ook VOOR JOU Jonge Leidse talenten KINDERHOEKJE DE LORELEI LOPEND VUURTJE DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 Dit la wel één van de meeat beroemde ■agen uit het Rijngebied. Toen we met j de boot de plaata passeerden, waar deze aage haar oorsprong vond. speelde de muziek het prachtige, indrukwekkende lied, dat met de sage verbonden ls. Alle pasagiers rezen overeind en zongen uit volle borst de schone melodie mee van _das m&rchen aus uralter Zeiten" (de sage uit oeroude tijden. De sage dan ia ontstaan aan de Lore- leirots. die gelegen is op de oostelijke oever van de Rijn op ongeveer 40 km. ten zuiden van de vestingstad Koblenz. ZU rijst als een sombere steenklomp uit de Rijn op grotendeels naakt, haast zon der enige begroeiing. Wanneer schippers met hun vaartuigen de rivier kwamen afzakken zagen ze bij een scherpe bocht opeens die gevaarlijke massa voor zich liggen. Bovendien lagen er op de bodem van de onstuimige stroom grote rots blokken. zodat daar een allergevaarlijk ste situatie (toestand) ontstond. Het was er dus scherp opletten geblazen. Maar juist op die plaats, waar 't ge vaar voor schip en man op de loer lag. werd de aandacht van menig schipper plots getrokken naar een wondere ver schijning. Bij helder maanlicht vertoonde zich boven op de rots een wonderschone fee gehuld In sneeuwwit gewaad en 't hoofd omkranst met gouden golvende lokken. Haar ogen straalden als waren 't echte sterren. Alsof dat alles niet genoeg was om een schipper van streek te bren gen, klonk er uit haar rozige mond een lieflijk, meeslepend gezang, dat de man aan het roer deed vergeten op zijn koers te letten. En daar juist op dat punt de Rtjn op zijn gevaarlijkst is door de sterke stroom, waren de korte ogenblik ken. dat de boeiende gestalte hem in zijn macht hield, voldoende om zijn vaar tuig tegen de rotsen te pletter te laten lopen. De noodkreten van de opvarende overstemden een moment het bruisen der golven en het gekraak der wrak- j stukken. Schijnbaar onbewogen zag het prachtige wezen uit de hoogte neer op het drama aan haar voeten. Alsof het haar niet aanging, ging zij onverstoord voort met haar lokkend gezang net zo lang, tot het zinderende maanlicht en het stergeflonker hadden plaats gemaakt voor 't nachtelijk duister. Was er dan niemand, die durfde te trachten aan dit gruwelijk bedrflf een einde te maken? O neen. het gewone volk was zo gefascineert betoverddoor de aanblik van die beeldschone figuur, dat het niemand in de gedachte scheen op te komen om die verderfengel van haar hoge zetel proberen neer te halen. Maar eindelijk was er een Jonge ridder, die, van dat wonderschone wezen ho rend, besloot een poging te doen om haar te naderen en mogelijk haar voor zich te winnen. (wordt vervolgd). NIEUW RAADSEL Onderstaande jongens weten al heel goed wat ze later willen worden. Zoe ken Jullie het maar eens uit. Hans wordt later: DOOLTIEGRE Kees wordt later: QREZIEIR Bas wordt later REINEGIELV Ton wordt later M S D 1 Frfans wordt later ROODACUTS Adrie wordt later TAKEI PIN De oplossing wordt ingestuurd Tante Jo en oom Toon Krententuin j Leidse Courant Papengracht Lelden. Onder de goede oplossingen wordt een mooi boek verloot. CORRESPONDENTIE Marijke v.d. Westen: van Jou ligt nog een opstelletje over de kerstvakan tie. Hier komt het: ,,Die hebben we niet meer nodig, we tekenen ze zelf", riepen de dwergen en na een paar dagen waren alle vensters vol ijsbloemen, 't Was prachtig! VOORJAAR Het voorjaar kwam, het ijs in de grachten was