Bisschoppensynode Kardinalencollege met wetgevende macht met uitvoerende macht Aan top van Kerk twee organen TISSERANT: Wij hebben behoefte aan ministerraad' Weer Duitse mijn dicht Regeringshulp voor NVSH Vaders uit het zuiden arm met de armen Tweemansbende van spionnen opgerold Oostduitsers beschuldigen pres. Lübke Zo schoeisel, zo petten PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 i In Rome gonst het van geruchten over kardinaalsbenoemingen. Eerst waren het de theologen Congar en de Lubac, die „het meeste kans maakten", later de bestuurders Willebrands, Garrone en Moeller. Bij de eerste dacht men meer aan 'n benoeming voor persoon lijke, tijdens het concilie verrichtte diensten; bij de laatsten vooral aan de versteviging van hun bestuurlijke functie. Maar de belangrijkste vraag heeft in de publiciteit nog weinig aan dacht gekregen, n.l. de vraag, wat er uit de komende benoemingen zal zijn af te leiden omtrent de plannen, die Paulus VI heeft met het college van kardinalen als zodanig, met de bis schoppensynode en met de Romeinse Zoals bekend heeft Paulus VI een bis schoppensynode ln het leven geroepen, die volgend Jaar begint te functione ren. Hoewel sommigen uit deze daad meenden te mogen afleiden, dat de Paus het college van kardinalen nu wel spoedig zou laten verdwijnen, blijkt dit allerminst de bedoeling te zijn. In tegendeel, Paulus VI is sinds zijn ambtsaanvaarding systematisch bezig geweest met de versterking van dit col lege. Kennelijk heeft hij aan de top van de Kerk twee organen geprojecteerd, het ene eeuwenoud, het andere nog piep jong. die ieder op hun eigen manier hem moeten helpen bij het algemene bestuur van de Kerk. Twee machten De bekende rechtsgeleerde W. Ber trams heeft ln La Civilta Cattollca zijn visie op de onderlinge verhouding tussen beide toporganen gegeven. Hij meent, dat de bisschoppensynode vooral sal worden belast met het voorbereiden en maken van algemene wetten, die voor heel de Kerk zullen gelden. De synode werkt op lange termijn, hij kan de tijd nemen om zich uitvoerig te oriënteren, gegevena uit de hele wereld te versa- melen, deskundigen ln te schakelen en tenslotte een algemene wet of richtlijn op te stellen. De synode hoeft dan ook niet permanent ln Rome te zetelen* hij kan volstaan met enkele zittingen, die door vrij grote tussenpauzen van el kaar gescheiden zullen zijn. Dit heeft natuurlijk wel als conse quent ie, dat hij zich niet met het da gelijks bestuur van de Kerk zal kunnen bemoeien. Deze komt ln de nieuwe structuur waarschijnlijk te liggen ln handen van het Heilig College. Dit wordt dan sa men met de Paus en onder zijn leiding de drager van de uitvoerende macht. Niet alleen ln de persoon van de pre fecten der verschillende Romeinse con gregaties (de zogenaamde curiekardi nalen) maar ook door de effectieve In schakeling van residerende kardinalen voor het verrichten van speciale dien sten (men denke ln dit verband van de missles van kardinaal König achter het IJzeren Gordijn en van de reis die Su- enens indertijd hoeft gemaakt naar de UNO. Versleten instituut Paus Paulus VI heeft op deze ont wikkeling gezinspeeld toen hij een Jaar geleden bij de creatie van nieuwe kardinalen zei: „Het centraal bestuur van de Kerk wordt steeds zwaarder en gecompliceerder. Daarom moet uw me dewerking zich meer doen gevoelen niet alleen wanneer u in de Romeinse cu rie een functie hebt maar ook wanneer gij, buiten Rome over de wereld ver spreid, door andere zorgen in beslag wordt genomen". Paus Paulus wil met andere woorden het kardlnalencoUege opnieuw tot een goed werkende equipe rond de Opper herder maken, niet alleen ln het raad gevende maar ook ln het uitvoerende vlak. En daartoe zal hij heel vtat stof moeten wegblazen. Want van werkelijk raadgeven en van werkelijk meewerken kwam onder de vorige Pausen maar weinig terecht. Wanneer de kardinalen bij tijd en wijle gevraagd werd „Wat denkt gij ervan?", dan konden zij ln de praktijk alleen maar met het hoofd knikken, ook al hadden ze in hun hart misschien wel anders gewild. En wat 't meebesturen