Pastoor en kapelaan leggen Levenspad van ex-priester is smal hun ambt neer om celibaat BRANDWEER ONTDEKT VIJF VERBRANDE LICHAMEN BISSCHOP STELT ZELF PAROCHIE IN KENNIS Partijen spiegel van verdeeldheid in volk TELEGRAAF NOEMT DWAZE CIJFERS Kerk soms bereid om dispensatie te geven ASPIRIN® Gezin komt om in brand Amsterdam Niemand miste hen WALCHEREN BEREIKTE TOPKLAS ZAALHANDBAL Politie-inval veroorzaakt tien doden MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 DE f.F.TDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. Geheel onver wachts is de bisschop van 's Her togenbosch, mgr. W. M. Bekkers, gisteren in de parochiekerk van O.L. Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans in het Eindhovense stadsdeel Tongelre op de preek stoel verschenen, om aan de gelo vigen mee te delen, dat zowel pastoor A. W. Verwey als kape- f >an P. J. J. M. Pulles hun ambt hebben neergelegd. De tweede kapelaan, J. G. A. M. van Vroon hoven, blijft op zijn post. De mededeling heeft in Tongelre grote verslagenheid gewekt zowel bij priesters als bij gelovigen. Mgr. die zijn ontroering nauwelijks kon faedwÜgen, vertelde de aanwezigen, dat beide priesters tevoren met hem overleg hadden gepleegd. Zij hadden te kennen gegeven, hun ambt te willen neerleggen en dispensatie gevraagd in het celibaat. Over kapelaan Pulles zei mgr.: „U heeft hem gedurende enkele jaren gekend als een goed priester, die veel voor de paro chie heeft gedaan, vooral in het jeugd werk. Maar de eisen van het celibaat wer den voor hem geleidelijk t« zwaar. Daar om heeft hij daarvan ontheffing ge vraagd." En over pastoor Verwey: „Tien jaren heeft hij hier gewerkt en hard ge werkt. Hij deed dit en niemand van u heeft dit vermoed omdat hij een zware strijd met zichzelf had uit te vechten. Tenslotte heeft hij die niet vol kunnen houden". Naar verluidt zal htj niet eerder in het huwelijk treden, met een weduwe met drie kinderen, dan nadat hij van zijn priesterlijke bevoegdheden is ontheven. Mgr. vond het een droevige zaak, en be greep, dat de slag hard zou aankomen. Daarom was hij persoonlijk naar Eind hoven gereisd, om zelf de mededeling te doen. „U begrijpt", zo begon hij zijn korte toespraak, „dat ik niet voor een kleinig heid naar Tongelre ben gekomen. Het gaat om een ernstige zaak, die ik niet per brief heb willen afdoen. U hebt er recht op volledig op de hoogte te worden gesteld en wel door uw bisschop persoonlijk, niet door een tussenpersoon of door een onper soonlijke brief." Hij vroeg de gelovigen over beide pries ters niet te oordelen en hen zeker niet te veroordelen. „Niemand weet beter dan ik, wat er aan strijd en tragiek achter dit be sluit steekt. Daarom wist ik, dat ik barm hartig moest zijn. Ik vraag dezelfde barmhartigheid nu ook van u." Hoeseer dit gebaar door de parochianen Democratie niet gediend met compromissen Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT. De rede over „macht en evangelie, die dr. G. L Mulders S.J. zaterdag in Utrecht hield op het con gres van het centrum voor staatkun dige vorming is een roep geworden om samenwerking in het beleven van de eenheid der mensheid. „Het partij systeem vormt naast andere positie ve waarden een grote waarborg tegen een overschatting van de staatsmacht. Maar partyen blijven party en: zy weer spiegelen 'n fundamentele verdeeldheid in onze samenleving", zei dr. Mulders. Tegenover deze verdeeldheid stelde dr. Mulders de evangelische waarheid, dat de mens uiteindelijk volledig vrij moet worden, een werkeiyke vryheld in gemeenschap met alle andere mensen. Dit is ons in het westen nog maar gedeeltelijk gelukt: de parlementaire democratie betekende een enorme stap vooruit in de vrijwording en mondig heid der vroeger louter volgzame mas sa's. Heden moeten wij erkennen, dat deze vrijwording nog slechts in haar eerste schoenen staat .