antisemitisme Oberammergau Spel zal helemaal moeten worden herschreven Soekamo's vrouw is Parijse beroemdheid Politie verliest terrein aan misdaad Commissaris Caille zwijgt bij verhoor Spanningen in Kerk van Y.S. PAGINA 6 DE LETOSE COURANT DINSDAG 1 FEBRUARI 1968 Naar aanleiding van de discussies, die ontstaan zijn rond de passiespelen van Oberammergau, zijn we eens in onze bibliotheek gaan zoeken naar de vol ledige tekst van dit drama. Wij vonden het jubileumtekstboek, dat in 1934 naar aanleiding van het derde eeuwfeest der spelen werd uitgegeven en hebben het doorgelezen om te zien of er In dit spel werkelijk sprake is van antisemitisme. Nu moeten we bij een dei-gelijk onder zoek wel goed voor ogen houden, dat het hier gaat om een toneelstuk en niet om een wetenschap pelijk essay of een theologische verhan deling. Een toneel spel als dit wil het publiek laten mee leven met de held van het stuk, zijn drama voor ogen stellen en zijn groot heid doen schitteren. Het wil religieuze ontroering losslaan en oproepen tot be kering. Het wil niet meer en niet minder zijn dan een aan schouwelijke lijdens meditatie. Wie het stuk door leest, kan aan de op rechtheid van deze bedoeling niet twijfe len. En het staat ook wel vast, dat dit doel in de loop der eeu-. wen bij honderd duizenden mensen bereikt is. Niettemin kan men zich af- S vragen of er in de ge dramatiseerde lijdensmeditatie Oberammergau geen antisemitische ele menten zijn binnengeslopen (zoals dat ook by gepreekte lijdensmeditaties veel al het geval is geweest). En dan komt men tot de volgende conclusies. Strikt antisemitische passages in die zin, dat het hele joodse volk als schul dig aan godsmoord en bijgevolg als door God verworpen wordt ufgeschllderd, zijn in de tekst vrij zeldzaam. Wel staat deze gedachte op de achtergrond en komt zij bij herhaling om de hoek ky- ken. Byvoorbeeld in de proloog van de vierde voorstelling, waar Jeruzalem wordt opgevoerd als blind en doof voor de stem van God. „Daarom keert zich ook van hem de Hoogste, laat het verzinken in eigen ver derf." Zoals Esther door Assuerus werd ge kozen en Vasthi werd verstoten, zo ging het ook met Kerk en Synagoge: „De tijd der g'nade is ontvloden, dit trotsche volk wil ik verstooten zoowaar ik leef' zoo spreekt de Heer. Een beter volk zal Hij zich vinden, met hem voor eeuwig zich verbinden, zoals met Esther Assueer." Bij de beschryving van Christus' ter doodveroordeling zou men het stuk an tisemitisch kunnen noemen in die zin, dat het zijn uiterste best doet, om te sug gereren, dat „heel de natie" achter de ze misdaad stond, Zo zegt een rabbi: „Omdat Pilatus de stem van het volk wil hooren, z&l hij haar hooren". En Kai- phas voegt daaraan toe: „Hij zal de een stemmige roep van de natie hooren: Ba- rabbaa vrij, den Galileër aan het kruis." Even verder, in de passage der kruis draging, schreeuwt het volk: „Aan het kruis bloede hij Heil Israël Zijn dood is ons heil. Wy zijn bevrijd Le ve, leve hoog de Synagoge." En na het voltrekken van de kruisiging: „Deze dag zal voor eeuwige tijden een feest dag zijn. Ja plechtig en feestelijk zal Asteroïde op weg naar de aarde? LISSABON (UPIi Betiencoturt Faria, een Portugese sterrenkundige ver bonden aan het observatorium van Moelzma, nabij Loeanda (Angola) denkt dat de 17.000.000.000 ton wegende asteroide „Ikarus" waarschijnlijk op 15 juni 1968 op de aarde zal neerstorten, aldus het dagblad „Diario Popular". Faria, die be schikt over de enige radiotelescoop in het gebied van Portugal, zou hebben ge zegd dat de ramp „miljoenen" het leven zal kosten. Volgens Faria Ls in de bijbel voorspeld dat „zich voor het jaar 2.000 een enorme anomalie zal voordoen". Mr. Geertsema lid van de Kiesraad DEN HAAG (A.N.P.). Tot lid van de Kiesraad is by