van de Kerk betreft, daar in speelden alleen de curiekardinalen 'n echte rol en dan nog in die zin, dat er van echt teamwork onder de effectieve leiding van de Paus maar heel weinig sprake zou zijn. Het aanzien van het college is in de laatste eeuwen schrik barend gedaald. Zo zelfs, dat een goe de kenner van het Vaticaan, de auteur Silvio Negro, durfde zeggen: „De kar dinalen heten nog altijd prinsen van de Kerk maar ze zijn niet meer wat ze vroeger waren. Het Heilig College lijkt veel op een tehuis voor ouden van da gen". In deze toestand wil Paulus VI op korte termijn verbetering brengen. Op richting van een bisschoppensynode be tekent voor hem niet het einde van het kardinalencollege maar zijn nieuw be gin. HIJ schijnt te denken aan een klei ne kring van permanente „ministers" (hoofden van dienst), die hij tot een echte equipe wil samensmelten, en aan een ruimere kring van over de wereld verspreide „ministers" (zaakgelastig den) die voor hem links en rechts be- j paalde gewichtige missies gaan ver vullen. Iets dergelijks schijnt ook Tisse- rant te hebben bedoeld, toen hij op de vraag van een journalist, hoe de top van de Kerk er straks zou komen uit te zien, antwoordde: „Het enige, dat ons ontbreekt, Is een raad van minls- Ingebouwde zekering Blijft natuurlijk de moeilijke kwes tie: hoe zal een vernieuwd kardinalen college gaan samenwerken met de nieu we synode? Men is er niet uit door te stellen, dat de synode zal delen in de wetgevende en het college ln de uitvoe rende macht van de Paus. Want voor een deel overlappen beide organen el kaar. Paulus VI heeft namelijk gewild, dat alle prefecten van Romeinse con gregaties een zetel in de synode zouden hebben. Kennelijk heeft hij in het nieu we orgaan, de synode, nog niet voldoen de vertrouwen, om het helemaal zelf standig te laten functioneren. De aan wezigheid van een geconcentreerde groep curiekardinalen ln de boezem der synode heeft veel weg van een inge bouwde zekering. Hoe het ook zij, men ral de creatie Kardinaal Tisserant m gesprek met zomaar een bisschop. Zij zouden kunnen worden be schouwd als personifi caties van het kardina lencollege en de bis schoppensynode, de 2 toporganen, die in de Kerk een grote rol zullen gaan spelen. f gpi SS*. w i -1 Si JfflHOng&en j,<wf van nieuwe kardinalen, die binnenkort mag worden verwacht, tegen deze ach tergrond moeten bezien. En zich bij el ke naam moeten afvragen, welke taak de desbetreffende persoon in de minis terraad van de Paus zal kunnen gaan vervullen, ofwel als vaste assistent in Rome ofwel als losse medehelper er gens in de wereld. Bovendien: hoe de ze persoon zal „liggen" bij de tegenspe ler van het Heilig College, de bisschop pensynode. Alleen wie dit doet, zal de betekenis van de komende benoemingen volledig kunnen begrijpen. Want die maken zonder enige twijfel deel uit van een groot plan, dat Paulus VI al vrij ge detailleerd in zijn hoofd heeft zitten. Dr. Alfred van de Weyer. Bezorgdheid bij Limburgse middenstand (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De katholieke Lim burgse middenstandsbond, verontrust over de toekomst van het midden- en kleinbedrijf In Limburg, heeft hierover i een brief geschreven aan staatssecreta- j ris Bakker van Economische Zaken. Dra. Bakker Is speciaal belast met mid- denstandscaken, toerisme en reglonah* „Bij de grootscheepse plannen van de regering c legenheid in Limburg te verbeteren moet het midden- en kleinbedrijf nood gedwongen aan de kant blijven staan. De voorwaarden voor de subsidierege ling zijn zo geformuleerd, dat alleen grote bedrijven op een premie aan spraak kunnen maken. Van gelijke kan sen voor het midden- en kleinbedrijf is geen sprake", aldus de katholieke Lim burgse middenstandsbond. De brief wijst erop. dat voor een ge zonde ontwikkeling de aanwezigheid van ambachtsbedrijven van grote betekenis is. Verlaging van de grens van een half miljoen is dus zeker niet alleen ln het belang van het midden- en kleinbedrijf, maar van de gehele Industriële ontwik keling van Limburg. (Van onze correspondent) HEERLEN De minister-president van Rrjnland-Westfalen, dr. Franz Mey ers, heeft tijdens zijn wekelijkse pers conferentie in Düsseldorf meegedeeld, dat de landsregering van het personeel te horen heeft gekregen, dat de mijn Graf Bismarck in Gelsenkirchen met ingang van 1 oktober as. zal worden gesloten. Hij had onmiddellijk de Ruhr- beauftragte van de landsregering uit Luxemburg teruggeroepen. Deze zal de opdracht krijgen te bemiddelen bij de tewerkstelling van de 6700 mijnwer kers, die na de sluiting vrij zullen ko men. Ten aanzien van deze wederte- werk8telling bleek dr. Meyers nogal op timistisch gestemd. 