli is gereserveerd voor openbare lessen met publiek. Het unieke van de cursus ie. dat de N.R.U. enkele omroeporkesten ter. beschikking .stelt: het Promenade Orkest, het Omroeporkest, het Radio Kamerorkest, het Radio Filharmo nisch Orkest, alsmede enkele kleinere ensembles Aanmelding voor de cur sus: Programmadlenst van de N.R.U., Postbus 150, Hilversum. Een op tien" over geestelijke situatie In het vijfde bejaardenprogramma uit de reeks „Eén op de tien", dat vanavond weer door Jan van Hillo op het scherm wordt gepresenteerd, wordt het „zoek licht" gericht op de geestelijke situatie van het tiende deel van de Nederlandse bevolking, dat ouder is dan vijfenzestig jaar. In de laatste jaren is er bij de bejaarden een soort minderwaardigheidscomplex gegroeid, doordat zij niet meer aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. Men poogt hieraan tegemoet te komen, onder andere door vormen van recreatie (Nederland n, 20.45). Signalement met Henri Rousseau Met de pionier van de zondags- schilders (een groep amateur-schilders ivier werk tot kunst wordt gerekend) Henri Rousseau is het vergaan, zoals met 'de meeste groten. Hij stierf op zesenzestigjarige leeftijd. arm en verlaten. Nu. zo'n veertig jaar later, zyn zijn werken kapitalen waard. Van zijn leven is weinig bekend. Pas op middelbare leeftijd ging hij zich aan de schilderkunst wijden. Wat een groep, die in deze tijd in zijn voetsporen is getreden, kan presteren, wordt vanavond getoond in „Signalement", gewijd aan een tiental Nederlandse zondagsschilders. (Nederland I, 21.45). HetLimbu rgs S y m fon i e Orkest o.l.v. André Rieu Piet Noordijk. winnaar tan IVew.se/ J Ilckenprija 1965, vanavond met het 4 trio Pim Jacobs in „Dzjes zien". (Nederland II - 81.25) Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19 00 Nws. 19.01 KI, Vaak. 19.05 Journ. v. gehoor - gestoorden. 19.32 Engelse les. 20.00 Journ: VARA: 20.20 Achter 't nieuws. 20 45 Voordracht; 20.55 Z-Cars: TV- film; 21.45 Signalement, een maande- üjks programma over figuren en ver- schijnselen uit de wereld van beelden - de kunst, toneel, muziek en literatuur; J 22.25 VARAlprijsvraag zondagsschil- ders; 22.30 Actueel Humanisme, een J uitzending in samenwerking met het Humanistisch Verbond. NTS: 22.40 22.45 Journaal; 22.45—23.15 Teleac: 4 Samen leven nu en morgen (les 16). t NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws.; in 't kort; NCRV: 20.01 Dieren kijken. programma over dieren; 20.20 Haal 4 je kijkgeld terug, tv-prijsvraag; 20.45 Een op de tien, programma over be- JaArden (deel 5): 21.25 Dzjes zien: Jazzmuziek- 21.50 Attentie; CVK/IKOR i 22.05 Dichterbij, een wekelijks pro- gramma. NTS: 22.35-22.40 Journaal. Het Limburgs Symfonie Orkest vervult zeker in het zuiden van Nederland een belangrijke, muzi kale functie. Ontstaan uit het voormalige Maastrichts Stedelijk Orkest heeft het de laatste jaren onder leiding van André Rieu meermalen de aandacht op zich weten te vestigen. Dat Maastricht, qua geografische ligging, gunstiger gesitueerd is ten opzichte van België en Frankrijk, dan de rest van Nederland, is duidelijk te merken in het repertoire van het orkest. Daarin zijn composities van bovengenoemde landen namelijk sterk vertegenwoordigd. Vanavond zendt de K.R.O.-radio een opname uit van een concert, waaraan medewerking werd verleend door de bekende Franse componist-pianist Jean Frangaix en diens dochter Claude. (Hilversum I, 20.00). Woensdag foonmuziek; 2'.45 Christen-democraten a oh ter het. IJzeren Gordijn, gedach- tenwisseling; 22.15 Zie. Ik maak alles nieuw: cursus over geloofsbrieven en godsdtehstige vorming (20); 22.30 Nieuws; 22.40 Epiloog; 22.45 De zin gende Kerk (gregoriaans repertoire 23.05 Gram.. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m> AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten. 18.25 Orkestmuziek, 18.55 v. d. kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Gamelan. Indonesisch programma. 19.35 Voor gitaristen. 20 00 Howland in Holland: gevar. progr.. 2115 Discus sie over actuele onderwerpen, 2140 Klassieke pianomuziek, 22 10 Amuse mentsmuziek. 22.25 Praatje. 22 30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Muzikale lezing. 23.40 Licht instrumentaal trio en zang, 23 55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) Van 18.00 tot 20.00 uur. vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18 00 Veronica's jukebox. 19.00 Joost mag het weten, 20.00 Diseologie. 21.00 Non stop popu laire platen. 22.15' Leer dansen, 22.30 Jazzjournaal. 23.301 00 Gram. muz. Ned ei .Jm18.30 Lichte AVRO: 17 00 Voor IS 45 Sport, 1S.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, 19.40 Liedjesprogr.. 20.00 Lichte orkestmuziek 20 25 Hoorspel. 22.00 Nws. Hedenavond 0™. U' r JTV l&CtffcANÜ BBC *(33bmT *.30 Klaas HILVERSUM I (402 m> KRO: muziek 015 Klaas, muziek. 1 R flfl no 7.I1vot-v1«vV-." trrtjirn WrttrelidMe*- l- LONDEN Voor een rechtbank ln Londen diende gisteren een raak waarbij de Britse toneelcensuur ln het geding ls. De justitie heeft namelijk een vervolging ingesteld tegen een toneelgezelschap, de „English Stage Company", dat een stuk opvoert waarin o.a. de steniging van een baby voorkomt. Geëist wordt dat bepaalde gedeelten van het toneelstuk geschrapt worden. Gebeurt dat niet dan moet het van het repertoire worden afgevoerd. Het toneelgezelschap betoogt dat het uitsluitend besloten voorstellingen geeft en daarom volgens de wet geen vergun ning nodig heeft van de .Lord Cham berlain". de toneelcensor, die dan ook niet het recht heeft gedeelten uit het stuk te schrappen. De officier van justitie Oliver verzocht het gewraakte toneelstuk, getiteld „Saved", niet meer op te voeren. De advocaat van het gezelschap antwoordde, dat hy die belofte niet wilde geven. Volgens de offi cier zou kunnen worden aangetoond dat er niet uitsluitend sprake ls van besloten voorstellingen. De actrice Mariene Dietrich is zaterdag in Tel Aviv aangekomen voor 12 shows in Israël. Zij zal ook enkele malen voor het Israëlische leger optreden. Tegenover ver slaggevers op het vliegveld verklaarde zij dat zij haar terugkeer in Tel Avlv „als een thuiskomst" vond. 18 00 De Zllvervlódt," Ifitern. 'volksliëöë'- 4 ren. 18 20 Uitzending v.d. PVDA, 18.30 RVU: Van twee Internationale Psy- J ohoanalystlsche Congressen ln Neder - land: 19201965. Resultaten van toen en nu door Dr. P. J. van der Leeuw. m.m.v. mevrouw Drs P van Dijck te Gent; 18 58 Nieuws van de wedstrijd Marathon. 19.00 Nieuws: 19.10 Actua- liteiten; 19.30 Metropole orkest en J zangsoliste; 20.00 Limburgs symfonie orkest ep solisten: moderne muziek; 21.05 Christen-democraten achter het 4. IJzeren Gordijn (deel II: Tsjechoslo- wakije). documentaire; 21 40 Grammo- Hongaaxse muziek. 15 05 Klass. gram. muziek. 15.25 Stereo: Oude liederen. 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.0 Gram 17 10 Stereo: Metropole orkest, 17.'50 Over- heidsvoorlichting: Spaarzinnigheden, vragen van luisteraars warden beant- HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, och tend gymn... 7.23 Gram. en reportages, 8 00 Nieuws. 8.10 Gram. en reportages. 9.00 Praatje v. d. huis vrouw. 9.05 Gewijde muziek; VPRO: 9.40 Schoolradio; VARA: 10.00 Gram.. 10.45 Voor de kleuters, 1100 Nieuws, 11.02 Voor de vrouw. 11.45 Amuse- menitsmuziek, 12.00 Stereo: Licht In strumentaal septet. 12.22 Voor het platteland. 1227 Voor land- en tuin- bouw. 12.30, Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Vocaal en- semble. 