„Het vaak ge signaleerde onbehagen in partij en or ganisatie, het in sommige landen slecht functioneren der democratie die daar door in veler ogen tot partypolitiek in de slechte zin van het woord is gewor den, het beslissen achter de schermen, het gekuip in de wandelgangen, de macht der grijze eminenties, de onge kroonde en ongekozen macht in bureau en bestuur, de anonieme macht van de gevestigde belangen en het heersende bezit,, het zijn alle concrete bedreigin gen der menselijke vrijheid, die een ware democratie belemmeren tot zijn recht te komen", aldus dr. Mulders. De inleider had in zijn, soms tot een filippica tegen de huidige samenleving uitgroeiende betoog, nog meer pijlen op ztjn boog: „Zou het geen bijdrage zijn uit de inspiratie van Kerk in wereld, om de verdeeldheid zelve tegen te gaan Aantal uittredingen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Rozenkiansparochle te Tongelre tracteert De Telegraaf van hedenmorgen zijn lezers op enkele exacte cyfers betreffende het aantal uittredingen van priesters en religieuzen. Het blad weet mee te delen „dat het landelijk gemiddelde vijf per week bedraagt" en zegt dat in een contekst, die de lezer moet doen vermoeden dat deze Informatie van mgr. Bekkers zelf stamt. „Vorig jaar zouden alleen 3l ln het bisdom Den Bosch veertig priesters zijn uitgetreden." Mgr. Bekkers, door ons naar zijn commentaar gevraagd, ontkende ten stelligste welk cijfer dan ook genoemd te hebben. „Dit lijkt nergens op", was zijn reactie, „en het is ook helemaal niet waar. Enkele jaren geleden hebben wij een landelijk onderzoek naar deze zaak ingesteld en kwamen toen tot een percentage uittredingen van twee a drie procent. Ik neem aan dat dit percentage intussen iets gestegen Is, laten we zeggen naar drie a vier procent. Maar een landelijk gemiddelde van vijf per week is onzin. En wat mijn bisdom betreft: het kan zijn dat bij ons de cijfers iets hoger liggen, omdat wij relatief zo veel kloosters hebben." Het door monseigneur Bekkers genoemde percentage kan omgerekend hoogstens neerkomen op 20 a 25 uittredingen per jaar. is geworden, heeft zijn parochie altijd naar best vermogen gediend, onder andere als bouwer van de parochiekerk. Ook op ka pelaan Pulles had niemand iets aan te merken. Een collega uit een buurtparochie vond het een pyniyke zaak: „Het gebeurt nu eenmaal hoogst zelden, dat een pastoor uit het ambt treedt en dat pastoor en kapelaan zulks tegeiykertljd doen, is in ons land, geloof ik, nog niet voorgekomen." Mgr. Bekkers heeft in zijn toespraak de gelovigen op het hart gedrukt, dat zij trouw zouden biyven aan de Kerk en dat zy kapelaan Van Vroonhoven, die alleen op de pastorie achterbiyft, zouden steu nen. Hy zegde toe, dat er binnen zeer korte termyn een nieuwe pastoor zou wor den benoemd. De twee geesteiyken, die om ontslag uit hun bediening hebben ge vraagd, waren zondag reeds uit de paro chie vertrokken, zy hebben gezegd, dat zy hun geloof trouw willen blijven. Tien doden bij brand in Miami MIAMI (UPI) Bij een brand ln 'n woning ln de negerwijk van Miami ztjn gisteren tien personen zeven kinde ren en drie volwassenen om het le ven gekomen. Vier van de kinderen be hoorden tot één gezin. De brand brak even voor midder nacht plaatselijke tijd uit in een houten huis van twee verdiepingen. Door de zware schade is de oorzaak var brand nog niet vastgesteld, 1 brandweerlieden uitten het vermoeden dat het een ongeluk met een petroleum kachel was. Personeel over bij giro ARNHEM (ANP) De mechanisa tie van de girodienst en de wijziging van het arbeidsproces hebben tot ge volg dat de eerstvolgende tijd 'n aan merkelijk deel van het personeel over compleet zal worden, meer dan door 't natuurlijke verloop kan worden gecom- Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van 's Hertogenbosch, die ook nu weer heeft getoond, een modern en open beleid te willen voeren. ook op prys is gesteld, toch heerst onder hen een grote verslagenheid. „Het bericht kwam voor ons als een complete verras sing", vertelde ons een lid