,Zaal 7" het boek dat Valeriy Tarsis bij de Sovjets in ongenade deed vallen mm JUBILEUM-TOPPERS donderdag 10 februari 1966 de leidse courant pagina 9 VORST of geen VORST DE BILT. De grenslijn tussen het winterweer in Noord-Europa met 20 tot SO graden vorst in Scandinavië en het voorjaarsweer met temperaturen van ongeveer 15 graden in Frankrijk verplaatst zich in onze omgeving afwisselend naar het noorden en zuiden. Met de oostelijke tot noordoostelijke k.n.m.i. Tussen dooi deelt mede: en vorst wind geraakte gisteren het gehele land in het vorstgebied. maar onder invloed van een nieutwe oceaanstoring, die vanmorgen boven Zuidwest-Engeland was aangekomendrong de zachtere lucht de afgelopen nacht alweer tiaar het noorden op. Vanmorgen om negen uur was hef kwik in Zuid-Limburg weer opgelopen tot zes graden, op dezelfd# tijd vroor het in Elde acht graden. Aan de grenslijn zal de komende t\ uur weer regen, ijzel en sneeuw voor komen. Het opdringen van de zachtere lucht is weer van tijde lijke aard. Na het voorbijtrekken van de nieuwe storing zal de vorst zich weer in zuidelijke richting over het land uitbreiden. Zon: 8.01,—11-W; maan: 0.30— 10.39; hoogw. Schev.: 1.13, 19.33. Weer in Europa ZAL DE MENSHEID HET GOEDVINDEN EEN ONMONDIGE, GEESTLOZE MASSA TE WORDEN Tarsis, die dinsdag in Engeland arriveerde, schijnt in ongenade gevallen te zijn. Dit blijkt uit de felle aanval in het blad van de Rus sische jongerenbeweging Komsomolska.va Pravda door Arkadi Sachnine die schande spreekt van de uitnodiging die Tarsis ont- ;en heeft voor een bezoek aan een Engel se universiteit. De ongekend felle aanval, volgt op de publikatie van het boek „Zaal 7" van Tar 's dat naar het Westen gesmokkeld is en waar in onlangs gelijktijdig vertalingen verschenen in Nederland, (bij Meulenhof, Amsterdam) Ame rika, Engeland, Frankrijk, Italië, Duitsland, Zwe den en Denemarken. In ons land kwam het uit onder de titel Boodschap uit een gekkenhuis. Het oorspronkelijke manuscript schijnt door een Engelse journalist uit Rusland meegebracht te zijn. Het heeft in het Westen aandacht getrok ken door zijn litteraire kwaliteiten en door de openharlgheid, waarmee het Sovjetstelsel gehe keld wordt. Valeriy Tarsis behoort tot de Russi sche angry young men van geleerden, academi ci, kunstenaars en studenten, die in toenemen de mate kritiek uiten op de binnen- en buiten landse Sovjetpolitiek en het cultureel, maat schappelijk en sociaal leven in Rusland. In zijn Boodschap uit een gekkenhuis onthult de schrijver dat een aantal tegenstanders van het Sovjet-regime niet meer zoals vroeger, naar de gevangenis of naar Siberië verdwijnen, maar in zenuwinrichtingen opgesloten worden. Tarsis is deze onderscheiding zelf ook te beurt gevallen en zijn ervaringen stelde hij in „Zaal 7" te boek. Deze zaal is. wat de schrijver noemt, het ver blijf voor degenen, die nog met een heel klein beetje begrip behandeld worden. Hij en zijn vrienden hebben er zelfs een club opgericht, die de verklaring over de rechten van de mens zou willen ondertekenen. Tarsis zegt In het begin van zijn boek: Wat op het spel staat „Het is waanzin te praten over vreedzame co- existentie. Waf op het spel staat is niet een po- litieregime of een systeem van machtsevenwicht, maar dit ene, belangrijke en beslissende punt: of de mens als individu, als persoon zal be staan of niet. Persoonlijke vrijheid is het enige onbetwistbare goed op deze wereld. De commu nisten hebben iets anders geïntroduceerd: niet de mens, maar de collectiviteit, niet het indivi du, maar de massa. Maar denk jij, dat de mensheid het ooit zal goedvinden, ren onmondi ge. geestloze massa te worden. Ze zou zich nog liever laten vernietigen. Wat het Westen en de gehete vrije wereld proberen te voorkomen, is dat de mens wordt teruggebracht tot. een com munistische mensaap." „Uitbraaksels" Dat Valeriy Tarsis zich daardoor de haat van vele echte Sovjets op de hals gehaald heeft, ligt daarbij voor de hand. Zijn tegenstander Arkadi Sachnine brengt deze haat in Komsomolskaya Fravda" onder woorden, met de volgende ban- .Tarsis schrijft zijn afschuwelijkheden voor dol lars. Ik heb hem niet in het gezicht kunnen spuwen,' omdat de regering voor zijn veiligheid garant staat. Maar wat gebeurt er? Men zegt dat hij ziek is (de moderne wijze van gevange nisstraf) maar ik begrijp niet, hoe hij rustig in ten coöperatieve woning leeft, die met dollars betaald wordt, de prijs voor zijn verraad aan het vaderland. Ik begrijp niet, waarom er een auto voor zijn deur staat, die hij openlijk heeft kunnen kopen voor dollars. Laat hem gaan, wij weten waarom de westelijken liem nodig hebben. Om uit deze geestelijk ziéke, zoveel mogelijk an ti-Sovjet-Russische