3)a SouYant a» - SaACËjES VAN snuriHiip f4*t f3.75 E.B.C. krijgt jeugdorkest DISC-JOCKEY VAN VERONICA NAAR AVRO Immmm Vanavond in de ether I TELEVISIE RADIO moord aan de bron „GRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE" PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 Evangelie en Macht I ook naar een situatie, waarin het begrip compromis wat minder do minerend wordt en veel meer aan dacht besteed wordt aan en dan p. niet zozeer incidentele als wel ge- jJE belangwekkende beschouwing j richte samenwerking. door pater dr. G. J. Mulder» Met het woord „beginsel" zal gehouden bij het vierde lustrum dan, onder stimulans van het van 't Centrum voor Sfaatkundige nieuwe begrip over Kerk-en-wereld V orming is er een van het soort, zuiniger dan ooit moeten worden dat men feitelijk in zijn geheel omgegaan, moet lezen of horen om de bedoelingen recht te doen weder varen. Elk uittreksel, hoe verant woord ook gemaakt, betekent een verminking. Alleen de titel al, „Macht en Evangelie", belooft een uiteenzet ting die niet met een paar blik vangers te vertolken is; onder titels als „Kerk en politiek", „Katholieke staatsleer?", „Kerk en macht" bevestigen alleen maar het vermoeden dat hier grote zorg vuldigheid geboden is. De enkele gedachten die wij hier aan dr. Mulders' referaat wijden, kunnen dus per se zijn visie slechts frag mentarisch weerspiegelen. Om op het punt te komen, waar we toch even willen blijven stil staan, moeten we omtrent „Evan gelie en macht" het volgende zeer beknopte resumé geven. Gecon fronteerd met het Evangelie zijn Kerk en maatschappij beiden on volmaakt; de christenen die in de Kerk en in de democratie leven, hebben de plicht ernstig te speu ren naar wegen om de democratie steeds meer te doen beantwoorden OP dit punt bevredigt de stel- lingname van dr. G. Mulders waarschijnlijk menigeen minder dan ze deed in de vele pagina's, die aan dit punt voorafgingen. Dat in de staatkunde en de po litiek het woord „beginsel" niet langer misbruikt wordt als dek mantel voor pogingen en beslis singen die in hun aard weinig of niets met het „beginsel" te maken hebben, moet onderschreven wor den. Eveneens dat Nederland poli tiek een meer zelfbewuste natie zou worden, indien wat minder aan peuterwerk werd gedaan en de in breng van de burgers in het staat kundig leven minder op stemmen winst en ministerszetels gericht gaat worden. Maar de ervaring in andere landen inclusief landen waar het christendom een betekenisvolle rol in de maatschappij zou kunnen spelen leert dat dit niet be slissend beïnvloed wordt door het aantal politieke partijen. De erva ring in andere landen leert ook, dat op vele punten de historische aan een werkelijke verlossing van verschillen tussen maatschappe- alle mensen. j lijke groepen en politieke partijen De democratie kan daarbij niet j tengevolge van de evolutie van buiten de factor macht, al was het j de maatschappij aan het slijten alleen maar omdat die soms nodig zijn. Ergens erkent de maat- is de schepselen tot een gezamen- schappij op de duur zelf de be- lijk bestel van vrije verantwoor- trekkelijkheid van vele leuzen, die delijkheid te brengen. Maar het christendom tekent zijn eigen faillissement, als het toestaan zou dat gebruik van macht en van verzet tegen macht in het teken van geweld blijven staanhet conflict tussen gevestigde orde en haar burgers eens hebben aan geheven. Natuurlijk mag die betrekkelijk heid niet gelden van de doel stellingen, die uit het evangelie voortvloeienwe zien bij herhaling zelfs hoopvolle symptomen, dat opkomend verlangen naar nieuwe christenen en niet-christenen el- rechten en vrijheden kan alleen kaar op dit punt soms