Feestje bouwen Ch. Eijck stuurde ridderorde terug Krachtproef voor EEG-ministerraad N.C.A.B. staat niet achter vakcentralen AL VOOR f4990: RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200A Prinses koos Haagse verpleegster als bruidsmeisje Als iets je fascineert wordt het vanzelf makkelijk'' EMS eist Wettelijke regeling bescherming privacy van mr. Polak vergoeding van schade Bloedproef niet bij wet verplichten Poging tot doodslag ex-verloofde ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Uit protest tegen huwelijk (Van onze correspondenten VALKENBURG De bekende Lim burgse kunstenaar Charles Eijck heeft uit protest tegen het huwelijk van kroon prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg zijn koninklijke onderscheiding, de ridderorde Oranje-Nassau. terugge stuurd. Hij kreeg de onderscheiding jaren geleden onder andere voor het bevrij- dingsraam voor de kerk te Gpuda. ..Ik heb niets tegen een huwelijk tussen Nederlands meisje en een Duitser, n de gedachte dat Claus von Amsberg prins der Nederlanden wordt en zelfs ooit prins-regent zou kunnen worden, vind ik onverdraaglijk", aldus de kunstenaar. ..De prins van Wales toonde destijds karakter door af te treden. Ik zou prinses Beatrix kunnen bewonderen als ook zij aftrad en met haar man in Duitsland ging wonen", zo zegt Charles Eijck. AMSTERDAM Op Soestdijk zijn enkele bedankjes binnen gekomen van genodigden voor de huwelijksvoltrekking in de Westerkerk. Daaronder bevinden zich het bestuur van de algemene stu dentenvereniging te Amsterdam en de drie Amsterdamse rabbijnen. De bestuurs colleges van de joodse kerkgemeenschap waren met het oog op een waarschijn lijke weigering bij voorbaat niet uitge- Motregen of regen VORST of geen VORST DE BILT. Nog steeds loopt de vorstgretis van Noorwegen langs de Deense westkust over Berlijn naar de Zwarte Zee. Ten noorden hiervan komt zelfs overdag strenge vorst voor. Dit in tegen- K.N.M.I. DEELT MEDE stelling met de landen ten zuid westen van de vorstgretis, waar overdag temperaturen van zes tot negen en in Zuid-Frankrijk en Spanje zelfs veertien tot achttien graden Celsius voorkomen. In deze weerssituatie komt niet veel ver andering. Een nieuwe, aetieve de pressie, die vrijdagavond ten noorden van de Azoren lag, trekt snel in noordoostelijke richting naar de Britse eilanden en zal later opnieuw zachte lucht naar ons land, brengen. De wind is hier bij overwegend zuidwestelijk en is matig tot vrij krachtig. Wel komt er in de aangevoerde lucht beef bewolking voor, ivaaruit af en toe wat lichte regen kan vallen. Het blijft echter zacht voor de tijd van het jaar. Zondag: zon: 8.13—17.36; maan: 18.4309.12; hoogw. Schev.: 3.1/3, 15.1/9. Maandag: zon: 8.11—17.38; maan: 20.11/09.31/; hoogw. Schev. 4.20,16.37. nodigd Ook zijn geen invitaties verzon den aan de gemeenteraadsleden van de hoofdstad uit vrees voor bedankjes. Geweigerd De voorzitter van de stichting die het Anne Frankhuis beheert, rabbijn J. Soetendorp. heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de politie enkele verdiepingen van het Anne Frankhuis op de dag van het huwelijk te mogen ge bruiken als strategische uitkijkpost naar eventuele onrustzaaiers. Rabbijn Soe tendorp vindt dat het karakter van het Anne Frankhuis, dat grenst aan de Westerkerk, een dergelijk gebruik niet toestaat. DEIN HET .DER De manier waaaop het personeel van de rijksinstellingen in Den Helder is benaderd om bij te dra gen in het huwelijksgeschenk heeft de nodige wrevel gewekt. Men kreeg een circulaire