van het kerk bestuur. „Toen wij monseigneur op de preekstoel zagen verschijnen, begrepen wy wel, dat er iets aan de hand was. Toch kwam het bericht als een donderslag by heldere hemel. Zelfs de leden van het kerkbestuur wisten van niets." Pastoor Verwey, die vorig jaar xyn zil veren priesterfeest heeft gevierd en 50 jaar door b.v. naarstig te speuren waar en met wie de voorgestane belangen zo parallel lopen, dat een apart party- bestaan zinloos begint te worden?" zWq mogen misschien niet voelen, *0 vervolgde pater Mulders, voor een z.g. doorbraak, omdat deze in feite kan uit lopen op het doorbreken naar één party en een afbrokkeling van de bestaande, waardooor de verdeeldheid zelf niet verholpen wordt, er zijn vormen van samenwerking, die op belangrijke schaal een eind maken aan de steriele partypoliltiek en het wederzijds klein geestig afvangen van politieke vliegen: het is, zo meende de inleider, niet meer duldbaar, dat in Nederland partyen zich verliezen in het formuleren van nauweiyks van elkaar te onderscheiden programmapunten over de grote wereld problemen. De apathie van vele kiezer» berust toch niet alleen op domme on geïnteresseerdheid; men kan nu een maal niet ieder produkt aan de klant aanpraten, ook niet in de politiek. Fel hekelde dr. Mulders de westerse zelf genoegzaamheid, die vele misstanden in de wereld uitsluitend met woorden ver oordeelt. „Wy kunnen op al te veilige afstand ons ergeren en opwinden over de apartheid in Zuid-Afrika, over de armoede in Zuid-Amerlka, maar wy moeten bereid zijn de staatkundige prijs te betalen, die tot andere regiems leidt. Die prijs moeten wy hier in Europa en in eigen land betalen willen. De machten, die deze onrechtvaardl- gen systeme in stand houden leven namelijk ook hier. Misschien ongemerkt, maar ln feite steunen wy langs alle mogelyke onnaspeuriyke wegen de voortzetting van deze regiems. H11 welijksbijdra gen in Zuid-Holland DEN HAAG (ANP) Uit het gehe le land komen thans de berichten bin nen over activiteiten van de plaatselij ke comités. Zo zyn uit enkele gemeen ten de resultaten al bekend. Zeeland beet het spits af. De gemeenten Krab- bendijke en Poortvliet maakten respec- tieveiyk 561,50 gulden en 441 gulden over op giro 25. Darrna volgde Zuid- Holland, toen Waddinxveen met een re sultaat van 3.500 gulden kwam. Als gevolg daarvan is ook, ais eer ste maatregel in het district Arnhem, waar het nieuwe girokantoor in aan bouw in 1967 zal zijn voltooid, in vaca tures die voor niet PTT-ers openston den voorrang gegeven aan sollicitanten uit het giropersoneel. Voor textielbonden jaarlijks 150.000 UTRECHT (ANP) De werkgevers in de confectle-Industrle zijn bereid jaarlijks 150.000 gulden te storten ln de kassen van de drie vakbonden In de textielindustrie, te weten „De Een dracht", Unltas en St.-Lambertu». De voorzitter van „De Eendracht", de heer Th. de Jong, heeft dit in Gro ningen bekend gemaakt ln een gemeen schappelijke ledenvergadering van de drie textielarbeidersbonden. Het geld kan worden gebruikt voor algemene ta ken van de vakbeweging, dus zowel voor scholings- en vormingsactiviteiten als voor voorlichting via tijdschriften, brochures en dergelijke. Volgens de heer De Jong betekent deze toezegging een duidelijke wijziging in het werkgevers- standpunt. Het geld mag niet worden gebruikt voor terugbetaling van contri- DEN HAAG. Van tijd tot tijd wordt onze katholieke gemeenschap opgeschrikt door het bericht, dat weer een kapelaan, pater, aalmoezenier of studentenzielzorger de rangen verlaten heeft. Hoewel er zeker geen reden is voor paniek, lijkt het verschijnsel toch ernstig genoeg om eens met aandacht bekeken te worden. Openheid van zaken zal ook hier bevrijdend werken, in ieder geval beter dan doodzwijgerij en doen alsof er niets aan de hand is. Over hoeveel priesters het gaat, is moeilijk precies vast te stellen. Volgens recente onderzoekingen, die in onze kerkprovincie bij seculieren en