r Psychiatrische inrichting is geen 'gekkenhuis' LSGIII MOET LEIDING CONSOLIDEREN KANGEROES VERSLOEG VOOR DE TWEEDE MAAL IN DIT SEIZOEN VVS Persoonlijke leningen MEDISCHE DIENSTEN EENS IN DE 500 JAAR ZATERDAG 29 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BIO CHEMIE IS DE TOEKOMST VAN DE PSYCHIATRIE SCHAAKPROGNOSES SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit, reumatische pijnen. Met Togal in huis: gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Na de diverse wedstrijden die In de afgelopen twee weken gespeeld zijn, Is «Ie toestand In de meeste groepen niet sterk veranderd. Alleen in de eerste klasse van de LSB Is een nieuwe kop loper, nl. LSG III, dat met grote cijfers van het zwakke Sassenheim won. On danks het feit, dat LSG III pas de zwak ste tegenstanders heeft gehad Is de hoge bordpuntenseore zeker een verrassing te noemen, temeer daar het op papier ster kere LSG II het tempo in de kopgroep niet blijkt bij te kunnen houden. Zij wer den met 6' 2S'/j door Voorschoten 1 geklopt, dat hierdoor de tweede plaats inneemt met 112 bordpunt minder dan LSG III. De komende wedstrijd LSG III- Voorschoten 1, «lie op dinsdag 8 fehr. a.s. in het gebouw „La Vertue" gespeeld zal worden is dan ook welhaast van beslissende betekenis. De recente uitslagen luiden: Sassenheim 1-LSG 3 37; Philidor 3- Alphen 1 64, Voorschoten 1-LSG 2 6', 3',. In 2A is Leithen 1 de trotse aanvoer der met S matchpunten uit 4 wedstrij den en 24 V> bordpunt. Katwijk 1 is tweede met 4 matchpunten uit 3 wed strijden en 18 bordpunten. De grote ver rassing was wel de nederlaag die laatst genoemden tegen het zwakke Rijnsburg De uitslagen: Rijnsburg 1-KatwiJk 1 4y2; Zwarte Pion-Leithen 1 37. In 2B is Boskoop 1 favoriet met I uit 4 en 25bordpunt, op de voet gevolgd door Philidor 4 met 24 bord- punten. De heren ontmoeten elkaar op dinsdag 15 februari is Boskoop. Uit slagen: Leiderdorp 1Alphen 2 46; Voorschoten 2Philidor 4 4'/»5"i. Wat de derde klassers betreft is er er niet veel wijziging in de onderlinge stand gekomen. Vermeldenswaard is de fikse 9' 1 overwinning van Bos koop 2 op Koudekerk 2 in klasse 3D. De Boskopers hebben dan ook het hoogste aantal bordpunten van de ge hele LSB-competitie (38' na vijf ronden. Wij volstaan met de uitslagen en de koplopers te vermelden (tussen haakjes resp. de mach- en de bord- punen): 3A: Sassenheim 2Noordwijk 2 4' t 5'/ü. 1 Noordwijk 2 (8; 27); 2 Voor hout (6; 29); 3 Sassenheim 2 (6; 26' 3B: Leithen 3Black and White 2' 7' RevancheVoorschoten 3 5' i 4Vs. 1 Revanche (10; 36','t); 2 Black and White 10; 33). 3C: 1 VTL (9 uit 6; 36"/»)2 Kou dekerk 1 (8 uit 6; 31). 3D: 1 Boskoop 2 (10 uit 5; 38' (van onze redactrice) „ENDEGEEST" is de benaming van een instelling, die in het Leidse taalgebruik een wat twijfelachtige klank heeft gekregen. Omgeven door hoge. gladde beuken, waar de melancholie op een sombere vochtige winterdag van afdruipt, omring door een groot hek en verscholen in een diep bos, liggen daar paviljoens, veelnl wit van kleurvaak weelderig van bouw. Mensen uit Leiden en omstreken weten, ongevoelig voor het voor name cachet dat de psychiatrische inrichtingen Endegeest, Voor geest en de Jelgersma-kliniék door hun landhuisachtige huisvesting hebben gekregen, dat daar het „krankzinnigengesticht" is. Op jeugdige leef tijd verwerft men meestal deze wetenschap, dank zij de mededeel zaamheid van ouderen, die altijd, zodra de torens van het kasteel „Endegeest" opdoemen, bevangen worden door een niet van sensatie zucht gespeende