500 mijnwerkers zullen meteen kunnen overstappen naai de cokesfabriek en de elektrische cen trale van de onderneming. Een belang rijk bedrijf in het Ruhrgebied, dat geen kolenbedrijvigheid pleegt, heeft zich be reid verklaard 1500 werknemers over te nemen. Voor de rest zag dr. Meyers plaatsingsmogelijkheid bij de expansie ve Industrie buiten de mijnindustrie van het Ruhrbekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse ver- n kostbare enlging voor seksuele hervorming heeft I de werkge- 8taassecretaris Bartels van Sociale Zaken en Volksgezondheid het verzoek i gekregen een nota op te stellen eventuele praktische hulpverlening bij geboorteregeling, dit uit oogpunt van volksgezondheid en maatschappijproble- matiek. Deze nota moet de basis vormen voor het overleg tussen dr. Bartels en staatssecretaris Egas van Maatschap pelijk Wek enerzijds en een aantal des kundigen anderzijds. Staatssecretaris Bartels heeft dit gis teravond meegedeeld in antwoord op vragen van het socialistisch Tweede- Kamerlid mevrouw, mr. Singer-Dekker. In zijn antwoord geeft dr. Bartels tevens te kennen, dat de consultatiebureaus van de NVSH volgens hem ln hoefte voorzien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eerst thans is de inhoud bekend gemaakt van de plechtige belofte, die een aantal bisschoppen van Franse, Belgische. Spaanse en Italiaanse nationaliteit op 7 december jJ. ten overstaan van hun broeders In het bisschops ambt hebben afgelegd. Het docu ment. dat reeds „schema 14" wordt genoemd, heeft betrekking op het thema „Kerk der armen". De bisschoppen verklaarden zich tijdens het concilie van hun te korten bewust te zijn geworden en nemen zich voor: zich in woning, kleding en ver voer aan te passen bij de gewone leefwijze van de bevolking: af te zien van alle echte en schijnbare rijkdom in kleding en onderscheidingstekens; geen persoonlijk eigendom te hebben en geen bankconto te openen; de financiële beslommeringen van hun bisdom aan leken- experts over te dragen; de titels eminentie, excellentie en monseigneur te vervangen door het bijbelse „vader"; alles te vermijden wat op een voortrekken van rijken en mach tigen zou kunnen lijken. bijzonder tijd en aandacht fe be steden aan de dienst van armen en zwakken; de traditionele liefdewerken om te zetten in sociale ondernemin gen en alles in het werk te stel len voor een verbetering der sociale wetten, structuren en in stellingen; de bisschoppen van armenvolken te helpen en de totstandkoming ui internationale hulporganen bevorderen. De kardinalen betuigen eerbied en onderdanigheid aan de Paus. ZuUen zij in de naaste toekomst zijn echte medewerkers en raadgevers worden t Westduitser lokt landgenote in de val BERLIJN (UP.L) Een Westduitser is ln de Bondsrepubliek gearresteerd op beschuldiging van de arrestatie van een 18-Jarige landgenote ln Oost-BerlUn te hebben veroorzaakt. De man, wiens naam niet bekend is ge maakt, heeft volgens justitiële functio-, narissen in West-Berlijn het 18-jarige meisje naar Oo6t-Berlijn gelokt en haar daar van haar identiteitspapieren beroofd, die hij voor 3000 mark aan een Oostduitse wilde verkopen. Het Westduitse meisje werd op 20 de cember door de Oostduiters gearresteerd op beschuldiging van betrokken te zijn in een ontsnappingsoomplot en verblijft nog steeds in een Oostduitse gevangenis, aldus de autoriteiten. Zij beschreven de beschuldigde als een „professionele vluchtelingenhelper". Spoedig derde kernproef