WERELDRAAD VAN KERKEN: CONFETTI VAN HUIDSKLEUREN Michael Long Vaticaans concilie II brengt andere toekomst „NEDERLAND IS VOOR AUSTRALIË BELANGRIJK AFZETGEBIED" POND wordt DOLLAR Katholieke interesse Ervaren mannen Geen veni, vidi vici Permanente expositie op Jaarbeurs DE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 KEBKUAKI X%G DAG IN - DAG UIT DAG IN - DAG UIT DAG IN - DAG UIT -p EUZEGARNALEN, tonijnen, vruchtesappen, kangoeroe bontjassen, koalaberen, boeme rangs en barbecues zullen deze week in het Rotterdamse Hilton een spectaculaire aanval doen op de Nederlandse consu ment. Zij vormen een onderdeel van honderden hoogwaardige produkten, waarmee 95 Austra lische ondernemingen varië rend van mammoetstaalfabrie ken tot miniatuur kunstateliers het overtuigend bewijs leve ren van de agrarische en indus triële ontwikkeling, die zich in adembenemend tempo in hun gigantisch werelddeel voltrekt. Voor de Europeee buitenwacht is Aus tralië tot op de dag van vandaag uit sluitend het mekka der landverhui zers en het grenzeloos weidegebied voor miljoenen schapen. En dat, ter wijl de cijfers een volkomen andere taal spreken: wol- en schapenhuizen, die in 1949 nog 44 procent van de to tale export uitmaakten, kwamen vo rig jaar niet verder dan 32,7. Fabrleks- goederen daarentegen waren in die zelfde periode onstuitbaar in de op mars en enterden een grenzeloos af zetgebied. Procentueel sprong hun ex portaandeel van 5 naar 13. een groei, die voornamelijk veroorzaakt werd door ijzer- en staalprodukten (16 miljoen gulden in 1949 tot 248 mil joen in 1965), automobielen en onder delen (8 miljoen tot 156,8 miljoen), olieprodukten (8 miljoen tot 96 mil joen) en machinerieën (56 miljoen tot 208 miljoen). Welvaartsexplosie Daarmee staat Australië overigens nog altijd aan het begin van zijn grandio ze toekomst. Dit land, 380 maal zo groot als Nederland, heeft onuitput telijke reserves en de exportmogelijk heden zijn anno 1966 nauwelijks te schatten. Ruimte Is er in overvloed: de 11 Vi miljoen inwoners hebben ie der een vierkante kilometer ter be schikking (op diezelfde oppervlakte wonen in Nederland 365 mensen) en zeventig procent bezit een eigen huis. Hun levensstandaard is in de afgelo pen tien jaar met 25 procent gestegen (alleen te vergelijken met Zweden en Zwitserland) en deze welvaartsexplo sie is onder meer zichtbaar geworden in het wagenpark: één op de drie Australiërs heeft een auto. Per Jaar worden 400.000 nieuwe wagens ver kocht en daarmee is Australië na Amerika het land met de grootste au todichtheid. Boemerang- effect Nleuw-Zuid-Wales verleent krachtige steun aan een boemerangfabriek bij Peak Hill in Australië. Deze fabriek is de enige, waar het personeel van hoog tot laag gerecruteerd is uit de oorspron kelijke negerbevolking van het vijfde werelddeel. Vooral de Amerikanen stel len veel belang in deze nieuwe onder neming en een firma In New-York heeft inmiddels een order geplaatst van 1000 boemerangs. Australië hoopt nu alleen, dat het de zendingen niet per kerende post terugkrijgt. iiu meer dan 500 vliegvelden en door de binnenlandse luchtvaartlijnen wordt jaarlijks meer dan 50 miljoen mijl ge vlogen, ten behoeve van S miljoen passagiers en 65.000 ton vracht. De Nederlandse Fokker Friendsliip-vlieg- tuigèn vormen in deze permanente luchtbrug één van de belangrijkste peilers. Door hun afmetingen en mo torisch vermogen zijn ze bij uitstek geschikt gebleken voor korte vluchten en kleine vliegvelden. Unieke samenstelling De oorzaak van de snelle industriële groei' in Australië moet allereerst ge zocht worden in de unieke samenstel ling der bevolking. Er zijn weliswaar slechts 11,5 miljoen inwoners, maar de bevolking stijgt met 2,2 procent per jaar en men verwacht dan ook, dat tegen het einde van deze eeuw de 20 miljoen bereikt zullen zijn. Dit is ener zijds het gevolg van het relatief grote geboorteoverschot en anderzijds van de immigratie van 2 miljoen buiten landers. Daarmee is Australië een jong land .geworden, waar 40 procent van de bevolking niet ouder is dan 21 jaar. Dit reservoir 'levert ook een groot aantal werkers: van de 11.5 mil joen zijn ruim 4,5 miljoen in het pro- duktieproces