DEN HAAG SCHIEP D DIT WORDT MOOISTE IN NEDERLAND WEG Aansluiting op grens staat nog niet vast Ir J. F. Springer: (Tan aan oneer verslaggever») Van de grote verkeerswegen, die momenteel In ons land in uitvoering zijn, geniet de Holland Twenteroute, E 8, ongetwijfeld de meeste be kendheid. Niet het minst als gevolg van de actie ,,GeEf 8", die uitgedragen door honder den automobilisten onverdeelde steun onder vond van het Twentse bedrijfsleven, dat zich door het rijkswegenplan stiefmoederlijk be- Om de oprijlaan heek ter plaatse het tracé ii Hin de Oxerhof bij Bathmen te sparen, wordt de Schip een eindje om" gelegd. Het landschap, gezien langs oostelijke richting. Op de achtergrond de Oxerhof. „Het Graf van den Engelschman"Een hoop keien, een vage herinnering De Engelsman zal moeten wijken voor de E 8, dte vijftien meter beneden de bedding van het graf zal komen te liggen. deeld achtte. Vreugde dus in Twente toen het tracé voor de weg op Twents territoir in hoofd zaken werd vastgesteld. Vreugde ook, toen ongeveer een half jaar geleden de eerste werkzaamheden begonnen ten noordoosten van Amersfoort. Vreugde, ook al besefte men, dat het nog wel enkele jaren zou duren voordat Enschede en „het westen" gerekend naar de rijtijd wat dichter bij elkaar zouden liggen. Op de keper beschouwd heeft het ei echter de schijn van, dat Twente blij geweest is met een niet èl te levendige mus. Het zal er zich bij moeten neer leggen, dat ,,Den Haag" deze route we llswaar dóór Twente maar niet (alleen) voor Twente laat aanleggen. Volgens internationale afspraken, die in 1952 gemaakt werden, moet de E 8 voorbij Oldenzaal aansluiten op het Duit se Autobahnplan, zijnde een deel van de verbinding tussen Londen, Berlijn en wellicht in de verre toekomst Moskou. De Bondsrepubliek heeft echter nog geen stap gezet om de afspraak na te komen, zodat Rijkswaterstaat in feite in het duister tast over de plaats waar de E 8 precies de grens moet passeren. Mede daardoor zijn tussen de provincia le weg Holten-Markeloo en Enschede nog vele wijzigingen van het tracé mo gelijk en kan men verder oostelijk nog alle kanten op De bouw van de nieuwe snelweg be gon daarom in het westen omdat de mo dernisering van de verbinding Randstad- Amersfoort-Apeldoorn zeer urgent is, gezien de knooppunten met de spoedig aan ts leggen Rijksweg 30 Amster- terdam-Arnhem) en de noord-zuidroute Zwolle-Helmond Voortvarend De habituele gebruikers van de weg naar het oosten des lands zullen met ple zier gezien hebben, dat er in de provin cie Utrecht en op het westen van de Veluwe met voortvarendheid aan de E 8 gewerkt wordt. De rotonde, westelijk van Hoevelaken, zal gemoderniseerd worden tot een „klaverblad" van de omvang van het (deels nog) toekomstige „klaverblad Ou denrijn". Momenteel echter balt 't werk zich nog samen tussen het kruispunt Hoevelaken cVinkenhoef) en het zeven kilometer oostelijker gelegen dorp Ter- schuur. In het klaverbladplan zijn op genomen een achtbaansviaduct (twee maal twee banen, geflankeerd door twee tweebaanswegen i met een totale breedte van 60 meter en twee vierbaanswegen beoosten Hoevela ken en bij Terschuur. die over de nieu we baan naar Apeldoorn en over de spoorlijn voeren. Ter hoogte van laatstgenoemd viaduct voert nu een merkwaardig zandtrans- port hoog over de weg: circa 650.000 kub. meter zand vloeit over een transport band van 1.300 meter lengte van een ontgraving van 12 bunder naar de plaats waar het in de aardenbaan nodig is. Het Aanschotergat bij Voorthuizen. De US ontwringt dit recreatieoord aan de kaarthouders, al zal het heel wat van charme verliezen. IlillllSWilüatllliiBniWliWtnUilflirjiilUlKMWlltllHliMWRL'iyWHillBUi IT wordt de mooiste weg ln Neder land" zegt waterstaattngenleur <J. F. Springer als hij zijn gasten langs de in aanbouw zijnde Holland-Twenterou te „E 8" voert. Als een wegenbouwer over „mooi" spreekt, denkt hij meestal aan de technische as pecten voor het werk, dat hij onder handen heeft. Maar men leert Ingenieur Springer in het gesprek kennen niet alléén als een kundig technicus, die getuige de aard van zijn karwei voor niets staat. Men ontmoet in hem bovendien een man met een bijzondere feeling voor natuurschoon