Gasleiding 800 km. langer PROGRAMMA 1966 GASUNIE In april aanvang gemaakt met tweede hoofdvoedingsleiding GEEN ANGST VOOR BREUK IN LEIDING Chefarine 4 Daders van treinroof gaan naar Wight Zuinig met zilver in rijksdaalders Rijksmunt kan moeilijk aan vraag voldoen Luchtmacht had veilig vliegjaar Ultimatum van Belg. artsen DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 DE LETDSE COURANT AANLEG VAN RINGLEIDING SAPPEMEER- VOORSCHOTEN (Van r slag gevers DEN HAAG Achthonderd kilome ter aardgasleiding: gaat de Nederlandse Gasunie dit jaar in Nederland aanleggen. In dit programma, dat rond driehonderd miljoen gulden gaat kosten, hebben de hoofdvoedingsleidingen een lengte van driehonderd kilometer. Het voornaamste onderdeel van het bouwprogramma, zo deelde de chef van de nieuwbouw van de Gasunie, de heer W. J. van der Weerd, ons mede, is de aanleg van de zoge naamde IJsselmeerringleiding van Sap- pemeer door Friesland, het IJsselmeer en Noord-Holland naar de omgeving van Voorschoten. Deze 240 kilometer lange leiding, die wordt uitgevoerd in een dia meter van negentig centimeter, zal bij Voorschoten worden aangesloten op de hoofdleiding die van Groningen via Om- Andere hoofdvoedingsleidingen, die in dit bouwprogramma zijn opgenomen, zijn die, van de Rijndijk bij Zoetenvaarde naar Dordrecht en twee exportleidingen naar Duitsland. Het is ook mogelijk dat er nog een exportleiding voor België in uitvoe ring zal worden genomen. Voorts zullen de regionale netten met vijfhonderd kilo meter leiding worden uitgebreid. Met deze groei van het gehele transportnet komen er steeds meer mogelijkheden om het gas Hierdoor ontstaat er een grotere zeker heid wat betreft de gaslevering. „Met deze eerste verdubbeling van de hoofdleiding'-, aldus de heer Van der Weerd. „kan het haast niet meer voorkomen dat er bij moeilijkheden in de leiding geen gas kan worden geleverd. Dat gevaar is er bjj één leiding wel. want als er iets gebeurt met de huidige leiding, bijvoorbeeld ergens bij Groningen, dan zit geheel Nederland zan der aardgas. Hebben we er een tweede hoofdvoedingsleiding b\j, dan mag er ge- >rdt 1 De route van de nieuwe hoofdvoedings leiding is wat betreft Noord- en Zuid- Holland nog onzeker. Voorlopig heeft mer de leiding dpor de duinen geprojecteerd. vijfhonderd kilometer worden uitge id tot een totale lengte van 4300 kilo- s vorig jaar duidelijk dat de ichten stijging van de afname te voldoen. Gedurende de winter is, voor zover de weersomstandigheden dit toe lieten, de aanleg van de regionale leidin gen voortgezet. Ondanks de inspanning van de aannemersbedrijven is op enkele plaatsen in het noorden van het land stag natie opgetreden in de levering van het gas. Vandaar dat het programma van dit AARDGAS 1966 Tegen herfst bij Noordzeekanaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkzaamheden in verband met de aanleg van de twee de hoofdvoedingsleiding van de Neder landse Gasunie zullen in april van dit jaar van start gaan. Tegen de herfst hoopt men bij het Noordzeekanaal te zijn. Op goede grond kan de snelheid drie kilometer per week zijn. Men hoopt zoveel mogelijk de werkzaamheden tij dens de zomer- en de herfstmaanden uit. te voeren, omdat onder winterse omstandigheden bij een slechte grond niet meer Gedetailleerd wordt de dingsleiding als volgt aangelegd: Sappemeer-Hindelopen met een leng te van 107 kilometer. Vorig jaar kwam reeds twaalf kilometer van deze leiding, het gedeelte van Sappemeer naar Zuid- Laren gereed. De voorbereidend* terwijl in april het werk voortgezet zal worden. Dat zal geschieden door een combinatie van de Nederlandse bedrij ven P. C. Zanen en H. Troost en het Franse bedrijf SOCEA. Deze combina tie voerde in 1964 ook het leidinggedeel te van Ommen naar Jutphaas uit. Hindelopen-Medembllk (IJsselmeer- krulslng) met