thuis, enkele dagen vóór de uitbetaling, waarop stond op welke wijze men kon bijdragen, onder andere door Inhouding van een gedeelte van het sa laris. Aan boord van schepen van de marine zijn voor dit doel circulaires aan geplakt. die door de marinemannen als een soort ..dwangbevel" worden be schouwd. Bij een kleine eenheid van de marine, waar ongeveer vijftig personen werkzaam zijn, gingen van de ontvangen circulaires er ruim veertig oningevuld.de prullebak in. Speciale verlichting AMSTERDAM Monteurs van het Amsterdamse Energiebedrijf zijn op het ogenblik druk bezig met de aanleg van een speciale verlichting ln de Wester kerk en de raadszaal van de hoofdstad. Ten gerieve van de t.v.. film en foto grafen worden er in de kerk 250 speciale1 gloeilampen van 1000 Watt elk aange bracht. De raadszaal wordt met 70 lam pen uitgerust, waarvoor het nodig ls tijdelijk een nieuw plafond aan te brengen. UTRECHT (ANP) Dc Nederland se christelijke agrarische bedrjjfbond (NCAB). die met zijn rond 25.000 leden de vierde bond van het CNV is. hcett zich gedistantieerd van het standpunt van de drie vakcentralen ten aanzien van de individuele bevoordeling van vak bondsleden. De bond voelt wel voor ver goedingen van de bonden voor werk zaamheden in het algemeen belang, maar ten aanzien van rechtstreekse uit keringen aan vakbondsleden heeft hij een van de vakcentralen enigszins afwij kend standpunt. De NCAB is van mening, dat er in de onderneming geen discriminatie tussen ge- en ongeorganiseerden mag plaats vinden. De NCAB vreest, dat discrimina tie tussen vakbondsleden en ongeorgani seerden spanningen en moeilijkheden onder de leden tot geovlg zullen hebben. Voor de land- en tuinbouw is een derge lijke regeling volgens de bond trouwens ook zeer moeilijk uitvoerbaar, „nog daar gelaten of zij gewenst is". Van welke kant men de zaak ook be kijkt, met recht kan volgens de NCAB de vraag worden gesteld of door alle ver wikkelingen van de laatste tijd het niet tijd wordt om zich nader te bezinnen. Het moet mogelijk ztfn in ons land, waar het overleg tussen werkgevers en werk nemers op een zeer hoog peil staat, een oplossing te vinden, desnoods door arbi trage. Het zou diep te betreuren zijn. zo meent de NCAB. wanneer er conflicten ontstaan, waarvan de nadelige gevolgen voor beide partijen in de toekomst niet te overzien zijn. Bent u zeker van een Volkswagen tót» en-mèt. MET de degelijke noeste VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit in de steek laat. Bij welk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem- MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voor hoge gemiddel den!). MET de altijd voor u klaar staande VW-servlce (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen». MET de hoge inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even een afspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit in deze V.W. va. f 4990.-. Dan merkt u zélf dat da Volkswagen 1200 A een V.W. Is met... Tót-en-mét I DAG-IN—DAG-UIT-DAG-IN—DAG-UIT-DAG-IN—DAG-UIT-DAG-IN—DAG-UIT-DAG-IN—DAG-UIT Jonkvrouwe J. E. Roëll: Het enige, wat ik, op dit moment zie is dat kruisje" lijk te zijn. Het was voor mij een com plete verrassing, want een echte vriendin van prinses Beatrix kun je me nauwelijks noemen. Ik ben wel vaak op paleis Soestdijk geweest, vooral in mijn jeugd, maar in die tijd trok ik meer met prinses Margriet op dan met Beatrix. Dat is gewoon .een kwestie van leeftijd. Mijn zusje is even oud als Beatrix en die kent haar ook beter. Dat ze desondanks mij