gesmolten, er kwamen kuikens uit de eieren, maar de ijsbloe- men op de ramen van het kasteel bleven staan, daar was nog geen voorjaar en Koning Winter bleef. De mensen vonden het heel vreemd. „Waarom gaart we niet naar een an dere sloot?, zei Kees. „Ja, laten we dat maar doen". Op die andere sloot waren niet zo veel mensen. Ze gingen langs de kant zitten en bonden hun schaatsen aan. maar ze konden niet schaatsen, ze had- paar flinke agenten den het nog nooit gedaan. Ze stonden dief gauw gevangen „Nou, daar gaan inbreken." „Nee, daar doe ik niet aan mee", xei Eric. „Waarom niet?" „Omdat ik dan met jou in de ge vangenis terecht kom en dat wil ik niet." „Nou, dan ga ik alleen. Ook goed hoor." En zo ging Klaas alleen op die don kere zaterdagavond naar het huis van de burgemeester. Met een valse sleu tel maakte hij de achterdeur open en ging naar binnen. Hij liep naar een kast en haalde er een handvol geld uit. Maar de burgemeester was door het gestommel wakker geworden. Daar zag hij de dief bezig. Hij waarschuw de heel zachtjes de dienstbode om de politie op te bellen.. Onmiddellijk stond ze op en liep naar beneden naar de telefoon. De burgemeester hield de dief in de gaten, die alle kasten open maakte en steeds naar geld zocht. Bin- paar minuten kwamèn een toen was de naar de ge- ichtig op, hielden elkaar stevig vast en gleden eerst een klein eindje I weg. O, wat was dat griezelig! Kees An«lre zou het eerst proberen, maar nee hoor. I hij viel telkens, en Nel. die het ook Er v wou proberen, kon het ook niet. Een grote jongen zei: „Jullie moeten een oude stoel of je slee gaan halen, dan daar konden De zon bleef lang -schijnen, de bloemen kun je daarachter schaatsen." Dat zou- op. bloeiden, de kippen legden eieren, de kin- den ze morgen gaan doen. Op het eind j „Gaan jullie mee sleeën? de middag gingen ze naar huis. Ria. ZOMER deren speelden op het strand stonden de Ijsbloemen op de ramen van het kasteel van Koning Winter. Hij had al die tijd geslapen. Door de stralen van de zon werd h(j wakker en toen hfj de Ijsbloemen zag, gaf hij dadelijk bevel de ramen schoon te poetsen. Ferry Pieplenbosch WINTERPRET Het was op een zaterdag en het had flink gesneeuwd. Kees en Nel waren aan het sleeën. Dicht bij hun huis was een hoge berg en daar gleden ze vanaf. Dat ging lekker. Een paar keer waren ze al geval len, maar daar gaven ze niets om. Toen ze er genoeg van kregen, gingen ze sneeuwballen gooien. Dat ging ook erg leuk. Daarna zouden ze gaan schaat sen, maar eerst moesten ze naar huis om te eten. Dat smaakte nu dubbel zo lekker. Na het eten pakten ze hun schaatsen en gingen naar de sloot. Wat waren daar vele vangenis gebracht. Krimpen SLEEëN i eens twee jongens. Pieter ~n nog een meisje, dat Ria heette. Ria had een heel grote slee, best met z'n drieën vroeg Birgitta Leldelmeyer DE DIEF Er was eens een lelijke boef, hij heette Klaas-Jan. Hij liep met een plan rond, hij wou in gaan breken bij de burgemeester. O, wat vond hij dat fijn! Hij zou daar zeker veel centen krijgen. Maar met wie zou hij dat doen? Dat wist hij nog niet. Ja, nu wist hij het met Eric. Dat was een flinke knul. Die is tenminste niet zo bang. Zijn andere vrienden waren o zo bang. Ja, Eric zou hij ne men. Die avond nog ging Klaas naar Eric. „Zeg Eric, ik wou je vragen of je morgen meegaat." „Waar naar toe?" „O, naar de burgemeester." „Wat doen?" tid.wwvGSfe EEN VAKANTIEWEEK De dag voor de vakantie hadden ze De uilen houden een algemene ver-1 boom overleggen samen of er onder op school