nieuwsgierigheid. bracht in de klinische psychiatrie, die te vergelijken valt met de ontdekking van de anti-biotica bij de bestrijding var de infectieziekten. Langs medicamenteu- weg is men in staat de kwellende symptonen van psychische te laten verdwijnen of te doen deren, hetgeen twintig jaar geleden nog een illusie Geen dwangbuizen ineer Verhalen, bizarre fantasieën over psy chiatrische inrichtingen, dwangbuizen, ontsnappingen van psychopaten zijn anachronismen, die nog steeds in onze maatschappij een belangstelling krygen, die zy niet ontlenen aan de actualiteit. Er is een tijd geweest, dat de mens niet zyn geestelijk gestoorde medemens geen raad wist, dat men geconfronteerd werd met een verschijnsel, dat men niet kon verklaren, waardoor er dingen zijn voorgevallen, die ons nu onhegrypelyk voorkomen. Thans Is echter de ontwikkeling van de psychiatrie zodanig, dat men die hele erfenis van overleveringen en vooroor delen gevoeglijk over boord kan gooien. Zoals de grote hekken om Endegeest heen, die worden vervangen door lage muurtjes. Er is openheid ten aanzien van de geestelijk gestoorde mens, die eindelijk na eeuwen van verontzachtzaming en nodeloze kwelling het tehuis en de ver pleging kan krijgen, waarop hij krach tens zijn mens-zijn recht heeft. De radicale ommekeer ln de psychia trie de leer van de geestesziekten 1* voor een groot deel te danken aan de ontwikkeling van de wetenschap. De ontdekking van de psycho-farmaca heeft een enorme verandering teweeg ge- Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheepsbe richten" vermelden wjj gaarne de I gegevens van het schip, w u zich Interesseert. Indien zich onder uw gezins leden familieleden of kennlsen zeevarenden bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de i k het betreffende schip. Regelmatig i zullen wjj dit dan onder „Scheeps- f berichten" opnemen. J Verandert de betrokkene P schip, dan Is het natunrlyk wel I noodzakelijk ons de naam v I nienwe schip op te geven kens het oude te laten vervallen. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Acmaea 27 480 W v. Finlsterre n. Cu rasao; Acteon 28 v. Singapore n. Bang kok; Alcor 28 130 ZO v. St. Vincent n. Antwerpen; Algorab 28 860 WZW v. Finisterre n. Amsterdam; Alkes 27 v. Suezkanaal n. Djibouti, 28 160 N v. Port Sudan n. Djibouti; Alnitak 27 te Kuweit; Area 26 te Rio de Janeiro verw.; Bovenkerk 27 v. Hamburg n. Bremen; Heemskerk 28 100 N v. Lis sabon n. Marseille; Japara 27 v. Lissa bon n. Antwerpen, 28 90 ZZD v. Oues- sant n. Antwerpen; Kara 29 te Lyttel- ton verw.; Kermia 28 v. Nordenham n. Hamburg; Kloosterdijk 28 te New Orleans verw.; Kloosterkerk ZZO v. Aden n. Fremantle; Korendijk 28 sv. Rotterdam n. Hamburg; Ladon 28 v. Hamburg n. Bremen; Loppersum 27 v. Antwerpen n. Le Havre; Medon 27 te Georgetown: Memnon 28 te Para maribo verw.; Merwelloyd 27 te Dji bouti verw., 28 te Massawa; Onoba 28 150 WZW v. Rasfartak n. Mena; Over ijsel 28 te Port Elisabeth; Rotterdam 27 720 W ten Z v. Fayol n. Funchal; Sarpedon 28 te New Port Mews; Scheldelloyd 28 v. Noumea n. Tarawa; Steenkerk 28 te Kaapstad; Telamon 28 te Amsterdam; Vitrea 31 te Rotter dam verw.; Vlieland 28 255 OZO v. Madras n. Bombay; Wonosari 28 300 ZO v. Madras n. Chittagong; Wono- sobo 28 te Londen verw. Kleine vaart Aerdenhout 26 te Kotka; Breehees 28 25 ZW v. Ouessant n. Oranj Mutua Fides 28 v. Hamburg; Volharding pass. 28 v. Oran n. Beyruth. Vreemde vaart Aurelia 26 te Sydney; Flavia 26 v. Fremantle n. Bremerhaven. Gestichtsfunclie Een psychiatrische Inrichting heeft altyd