ingeschakeld. De industriële groei wordt voorts gesti muleerd door de aanwezigheid van delf stoffen (ijzererts, zink. lood, koper, bauxiet en aardgas), terwijl daarnaast de elektrische capaciteit in nauwelijks 13 jaar verdrievoudigd werd tot ongeveer 35 miljoen kwu. Visitekaartje De vierdaagse handelstentoonstelling in Rotterdam is het visitekaartje, dat su persnel groeiend Australië nu t voor de eerste keer in Nederland presenteert. Grote man en stimulator achter de schermen van deze expositie is Michael Long, handelsraad van de Australische ambassade in Den Haag ..Nederland1,' zegt hij. „is voor ons land een export- markt, die van jaar tot jaar belangrijker, wordt. Onze produkten staan kwalitatief aan de top en wij hebben dan ook niet1 de illusie, dat we ooit in prijs met an-' deren zullen concurreren. Onze export' heeft dan ook een andere ..image", wij mikken op mensen met een kritische inslag, die meer geld willen neertellen1 voor een beter produkt. De welvaart kan ons daar alleen maar bij helpen: de! klant wordt kwaliteitsbewust en Vraagt i naar het beste, dat op de markt komt. Australië kan dat leveren". Bliksemconfrontatie Tot nog toe bestaan de belangrijkste Australische uitvoerprodukten naar Ne derland uit metalen, zoals aluminium, lood en zink. mineralen, huiden, wol, appels, peren, sinaasappelen, koffie, cacao, vruchten in blik, honing, auto onderdelen, herenconfectie, breigoederen en sportkleding. Michael Long hoopt ech ter met zijn bliksemconfrontatie in Rot terdam te bereiken, dat handeldrijvend Nederland ook de smaak van andere Australische produkten te pakken zal krijgen. Aan hem zal het niet liggen, want de keus, die hij biedt, is oeverloos: juwelen zullen er pronken naast edele wijnen, pjire vanille, drankenautom scheepsschroeven, ruitenwissers, rote rende droogrekken, alarmtoestellen, pa raplu's, olieverfschilderijen op zwart fluweel en verleidelijke langoesten. Al tijd opgewekte Long hoopt'in elk geval, dat hij in dit opwindend spel van vraag- en aanbod als eeuwig lachende derdei tevoorschijn zal komen. Vooruitlopend op de commerciële schouderklopjes uit de lage landen, is hij alvast Nederlands gaan studeren; elke woensdag onder werpt hij zich daarvoor onder het stren ge, alziende oog van een privéleraar aan een tongbrekende hordeloop door onze taalschat. „Het is een hele kluif', geeft hij volmondig toe. ..maar toch houd ik dapper vol, want als Australiër moet je toch wat over hebben voor de mensen, die ons land ontdekt hebben. Ik heb de grootste bewondering voor het zaken- instinct van de Nederlanders: zij hebben op dat punt dezelfde ideeën als wij: ook zij beschouwen de hele wereld als hun^ jachtgebied en proberen him markt aandeel alleen vla kwaliteit veilig te| stellen. In Rotterdam hopen wij te be-! wijzen, dat Australië dezelfde, veilige weg bewandelt". (Van onze verslaggever ds. F. van der Heijden) GENEVE. De Wereldraad Iaat zijn centraal comité vergade ren in Genève. Honderd mannen en vrouwen, priesters en leken, dominees en gemeenteleden, zijn uit alle werelddelen bijeen geko men. Ze zullen een nieuwe secre taris-generaal moeten kiezen, want de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft is nu 65. Hij heeft de slopende functie op een inspire- j rende manier vervuld, achttien j jaar lang. Van de stichting van de I Wereldraad af: Amsterdam 1948. j Het centraal comité zal zich ook bera den over de weg, die de oecumene heeft te volgen in de toekomst. De kaart, waar dat pad op moet worden uitgestippeld, is grondig veranderd door vier zittingen j van het tweede Vaticaanse concilie. Ver houdingen veranderen snel, onvoorzien. l)e rooms-katholieke waarnemers die. naast anderen, al voor de vierde keer de vergadering bijwonen, helpen dat wel herinneren. Er zijn nog andere contacten, die de Wereldraad zorgvuldig opbouwt of in I I stand houdt. Contacten met de conser-1 I vatief bijbelse kerken. Zij bekijken de i Werelldraad met argwanende ogen van- i wege zijn basisformule en omdat de 216 I leden-kerken over eikaars leer geen re- glementaire tucht uitoefenen. Contacten met de niet-christelijke volkeren in alle werelddelen, zending en evangeliever