hebben ge vraagd, komt waarschijnlijk, omdat mijn zusje al getrouwd is." Het is geen heet nieuws meermaar het feit blijft: Den Haag heeft zich Hei Huwelijk door de gepoederde neus laten boren en krijgt nu op 10 maart het feestgedruis per tranende beeldbuis aangereikt. Voorwaar een trieste zaak, die het koningsgezinde hart van de Residentie danig op de proef stelt. In de Witte Sociëteit laten de ridderorden al weken de kopjes slap hangen bi de knoopsgaten en zélfs de leden van de Stat en-Generaaldie het „leve de koningin" in de mond bestorven ligt, kunnen het Oranjezomietje niet meer zo onbekommerd in het water van de Hofvijver zien schijnen. En dat terwijl Den Haag tech alles mee had om zo*n blij dagje te bouwen: een fraai schelpenpad, twee paledzen, een gouden koets, paanden en dignitarissen met pretpakken voor het uitzoeken en een burgerij, die gewend ie om met rood-wit-blauwe vlaggetjes te zwaaien. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat Den Haag het er niet bij laat zitten. „Amsterdam het huwelijk", hebben de vroede vaderen geroepen, „akkoord, maar dan wij de feesten op de dag van de ondertrouw en dan zullen wij eens zien, wie achteraf de mooiste feestneus heeft voorgebonden. Wat Den Haag in de olijke oranjetrommel heeft, is overigens neg onduidelijk, want burgemeester Kolfschoten heeft bepaald, dat het feestkruit in het diepste geheim vervaardigd moet worden. Hij mikt op een complete verrassing voor het bruidspaar en wilde alleen onthullen, dat de Haagse gedachten gaan ln de richting van een ouderwetse Hollandse bruiloft met alles d'r op en d'r an. Eén en ander ls door zijn ambtenaren begroot op een bedrag van 100.000 gulden, inclusief de erebogen, serpentines en de twee antieke stoeltjes, die het feestgeschenk vormen. Ook hier dus weer: c'eet le ton, qui fait la muslque. Dit wijst in de richting van een typisch Haagse aanpak. De Hagenaar vraagt zich nu alleen nog af, wat B. en W. verstaan onder een „ouderwets Hollandse bruiloft". Normaal gesproken zou je denken aan zweterige rubberneuajea, een tweestemmige huldezang, worstebroodjes en een ovaal bord met „leve het bruidspaar" erop. Maar dat kleurt weer niet bij de lijst van medewerkers: daar staat bijvoorbeeld het Nederlands Danstheater op. Nu ls het theoretisch mogelijk, dat Jaap Flier bereid wordt gevonden om zijn handen op de schouder van de bruidegom te leggen voor een polonaise, maar zijn specialiteit is het niet. Ook de keuze van Paul van Vüet als ceremoniemeester ls in dit verband trouwens onthutsend. Goed, hfl moet in staat worden geacht om met heldere stem „Janus, pak me nog een keer" in te zetten, maar als je in die richting denkt, komt zijn naam toch niet het eerste bij je op. Wat gaat het dan wel worden op die heerlijke zeventiende februari Om dat te achterhalen zijn wij naar het nederige huis van de ceremoniemeester gegaan om hem te vragen, wat hij van plan is. „Ik heb wel een idee", zei hij, „maar ik mag niks zeggen van de burgemeester. Alle medewerkers hebben een brief gehad, waarin ons geheimhouding werd opgelegd." „Akkoord, maar je mag toch wel uitleggen, waarom ze juist jou hebben gekozen?" „Omdat er in Den Haag geen andere cabaretier is. En op het stadhuis stonden ze erop, dat er alleen Hagenaars aan mee zouden doen. Tijdens de eerste vergadering hebben ze uren zitten dubben of een bepaalde musicus wei kon worden uitgenodigd. Die man woont in Amsterdam en dat was dus helemaal mis. Tenslotte sprak een ambtenaar 't verlossende woord: hij woonde weliswaar in