een lengte van 30 kilome ter. Oorspronkelijk had men overwogen de oversteek van het IJsselmeer langs de afsluitdijk te voeren. Maar later bleek dat de aanleg door het open en relatief ondiepe water minder pro blemen opleverde. Onderhandelingen daar tot doel heeft voor de winter 1966— 1967 voor voldoende transportcapaciteit te zorgen. Voorts zullen veertien meet- en regel - stations worden gebouwd, die de overslag van het hoofdvoedingsnet in het regionale net zullen regelen. Voor de regeling en de meting van de afnemer zullen dit jaar ten rpinste 175 a.fnamestations worden ge ïnstalleerd. Zdhlsi'bekend zaVvoor'de be drijfsvoering van het net in het eerste kwartaal van dit jaar de installatie van de Centrale Commando Post gereedkomen. Deze post, waarvoor deze week de eerste apparatuur wordt verwacht, zal worden Ingericht ln het hoofdkantoor van de Gas- In dit centrum zullen langs elektronische weg metingen over het gastransport uit 75 meetpunten binnenkomen. Werpt men een terugblik op het bouw programma van de Nederlandse Gasunie sinds het voorjaar van 1964, dan is tot stand gekomen 700 kilometer hoofdvoe dingsleiding, 800 kilometer regionale lei ding, 20 meet- en regelstations in de hoofdvoedingsleiding, 150 nieuwe afname- stations en 100 verbouwde afnamestations. het Noordzeekanaal. Deze zinker kon toen worden opgenomen in een geza menlijk zinkerproject van de Hoog ovens en de Waterleiding Maatschap pij Rijn-Kennemerland. Van het twee de gedeelte staat de route nog niet ge heel vast. Tussen Katwijk en Voorscho ten zal de verbinding worden gelegd met de leiding van 90 centimeter door snee, die vanuit Jutphaas enige is aangelegd en die o' maanden gereed zal zijn. De ding voor het gedeelte Medemblik-Voor- schoten heeft nog niet plaatsgevonden. Rljndijk-Dordrecht met een lengte van 40 kilometer. Deze leiding heeft een diameter, die vijftien centimeter klei ner is dan de overige leiding. Dit ge deelte van de leiding is een aftakking van de leiding Jutphaas-Voorschoten nabij Zoeterwoude en dient voor de le vering in het gebied ten oosten van Rot terdam en in het verzorgingsgebied van Dordrecht. Belangrijke rivierkruisingen in dit gebied zijn die van de Hollandse LJssel en de Nieuwe Maas. In de Oude Maas, die eveneens door deze leiding wordt gekruist, bevindt zich reeds de zinker voor deze hoofdleiding. De zin ker werd vorig jaar geïnstalleerd toen door de rivier een regionale leiding van met de leiding, die de exportle' streeks de helft van dit jaar zullen be ginnen. Het betreft hier een verbinding tussen de bestaande hoofdleiding Om- men-Ravenstein en het door Duitse aannemers te leggen voedingsnet in Duitsland. De gunning van dit project is spoedi De Eeker (bij Winschoten)-Duitse grens met een lengte van 22 kilometer. Deze leiding is nodig om te kunnen vol doen aan de stijgende afname van de Duitse maatschappij „Energieversor- gung Weser-Ems". waarmee reeds in 1962 een contract werd afgesloten. Het is niet onmogelijk dat in de toekomst ook aardgas toekomt aan de Duitse Pro- duktiemaatschappij Brigitta vanwege W. J. v.d. Weerd van Gasunie: Controle uiterst nauwkeurig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is van het aller grootste belang dat de gastoevoer niet onderbroken wordt en dat er geen onge lukken gebeuren. We kunnen zeggen, zijn dat er geen on- Tijdens de fabricage worden de pij pen nauwkeurig gecontroleerd, terwijl ook tijdens het leggen steeds streng wordt gekeurd. Zo worden de lassen gefotografeerd, zodat iedere on nauwkeurigheid aan het „licht komt". „Met alle controletechnieken over de hele wereld hebben we kennis gemaakt", aldus de heer Van der Weerd, „en de (Advertentie) Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. beste techniek gebruiken we om ons werk te controleren. Vandaar ook dat