regulie- werden gedaan, zijn er op iedere 100 priesters twee a drie die hun ambt hebben neergelegd, bij regulieren (van orde of congregatie) iets meer dan bij seculieren (wereldgeestelijken). De- cijfers lijken ons niet alarmerend, zeker niet, wanneer men rekening houdt met de zwaarte van het priesterlijke beroep en van de druk, die er in onze tijd op dat beroep wordt uitgeoefend. Wat ons in dit artikel bijzonder inte resseert, is de status van de uitgetreden priester met betrekking tot de celi baatsverplichting. Populair geformuleerd luidt onze vraag: mag hij trouwen, ja of neen? Kan hij trouwen, ja of neen? De- vraag zullen wij zo exact mogelijk proberen te beantwoorden. Teneinde ons niet in alle mogelijke distincties te verliezen, zullen wij onze uiteenzetting toespitsen op de figuur van de uitgetre den seculier. Zoals bekend hebben re- gulleren ten aanzien van het celibaat geheel eigen status en het lijkt ons het beste die bulten beschouwing te la- Dubbele barrière Volgens het geldende kerkelijke recht m&g iemand, die eenmaal de priester wijding heeft ontvangen, niet tronwen. Hij kan het zelfs niet, elke poging in die richting is tot mislukking gedoemd. Hij kan wel een burgerlijk huwelijk sluiten, maar de Kerk erkent die ver bintenis niet als een huwelijk, voor haar ls het een concubinaat. Wie zich op dit smalle pad begeeft, maakt zich naar het oordeel van de Kerk schuldig aan heiligschennis, wordt gestraft met verlies van zijn kerkelijk ambt en met excommunicatie. Daardoor komt hij wel niet buiten de gemeen schap der gelovigen te staan, maar wordt hij toch beroofd van alle moge lijke rechten, zodat hij bijvoorbeeld geen sacramenten meer kan ontvan gen, geen kerkwettelijke handelingen kan stellen en ook geen kerkelijke be grafenis kan krijgen. Het kerkelijk recht houdt de ex-pries ter dus op twee manieren van 't huwe lijk af: het verbiedt hem onder bedrei ging met zeer strenge straffen een der gelijke stap te zetten en bovendien ont- Situatie moeilijk te normaliseren neemt hot hem daartoe de mogelijkheid door een eventueel toch gesloten huwe lijk bij voorbaat als ongeldig te be stempelen. In recente publikatles (wij denken hier o.a. aan het zeer interessan te artikel van R. J. Bunnik in Te Elfder Ure van het vorig jaar) wordt de recht matigheid van deze kerkelijke bepaling ln twijfel getrokken. Natuurlijk kan de Kerk tegen een priester, die de celibaatawet overtreedt, maatregelen nemen, kan zij hem ont zetten uit zijn ambt en overeenkomstig de omstandigheden straffen. Maar of o ver kan gaan,dat zij hem Incapa bel verklaart, om 'n huwelijk te sluiten, dat wordt door sommige moderne au teurs betwijfeld. Wij zullen ons met de- delicate vraag niet verder bezig hou den, omdat zij onmogelijk binnen het kader van een kranteartikel kan wor den beantwoord. De geïnteresseerde lezer verwijzen wij naar het bovenaangehaalde artikel in Te Elfder Ure waar hij een uitvoeri ge behandeling van deze kwestie zal vinden. Gerust geweten Wat kan een priester, die vanwege moeilijkheden met het celibaat is uitge treden en trouwen wil, in de huidige omstandigheden doen om zich een nieuw leven op te bouwen De enige uitweg die vroeger open stond was bewijzen dat de ontvangen priesterwijding op een of andere grond niet geldig was geweest, met andere woorden dat er helemaal geen priester wijding bestond. Als dit kon worden aangetoond kwam de verplichting tot het celibaat automatisch te vervallen. Theoretisch lag er hier wel een mo gelijkheid, zij het ook een zeer kleine. In een enkel geval kon wellicht bewe zen worden, dat men bij het ontvangen der priesterwijding had gehandeld on der dwang of onder invloed van grote vrees: maar voor de meesten lag er hier geen oplossing. Allereerst niet, om dat praktisch ledereen, die achteraf moeilijkheden kreeg met het celibaat, maar al te goed wist dat hij geldig ge wijd was, daar hielp geen moedertje aan. En vervolgens niet, omdat de enkelen, die