K.B. benoemd mr. W. J. Geertsema, burgemeester van Wassenaar en lid van de Tweede Kamer. Door deze benoeming is voorzien in de vacature, ontstaan door het zich niet herkiesbaar stellen van mr. L. A. Nypels. JODEN ALS GEWETENLOZE SCHURKEN AFGESCHILDERD Deze enkele teksten zyn representa tief voor de hele teneur van het stuk. Zij 'suggereren een collectieve schuld van „de hele natie" aan de moord op Gods Zoon en de definitieve verwerping, welke daaruit noodzakelyk moest vol gen. Deze teneur zal ongetwijfeld uit de Oberammergauer passiespelen moeten verdwynen, willen zy voor moderne Christenen nog aanvaardbaar zijn. Maar er zal nog heel wat meer moeten gebeuren. Gewetenloze schurken Want ln dit drama is niet alleen spra ke van een „theologisch" antisemitis me, het zit ook vol en dat is waar schijnlijk nog veel erger met een „po pulair" antisemitisme van sociaal-psy chologische aard. De joden, die in het stuk optreden, worden afgeschilderd als de meest gewetenloze misdadigers, die men zioh denken kan. Afgezien van degenen, die zich by Christus hebben aangesloten, zyn het stuk voor stuk weerzinwekkende figuren. Wanneer het erop aankomt, Christus veroordeeld te Een scene uit de passiespelen te Tegelen van 1950. De Hoge Raad van de joden stelt Jesus in staat van beschuldiging. Ook in Tegelen vraagt men zich af of de tekst van de speten niet herzien dient te worden. krijgen, laat de auteur een rabbi zeg gen: „Of iets meer of minder schuldig, daarop komt het niet aan." „Het openbare welzyn verlangt nu eenmaal, dat hij uit den weg geruimd wordt". En als besloten is Christus naar Pilatus te voeren, roept Annas uit: „Met stamelende tong wil ik nog bloed en dood over dezen misdadiger uitroe pen en dan in het graf der vaderen ety- gen, wanneer ik dezen booswicht aan het kruis heb zien verbleeken." Wanneer Christus gestorven aan het kruis hangt, laat de auteur Kaiphas zeg gen: „Des te aangenamer zal ons de aanblik zijn, het lijjk van deze boos wicht in het schandegraf geworpen te zien, nadat onze oogen de verwoesting gezien hebben, die hij in den tempel aan gericht heeft." En Annas: „Het zal mij een wellust der oogen zijn, zyn leden door wilde dieren verscheurd te zien." Dan weer Kaiphas: „Ha! Zy worden al afgenomen. Dan zullen we dadelijk ons verlangen bevredigd vinden." Voorwoord Met dergelijke karakterschilderingen is het stuk gelardeerd. En het kan niet anders, of zy moeten in de toeschou wer antisemitische gevoelens wakker roepen. Daarom zal het hele drama van a tot z moeten worden herschreven, af gezien nog van de artistieke overwegin gen, die daartoe dwingen. Zijn wij te kritisch in onze veroordeling Zoeken wij antisemitisme waar alleen populaire vereenvoudiging en patro- naatstoneelachtige schabloonschilde- ring te vinden is? Wie nog twijfelen mocht, leze het voorwoord, dat in mei 1934 door de gemeente Oberammergau aan het tekstboek werd meegegeven. Het vangt aan met een citaat: „Als eens de dag der belofte aanbreekt, waar op de Dultsche stammen zich weder als één volk voelen en de krachten zich vrij en vreugdevol ontplooien zullen,/ dat de adem van een nieuw leven de oude volks- en kunstgeest weer opwekken zal, die weer schoone feesten schept, dan zal men goed doen ook het Oberammer gauer passiespel te gedenken." En het gemeentebestuur van Oberam mergau voegt daaraan toe: „Zo schreef de beroemde hoftoneel speler Devrient in het jaar 1850. De tijd schreed voort en bracht na verschrikke lijke nood 't Duitsche volk en zijn stam men de redding uit het bolschewlsme, uit die geestelijke pest der prysgeving van het door God gewilde volkskarakter. In plaats van de ondergang, die ons te wachten stond, werden wij het geluk deelachtig van 'n nieuw zich ontplooi end leven, dat ons in onze volksaard