dicht na- maar geregeld worden als men onder liefde durft te verstaan dat ook anderen recht hebben op dat gene wat men zelf aan rechten en vrijheden verworven heeft. EN dan komt in dr. Mulders' beschouwing het praktische, dus ook het moeilijkste punt. Machten die onrechtvaardige sy stemen in de hand houden, zijn niet te handhaven: na grondige informatie omtrent de werkelijke feiten zou meer openlijk partij gekozen moeten worden. Dr. Mulders verzet zich tegen valse christelijke berusting, ook in de politiek. Hij acht het zinloos thans lang te discussiëren over het gebruik van termen als chris telijke democratie" of „christelijke partijen"; wel wordt kritisch de vraag gesteld of de verdeeldheid van de politieke partijen in Neder land wel louter berust op een rijke pluriformiteit, waaruit logisch een andere vraag voortvloeit of het geen bijdrage zou zijn uit de inspiratie van Kerk in wereld om na te gaan waar en met wie de voorgestane belangen zo paral lel lopen, dat een apart partij- bestaan zinloos begint te worden. tor. Mulders vindt in elk geval onduldbaar, dat in een klein land als Nederland partijen zich ver liezen in het formuleren van nau welijks van elkaar te onder scheiden programmapunten. Van uit dit vertrekpunt streeft hij dan deren en elkaar in gunstige zin beïnvloeden. Maar hoe komt dit dan produkt is van het rijpings proces in de geest van de indivi duele mensen. Ergens blijft dit rijpingsproces belangrijker dan welke gunstige kentering in partij of parlement dan ook. De oecumene is meer het resul taat van de groei van de chris tenen zelf dan van een concilie of van de stimulans van bepaalde theologen; zo zal politieke duide lijkheid en de moed om politiek zijn idealen radicaal in liefde uit te dragen meer afhankelijk blijven van het verantwoordelijkheids gevoel en de mentale groei van de staatsburgers dan van politieke spelregels en staatkundig organi satievermogen. Om dit in een voorbeeld te ver duidelijken: de meeste kwalen, die dr. Mulder thans constateert, zouden waarschijnlijk ook gesig naleerd moeten worden bij een staatkundige situatie in Nederland die op een twee- of drie-partijen stelsel berust. De problemen van „Macht en evangelie" kunnen dan even klemmend zijn als thans. Waarmee wij ons overigens be paald niet verzoenen met de ge dachte dat er hier helemaal niets behoeft te veranderen. De lezer zal dit hopen we vurig wel duidelijk zijn. In een handomdraai 1 2 3 5 6 78 9 Horizontaal: 1. lichaamsdeel, deel van een schip. 2. voorzetsel. Engelse ontkenning. 3 het vastpakken. 4. aanwijzend voor naamwoord. schoenmakersgereed schap. 5. notie. 6. speelbaan, graf vaas. 7. deel van een vis. 8 boom. naschrift. 9. houten gebouwtje, ven- Vertikaal: 1. huisdier, bep. mijt. 2. waterstand, selenium 3. taart 4 plaaggeest, een weinig. 5. slot. 6. strafwerktuig, tijdperk. 7. matras. 8. voorzetsel, onmeetbaar getal. 9. fijngekookt eten, vogel verblijf. Oplossing van gisteren- Hor. 1. kuil. aken. 2. est. 3. beker. 4. oer, els. 5. sap. aga. 6. opa, ets. 7. keten. 8. tal. 9. reus. klok. Vert. 1. kano, oder. 2. esp. 3. braak 4. lee, ets. 5. ski. sta. 6. ate, elk. 7. regen. 8. lat. 9. neus, spek. ANTENNE Connie v. d. Bos: vlotter! C°' Belangrijk bejaarden- programma herhaald op Nederland I Op veler verzoek zal de NCRV-televisie donderdagmiddag 17 februari op Neder land 1 de vierde aflevring van de be jaardenserie ..Eén op de tien", waarin de lichamelijke toestand van de bejaar- i den behandeld werd, herhalen. De NCRV I heeft deze uitzendtijd van 14.00 tot 14.45 uur gekozen, omcal juist dan vele bejaarden, die het tweede program- ma niet kunnen ontvangen, deze ..Eén op de tien" kunnen zien. Vooral het eerste deel van het pro- gi auuna is voor hen van oeiang. hel I bevat adviezen van sociale en medische deskundigen over vragen als Hoe fit te blijven en Wat te doen als men ziek wordt. Het laatste deel signaleert de ontstellende toestanden, waarin vele chronisch zieke bejaarden in ons land nog verkeren en het tekort aan voor zieningen voor deze groep. Het vijfde deel in de sene ...