een tweeledige fnnctie gehad: een „gesticht" voor geesteszieke mensen, oor de gemeenschap een bedreiging konden vormen en een atekenhuis waar de geestelijk gehandicapte mens ver pleegd kon worden. Van deze wat para doxale doelstellingen van de psychiatri sche Inrichting is de gestichtsfunctie vroeger het meest benadrukt en nog steeds zien buitenstaanders de psychia trische Inrichting als een „opberggele- genheld". Nog steeds ook bestaan er vooroordelen en aanzien van de psychisch gestoorde nens, weerstanden die hun oorsprong vinden in primitieve gevoelens. Onbegrip machteloosheid manifesteert zich vaak wanneer een „normaal" mens een psychisch gest<x>rde ontmoet. Door een minachtende houding en veroordeling hoopt men zich wellicht te kunnen dis- tanciëren van Iets, dat zich veel minder tastbaar voordoet dan de meeste licha melijke ziekten. De psychisch gestoorde lijdt in feite in een democratische ziekte. Arbeider i academicus, wat ztj ook moge zijn, psychiatrische patiënten hebben een ge meenschappelijk punt: door hun ziekte vervagen de verstandelijke en sociale grenzen, die zij in hun normale leven vaak belangrijk vinden; ztj zijn als psy chisch gestoorden beide niet te hand haven ln de maatschappij. De mate waarin men de psychisch ge stoorde mens beoordeelt, is een graad de psychische gesteldheid vai oordelende mens. In dit verband is het interessant en zeer „verhelderend" te lezen hoe Jan Wolkers ln „Terug naar Oegstgeest" zijn jeugdervaringen rond Endegeest als volwassene interpreteert! Enorme verscheidenheid De psychiatrie kenl een enorme dif ferentiatie van verschijnselen, waarvan er vele nog niet te verklaren zyn. In het zenuwstelsel met zyn tien miljard cellen, zijn duizenden enzymen hoeft er maar iets te haperen en er treedt een psychi sche stoornis op. Een psychiatrische inrichting kent chronische patiënten, mensen die hun hele leven lang daar verblijven en pa tiënten die na kortere of langere tijd zo ver genezen zyn, dat zij in de maatschap pij kunnen terugkeren. Zwakzinnigheid („krankzinnigheid" is een juridisch begrip, ontstaan bij de krankzinnigenwet van 1868) kan aan geboren zijn, dan heeft men veelal te maken met een beschadiging van het hersenweefsel voor, tijdens of na de ge boorte, door bijv. bloedingen of virus ziekten. Er is ook een categorie van psychiatrische patiënten, die een nor male ontwikkeling hebben doorgemaakt, daarna gestoord worden en ook niet te genezen zijn. Twee voorbeelden hiervan zijn: de „schizofrenie", die zich vaak op jeugdige leeftijd voordoet en met een afstomping van het gevoelsle en een uitblussing van het geestes- vermogen gepaard gaat. Bij oudere men- komen veel „dementie"-gevallen beschadiging van hersenweefsel door bepaalde ziekten van het VEiatstel- sel of door afbraak van de hersencellen. Chronisch psychisch gestoord kun- ;n mensen ook worden na verkeers ongelukken, waar zij bijv. post-trauma- tische depressies van over kunnen hou den. Tijdelijke psychische stoornissen kunnen optreden bij epileptici (lijders aan vallende ziekte) en neurotische men sen, die spanningen in hun woon-, werk- of vrijetijdsmilieu niet kunnen verwerken en daardoor psychotisch worden, waar bij bijv. ontremmingstoestanden, depres sie en zelfmoordneigingen kunnen op treden. In veel gevallen echter zijn deze patiënten na enige tijd weer in staat om genezen in de maatschappij terug te ke- Eerder naar psychiater De toekomst van de psychiatrie ligt in de blo-chemie. Het Is zeer waarschijn lijk dat bepaalde geestesziekten berusten