Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! RENE AND HIS ALLIGATORS Geen duiven voor wachtende fans Jarige Dave Berry in uitverkocht Kurhaus maken come-back met vocale hi1 Echtgenote eveneens in lichte muze Gunstige resultaten ers Uit nijd PAGINA 6DE LEIDSE COURANT MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 j Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Russisch auteur krijgt visum voor Engeland MOSKOU (UPI) VaJeri Tarsis. de auteur van anti-Sovjetboeken die naar het buitenland gesmokkeld zijn, heeft 'n visum voor een bezoek aan Engeland gekregen. Tarsis, die ettelijke ma len in zenuwinrichtingen opgenomen is geweest, deelde mee dat hij een Sov jetpaspoort en een Brits visum dat zes maanden geldig is, had gekregen. Hij heeft een uitnodiging om aan de uni versiteit van Leicester lezingen te hou den aanvaard. De schrijver van „Zaal 7" en „De blauwe fles", welke boeken in 't Wes ten veel verkocht zijn, zei dat hij al vier jaar op toestemming voor een reis naar het buitenland had gewacht. Twee andere auteurs wier boeken eveneens naar het Westen gesmokkeld waren, hebben tot dusver geen toestem ming gekregen het land te verlaten. Het zijn Andrei Sinjavski en Yoelie Da niel, die beiden de komende week zul len terechtstaan. Aangenomen wordt dat het de Sov jetautoriteiten niet Interesseert of Tar sis aj dan niet terugkeert, omdat hij kennelijk wordt beschouwd als een on gewenste burger. Studentengrap in National Gallery LONDEN (LTPI) In de Londense National Gallery heeft tussen onschat bare „Goya's en Rembrandts tien da gen lang i*en valse „oude meester" ge hangen, binnengesmokkeld door 'n stu dent in een studentikoze bui. Het doek „Zelfportret" van „Givetto Aberragi" had zelfs een catalogusnummer gekre- De maker van het schilderij was de student zelf, de 20-jarige Peter Mcinally van het universitair college van Wales. Hij heeft het portret een half jaar ge leden gemaakt en het „oud" gemaakt door het een bad te geven en op te laten drogen in een oven. De vervalsing werd vrijdag opgemerkt en met bekwa me spoed verwijderd. „Het schilderij heeft geen enkele kunstzinnige waarde", zei directeur sir Philip Hendy wat rood aangelopen. „Mensen die dit presteren denken dat ze grappig zijn. maar ze vermaken zich uiteindelijk op kosten van het publiek", voegde hij er nogal onsportief aan toe. „Ongelooflijk", zei Mcinally, „ik heb geen ogenblik gedacht te zullen sla gen. Er heeft natuurlijk nooit een Gi vetto Aberragi bestaan". Galerie Lissabon. Lissabon 14 c. (Denne- weg) Den Haag. exposeert van 9 tot 28 februari werken van de winnaars van de Kon. Subsidie 1966. t.w. Peter Jan sen, Jaap van der Pol en Ton Klop. Uit de stapel Overrompeld Is zijn gloednieuw boek „Alleen door vuur" (uitgave Deeclée de Brouwer). Ook ln dit boek wordt een der traditionele waarden, met name het of fer, het totaal leven en tenslotte het zich totaal geven voor de evenmens, uit gebeeld zonder dat de auteur ook maar één ogenblik een docerende toon aan slaat. De hoofdfiguur van deze roman rijst als een reus voor u op. Ten voeten uitgetekend in de loop van het verhaal, staat vóór u de Leuvense priester-uni- versiteltsprofe8sor, oud-soldaat in de eerste wereldoorlog, De Grijse, die in de oud-studentenbond „Vrienden van de groene das" mannelijk maar liefdevol zijn oud-pupillen volgt en bijstaat waar het maar kan. In een bepaald jaar zet hij na de jaarlijkse reünie al zijn zorg in voor Van Ronck de enige die pries ter geworden was en die de reünie niet kon bijwonen omdat hij in het zieken huis verpleegd werd. De Grijse wü en zal Van Ronck en diens geliefde en ook het kind. dat komen moet, op het men selijk vlak helpen en redden en gaat daarvoor door het vuur. Het is een ori gineel, menselijk en ook goed gecom poneerd boek. Jammer, dat de lezer zo nu en dan moet heenstappen over on Nederlandse wendingen en zegswijzen. „Een nieuwe grandioze roman van Mor ris L. West", aldus kondigt uitgever Ne- lissen het nieuwe boek van deze auteur „De Ambassadeur aan. Jammer genoeg is dit overdreven. Morris West heeft grandioze romans geschreven, maar „De Ambassadeur" is alleen gewoon "goed,,. De vaste