én op de tien' dat dinsdag 15 februari op Neder- land II door de NCRV wordt uitgezon den. vraagt aandaoht voor de geeste lijke toestand van de bejaarden Pre sentator Jan van Hillo zal o.m. aanto nen. dat alom het besef doorbreekt, da: een zachte aandrang om onbekende ter reinen van menselijke activiteit te be treden bij vele bejaarden een nieuw ge voel van bevrijding en levensgeluk kan teweegbrengen Dit facet wordt geïllustreerd door het optreden van een bejaardenzangkoor en door andere ontspanningsactiviteiten Het is waarschijnlijk, dat ook dit pro gramma t.z.t. op Nederland I zal wor den herhaald. NNIE VAN DEN BOS ljjkt zich met w kapsel ook een nieuwe persoonlijkheid te hebben aangemeten. Voorheen was ze vóór alles de zange res van het „zwarte" lied. Thans is zij vlotter gelokt (staat haar uitstekend!) en zoekt ze het óók in een wat licht voetiger genre, dat by haar donkere stemtype bepaald óók wel past. Gister avond kreeg ze van N.C.R.V.-t.v. een eigen showtje. Ze zong allerlei genres en drie talen en ze bracht het er uit stekend af. vonden wjj. Oók in de conférence, maar vooral ln de liedjes, die ze een beschaafde Interpretatie gaf. Kitty Knappert kan zo'n programma een attractieve vorm geven. Zy regis seerde met simpele effecten en een beperkt decor en werkte vooral geluk kig met het licht, dat zy met vakman schap dirigeerde. Voor de muziek zorgde Harry de Groot. Gelukkig de vocaliste, die, figuuriyk, in zyn be kwame handen valt Dat de N.C.R.V. nóg een liedjes programma presenteerde maakte de opbouw van deze t.v.-avond minder gelukkig. Al konden we op zich veel waardering hebben, zowel voor onze eigen troubadoure Cobi Schreyer als voor de Amerikaanse volkszanger entertainer Don Paulln, die in de Haarlemse Waag voor een aardige uit zending zorgden. 5fT Plus-Minus zyn we een beetje uit gekeken. We krjjgen de indruk, dat er een tekort is aan werkelijk interes sante onderwerpen voor opinie onderzoek en dat presentator Nico Vliet daarom geleidelijk de nadruk gaat leggen op het minst interessante aspect van dit programma: het wed strijdelement. Gisteren ging hy de buitenlandse deelnemers complete in terviews afnemen over onderwerpen waarover juist deze mensen bij uit stek ondeskundig leken te zyn. De resultaten waren uiteraard onbevre- Vg. Dit is de lepel van het moderneJolie-bestek Jolie voor hedendaagse mensen met gevoel voor echte schoonheid In juwelierspleet en edelstaal verkrijgbaar bij de juwelier. KonhiHIjV» V»n Kempen Begeer Zei' 70 CT VOORDEEL j CÖTES DU RHONE j (1964) "hartverwarmende wijn" fonkelend rood. afkomstig uit het Rh&negebied. nu (inclusief fles) Deze aanbieding geldt t/m 12 febr. NIEPOTH'S WIJNKELDER Alleen Levendaal 166', tel. 22717 DE WIJNKELDER Prinsessekade 5, tel. 28538, Leiden VRIJDAG, 11 februari: Verschij ning van Onze Lieve Vrouw in Lourdes. Mis: Vidi. Geen Credo. Prefatie van Onze Lieve Vrouw. Wit. De BBC. die al beschikt over elf orkesten, werkt, aan de samenstelling van een twaalfde orkest van muzikanten in de leeftyd van achttien tot vierentwintig jaar. Hiermee wil men jong talent aan moedigen en het peil van het orkestspel in het hele land opvoeren. De 69 jonge muzikanten, die worden aan genomen voor perioden van een tot drie jaar krygen een gedegen opleiding en