op stoornissen in de stofwisseling van de hersenen. Om dit In de toekomst te kunnen genezen wordt op het ogenblik veel research verricht. De diagnose „.Schizofrenie" kan men nog niet stellen op bio-chemische grondslag, maar de degeneratieve ziekten, zijn in theorie zeker, wel bereikbaar op deze basis. De weg naar de psychiater weet men ook beter te vinden dan vroeger, vandaar dat de contacten tussen psychiater en pa tiënt eerder gelegd worden, hetgeen liet genezingsproces gunstig beïnvloedt. Op de organisatie van de geestelijke volks gezondheid in Lelden en de centrale plaats, die de psychiatrische inrichtin gen Endegeest en Voorgeest daarbij In nemen, zullen wij de volgende week nog nader terugkomen. HOOFDKLASSE De met zov«*el spanning tegemoet ge ziene wedstrijd tussen de teams van VVS en Kangeroes is ook nu weer in een nederlaag voor de mannen van eoach in Egmond geëindigd. De vaak beweeglijker Kangeroes-spe- lers verdienden deze zege o.i. volkomen. De sterkere aanval van Kangeroes, met Bert v. d. Leeden, Jaap Broersma Frans Pasman als de grote mannen, dwong WS in le en 2e set steeds weer In de verdediging. WS kon het in de le set nog aardig bijhouden, 1115, kreeg in de 2e set een gevoelige nederlaag te slikken: 415. Deze 02 achterstand prikkelde VVS tot fel verzet. Kleingeld. Monster, De Vries en Van Bremen wisten steeds ope ningen te forceren in de Kangeroes-de- fensie en via 6—4 en 8—6 won WS met 17—15. Ook in de 4e set leek VVS recht op de setzege af te stevenen. Via 7-1 kwam WS op 124, maar deze grote voor sprong bleek niet voldoende voor de setzege. Kangeroes nam langzaam zeker het initiatief over en wist niet alleen aanvallend, maar ook ver dedigend de resterende 11 punten te n: 12—15 en dus 1—3 voor Kan geroes. OVERGANGSKLASSE VVS 2-ARMADA. Met 3—1 bleef VVS 2 gisteravond in een thuiswedstrijd de baas over het Amsterdamse Armada. Het niet meespelen van Koolschijn en Carstens had de Leidse aanval nauwe lijks verzwakt en met uitzondering van de 3e set had WS 2 doorlopend het heft in handen. Op de sterke aanval van WS 2, met d. Have, Baronner en Klinkhamer, had Armada in de le set geen antwoord. Door een ruime setzege van 157 ver- LEIDSE UNIVERSITEIT Examen moet specialistenopleiding besluiten Professor Donker hield oratie over „urologische ervaringen Prof. dr. P. J. Donker, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de urolo gie, heeft gistermiddag in het Groot Auditorium een oratie gehouden bij de officiële aanvaarding van zijn ambt over; „Urologische ervaringen". Na enkele inleidende opmerkingen over de ontwikkeling van de urologie in de laatste vijftig jaar en over de invloed die het instrumentele onder zoek hierop heeft gehad, kwam spre ker tot een omschrijving van het spe cialisme. Verfijnde onderzoekingsmethoden Nadat is vastgesteld met welke or ganen de urologie zich in het bijzon der bezighoudt, werden naar aanlei ding van 9400 onderzochte patiënten de voornaamste problemen besproken. In kwantitatief opzicht blijkt dan het steenlyden in de urinewegen de belangrijkste afwijking te zijn waar mee de urologie zich bezig moet hou den. Spreker schetste in het kort de onderzoekingen, die van belang zijn voor de verklaring van het ontstaan van nierstenen, maar moest daaraan de conclusie verbinden, dat" hiermee nog in geen enkele opzicht het vraag stuk in zijn geheel was opgelost. Om de oplossing hiervan verder te bren gen moeten naast de chemische er biochemische research vooral ook de urinewegen zelf worden onderzocht. Met meer