Amsterdam, maar hij had in Den Haag op 't conservatorium gestudeerd. Goddank, dat probleem was ook alweer opgelost." „Gebruik Je voor die middag oude teksten of maak Je wat nieuwe nummers." „Ik heb een brief van de burgemeester gehad. We mogen niks zeggen. Ik weet het trouwens nog niet. Miseohien maak ik een nieuw liedje." „Denk Je ln dat verband aan een meezingertje?" Per «lot van rekening wordt het een ouderwetse bruiloft." „Dat is pure nonsens, want Hagenaars weten niet eens, wat een ouderwetse Hollandse bruiloft is. En als ze het wisten, konden ze hem toch niet maken. Wat dat betreft hadden ze tie rollen beter om kunnen draaien. WJJ zijn nou weer sterk in het houden van stijlvolle kerkdiensten. Maar een Amsterdammer draagt de feestneus beslist joyeuzer." „Toch wijst het feit, dat x« een cabaretier als ceremoniemeester hebben gekozen, in de richting van een lollige middag. Er moet gelachen worden. Wat ga je daaraan doen?" „Ik iheb een brief van de burgemeester gehad. Sorry. Trouwens, er treedt ook een mannenkoor op. Het zal best een stemmig feestje worden." „Heb Je er zin in?" „Op zo'n moment behoor je te roepen: „Het is een hele eer" en misschien is dat ook wel zo. Ofschoon je natuurlijk nooit mag vergeten, dat er geen andere Haagse cabaretier is." „En Rlnus Ferdinandusse dan? Die is ook Hagenaar." „Ja, Rinus hadden ze ook kunnen vragen. Dan was het toch een lollige middag geworden." „Dus jij denkt niet in de richting van een lollige middag?" „Ik kan daar niks over zeggen. Ik heb een brief van de burgemeester gehad. Misschien kan ik die op 17 februari voorlezen." Hij kijkt ons hoopvol aan, haalt zijn schouders op. Dan zegt hij: „Je mag best nog wat blijven zitten, hoor. Maar of het helpt, betwijfel ik, want ik heb een Wij knikken. Zijn blik heeft de wankele zekerheid van „breek me de bek niet open". Opgelucht brengt hij ons naar de buitendeur. Daarachter ligt de Mallemolen. Het zal'best een oudedwetsc bruiloft worden. Dat geeft de burgemeester zijn volk op een briefje. Vier lange maanden lieeft de 22-jarige leerling-verpleegster jonkvrouwe J. E. Roëll haar geheim achter de bakstenen muren van de Haagse Rudolf Steiner- kliniek kunnen koesteren. Geholpen door een vakkundig mistgordijn van de Rijkevoorlichtingsdienst en het dis creet zwijgen op Drakesteyn, wist ze in die tijd de telelenzen van speurende fotografen te ontlopen, daarbij krach tig gesteund door haar directrice, die „al dat geloop van journalisten in de ziekenhuisgangen" bij voorbaat een uiterst griezelige zaak vindt. Nu is het zover. Haar naam heeft in de kranten gestaan en verslaggevers hebben het spoor terug gevolgd om de legpuzzel van het Huwelijk van het Jaar rond te krijgen. Met een bijna schuldige glimlach zegt ze nu: „Ik wist het zelfs al in oktober. Toen kreeg ik een officiële uitnodiging van prinses Beatrix om bruidsmeisje bij haar huwe- hagei\*itte verpleegstersuniform te verwisselen voor een peperdure creatie van het Bossche modehuis Linette, be reikte jonkvrouw Roëll indertijd per brief. „Ik heb daarna meteen toestem ming aan de directrice van de kliniek gevraagd", zegt ze, „want ik ben hier in opleiding en kan niet zeggen: „AJu, jullie zien me een paar dagen niet". Ik heb vanaf het eerste moment alle me dewerking gekregen en de mensen in het ziekenhuis, die ervan wisten, wa ren zeker zo blij als ikzelf." Zonder bruid Inmiddels heeft jonkvrouwe Roëll al een eerste ontmoeting gehad met Christina von Amsberg en jonkvrouwe E. Loudon, die naast haar als bruids meisjes zullen