Bevorderd tot officier O.N. SONIA GASKELL UITBUNDIG EN LANGDURIG GEHULDIGD UIT DE WEEKBLADEN Even Nat. Ballet zette beste beentje voor de bazuin aSEVIHRS Hervorming curie op til Bezoek Paus ongewenst 50 graden vorst in Zweden Brittenburg was Romeinse graanopslag Gouden plaat voor Gert Timmerman 6 weken gevang voor Jutte PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 I de tirannie Om het even of deze van linkse of van rechtse oorsprong 16". Het I is maai" hoe je het bekijkt. Sonja Gaskell, directrice van het Nationale Ballet, is gisteren in de Amsterdamse Stadsschouw burg bijna vier uur achtereen ge huldigd ter gelegenheid van haar twintigjarig jubileum. Door het publiek, dat haar bij het plaats nemen in een loge een langdurige ovatie bracht, door de leden van haar ballet, die in een zeer variabel programma hun beste dansbeentje voorzetten en aan het slot van deze gala-avond door een keur selectie van sprekers. Onder hen was minister Vrolijk, lid van het erecomité, die de jubilaresse mee deelde, dat het hare majesteit de koningin behaagd had haar bij bevordering te benoemen tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Mr. Vrolijk wees op de grote verdien- ten van Sonja Gaskell, wier sterke en onverzettelijke persoonlijkheid een le vend museum van traditionele verwor venheden tot stand heeft gebracht, ver bonden met een kweekschool voor jonge choreografen en een ontwikkelingscen trum voor ontluikend danstalent. De mi nister memoreerde de vele moeilijkhe den rond de persoon en de activiteiten van mevrouw Gaskell. maar ballet kunst is nu eenmaal vaak een zaak van „lange tenen". Dansensembles blijken zich te moe ten voortplanten door deling. Zo ont stond uit het toenmalige Nederlandse Ballet het Nederlands Danstheater. Bal- letmeester Benjamin Harkarvy nam.al le solisten op één na met zich mede en besteedt aandacht aan het probleem van de ongehuwde moeder. Uit een onderzoek is gebleken, dat er geen speciaal type niet-gehuwde-moeder be staat-. Dr. Trimbos schrijft hierover: „Men vindt er meisjes onder van alle rangen en standen en van de meest uiteenlopende karakterstructuren, met name zij hier ge legd, dat deze meisjes zeker geen over- exte figuren zijn. Maar al te dijkwijls ij ken zij in hun sexcontacten zelfs fri gide te zijn geweest. Het enige wat onze cliënten gemeen hebben is het feit dat de verhouding, die tot zwangerschap leid de. al of niet achteraf geen echt mense lijke relatie bleek te zijn". J V3HE& WlillkKtAl» is van mening dat president Johnson juist heeft gehandeld met de bombardementen op Nrd.-Vietnam te hervatten. „De beslis sing van president Johnson is een zware geweest Niemand heeft reden tot juichen over de bombarementen .maar het was een onvermijdelijke beslissing. Teruggeworpen op de fundamentele keuze tussen vrede zonder recht of recht zonder vrede heeft Amerika voor het laatste gekozen. Het zet daarmee een traditie voort die sedert de onafhankelijkheidsverklaring het steun punt is geweest van zijn gehele buiten landse politiek: voor de vrijheid tegen DE NIEUWE vindt min. Vondeling 'n lich tend voorbeeld voor de pro- Lvo's, omdat hij bij elke spreekbeurt erin slaagt een prik te geven in het hecht georganiseerde Nederlandse bestel: „Vorige week moesten de bouwvakkers het ontgel den. Hun looneisen zijn. I INIF a'dus Vondeling, een schan- LlllIL» dalige overvraging. Collega Suurhoff vond het nodig zijn partijgenoot op een bijeenkomst in Hee renveen te verdedigen Vondeling zou het „zo" niet bedoeld hebben. Zo wordt een prikkelende provocatie afgezwakt tot een woordentwist en dat is jammer. Gun de minister van Financiën zijn hobby, name lijk mee te spelen met het spel van de provo's. Er