bij Hans en Elsje niet veel ge- gadering in een oude eik. Hoewel ze de uilen misschien ook een tweeling- daan. zo'n beetje gatekend, gelezen en erg op elkaar lijken, verschillen ze paar is. Wat denken jullie ervan? de rapporten uitgedeeld. toch wel iets. De tweelingen onder de J (Oplossing 1 en 5). Hans en Els hadden een heel mooi rap- port. allemaal achten en één zeven. Dat was wel goed. Ze holden allebei naar huis om de rapporten aan moeder te laten zien. Moeder vond ze erg mooi. „Hier hebben jullie samen een gulden om wat voor te kopen", zei moeder. Ze wilden gelijk al wat gaan kopen, maar moeder hield ze tegen: „We gaan 1 eerst eten en dan samen het kamertje voor Marian netjes maken." Er zou een nichtje uit Helmond ko men logeren. Ze gingen eten. Ze aten lekkere soep. aardappelen, sla en pud ding. Na het eten gingen ze naar boven, naar het logeerkamertje. Ze mochten meehelpen, bed opmaken, sprei erop leg gen en de kast opruimen. Ze moesten opschieten, want vandaag zou ze komen. Net waren ze klaar, toen er gebeld werd. Moeder deed de deur open en daar waren tante Bep, Gilbert en Marian. Ze deden hun Jassen uit en gingen naar binnen. Marian en Gilbert gingen da delijk met ons spelen, terwijl tante Bep en moeder samen gingen praten. „Marian. j(j mag eerst twee dagen hier logeren en dan Gilbert ook twee dagen", zei tante. Marian ging haar koffertje uitpakken en daar kwam een grote zak met ki-alen I uit. Elsje mocht er wat van uitkiezen. Twee dagen later kwam Gilbert. We noemden hem voor _d._gr.p GHlende HANS EN DE OTTER Hans maakte op een mooie winterse dag een wandeling met zijn va- der door het besneeuw- de bos. Daar zag hij in Weten jullie, wie Koning Winter is? de sneeuw de voetspo- Neen I ren van allerhande die- Dan ga ik dat aan jullie vertellen. ren van hazen. Op een nacht, toen het heel stil was en 'reeën. Opeens zag op het kasteel, want iedereen sliep, hoor- ^ij iets heel bijzonders de men getoeter. Wat zou dat zijn!" De en wel voetafdrukken, koning blies nooit zo laat op zijn toeter die door een soort sleep- Ze liepen allemaal naar de kamer van spoortje met elkaar ver- 1 bonden waren. „Ziet u dat pa?" Ja, jongen, dat vroegen wat tref je, want dat is 't spoor van een otter en dat ziet men maar heel zeldzaam. Hij heeft een dikke staart, die hij ach ter zich aansleept, van daar dat eigenaardige spoor. Je krijgt 't dier slechts een hoogst en kele keer te zien, want hij is zeer schuw en alleen tegen 't vallen van de avond waagt hij zich wel eens buiten zijn element, het water. Hij leeft in plassen en „Ja, dat is fijn", vonden de jongens. „Pieter. ga jij dan voorop, ik in het midden en Gijs moet dan achteraan zitten", zei Ria. Pieter zou sturen. Ze klommen de hoge berg op en sleepten de slee mee. „Kom Ria. ga zitten. Ik zit voorop, en toe Gijs. vlug. ga zitten", riep Pieter. Gijs wou achterstevoren gaan zit ten, 'maar hij was te laat. De slee gleed al weg met Ria en Pieter. Gijs stond nog boven, hij wou gaan zitten, maar stapte mis en daar rolde hij in de sneeuw, de berg af. Wat stonden Pie ter en Ria te lachen. Gijs leek wel een sneeuwbal toen hij beneden kwam. Hij kon niet 'opstaan. Met een schop hebben ze de sneeuw weg geschept en toen stonden ze alle drie te lachen. Dit verhaaltje heeft oma verteld, terwijl ze een truitje voor de baby zat te breien. Dag kinderen. Volgende week weer verder. TANTE JO en OOM TOON HOE TREK IK EEN OVAAL? 