breiding. Contacten met de misdeelden: de tot een enorme miljoenenzaak gegloei de afdeling wereldwijde ..hulp aan ker ken en vluchtelingen". Een van de meest gerespecteerde instellingen op dit netelige terrein. Contacten ook om maar niet alles te noemen met de diplomatieke wereld. Een kleine groep verbazend bekwame buitenlandse zakenspecialisten. zoals sir, Kenneth Grubb, Robert Bilheimer. Frede rick Nolde, komt telkens met initiatieven,1 die zowel van zakelijkheid getuigen als Geen Chinezen Om al dat werk een stoot van een jaar vooruit te geven, zijn de 100 gedelegeer den naar Genève gekomen, fraai uitge doste oosterse orthodoxen metropoliet Wendlandt heeft een wit hoofddeksel van het jaar zitten tussen gewone Wcst- europese bejaarde tantes. Een confetti van huidskleuren: negers, blanken en Aziaten. De menselijke ontmoetingen zijn boeiend. (Van een onzer verslaggevers) GENèVE Tot 17 februari wordt in Genève een vergadering gehouden van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken Voor deze vergadering bestaat van katholieke zijde grote belangstelling, omdat er beslissingen kunnen worden genomen die voor de oecumene van het grootste belang zijn. Zo komt onder andere een rapport op tafel over de contacten van de Wereldraad met Rome. Hierin zyn de resultaten verwerkt die geboekt zijn in de gemengde werkgroep van Rome en Wereldraad, alsmede de bemerkingen die de waar nemers bij het Vaticaans concilie hebben gemaakt. Een ander belangrijk punt is de poging, die gedaan zal worden om een nadere omschrijving te geven van het begrip „oecumenisme". Ook zal er klaarheid moeten komen in het begrip „dialoog". In kringen van de Wereld raad leeft de overtuiging, dat het concilie met zijn decreet over het oecu menisme diverse misvattingen, die ten aanzien van de houding van de Katholieke Kerk bestonden, uit de wereld heeft geholpen. Tenslotte is de Katholieke Kerk, zij het zijdelings, ten zeerste geïnteresseerd bij de verkiezing van een nieuwe secretaris-generaal. De bijeenkomst van het Centraal Comité zal door enkele vertegenwoordigers van 't Secretariaat voor de Eenheid worden bijgewoond. Onze krant is bij deze belangrijke gebeurtenis vertegenwoordigd door ds. F. van der Heijden, predikant te Lochem. Dd achtergrond var legt een bund, die maar die opgedolvei het ene zelfde geloof i zijn. Hun afwezigheid doet pijn. Prof. tien direct, niet ziet. Berkhof uit Leiden kan de tweede dag pas wil worden. komen. De vergadering is begonnen met een sterk, dat jje afwezigen kapeldienst onder leiding van de voorzit- De ban<l is <va-i5f. meer' dan alleen protocollair gemist wor-ter dr. F. C Frv. een Amerikaanse lutherse den. Chinezen zullen er ook dit jaar niet I dominee. Vastgesteld zijn reeds Kopstukken van de Wereldraad achter de groene tafel. Op de tweede plaats van links onderscheidt men ds. Martin Niemöller, op de zesde plaats dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereld raad. Aan het .woord is Franklin Clark Fry, voorzitter van het Cen traal Comité. datum van de 4de Wereldraadvergadering: 4—20 juli 1968 in Zweden. Nieuw is. dat er een eerste gesprek met vertegenwoordigers van joodse gemeen schappen heeft plaats gehad. Het bepaal de zich zulks op hun verzoek bij de gemeenschappelijke taak in de wereld van vandaag, meer dan bij theologische vraagstukken. Het verslag van de scheidende secreta ris-generaal wijst tevens een paar taken aan, die nog liggen te wachten. „Wij heb ben maar te denken aan godsdienstvrij heid. de christelijke houding tegenover het joodse volk. ontwapening, het rassen probleem en de verdeling van de wereld in rijke en arme landen". Met karakteristiek het verband, waarin ze behandeld moeten worden: „In zo'n situatie is het tot een noodzaak ge worden voor de wereldraad en de R.