Brandstichting wapen tegen nationale ramp ff n GESTEGEN SCHADE IN BEDRIJVEN 600 MILJOEN Van 32 miljoen naar 150 miljoen -Eenvoudig verrukkelijkverrukkelijk eenvoudig eenvoudig verrukkelijk De andere kant op met kool ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM De „Brandstichting" te Amsterdam, die dezer dagen sterk in de belangstelling staat, is niet het werk van pyromanen, maar van een collectieve tegenvoeter en doodsvijand: het schade verzekeringsbedrijf. Voluit is de naam Stichting Technisch Bureau voor Brand verzekering. Uit welke hoek nu eens niet de wind waait, maar het bluswater, is Cijfers, betrekking hebbende op bran den met een schade van meer dan 20.000 gulden, zetten een vlammend uit-1 roepteken achter dit betoog. In 1955 verteerde in Nederland voor ruim 32 miljoen gulden in rook en as. in 1961 nog slechts voor ruim 58 miljoen gul den, maar in 1963 schoot de curve op eens naar de 138,7 miljoen. 1964 leverde het angstwekkende record op van 150 miljoen gulden en het afgelopen jaar zal daar niet ver bij achterblijven, als men rekent, dat de schadethermome- ter eind november al 130 miljoen gulden aanwees. En nu praten we alleen over de directe schade. Wil men berekenen, hoe de mokerslag van deze ontwikke ling neerdreunt op onze nationale eco nomie, dan dient men de op zich al as- .tronomlsche getallen nog eens met 4 te vermenigvuldigen en komt men voor 1965 op 600 miljoen gulden. Opmerkelijk daarbij is, dat niet zo zeer het aantal branden op zich toe neemt, als wel het aantal, waarbij de schade het miljoen te boven gaat. C. en A. in Amsterdam (25 miljoen gulden) en V. en D. te Heerlen (15 miljoen gul den) zijn al lang geen trieste uitschie- De heer Kraaijeveld: „sprekend over de verzekering van grote objecten ter beurze, kan ik zonder overdrijving stel len, dat wij de afgelopen tijd per jaar 50 pet. meer hebben uitgekeerd dan wij aan netto premie ontvingen. Langzaam aan zijn wij gaan inzien, dat de visie, die de assuradeuren in de na-oorlogse periode hebben gehad op de brandvei ligheid van de moderne gebouwen, niet juist is geweest, en zijn wij overgegaan tot premieaanpassingen, die in bepaal de gevallen wel een verhoging van pet met zich mee brachten. Maar wij zijn ons ervan bewust, dat dit 'n on toereikend middel is om de ramp te ke- !ren. Pas als de brandpreventie op krachtige wijze ter hand wordt geno men, is er een kans, dat we de catastro fale ontwikkeling kunnen stuiten". Vrij vertaald: de nullen der miljoenen dan sen de geplaagde assuradeuren als dol geworden vlooien voor de ogen. Het Ne derlandse huis moet nodig worden ont- Een van de oorzaken, waardoor de heren schadeverzekeraars in zak e: zijn geraakt is reeds aangestipt: moderne bouwmethoden. De heer Kraaijeveld: „Ik denk met name aan de kunststoffen, die steeds meer wor den toegepast, zonder dat men zich vol doende afvraagt, hoe hun gedrag bij brand is en welk gevaar zij opleveren. Ik weet, dat wij met deze opmerking weer ellenlange brieven van de plastic industrie uitlokken, maar ik blijf van mening, dat het standpunt: kunststoffen zijn weinig brandbaar, onvoldoende is gefundeerd. Als ik tenminste denk aan (Van onze correspondent daarmee wel duidelijk. Rest de vraag: waarom? De heer J. Kraaijeveld, hoofd bureau voorlichting schadeverzekeringen, antwoordt met vuur: „Omdat de verwoes tingen, die de afgelopen vijf jaar door brand in de sector handel en industrie zijn aangericht, de vorm van een nationale ramp aannemen. Er moet front gemaakt worden tegen de oprukkende brand schade. Vandaar, dat