f BRITTENBURG WAS GROTE GRAANOPSLAGPLAATS Nedlloyd-Scylla hoofdschotel „Westfriese Flora" te Bovenkarspel dit jaar „Rhapsodie in Wit" BEDRIIFSAUIO'S 3 t/m 13 februari Benauwde zege voor Argos Batavenbosloop in Leidse Hout wordt een open strijd HOE VERMOORD IK MIJN VROUW ü&l Meeuwisse favoriet VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT Conclusie van jonge geschiedvorsers: VNMHVNVRi 'W RESULATEN VAN VIJF JAAR STUDIE NEERGELEGD IN BOEK Aan premier mr. J. M. L. Th. Cals Is gistermiddag in Den Haag liet eerste exemplaar aangeboden van het boek „Brittenburg, raadsels rond een ver dronken ruïne", van de auteurs H. Dyk- stra en F. C. J. Ketelaar, leden van de Ned. Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis. Het boek bevat de resul taten van een uitgebreide bronnenstudie gedurende vyf jaar vqn de Brittenburg, de grote ruïne even buiten de kust voor Katwijk die in 1520 voor het eerst werd ontdekt, nadien nog enkele malen by laag water moet zyn opgedoken, maar thans sinds vele jaren verzonken ligt De schrijvers van het boek zijn tot enkele conclusies gekomen, waarvan zij menen, dat deze vaststaan, hoewel zij zich er tevens van bewust zijn, dat bij (hopelijke) discussie over dit boeiende onderwerp deze conclusies hier en daar worden aangevochten. Allereerst zijn de auteurs er van overtuigd, dat het bouw werk, dat zij Brittenburg noemen, een groot dubbel horreum (opslagplaats voor graan) is geweest in de 2e of 3e eeuw na Christus en dat het deel uit maakte van een castellum. Later, ver moedelijk in de 4e eeuw, werd op de plaats van het horreum een kleine sterkte aangelegd, omgeven door een ommuring met torens op de hoeken en in het midden van de zijden. De betekenis van het castellum en de 4e-eeuwso versterking op deze plaats, hing samen met het strategisch belang van de Rynmond. De nederzetting Lug- dunum, die by Katwyk gelegen moet hebben (ofschoon vaak Leiden foutief als Lugdunum wordt betiteld), stond in nauw verband met het Romeinse Cas tellum. De schryvers achten het voorts niet uitgesloten, dat in de 10e eeuw nog gebruik van de Romeinse ruïne werd gemaakt. De naam borch te Bretten zou echter ook kunnen wjjzen op een vroeg-middeleeuwse hof in de directe omgeving. Veel nauwkeurig werk en langdurige onderzoekingen naar afbeeldingen (er zijn er 60 van de Brittenburg bekend) en publikaties is aan het totstandkomen van het boek, dat werd uitgegeven door Van Dishoeck te Bussum, voorafgegaan. Ook het wateronderzoek, dat in 1960 door kikvorsmannen werd uitgevoerd, werd bij het totale speurwerk betrokken. Met zekerheid kon echter niets nog worden vastgesteld, maar het schynt, dat er drie Romeinse overbiyfsels ergens onder het zand bij Katwyk moeten lig gen, getuige de drie verschillende af- De Brittenburg op het Katwykse strand. Een gravure uit 1726 Illustra- tie uit het juist verschenen boek „Brit- I tenburg" raadsels rond een verdronken beeldingen, die van vondsten bekend zyn. Slechts één daarvan, en wel hel grootste, is de Brittenburg. RECENTE MELDINGEN Twee duikers zijn waarschijnlijk met de verzonken resten in aanraking ge weest. Een van hen stootte in 1957 ten noorden van de huidige uitwatering van Rijnland op een muurwerk; de andere deed in 1960 een nog iets nauwkeuriger waarneming en ontdekte een muurwerk wel anderhalve meter dikte. Helaas werd in beide gevallen de plaats niet vastgelegd. De Jeugdbond, allen jongeren van 12 tot 23 jaar, wil met de