en landschappelijke verhoudingen. Een tactisch koopman bovendien, die de kool van landschap en grondbezit zowel als de (vreetgrage) geit. die zijn weg is, bij voortduring spaart. „Als men een werk als dit op zich neemt moet men het tracé van buiten kennen. Dat betekent dat men de gehele route tijdens de voorbereiding Kroondomein: „Daar zijn we bang van' maar ook tijdens de uitvoering eigenlijk iedere week een keer moet rijden", zegt hij. En bij zijn rondleiding geeft hij er blijk van, dat deze stel ling hem heilig is. Zonder haperen gidst hij zijn chauffeur naar de meest markante plekjes langs de toekomstige rou te. Met een natuurlijke vanzelfsprekendheid vindt hij de piketpaaltjes zelfs in het dicht beboste ter- En onderhand vertelt hij over de compromissen, die hij moest treffen daar, waar hij de natuur geweld zou aandoen. Zo voert de E 8 over het Aanschotergat, een veenmeertje bij Voorthuizen, waar nu nog de vla- boten aan 't steigertje liggen onder de bordjes: „Alleen voor vergunninghouders" en „Maat op de snoek 50 cm", 't Meertje kan slechts gedeel telijk behouden worden. Maar dan zullen er door het aanleggen van een rustplaats, niet alleen ver gunninghouders van kunnen genieten. Onder Nieuw Milligen breekt de route dwars door een heuvelrand. Ir. Springer heeft deze richel zo steil mogelijk uit doen graven en hem met hout doen beschieten zodat als het ware een poort ont stond, die niet alleen natuurgenieters op de heu vel attenderen maar die tevens een herkennings punt is voor de haastige automobilist, een rust punt voor hen, die de kilometers tellen. Met piëteit staat hij stil bij het „Graf van den Engelschman", een hoop keien op de heuvels bij de kapel van Assel. De plaats waar naar men beweert rond 1815 een „onbekende soldaat" te ruste werd gelegd, ligt precies ln de hartlijn van de nieuwe weg. „Wat ermee gaat gebeuren, weet ik nog niet precies, als er inderdaad een stoffe lijk overschot onder ligt, is het de vraag of een herbegrafenis enige zin heeft..." Een markante boomgroep onder Ugchelen levert een probleem apart: wanneer men de weg er te dicht langs voert, bestaat de mogelijkheid dat de bodemstructuur zodanig wordt aangetast, dat de bomen erdoor verloren gaan. Daarom neigt de we genbouwer ertoe, zijn werk een eindweegs te ver leggen. iillllll|lll|lllllinillli!!lllillllllllil!lll!i:ililllll!iil!!lllllllli !!lll|l!IUUillllllllllilill!IIIIQIIII!linillllllllllllllllllllll!|l!lllll||l!ll|lllllll!l!!llll:Hll!l!|!lill':'i Omdat het uitgezette tracé de oprijlaan naar de Oxerhof bij Bathmen zou doorkruisen zal zelfs de Schipbeek ter plaatse over enige afstand worden omgelegd. De aansluiting op de provinciale weg Apeldoorn- Ede zal. waar mogelijk, ingegraven worden omdat de stroom van olie-zwetende wagens en ka kelbont blik het uitzicht op het heerlijke landschap ter plaatse zou verknoeien. En evenzo vertelt de heer Springer wordt de E 8 aan de rand van de Elsenerveld, een romantische es ten noor den van Goor, geheel ingegraven om het land schap zo min mogelijk schade te doen. Maar het Is niet alleen het landschap, waarmee hij ln zijn plannen rekening moest houden. Langs de gehele route moeeten tientallen woningen en agrarische bedrijven afgebroken of verplaatst worden. „We hebben zo onderhand wel verstand van kippen!" spot hij. En op dezelfde toon ver klaart hij waarom de E 8 het Kroondomein vrij wel ongemoeid Unks laat liggen: „Daar zijn we bang van." De zorg waarmee de heer Springer zijn ontwerp gemaaki heeft en de kosten, die hij besteed heeft aan het omzeilen van „imponderabilia", vormen de grootste garantie aan automobilisten, toeristen en natuurbeschermers voor zijn belofte: „Dit wordt de mooiste weg in Nederland". i!:!;iiiii:i!"