fungeren. „De twee an deren zie ik wel .op de generale repe titie", zegt ze, „en voor de rest wacht Ik rustig af. Prinses Beatrix ls in Zwit- Overstapje Haar plezierige uitverkiezing heeft ze volgens eigen zeggen te danken aan de historische vriendschapsbanden, die er bestaan tussen haar familie en het Huls van Oranje. Ze was als kind aan het koninklijk huis en deelde lief en leed met de prinsessen. Tussen 1959 en 1961 volgde ze samen met prinses Margriet het middelbaar onderwijs aan het Incrementum in Baarn. Na haar eindexamen werkte ze zes maanden bij een Amsterdamse meubelzaak, van waar ze een speels overstapje nam naar een kindertehuis in Zwitserland. In 1963 verwisselde ze de Zwitserse bergen voorlopig voor het statig groen van Den Haag: „Vanaf mijn jeugd jaren wilde lk al ln de verpleging", zegt ze, „en daar heb ik op dat mo ment een dapper begin mee gemaakt." Ze koos de Rudolf Steinerkliniek. „Met voorbedachte rade", voegt ze eraan toe, „het ia een klein ziekenhuis, waar je niet gauxo verloren loopt. Ik heb er geen spijt van gehad, want het ia heer lijk om verpleegster te zijn, om voor mensen te kunnen zorgen. Van vrien dinnen hoor je vaakdat het een hard vak is, dat je geen vrije tijd hebt, maar als je er zelf in zitmerk je het niet. Als iets je fascineert, wordt het van zelf gemakkelijk." Dat kruisje Aan hobby's doet ze voorlopig niet. „Eerst dat verpleegstersexamen", meeat ze, „het enige, wat ik op dit moment zie is dat kruis." „En hoe zit het dan met de bruiloft?" Ze produceert een geweldige glimlach, die verder praten nutteloos maakt. De directrice legt terzijde beslist de handpalmen tegen elkaar en zegt: „U maakt er maar wat moois van". Het is op dat moment niet geheel dui delijk, of ze hot tegen ons heeft of tegen blonde, charmante jonkvrouwe Roëll, die vederlicht weer terugdanst naar het leslokaal in één der bijge bouwen. Dat zien we dan wel op tien maart. Landbouw en Kennedyronde 4 mnd. non-stop vergaderingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Vóór juni aanstaande moet de E.E.G.-minlsterraad een oplossing vinden voor de Europese landbouwprijzen en voor de Kennedy-onderhandelingen. I)it betekent voor de ministers van Bui tenlandse Zaken. Economische Zaken. Financiën en Landbouw uit de zes landen in de komende vier maanden non-stop- vergaderingen in Brussel, om tenminste langdurige ziekte overleed, het Sacrament der Zieken, geheel overgegeven aan Gods H. Wil. mijn innig geliefde man en onze goede vader, behuwd - en grootvader, de heer GIJSBERTUS JOHANNES VERBIJ echtgenoot van Maria Johanna van Tol in de leeftijd van 76 Jaar. M. J. VERBIJ-VAN TOL Kinderen en kleinkinderen. Hoogmade, 5 februari 1966. v. Fenemalaan 2. Rozenkransgebed zaterdag-, zon dag- en maandagavond in de pa rochiekerk om half 8. De H. Eucharistieviering voor zijn zielerust zal plaatsvinden op dins dag 8 februari a.s. om 10 uur in de parochiekerk van O.L.Vr. Geboorte, waarna begrafenis op het r.-k. kerk hof aldaar. op tijd gereed te kunnen zijn. De E.E.G- ministerraad kan er bijna niet meer on deruit, niet met de Landbouwproblemen, ook niet met de Kennedy-ronde. „De raad heeft hierover verplichtingen aangegaan met derde landen, maar ook een schuld op zich geladen door zich in een crisis te storten", aldus verklaarde de vice-voor zitter van de Europese commissie dr. S. Mansholt gisteren ln Den Haag. Dr. Mansholt, die zijn indrukken weer gaf over de Luxemburgse resultaten en de gevolgen ervan voor de nabije toe komst. zei. dat de Luxemburgse conferen ties hebben duidelijk gemaakt, dat nie mand in'de E.E.G. een breuk wil en dat zich ook niemand een breuk kan veroor loven. De gemeenschappen zijn onmisbaar geworden Luxemburg heeft een duidelijk winst punt geboekt, meende dr. Mansholt. De vijf (Benelux. West-Duitsland en Italië) zijn eensgezind en standvastig gebleven Dit houdt een belofte In voor de toekomst Vertrouwen terugvinden Belangrijk is volgens dr. Mansholt dat de E.E.G.