onderzoekingen verder gaan, maar dit vraagt een zeer groot bedrag. Omdat ook een methode gevonden zal moeten worden om onder water in het zand te zoeken zijn de financiële consequenties voorlopig nog onoverkoombaar. VERDER SPEUREN Men hoopt te Katwijk in Klein Duin, dat over ruim een jaar bouwrijp ge maakt zal worden, verder te kunnen speuren naar oudheidkundige bodem schatten. Burgemeester H. Duiker, die gistermiddag in restaurant „Nieuw Brittenburg" eveneens een exemplaar van het boek in ontvangst mocht nemen evenals vertegenwoordigers van andere instanties zoals Rijnland en de Kat- wijkse Reddingbrigade, zegde bij voor baat alle medewerking toe. De burge meester sprak zijn waardering en be wondering uit voor hetgeen hier met groot elan door jongeren serieus aan werk wordt verzet in de Jeugdbond. advertentie Tafeltennisprognoses Vandaag keren Frans Schoofs, Gerard Bakker en Carel Deken terug uit Praag, waar zy aan de Open Tsjechische kam pioenschappen hebben deelgenomen en opnieuw ondervonden hebben, hoe sterk de Oost-Europese, Zweedse en Duitse De competitie kan zaterdag a.s. dus normaal worden afgewerkt. Niets min der dan NedlloydScylla staat op het programma. In Leiden leed Nedlloyd haar le en enige nederlaag. We zijn nu geneigd voor de Amsterdammers een kleine zege te voorspellen. Bert Schoofs is immers in voortreffelijke vorm en Schoonemeyer zal tegen Sprin ger op revanche uit zijn. De Treffers speelt eveneens in de hoofdstad tegen AMVJ. Met de beste wil van de wereld kunnen we geen po sitief lichtje in deze wedstrijd voor de Veenders ontdekken. Jammer, dat het team een goede 3e speler mist, als Jacques v. Ruiten en Cees Vesseur eens goed op dreef zijn (zoals afgelopen week tegen SVE). In de hoofdklasse speelt de kersverse leider Docos tegen Atoom in Eindho ven. Docos moet deze hindernis dat is het team toch wel, ondanks de lage klassering kunnen nemen. Maar ge makkelijk zullen l'Ami c.s. het niet heb- ZIJ ZAGEN OF VOELDEN MYSTERIEUZE BRITTENBURG IN 1520 dook de Brittenburg voor het eerst op uit de vergetelheid. Sindsdien werden nu en dan nieuwe meldingen gedaan. Ook in onze twintigste eeuw zeggen lieden de geheimzinnige resten van het Romeinse bouwwerk gezien te hebben. Rond 1910 werd een met vakantie in Noordwijk verblijvende 12-jarige jongen door zijn vader gewezen op uit het water omhoog stekende muurwerkresten. Dit was ongeveer 500 meter ten noorden van de nieuwe uitwatering, ca. 1 km. uit de kust. In 1918 zagen verscheidene militairen van het in Katwijk liggende tweede •bataljon 15e regiment infanterie resten op 500 meter uit de kust onge veer 75 cm. boven het zand uitsteken. Ook in 1923 en in de dertiger jaren kwamen meldingen binnen. De bootsman ter zeesleepvaart J. van Beelen dook in 1957 zowat 100 meter ten noorden van de uitwatering en ongeveer 2 km. uit de kust. Hij trof daar op ca. 8 meter diepte een grote muur aan. „Hoe lang deze muur was weet ik niet, doordat ik stomweg op de plaats ben blijven zitten waar ik zat. Nog minder was ik in staat de hoogte ervan te peilen daar ik de moed niet bezat langs de muur af te dalen, in verband met de 02 vergiftiging, daar de zee rondom mij naar schat ting dieper was ^an 10 meter. De dikte van de muur was ongeveer een meter .en de muur was zyraar, begroeid, waardoor ik niet kon waar nemen wat voor soort steen het was". In. 1960 bleek een vissersnet vastgeklemd te. zijn tussen het muurwerk. Er kwamen twee duikers aan te