lezers zullen ook door dit boek geboeid zijn, daarvoor staat het vakmanschap borg, maar het is juist te vakmatig geschreven. De au teur is door zijn onderwerp minder be zield geraakt dan in zijn vorige boeken, al voert hij wederom prachtige dialogen op en legt hij goed geformuleerde ge dachten vast. De compositie is meer ge kunsteld dan in zijn vorig werk. Men wordt nu voor het eerst gewaar dat hij een nieuw boek wilde schrijven en daar voor een wellicht al te hedendaags on derwerp nam, dat hem niet voldoende inspireerde. De auteur heeft in dit boek werkelijk al te veel aangesleept aan re kwisieten, waarvan hij denkt dat deze het bij niet te kritische lezers wel zul len doen. Dit overigens goed leesbare boek bevat letterlijk alles wat de tele visiekijker van iedere avond te zien krijgt. Vietnam met zijn katholieke pre sident in diens krachtdadig optreden tegen de boeddhisten; zelfverbranding bij hun monniken: de inmenging van de Amerikanen, „die er de oorlog niet mo gen verliezen, en ook niet mogen win nen"; Zendboeddhisme, ook hier reeds ln de mode, aantrekkelijk vanwege zijn hele, halve en halfgare wijsheden; ja zelfs de temperamentvolle secretaresse (jonge weduwe) tegenover de ambassa deur weduwnaar ontbreekt niet. De roman "an Walter Breedveld: Se- ger Baas (uitgave De Fontein), behoort tot een heel ander genre. Het is een Brabantse roman, die grotendeels in Den Bosch en omgeving speelt. De aan vankelijk aan Graham Greene ontleen de psychische spanningen (Hexspoor) zijn in dit boek nauwelijks merkbaar meer. Breedveld is zichzelf geworden. HIJ beschrijft gewoon de levensgang van de Jonge Seger Baas, zoon van een bakkersknecht, die niet zonder veel merkwaardigheden het op een veel ho gere sport brengt van de maatschappe lijke ladder. Breedveld blijkt hoe langer hoe meer een echte verteller te zijn, zo als Anton Coolen eens was, menselijk en pretentieloos. Doodgewoon een mooi boelend boek, vooral voor iets oudere mensen. Zijn taalgebruik is ongezocht maar toch weer zó, dat hij b.v. emoties weet te tekenen. DEN HAAG In tegenstelling tot de onrust, die zaterdagmiddag op het Mu seumplein heerste door zijn wegblijven, was het gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen vrij rustig, toen daar de ja rige Dave Berry (hij werd 24 jaar) voor een „uitverkocht" huis optrad. In bet voorprogramma traden om. de Rotterdamse Mega's op. die weinig succes oogstten, doordat hun installatie verkeerd was afgesteld. Ook de „giller' van Lagor Waard, de 19-Jarige Appie Brommert, kon de sfeer er niet in brengen, want hij bleek slechts een matte imitatie van de gere nommeerde André van Duyn. Uitschieter van het voorprogramma bleek de Duitse top-be&tgroep „The Beatbuddies" die met de presentatie van hun nummers als ..Mashed Potatoes" met kop en schouder bcnven de andere beatgroepen uitstaken. Ondertussen bleek echter, dat Lagor Waard, ondanks zijn eerdere uitspraken wel degelijk van liefdadigheid houdt. Al leen moet het dan wel aan hem zelf ten goede komen. Hij stelde namelijk zijn nieuw geformeerde beatgroep voor onder de naam „The Subterranions" (vroegere „Kick,p> en vroeg vervolgens de tieners geld te willen geven voor hun instrumen tarium. De gelden werden om. opgehaald ln „ondprsteeks". Na de pauze was de beurt aan de ster van de middag Dave Berry, die voor de zoveelste keer zijn (niu toch wel vervelend wordende) show ten beste gaf. Desondanks wist hij met zijn begeleidingsgroep „The Cruisers", de tieners tot een hysterisch gegil op te zwepen. En dat bijna een half uur lang met nummers als „Now", ..I'm gonna take you there" ..God bless the chdld" en ,,Thi6 Strange effect". Hierna vond Lagor Waard, dat het tijd werd Daves verjaardag te vieren. Dat ge schiedde met het aanbieden van cadeaus een reuzen-polsihorloge, een klomp, een taart, en een door Adrie van Loon geschil derd portret. De meisjes, die deze cadeaus mochten aanbieden, ontvingen op him beurt van Dave een kusje, hetgeen een golf van jaloezie door de rijen der vrou welijke fans joeg. De hele show werd gepresenteerd door promotor Lagor Waard. En hij deed dit op een dergelijke platte, ordinaire wijze, dat enkele