wij stellen dat er ten onrechte bij vele men sen de angst leeft dat een leiding kan niet zonder meer in gebruik genom* Eerst wordt er water onder een veel hogere druk dan van het aardgas in de leiding gespoten. Blijft de druk onder een dag hetzelfde, dan weet men dat de leiding goed is. Daarna wordt het water zo nauwkeurig mogelijk uit de leiding verwijderd. Over de manier, waarop de nieuwe hoofdvoedingsleiding door 't IJsselmeer zal worden gelegd, is nog geen beslis- sing genomen. Er zijn velschillende methoden. Zo kan men op de wal stuk ken leiding maken van vijfhonderd me ter lengte, dit stuk op vele drijvers naai de plaats brengen en dan laten zakken. Men kan de pijpstukken ook op 'n werk- schip aan elkaar lassen, zodat de pijp leiding achter het schip in het water zakt. Van te voren is in het IJsselmeer een gleuf gebaggerd. Als de leiding in deze gleuf gezakt is komt er een laag zand van zestig centimeter over. Aan het einde van dit Jaar zal 65 pro cent van de gaaaanslultingen in Neder land op aardgas zijn aangesloten. Aan het einde van het volgend jaar hoopt Hoewel iedereen overtuigd is van het nut en voordeel van het aardgas komt dit gas nu en dan toch in opspraak. Zo waren er enkele maanden geleden in Den Haag ontploffingen in de keukengei sers. Er werd direct een onderzoek in gesteld, waaruit bleek dat het aardgas goed was. Vermoedelijk heeft er vuil in liet gas gezeten. Het is niet onmogelijk dat dit ook op andere plaatsen in Neder land zal gaan voorkomen. Dat komt doordat in de oude gasleidingen de druk van het gas veel minder is dan van het aardgas. In de loop van de jaren ont staat er in de leidingen vuil, dat met het oude gas niet wordt meegevoerd, maar dat met het aardgas door de ho gere druk wel wordt meegevoerd. Hier door raken de geisers verstopt en ont staan er (lichte) ontploffingen. 1 w 1 V/ De bedrijvigheid op het strand van Palomares in Spanje neemt- nog en mensen voeren de Amerikanen aan in hun speurtocht naar de vermiste kernbommenwaarvan er één op de zeebodem moet liggen. Na een speurtocht onder water brengen kikvorsmannen hier hun rubberboot den geleverd. Dit zal echter niet kun nen gebeuren voordat een overeenkomst tussen de NAM en Brigitta is gesloten overeenkomstig het tussen Nederland en West-Duitsland gesloten verdrag het gemeenschappelijk Eems-Dol- Hilvarenbeek-Belgische grens met 'n lengte van 9 kilometer. Deze leiding is bestemd voor de export naar België, die naar wordt verwacht, in 1967 zal be ginnen. Afhankelijk van het tijdstip, waarop deze levering zal beginnen, zal de leiding dit jaar of volgend jaar in uit voering worden genomen. LONDEN (Rtr-AFP) De drie man nen die wegens deelname aan de grote posttrelnroof van 1963 ln Engeland, waarbij ruim 25 miljoen gulden werd buitgemaakt, een gevangenisstraf van dertig Jaar uitzitten, zullen vermoede lijk nog deze week worden overge bracht van de Durhamgevangenis In N.-O.-Engeland naar de Parkhurst- gevangenis op het eiland Wight, het po pulaire toeristenoord voor de Zuidengel se kust. Wanneer en hoe dat precies zal gebeuren wordt streng geheim ge houden. Douglas Goody, Roy James (bijge naamd fle wezelen Thomas Wlsbey zullen worden ondergebracht in c een hypermodern, met onder and* •den ze per helikopter van Durham naar deze „gevangenis in een gevange nis" gebracht. In Durham rigens al speciale veiligheidsmaatrege len getroffen nadat MOHÉMagglUaHMlRO- bui- de verantwoord als ontvangsten. Daar entegen worden ln omloop gebrachte muntbiljetten niet onder de middelen maar onder de vlottende schuld verant woord. En als er minder munten wor den geslagen moeten er meer biljetten in omloop worden gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De persen van het staatsmuntbedrijf kunnen de vraag naar zilveren rijksdaalders niet aan. Daarom bestaat