inderdaad onder Invloed van vrees of dwang hadden gehandeld, dit bijna nooit konden „bewijzen". Een tweede mogelijkheid om na een eenmaal gesloten huwelijk de situatie enigszins te normaliseren bestond hier in, dat de ex-priester en zijn vrouw be loofden als „broer en zuster" te zullen leven. In dat geval was de Kerk bereid de excommunicatie op te heffen, maar dan nog alleen wanneer een van beide partijen in doodsgevaar verkeerde (men wilde hem met een gerust gewe ten laten sterven) of wanneer het ging om twee mensen op gevorderde leeftijd. Dat dit nooit een echte oplossing van 't probleem kon bieden, hoeft niet te wor den aangetoond. Voor hen, die niet „als broer en zus" konden of wilden leven, bleef de excommunicatie bestaan. En de anderen bleven ondanks de schijn van het tegendeel gebonden aan het ce- libataire leven. Dispensatie In de laatste jaren zijn er nieuwe mo gelijkheden gekomen, die verder en die per gaan. Wat men voor subdiakens en diakens al lang deed, ls men voor zichtig en geleidelijk ook voor uitge treden priesters gaan doen. In bepaalde omstandigheden worden zij door de Hei lige Stoel volledig van de celibaatsplicht ontheven, niet omdat de geldigheid van hun priesterwijding zou kunnen worden aangevochten, maar omdat onderhou ding van de celibaatsplicht niet langer meer gevraagd kan worden. Daarbij wordt wel altijd als eis gesteld dat zij hun ambt neerleggen (ook al blijft ui teraard de wijding bestaan). Alles wijst erop dat de praktijk in dit opzicht rui mer en ruimer wordt, ook al weet nie mand precies ln hoeveel gevallen de dispensatie gegeven wordt e>n welke eisen erbij worden gesteld. Belangrijke factoren schijnen te zijn: het eenmaal bestaan van een niet meer ongedaan te maken situatie, het ontbre ken van de waarschijnlijkheid dat een eventueel te sluiten huwelijk ergernis geeft, het bereikt hebben van een zeke re leeftijd (beneden de vijftig jaar schijnt het erg moeilijk te zijn om dis pensatie te krijgen). Rome behandelt deze zaken begrijpelijkerwijs met de nodige discretie, waarschijnlijk omdat het vreest dat bij al te grote publici- relt rond deze gevallen er wel eens een ongemotiveerdepaniektoestand zou kunnen ontstaan, waar niemand mee gebaat ls. Uiteraard verheugen wij ons over de bovengeschetste ontwikkeling. De celi baatsverplichting is niet van goddelijke maar van kerkelijke oorsprong en van de Kerk als goede moeder mag dus ver wacht worden dat zij haar kinderen, die de celibaatsverplichting geslist niet meer kunnen nakomen, daarvan ont slaat. Men kan twisten over de voor waarden, die momenteel nog worden geeteld, en aandringen op een verdere verruiming. Misschien dat er langs die weg nog heel wat bereikt zou kunnen worden. Maar naar onze mening komen we er met een dergelijke dispensatie- politiek, hoe ruim opgezet ook, toch niet helemaal uit. Ten eerste niet, omdat zij alleen be paalde individuele personen helpt en geen oplossing biedt voor een algemeen probleem waarmee heel de gemeen schap gemoeid ls. Vervolgens niet omdat zij degenen die met het celibaat in de knoop zijn geraakt, laat afhangen van de goedgunstigheid der oversten zonder hun welk recht dan ook toe te kennen. En tenslotte niet, omdat de procedure zich teveel achter de scher men voltrekt terwijl een zekere open baarheid gewenst lijkt. Daarom leeft in kringen van deskun digen de wens dat in het kerkelijk recht een vaste procedure zou worden opge nomen, waarvan ieder gebruik kan ma ften. die van de celibaatsplicht onthe ven wenst te worden. Deze procedure zou moeten inhouden een eis tot onthef fing, die gebaseerd wordt op in het recht vaatgelegde gronden. Een van die gronden zou kunnen zijn de omstandig heid dat het werkelijk onmogelijk ia ge worden het celibaat te onderhouden. Aldus bijvoorbeeld de Duitse rechtsge leerde Mörsdorf in het zojuist versche nen laatste deel van de Lexlkon ftir Theologie und Kirche. Een dergelijke procedure zou o.a. het voordeel