een vereniging van brandassuradeuren een stichting in het leven heeft geroepen, die tot taak krijgt onderzoek en speurwerk te verrichten, ge gevens te verzamelen, adviezen te ver spreiden, kortom: alles te doen, waardoor de kennis van het brandgevaar en de brandbestrijding wordt uitgediept en ver breid". hallen en opslagruimten te bouwen, werpt voor de heren assuradeuren nog maar meer olie op het vuur. „Geef mij maar die oude bedrijven", zegt de heer Kraaijeveld met een vleugje heimwee, „die begonnen met een loods en lang zaam uitbreiden. Daar kun je een een brand tenminste lokaliseren. Maar als er iets gebeurt in zo'n enorme hal. kan de brandweer weinig meer doen dan de belendende percelen nat houden. Nu de mensen keken wel uit. Ze wisten veel overheid heeft zich door de vele opsttj- praat ik nog maar niet over de steeds j t€) ?oe<jf dat er aan heropbouw niet te i gende rook niet laten verblinden, meer ingewikkelde en kostbare machi- d deeastrense groei i Een maand geleden schreef de heer waarop de industrie, gedwongen Het nathouden van belendende gebouwen is vaak het enige dat de brandweer kan doen. door het arbeiderstekort, overgEiat. Als die door brand beschadigd zijn, hoef Je zelden aan reparatie te denken". Tijdens de oorlog waren er nauwelijks branden, zo vertelt de documentatie van de heer Kraaijeveld. Kunst, zei hij. Stroom 'jeugdige vakan tiegangers uit buitenland Van de brandbaarheid kunststoffen weet men nog te weinig af. de fabrieken van schulmplastic die de laatste jaren in vlammen zijn opge gaan, lopen de koude rillingen over mijn rug. Er zijn duizenden soorten kunststoffen. Wat weten we precies van hun gedragingen Ik zie op dit punt een belangrijke taak voor ons bureau. Niet voor niets hebben we als directeur een chemicus aangetrokken. Misverstand Een ander misverstand is, dai de toepassing van op zich onbrandbare bouwmaterialen als beton en staal, de schade kunnen beperken, die de vlam men aanrichten. „Bij een brand in een fabriek, die hoofdzakelijk uit beton en staal is opgetrokken", zegt de heer Kraaieveld met een blik ln de lijvige documentatie, die zijn betoog van rug- gegraat voorziet, „kan de schade Juist zeer omvangrijk zijn, omdat de hitte de hele constructie verwringt, waardoor het gebouw in een waardeloze puinhoop verandert. Bij een brand in een moder ne havenloods bijvoorbeeld zal ernstige ontzetting van het gebruikte ijzer op treden. Ook al is de vuurhaard zelf vrij beperkt geweest, dan nog zal het vaak nodig zijn. een groot deel van het ge bouw te slopen". UTRECHT (ANP) Bij de NS heeft het nieuwe toerlstenselzoen zich reeds aangekondigd. In maart en april wor den vele extra-treinen verwacht, voor namelijk met belangstellenden voor de Keukenhof, Amsterdam, Rotterdam en Volendam. Uit Oberhausen komen tussen 1 en 13 maart negen extra-treinen met elk 750 schoolkinderen, uit Keulen worden tussen 4 en 21 maart zes extra-treinen met 4500 gegadigden onder meer voor een strandwandeling in Hoek van Hol- Ruim 11.000 schoolkinderen uit Parijs en omgeving komen tussen 18 april en 23 mei voor een schoolreisje van een dag per trein naar Nederland. Vorig jaar konden de Franse school kinderen in Rotterdam bossen bloemen bestellen, die ze 's avonds konden mee nemen. Er werd gretig gebruik van ge maakt. Ruim 14.000 bossen bloemen wer den verkocht. Een schooljongen verliet met 22 bossen bloemen ons land. Hij verkocht ze in Parijs met winst diende zo zijn reis terug. Legeroefening kan vorst niet missen DEN HAAG (ANP) De Duits-Ne derlandse