in de zaal aanwezige bekende presentators zich voor hun beroep gingen generen. Zelfs de tieners waren het er niet mee eens, hetgeen geuit werd ln onder drukt gelach. Het kenmerkende voor de heer Lagor Waard, die nu na het succes van gistermiddag waar moet maken, dat hij alle zalen in Nederland voor tiener shows ter beschikking kan krijgen, ls ech ter zijn opmerking aan het begin van de show: „Eén applaus voor de grote organi sator Lagor Waard". Zoals gewoonlijk was het bij Lagor Waard weer veel geschreeuw en weinig Meer inkomsten per hoofd in grote gemeenten DEN HAAG (ANP) In een zojuist verschenen publikatie heeft het CBS de gemeentelijke uitgaven en inkomsten geanalyseerd. De uitkomsten omvatten een aantal vergelijkingen onder meer tussen de grote en kleine gemeenten. Als algemene tendentie uit de statisti sche gegevens blijkt, zo deelt het minis terie van Economische Zaken mee, dat zowel de uitgaven als de inkomsten per hoofd van de bevolking toenemen naar mate de gemeenten groter zijn. De net to-investeringen per hoofd bedroegen ln 1960 rond 93 gulden in de drie grootste gemeenten terwijl in de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners een bedrag van 55 gulden werd gevonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het laatste jaar ls het wat stil geweest rond de Haag se beatgroep, „René and the Alliga- 1 tors". Buiten hun regelmatige op- i treden in zalen hoorde of zag men vrijwel nooit meer lets van deze 1 groep. Onlangs werd een tipje van de l shüer opgelicht door het verschijnen hun nieuwste vocale single „She 1 broke my heart", een eigen composi- ,ran René, op tekst van zijn bas- gitarist. Aan de flipside (achterkant) 1 treffen we „I can wait" aan, waar- i in gebruik wordt gemaakt van een klassiek Instrument, namelijk de spl- Dit verschijnen van de single be vestigt het vermoeden, dat de groep zich wat teruggetrokken had om van instrumentaal over te gaan naar vo caal. Dit waarschijnlijk in verband met de slechte markt voor dit genre. De groep, bestaande uit René Node- li jk. solo-gitaar; Louis Blonk drum mer; Eddie Becking, slaggitaar en Rudi Schoonewelle, bas-gitaar heeft getoond geen eendagsvlinder te zijn. Zij debuteerden namelijk reeds eind november 1959 tijdens een, in Vlaar- dingen gehouden, talentenconcours, waar zij de eerste prijs behaalden. Hoewel het succes aanvankelijk groot was ging het met de plaatopname wat stroef want die werd pas in 1960 op genomen. Het was „So mad", dat reeds op het vocale vlak lag. Hierna werd overgegaan op de in strumentale toer. Bekende platen uit die periode zijn onder andere „Alli gator's dance", Heisser Sand", en „La Comparsa". Hun grootste suc ces was „In the mood", waarvan er ongeveer 60.000 exemplaren werden verkocht. De plaat is nu nog regel matig op de verschillende radiosta tions te beluisteren. De groep trad echter niet alleen so listisch op, maar ook als begelei dingsorkest bij andere vedetten, zo als onder anderen ,The Telstars'. Be halve in Nederland werden hun pla ten met succes geplaatst in Noorwe gen, Denemarken, Frankrijk, Zwe- den, Spanje en Duitsland. Hun nieuwste plaat „She broke my heart" werd verleden week in Enge land uitgebracht en staat onder an dere in het bekende muziekweekblad „New Musical Express" vermeld. René and the Alligators traden reeds vele malen voor de t.v. op, onder andere in „Nieuwe Oogst" en on langs nog in „Studio Stalles". Ook in Duitsland waren zij op de beeld buis te zien en wel in de beroemde ..Catharina Valente Show", terwijl België op dit gebied een duit in het zakje deed met hun optreden in „Tee nerklanken". Haren verkocht De leider van de groep, René, kreeg zijn eerste gitaarlessen van de be kende gitarist Koos Tigges en vol tooide zijn opleiding aan het Konink lijk Conservatorium, met als bij-in strument: viool. Na aanvankelijk sa mengewerkt te hebben met „The Rocking Sensation Boys", fomeer- de hij zelf een groep onder de naam „René and the Alligators". Ongeveer een jaar geleden kwam hij sterk in het nieuws door de stunt zijn (grote) kuif voor de tv-camera's te laten afknippen. De lokken werden verkocht en brachten een aanzienlijk bedrag binnen