hebben dat men vanuit de louter persoonlijke naar de algemene sfeer overgaat en van de sfeer van de gunsten naar die van de rechten. Sommigen gaan nog verder. Zij zouden gaarne zien dat er een mogelijkheid zou worden gescha pen om van de celibaatsplicht ont heven te worden zonder dat men uit zijn ambt wordt ontzet. Maar dat lijkt vooralsnog een te hoog gespannen wens. We zullen al heel blij moeten zijn wanneer aan de ex-priesters een nieuwe levens mogelijkheid buiten het ambt zal kunnen worden gegeven. Desnoods langs de weg van de dispensatie, maar nog liever langs de weg van een gerechtelijke procedure. (Dr. A. VAN DE WEIJER) NU TEGEN EINDHOVEN: Meerderheid DHC wéér onbekroond (Van onze sportredactie) DELFT DHC mocht In zfln thuiswed strijd aan de Brasserskade tegen Eind hoven de vele hoekschoppen nemen, de Brabanders Heten de weinige doelpunten aantekenen. Dat was het beeld ln leder geval van de tweede helft, waarin DHC tot een groot overwicht geraakte maar zijn meerderheid niet in zuiver* treffers wist uit te drukken. DELFT De Amsterdammer Frans Mosman jr. heeft gisteren in Delft d« nationale sabel wedstrijd om de Hofman beker gewonnen. In de finalepoule van zes bleef hij ongeslagen. Jan Dijksman (zaal Abrahams, Den Haag) werd met drie winstpartijen tweede na een barrage met Van der Molen (KOS, Den Haag). (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Onthutste brand weerlieden vonden zondagmorgen om half zes, toen zij er na drie kwartier in waren geslaagd, de feUe binnen brand te blussen ln het pand Bethanlen- dwarsstraat 1 te Amsterdam, vyf half verkoolde lichamen de vlammen ble ken, zonder dat Iemand het zich had gerealiseerd, het hele gezin Worst te hebben gedood, dat op de derde etage woonde van het bouwvallige huisje. De acht andere bewoners, die zich, toen het vuur om kwart voor vijf met ongekende hevigheid verspreidde, in veiligheid hadden weten te brengen, deels door uit de ramen aan d* achter kant te springen, waren *0 overstuur geweest dat zij de achtergeblevenen niet hadden gemist en dus de brand weer niet hadden gewaarschuwd. Waar schijnlijk zijn de slachtoffers door rook- verstikking omgekomen en pas daarna verbrand. Uit de positie van de lijken bleek tenminste niet, dat zij geprobeerd hadden te vluchten. Het gezin Worst bestond uit d* 42-ja- rlg* vader Gerrit, chauffeur van beroep zijn 39-jarige vrouw J. Worst-Lauffer, de 19-jarige tweeling Jaoob (bankwer ker) en Gerrit (sohilder) en tenslotte de 16-jarige scholier Johan. De lichamen Hevig duel tussen Sittardia en Niloc PHILIPS BANDRECORDERS ligtvoet - gangetje Gangetje M Tel. 40841» (Van onze handbalmedewerker DEN HAAG Met officieel nog twee wedstrijddagen voor de boeg ln de nationale zaalhandbalcompetltie Is er ln feite pas één beslissing gevallen en wel in de overgangsklasse B. De Jeug dige ploeg Walcheren (hetgeen tot de onbekende handbalgebieden behoort) is In acht achtereenvolgende wedstrijden ongeslagen gebleven en hoewel het als tweede genoteerde Hyglea met 85 van DWS won, staat Walcheren met nog twee wedstrijden liefst zes punten voor. Daardoor is niet alleen de Zeeuw se daraeeploeg kampioen geworden, maar heeft zij zich al» debutant in de- se afdeling meteen naar de hoofdklasse gespeeld. Een prestatie van formaat. In de landelijke hoofdklasse, bleef landskampioen Swlft door een prachtige 03-overwinning op Quintu» ongesla gen. Hoewel Verburch met de ongeloof lijke cijfer» van 13—0 won, sal het Swift niet van de vierde saalhandhattl- tel kunnen afhouden, want de Roermond- se meisjes hebben nog maar één punt nodig om de titel te behalen. Het is wei opvallend dat de Amsterdamse ploe gen Zeeburg en Niloc strijden om de laatste plaats en de Haagse teams Hy- giea en Athene om de tweede plaats. Hy- giea staat nu twee punten voor, want Athene verloor onnodig en onverwacht van PSV. waardoor deze beide teams nu met 8 punten op de derde plaats staan, achter Hygiea, dat 10 punten