DE ONBEKENDE PILOOT Per vliegtuigbus en misschien met de boot naar Gotenburg DOOR PIJN GEPLAAGDE VULTINK ONTNAM WIJNEN ALLE ILLUSIES Alleen Scholte ongeslagen HUIBERS Geesink kreeg gouden plak van arbiters Br. Pluizer vraagt aandacht Nero en het Bobobeeldje 6 ZATERDAG 29 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Dienstmakkers VORST huldigen Schenk (Van ome sportredactie) BREDA ..Neen. ik geloof niet dat Nederland to'n mas sale uittocht gaat beleven als Indertijd met Benfica-Feije- noord." Dat zegt de heer A. Plat uit Santpoort naar aan leiding van allerlei alarmeren de praatje schap Gotenburg. En hij kan het weten, want als secretaris van de Federatie van Nederlandse Reisbureaus krijgt hij regel- kochte en nog te verhandelen kaarten. Slechts een handvol reisbureaus heeft rich Ingezet voor een Gotenburgreis. Samen beschikken zij over ongeveer drieduizend kaarten. Wanneer ze eenmaal aan de man gebracht zijn (en alle tekenen wijzen erop dat het niet anders zal uitvallen) reist overigens een tooh nog respec tabel aantal Nederlanders naar het grootste schaatsduel van het jaar. Maar hun aantal ligt toch nog altijd een paar dui zend lager dan de optimisten durven voorspellen. Het cijfer drieduizend maakt meteen duidelijk dat de reisbureaus geen enkele invloed gehad kunnen hebben op een even tuele televisie-uitzending Boze tongen beweerden dat de Ne derlandse ondernemingen een enorm aantal tickets afgeno men hadden op voorwaarde dat die eerst verkocht, dienden te zijn voor de NTS ging uitzen den. Er wordt hard gewerkt op de verschillende kantoren Bij „Bel Air" in Rotterdam staat de telefoon niet stil. Men be schikt over 1600 kaarten. Een deel ervan (1150) is voor hen die een compleet verzorgde reis nemen, de rest gaat naar men- t eigen vervoer. Bel-Air (dat het Haagse ..Intraned") gaat met negen vliegtuigen 750 schaats fans vervoeren. Vier kisten stijgen op in Rotterdam, vijf op Schiphol. Ongeveer tien bussen brengen vierhonderd enthousiastelingen naar Go tenburg Vertrekplaatsen zijn Rotterdam. Utrecht en Arn- Bij elkaar „Mocht er meer belangstelling komen dan kunnen we het aantal van 1600 kaarten zonder enig bezwaar optrekken Ons grootste probleem echter ls de mensen zo veel mogelijk bij el kaai* te krijgen. In dat sta dion gaan bijna 60.000 perso nen. In totaal zijn al veertig duizend kaarten verkocht of besteld. Als links en rechts verspreid zesduizend Neder landers him mond open doen vallen ze amper op. Wij stre ven dan ook naar blokvorming, maai' dat valt niet mee", aldus de directie van Bei-Air. Puttershoek maakt zich op voor een grote uittocht. Pleun Verkerk stuurt iedereen die .hem polst naar Eurotours, Verkerk sr. reist met zijn dochter Beppie naar Goten burg en in datzelfde vliegtuig Eurotours veroverde vijfhon derd plaatsen in het Ullevi- stadion. Het zal twee vlieg tuigen en acht bussen inzetten. Eurotours kon plaatsen kopen vlak bij de finish. Zei Bel-Air dat er geen boekingen uit Bra- j bant waren ontvangen. FIT uit Eindhoven meldt: ..Tien tallen" Het kon vierhonderd mensen tevreden stellen Ieder- I een gaat met het vliegtuig 1 Met het kiezen van hotels had men wat tegenslag, want die zijn in Gotenburg en naaste omgeving volgeboekt. Daarom reizen de „FIT-ters" naar het 100 km verder gelegen Lysekil om er te slapen. Van de vier honderd passagiers komen er naar schatting honderd (een vliegtuig vol) uit Brabant. En dan zijn er nog geruchten die willen dat er een speciale boot zal varen. Die reis zou dan ruim dertig uur duren. Bij Feijenoord zijn ze indertijd toch wel wat begonnen (Va redactie) nooi om de Nederlandse het Brasemer- j )me spo i ROELOF.ARENDSVEEN. De tweede dac titel ereklasse ankerkader 71 2 in café Ileemsl meer te Roelofarendsveen. is gekenmerkt door vier kanitali en