voor de actie „1.2.3.". In Den Haag heeft René een gere nommeerde naam als gitaar-leraar. Hij leidde onder andere Joop Oonk van de voormalige Jumping Jewels op, alsmede Hans Vermeulen, voor zanger van de Voorburgse „Sandy Coast" en Ton van Oudheusden van „The Blue Fighters". Tegenwoordig begeleidt hij vele artiesten instru mentaal bij hun platenopname. Dins dag j.l. was dat 't geval met de nieu we plaat van cabaretier en protest zanger, Boudewijn de Groot: de Ne derlandse vertalingen van de hits „Sound of silence" en „A well res pected man". Ernst bij ballet Ook Renê's vrouw, Beatrix Nodeiyk- Willemstein, blijft niet achter. On langs werd van haar het eerste plaat je opgenomen, dat dinsdag j.l. in de Nederlandse handel werd gebracht. Het is een eigen compositie van Re né onder de titel „I love you". De artiestennaam, waaronder z'n vrouw optreedt, luidt Nancy Bay. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling van Nancy om het te zoeken in het balletgenre. Haar kennismaking met René deed haar besluiten de op leiding als balletdanseres eraan te geven en de lichte muze in te gaan. Voor een groot gedeelte komt dit be sluit ook op rekening van de beken de Jackie Buiterman, die het haar aanraadde en er zelfs voor zorgde, dat er een grammofoonopname van haar kon worden gemaakt. De in Hamburg geboren Nancy stelde ech ter als voorwaarde, dat zij eerst zanglessen kon nemen bij Mariëtte Serlé. Haar eerste publieke optreden maakte zij in 1962 in Maldichem, België maar haar eerste Nederland se optreden vond pas oktober '64 plaats in Leiden. Daarna vormde zij de attractie bij René and the Alliga tors. Het is de bedoeling, dat zij als soliste verder gaat. Waarschijnlijk staat zij binnenkort in het AVRO-tv- programma „Studio Stalles". Voor haar en de groep ligt nog veel in het verschiet. Behalve een vrijwel zekere tournee naar Engeland zijn zij in onderhandeling voor een carna valsoptreden in Duitsland en een op treden in een nachtclub in Athene. Zwaargewonde bij vechtpartij ROTTERDAM (ANP) Een hevige vechtpartij ln een café in de Jonker- fransstraat te Rotterdam heeft zondag avond byna een slachtoffer geëist. Twee Rotterdammers, die beiden stevig had den gedronken, raakten er om een klei nigheid slaags. De 34-jarige loodsbaas D. V. uitNfë Maasstad moest daarbij dermate ern stige vuistslagen incasseren, dat hij een schedelbasisfractuur opliep. V. moest met spoed naar het Dijkzigtzie- kenhuis worden overgebracht. De poli tie arresteerde de man die de slagen uitdeelde, de 28-jarige koopman J. C. G. W. eveneens uit de Maasstad. Weigerde Picasso Leninprijs PARIJS (Rt-r) Pablo Picasso zou hebben ge weigerd de hem onlangs toege kende Lenin prijs voor de vangst te nemen omdat zijn sym- kpeld.^pu zyn De Russische ambassadeur in Parijs. Valerian Zorin, verblijft op het ogenblik in Cannes en wilde volgens geruchten van de gelegenheid gebruik maken, de prijs te over handigen aan de 84-jarige kunstenaar, die daar in de buurt woont. Het blad „Paris Presse" schreef vrijdag dat Pi casso Zorin niet had willen ontvangen en dat niet alleen wegens zijn teruggetrok kenheid, maai' ook „omdat hij zioh steeds meer afkeert van de Sovjet-Unie". AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam was het zaterdagmiddag op het Museumplein erg onrustig, doordat de Engelse tiener - ster, Dave Berry, niet in staat bleek zijn beloofde duiven los te laten. Het was namelijk de bedoeling, dat Dave in een leeuwen- kooi naar het Museumplein zou komen en van daaruit de duiven zou loslaten. Hij hield bet in de leeuwen- kooi slechts drie minuten uit. De wagen werd na melijk gesloopt. Om ongelukken te voor komen, vluchtte Dave met een wagen naar zijn hotel terug. De tieners namen met deze korte „ceremonie" echter geen genoegen en uitten dit in het slopen van een oud wagentje, het lastig vallen van automo bilisten en het gooien van straatklinkers naar agen ten. Toen de politie vruch teloos geprobeerd had de tieners met een zoet lijntje weg te -krijgen, kregen enkele motoragenten op dracht de meute te ver spreiden. Het duurde ech ter nog geruime uren voor de Berry-aanhang zich verspreid had en tot rust