pas, die in november op ca. 500 meter uit de kust tot 6 meter diep doken. Toen het net was vrijgemaakt con stateerde men grote stenen in een gedeelte van een rond bouwwerk met daaraan vast een gedeelte van een rechte muur. Op de diepste plaatsen stak het muurwerk ca. 1 meter boven de zandige bodem uit. Routewijzigingen NZH in Leiden Zuid-West ALLES TER ERE VAN DE BRUID I Onder het motto „Romantica" pre- I Ireut honderdduizend bloeiende tulpen, scnteert de Westfriese Flora van Boven- hyacinthen en narcissen (een waarde karspel van 15 tot en met 20 februari vertegenwoordigend van rond 125 dui- a.s. de jaarlijkse tentoonstelling van zend guldenl, geplant in 7000 kisten en holhloemen. De schoonheid van het West-1 potten, niet zoals vroeger „landschap- friese bollenkwekersproduct, als van- pelijk" opgesteld, maar met behulp van oud» geëtaleerd in de ruime veilinghal- verschillende wit geschilderde attribu ten van de veiling Westfrlesland te Bo- ten, met tule en kant, Franse lantaarn- venkarspel, wordt ditmaal gebundeld tot tjes en hier en daar wat witte zuilen, j een sprookjestuin vol charme en ro- verwerkt tot een tuin vol zwier en mantlek, geïnspireerd door het aan- I charme, waarin ook de bloembindkunst taande huwelijk van prinses Beatrix een ruime plaats krijgt. i de heer Claui isberg. Tule en kant Ingaande maandag 7 februari 1966 wordt het kruispunt Verdistraat/De- bussystraat in Leiden (Zuid-West) voor alle verkeer afgesloten, gedurende 4 A 5 dagen. De route van lyn 12 in de richting d. Helmstraat wordt: Vijf Meilaan- Debussystraat-rechtsaf Mozartstraat- linksaf C. Franckstraat-linksaf Schu- bertlaan-rechtsof Brahmslaan-linksaf Mendelsohnkade-rechtsaf Beethoven- laan etc. De route van lijn 12 in de richting Oegstgeest wordt: >ethovenlaan- linksaf Mendelsohnkade-rechtsaf Brahms laan-linksaf Schubertlaan-rechtsaf C. Franckstraat-rechtsaf, Mozartstraat- linksaf Debussystraat-rechtsaf Vijf-Mei- De halte Debussystraat ri. v. d. Helm laan wordt verplaatst naar Mozart- De halte Debussystraat ri. Oegstgeest wordt verplaatst naar Debussystraat, tussen Mozartstraat en Vyf-Meiiaan. De tijdelijke halten voot lijn 12 op de Beethovenlaan worden terugge plaatst naar de Mendelsohnkade. De halten Brahmslaan worden weer in gebruik genomen. LIJN 13/14 Ingaande maandag 7 fcbrual 1966 wordt het kruispunt Verdistraat-Debus- sijstraat, alsmede de Verdistraat tussen Debussystraat en Ed. v. Beinumstraat >or alle verkeer afgesloten. De route van lijn 13 richting Hout- kwartier wordt: Churchilllaan-Verdi- straat-rechtsaf Er. v. Beinumstraat- j linksaf Mozartstraat-rechtsaf Debussy straat etc. De route van lyn 14 richting Lam- mensclians wordt: Debussystraat-links- of Mozartstraat-rechtsaf Ed. v. Bei- numstraat-linksaf Verdistraat-Churchill- laan, etc. De halte Verdistraat wordt ver plaatst naar: Mozartstraat tussen Brucknerstr. en Debussystraat. De halte Verdistraat wordt verplaatst naar: Ed. v. Beinumstraat. I - - - 1 De halte Debussystraat in de ri. Hout kwartier wordt verplaatst naar: De bussystraat tussen Mozartstraat en Vijf-Meilaan. Keil van de pronkstukken zal wor den gevormd door een twee meter hoge bruidstaart" van witte hyacinthen. Zo'n zelfde „bruidstaart" zal na de ten- Naar het idee van de bloemsierkunste- toonstelling door het Florabestuur nor- naar G. J. Klersch te Noordwijk aan j jen aangeboden aan het prinselijk Zee. de man van het jaarlijkse Rijns- bruidspaar. burga-Leidse corso