legeroefening „Hermelijn", die de volgende week in Duitsland zou worden gehouden, is afgelast. De oefe ning zou volgens de plannen alleen wor den gehouden wanneer het zou vriezen Zonder vorst kan „Hermelijn" niet doorgaan, omdat dan de wegen te veel zouden worden beschadigd door de I de brandschade dan ook mede als c- Terpoorten, hoofdinspecteur brandweerwezen, tenminste nog: In welvurt.v<TOU|DMl. 1M4 pnf, ölrect0 plua ,„Vtctt werkt de menselijke onachtzaamheid schade ongeveer 1 pet. van ons bruto nationaal produkt door brand verloren, een bedrag van ruim een half miljard gulden. Dan moet als onherstelbare en dikwijls niet in geld uit te drukken scha de genoemd worden het verlies aan do cumentatie, aan goodwill en dergelijke, veelal, het resultaat van jarenlange ge stadige opbouw. Het grootste deel hier- ongeveer 75 pet. komt voor reke ning van handel en Industrie, van be drijven en fabrieken. Het is aanwijs baar, dat de meest grote en kostbare branden voorkomen hadden kunnen wor den. wanneer betere brandpreventieve middelen getroffen waren..." En werd in augustus van het vorige jaar naar Engels voorbeeld niet de op richting van een Stichting Nationaal Brandpreventie-instituut bekend ge maakt een geesteskind van dezelfde hoofdinspecteur? Maar hard gaat het van overheidswege niet, getuige 't feit, dat dit nationaal instituut eerst enkele weken geleden 'n advertentie plaatste voor een directeur. Dus hebben de assu radeuren, die overigens ieder nationaal initiatief luid toejuichen, zelf maar een bureau opgericht. „We hopen op die manier de brand in te sluiten", zegt de heer Kraaijeveld. Dat Is de eerste beeldspraak over vuur. die tijdens het gesprek over zijn zorgelijk geplooide lip pen komt. Het onderwerp is hem kenne lijk te ernstig voor luchtig woordenspel. ..Tot nu toe heeft op het stuk van de brandveiligheid de zorg voor het men senleven centraal gestaan", zegt hij. „Daar is alles aan gedaan en terecht. Maar nu dreigt er een ramp in materië le zin en die verdient In de hand. De laatste Jaren constateren wij een schrikbarende verslapping van de zorgvuldigheid. Ik denk bijvoorbeeld aan dat bedrijf, waar een absoluut rook verbod heerste en waar Iedere vorm van open vuur taboe was. Toch stond er ergens een comfoortje, waarop de ar beiders stiekem koffie zetten. Schade ruim een miljoen. De controle na het beëindigen van de werkzaamheden van bijvoorbeeld schil ders, lassers, loodgieters en dergelijke mankeert bijzonder veel en veiligheids maatregelen laten ln tal van gevallen te wensen over. Het aantal bedrijven in ons land, dat is uitgerust met automa tische sprinklerinstallaties of alarmsig nalen blijft ondanks de premiekortingen tot soms wel 65 procent die wij bereid zijn te geven, onbegrijpelijk laag en een geregelde nachtcontrole behoort tot de vrome wensen of ls te gebrekkig opge zet om voldoende effect te sorteren. Dit klemt te meer, omdat de meeste bran den uitbreken na sluitingstijd van de bedrijven. Neem de catastrofe van C. A. in Amsterdam. Waarschijnlijk is de ze een brand ontstaan door kortsluiting in de lichtinstallaties daar kun je weinig aan doen maar als er een nachtwaker in het gebouw was geweest, zouden de gevolgen beperkt zijn geble ven tot een simpel binnenbrandje. Het werd, zols gezegd, 25 miljoen gulden. En neem die textielfabriek in Twente. Hij lag eind vorig Jaar ln as, voordat iemand iets in de gaten had. Schade 10 miljoen. Zeggen de ondernemers wel: ja, maar het voordeel van de kortingen - i die jullie geven, weegt niet op tegen de investeringen, die