zijn ruim voldoende politici die hun woorden zo wikken en wegen, dat ze niets meer zeggen. Het is een verademing dat er tenminste een bewindsman is. die de stijlfiguur van de politieke overdrijving zo uitdagend en zo zonder bekommernis hanteert. Laat hem toch. het went wel". heeft een medewerker die een grote „hap pening" in Antwerpen aan een uit gebreid onderzoek heeft onderworpen en daarbij tot een volgende conclusie komt: „De serieuze beoefenaars denken als heden leder intelligent mens na over <Je grenzen van de kunst. Per slot van reke ning zoeken zij naar de oplos sing van een probleem, dat er te veel is: de integratie van kunst en massa en het mijn inziens nog veel belangrijker probleem: de verzoening van individu en massa zonder verlies van de individuali teit. Ik pleit niet voor de happening als alleenzaligmakende kunstuiting van van daag. O nee. Maar ik vind het een posi tief verschijnsel, fris, beslist aan te moe digen en te propageren. Ik wil daarbij niet eens de verleidelijke utopie ln overweging nemen, die de maatschappij van morgen als een voortdurende happening aankon digt. die de maatschappij van de homo ludens voorspelt". vindt het jammer dat de tennisser Tom Ok- ker niet is vrijgesteld van de militaire VRIJ NEDERLAND dienst „Voetballers die plotseling in dienst moeten, krijgen als ze tot de top behoren, meestal wel genoeg trainingstijd en gelegenheid tot toetsing van hun vorm. Voor een individueel sportman liggen die zaken moeilijker. Zeker voor Tom Okker. die in Nederland geen gelijkwaardige tegenstanders meer vindt. Minister De Jong heeft erop gewezen, dat ook een top- speler als Ard Schenk de dienstplicht normaal vervult. Maar zelfs voor een bui tenstaander valt het verschil in type op tussen jongens als Schenk en Okker. De laatste lijkt mentaal beslist kwetsbaarder. Voor een legerps.vchiater zal het misschien niet al te moeilijk zijn geweest om Tom Okker af te keuren en dan zou de zaak zonder veel narigheid uit de wereld zijn geweest". Zürich herdenkt het echt dadaïstisch Nerveuze stemming in Rome (Van een onzer redacteuren) ROME In Rome is de benoeming hekend -gemaakt van- mgr. G. Garro- na, aartsbisschop ran Toulouse; tot pro- prefect van de congregatie voor de se minaries en universiteiten. Deze benoe ming heeft in Frankrijk veel opzien ge baard, aangezien mgr. Garrone daar 'n ■eer geziene figuur I» en als vice-presi dent van de Franse bisschoppenconfe rentie een belangrijke functie heeft. Hij schreef meerdere werken op moraal theologisch gebied en is ridder van het Franse Legioen van Eer. De post van pro-prefect bestond tot op heden niet. Het is dan ook duidelijk, dat mgT. Garrone straks de 88-jarige kar dinaal Plzzardo als prefect van de congregatie voor de seminaries en de universiteiten zal opvolgen. Insiders zien in deze ontwikkeling een teken, dat de Paus een drastische reor ganisatie van de curie op korte termijn beoogt. De benoeming van een Frans man als opvolger van de Italiaan Piz- zardo zou een stap betekenen in de rich ting van de door het concilie gevraagde internationalisatie. Mgr. Garrone is de vierde niet-Italiaan die in de curie een sleutelpositie inneemt. De anderen zijn de Armenier Agaganlan (Propaganda Fide), De Spanjaard Larraona (Riten- congregatie) en de Fransman Tlsserand (deken van het heilige college). Rome gonst op het ogenblik van ge ruchten en ln curiekringen heerst een sfeer van onzekerheid en nerveuze af wachting. Zo wordt o.a. gefluisterd dat er ook op het H. Officie veranderingen op til zouden zijn. In dit verband wordt de naam genoemd van mgr. Moelier, "n 62-jarige concilleperitus en expert op 't gebied van moderne literatuur. BRITSE PROTESTANTEN: LONDEN De