de omloop van rijks daalders nog voor 88 pr< biljetten. Keurige biljet papieren rijksdaalders die niet aan hoge eisen van reinheid en uiterlijk vol- ndere tr< Charles Frederick Wilson er nald Arthur Biggs, met behulp var tenaf uit andere gevangenissen ontsnapt. Zo was het normale bewa kingskorps versterkt met soldatei het Lancashireregiment. Wanneer Goody, James en Wisbey hun straf hebben uitgezeten zullen ■eel hebben gekost ala bij de - - lerkte t spe ciale toestemming van de minister vi Buitenlandse Zaken, Roy Jenkins, et gesprek met de gevangenen had, die i Inmiddels is van welingelichte zijde vernomen, dat uit de gevangenis v Wandsworth, ten zuiden van Londi twee gevangenen zijn ontsnapt. Een treinroof In Engeland. DEN HAAG (ANP) Ondunks het feit dut ill 1965 tweemaal zoveel vlieg uren met Lockheed F 104g SlarflghterK len van het team Whisky Four w betrokken en twee Starfighterfotover- kenning8vliegtuigen) en een ongeluk met een Piper Super Cub kort na de In 1965 verloor de Koninklijke Lucht macht tweemaal zoveel manschappen als gevolg van wegverkeersongelukken als door vliegongevallen. De expositie „Naïeve Schilderkunst" in de Bols Taverne të Amsterdam is ver lengd tot 7 februari. Daarna wordt ze overgebracht naar de VAR A-studio te Hilversum. Op 15 februari zal aan deze tentoonstelling, die werken van elf Nederlandse „naïeve" schilders -uitzending worden ge- Dr. A. Berkhout officier o.n. AMSTERDAM (A.N.P.). Dr. A. Berkhout uit Wassenaar is benoei ot officier in de Orde van Oranje- medisch adviseur. Hij was lange tijd bestuurslid van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering van Artsen in Dienstverband, Eveneens was de heer Berkhout lid van 't hoofdbestuur van de Nederland* Vereniging van Sociale Geneeskunde e Wegens het bereiken van de pensi gerechtigde leeftijd heeft hij gist afscheid genomen van het gemeen- al- wljd. Jachtvliegtuig per tlendul: uren met niet minder dun veertig pro cent verlaagd. Dit blijkt uit de vlleg- veillglieidscljfers over 1965 van «Ie Ne derlandse Koninklijke Luchtmacht. Het jaar 1965 wordt voor de Konink lijke Luchtmacht een gunstig en veilig vliegjaar genoemd. Het aantal vliegongevallen per tien duizend vlieguren van alle bij de lucht macht in gebruik zijnde schroef- en straalvliegtuigen kwam in 1965 op 13.7, tegen 14.9 in 1964 en 18.9 in 1963. Van dit nieuwe laagterecord van 13.7 onge vallen per 10.000 vlieguren was een aan tal van 11.2 van lichte aard en een aan tal van 2.5 ernstig. In 1965 deden zich bij de Starfighters van cle Koninklijke Luchtmacht tien ge vallen voor waarbij schade werd veroor zaakt door „vreemde" voorwerpen, bij voorbeeld in de luchtinlaten binnenge zogen steentjes en dergelijke. Er deden zich drie ongevallen met dodelijke afloop voor: twee botsingen in de lucht (waarbij twee T 33-toestel- 1 FEBRUARI 1966 571ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE rrigrns. atlg uit de circulatie itelsel derd. In een nota van minister Vondeling j Financiën) aan de Eerste Kamer over muntproblemen staat, dat op 31 decern-1 ber 1963 voor 90 miljoen gulden aan zil- j 56.5 miljoen gulden aan papieren rijksdaalders in omloop was. j Eind 1964 waren deze bedragen respec tievelijk 96.7 en 59.9 miljoen gulden. Pa pieren guldens zijn vrijwel niet meer in I Irculatle. De Nederlandse bank houdt ;e vast als ze binnen komen. Aan de vraag naar zilver^guldens Jcap, volle dig worden voldaan. De - bewindsman deelt voorts, mede, dat op het ogenblik wordt nagegaan of zilvergehalte van de guldens en rijksdaalders niet verlaagd kan worden het bedrag, nodig om munt- metalen aan te kopen, te verlagen. De •erwaarde van deze twee munten is zodanig, dat de zilverprijs niet meer dan 50 procent zou moeten stijgen voor dat het voor particulieren voordelig zou worden om de munten te