vereenigt. Zou er meer reden zijn, als in deze dagen, waarin de antichristeiy- ke machten ln ons vaderland overwon nen werden, ons de koopprijs te herin neren, waarmee Gods Zoon zelf zfln volk, het volk, dat zich tot zijn vaandel be kent, vrijgekocht heeft? Zou er meer re den zyn, het heilige spel, dat onze zen ding in dit jaar 1934 als een dankgebed vol bijzondere wyding aan te bieden?" Duidelijker kan het al niet. Tenmin ste voor hen, die nog enig idee hebben van wat er in 1984 in Duitsland gebeurd is. En vooral In de Jaren die daarop ge volgd zUn. DR. ALFRED V. D. WEIJER Een scene uit de passiespelen, climaa in een speldat van a tot z zal moeten worden herschrevenafgezien nog van de artistieke overwegingendie daartoe dwingen. „Ik heb niet veel geld uit te geven" PARLJS (UPI) Mevrouw Batna Sari Dewi Soekarno, de knappe derde vrouw van president Soekarno van Indonesië, ls in het weekeinde naar het Franse winter sportoord Megève vertrokken na in een week tyds Parijs stormenderhand ver overd te hebben. Toen de voormalige Japanse actrice, die zeven jaar geleden met Soekarno trouwde, met haar gevolg van 15 perso nen in de lichtstad aankwam, was zij zo goed als onbekend voor „tout Paris". De 25-jarigp schoonheid wist zich .echter door haar charme de meestbesproken vrouw yan, de Franse hoofstad te maken en verwierf niet zonder reden de bijnaam „Madame Sourire". Mevrouw Dewi werd overstelpt door uitnodigingen van grote modehuizen. Zij Priesterarbeiders nu ook in Spanje MALAGA (KNP) Kardinaal Herrem y Oria van Malaga in Spanje heeft be sloten drie van zyn priesters naar Lyon te sturen om het experiment van de priesterarbeiders te bestuderen. Zy zullen onderzoeken in hoeverre de priesterarbeid ook in het bisdom Malaga kan worden in- Onlangs heeft een andere Spaanse bis schop, mgr. Anoveros van Cadiz, het on derwerp van de priesterarbeiders in Span je aapgeroerd. Hij achtte de wederinvoe ring van de priesterarbeid niet alleen voor Frankrijk van belang, maar voor alle an- den, „teneinde de muur neer te halen diie nog steeds de massa der arbeiders van de Kerk scheidt.' Het theater van Oberammergau zoals dat er bij de spelen van 1960 uitzag. In het midden de kleine figuur van Frans Zrwink, tijdens het uitspreken van de proloog. De eerstvolgende spelen zulten in het jaar 1970 worden opgevoerd. Mening Frans episcopaat i Huwelijk en Doop moeten soms geweigerd worden PARIJS, K.N.P.) De Franse bisschop pen hebben zich in de afgelopen week bezig gehouden met enkele actuele pro blemen van de zielzorg. Naar aanleiding van het feit, dat sommige pastoors ge weigerd hebben, huwelijken in te zegenen, die niet voldoende waren voorbereid, klaarden de bisschoppen grote waarde te hechten aan een goede voorbereiding op het huwelyk. Zij denken erover, speciale voorbereidingscentra in het leven te Ten aanzien van de kinderdoop ne zij ongeveer dezelfde houding aagi. De pastoor, die weigerde het doopsel toe te dienen aan twee kinderen uit een katho liek gezin, die zeker geen godsdienstige opvoeding zouden krijgen, werd door de bisschoppen in het gelijk gesteld. Zij hul digen de opvatting dat ouders, die hun kinderen laten dopen, daarbij volledig betrokken zijn en daarvan de consequen ties dienen te aanvaarden. De zaak is volgens de bisschoppen zo belangrijk, dat zij er binnenkort een verklaring over len uitgeven. Wat de priesterarbelders betreft, werd meegedeeld, dat ongeveer 200 priesters zich bij hun bisschoppen als kandidaat hebben opgegeven. Venvacht wordt dat zij spoe dig aan het werk kunnen gaan. Tenslotte hebben de bisschoppen de mogelijkheid onderzocht om de zone mis naar de zaterdag te verplaatsen, zoals reeds in verschillende landen is toege staan. Er is geen beslissing genomen; de meerderheid bleek erg terughoudend