en van de daarbij traditionele bloemententoonstellingen in de burgerzaal van het Leidse stadhuis, worden de lnzendingan van totaal om- HILLEGOM Gerrit Förrer t Op het feest van Maria Lichtmis is in huize „Bloemswaard" op 73-jarige leeftijd overleden de heer Gerrit För rer. Met hem is een man heengegaan die gedurende vele jaren een voor aanstaande plaats innam in het katho lieke verenigingsleven. Vele jaren be stuurslid van zijn vakorganisatie ,.St. Deusdedit" en van tal van andere ver enigingen. Hij was een strijder voor de belangen van de minst draagkrach- tigen en dit deed hem dan ook ijveren voor de stichting van een huis voor bejaarden. Zo kwam mede door zijn medewerking de stichting voor „Be jaarden van Hillegom en Omstreken" tot stand met als prachtig resultaat de bouw van „Bloemswaard" met de 32 woningen voor bejaarden in de naaste omgeving daarvan. Nog net voor zijn heengaan heeft hij het mogen beleven, dat er plannen tot stand kwamen voor uitbreiding van het bejaarden-tehuis waarin hij en zijn echtgenote de laat ste jaren een goede verzorging moch ten ondervinden. Die liefde voor anderen deed hem ook ijveren voor de oprichting van een vereniging van bejaarden en een plaats waar deze mensen hun vrije tijd kun nen doorbrengen. Van deze vereniging werd hij de secretaris en er was hem nooit iets teveel voor deze organisatie van „zijn tijdgenoten". Hij was drager van de pauselijke onderscheiding „Be ne Merenti". Hij ruste in vrede. Zondagavond werd het stoffelijk overschot overgebracht vanuit huize Bloemswaard naar de parochiekerk en daar is om half acht gelegenheid tot het bidden van de rozenkrans. Maan dagmorgen is de begrafenis, nadat om 10 uur in de St. Josephkerk de viering van de H. Eucharistie heeft plaats gevonden. GROEIEND SUCCES Vorig jaar bewees de Flora haar gro te belangrijkheid in het raam van de traditionele Nederlandse bloementen- toonstellingen (de enige overigens die van bolbloemen wordt gehouden). Niet minder dan 80.000 bezoekers, waaronder ook eep flink aantal buitenlanders, passeerden de loketten; het aantal auto's naderde volgens tellingen van de po litie dicht de 20.000. De gehele tentoonstelling wordt dit jaar groot 10 tot 20.000 m2, verdeeld over vijf hallen. De oppervlakte van de bloemententoonstelling (in hal I) zal 4000 m2 bedragen. Voorts zullen er ook weer exposities zijn van vee en tuinbouwmachine8. terwijl een grote huishoudbeurs wederom zal worden ge houden. Een groot restaurant zal het geheel, zoals gebruikelijk,, completeren. Als interessant onderdeel van de bloemententoonstelling zal er een kiosk worden ingericht met z.g. bybeipianten. De lieer Veendorp, oud-hortulanus van de Leidse Hortus botanicus, is hier voor als adviseur opgetreden. OPENING De opening van een langs een lange „laan" terrasvormig opgebouwde ten toonstelling. die vanaf een brug ook vanuit de hoogte kan worden bekeken, zal geschieden 15 februari des mid dags om 2 uur door drs. H. B. P. A. Letschcrt. Voorzitter van de Kon. Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. de vroegere burgemeester van Medemblik. thans van de gemeente Uit- Voor hen die van ver komen: er is in Bovenkarspel royaal gelegenheid tot parkeren. Maar men kan ook per trein komen naar de opnieuw uitgebrei de Flora-halte, de eerste halte voorbij het station Bovenkarspel-Grootebroek. Vanaf deze halte is het drie minuten lopen naar de tentoonstellng; Op vele Stations zijn daartoe gecombineerde j vervoertoegangabevvijzën verkrijgbaar ondanks de prijsverhoging nog tegen het oude tarief), alsmede de voor de duur van de expositie geldende stoptrein dienstregeling. van licht beslei tot zwoar transport. bedrijfsautomobielen (chassis aanhangwagens|opleggers|autobussen| touringcarS|t>estelwagens|microbussenj combinatiewagens|ziekenauto's en auto's voor brandweer, reinigings- en andere bijzondere doeleindenl accessoiresl onderdelen| gereedschappen! garage-uitrustingen geopend van 10-17 uur en van 19-22 uur. Zaterdag en zondag van 10-17 uur. (advertentie) PAUZE VOLLEYBAL In de thuiswedstrijd tegen VSW uit Wormerveer heeft Argos gisteravond de volle winst binnengehaald. Met 3-2 zegevierde Klazien Jonker cs. en door deze zege hebben de Leidse dames nu duidelijk afstand genomen van de de gradatiekandidaten Het begin van de wedstrijd was voor Argos overigens niet bijzonder hoop vol. De le set leverde de Leidse ploeg na 3-9 een 13-15 setverlies op, terwijl de 2e set met enorme inspanning via 14-3!, nog juist in een 16-14 zege kon worden omgezet. In de 3e set kwam eindelijk de Leid se aanval op toeren. Vooral Joke Kleingeld deed aan het net goede din gen en door een 15-9 setzege nam Ar gos een 2-1 voorsprong. Het niet mee spelen van Tineke v. d. Have, die ove rigens goed werd vervangen door Son- ja Jonker, had de aanval van Argos uiteraard wat verzwakt. In de 4e set kwam dit duidelijk tot uitdrukking in de score: 7-15 voor VSW. Met inzet van alle krachten wist Ar gos echter in de 5e set verder onheil te voorkomen. Luus en Henny v. d. Peet brachten echter met goede set ups de Argos-aanvalsters Joke Klein geld, Klazien Jonker en Alice Rijs- berger vooral tegen het einde van deze set in kansrijke slagpositie en via 12-12 drukte Argos door naar een 15-12 set- komische lofzang op vrijgezellenbestaan Een 34-jarige tekenaar, wonende in een riante flat in New York, waar een butler begrijpend en decent de scepter zwaait, heeft in ruim 300 kranten, zijn stripverhaal Bash Brannigan" staan. Bash Brannigan is het gemeengoed van een groot aantal Amerikaanse gezinnen, die elke dag de avonturen van Bash, die schittert in de rol van geheim agent en voor geen enkel avontuur terugdeinst, lezen. Op een dag is het met de nimmer falende roekeloosheid van Bash gedaan, h\j is de geknechte pantoffelheld ge worden, die zijn zorgvuldig in stand gehouden lichamelijke conditie met de dag ziet slinken, die een buikje krygt, thuis struikelt over een voortdurend piepend hondebeest, dat zyn plaats in bed verdringt, kortomBash Bran nigan is getrouwd en heeft daar al de ellende van de wereld mee op zyn hals gehaald. De kwellingen en folteringen, het ongemak en het machteloos over geleverd zijn aan de verschrlkkelyke I grillen, die vrouwen doorgaans eigen I zijn, vormen voortaan de „avonturen" van Bash Brannigan, wiens leefwandel vryivel authentiek is met die van de auteur, die hem schiep. Gerda v. Kooten-Stigter Traditiegetrouw openen de Bataven met haar Bosloop het Leidse Atletiek- seizoen. Evenals voorgaande jaren zul len op de eerste zondag in februari, tientallen atleten de strijd aanbinden in het Leidse Hout. Bij de dames is het voor het eerst sinds jaren een open strijd; want de naam van Gerda Kraan komt niet op de deelnemerslijst voor. Gerda, pas teruggekeerd van de wintersport en in afwachting van een operatieve be handeling van haar knieblessure, heeft naar onze informaties, haar zinnen ge zet op