Britse Verenigde Pro testantse Raad heeft er in een schrijven aan dr. Micael Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury, op aangedrongen dat hij paus Paulus VI niet zal' uitnodigen voor een bezoek aan Engeland. In de brief, die ook openbaai- is gemaakt, wordt de hoop uitgesproken dat geruchten van die strek- «king ongegrond zullen blijken te zijn. De raad zegt te vrezen dat de huidige sfeer van mildadigheid en tolerantie tus sen de kerken door een dergelijke uit nodiging ln gevaar zal worden gebracht. STOCKHOLM (AFP) In Noord- Europa heerst een koudegolf met tem peraturen tot 53 graden onder nul in Zweden, de laagste temperatuur die daar de afgelopen 25 jaar gemeten is. Te Stockholm vriest het 26 graden. Het verkeer heeft er het meest van te lij den. Autodeuren zitten vast, remmen van treinen weigeren. De veerboten tuasen Finland en Zweden komen niet meer door het ijs heen. Waar de scheepvaart niet langer mogelijk is. wagen automobilisten het avontuur van de oversteek. Zo rijdt men al van Tur ku in Finland over de bevroren zee naar het 150 kilometer verder gelegen eiland Aland. deze ene, Conrad van de Weetering, i was het, die mevrouw Gaskell gisteren namens het gehele Nationale Ballet een gouden geschenk overhandigde. Hij her innerde daarbij aan het moeilijke begin, toen onder andere de gage voor een so list zo gering was. dat hij genoodzaakt was in de balletstudio te overnachten. Namens het bestuur van het Nationale Ballet sprak Kees van Baaren woorden van hulde. Hij wees erop, dat de ge ruchten over organisatorische oneffen heden en dergelijke zijn verstomd sinds Rudi van Danzig en Robert Kftsen tot mede-directeuren van het gezelschap zijn benoemd. Mr. H. A. Veenstra vertegenwoordig de de Amsterdamse, mevrouw De Gruy- ter-Meijer de Haagse en de heer Schon- felt de Rotterdamse vrienden van het Nationaal Ballet. Ook zij lieten hun fe licitaties van geschenken vergezeld gaan, terwijl Sonja Gaskell bovendien nog d'è toezegging kreeg, dat haar por tret zal worden geschilderd. Heb Span genbergfonds schonk 1000 gulden voor een dansbeurs en de heer D. W. Wal- kate, die hoopte, dat als Den Haag nog eens theaterstad zou worden het Nationale Ballet dan vaker zou ko men dan thans mogelijk is, bracht de dank over namens de federatie van Haagse Personeelsverenigingen. Tot slot bood David Koning, mede namens de critici Cor Nicolal en W. Boswinkel een geschenk aan. Sonja Gaskell dank te ontroerd. Zij was er blij mede, dat haar kunst in zulk een vriendschappe lijk klimaat had kunnen uitgroeien tot wat nu bereikt was: een volwassen en volwaardig ballet. Haar vurige wens was, dat dit ensemble zou mogen blij ven voortbestaan. Staalkaart van stijlen De balletvoorstelling gisteren bood de kristallijne zuiverheid van Balanchines Symphonie in C. Deze choreograaf boet seert de ruimte. Zijn groepen zijn geen dansende mensen meer, maar golven de lijnen en bogen van klank. Tien jaar Film veterane Hedy Lamarr beschuldigd en ontslagen Tragiek rond een come-back HOLLYWOOD De fUmvelerane Hedy Lamarr is gisteren in Hollywood ontslagen bij de opnamen van de film „Picture Mommy dead" waarmee zij haar corac back zou vieren. Zij was woensdag niet verschenen by de opnamen. Er was haar woensdag gezegd dat zy tot 9 februari op kan blijven, waarna zy zich waarvan zy wordt verdacht geleden danste het Amsterdamse Ope raballet dit werk op hetzelfde podium en wederom boeide dit Appollinisch di vertissement door het ragfijne lijnen spel. Contrasterend met dit ballet-blanc 20 minuten plezierige plastische brood dronkenheid in liet jazzachtige ballet Kortsluiting van Robert Kaesen. Uit bundige tienerkunst, over welker crea tieve noodzaak te discussiëren