13.45 Gesproken portret, 14.00 Stereo: Londens Symfonie Orkest met klass. balletmuziek. 15.00 v. d. jeugd. (16 00 Nieuws). 17.00 v. d. zieken. 17 30 Promenade-orkest, amusementsmuziek. 17.58 Maraühonnieuws. HILVERSUM III (240 m en FM-kan.): N RU-KRO: 9 00 Nieuws. Gevarieerd platenprogr. 10.00 Nieuws, actualltel- .ten en Betty: Uoht platenprogramma. 1100 Nieuws, actualiteiten, gram.muz. en praatje. 12 00 Nieuws, actualiteiten. gevar. gram.muz13.00 Nieuws, actua- liteiten. en grammuz., 14.00 Nieuws, aotualiteiten en gevar. platenprogr., NRU-AVRO: 15.00 Nieuws, gram.. 16.00 Nieuws en volksliedjes uit Engels- sprekende landen. 1630 Rhythm and blues (gr.). 17.00 Nieuws. 17 02—18.00 Gram. muziek voor automobilisten. Woensdag HILVERSUM I (402 m» NCRV: 7.00 Nieuws, 7.20 Gram. (7.30 Nieuws», 7,45 Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8.10 Ge wijde muziek. 8 30 Nieuws. 8.32 Lichte gram.. 9 00 v. d. zieken. 9.35 Water standen, 9 40 Voor de vrouw. 1010 Gram.. 10.30 Morgendienst. 11.00 Modern trompetconcert, 11.15 School radio, 11.40 Gram. 12.27 Voor land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 13.30 Licht Instrumentaal trio. 14 00 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel. 14.25 RADIO VERONICA (192 m> Van 8 00 tot 20 00 uur, vlak voor het hele uur: Nieuwsberichten 7.00 Ook goeiemorgen. 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogramma, 10.00 Koffietijd. 1100 Hulsvrouwenprogr., 12 00 Gezellige muziek. 14 00 Voor de jeugd, met o.a- teenagershows. Nederl. jeugdhitparade. 15.00 Woensdagmid- dag-speciaal. 16.00 Gram.. 16.45 Tijd voor toppers. 17.00—18.00 Teenager Muzlekexpress. Ierse bisschop boos op Ierse televisie DUBLIN (TT.P I Bisschop Thomas Ryan heeft vanaf de kansel gefulmi neerd tegen het meest populaire televi sieprogram van Ierland, nadat hy ook De wiste had gestuurd. Openbaar Kunstbezit bezoekt Haags Gemeentemuseum (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De volgende uitzending van „Openbaar Kunstbezit" op maan- kaar stelde, echter in eikaars afwezig heid. Byrne vroeg wat het mevrouwtje had gedragen in de huwelijksnacht. de bisschop Nederland zijn elegrai in zijn waardig voor Ierse producenten en Iers publiek. Hy vroeg de kerkgangers het protesten by de televisie-autoriteiten te laten regenen. Maandag meldde de televisielelding dat er 37 maal over het program was op gebeld 15 maal werd afkeuring uitge sproken, maar 22 maal werd gezegd, dat men zieh kostelijk had geamuseerd Bisschop Ryan wilde niet zeggen hoe veel brieven hy had ontvangen die hem steunden. schilderij van Jan Mi< 1610-1668) „Musiceren, hangt ln het Frans, Halsmuseum Haarlem. Dr von Gleleh bespreekt it dat in ongebruik is geraakt, de Verder een viool, een lult ®n een Ho. Maar het zün niet meer precies 91-volgens gaat men kennismaken met n prachtige verzameling ou aag. Meer in het byzonder uzi ek boek van de Haarten usicus Cornells Padbure di< rj1" Hoofdinspecteur Barlow Stratford n Johns) vanavond weer in een afle-4 ?®n vering uit de serie „2-cars" (Nederland I - 20.55) 4 door ngaio marsh 58 .Mocht u miss Cost gTaag?" ieta in haar blik deed hem. vreemd genoeg, denken aan het zonderling versluieren van vogelogen. Ze had zware ooieden en een Beconde sloot ze die. „Niet bijzonder", zei ze. „We hadden niets..." Schijnbaar zonder reden zweeg ze. „Niets gemeen?" Ze knikte. Haar handen bewogen nerveus, ze keek ernaar en vouwde ze toen op haar schoot. „Had ze vijanden?" „Niet dat ik weet", zei ze onmiddellijk, als had ze die vraag verwacht. „Ik weet heel weinig van haar". Alleyn vroeg of ze ook geloofde ln de theorie dat de dader miss Cost voor miss Pride had aangezien. e antwoordde bevestigend. Ze deed het met na druk en scheen opgelucht toen hij dat opperde. Ze