nodig zijn goede brandbeveiliging, maar ik vraag me af of je zo wel mag praten. Ook al is de schade gedekt, toch blijft iedere brand van deze omvang een nationale verspilling. Deel opbrengst van Vastenactie naar Vietnam (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse bisschop pen hebben reeds na besloten een flink bedrag van de Vastenactie 1966 te be stemmen voor de slachtoffers van de oor log ln Vietnam. ZU zullen daarbij samen werken met de National Catholic Welfare Conference der Amerikaanse bisschoppen, die over een efftolënt verdellngsapparaat beschikken. Efn en anderblij kt uit een communiqué, dat de bisschoppen van Nederland aan de vooravond van de zesde Vastenactie heb ben uitgegeven Hierin wijzen de bisschop pen ook op de hulp aan Vietnam door de katholieke stichting „Mensen in nood", door de Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp en het Nederlandse Rode Kruis. Aldus krijgen de gelovigen alle ge legenheid de drang van him hart tot hel pen ln deze speciale nood van de vluchte lingen te volgen. De bisschoppen wijzen daarnaast op de grote nood over heel de wereld waarop de vastenactie zich richt volgens haar typisch eigen bedoeling: bij voorkeur steun geven daar waar geen an dere steun komt opdagen. Hiervan getui gen de ruim driehonderd vaak aangrijpen de en dringende beden om voedsel, medi cijnen, landbouwwerktuigen, huizen voor krotbewoners, poliklinieken, sociale centra, werktuigen voor melaatsen, tehuizen voor invalide kinderen en dergelijke. De bis schoppen spreken de hoop uit., dat de stij gende lijn van het gezamenlijke vasten- offer (4,5 miljoen ln 1965) zich sterk zal voortzetten. Sprongsgewijze Samenvattend: de deskundigen (en wie zijn, al was het uit eigenbelang, meer deskundig dan assuradeuren?) wijten de sterke, sprongsgewijze stijging van de brandcljfers sinds 1962 niet meer aan toëvalUge factoren als strenge win ter of een hete zomer, maar aan struc- voertuigen die eraan moesten I turele verslechtering. Zij baseren de- deelnemen. In totaal zouden ongeveer ze mening mede op liet feit dat de ont- 30.000 militairen voor de oefening ln het wikkeling In heel West-Europa en De neiging om steeds grotere fabrieks- geweer komen. Noord-Amerika niet anders Is. Ook de MET kool kun je vele kanten op. De enige kant, die ik vandaag niet met u insla is de door en door gaar gekookte kool, gebonden met een meelsausje en nog wat kruiderijen, al kan de geur van dit gerecht, wanneer die op een koude hoek van de straat plots mijn neus krie belt een fata morgana opgeroepen van heerlijk heden, zoals de knappend gebraden verse worst of de varkenscotelet met een bot als een ezels kakebeen, waar onze vroegste voorouders el- I kaar mee om het leven plachten te brengen, j En nu mijn hoofd toch op hol slaat van de geur van een smeuïge kool, zie ik een batterij met I flessen koel bier voor me, waar de warmte van I mijn huis als zweetdruppeltjes op neer slaat. Rauwe kool Maar laat ik eerst enigszins voor u waar ma ken dat je met kool vele kanten op kunt. Om te i beginnen moet u eens ongekookte kool geven. Dat is werkelijk heel goed mogelijk en nog sma kelijk ook. Ik weet het proefondervindelijk van rode kool, die ik eens toen ik een helder ogen blik en niet veel tijd had slechts even mari neerde in een mengsel van een kopje azijn, een kwart kopje olie en een half kopje suiker. Na een dag smaakte dit rauwe gerecht nog lekker der. En na een week op een koele plaats wordt dit vuurrode gerechtje alleen maar beter. Het is sindsdien in ons huis een