ware. De vier delen vermaaksdans oogstten bij het klapgrage galapubliek veel succes, waaraan de inventieve muziek van Ruud Bos niet vreemd was. Laten we eens letten op de naam van het opkomend sterretje Corry van Gorp, in wie ons land wellicht eerstdaags „zijn" Zizi Jeanmaire zou kunnen begroeten. Het openingsballet, Van Dantzigs Symphonie no 29 van Mozart, is ook al zo'n 10 jaar oud. Dit werk is geheel ge revideerd, maar de verrassende diago nale bewegingen en het eerbetoon aan de Individuele mogelijkheden is geluk kig gebleven. Een helder geschreven werkstuk met voldoende speelruimte voor de dansvreugde. Completerend niet minder dan vijf virtuoze fragmenten. Een solo gopak door de lenige springer Ronald Snijders, een karakter pas de deuz Russische poppen door Corry van Gorp en Pieter Roo- waan, met veel pizzicatogetrippel en een moeiteloos spagaat, de grand pas d'adage uit Don Quichotte door Kathleen Smith en Sylvester Campbell, die van dit duet meer wilden maken dan een stunt op de voetpunt en die met overtuiging hadden gezocht naar de verbeelding van de diepere zin der figuren van Cervantes, alsmede door het Canadese echt- en danspaar Anna- Marie en David Homes de spectacu laire Pas de deux uit Vlammen van Pa rijs, een vuurwerk van dubbele tours en l'air en kokette vrouwelijke teen- dans. De meeste bijval kreeg echter de tweepas Bronwater op muziek van Rachmaninov, waarin de Canadezen met visduiken en gedurfde liften danig op de publieke lyrische emotie werkten. Met vaart en vervoering werd dit num mer gebisseerd. Een apart woord van lof voor André Presser met het begeleidingsorkest. Lang geen gemakkelijke taak even wicht te bewaren tussen bak en podi- J uni, maar het gelukte bijna steeds. D-y| Minister M. Vrolijk reikte Sonja Gaskell de haar verleende konink lijke onderscheiding uit. Jonge onderzoekers menen: (Van onze correspondent) LEIDEN De voorzitter van de Ne derlandse jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis, de heer J. A. A. Bogaar.s,heeft gisteren minister-presi dent Cals een exemplaar aangeboden van het boekje „Brittenburg, raadsels rond een verdronken ruïne". Dit boekje, uitgegeven bij C. A. J. van Dishoeck te Bussum, is het resultaat van een uit voerige studie van een aantal jonge mensen, leden van de genoemde ver eniging. Zij zijn aan de hand van gravures, tekeningen en dergelijke tot de conclu sie gekomen, dat de Brittenburg, eer tijds gelegen in de nabijheid van de monding van de Rijn even ten noorden van het huidige Katwijk aan Zee. hoogst waarschijnlijk een grote Romeinse graanopslagplaats is geweest. De gra vures enz. geven rondom de opslag plaats nog nadere contouren aan. Over de betekenis daarvan willen de schrij vers van het boekje geen definitieve uit- sprakeA doen. In restaurant Nieuw Brittenburg te Katwijk aan Zee gaf een van de auteurs, de erevoorzitter van de bond, de heer H. Dijkstra, een kort resumé van de onderzoeking. De jeugdbond wil in de toekomst trachten met het onder zoek verder te gaan, maar omdat er 'n methode gevonden zou moeten worden om ook in de zeebodem te zoeken, vor men de financiële consequenties voorlo pig nog een grote hindernis. ZURICH (UPI) De immer bezadig de stad Züricheens het bolwerk van reformateur Ulrich Zwingli, gaat morgen de vijftigste verjaardag vieren van de geboorte van het dadaïsme. Die geboor te werd door de dichter en beeldhou wer Hans Arp aldus beschreven: ,.Het gebeurde op 6 februari 1916, om zes uur 's avonds, dat de dichter Tristan Tza- ra het woord „dada" uitvond Het vond plaats in café de la Terasse in Ziircili, en ik was erbij met al mijn 18 kinderen, met een zoet broodje in mijn linker neusgat." Arp. Tzara en andere