andere onderdelen in de atletiek dan de lange afstand. Wellicht dat een andere Gerda met het eremetaal naar huis gaat, n.l. Gerda v. Kooren-Stigter, of het moet zijn dat de helemaal uit Limburg gekomen Mia Gommers haar van de zege af zal houden. Bij de heren, die waarschijnlijk al len tegelijk van start gaan, zullen de Spartanen een grote rol spelen. Piet Beelen, vorig jaar winnaar, is niet van de partij, maar wel Bert Smit en Arie Meeuwisse. Vooral de laatste tijd is de jeugdige Arie sterk naar voren geko men wat wel gebleken is te Arlon, 14 dagen geleden. Maar de Lisser atleten zullen echt niet alleen de lakens uitdelen, want atleten als Sftiit, v. d. Molen, Van Kasteren, Jansen, Steenhoven en We- verling laten zich echt niet één, twee drie naar het tweede plan schuiven. Benieuwd zijn we naar de resultaten van Vernooy en Tuyn, sterke junioren, die voor het eerst in de seniorklasse A. Meeuwisse, de Sparti uitkomen. Het chronologisch overzicht ziet er als volgt uit: 12.00 Meisjes A, 855 m; 12.10: Da mes, 1260 m; 12.20: Jongens B, 1260 m; 12.35: Jongens A, 2355 m; 12.55: Heren, 4275 m. film in Trianon zien deze week en neem u vrouw niet mee. De regisseur, die in deze film het vrijgezellenbestaan schildert als een luilekkerland, dat voortdurend aan smakelijkheid wint, is uiteraard een man. Met liet chauvinisme dat mannen eigen is, laat hy zien hoe een verbintenis met een vrouwelijk we zen het hogere goed dat een man Is, ten gronde richt. De oase. die het huis van een vry- gezel doorgaans pleegt te zijn. wordt een schiettent, met protserige prulletjes. 1 De stoere stoelen maken plaats voor canapeetjes, waar geen fatsoenlijk mens op kan zitten, de decente kleuren voor het regenboogpalet. Naast het territo riaal bewind en de hersenspoeling die hij na enkele weken huwelijk al moet ondergaan, staat de badkamer vol met alles, waarvan een vrouw zich 's avonds kwistig bedient in de hoop dat ze er 's morgens mooier uit zal zien. Geen plaats meer dus voor het scheergerei! iiaal van de doorsnee Amerikaan, die de slaaf van de vrouw wordt, die hij in een dolle bui eens ten huwelijk heeft gevraagd. Hoezeer zij hun vrouwen als lastige, bedillerige wezens beschouwen wordt duidelijk als Bash Brannigan zijn vrouw heeft vermoord en men vermoedt, omdat de strip zo'n getrouwe weergave is van het privé-leven van de auteur, dat er inderdaad een moord in het spel is. Uiteindelijk zou iedere man van het noodzakelijke kwaad, dat verleidelijk, pruilend en tiranniserend om hen heen fladdert, bevryd willen worden. Ook van de hoge rekeningen van hoeden en jurken, die hem nooit in staat stellen om eens een boot of grote auto te kopen. Was hy van haar bevrijd, dan kon hij weer overmoedig zijn snor laten staan, zoals vroeger en op een motor rond- LEIDSE BIOSCOPEN BEDROGEN DON JUAN STUDIO De film die deze week in Studio draalt behandelt de liefde of he ter de eerste contacten tussen een jon gen of meisje, aan de hand van de ge dachten van de Franse romancier Stend- hal. Het boek met dezelfde titel als de 1 film, verscheen ln 1822 en is eigenlijk j een „kristallisatie" van teleurstellingen op het amoureuze pad. HET VERREZEN PAKHUIS Een rekenkunstenaar in „Frontlijn" heeft geprobeerd op te tellen, hoevele miljarden mensen eens zullen verrij zen en hij weet dan: „Op de jongste dag zou de aardbol als mensenpakhuis te klein zyn". Hij gelooft van het hele verhaal niet veel. Wij niets. Het is een verzinsel, te