-K. Kerk om samen te overwegen hoe de nieuwe ontwikkelingen zo geleid kunnen worden, dat ze aan de hoogste belangen van heel de oecumene het best dienstbaar ■■■■■I Wmmmmmsmm wijze helpen mannen ondernemers van de daad gaan weldoende rond (Van een onzer redacteuren) UTRECHT „Ik ben bereid als neutrale t/ude vriend op te treden. We zullen ons moeten hoeden voor een patriarchale houding. Het is geen kwestie van veni, vidi. viel, Komen, zien en overwinnen Wü proberen eerst een goed contact te krijgen met de mensen die ons nodig hebben en daarna hopen we een verstandig woord over hun problemen te kunnen zeggen. Zelfs het praten over een moeilijkheid met een vertrouwd iemand kan al bevrijdend werken." Met deze woorden onderschrijft ir. G. I wijst het feit, dat daags na het instal- Boschloo zijn nieuwe onbezoldigde func- leren van de commissie er al zes aan- tie ten dienste van de 200 onderne- vragen binnenkwamen voor een ont- die verenigd zijn in de stichting moeting met de personificatie van de Nederlandse Exportcombinatie. Sa- ervaring en de wijsheid. met de heer G. Nieveen vormt hij Het ligt in de bedoeling deze commis- commissie van ervaren mannen, die als vraagbaak en gesprekspartner wil len fungeren van in moderne spannin gen verzeild geraakte fabrikanten. Dat de hedendaagse ondernemer het niet j gemakkelijk heeft en behoefte heeft aan een gesprek met een „oude vriend" met rijke ondernemerservaring, levens wijsheid en bereidheid tot helpen, be- Op dezelfde dag, waarop in Rotterdam de eerste AuStralisohe Handelstentoonstelling geopend is, is duizenden kilometers ver der het nieuwe tiendelige munt stelsel ingevoerd. Het ingewik kelde Australisch pond ver dwijnt en maakt dan plaats voor een splinternieuwe munteen heid: de Australische dollar, die in Nederlands geld omgerekend, een waarde krijgt van vier gulden en zes cent. De Australische bank wereld heeft zich in de afgelopen drie jaar minutieus voorbereid op deze ingrijpende omschakeling, die een slordige dertig miljoen gulden gaat kosten. Als geheim wapen in deze géld- slag heeft men ook een aantal Austra lische schonen gebombardeerd tot „Miss Munt". Zij hébben tot taak om van kust tot kust voorlichting te geven over de omrekening van oud Australisch pond in nieuwe Australische dollar. Ofschoon men bij voorbaat aanneemt, dat hun werk „uit-muntend" zal zijn, houdt men toch rekening met een omschakelingsperiode van anderhalf a twee jaar. KATH. MIDDENSTAND: Periode van afkoeling", ook voor bonden (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den üyl zal nog eens denken over de gedachte om bij huiirkoopcontracten een „afkoelings periode" in te voeren. Kopers, die on der „hoge-druk" van een handige col porteur een contract hebben getekend, zouden dan binnen b.v. drie dagen op hun besluit terug kunnen komen, schrijft „Stuwing", het blad van de katholieke middenstandsbond. De gedachte werd hier het eerst door het NKV gelanceerd. De afkoelingspe riode bestaat al in enkele andere lan den. De NRKM voelt wel voor het idee, al was het alleen haar omdat „hogedruk- verkoop" de bonafide detailhandel on waardig is. Men moet zelfs de schijn vermijden, dat men de klant „erin wil laten lopen." „Overigens vragen wij ons wel af, wat het NKV vindt van de „hogedruk", waarmee vakbonden de bevoordeling van georganiseerde werk nemers aan de werkgevers willen „ver kopen". Krflgt ook de werkgever de ge legenheid, op een onberaden toezegging terug te komen 7" aldus „Stuwing", uit te breiden tot een man of zes. maar ^de leden zullen met een lan taarntje moeten worden gezocht, want zij zullen aan hoge eisen moeten vol doen. Zij zullen gepensioneerd moeten zijn en veel tijd beschikbaar moeten hebben voor een ander: hun leven moet in het teken gestaan hebben van voort varend ondernemerschap; zij zullen 't hun gegeven vertrouwen moeten hono reren met een strikte handhaving van de discretie: kortom, van hen wordt verwacht, dat zij wijze mannen van de daad zijn. Ir. G. Boschloo leidde veertig Jaar lang als directeur de N.V. Meelfabriek De Korenschoof te Utrecht door de branding van cfe conjunctuur en is ver der een bekende persoonlijkheid in de NEC en de Jaarbeurs. De heer G. Nie veen verdiende zijn sporen als directeur van de wollenstoffenfabriek L. E. van den Bergh te Tilburg in veertig bewo gen jaren en diende de NEC als be stuurslid. Zij maken er geen geheim van, dat zij het als ondernemers makkelijk heb ben gehad in vergelijking met de on dernemers, die vandaag de dag zich door problemen besprongen zien. Struc tuurveranderingen. ontwikkelingen