kunstenaars die tijdens de eerste wereldoorlog hun toe vlucht in het neutrale Zwitserland had den gezocht, richtten het dadaïsme op als een primitief, hakkelend, onzinnig protest tegen de oorlog en de maat schappij die deze had voortgebracht. Thans wordt het dadaïsme beschouwd als de voorganger van de pop-art, op- art, de bewegende kunst zoals die on der andere uitgedrukt is in de bewegen de of zichzelf vernietigende „sculpturen" van Jean Tinguely en de „happening". Onder leiding van burgemeester Èmil Landolt zal Zürich de verjaardag in waarlijk dadaïstische stijl vieren. Literair-historische opdrachten DEN HAAG (A.N.P.). De minister van C.R.M. heeft aan vier literatuur historici opdrachten verleend. Aan prof. dr. F. L. Bastet te Leiden werd de opdracht verstrekt tot het schrijven van een letterkundige studie over Carel Vos- maer en de klassieke oudheid, in het bij zonder over de bronnen en achtergronden van zijn romans Amazone en Inwijding. Mejuffrouw dr. J. Daan te Amsterdam kreeg opdracht tot het verzorgen van een uitgave met inleiding en aantekeningen van de kluchten van Symen sonder soe- ticheyt en De hooehduytsche quack salver door Bredero, terwijl aan dra. P. Wessels te Utrecht opdracht "tot het schrijven van een studie over het toneel werk van Jan Vos werd gegeven. Ten slotte werd dr. F. L. Zwaan te Amster dam opgedragen net voorbereiden van een nieuwe uitgave met inleiding en aantekeningen van Huygens' Avond maalsgedichten en Heilige Dagen. VIJFTIG JAAR GELEDEN GEBOREN café waar het dadaïsme is geboren. De plaat zal niets anders dan een mense lijke navel tonen, getrouw aan het da- dageloof dat dadaïsme „de navel van de wereld" is. Terwijl burgemeester Landolt zijn speech afsteekt, zal een dadaïstisch or kest hem trachten te overstemmen, ter wijl een groep schoolkinderen sneeuw ballen naar de nieuwe gedenkplaat Vervolgens zal de processie zich met Landolt, Tinguely en andere bekende artiesten in haar midden zich begeven naar café Odeon een andere plaats waar Arp zich veel placht op te houden voor het voorlezen van dadaïstische gedichten, zoals het volgende onvertaal bare kunstwerk: JDa dada da war eh dada da war war dada da als dada. da war". (de betekenis valt ongeveer als volgt weer te geven: daar dada daar was voordat dada daar was was dada daar toen dada daar was). Het declameren zal heftig onder steund worden door de „noisists" een dada-orkest versterkt met pogo-drum mers. Vervolgens zullen de verzamel de artiesten een „happening" houden met allerlei voorwerpen variërend van spaghetti tot een schaar. zal moeten ve huisdiefstal Dinsdag werd er een auto naar haar ..lis gestuurd om de 51-jarige ster op te halen. Maar een huishoudster verklaarde dat de actrice s nachts om twee uur in het Westwoodziekenhuis te Hollywood was opgenomen. In het ziekenhuis vertelden een arts en de advocaat van de actrice dat zij eer zenuwinstorting had gehad maar in dr loop van de dag aan het werk zou kunne: Men heeft voor de film. die een miljoe' dollar gaat kosten, nog drie weken om d opnamen te voltooien. In de overblijvend scenes moest Hedy Lamarr voortduren een rol vervullen. „Mijn beslissing staat in geen enkel vc band met de recente arrestatie van mc\ Lamarr", aldus de producer, „maar ik ka echt niet gokken op iemands gezondhei zodat ik deze beslissing wel moest nemen. Hij tracht nu de actrice te vorvangei en heeft nu Zsa Zsa Gabor gecontracteerc voor de rol, waarin Hedy Lamarr haar terugkeer zou vieren. De laatste film waar in Hedy Lamarr optrad was „My favorite spy", die in 1951 werd opgenomen. Hedy Lamarr werd op 27 Januari gearresteerd op het parkeerterrein van een warenhuis. Zij werd beschuldigd van diefstal van kledingstukken