versmelten en het aldus verkregen edelmetaal voor de rde te verkopen. In Amerika ders. Daar zou bij stijging van de zilverprijs met 10 procent versmelting Amerikaanse munten al profij telijk zijn. De Amerikaanse schatkist, die over zeer grote zilvervoorraden be schikt. zorgt er echter wel voor dat de zilverprijs niet uitloopt. Overigens vindt men in Amerika het 150 jaar onveranderd gebleven gehalte van de zilveren halve dollar (90 pet.) te hoog, zodat de nieuwe slechts 40 procent zilver zullen bevatten. De oorspronke lijk eveneens zilveren 25 en 10 dollarcent worden nu van cupronikkel met een ko peren kern vervaardigd, terwij! de zil veren dollar helemaal niet meer wordt aangemunt. Vanuit de Nederlandse senaat was ge suggereerd om het begrotingstekort te verminderen door minder zilveren mun ten te slaan in 1966. Men zou dan im mers minder muntniateriaal behoeven te kopen, zo was de redenering. Dit blijkt niet juist te zijn. Geringere aan munting van zilveren munten zou inte gendeel het begrotingstekort doen stij gen. Weliswaar kan dan het voor „aan koop muntmaterlalen" uitgetrokken be drag worden verlaagd, maar tegelijker tijd moet dan een nog grotere verlaging van de middelenpost ..door het staats muntbedrijf afgeleverde munt" worden aangebracht. Do afgeleverde munten worden namelijk tot de nominale waar- HANS KUENG MEENT: Ban over Luther kan opgeheven uiige. Ih l'UBINGEN llai -oloog «mi conclUedet nlng, «lat (ie banvli •n g. makkelijk kan worden opgehe- 1 als «Ie hun over Constantlnopel. Hij zei dit in een gespr .Spiegel". >ekhla«l „Dei Volgens KUng zijn alle vooraanstaan de katholieke theologen en kerkhistorici ervan overtuigd, dat Luther uit geloof heeft gehandeld, ook al is hij in eenzij digheden vervallen. „Luther. aldus Küng, „zocht 'n echte reformatie van de Rooms-Katholleke Kerk en 't is niet zijn schuld, dat de Rooms-Katholieke Kerk zich van hem heeft afgekeerd. Dat lag in de situatie van die tijd". Ophef fing van de communicatie is mogelijk, omdat bij de excommunicatie van I»j- ther, evenals bij die van de patriarch I van Constantlnopel, misverstanden in 't spel zijn geweest. Ten aanzien van het gemengde huwe- I lijk drong Küng aan op het snel treffen van de nodige maatregelen overeen- komstig de wensen van de conciliaire I meerderheid. HIJ meende, dat de Duit- se bisschoppen niet moeten wachten op een beslissing van Rome maar zelf op hun regionale conferentie een besluit fiiddellijk een nationale staking uit U isen door socialistische ziekenfond De Belgische artsen «?isen, dat voor alle groepen verzekerden naar schat ting meer dan 70 procent van alle Bel gen het stelsel van „remgeld" wordt ingesteld tegen mogelijke misbruiken bij medische behandeling. Een ver plichting tot betaling van een, zij het klein bedrag, door «ie patiënten zelf genoemd is hierbij 30 frank - zal vol gens de artsenfeileratie het ongerecht vaardigd inroepen van geneeskundig*' bijstand beteugelen. Bovendien vrezen de Belgische geneesheren, dat volledige kosteloze geneeskundige verzorging zou kunnen leiden tot een genationaliseerde Gouden handdruk met bijsmaak DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Couzv (VVDi signaleert ln schriftelijke vragen aan de minister van Delensie een discriminatie op het gebied van de tewerk stelling van oud-officieren: in het verle den werden velen in dienst genomen, maar nu geschiedt dit niet meer met de hoofdofficieren, die gebruik hebben ge maakt van de gelegenheid vrijwillig «ie dienst te verlaten, zn heeft de heer Couzy vernomen. Hij acht dit een ongerecht vaardigde achterstelling van hen. die door vrijwillige dienstveriatlng hebben meege werkt het overoompleet aan hoofdofficie ren op korte termijn weg te werken en de bewindsman die beperking op

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5