verfijnde onderzoekingsme- methoden zullen ook de kleinste af wijkingen, die steenvorming kunnen uitlokken, ontdekt kunnen worden, getroffen. zekerde WS 2 zich van een 1—0 voor sprong. Maar de Amsterdammers kwa men in de 2e set prachtig terug. Zij na men de aanval over en door een 9—15 setzege trokken zij de score weer recht. Een gewaarschuwd VVS 2 trok in de volgende twee sets fel van leer. Favier en Overduin voorzagen hun aanvallers telkens weer van goede set-ups en hoe wel Armada met inzet van alle krachten bleef vechten voor een zo goed mogelijk resultaat, liet WS 2 de eenmaal ver kregen voorsprong niet meer schieten. Door setzeges van resp. 156 en 1512 werd het tenslotte een 31 overwinning voor de Leidenaars. Bedragen van 100 2.000, af te lossen ln maximaal twee Jaar; per week, maand of kwartaEÜ, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoederen, worden desge wenst van gemeenteweg verstrekt Aanvragen telefonisch, mondeling of schriftelijk. Vertrouwelijke behandeling. Gemeentelijke dienst voor kasbeheer en kredietwezen LEIDEN EN OMGEVING Lelden Gedurende het komende weekeinde nemen waar de artsen (wij zigingen voorbehouden): dkt. v. Glab- beek, Bachstraat 39, tel. 22956; dkt. v. Wingerden, Boshuizerk. 28, tel. 30791; dkt. Langezaal, Witte Singel 30, tel. 24855: dkt. De Jong. Hoge Rijndijk 15, tel. 32877; dkt. Mastenbroek, Houtlaan 27, tel. 53156. b.g.g. 22222. Voor apothe ker zie onder: Avond- en Nachtdienst Apotheken. Alkemade en Leimuiden Dkt. v. d. Werf, Koppoellaan 1, Rijpwetering, tel. 01712-202; dkt. Van Haselen, Kerkstr. 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Alphen a. cl. Ityn Dkt. M. E. v. d. Steen, Wilhelminalaan 66, tel. 2738. Apotheek Somberg, Wilhelminalaan 67 tot 13 uur, daarna apotheek Allart. Zon dag: Dkt. J. Platteschor, Burg. Visser park 4, tel. 2S58. Bodegraven Dkt. C. van Beek, Vij verlaan, tel. 2266 en zr. W. Faber, Irene- straat, tel. 2566. Dierenarts: J. v. Ooste- rom, tel. 2136. Apotheek „Bodegraven". Hazerswoude Zie Leiderdorp. HUlegom Dkt. J. van Andel, v. d. Endelaan 123, tel. 5417. Wijkverpl. zr. M. Glas, Meesstr. 206, tel. 5351. Apo theek: Hoofdstraat 78, tel. 02520-5272. Tandarts: Van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 02520-5723. Katwijk a.d. Rijn - dkt. E. E. v. d. Laan, tel. 2810. Apotheek: Koningin Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee - dkt. P. A. Visser, tel. 2023. Apotheek: zie Katwijk-Rijn. Koudekerk a. «I. Rijn Wijkverpl. zr. v. d. Holst, Rijndijk 200, Hazers woude, tel. 01714-255, ook voor Leider dorp, Zoetervvoude (H.R.). Bij ongeval len aan Rijndijk tel. 01714-278. Langeraar, Nleuwveeu en Woubrugge Dkt. J. A. Pandkuyl te Langeraar, tel. 01722-139 en zuster G. de Haan, Gr. Kruis, tel. 01729-238 of 320. Ook het ontstaan van infecties urinewegen wordt in belangrijke mate bepaald door dhatomische afwijkingen. Het slagen van een behandeling met chemotherapeutica en antibiotica, wordt bepaald door de anatomische afwijkin gen die de infecties onderhouden. De rol van de uroloog bij het diagnosti seren en corrigeren van deze afwij kingen wordt geschetst. Nadat spreker nog enkele grote groepen van afwijkingen waarmee urologie zich moet bezighouden (o. af vloedstoornissen en tumoren) in v gelvlucht liad behandeld, gaf hij nog zijn mening over de opleiding van de arts en de urologische specialist. Een zo breed mogelijke basis is. ook voor de orgaan specialist, het fundament tlkP' Haase Heere- waarop hij zich moet ontwikkelen. 