en andere goederen ter waarde van 86 dollar. De dag nadat zij was gearresteerd en op borgtocht was vrijgelaten verklaarde de actrice op een persconferentie: „Ik heb nog nooit in mijn leven gestolen. Het Is een groot misverstand. AMSTERDAM (ANP) De recht bank ln Amsterdam heeft de 35-jarige beeldhouwer J. A. Jutte uit de hoofd stad wegens opzettelijke brandstichting veroordeeld tot zes weken gevangenis straf met aftrek. De beeldhouwer had in de nacht van 30 op 31 oktober van liet vorige jaar eerst op het Spui en later op de Dam gepoogd auto's in brand te steken als protest tegen de maatschappij. Tegen hem was zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en aftrek van Vorstelijke feesten in Museum voor het Boek DEN HAAG In het Museum van bet Boek (Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum) aan de Haagse Prin- sessegracht, wordt ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk van prinses Beatrix van 17 februari tot en met 19 maart een tentoonstelling gehouden van ■en kleine honderd boeken en een aan- 'al losse afbeeldingen die betrekking hebben op openbare feestelijkheden die in een ver of meer recent verleden heb- >en plaatsgehad, waarvan vorstelijke ■■rsonen het middelpunt vormen. De collectie stamt voor een deel uit gen bezit en dat van de Koninklijke ibliotheek en voorts uit het Konink- jk Huisarchief en het Haagse Gemeen- ■archief. Het oudste zijn enige hand- hriften uit de 14e en 15e eeuw. Het idste gedrukte boek stamt uit ca. 1493. et is een incunabel, een fraai uitge ven lofgedicht op het huwelijk van izer Maximiliaan I en Bianca Sforza. De oudste prenten, die op de ten- jnstelling te zien zullen zijn. geven de tocht weer van graaf Leicester in en Haag in 1958. "Toen en ook later 'eek de Hofvijver een zeer geschikt unt voor het afsteken van grandioze uurwerken. De tentoonstelling is, als teedsTn dit museum, gratis te bezichtl- UITBLAZEN mevrouw Met muis meer mans Wanneer ik een bericht lees over ver dwaalde voorwerpen in levensmiddelen wekt dat eerder mijn nieuwsgierigheid dan afschuw op. Hoe reageert een ge zin aan de dis in zo'n geval f Met kwaad worden, met gezichten vol afgrijzen, met hysterische lachbuienf Race je naar het ziekenhuis, bel je de politie, blader je in het telefoonboek naar het nummer van de keuringsdienst voor waren of reclameer je bij een kamerlid of het VVV? Neem zo'n dode muis in de yoghurt- fles. In gedachten laat ik bij mij thuis het knaagdier in zijn ongebruikelijke prinselijk witte graf belanden op een dag dat ik besloten heb weinig vaat vuil te maken. Het diertje moet namelijk niet tevoren in de keuken al uitgeschon ken zijn. Dat geeft kans op ontdekking door slechts één persoon, wat de zaak minder enerverend maakt. Nee, de fles op tafel en de schaaltjes ernaast. Dat is de meest ideale omstandigheid voor het uitlokken van gekke reacties. Wat zit er onder die fles tegen de kant aan f Heb je er een lepel in laten vallenDat zou geen onmogelijkheid zijn, want ik haal de capstile er altijd af om hem te redden voor missiedoeleinden. Mijn ontkenning doet alle blikken richten op het uitgestreken gezicht van onze va der en echtgenoot. Je weet liet nooit met hem. In kennis sen- en familiekring is hij een graag ge ziene gast. ter opluistering van bruilof ten en partijen. De moppen, grollen en lachertjes, die zijn succes uitmaken, moeten ergens ingestudeerd worden en dat is voor de huisgenoten de keerzij de van zijn gloriemedaille. Het achter wege blijven van de rimpelige huid plooi naast zijn neus, die altijd het bin nenpretjes verraadt, plaatst een paar vraagtekens meer achter de vraag wie en wat. Omdat onze tegenwoordige jeugd op kritieke rnomenten blijkens