-ministerraad het onderling ver trouwen terugvindt. Dit vertrouwen heeft door de crisis een knauw gekregen, maar het moet hersteld worden Bovendien moet men afstappen van allerlei voorwaarden en onjuiste bindingen van voorstellen. Toch zijn er ook teleurstellingen. De Europese commissie bijvoorbeeld ls nog steeds niet officieel ingelicht over de be sluiten der Luxemburgse conferentie. Bo vendien is nog niet duidelijk of men de commissieleden wil handhaven of niet. Veranderingen richten alleen maar schade aan, meende dr. Mansholt Wat de toetreding van Engeland tot de EEG. betreft gelooft dr. Mansholt, dat deze aansluiting voor Engeland en voor de EE.G. noodzakelijk is. (Advertentie) Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. Hoge Rijndijw 103a Lelden Telefoon 23405 Werkgroep begint onderzoek DEN HAAG (ANP) In de civiele procedure, die de E.M.S.-aandeelhouder mr. R. J. Polak uit Amsterdam aanhangig beeft gemaakt tegen de heer Zwolsman en de Exploitatiemaatschappij Scheveningen zijn de gedaagden bij hun verweer met een tegeneis gekomen. De heer Zwolsman meent, dat mr. Polak de integriteit van de heer Zwolsman persoonlijk beeft aan gevallen. De EMS vindt, dat de heer Polak op lichtvaardige wijze bezwaren heeft ge maakt tegen haar handelingen. Gedaag den vragen de Haagse rechtbank het be drag van de schadevergoeding vast te steUen. Mr. Polak eist nietigverklaring van be sluiten. die op de aandeelhoudersvergade ring van de EMS op 23 september 1965 werden genomen. Daarbij werden de sta tuten gewijzigd en de heer Zwolsman be noemd tot commissaris. Mr. Polak ver zette zich op deze vergadering hiertegen op principiële gronden. Zijn verzet had geen resultaat. Daarna maakte mr. Polak bezwaar tegen de sta tutenwijziging bij het ministerie van Justitie. De verklaring van geen bezwaar van het ministerie is nog niet afgekomen. Volgens mr. Polak is de eis ln reconventie erg vaag gesteld, daar geen schadefacto- ren worden genoemd. Hij meende, dat de tegeneis gesteld werd .als pressiemiddel. Ontsnapping. Uit een van Engelands nieuwste en best bewaakte gevangenissen, die bij Market Drayton, ls gisteren de 22- Jarige Michael Lowndes ontsnapt. Hij wist over de omheining te klauteren, nadat hij een tijd buitenwerk had verricht. Grens moeilijk te bepalen DEN HAAG Een werkgroep onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het ministerie v. Justitie staat op het punt te beginnen met een onderzoek naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van een wettelijke regeling tot bescherming van de burger tegen inbreuk op de inti miteit van de persoonlijke levenssfeer. In de werkgroep hebben ambtenaren van verschillende departementen, een raads heer ln de noge Raad en een procureur- generaal zitting. Niet aan de orde zal komen het tele foongeheim. Dit vraagstuk is bij een an dere werkgroep in studie. Zij werkt reeds in concreto aan het opstellen van wette lijke voorzieningen. De andere werkgroep moet eerst nog nagaan, of er wat gedaan moet worden en in hoeverre kan worden opgetreden. Gedacht wordt hier aan af- luisterapparaten. telelenzen