5. *r Veel praktische ervarine In de dage- Noorden - Dkt. M lüks voorkomende problematiek en l Sand""' «""«koop. tel. 01725-555. bovendien veel theoretische kennis moet in de opleidingstijd worden op- 344. Leldschendnm Dkt. J. W. Ludurg, Voorb. weg 4a, tel. 3532. Tandarts voor noodgevallen op zaterdag en zondag tel. 070-543035. Wijkverpl. Groene Kruis, Willibrordstraat 2. tel. 3449. Ambulance rijkspolitie Kon. Wilhelminal. tel. Lisse Apotheek en tandarts zie Hil- Valkenburg Zie Katwijk a. d. Rijn. Voorhout en Warmond Dkt. Pots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 7393. Voorschoten Dkt. A. M. Kostense, Voorstraat 23. tel. 2493. Tandarts E. A. Gastelaars. Schoolstraat 60, melden om Apotheek Voorschoten, Leidse- weg 66, tel. 2525. Dkt. A. F. F. Janee. Kerkstraat 42. tel. 3005; dkt. J. H. Jaarsma, Wittenburgerw. 106, tel. 9676. Apotheek: Apotheek Langstraat 86, tel. 2141. Tandarts zaterdag en zondag 18- 18.30 uur G. E. M. J. Schulz, Jonker laan 86, tel. 2116. Storingsdienst gas, water en elektriciteit tel. 2248. tel. Tentoonstellingen "De Ruif", Jan Vossensteeg 59. Agua- rellen en pentekeningen van Hans Ducro. Tot 11 februari. Academiegebouw, Rapenburg 73 - schilderijn van Arthur Eduard van 21 januari tot half februari. Dagelijks 9—18 uur. Galerie Cartouche, Langebrug 67 - Charles Donker exposeert van 7 tot 31 januari. Dagelijks van 2—5 en van 79 uur, zaterdags „Pardoeza", Doezastraat. Tekeningen en schilderijen van Bert Jonk. Tot 24 februari. WAT LEZERS SCHRIJVEN Zoeterwoude 29-l-'06 Met belangstelling heb ik het verslag 'er de laatste raadsvergadering gele- in. Speciaal voor wat betreft exploita- tleverordening. Grote waardering moet ik uitspreken voor de knappe koppen die het nieuwe, zeer ingewikkelde, voorstel hebben opgemaakt. Kon dit misschien niet eenvoudiger? Het lijkt mij nl. voor velen moeilijk om hier nog wijs uit te worden. De gemeente heeft geld nodig. Ac- coord. Maar Is het beslist nodig dat dit gehaald wordt waar het in veel gevallen niet is? Jongelui die zelf een huis willen bouwen kunnen weliswaar enige spaarcenten hebben, doch zonder uitzondering komen zij met een zware hypotheek te zitten. Geld voor de exploitatiekosten, dat zij extra moeten betalen, maakt hun hypo theek nog zwaarder. Het komt mij ge wenst voor dat de gemeente een en an der nog eens grondig herziet, en een regeling ontwerpt waarbij Iedereen zijn steentje tot de ontwikkeling van Zoeter woude bydraagt. Als wij met z(jn allen iets betalen dan behoeven weinigen niet alles te betalen. Iets kan praktisch iedereen wel betalen. Hoogachtend, L. M. van Leeuwen, Zuldhuiirtneweg, Zoeterwoude. Kranicrstraat. Het vreemde was, dat de politie in het geheel niet van dit feit afwist. Of het dus door een aanr^jillng of door baldadige jongelieden geschied ls Is niet bekend. PAUZE gedaan. De nieuwbenoemde hoogleraar acht het wenselijk dat een examen de specialistenopleiding besluit. VEBO 1966 Onverwachte omstandigheden' voorbe houden hoopt de VEBO op vrijdag 25 maart a.s. wederom op de Veemarkt te Lelden haar traditionele Paasveeten- toonstelling te organiseren. Op de verga ring van Paasveetentoonstellings-ver- enigingen in Nederland werd deze dag Lelden gereserveerd. Noordwijk Dkt. De Beer, tel. 2751. Wit-Gele Kruis tel. 2338. Groene Kruis tel. 2907. Apotheek aan Zee: zondag van 12 t/m 13 uur en 17 t/m 18 uur. Noordw^kerhout Dkt. v. Praag, Herenweg 17, tel. 02533-2385. Tandarts H. Hoek, Grachtweg 2, Llsse, tel. 02530- 3126. Wijkverpl. W.G.K. Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeesl Dkt. W. F. B. van Wal- chren, Oranjelaan 29, Oegstgeest, tel. 52130. W.G.K. zr. Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 22222. Rijnsburg Zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim Tandarts Bollenstreek De nodige voorbereidingen zijn reeds zie Hillegom. Dkt. G. L. v. Raay, Gou- Iverneurlaan 40, tel. 7777. In het oude Egypte kwam eens ln de 500 jaar Phoenix, de mythologische vogel om zichzelf ln de tempel van de Zonnegod te verbranden en uit zijn as verjongd weer te verrijzen. In ons 800 Jaar oude gebouw heeft de Leidse Courant i ondergaan, waardoor zij thans de vernieuwing MOOISTE KRANT VAN LEIDEN EN VERRE OMGEVING geworden ls. deze formidabele krant Voor iedere nieuw aangebrachte abonnee ontvangt U Ondergetekende: datum: geeft als abonnee van De Leidse Courant op: Betaling zal geschieden per: week maand x .kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Deze advertentie na Invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE COURANT, afd. Abonnementen, Papengracht 32, Lelden. Morgen: 4de zondag na Driekonln- g«»n. Mis: „Aanbidt God al zyn engelen(uit psalm 96). Van de straat keken we in een ver lichte kamer. Daarin zat een man met de elbogen steunend op een schrijftafel en het hoofd tussen de gebalde vuisten geklemd. Omdat we helderziend zijn, wisten we dat de man iets zat te doen wat op bidden leek, maar op suffen neerkomt. Het was niet helemMl suf fen. Hij zat inderdaad te bidden en door middel van onze paranormale begaafd heid wisten we dat hi) het tegen de H. Geest had. Hij was er echter maar half bij geïnteresseerd het tegen de H. Geest te hebben. Is het vermetel te veronderstellen, dat de H. Geest nog minder dan half geïnteresseerd was? Het is toch het goed recht van de H. Geest verstrooid te zijn, indien Hij ver strooid wordt aangesproken? Rechtuit fatsoenlijk door een vreemd raam te blijven gluren was het niet. We zagen de man het gezonken hoofd oprichten. Hij zat voor zich uit te sta ren en bleef maar staren, terwijl zijn gelaatstrekken zich ontspanden. Met een zweem van spot zijn we doorgelopen. We wisten paranormaal dat het geen brave man was en dat hij, en Hij, dat ook wist. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: De vrouw in het zand (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: O.S.S. 117 - Furie in Bahia (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: 10.32 (Ned. speelfilm) (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Beslist niet op zaterdag (a.l.) (Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: The Collector (18 jaar) (Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Rex: Ursus in de vuurvallei (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4 45, 7.15 en 9.15 uur KORRELTJE God ziet ons nu eenmaal graag zoals we zijn; laten we zorgen zo goed mo gelijk tot Hem te gaan. MARKTBERICHTEN TER AAR 28 jan. Groenten Witlof I 87-99; idem II 64-78; idem stek 25-32; uien 6-19; prei 81; groene kool 28; sprui ten 32-80 alles per kilo. Sla C. 26 per stuk, spruiten export 74-92 per kilo. KATWIJK AAN DE RIJN 28 jan. Groenten Waspeen (per kist) 8,90- 9,40; Al 7,20-9,30; A2 4,40-8,70; B-extra 9,50-10,60; B2 2,00-5,50; Cl 4,50-4,90; C2 2,20-4,80; breekpeen (per kist) 2,60- 5.00; boerenkool 74,00-79,00; groene kool 21,00-41,00; spruiten (ongeschoond) 07,00-88,00; Idem (geschoond) 73,00- 111,00; witlof I 107,00; II 82,00; knol- selderle (per 100 stuks) 59,00; selderie (per 100 bos) 12,00-15,00. Aanvoer was peen 119.000 kg.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3