moeten elke week een radioconcert geven en per jaar twaalf concerten met publiek. De vaste dirigent wordt Leonard Hirsch. maar zij zullen vaak de gelegenheid hebben te spelen onder leiding van an dere zeer bekende dirigenten oepeor respondent) HILVERSUM. De 22-jarige Cees van zytveld. sinds de laatste vier jaar disc-jockey van Ra dio Veronica, treedt op 1 maart in dienst van de AVRO. Dit oud-mignonlid van de afdeling Hilver sum gaat het beken de tienerprogramma ..Van 10+ tot 20—" samenstellen, als op volger van wijlen Raymond Dobbe. die enkele maanden geleden bü een ver keersongeluk om het leven kwam jes van Zijtveld. werkt mee aan de tienertij dschri f ten M uziekexpres" ..Muzlekparade" en „Hitweek". De pre sentatie van het tienerprogramma, dat de AVRO elke dinsdagavond van 17 20 Uit 18.00 uur uitzendt, blijft in handen van Audrey van der Jagt. Nederlandse ether- reporters bij wereldtitel voetbal HILVERSUM Naar de wedstrijden om het wereldkampioenschap voetbal die Van 11 tot 14 juli in Engeland worden gespeeld, zullen door de omroepen de navolgende radioreporters worden ge zonden: Dick van Ryn (AVRO). Theo Koomen f KRO». Jaap van der Zwan iNCRVi en Wim Hoogendoorn (VARA» v Voor de t v -kijkers zullen Bob Spaak o" uornion (CiiinVtof toelichting op *ens. jongens, wat een meid J De film „Jongens, jongens, wat een meid", J OngenS. jongens. werd ln opdracht van de V.P.R.O.-t .v. ge maakt door de jonge cineasten Pim de la Parra en Wim Verstappen. Een meisje (Shireen Strooker) heeft een jeep en tracht deze van de hand te doen. Zij ontdekt, dat dit niet gemakkeiyk is. By haar pogingen ontmoet zij verschillende jonge mannen, die ieder een zekere invloed op haar uitoefenen, waardoor zy in verscheidene vreemde situaties terecht komt Pim de la Parra en Wim Verstappen hebben reeds eerder de film „Aah Tamara" gemaakt, die vertoond zal worden op het filmfestival te Oberhausen. (Nederland I. 20.50) van Edward ilbee avond voor de V.P.R.O.-televisie is een toneelspel van de Ameri kaanse auteur Edward Albee, vooral bekend door „Wie is bang voor Virginia Woolf". De ver taling is van G. K. van het Reve, de auteur van onder andere „De avonden" In dit spel wordt getracht het Amerikaanse leven in velerlei opzichten aan een kritisch onderzoek te onderwerpen. Albee zegt zelf over zijn werk: „Ik hou ervan te doen alsof ik myn personages de vrije teugel laat Als ik een stuk schrijf, zijn mijn mensen reële mensen en die lijken altijd geest- verschyningen". In de hoofdrollen onder anderen Mary Smithuysen en Lex Goudsmit. Regie: Kees van Iersel. (Nederland I, 21.25). Ronnie Tober met eigen show De uit Amerika afkomstige Nederlander Ronnie Tober presenteert vanavond onder regie van K.R.O.-regisseur Jos van der Valk. zijn eerste reeks van vier eigen shows. Ronnie onlangs kwam een l.p.-opname uit met nummers als „Je staat niet in 't adresboek" en „Dit moet ens de slottune van zyn televisieprogramma is zingt, evenals Corrie Brokken, in zyn show met „ingeblikt" orkest. Het orkest is dus niet „live" aanwezig. Naast Ronnie treden onder anderen de Blue Diamonds op en de echtgenote van Ruud (Diamond) de Wolff, de Mexicaanse film- en televisiester Leda Morena. (Nederland II, 20.01). het afscheid zyn", dat t Residentie-Orkest met Rafael Puyana (Hilversum II, 20.05). Hedenavond NEDERLAND I NTS: 18.30 Teleac. Pech onderweg, cursus voor automo bilisten (les 4), 19.00 Nieuws in het kort, 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Inter nationaal jeugdjournaal, 19.15 Van gewest tot gewest, Journaal; VPRO. 19.35 De Lucy Show: NTS: 20 00 Jour naal: VPRO. 20 20 Mensen kyken, documentair programma. 