ten aanzien van deze omschakeling te zyn. vereerde Dior met een bezoek en trok daar meer aandacht dan de show zelf. In „New Jimmy's" één van de Parijse nachtclubs die „in" is, werd zij gezien gezelschap van baron Guy de Roth schild. Ondanks haar grote opgang .in de Parijse uitgaanswereld had het bezoek Parijs volgens mevrouw Dewi Soe karno een menslievend doel. „Mijn be langrijkste doel is een bezoe kte brengen een ziekenhuis in Parijs", zo ver kondigde zij. „Ik bouw een ziekenhuis Djakai-ta, waarvoor de Japanse rege ring mij geld heeft gegeven. Ook moet ik scholen voor blinde kinderen be zoeken, wat deel uitmaakt van mijn sociale arbeid in Djakarta". Zij is voor zitster van de Japans-Indonesische zie kenhuisstichting. Volgens haar zeggen houdt zy het meest van westerse kledy en heeft rij op haar reis slechts zes tot acht sarongs bij zich. „Ais mijn man by my was geweest, dan had ik misschien wel 20 sarongs mee gebracht". Zij ontkende ten stelligste berichten uit Rome dat zij daar een duur diamanten en saffieren halssnoer had gekocht, dat haar op een modeshow getoond was. „Ik wil geen Marie-Antoinette zijn", be weerde zij, „ik ben geen koningin of prinses. Ik heb niet veel geld uit te Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Tijdens de politievoor- lichtingsdag hebben drs. H. Heyboer, hoofdinspecteur in Heerlen, en inspec teur Th. Haane uit Maastricht gewezen op de Limbrugse pioniersarbeid op het gebied van de regionale identificatie centrales. De heren zijn tot dit werk gekomen vanuit de wetenschap, dat niet alleen in het buitenland maar ook in het binnenland' de politie terrein ver liest bij de bestrijding van de misdaad. Als oorzaken hiervan noemden zij de groeiende verstedelijking,, de verkeersexplosie van de laatste vijftien jaren, de veranderingen in het gezag en het prestige van de politie en de popularisering van het motorvoertuig. Zij hebben zich ernstig afgevraagd of de politie nog wel op de goede weg is en daarbij vastgesteld, dat de noodzaak van het inslaan van nieu we wegen in de criminaliteitsbestrijding zich duchtig laat volen. Betere coör dinatie, snel en zeker toeslaan, pooling, regionale identificatiecentrales, opera tional research, automatisering, me chanisering en landelijke opsporings centrales achten zij strikt noodzakelijk in de bestrijding van de criminaliteit van de huidige samenleving. De beide politieofficieren zijn er o.m. in geslaagd op de ponskaart zelfs de foto van de verdachte te plaatsen. Op deze wijze kan aan een getuige een zeer beperkte collectie van voor een be paald misdrijf in aanmerking komende daders worden voorgelegd en is het ge vaar, dat hij teveel ziet, bezworen. Vereniging tot behoud Waddenzee GRONINGEN (ANP) Op initiatief van de heer Kees Wevers te Korten- hoef is opgericht de landelijke vereni ging tot behoud van de Waddenzee, ge vestigd te Harlingen. De vereniging stelt zich ten doel de bevordering van de belangstelling voor de Waddenzee en de Waddeneilanden in de ruimste zin en streeft naar een zo goed mogelijk behoud van de natuurlijke staat van dit gebied. Zij tracht haar doel te berei ken onder meer door het bijeenbren gen van een zo uitvoerig mogelijke do cumentatie, het geven van voorlichting aan haar leden en het publiek en het opkomen tegen plannen en/of activitei ten die onherstelbare schade berokke nen of afbreuk doen aan het Wadden zeegebied in zijn geheel als een onver vangbaar en uniek natuurgebied. Voor zitter van de vereniging is mr. G. A. de Lange te Vlieland. Advertentie GANGETJE TEL. 40941* Lemarchand temidden van moordenaars (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Met veel vertraging is eindelijk gisteren hoofdcommissaris Caille van de geheime politie verhoord. Caille is de man, die op 1 