!ii'iiiiiii.iirriiiiiiiiiifii'iiiiiiuiiiiiiiiiiiiinii^ii'ii'iii.' i-i'iwuwmwii Ingrijpend De bestaande weg Amersfoort-Apel doorn werd in 1935-1936 gelegd al9 en- kelb&nige betonweg met de mogelijkheid van een zuidelijke „wederhelft" langs de spoorbaan. Deze weg voldeed sinds lang niet meer aan de behoeften van het sterk boegenomen verkeer. Daarom worden nu de eerste zeven kilometer (Van Vinkenhoef naar de plaats waar de nieuwe E 8 de oude route verlaat) in grijpend veranderd. De bestaande (noordelijke) beton weg wordt verbreed tot drie rijstro ken plus vluchtberm in de nieuwe si tuatie de zuidelijke, die aan de noord zijde door zijns gelijke wordt geflan- Maar omdat de wegen meestal naar de buitenzijde afwateren, moet de be staande weg enkele graden om zijn leng teas kantelen. Hetgeen eerst kan gebeu ren wanneer de nieuwe evenwijdige weg gereed is. Ook aan het weggedeelte tussen Ter- schuur en Apeldoorn wordt inmiddels hard gewerkt. Dit stuk van het tracé bestaat, voor wat de uitvoering van het werk betreft, uit de vakken Terschuur- Stroe, Stroe-Ugchelen en Ugchelen-Wilp. Tussen Stroe en Ugchelen, westelijk van de vlak Assel. houdt de aanne merscombinatie „Holland-Twente 8" iZanen en Krikke), als gevolg van de geaccidenteerdheid van het terrein, on geveer 200.000 kub. meter zand over. Daardoor kon zij van Stroe naar Assel het „werk met werk klaar maken". Eerst daarna het overtollige zand over de nieuwe weg afgevoerd naar Stroe. waar vier viaducten ln uitvoering zijn, op de plaats waar de E 8 over Rijks weg 30 zal voeren. bossen. Om de weg vrij te maken voor punt waar we in 1970 moeten zijn bulldozers, scrapers en barber-asfal- als we nog dezelfde minister hebben, ten teermachines, die hier in een imposante minste! processie oostwaarts grommen, werden Na de bezichtiging van het karwei dat 50.000 bomen gekapt Kavels hout lig- met zoveel elan vordert, ia deze opmer- gen overal langs de clearing gereed king bijna een anticlimax. Weliswaar is voor transport De boomstobben vor- het tracé voor de E 8 door Twente tot men op verschillende plaatsen, bedol- aan de weg Hengelo-Bome in grote lij ven onder karrevrachten zand. heuvels nen door de minister van Waterstaat ten behoeve van de recreatie. In dit bosgedeelte wordt de midden berm van de E 8 ulaatselijk 70 meter Ter hoogte van Assel voert het tracé over een hoogte In het hos waaruit door een ontgraving van vijftien metei diepte drie tot vier miljoen kubieke me ter zand moet vrijkomen. Men heef inmiddels berekend, dat dit voldoend* zal zijn om er dertien kilometer van dr nieuwe snelweg mee aan te leggen, waarin de bruggen over alle negen toe gangswegen naar Apeldoorn. Inclusief de brug over het Apeldoorn* kanaal. vastgesteld op voorstel van de plaatse- men van Delden. Goor. Markelo en Hol- lijke directies van Rijkswaterstaat en ten. kan de verwezenlijking van het de coördinerende commissies van ver- Twentse deel van de Twenteroute nau- keer; weliswaar zijn in Schuttebelt Bor- welijks het predikaat ..urgent" ver- nerbroek) enorme hoeveelheden zand leend worden daar Duitsland nog uit het Twente-kanaal gezogen en in de- niets heeft gedaan om de afspraak van pot gelegd voor de sprong over het ka- 1952 met betrekking tot de aansluiting naai, ondanks het feit, dat het verkeer op de Autobahn voorbij Oldenzaal na ts zijn kostbare tijd verspeelt ln dorpskom- komen. Klaverblad Rimboe Dicht onder Hoevelaken, nabij de Stoutenb band cos 1SO0 meter lengte het zand over alles en iedereen heen. Men vindt het tracé terug ln de rim boe van Stroe. Kootwijkerzand en Nieuw MUllgeni een gigantische kloof ln de Tot deze kunstwerken behoort ook het klaverblad, ten oosten van Ugchelen, voor de aansluiting met de route Zwolle- Helmond. Gesteld, dat men voor het graaf werk bij Assel de beschikking zou krij gen over 100 vrachtauto's, die acht uui per dag en vijf dagen per week in be drijf zouden zijn. dan zou het karwei bijna drie jaren duren Het ligt voor de hand. dat de bouwer van de weg, waterstaatingenieur J. F Springer, zich althans uiterlijk - voorlopig meer met dit karwei bezig houdt, dun met de sprong over de IJsel tussen Wilp en Epse. Hij neemt ouder gewoonte de bestaande IJsselbrug en be reikte door de binnenlanden van Bath men en Diepenveen een punt, even bui ten Holten op de weg Holten-Markelo Daar staat hij stil en zegt: „Dit is het let karwei op de Veluwe: 50.000 bonden verdwenen om de weg twij te maken voor de imposante processie uan bulldozers, scrapers sn barber-asfalteermachines, die grommend oostwaarts trekt. De middenberm m hier 70 meter breed: meti ziet slechts één weghelft.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7