in rood China LONDEN (UPI) Communistisch China Is naar verluidt bezig met de voorbereidingen voor een nieuwe kern proef, de derde. De proef zal volgens welingelichte kringen nog begin dit jnar worden genomen, mogelijk binnen en kele weken. Oorspronkelijk werd verwacht dat de derde kernproef in China reeds in de herfst van het vorig jaar zou worden genomen doch vermoedelijk werd deze uitgesteld vanwege drukte in verband met de strijd in Vietnam en de vrees dat de Amerikanen de kerninstallaties zouden komen bombarderen. Nieuwsbureau ims dekmantel ZURICH (UPI) De officier van justitie van Zlirich, (Zw.) Hans Veleff, heeft bekendgemaakt dat een Oostduit- auteur en een taxichauffeur uit Zu rich die een „schertsnleuwsdlenst" leid den waarachter een politieke en mili taire spionagedienst ten nadele van ver scheidene landen schuilging, zijn gedag- lard om, voor de rechtbank te verschij- De auteur. Hans von Oettingen schrij- sr van „De ratten kwamen 's nachts" l andere novellen had volgens Veleff de 32-jarige taxichauffeur Richard Bee- 11 aangetrokken om voor hem 't scherts- nleuwsbureau te leiden. Het diende om spionage door de Oostduitse geheime dienst in Oostenrijk, Zweden, Zwitser land en West-Duitsland, te camoufleren. De „nieuwsdienst" van de 47-jarige Von Oettingen en Beeli had lVz jaar vanuit Zlirich gewerkt, toen beide, in 't voorjaar van vorig jaar, werden gear resteerd. Door het „interviewen" van studenten, zakenlui, leerkrachten en po litici over politieke en voor een deel militaire zaken, hoopte de nieuwsdienst inlichtingen te verkrijgen die voor Oost- Duitsland van waarde zouden kunnen Von Oettingen, zekere Eva Motie inzake posttarieven aanvaard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft bij de voortgezette behandeling van de P.T.T.-begroting voor 1966, de door de heer Assmann (K.V.P.) inge diende motie aanvaard, om de verhoging van de posttarieven voor tijdschriften en nieuwsbladen een half jaar uit te stellen (tot 1 augustus), teneinde daarover eerst overleg te kunnen plegen met het bedrijfsleven. Alleen de V.V.D. stemde tegen deze motie. Verworpen werd de motie van de heer Tolman (C.H.U.), waarin gevraagd werd de voorgenomen verhoging van de posttarieven geheel ongedaan te laten. De motie-Tolman verwierf alleen de steun van S.G.P. en Boerenpartij. De P.T.T.-begroting werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. P. v. d. A. viert 20-jarig bestaan AMSTERDAM Met een grote re ceptie heeft de PvdA in Amsterdam het twintigjarig bestaan gevierd. Met minis ter-president mr. J. M. L. Th. Cals wa de meeste socialistische ministers in staatssecretarissen naar de hoofdstad getogen om aan partijvoorzitter dr. J. Tans en partijsecretaris E. Meester ge lukwensen aan te bieden. De voorzitters de KVP, mr. P. J. M. Aalberse en de AR, dr. W. P. Berghuis en de se cretaris van de CHU, mr. J. W. van Gelder kwamen eveneens hun opwach ting maken. Voorts waren onder meer aanwezig de oud-minister-president prof. W. Schermerhorn en dr. W. Drees, de ■oorzitters van de beide PvdA-kamer- fracties drs. G. Nederhorst en Ir. H. Vos. de voorzitters van KRO. VARA en NCRV, resp. mr. H. W. van Doorn, mr. W. Burger en mr. A. B. Roosjen, de burgemeesters van Amsterdam ert Rot terdam, mr. G. van Hall en W. Thomas- en de commissaris van de koningin Noord-Holland, mr. F. Kranenburg. Partijvoorzitter dr. J. Tans sprak een kort welkomstwoord tot zijn gasten. Hij 3 er op, dat de PvdA in de achter liggende jaren een belangrijke bij drage aan het bestuur van het land heeft geleverd. Zij hoopt in de toekomst daar- en beslissende invloed te kunnen uitoefenen. Namens de „familie" van de PvdA, namelijk de .Arbeidspers, het NW, de VARA en de centrale arbei dereverzekeringsbank bood ir. H. Vos 't partijbestuur een bedrag van 25.000 gul den aan. Wolff die in de aanklacht wordt aange duid als zijn vriendin, vestigden zich in 1961 in Zwitserland. Op een reis naar Spanje contracteerde Von Oettingen de chauffeur van zijn taxi, Beeli, als „hoofdredacteur", tegen een maandsa laris van 1500 Zw. franken. Beeli „versloeg" ook het CDU-partij- congres in Hannover in 1964, met als oogmerk om belangrijke politici aan het spreken te krijgen. Bij de arresta tie van Von Oettingen vond de politie bezwarend materiaal, zoals chemica liën voor onzichtbaar schrift. Ludwig Erhard kandidaat voorzitter CDU BONN (D.P.A.) - De Westduitse bonds kanselier Ludwig Erhard heeft woensdag officieel laten weten, dat hij van plan Is zich kandidaat te stellen voor het voor zitterschap van de C.D.U. Dit verrassende besluit van de kanselier werd meegedeeld door regeringswoordvoerder Von Hase. In de korte verklaring die deze voorlas, heet het, dat koppeling van beide functies „de beste oplossing zou zijn". Erhard had tevoren een gesprek gevoerd met de voor zitter van de C.D.U.-fractie in de bonds dag, Rainer Baxzel, die zich een etmaal eerder bereid had verklaard, het voorzit terschap van de C.D.U. van Konrad Adenauer over te nemen. BONN (UPI) De twee hoofdaankla gers van Oost-Dultsland, Carlos Foth en Gerhard Ender, hebben de autoritei ten in Bonn documenten overhandigd over het oorlogsverleden van Bondspre sident Heinrich Lübke. Uit de documenten zou blijken dat Liibke verantwoordelijk is voor de dood van enige honderden krijgsgevan genen en slavenarbeiders bij het Duitse raketcentrum te Peenemünde en een vliegtuigfabriek te Leau Berneburg. De woordvoerder van de bondspresi dent noemde de beschuldigen propogan- da, maar de woordvoerder van de offi cier van justitie in Bonn onthield zich van commentaar. Processen tegen Jupiter - Delphi DEN HAAG (A.N.P.). De proces sen tegen de exploitanten en eigenaren van de rouletteachtige spelen Jupiter en Delphi zullen, naar de officier van justi tie mr. J. J R. Bakker verwacht, eind maart voor de rechtbank in Arnhem De statisticus prof. dr. J. Hamaker heeft vorige week de definitieve rappor ten over beide spelen ingediend. De rechter-commissaris, mr. J J. de Zoete, vond hierin aanleiding om nog enige getuigen te horen, die feitelijk aan de spelen hebben deelgenomen Mr. Bakker veronderstelt nog deze maand de dag- vaardigingen te kunnen uitbrengen. Da processen gaan tegen de heer C. Osse uit Scheveningen, uitvinder-eige naar-exploitant van Jupiter, dat ln Ze venaar werd gespeeld, en tegen de heer Redweller uit Duitsland, eigenaar van Delphi, en mevr. Sophia Goldberg-Koe- koek, secretaresee-penningmeesteresse van de stichting Fortuna, die Delphi ex. ploiteerde in Berg en Dal. In de definitieve rapporten van prof. Hamaker wordt uitdrukkelijk gesteld, dat zowel bij Jupiter als bij Delphi geen sprake la van een overwegende invloed op het spel. Prof. Hamaker distantieert zich in het rapport met nadruk van alle andere zogenaamde behendigheidsspelen. HIJ heeft bovendien afzonderlijke onder zoeken ingesteld naar Jupiter en naar Delphi. Paus ziet licht in zaak Vietnam VATICAANSTAD (UPI) Tijdens zijn wekelijkse audiëntie heeft Paus Paulus VI, kennelijk doelend op Viet nam, gezegd, dat „de goede wil van ve le staatslieden betere perspectieven schijnt te openen voor een vreedzame oplossing". Zonder twijfel kan deze uitspraak van de Paus als een van zijn meest optimistische op dit punt wor den beschouwd. In politieke kringen vraagt men zich af, welke vorderingen er zijn gemaakt, die hem tot het doen van deze uitspraak hebben geïnspireerd. Overigens noemde de Paus de oorlog ln Vietnam slechts terloops. Het grootste gedeelte van zijn rede was gewijd aan de hongersnood in India en Pakistan. Hij riep de gelovigen en heel de wereld op, om effectieve hulp te bieden. In het bijzonder richtte hij zijn oproep tot de carnavalvierders, die letterlijk mensen van de dood kunnen redden door op hun carnavalsuitgaven te besnoeien. Ook verwees hij naar de komende vastentijd als de aangewezen tijd om door een persoonlijk offer de medemens ln India en Pakistan te hel- Schoeisel en pet waren van hetzelfde materiaal bij de modellen op de schoenenshow in Parijs. Bovenstaande modellen zijn vervaardigd van eohots geruit linnen en dragen de naam Cambridge.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6