la maison"-ge- recht geworden. We eten het bij het brood: soms als tweede groente bij de warme maaltijd, ik heb het eens gegeven bij een koude Zuid- amerikaanse kip (dit is een kip gefruit in olie met een korstje van bloem en specerijen er rond om; daarover later eens uitvoerig!). Ik geloof dat dit het goed zal doen bij alle koude vlees schotels en u hebt eens iets anders dan wat de Duitsers u altijd als „gemischter Salat" voor zetten. Ik was nog vergeten te zeggen dat ik de rode kool voor hem aan de marinade toe te vertrouwen in ragfijne slierten gesneden had Cole Slaw Mijn rauwe kool heeft iets van de Amerikaanse Cole Slaw. Die komt u in dat onmetelijk grote land in allerlei variaties tegen. Op de Ameri kaanse groentemarkten vindt u wel niet precies dezelfde soorten als op de Nederlandse veilin gen. maar de smaak verschilt niet veel. Ook hier is het geboden de kool ragfijn te snijden. Daarn? draait men die kluwen in een vochtige doek en legt men het hele geval in de ijskast om het vlak voor tafel even een „dressing" oftewel: kleedje te geven. Wat denkt u van een Whipped Cream Dressing (oftewel Slag roomkleedje)? Daartoe moet u een half kopje slagroom stijf kloppen en vervolgens er lang zaam een kwart theelepel zout, drie eetlepels ci troensap, een theelepel suiker en een mespuntje gemalen peper doorheen roer den geven de verhoudingen weeshuis te voeden, dan n meer. Zeer smakelijk heb ik altijd zulk een Cole Slaw van witte of spitskool gevonden als er een Roquefort dressing bij gegeven werd. Die is heel eenvoudig te bereiden: door twee eetlepels mayonaise, twee eetlepels goed gekruimelde ro- quefortkaas roeren en dat mengen met een saus je van: een halve kop slaolie, twee eetlepels azijn, wat zout, een snufje peper en een teentje knoflook door het persje gedrukt of anders aan ragfijne snippers gesneden. Mijn hoeveelhe- an. Hebt natuurlijk lk van daagstevoren over heb; al zorg ik daags- tevoren er wel voor dat die rest behoorlijk is. Sinds enige tijd de „lijn" ls daar schuld aan - is bij ons de kool met de dikke gebonden saus taboe. Ik vreesde het ergste toen zij die mijn zorgen deelt dat besluit, zij het met mijn in stemming. genomen had. Maar lk moet u beken nen, dat het best meevalt en dat een witte kool. desnoods wat grof gesneden (wij doen dat altijd zelf) precies gaar gekookt, en dus niet tot moes maar zodat je er nog een „beet" aan hebt, be strooid met vers geraspte nootmuskaat en met een paar druppeltjes maggi besprenkeld, en op zon- en feestdagen met een klontje boter er op, een heerlijke groente vormt. Van zulk een ge recht bewaren we altijd de resten met het kook nat. En daags daarop timmeren wij daar een koolsoep van op de navolgende wijze. In het nat laten we een paar botten van een rund of kalf een half etmaal trekken tezamen met een ver sierde ui; dat is een ui waar men een paar kruidnagels en 'n laurier op vastgeprikt heeft. In 'n afzonderlijke pan fruiten we een gesnipper de ui met wat kerrie, voegen daar twee eetle pels bloem bij en roeren met de bottenbouillon deze bloemige uisnippers tot een glad papje. Dan brengen we daarin de koolrestjes op tempera tuur en maken de soep op smaak af met maggi en wat parmesaanse kaas. Voor bijzondere ge legenheden komen daar balletjes bij vén half- om-half-gehakt met een ei, een geplette beschuit en alleen wat zout en peper. U ziet dat u met kool een heel aantal andere kanten op kunt dan Koolsoep Koolsoep maak ik alleen maar tot r i toe. P. O. L. Lepelaar

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7