kinderachtig om door vol wassenen geslikt te worden. Dat werd trouwens van niemand ooit gevergd. Maar een algemene verrijzenis, zoals deze is geopenbaard en in de geloofs belijdenis wordt beleden, vinden wij een toekomstverwachting waar we wild en enthousiast voor zijn. Met een zuur kneepje overigens, want om een stuk voor het verzinsel meteen op te ruimen onze dierbare aarde zal er niet meer zijn. „Toen zag ik een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, want de eerste waren verdwenen". „Hun plaats werd niet meer gevon den". Er zal ook geen zon of maan meer zijn. want de Glorie van God is hun licht". Dat is een wel wat bredere kijk dan een overbevolkte aarde en geeft blijk van andere opvattingen over de ver rijzenis dan dat we later „de bakker van de hoek" in volle omvang tegen het lijf zullen lopen. We geloven wél in de verrijzenis; déarin niet! LEIDSE BIOSCOPEN Camera: De vrouw in het zand (18 jaar). Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uun Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en &16 uat. Lido: O.O.S. - Furie ln Bahia (14 jaar). Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De man vah Istanboel (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: De l'Amour (strikt volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Hoe vermoord ls mijn vrouw? (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uun. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: 1001 vrouw (strikt volw.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT zwyken za voor een paar uitgestrekte vrouwenarmen. Zelfs tegen beter weten ln. „Hoe vermoord Ik mijn vrouw?" 13 een geertige, uit het leven gegrepen film. Het huwelijk is een nederlaag voor de man, een triomf voor de vrouw; de een verliest aan zelfstandigheid, de ander verwerft deze. Dit wordt met milde spot getoond deze week in Tria non voor achttienjarigen en ouderen. ZACHTAARDIGE BOND LUXOR De James Bond-films heb ben de laatste tijd een rage ontketend In de verfilming van geheime agenten en hun «ploiinage-affaires. Zo volgt ook „De man van Istanboel" het Bond-gege- ven op de voet, alleen Is hier de figuur van de hody-builder vervangen door een playboy, die alles met een glimlach re gelt en er op de meest precaire momen ten eens rustig bij gaat zitten. De svm- patieke Horst Buchholz als „geheime man aan de Bosporus" is een heel ander type dan de wrede en koude sabelbijter James Bond. Het verhaal speelt zich af in het hui dige Parijs. Een jongen en meisje ont moetten elkaar. De jongen doet alle mogelijke moeite om in de gunst van het meisje te komen. Een stem op de achtergrond volgt hun verrichtingen, en voorziet deze van een satirisch com mentaar. De schommelingen tussen sym- en antipathie worden vergeleken met een bokswedstrijd. Dan weer doet de jongen een tactische zet om vervolgens door het meisje „gevloerd" te worden. Vooral dit gedeelte is kostelijk om te volgen. De toeschouwer wordt vervol gens geconfronteerd met een tandarts, die niet alleen zijn patiënten op een nog al persoonlijke manier behandelt, maar ook zijn vrije tijd op een merkwaardige manier besteedt. De camera volgt zijn verrichtingen alsof het een spel betreft. De man fladdert van het ene vriendin netje naar het andere, maar wordt woe dend wanneer hij bemerkt dat hy bedro gen ls. De Don Juan wordt belachelijk (iets wat hij het meest schijnt te vre zen) wanneer hij een vrouw ontmoet, die hem de les leest. Zij fascineert