20.50 Jon gens. jongens wat een meid!, speel film, 21.25 De droom van Amerika, toneelstuk, 22.25 Verkenning en her kenning, interview; NTS: 22.40-22.45 Journaal.' NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 De Ronnie Tober-Show: licht muziekprogramma. NTS: 20.40 Zuid-Amerika documen taire; KRO: 21.25 Hazel, t.v.-film (deel 13). 21.50 Onze man in Parijs; NTS: 22.15-22.20 Journaal. Vrijdag NEDERLAND televisie. Hedenavond HILVERSUM I (402 m) - NCRV: 18.10 Stereo: Metropole orkest, 18.40 Voor de twintigers, 18.58 Nieuws over de wedstrijd Marathon. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gewyde muziek (gr.). 19.45 Op de man af. praatje. 19 50 Lichte gram- mofoonmuziek. 20.10 Boeren en bur gers in Buitenveen, hoorspel (deel 46). 20 35 Samen uit samen thuis, ge- BRUSSEL Ned ei soldaten. 18.30 Del BR1 Ronnie Tobervanavond vc eerst met eigen show. (Nederland II, 10.01). ENGELAND BBC 1330 ml 19.38 Amus muziek. 0.15 Kamermuziek ENGELAND BBC 11500 m) 18.31 Gevar muziek 2140 Lichte muziek. Vrijdag Op zaterdag 5 februari werd er in het Scheveningse Kurhaus een concert gegeven door het Residentie-Orkest onder leiding Willem van Otterloo. waaraan mede werking werd verleend door Rafael Puyana, klavecimbel. Het programma vermeldde onder meer de suite uit „Water music" van Georg Friedrich Handel en de derde suite van Willem van Otterioo. Met deze laatste compositie vestigde de dirigent zyn naam. De compositie ontstond in 1931 als gevolg van een prysvraag, waarin naar een orkestwerk werd gevraagd met een ongewone bezetting. Dit laatste is het geval met de altfluit in bovengenoemde compositie. De A.V.R.O.-radlo zendt dit concert vanavond uit. varieerd programma. 22.00 Vlooi en piano: moderne muziek. 22 15 Avond overdenking, 22.30 Ni.uws, 22.40 Boek bespreking. 22.45 Kerkorgelconcert klassieke muziek, 23.15 Weerwoord: kroniek van kunst en stijl van leven. 23.45 Klassieke grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II (298 ml AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Boeren Party. Spreker: De heer E. J. Harmsen. secretaris van de Boeren Party. 18 30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 18.55 Voor de kinderen, 19 00 Gespro ken brief. 19.05 Sportparade, 19.30 yan eigen bodem: Nederlandse amuse mentsmuziek. 20.20 Nieuws, 20.05 Stereo: Residentie-Orkest en solist: moderne en klassieke muziek. In de pauze: 20.45-21.10 Land der muzen: kunstkroniek. 22.05 Zigeunerorkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Stereo: Discotaria: nieuwe grammo foonplaten, 23.55-24.00 Nieuws. Van het hele' "uur nieuws- en weerb 7 00 Ook goeieraorgen. 9.00 Muziek terwyi u werkt (verzóékplatenprogr v d be- dryven. 10.00 Koffietijd. 11.00 Ver- zoekplatenprogr voor de huisvrouw. 12.00 Lunchmuziek, 13.00 Uit en thuis, 13 15 Vervolg lunchmuziek. 14 00 Van concertzaal tot Jukebox. 15.00 Voor alle zieke vrienden ran Veronica: 16 00 Donderd agmiddagparadevoor )ong en oud gezellige muziek: 17 00 Interna tionale muziek. 17 15 Teenertoptune- parade, 17.45 Pla'tenpalet 1800 Juke box: Verzoekplaten. HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Het levende woord, me ditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek i7.30-7.32 Nieuws, 7 45 KNAC/ANWB wegeninformatie). 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoon muziek (8.30-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10.05 Verzoekprogramma, 1100 Voor de zieken. 11.40 Llphte grammofoonmuziek. 12.00 Angelus, 12.03 Licht ensemble met zangsolist, 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actuall- teiten of grammofoonmuziek, 12.50 Wissewassen, licht programma (her- haling), 13.10 Lichte grammofoon muziek. 