fascistische uitbraaksels te halen. En hem daarna in de vuilnisbak te gooi- De tijd haalt ons altijd in Maar Tarsis noteert ergens in zijn boek „Of ik wel of nief erin geslaagd ben alles te be schrijven zoals het was en is misschien is de waarheid wel veel verschrikkelijker geweest kan ik niet zeggen. Het enige wat ik met zeker heid kan zeggen is, dat er nog nimmer zoiets op aarde heeft bestaan. Ik wil het vergeten. Het dwingen om nooit te hebben bestaan, ti dat ik mijn land zal vervloeken, de moeder, die mij het leven schonk op een herfstdag i»i Kiev, de moeder aller Russische steden. Maar kan ik het vergeten f Ik heb het met eigen ogen gezien. Het was geen nachtmerrie, ik beleefde het met uijd open ogen, ik zag het even werkelijk als het heelal, waarvan onze geleerden het bestaan ontkennen, zoals zij ook het bestaan van God loochenen, maar dat bezongen is door dichters en profeten, zoals zij ook God hebben bezongen, vanaf het eerste ogenblik, dat de menselijke stern op aarde werd gehoord. Het leven gaat zijn gang en stapelt schande op schande. En wreedheid op wreedheid. Het rimpelt voorhoof den en vergrijst de slapen; al mijn jonge vrien den, allen worden zij grijs. En dat is het wat mij beangstigt: de tijd haalt ons altijd in". Straks ook de klokken van Moskou Valeriy Tarsis sluit zich met zijn werk aan bij: „lk verkoos de vrijheid" van zijn landgenoot Victor Kravjenko. „Het 25e uur" van de Roe meen Virgil Gheorghiu. de schriften' van de Joego-Slaaf Djillas en het tweedelige ..Dokter Zjivago" van Boris Pasternak. Kravjenko en Gheorgiu ontsnapten naar het Westen. Djillas werd in de gevangenis opgesloten en Pasternak bracht als uitgestotene zijn laatste levensjaren in grote eenzaamheid in Rusland door. Dit lot wacht ook Valeriy Tarsis en vele anderen, die geen vrede kunnen hebben met de geestelijke dwang, waaronder zij nog steeds moeten leven. Hij troost zich volgens zijn boek, echter met de ze gedachte: „Onze klokken luiden al op de andere kust. Ik geloof, dat het uur niet veraf meer is, dat dv klokken van Moskou ook zullen luiden". beursoverzicht Stille markt in lioofdfondsen AMSTERDAM, woensdag. Het pu bliek heeft vanmiddag op het Damrak voor het merendeel een afwachtende houding aangenomen. Ook de arbitrage kon moeizaam tot wat kleine affaires komen. De omzetten in de internationale waarden bleven dan ook zeer gering. De stemming voor de hoofdfondsen was bij de opening merendeels vriendelijker. De koersveranderingen vergeleken met het voorgaande slotnlveau bleven echter binnen nauwe grenzen. Philips was praktisch onveranderd op 131.10. doch zakte later in tot \30.60. 's Morgens werd als hoogste koers voor Philips nog 131,70 betaald, terwijl de laagste koers i van gisteravond 129,40 was. Unilever en Kon. Olie konden zich iets verbeteren op resp. 115,30 en 159.30. AKU was twee punten lager op 374'ó. Het uitge breide communiqué met produktie- en winstcijfers van de Vereinigte Glanz- stoffgroep (dochter van AKU) werd hier alleen voor kennisgeving aangenomen. De leidende cultures lagen ook van daag verlaten in de markt met geringe koersfluctuaties. In de :-*iieepvaart- sector ging eveneens weinig om. De stemming was hier licht verdeeld. Voor aandelen Paketvaart bestond enige be langstelling. De staatsfondsenmarkt was eerder iets gemakkelijker met bijna geen omzetten. Ook in de lokale afdelingen was de activiteit van het publiek gering. Van zelfsprekend was men ter beurze be nieuwd naar de koers van het aandeel Ubbink-Davo, na de mededelingen van het bestuur van deze maatschappij. Er werd een advieskoers opgegeven van 100 laten, tegen gisteren 107 als gedane Glanszstoff in 65 ARNHEM (ANP) I>e omzet van de met Algemene Kunstzijde Unie N.V. (AKU) gelieerde Glanzstoffgroep bedroeg in 1965 DM 1.335 miljard. 7.6 pet. dan in 1964. De produktie van sythetlca bedroeg 59.000 ton. 20 pet. meer dan ln 1964. De rayongarenproduktie steeg met ton. De rayonvezelpro- duktie bereikte met 62.000 ton niet het peil van 1964. Het resultaat, dat zich in 1964 bij zonder gunstig had ontwikkeld, liep in 1965 enigszins terug. De Investeringen bedroegen ln 1965 200 miljoen DM tegen 173 miljoen DM ln 1964. In 1966 zullen de Investeringen niet zo hoog zijn. maar toch zal de realisatie van de ln uitvoer zijnde investeringen ertoe leiden dat ln de loop van 1967 de capaciteit voor syn- thetica tot 100.000 ton per jaar zal toe- Universitair nieuws lagd voor de examen." Ingenieur» bouw kundig ingenieurs D.J Brink (Den Haag). C. P. Brokke «Delft). J. Kristinsson (Delft.). J. Vormer (Voorbuig) UTRECHT Aan de rijksuinvereitett SPAARVOORDEEL ..en daarom hebben wij voor u 10 EXTRA VOORDELEN! grandioze

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9