in de EEG en de sociaal-economische proble matiek stellen niet alleen hun kunde onder hoge druk, maar evenzeer hun geestelijke weerbaarheid. Vroeger kon de ondernemer simpel gesteld voldoen door de zaak draaiende te houden; te genwoordig moet hij buitendien con stant zoeken naar het evenwicht tussen vele zwaarwegende factoren. Veel bedrijven beschikken over een goede staf, waarin de verschillende vraagstukken tegen elkaar afgewogen kunnen worden en die aan het slot met een oplossing komen. Er zijn ook onder nemingen met goede commissarissen of spitse adviseurs. Die dat niet hebben kunnen terugvallen op de ervaren man- Want deze ervaren mannen hebben destijds ook gezeten met een probleem als de financiering bij het groeien van de onderneming. Moet er geld aange trokken worden, partners worden ge zocht of de zaak omgezet worden in een NV? Hoe worden in deze situaties de belangen in familievennootschappen in veilige havens geloodst? Hoe worden de tegenstellingen overbrugd tussen de oude en de jonge generatie, die om beurten een emotionele draai geven aan het roer van het bedrijf? Privé- moeilijkheden maken blind op 't mo ment, dat de positiebepaling van 't be drijf een open oog vraagt. Ir. Boschloo en de heer Nieveen zijn plan diep te graven in de per ten een ongunstige invloed uitoefent op het bedrijf. Ir. Boschloo: „Op de bijeenkomsten van de NEC word je zo vaak aange klampt over zaken, waar je je niet mee wil bemoeien, maar waarbij je tocht denkt: de oplossing ligt voor de hand, maar deze wordt niet gezien, om dat men verstrikt blijft in bijzaken. Niet' iedereen accepteert direct hulp van een ander. Jaren achtereen zie je dezelfde mensen worstelen. Dat hoeft niet, want er zijn er ook, die zeggen: we komen er niet uit. Geeft u uw oor deel nu eens. Wij willen dan graag ko men praten. Maar «ij zijn geen pana cee voor alle moeilijkheden. Wij willen alleen maar beschikbaar zijn en dan ook ai onze denkkracht geven aan de zaak, die aan ons oordeel wordt voor gelegd." De vijf tot zeven ervaren mannen, die uiteindelijk de commissie zullen vor men, zullen een zo breed mogelijke schakering van bedrijven gaan verte genwoordigen, opdat ieder de voor hem juiste man zal kunnen ontmoeten. Zij zullen zich echter niet begeven op het terrein van de specialisten. Maar op welke specialisten zullen die onderne mers zich moeten beroepen, die 't tot nu toe altijd alleen hebben gedaan en met noeste vlijt een zaak hebben gewrocht, die rijp is voor delegatie van taken? Zulk een ondernemer, die het gevoel heeft op een wolk te leven, kan in de vingerwijzingen van een ervaren man een stabiele zelfbevestiging vinden. Zeer zeker, de kans blijft, dat er ooit een verkeerd advies zal worden gege ven. Maar liever dan te peinzen op de vraag, wie daarvoor dan de verant woordelijkheid draagt, neemt ir. Bosch loo dit risico. Zonder risico is nooit een zaak groot geworden. Als ervaren mannen zijn de heren Boschloo en Nieveen daar diep van overtuigd. BRUSSEL (ANP) De koninklijke Nederlandse jaarbeurs in Utrecht over- weegt de inrichting van een permanente expositie. Dat valt af te leiden uit enkele opmerkingen, die de algemeen directeur van deze beurs, drs. J. H. D. van der Kwast, maakte op een perscon ferentie in Brussel, waarop de jaarbeurs- directie de Belgische journalisten gege vens verstrekte over de komende voor jaarbeurs in Utrecht (van 9 tot 16 maart) en de andere beurzen die In dit jaarbeursjubilcumjaar op het program- De heer Van der Kwast zei: „De koninklijke Nederlandse jaarbeurs heeft de overtuiging, dat permanente exposi ties. zoals men in de USA ziet, wellicht in de toekomst ook ln EEG-verband mo gelijk en nodig zullen z(jn. Met name voor de exportpositie van de gezamenlijke EEG-partners zou serieus over de inrich ting van één of meer van dergelijke ten toonstellingen gedacht moeten worden. Als beursorganisatoren hebben wij de indruk, dat zich hier een nieuwe interes sante ontwikkeling manifesteert in het expositievlak. Een ontwikkeling, waarop wij zelf in ons nieuwe grote, ln 1970 te openen expositiegebouw een adequaat antwoord hopen te kunnen geven".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6