1 Is niet zo eenvoudig. Het beste kun je 't doen als volgt: al naar de grootte, die je verkiest, sla je twee spijkers in, verbindt ze met een snoer (touwtje) dat 2 cm langer is dan de afstand tussen de twee spijkers. Nu neem je een potlood (of balpen) en laat de punt langs dat snoer lopen, tot je weer op je uitgangspunt komt en je hebt een ovaal getekend. Neem een gulden of een rijksdaal der, leg ze op een stukje karton en ga er met je potlood rondom heen en je hebt een cirkel. „Nou," zullen jullie zeggen, „dat is heel onnozel, dat hoeft u ons niet te leren." Maar als je een cirkel moet maken, die kleiner of groter is dan een gul den of rijksdaalder? Wel, dan snijd je een reepje karton en maak er gaatjes in, zoals je op fig. B ziet. Zet dit in 't middelpunt van je kartonnen cirkel vast en steek je potloodpunt door 't gaatje, dat je denkt nodig te hebben. En zo kun je. zo 't nodig is, ook keu rige evenwijdige cirkels trekken. de koning „Dat Is heel droevig", zei de koning. „Jullie weten dat ik ijsbloemen besteld! rivieren, waar hij zijn nest (hol) heeft heb b(j het kerstmannetje, nou, en die I in de oever of de dijk. Nooit zul je is niet gekomen", daarvan de ingang vinden, want die Dat vond iedereen heel erg. bevindt zich onder het wateropper- .Zouden jullie nu de ijsbloemen van vlak. Hij kan zich zeer snel in het de zeven dwergen op de ramen willen water bewegen en kan zo de vissen tekenen?" vroeg de koning. zelfs inhalen, die dan ook zijn hoofd- Ja, Ja, dat wilden ze allemaal en ze j voedsel vormen. Waar hij leeft, doet bogonnen ijverig te schilderen. Daar j hij belangrijke schade aan de vis- kwam de Kerstman met een mand vol stand, waarom hij dan ook tot de Ijsbloemen. I schadelijke dieren behoort De zoet watervissers zien in hem derhalve een vijand. Als de plassen in de winter onder een ijslaag liggen, dan waagt hij zich ook wel op 't land. want hij moet op tijd een luchtje scheppen, anders krijgt hij 't onder de ijslaag op de duur benauwd. Zijn huid (pels) is in de winter veel waard en daarom wordt er dan ook jacht op hem ge- 'n LEUKE DWERGOLIFANT Plak hem eerst op karton, kleur hem en knip hem uit. Vervolgens knip je 't gestippelde rondje uit en maak hiervan de twee slagtandjes, die je opplakt. Nu steek je de middelvinger als snuit door 't gaatje, terwijl je twee andere vingers de achterbenen laat vormen, waarmee de olifant zich in de „manege" kan bewegen. Leg je nu nog een stukje stof als zadeltje op de rug van je hand, dan lijkt het bahyolifantje net echt. De strijd om de Elmioi-troiee 1966 is gestreden. Maandag ]1. heelt men in de „Leidse Courant" kunnen lezen, dat de Bevei- wijkse Vendelly's met de hoogste eer gingen strijken, en daar mee dus voor een jaar de in 1965 door Roelofarendsveense Ko van Berkel gewonnen trofee in hun goedgevulde prijzen- kast kunnen plaatsen. Overigens bleven er ook heel wat prijsjes in de stad Leiden zélf: de beaigroep The Star Lights bijvoor beeld waren in de afdeling „ensembles" de Heemskerkse Black Ventures en de Middelhamisse Johnnie Highway and The Head Hunters de baas. De linale bij de solisten was bijna een Leidse aangelegenheid: zanger Henny Jansen immers ging met de eerste prijs strijken en zijn plaatsgenote Dineke Heruer werd tweede. De helemaal uit Terneuzen gekomen Jose Lucardo moest toezien, dat zijn zangkwaliteiten door de jury met een minder puntenaantal werden bedeeld dan voor de Leidenaars was weggelegd. In deze „Ook Voor Jou" kan men nader ken nismaken met de jonge Leidse musici die in het recente ama teurconcours van zioh deden spreken. „Ze stén er so netjes uit Dat zei