val van Wijnen en daarmee direct verbonden een totaal onverwachte over winning van Hans Vultink. Wijnen, de man die donderdag zo teleurstelde tegen Lambert van Leur. kreeg gistermorgen ineens weer de smaak te pakken en met feilloze zekerheid maakte hij in een uur en enkele minuten in slechts vijf beurten de 300 vol tegen Buys. De verwachtingen waren dan ook hoog gespannen toen Wijnen moest aantreden tegen Hans Vultink. die tegen iedereen die maar wil j luisteren de oorzaken pijnlijke zenuwontsteking in de arm en weinig trainings gelegenheid van zijn nederlaag op de eerste toernooidag vertelt. Hans Vultink. de b|j voorbaat kansloos geachte, heeft Wijnen zijn tweede nederlaag toegebracht. De Ossenaar had de nederlaag geheel aan zichzelf Ie wijten, want hoe goed hij *s morgens ook uit zijn slof schoot, het is niet te loochenen dat hij met zijn gedachten overwegend niet bij het biljarten was. De nonchalante missers zijn er het bewijs van. Het toernooi waarvan verwacht werd dat het een spannende twee strijd zou worden tussen Scholte en Wijnen heeft door het falen van Wijnen duidelijk aan charme verloren. Wijnen kan wellicht nog een tweede plaats veroveren, maar de positie van Europees kampioen Henk Scholte is na twee toernooidagen theoretisch onaantastbaar geworden. uitzondering vrezen de strijdwijze van de Amsterdamse biljartleraar en caféhouder overigens wel aan een zijden draad gehangen. Zij aan zij werkten zij zich door de eerste 120 punten en de situatie werd voor Roodenburg bijzonder gevaar lijk toen Jacobs een knappe serie op bouwde. die op 75 door een billardè werd af geroken Jacobs kwam nog in het zicht van de veilige haven met een serie van 70. maar door enkele missers kon Roo denburg toch nog de punten maken. Wijnen had zich overigens gistermiddag fraai hersteld tegen Piet Buys. Na een stevige basis voor de overwinning gelegd te hebben met een serie van 115. voltrok hij in aJle kalmte het drama over de Soheveninger. Series van 89 en 23 volgden terwijl Buys niet verder kwam dan liet povere totaal van 34 Het succes van Wijnen inspireerde ook Henk Scholte. Ge brand op een verbetering of tenminste een evenaring van het resultaat van Wijnen, wierp de Eindhovenaar zich tegen Van Leur in de strijd. Scholte scheen in zijn opzet te slagen Reeds in de eerste beurt roffelde hij 145 punten bij elkaar, maar voor het beëindigen van de partij had hij toch nog zeven beur ten nodig. Henk Scholte mocht dan niet geslaagd zijn in zijn opzet: Wijnen ver beteren. zijn overwinning was niettemin Indrukwekkend Hans Vultink gaat het in dit toernooi beslist niet voor de wind. De Aaltense caféhouder klaagt, over een pijnlijke ont steking in de linkeraim en kan zich nau welijks concentreren De derde nederlaag van Vultink betekende voor Louis van Nijnatten een tweede overwinning, hoe wel de zege van Van Nijnatten niet direct niet direct van grote allure was Tweeën twintig beurten had de lange 'vertegen woordiger uit Steenbergen nodig om de winstpunten op zijn naam te schrijven Zenuwslopend Een zenuwslopend duel was de laatste middagpartij van Joop Roodenburg. de jongste deelnemer en Janus Jacobs, de oudste ere-kadrist. Ruim drie uur duurde deze verreweg langdurigste partij hoewel het nog verwondering mocht wek ken dat er „slechts" 22 beurten nodig waren voor de winnaar bekend werd Het was tenslotte Joop Roodenburg. wiens gunstige moyenne na de eerste dag uiteraard een flink stuk omlaag werd gehaald. De zege van Roodenburg heeft tegen de taaie en moeilijk te bestrij den Jacobs alle deelnemers zonder Trillende arm Wijnen 's morgens nog-grandioos win naar in vijf beurten, werd in de avond uren door Vultink verslagen. „Ik kan toch niet onderaan eindigen", bracht Vultink na zijn enen-erende partij pijnlijk grijnzend uit. Vultink