13.35 Laatste nieuws voor de vrouw. 13.45 Lichte grammofoon muziek. 15.00 Schoolradio. 1530 Voor de zieken. 16.35 Fluit en clavecimbel: klassieke muziek. 17.00 Voor de pad vinders, 17.30 Lichte muziek voor de jeugd (gr.). HILVERSUM II (298 m) VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strydlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30-7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws, 8.10 Lichte grammofoonmuziek (verv.), 9.00 Te land en te water, informatief programma voor weg- en waterweg gebruikers. VPRO: 9.40 Morgen wijding; VARA. 10.00 Schoolradio, 10.20 Romantische orkestwerken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw, 11.40 Klassieke kamermuziek (gr.), 12.00 Lichte grammofoonmuziek, 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en Zin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Elektronisch orgelspel, 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberichten 13.30 Stereo: Mezzo sopraan en piano: moderne liederen, 14.00 Beiaardconcert. 14.15 By de tijd en bij de thee: gevarieerd program ma, 15.35 Lichte orkestmuziek: VPRO: 16 00 Nieuws. Aansluitend: Van de andere kant. ervaringen van een reclasserings-maatschappelyk werker. 16.15 Gouden eeuw van Frankrijk iVI): muzikaal klankbeeld. 16.45 Nieuwsdienst voor de nieuwsgierige kinderen, 16.49 Voor de jeugd. 17 30 Nieuwe grammofoonplaten. 17.50 Actu aliteiten, 17 58 Nieuws over de wed- strijd Marathon. HILVERSUM III (240 m en FM- kanalen) NRU/AVRO: 9.00 Nieuws, 9.02 Vrolijke grammofoonmuziek, 10.00 Nieuws. 10.02 Operetteklanken (gr), 11.00 Nieuws. 1102 Lichte grammo foonmuziek. 12.00 Nieuws, 12.02 Licht instrumentaal kwintet en zangsoliste. 12.25 Lichte orkestmuziek en zang solisten: NRU/NCRV: 13.00 Nieuws, eventueel actualiteiten, 13.02 Zuid- Amerikaanse klanken (gr.), 13.30 Ope retteklanken (gr.), 14.00 Nieuws. 14.02 Licht platenprogramma (15,00 Nieuws) 15.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners; NRU/AVRO: 16.00 Nieuws 16.02 Licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 De zingende bou gie: gevarieerd platenprogramma voor de automobilisten RADIO VERONICA (192 m) - Van 8 00 tot 20 00 uur. vlak voor het hele uur nieuws- en weerberichten. - Ook goedemorgen. 9 00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogr). 10 00 Koffietyd. 1100 Hulsvrouwenverzoek- pmgr.. 12 00 Gevarieerd progr-, 1215 Lunchmuziek. 14 00 Matinee. 16 30 gevar shnwprngr 17 00 Toppers van thuis. 17 15 Platenpnlet 17 30 tot 1800 The Teenht-atemb BRUSSEL Nederl «321 m i 12.03 A door ngaio marsh 54 Mm. Carstalrs was druk bezig met het wieden van onkruid Ze droeg een groen linnen iapon en haar vaal blond haar leek een heiligenkrans om haar hooid De hoed die ze in de kerk gedragen had. haar plastic regenjas, haar handschoenen en haar gebe denboek lagen in schilderachtige wanorde langs de rand van het pad. Toen Alleyn aan haar werd voor gesteld. gaf ze hem een stevige t^nddruk en zei dat hij waarschijnlijk in verband met die verschrikke lijke zaak Jcwam en nu haar man wenste te zien. •lie natuurlijk vreselijk geschokt was. .Hi] is in zijn studeerkamer", zei ze tegen Coom- be. „Wc zitten weer met die diensten voor de ge meenteleden die al meer dan een eeuw gestorven zijn, mr. Coombe, en nu heeft die burgemeester voorgesteld één gezamenlijke Jaardienst voor hen allen te houden, maar wij kunnen dat niet gemak kelijk met ons geweten overeenbrengen" ..Ik zou graag met u spreken", zei Alleyn. „Wij proberen na te gaan waar miss Cost vanmorgen vroeg geweest Is". „Lieve hemel, ja, dat begrijp lk!" Ze bevestigde de verklaring van dokter Maine. Miss Cost had de eerste dienst van zeven uur bij gewoond en bij