zaterdagavond 29 januari pre- sentatrice Elles Berger, toen zij The j Star Lights bij het publiek introdu- eeerde. De charmante VARA-mede- werkster, een beatgrocp waarschijn lijk vereenzelvigend met jongens met heel lang haar, die bovendien op vreemde wijze zijn uitgedost, stond er, evenals zo vele anderen, van te 1 kijken, dat deze vertolkers van 1 „Tossing and turning" en „If I could find someone" gekleed in de „nor- j male" donkere kostuums en voor- I zien van „normaal" kapsel ten to- nele verschenen. Heel rustig „llfij willen een beatgroep zijn, maar een heel rustige", aldus zanger Jan van Wezel (22). „Ja. we spelen heel graag de laatst versche- j nen nummers van de Beatles, j Searchers en Fortunes. We zijn bezig met de composities van een paar nieuwe nummers. Kijk. om een gram- mofoonplaat te maken, heben ze toch j maar liever wat nieuws!" Buitenlands optreden Sologitarist Jan Rijken (22), bege leidingsgitarist Jaap Riethoven (22), basgitarist Wijnand Sloot (17), slag werker Jan Siere (18) en zanger Jan van Wezel (22) treden niet zo erg vaak in Leiden op. De profeet wordt waarschijnlijk wéér niet in eigen land geëerd, maar: „O, ja, we heb ben werk genoeg onze activitei ten spreiden zich uit in het gebied tussen Santpoort en Hoek van Hol- In die laatste plaats spelen we tot 24 april iedere zondag, 's middags en 's avonds. Ja, het is daar leuk. Nooit gekke dingen gebeuren er; dat komt misschien, omdat de dansminnenden, die er in „America" komen, wat rus tiger zijn, gezien hun leeftijd (onge veer vijf-en-twintig!)." Licht Het optreden in een talentenjacht, zoals tijdens het Elmior-con- cours. is de Leidenaar best bevallen. Nee. dat zei Jan van Wezel niet, toen bekend was, dat deze group winnaar was geworden van de categorie „en sembles" Ze hopen nog eens op succes, deze Star Lights, die in de bezetting van dit moment al weer anderhalf jaar van zich doen spreken. Wellicht geven ze al heel spoedig nog méér licht dan de sterren ons op deze aardbodem verlenen!? Geen beatzanger „Nee, ik zing geen beat, ik mag het wel graag horen." Dit zegt achttien jarige Leidenaar H. J. (Henny Jan sen), die tijdens het Elmior-concours de begeleidende klanken zag verzorgd door The Star Lights. Deze aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium voor instrumentmaker studerende jonge man viel reeds op tijdens een talen tenjacht in Ter Aar. waar hij, even als nu bij de solisten, een eerste prijs in de wacht sleepte. THE STAR LIGHTS wat zien ze er netjes uit nadat zij al op heel jeugdige leeftijd door muziekleraar John Boelee was wegwijs gemaakt in de kneepjes van het accordeon bespelen. Optreden doet de jonge Leidse ook al: „Ja, elke zondagmiddag in „Het Kompas" op het Kaageiland. We vormen een kwartet. Wil Simons, Cees van de Voort, Joop Privee en ik." het ziet er niet naar uit, dat ze. wat haar mu zikale prestaties aangaat, al gaat be horen tot „Les feuilles mortes" (Do de bladeren), een evergreen, die zij tijdens het Elmior-concours door de zaal deed dwarrelen. LEIDSE TOPTIEN Voor zover ons bekend be zetten de Haagse Golden Earrings als etersten van de Nederlandse artiesten de top van de Leidse tien! Opvallend deze week is ook de grote sprong van Amsterdammer Ted de Braak met zijn ondeugende cabaretliedje: „Een glaas je Madeira, my dear..1" 1. That day The Golden Earrings 2. We can work it out The Beatles 3. Till the end of the day The Kinks 4. Een glaasje Madeira, my dear Ted de Braak 5. Michell The Beatles 6. Tho whom it concerns Chris Andrews 