e.d. Minister Samkalden (Justitie) is er niet zonder meer van overtuigd, dat alle zaken te regelen zijn. Hij ls van mening dat Luther 10 jaar eerder in actie? OSLO, (U.P.I.) Volgens de Oslose classicus en leraar Fredrlk Bie heeft Maarten Luther zijn plakkaten tegen de moederkerk in Rome tien Jaar eerder tegen de kerkdeuren van Wittenberg gespijkerd dan blijkt uit de geschiedenisboekjes. Bie heeft bij het snuffelen ln de bibliotheek van de ruim acht eeuwen oude school in Oslo waaraan hij verbonden is, een boek gevonden waarin een op 1507 gedateerde aanval op Luther wordt ge daan. het moeilijk is in een hoog ontwikkelde samenleving als de onze te bepalen, waar de door het recht te beschermen grenzen van de persoonlijke levenssfeer dienen te liggen. Voorts doet de inbreuk op het per soonlijke leven zich op uiteenlopende ge bieden en met een grote verscheidenheid aan middelen voor. En tenslotte moet ermede gerekend worden, dat die midde len door de technische evolutie tot een steeds grotere graad van vervolmaking en verbreiding zullen geraken. Wat de werk groep dus in de eerste plaats moet doen is de te regelen materie grondig verken nen en de mogelijkheden aangeven, die deze materie de wetgever biedt. In de sector van het telefoorigeheim ligt de zaak iets eenvoudiger.-omdat de telefoon zich in handen van de overheid bevindt. MINISTER SAMKALDEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Samkalden van Justitie heeft de Eerste Kamer me- gedeeld niet voornemens te zijn 'n wet telijk voorschrift tot stand te brengen, dat de mogelijkheid opent iemand te dwingen zich aan een bloedproef te on derwerpen. Hij wijst een voorschrift af, gelet op de principiële bezwaren te gen een dergelijke verplichting, waar van de representatieve organisatie van de medische stand destijds heeft blijk gegeven. Hij heeft hieraan toegevoegd, dat het aantal malen dat vrijwillig de bloedproef wordt ondergaan, een gesta dig stijgende lijn vertoont. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie heeft de 25-jarige servi ce monteur Paul R. R. uit de Maasstad aangehouden wegens poging tot dood slag op zijn 17-jarige ex-verloofde. De monteur had zijn vroegere vriendin in haar woning opgezocht en had in een urenlang gesprek geprobeerd het meis je over te halen, de verloving, die zij enige tijd geleden had verbroken, weer te herstellen. Toen het meisje duidelijk liet blijken daar niets voor te voelen werd Paul R. woedend. Hij greep een asbak van een tafeltje en sloeg zijn ex-verloofde daar enige malen mee op het hoofd. Daarna drukte hij met een handdoek haar neus en keel dicht. In de daarop volgende worsteling slaagde het meisje erin zich los te rukken. Toen R. daarna gestommel op de trap hoorde nam hij de benen. Het meisje had een grote wond aan het achterhoofd en enige verwondingen ln de nek opge lopen. Zij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Bij zijn arrestatie vond de politie op de monteur een brief waarin hij aan een familielid schreef, dat hij met plannen rondliep zijn ex-verloofde ernstig letsel toe te brengen. R. zal dinsdag voor de officier van justitie worden geleld. Sleutelringen. Het verzamelen van verschillende soorten sleutelringen is ln Frankrijk helemaal „ln". Een Frans week blad zal speciaal voor de sleutelringverza melaars een sleutelringkolom samenstellen waarin de nieuwste sleutelringen nader zullen worden belicht. Tevens ligt het ln de bedoeling een speciale „rullkolom" in te richten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5