er sterk van overtuigd dat Wally het gedaan had. ,Zou hij daartoe dan door miss Cost zelf zijn aan- „Dat acht ik wel mogelijk. Ze was... ach, het doet :r niet toe..." .Rancuneus?" Ze antwoordde niet. „Ik geloof", zei Alleyn. „dat men in dergelijke ge vallen niet altijd kan vermijden om kwaad van de doden te spreken. Ik maakte uit mrs. Car- stairs' manier van doen op „Dulcie Ca-»tpira'" riej spontaan en opgewon- u't „die zegt no, - onvriendelijks over iemai - a' de. s „Daar ben ik van overtuigd. Maar. Ja. ik dacht dat ze zich al te zeer Inspande om zich in dit geval aan haar zeer prijzenswaardige levensregel te houden". Ze glimlachte even. Daardoor klaarde heel haar gezicht op. „Die goeie Dulcie", fluisterde ze. „Zij en de dominee zijn natuurlijk overstuur. Die twee lijken me erg vergeestelijkt en als het ware geheel buiten de wereld te leven". „Ja. 11 hebt gelijk. Dat zijn ze ook". „Ik bedoel niet alleen hun houding tegenover miss Coat. maar tegenover de hele geschiedenis met de bron, die nu door de tegenwoordige eigenares min of mc?r in diskrediet wordt gebracht. Ik veronder stel dat de gebeurtenissen van de laatste twee jaar voor hen-een groot verschil gemaakt moeten heb- „Ja" zei ze. „Een reusachtig verschil". „Waren ze er vroeger dan slecht aan to'e?" „O ja. Het was een ontzettend arme gemeente. Hun inkomen was het laagste dat een dorpsdomi nee maar krijgen kan. geloof ik. en ze beschikken niet over eigen middelen. We hadden allemaal erg met hen te doen. Hun kleren! Ze ziet er aardig uit. maar dan moet ze behoorlijk gekleed zijn", zei mra. Barrimore met de onbewuste arrogantie van een vrouw die er zelfs in lompen nog aardig uit zou zien. „Na tuurlijk deed iedereen wat hij kon. Ik geloof niet dat ze ooit iets voor zichzelf kocht". „Ze zag er vanmorgen ook heel aardig uit. vond ik". „O ja?" Voor het eerst sprak Margaret Barrimo re alsof er tussen hen beiden een zekere toenade ring was ontstaan. „Ik dacht dat mannen nooit letten op de kleren van een vrouw", zei ze. „Zou u durven wedden met mij dat ik precies weet wat u gisteren bij de bron droeg?" „Een wit linnen jurkje met een vierkant uitgesne den hals. en een ceintuur. Bruine Italiaanse schoe nen met grote gespen. Bruine suède handschoenen. Een grote gele strooien hoed met een bruin fluwe len lint. Een bruin leren tas. Geen sieraden". „Nou die weddeschap hebt u gewonnen", zei mrs. Barrimore. „U ziet er niet naar uit dat u op derge lijke dingen let. maar ik veronderstel dat dit bij uw beroep hoort, en dus hoef Ik me niet gevleid te voelen. Of wel soms?" „Ik zou het prettig vinden als u zich wel gelvled voelde. Maar nu ga ik mijn succes bij u bederven door te vertellen dat ook mrs. Carstairs vanmor gen een linnen jurkje droeg". Hij beschreef het. Zij luisterde naar zijn praatje over kleren alsof het een belangrijke aangelegenheid was. „Wit?" vroeg ze. i.'o, dieri „Was die japon eerst van u?" „AI3 ik de juiste voor heb, inderdaad". „Wanneer hebt u haar die gegeven?" „Dat zou ik u heus niet kunnen zeggen". „Twee jaar geleden?". „Ik heb er echt geen flauw idee van". „Denkt u eens goed na?" „Maar ik kan het me echt niet meer herinneren. Zoiets vergeet je. Nu en dan gaf ik haar iets wat ik zelf niet meer droeg. Ik vind het vervelend om u dat te verèllen, het is net alsof ik zit op te schep pen Alsof het liefdadigheid was. Of een neerbui gende gunst. Het was niets van die aard. Dat doen wij vrouwen onder elkaar vaker". „Ik zou er niet zo op aandringen als ik niet dacht dat het van belang kon zijn". „Dat kan toch niet van énig belang zijn!" „Een groene jurk? Als ze die twee Jaar geleden had? Denkt u eens goed na". Met een snelle beheerste beweging stond ze op. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2