heeft. Voor de doorstroming naar deze hoofdklasse heeft Velo voor de derde achtereenvolgende maal een gooi ge daan. Deze club uit Wateringen heeft de dlstrictstltel veroverd en er ls een goede kans op promotie. Bij de heren liggen de zaken nog niet so duidelijk want daar gaat de strijd tussen Sittardia en Niloc om de lands titel onverdroten voort, waarbij Niloc om de landstitel onverdroten voort, waarbij Niloc 14 punten uit acht wed strijden heeft en Sittardia 12. Niloc ont vangt nog ESCA thuis en komt over veertien dagen op bezoek bij Operatie, terwijl Sittardia Operatie volgende week thuis ontvangt en uit naar Stratum Me teoor gaat. Niloc won gisteren met 3215 van Stratum Meteoor en Sittar dia kwam tegen het veel sterkere Olym- pia tot 2612. Het povere reeultaat was de meervoudige Haagse landskampioen Operatie '55 steekt hierbij wel pover af. Uit de twee wedstrijden die Operatie 't afgelopen weekend tegen ESCA speelde, behaalden de Hagenaars slechts één punt. De situatie bij de heren ls als volgt. Niloc 14 punten uit 8 wedstrijden, Sittardia 12 uit 8, ESCA 9 uit 8, Olym- pla 6 uit 8, Operatie 5 uit 6 en Stra tum Meteoor 0 uit 6. In de overgangsklasse ls de strijd nog spannender omdut koploper EMM in 'n enerverende wedstrijd gelijkspeelde te gen WLC en Qulntus tegen Snelwlek weliswaar een goede prestatie leverde (1919) maar daardoor net niet gelijk kon komen en nu met tien punten op de tweede plaats staat voor de belde Rot terdamse clubs Snelwlek en Dynamo,- die elk negen punten hebben. In feite moet volgende week de beslissing val len omdat Quintus dan naar EMM gaat en de weeek daarop beide hoogatge- plaatsten Tonldo en de zekere degra dant WLC ontmoeten. L|)k gevonden. Zondagmorgen la in Terneuzen Id de Oostkolk het stoffelijk overschot gevonden van de 24-Jarige ma troos L. O. V. uirt Temeuzen dis sedert de eerste kerstdag werd vermist. van vader en soons troffen de brand-" weerlieden op zolder aan, dat van de vrouw lag op de vloer van de huiska- Ook de schamele inboedel van het hard werkende gezin ging geheel in vlammen op. De zes, die zich wisten te redden door uit de ramen te springen, waren het jonge echtpaar Verheek op de eerste etage, het echtpaar Van der Veen op de tweede etage en zijn schoon dochter, die met haar man G. Cramer en 1-jarige baby op' bezoek was. Het echtpaar Verbeek, mocht na verbonden te zijn, het ziekenhuis weer verlaten, maar de anderen moesten met ver brande en gekneusde lichaamsdelen op genomen blijven. De baby werd door zijn radeloze va der van tweehoog op de binnenplaats geworpen, maar overleefde de val won der boven wonder. Over de oorzaak van de ramp, die ln zijn laatste stadium onder meer door burgemeester Van Hall werd gadege slagen, tasten politie en brandweer nog o taal in het duister. 15.000 kuiken* verbrand. Zaterdag middag ls brand uitgebroken ln de kippen - meeterij van de heer Keujwr te Haaks bergen. De schade aan het gebouw viel nogal mee, maar door ós grote rookont wikkeling stikten ruim 16.000 halfwassen JOHANNESBURG (UPI) In de bui tenwijk Fordsburg van Johannesburg zijn gisteren tien personen onder de voet gelopen en gedood bij een Inval van de politie in een nachtclub voor kleurlingen. Eén persoon liep 'n schot wond op. De Inval was volgens de politlecom- mandant van Wltwatersrand, Louis Steyn, uitgevoerd omdat men vermoed de dat zich in de Flamingoclub een door de politie gezocht persoon ophield. Toen de politie de op de eerste etage ge vestigde nachtclub betrad, trachtte de ongeveer 100 bezoekers via 'n smalle trap de straat te bereiken, met 't ge volg dat een aantal mensen onder voet werd gelopen. Volgens een getuige, de 25-jarige Ab bas Khan, waren de mensen „als sar dientjes op de trap samengeperst". De trap was volgens hem aan belde zijden versperd door politie met honden. Er waren tien ziekenauto's nodig om de doden en gewonden af te voeren.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5