hem, maar wordt toch ook spoedig op zij gesch en. Het gegeven zou gemakke lijk uitgewerkt kunnen zyn als KORRELTJE MARKTBERICHTEN menselijk leed en onvermogen. De Fran sen hebben er echter een amusante zor geloze film van gemaakt. Er zit vaart ln het verhaal en de beelden zijn goed gekozen. Het optreden van Raoul, die de konsekwenties van zijn daden niet aanvaardt ls vermoedelijk de oorzaak van de keuring van de K.F.C. De film is toegankelijk voor strikt volwassenen. RIJN.SBURG 3 febr. Bloemen Iris- n: Wedgewood 280-300; Lange Tulpen: stuk Apeldoorn 210-245; Demeter 200-225; rijden. Maar zwak als Overigens geeft de man van Istanboel ook opmerkelijke staaltjes van kracht patserij weg, maar zijn manier van op treden geeft eerder aanleiding tot een ontspannende glimlach dan tot angstige spanning. Als Tony Maecenas, eigenaar van een van de beruchtste speejclubs in het vroegere Byzantium, raakt de hoofd figuur verzeild in een wikl avontuur, waarbij gangsters, afpersers en zwende- laars in onderlinge schietoorlog gewik- REX In Rex draait deze week de keld zijn. Ook beeldschone vrouwen wa- „1001 vrouw". Morgen komen we gen zich in het vuur van de strijd. Alles hier nader op terug. (Strikt volw.) begonnen om een Amerikaanse atoom- 1001 VROUW Copland 175-200; Madame Spoor 170; Pax 160-170: Golden Harvest 160-170; Paul Richter 160-170; Karei Doorman 160-170; White Sail 145-155; Superba 140-145; Krelage 135-140; Preludium 135-140; Narcissen: Insurpassible 120- 125; Golden Harvest 110-115; Carlton 100-115; Flower Record 85-90; Blauwe druifjes 60-80 alles per bos. Diverse Hy acinten 18-30 per stuk, Am Anjers: Sim rose 3000-4000; Dusty 3000-360o; Sim rood 3000-3500; Sim wit 2800-3400; Sir Arthur 3000-3400 per 100. geleerde en één miljoen dollar, die zich in verkeerde handen bevinden. Om de professor en het geld in veiligheid te kunnen brengen, moeten er eerst tal van slachtoffers vallen, soms angstig letter lijk, als b.v. een tweegevecht op een minaret wordt uitgevochten. In duize lingwekkend tempo achtervolgt men el kaar, explosies volgen elkaar op, hals brekende toeren worden uitgehaald. Amusement met een flinke dosis span ning, gekruld met komische noten, die aan het hele verhaal, dat op zichzelf reeds een onwaarschijnlijk gegeven biedt, een plezierig lichtvoetig karakter zijn, be- geeft. Voor 14 jaar en ouder. PROLONGATIES LIDO „OSS 117-furie in Bahia" gaat ln Lldo zijn tweede week ln. Het Is een spannende film ln het populair geworden „Geheim agent genre". Iets minder dan de James Bond producties, wel iets prettiger aandoend (14 jaar). CAMERA Op de Hogewoerd ls de sublieme Japanse film „De vrouw in het zand" geprolongeerd. ZQ. die deze film tot nog toe gemist hebben kunnen dit werk van Teshlgahara daar dezo week nog bewonderen. (18 jaar). GEWICHTHEFFEN WEDSTRIJDEN VAN SPARTAAN De L.A.C. „de Spartaan" gaat zater dag naar Den Haag om uit te komen in de competitiewedstrijd tegen Slm- son-KDO. Wil de Spartaan nog een kans maken dan moeten zij winnen, maar Simson zal wel lering getrokken hebben uit de wedstrijden tegen LKV. Zij komen nu op volle sterkte uit, o.a. Heppener, Koolhoven, v. d. Toorn en v. Dorp. Spartaan komt als volgt uitt Spartaan 1: D. v. 't Riet, H. Zirkzee, A. Hillebrand, S. Holswllder en P. ge- gaar. Spartaan 2: J. v. Loon, R. Brandt, J. Tegelaar. S. Willemse en A. 8wager* Reserves zijn H. ten Bosch en A. Marfl».

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3