de kerk hadden „Ze was erg ln de war, de arme halssnoer". „Ja. Het ls een aardig snoer en al heel oud. Na maak en vals, maar toch een aardig lang snoer. Ik leende het haar enig^ns met tegenzin maar ze was er zo dol op want het glinsterde zo mooi, en toen wilde het ongeluk dat die dikke Cissy van haar het liet vallen bij de eerste de beste donderslag en in de herrie die er op volgde, dacht niemand er meer aan. Ik zei dat we het na de dienst wel zou den gaan zoeken. Waarom stuurde ze Cissy eigen lijk niet? Maar nee, die arme miss Cost o. daar moet ik niet aan denken! was vreselijk opge wonden en stond erop zelf te gaan. Ze was er niet vanaf te brengen. Ze praatte en praatte, er was geen houden ^an en ik wilde de kerk binnengaan en mijn gebeden doen, en het regende dat het goot. Toen zag ze ook nog dokter Maine en wilde ze met alle geweld weten of mrg. Trethaway een tweeling zou krijgn het werd e- natuurlijk maar een en ik liet haar hem aanklampen, want ze deed natuurlijk niets liever. Na de dienst zag lk haar door de regen weglopen voordat iemand haar kon aanbieden haar mee te. nemen Is het niet vreselijk?" vroeg mrs. Car stalrs Ir een adem door. ..Zegt u nu 'eens eerlijk, vindt u dat ook niet? Adrian! Heb je een ogenblik- ,,Ik kom". De dominee, die zijn toog droeg, kwam door de tuindeuren naar buiten. Hij vond het echt een toeval dat Alleyn zich Juist nu in Portcarrow bevond, ze waren blij dat hij er was, zei hij. en toen werd hij ernstig, onzeker, en trok eer plechtig gezicht. ..Het ls nauwelijks te geloven", zei hij, „wat vreselijk". Alleyn vroeg hem wanneer de eerste dienst was afgelopen en hij zei ongeveer om kwart voor acht. ..Ik had een grote toeloop van gelovigen verwacht. Er zijn zoveel toeristen. Maar die verschrikkelijke regenbul heeft ongetwijfeld veel mensen thuis ge houden De dienst van negen uur was zeer druk". Alleyn vroeg aan mr. Carstars of hij miss Cost goed kende. Hij scheen ln de war en zei: Ja, maar als lid van zijn gemeente. Hij keek even naar zijn vrouw en voegde eraan toe: „Onze vriendschap met mis* Cost werd misschien enigszins gehinderd door onze inzichten omtrent de bron. Tk kon met haar nog al buitensporige beweringen niet sympa thiseren en die inderdaad ook niet goedkeuren. Ik vond di*- ideeën erg vaag" zei de dominee, „vaag en vulgair". Nauwkeurig zette hij zijn eigen houding uiteen en daarui' moest, zoals Alleyn begreep, zijn rechtgelo- vighete blijken „En zag u haar nog na de dienst?" vroeg hij. „Ja. zeiden de dominee en zijn vrouw als uit een „Ik ben een van die predikanten die naar buiten komen om afscheid van mijn gemeenteleden te ne men verklaarde de dominee. Maar miss Cost haastt* zich al weg toen ik buiten kwam Ze liep het pao af. het was iets in verband met het hals snoer van mijn vrouw Was het niet. Dulcie?" „Ja. mar. ik heb het mr Alleyn al verteld". Coomb zei: „Dat halssnoer werd gevonden en u zult te» gelegener tijd terug krijgen „O. lievi deugd", zei ze. „O ja? Ik... ik geloof niet" „Och, daar moet je niet aan denken, lieveling,", zei haar man. Alleyn vroeg of iemand van het eiland de eerste dienst had bijgewoond. Niemand, naar het scheen. Maar ln de dienst van negen Qui waren er verschillenden. „De Barrimore's soms?" „Nee, de Barrimore's niet". Er viel een stilte, waardoor het moest schijnen als of net niet naar de kerk gaan van de Barrimore's normaal was. „Hoewel", zei Mrs. Carstalrs, als wilde ze opko men tegen een kritiek die door niemand geuit was. „Margaret vroeger toch heel regelmatig kwam, Adrian Vóór Wally's wratten, weet je nog?" „Niet, dat er enig verband tussen bestaat, Dul cie". (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2