7. Yesterday The Beatles 8. Sound of silence Simon en Garfunkel 9. Midnight to six men The Pretty Things 0. I'm gonna take you there Dave Berry DINEKE HERUER Cliff Richard-fan Henny vindt Cliff Richards songs geweldig en daarom bracht hij i tijdens het Elmior-concours ook twee van diens songs, „The time in j between" en „Wind me up and let j me go", ten gehore. Ronnie Tober j vindt hij ook goed en hij zou het ook j wel eens zo ver als hij willen bren gen. Zangles heeft de jonge Leide naar niet. want: „Het komt tot nu toe van zelf. Kijk. ik studeer nog op het lab en dat kost geld. Zangles kost helemaal een hoop geld. Nee, laat ik eerst die studie maar afmaken." Hoe- wel: Henr.y zou best wat meer wil- len optreden De jongste Dineke Heruer, vijftien lentes jong, is de jongste Leidse beoefenaar de lichte muze, die vandaag wordt voorgesteld. Al weer anderhalf jaar bespeelt zij het elektronisch orgel, \/OOR ACHTTIENJARIGE Leidse drummer Jan Siere. lid van The Star Lights, was het zaterdagavond 29 januari dubbel feest. Ter wijl de group, waartoe hij behoort, de eerste prijs in de wacht sleepte bij de afdeling „ensembles", kreeg hij de voor hem vererende uit nodiging enkele solisten, zoals Ronnie Tober, te helpen begeleiden, samen met onder anderen Rinus van Galen! CR GAAT DEZER dagen weer een nieuwe single van stapel van Margie Ball. Joop Portengen, componist van o.a. ..Darling I love you", heeft ook de nieuwe liedjes, waarvan er een ..Evermore" luidt, van muziek voorzien. In een Veronica-programma zal Gerard de Vries, zoals hij heeft beloofd aan fanclubvoorzitter Fred van Haasteren, ook aandacht besteden aan de EMBEF-dans. /"WER TALENTENJACHTEN in eigen omgeving valt niet te klagen. Had Leiden in een vrij kort bestek de concoursen van Dynacord en Elmior, dezer dagen vraagt Hillegoms „Treslong" aandacht met het Cabaret der Onbekenden. In „De Bontekoe" aan de Kaag ver volgens wordt op 25 februari de voorselectie van een licht muziek concours gehouden, dat door het Indische tijdschrift „Tong Tong" wordt georganiseerd. De Leidse Blue Rocking Stars hebben hun proe ven van bekwaamheid al eerder afgelegd, maar ze weten nog niet, of zij zullen worden toegelaten tot de finale op de Pasar -Malan op 22, 23. 24 en 25 juni in de Haagse Houtrusthallen. De jury maakt dat namelijk pas bekend na alle voorselecties. \7ICTOR CONSELMAN, tijdens de finale van het Elmior-concours optredend als voorzitter van de jury, vond de prestaties van de deelnemenden aan de eindstrijd niet slecht. „Er waren echter ook geen geweldige uitschieters", zoals hij ons toevertrouwde. IN HET REHOBOTH-GEBOUW aan het Rapenburg presenteert de acteur Otto Sterman zondagavond 13 februari een met proza en poëzie gevuld programma, getiteld „De neger spreekt". De bijeen komst heeft plaats onder auspiciën van de sectie werkende jeugd van K. en O., de Leidse Jeugd Actie en Rehoboth. Niet alleen Rehoboth- leden worden dan verwacht, maar ook alle andere jongeren. Uiteraard kunnen zij ook de tentoonstelling over Suriname en de Nederlandse Antillen bezoeken, die maandag 7 februari wordt geopend in genoemd gebouw. r\E KPJ-AFDELING Alphen aan den Rijn. die ook haar leden re- U kruteert uit Hazerswoude-Rijndijk, ziet uit naar zondag 6 februari, wanneer de toneelgroep het uit drie bedrijven bestaand blijspel „Ro mance rond artikel 17" gaat uitvoeren. Deze zal plaats hebben in het parochiehuis St. Joris te Hazerswoude-Rijndijk; aanvang 19.45 uur.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10