was gekomen. Voor zijn hotel nam Dave nog een huilend meisje in zijn Gooien met" zaagsel In Soesterberg opende de tienerster min of meer officieel de „circus-resi dentie", wat door enkele honderden gillende tieners werd bijgewoond. In de piste kreeg hij ruimschoots de gelegenheid nieuwe grapjes uit te proberen, hetgeen resulteerde in zaagsel gooien naar fans en actieve fotografen. Vóór zijn optreden had hij reeds een rondgang dooi de stallen gemaakt, had hij terwille van de visuele pers een ritje op een schimmel gemaakt en eigenhandig de dorst van een paard gelest met bier. Hoewel de toegangsprijzen gepeperd waren, was dat 's avonds voor de tieners geen aanleiding verstek te laten gaan. Tony Boltini was op alle ongeregeldheden voorbereid. Hij had een legertje van rond honderd man achter de hand om dolle tieners in bedwang te houden. Dat legertje bestond uit mili tairen. politie en eigen personeel, maar het hoef de nagenoeg niet in actie te komen. Gesterkt door het succes van Dave's optreden, gaat Boltini aan het werk van zijn residentie een ..beat- town" te maken. Hij denkt in de loop van dit jaar met tussenpozen van on geveer twee maanden be faamde tienerartiesten naar ons land te halen. Hij heeft o.m. „The For tunes" op het oog. Voor een verslag van optreden In Scheveningen zie elders op deze pagina. Wy AMSTERDAM. (A.N.P.). De resulta ten over het 46ste boekjaar 1964-'65 van J. I* Wyers' Industrie- en Handelsonder neming N.V. zjjn wederom gunstig ge weest. De gang van zaken vertoonde veel overeenkomst, zegt het verslag, met die in 1963-'64 en gaf opnieuw alle reden tot voldoening. Blijkens de geconsolideerde resultaten rekening van het Beneluxconcem is de goederen winst gestegen van f. 32.4 min. tot f. 35.6 min. Exploitatiekosten en inte rest namen toe van f. 26.8 min. tot f. 27.8 min. De netto winst, na aftrek o.a. van vennootschapsbelasting, steeg van f. 2,6 min. tot f. 3,2 min. Zoals verwacht, wordt voorgesteld een contant dividend over het met f. 2,3 min. vergrote kapitaal van 20 procent (onv) alsmede een uitkering van 20 pet (v j.^ 10 pet.) belastingvrij uit de agioreserve. "Het contante dividend wordt uitgekeerd onder inhouding van 25 pet dividendbelasting en niet van 18 pet. «oals abusievelijk ln het jaarverslag staat ver- Dutaenden Berry fans voor de- gesloopte leeuwenwagen, waaruit Dave echter reeds lang gevlucht II HIP .PI DUBLIN CU.P.I.). Gisteren heeft het districtshof van de Ierse stad Cork de 19-jarige Neder landse zeeman Peter de Mooy ver. oordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf. De Mooy, opva rende van het motorechip Biscaya, had. donderdagmorgen het West- duitse schip Lasbek op drift laten slaan waarna het tegen de kaai opliep. De schade aan het schip wordt geraamd op 300 pond ster- j ling. g Volgens de politie was De Mooy in beschonken toestand met een g meisje aan boord van het Duitse 5 schip gegaan. Toen het meisje er 1 later met een Duitse zeeman van- Ij door ging, kapte De Mooy uit nijd g de meertouwen van het schip door. Landré en Glinderman is tevreden AMSTERDAM. (A.N.P.). Bij Landré en Glinderman N.V. (vertegenwoordigin gen en agentschappen van buitenlandse metaalindustrieën) is, blijkens het verslag 1965. het voordelig saldo exploitatie rekening gestegen van f. 671.846 tot f. 797.965 Na aftrek van alle lasten. incL afschrij vingen en vennootschapsbelasting, en toe voeging aan de reserve diverse belangen van f. 51.100 (waarna deze f. 800.000 zal bedragen), steeg het saldo winst van f. 274.996 tot f. 291.626. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, hieruit wederom een divi dend van elf procent te declareren, waar van desgewenst vijf procent in aandelen, ditmaal niet ten laste van de agioreserve, aangezien deze "is uitgeput. Het uitgege ven aandelenkapitaal nam toe van f 2.032.800 tot f. 2.134.500. De aandelen zijn op de incourante markt genoteerd. m van de stichting „Utrechts Ste delijk Orkest" is gewijzigd in stichting „Utrechts Symfonie-Orkest". Door deze naamswijziging is de periode van het orkest als „Stedelijk" orkest, beginnend in 1895. afgesloten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6