november de eerste inlichtingen heelt gekregen over de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka, die op 29 ok tober verleden jaar verdween. Op 2 no- iber werd Caille opgebeld door het gaullistisch Kamerlid Lemarchand. En van hem kreeg hij de aanvullende me dedeling, dat de gangster George Fi- gon die Intussen zogenaamd zelf moord heeft gepleegd aan de ontvoe ring direct had deelgenomen. Caille is bijna een week lang ziek, of zogenaamd ziek geweest en kon niet worden ver- Gisteren was hij in zoverre hersteld, dat de rechter van instructie Zollinger naar zijn huis kon gaan, om hem aldaar een verhoor af te nemen. Op dat ver hoor van Caille was de aandacht van al le Franse kranten gevestigd. Want Cail le moest vertellen wie hem op de le no vember had ingelicht. Ook dat verhoor is weer op niets uit gelopen, want na 50 minuten moest de rechter van instructie onverrichterzake naar Parijs terugrijden. Caille wilde niets zeggen en beriep zich op zijn ambtsgeheim, als commissaris van de geheime politie. Het, schandaal wordt dus met de dag groter; Voor de wet zijn alle burgers gelijk. Met gelijke rechten en plichten. Maar zodra iemand be weert: „Ik ben van de geheime dienst", heeft de Franse Justitie geen vat meer op hem. Het weekblad „L'Express", dat al 'n paar weken met een extra-oplaag moet uitkomen, vanwege onthullingen de zaak Ben Barka, verscheen j.l. maandag met gruwelijke bijzonderhe den over wat er tijdens de Algerijnse oorlog gebeurd is tussen OAS en gehei me politie. Links en rechts werden gangsters gehuurd, om elkaar te be strijden, uit te moorden en te bespione ren. Er wei'd met miljoenen gesmeten om verraders te kopen en verraders uit de weg te ruimen als zij hun vuile werk hadden gedaan en te veel wisten. In het centrum van dat smerige werk stond volgens de jongste onthullingen genoemd weekblad, het gaullistisch Kamerlid Lemarchand, nog altijd lid de Franse volksvertegenwoordi ging. Men verbaast er zich over, dat tegen Lemarchand nog geen onderzoek is gelast en dat niemand is opgestaan om zijn parlementaire onschendbaar heid te laten opheffen. NEW-YORK (KNP) Spanningen en botsingen tussen de oude garde en een jonge generatie priesters, religieuzen en leken in Amerika zyn vooral te wijten aan een slechte communicatie: men kan of wil niet met elkaar van gedachten wisselen. Tot deze conclusie komt mgr. Leven in een rapport, dat op verzoek van de Ame rikaanse bisschoppen werd opgesteld. Zoals bekend hebben zich in de laatste jaren verschillende botsingen voorgedaan waar het ging om actuele problemen als publiciteit, rassenintegratie, liturgische vernieuwing en de kwestie Vietnam. Zo kwam kardinaal Mc Intyre van Los An geles meerdere malen in het nieuws, om dat hy zyn priesters verbood over het rassenprobleem te spreken. In totaal zijn er de laatste twee jaar 14 priesters be trokken geweest bij bisschoppelijke zwijg- verboden of tactische verplaatsingen. De meest recente hielden verband met de openlijke afkeuring van de Amerikaanse politiek inzake Vietnam door enkele priesters. Het Amerikaanse jezuïetentydschrift Americo, dat zich ook met het vraagstuk van de spanningen binnen de Kerk heeft bezig gehouden, noemt drie oorzaken van dit verschynsel: 1. het ontbreken van voldoende kadei's om een zo grote organisatie als de Amerikaanse Kerk te besturen; het ontbreken van planning en onder- 2. het ontbreken van elke bemiddelende instantie tussen bisschop en lagere geestelijkheid; de bisschop neemt alle beslissingen zelf, ook de meest on benullige; 8. het ontbreken van een soepele com municatie. Naar verluidt zullen de Amerikaanse bisschoppen in hun komende najaars conferentie trachten voor deze problemen een oplossing te vinden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6