publxkaties over nozem- en provopro blemen onbewust matiging en leiding en 'n krachtige vaderhand behoeft, wordt de fles resoluut aangegrepen en leeggeschonken teneinde tot de ontkno ping te raken. In 't laatste schaaltje be landt met 'n blubberige plons de muis. Een minuut stilte en dan barst het la waai los. Instinctmatig doen we hetzelf de als de keuringsdienst voor waren volgens staatssecretaris Bartels van Volksgezondheid in dergelijke gevallen pleegt Ie doen: trachten de natuurlijke of rechtspersonen op te sporen die even tueel primair voor geconstateerde over tredingen aansprakelijk dienen te wor den gesteld. De man van de krachtige greep gaat verder met het etaleren van gezag. De zoon, die kortgeleden op zijn verjaardag een speelgoedmuis cadeau kreeg, moet het ontgelden. ,J)it gaat te ver jongeman, dergelijke grapjes haal je maar op school uit, maar niet hier thuis." Inmiddels heb ik de muis met de lepel schoongekrabt. Wat speelgoed leek, blijkt dodelijke ernst. Rennen we naar het ziekenhuis om de yoghurtmin- nende dochter, die zoals altijd haar portie al verorberd heeft, de maag te la ten leegpompen Onnodig, bij het zien van onze onverwachte tafelgenoot zal zij spontaan de muizenyoghurt terugge ven. Gezien de frequentie van dergelijke voorvallen is de dag niet ver meer dat dit visioen werkelijkheid zal worden. I Ik ben er helemaal op voorbereid. Het j zal niet zijn als de berg die een muis baart, al moet ik er persoonlijk mee naar de allerhoogste instanties tot Leo nard Huizinga toe. Dit slikken we niet. i met zijn i gisteravond het grammofoonplaten- ;r gelegenheid van Hermien, getiteld nog stralender echtgenote, Hermien, middelpunt van een receptie, die e maatschappij in de Lage Vuursche gaf de eerste gouden plaat van het duo Gert „In der mondhelle Nacht". Het attractieve van deze uitreiking was, dat men dra. H. J. de Groot, socioloog uit Utrecht, bereid had gevonden deze plaat uit te reiken onder de zoemende camera's van de K.R.O.-actuallteltenploeg „Brandpunt". De bedoeling van drs. De Groot is binnenkort te promoveren op het „popu laire, lied". Hij zou een kleine uiteenzetting over de sociolo gische aspecten hiervan geven. De feestelijke sfeer in het restaurant, de drukte en de vele drankjes waren er vermoe delijk de oorzaak van, dat drs. De Groot zijn inleiding in kortte tot een praatje, waarin hy niets anders zei dan blij te z(jn deze plaat te mogen uitreiken. „Ik ben in drie Jaar tijd van de westkust van Amerika naar de oostkust van Europa gereisd om bet populaire lied te doorgronden. Er is nog nooit iemand geweest, die daar j zoveel aandacht aan besteed heeft", zei hy. Bijdrage Vincentius hongersnood India DEN HAAG (ANP) De Sint-Vïn- centiusverenlging in Nederland heeft als bijdrage in de leniging van de hon gersnood in India, een extra-bedrag van tienduizend gulden ter beschikking ge steld van haar zusterorganisatie ln In dia ter doelmatige distributie van voedsel. Haanstra's „Fanfare"' kreeg 2 V2 miljoen bezoekers Uit een enquête blijkt, dat een Neder landse film tot nu de meeste aantrek kingskracht op het publick heeft getoond. Bert Haanstra's Fanfare bleek op 1 Jan. 1966 bijna 2,5 miljoen betalende bezoekers te hebben getrokken. Op de lijst van de populairste bioscoop films in Nederland staat Fanfare van Haanstra bovenaan met een totaal aan tal bezoekers van 2 miljoen 440 duizend. Fanfare wordt nog regelmatig in het land vertoond Op de tweede plaats volgt Irma la Douce met 2 miljoen 430 duizend Ciske de Rat komt als derde film met 2 miljoen 400 duizend bezoekers en West Side Story neemt de vierde plaats ln met 2 miljoen 60 duizend bezoeker».

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6