heeft het ver schrikkelijk moeilijk gehad. Tot twee keer toe moest hij een veelbelovende serie afbreken omdat hij zijn van pijn trillende linkerarm niet omhoog kon brengen voor een piqué. Eenmaal na 80 caramboles, de tweede stranding van Vultink. slechts 6 punten van het ver lossende eindtotaal verwijderd was 't nog gevaarlijker Wijnen, die in deze partij overigens weer enige slordigheden beging, kreeg een prachtige kans om in te lopen Aan zijn totaal van 259 voegde hij vlot 34 punten toe en nog slechts zeven caram boles zou hij dus nodig gehad hebben voor de overwinning. Een met een ont- ontstellende nonchalance behandelde trekbal betekende voor hem het einde Het maken van de zes resterende caram boles was voor Vultink slechts een ge makkelijke opgave. Louis van Nijnatten kan op een gun stige eerste toernooihelft terugzien Zijn vierde partij tegen Buys zette hij in 17 beurten in winst om. zodat hij thans zes matchpunten heeft In de laatste par tijen van de avond won Scholte van Jacobs en daar Van Leur Roodenburg ver sloeg. is Scholte de enige nog ongeslagen deelnemer 241 22 56 300 22 53 293 12 97 I-edfly en Schlebaum overleden DEN HAAG. In een tijdsbestek van enkele uren verloor Nederland twee be kende stayerskampioenen, die in de der tiger jaren eikaars grootste rivalen zijn geweest Donderdag overleed op 64-jarige leeftijd Frans Leddv. Nederlands kampioen in 1929 en 1934, vrijdagmorgen de 67- jarige John Schlebaum. Nederlands kam pioen In 1926. 1930 en 1932. 1 errassende plaats zwemster Lassoov BREMEN - Gei da Lassoov een jong Nederlands zwemstertje. heeft op de eerste dag van de internationale wedstrijden in het 25-meteibad van Bremen voor een verrassing gezorgd door op de 400 meter wisselslag als tweede te eindigen in 5 min 42.6 sec Het Deense meisje Kirsten Stange werd eerste met 5 41.1 Henny Penterman van de ADZ finishte als vijfde in 5 50.5 De 20-jarige Australische olympische kampioen Robert Windle won de 1500 m in 17 24.9 Tw eede werd Folkert Meuw. de Duitse pupil van Marian Heemskerk in 17 44 0 3. Soholte 8 nip. aIr gem. 31.58: 2. 1 Nijnatten 16.16. .7 Roodenburg 6. 13 4. Wijnen i 27.46 5 Van Leur 4. 30.88 Vujtink 2. 34.03; 7. Jacobs 2. 13.35; 8. Bi De tentoonstelling „Ikonen uit Luzei in het Aartsbisschoppelijk Museum Utrecht zal wegens de buitengewoon grote belangstelling worden verlengd t/m zondag 27 februari. De Alg. Kunstkring heeft het aangekon digde recital door gitarist Narciso Yepes van 11 februari verplaatst naar 12 fe bruari. eveneens in de Rolzaal. Ad' ertgritle] Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710 - 22889 brengt U een grote sortering in geboorte aankondigingen DEN HELDER. De terugkeer wan bruten gewoon verlof van de dienstplichtig soldaat ran de luchtmachtde Europese schaatskampioen Ard 8chenk. bij zijn onderdeel wordt met spanning tegenioet- gezien. Majoor J. Th. A. M. Welling van het verzorgingssquadron btj het navigatiestation Den Helder zal m<* zijn manschappen de kampioen een grootse hulde bereiden. t Advertentie) Kosthuizen gezocht voor personeelsleden van de N.Z H Brieven of telefonisch bericht aan de Noord-Ziiid-Hollandschr Verloer-Maat schappij. Leidsevaart 396 tP Haarlem. Telefoon Leiden 0171034441 of geen VORST DE BILT. In de loop van vrijdagmiddag bereikte zachte lucht van subtropische oorsprong ons land. Dit ging met regen en mist gepaard. Vandaag blijft ons land in deze zachte lucht. Bij K.NM.I. Zacht deelt mede: weer zwakke tot matige zuidelijke wind zal er over het algemeen veel be wolking zijn, maar regen van be tekenis wordt niet verwacht. Wel blijft het nevelig weer, met aan vankelijk op sommige plaatsen nog mist. Zondag zon 8.24-17.23. maan: 11.41-02.00, hoogw. Schcvenlngen 8.24-20.54 Maandag zon: 8.22- 17.25. maan- 12.02-03.18. hoogw. Scheveningen 9.24-21.59. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een kapitale gouden medaille, 70 karaats, speciaal In Wenen geslagen, kan judoka Anton Geesink aan zyn reeds welvoorziene prjjzenvoorraad oevoegen. 'let was een geschenk van de -oorzitter van de subcommissie voor icheidsrcchters Afdeling l)cn Haag. de heer L. Krocsemeijer aan de wereldkam pioen voor zijn bijzonder interessante ;rie gisteravond in „Op Gouden Wieken" te Scheveningen. Op de gouden plak staat de beeltenis van Geesink en aan de andere zijde de olympische toorts met het jaartal 1964. Staande hebben de vele scheidsrechters - de opkomst was massaal na afloop de pratende judoka hulde gebracht. Geesink. naar Den Haag gelokt" door ex-scheidsrechter Joop Martens, sprak zeer onbevangen over zijn belevenissen naar de top van zijn sport Er tussendoor strooide hij enkele gepeperde opmerkin gen. zoals. ..Ik moet de eerste Nederland se official nog zien de in het buitenland wat durft te zeggenen „als ik moest kiezen tussen twee scheidsrechters nam ik geen Nederlanders maar Japanners" Ook zei Gesink. dat een atleet niet alleen een sportman moet zijn maar ook een artiest. Hij gaf er wat hemzelf be treft voorbeelden genoeg over In zijn gigantische strijd om de ohmpische titel met de Japanner Kamlnaga speelde hij een bijzonder slim spelletje, waardoor de Japanse judo-Golinth als het ware werd gebiologeerd Geesink ging in Tokio des ochtends gewoon naar de universiteit waar de Japanse ploeg zou trainen. Hij wen ste de heren ..goeiemorgen" en zij knik ten heel beleefd terug maar verdwenen spoorslags om ergens anders te gaan oefenen Geesink mocht er niet bij zijn Maar op die manier haalde hij hen uit het ritme Met zijn jongens trainde hij 's ochtends enorm hard op zijn eigen kamer Later kwam hij bekaf bij de Japanners, die hem met konden doen wat zij wilden. Maar de dag erop verscheen 'n volkomen uitgeruste Geesink op de mat en dan veegde hij met hen letterlijk en figuurlijk dc vlcer aan. Hij had nog meer van die foefjes waarmee hij de Japan ners uit hun gewone doen bracht Toen Kaminaga in het beslissende duel op Geesink toekwam en hem sissend toeriep in het Japans „Ik pak je", stak Geesink beide armen omhoog en antwoordde rus tig took in het Japans) „Ga je gang. man" Ook daardoor was Kaminaga al onzeker geworden Geraffineerd wist Geesink de scheidsrechters te beïnvloeden. Dat heeft hij ook gedaan in Rio de Janeiro toen hij weer wereldkampioen werd. Anton Geesink was prins Bernhard nog altijd bijzonder dankbaar omdat deze hem bij de nieuwjaarsontvangst ten huize van dp praeses van de N S Fjhr mr A Felth in Voorburg anno 1963 min of meer kandidaat stelde voor uitzending naar de Ohmpische Spelen. De prins zei: .U gaat toch zeker naar Tokio?" Het NOC. wijfelend ovef de status van Geesink. kon er toen nog moeilijk onder i de lettergrepen: aan barm ber brul co dags di ding dis dis e een een el fan ge gen gen gen haaks har hul in— ke— ker lo lok lijk ma me mo na ta te te tel tel ter tie tie tief tig uit ver ver ver vink vlieg zaam ze— zen zing zing woorden van onderstaande betekenis 1plaats in Groningen 2troepenmacht te voet 3soepkom 6onmeedogend, wreed 7verleidelijk 8geleerdheid 9lipbloemige plant 1 0stoutmoedig 1 1trein trekker 1 2deel van een dak 1 3netvleugelig insekt 1 4proefschrift 1 5het uitrusten, ontspanning 1 6botsing veroorzaakt door een voertuig 1 7lamprei, prik 1 8plaats in Overijssel 1 9landbouwer die zijn eigen grond bewerkt 2 0eiland in Indonesië Bij juiste invulling lees u op de le en 4e verticale ry een spreekwoord. Oplossingen dienen uiterlijk woensdag 2 februari onder motto „puzzel MXA" te zijn ingezonden aan het bureau van dit blad. De oplossingen van puzzel MWA van de vorige week luidt: wasem blank kader adige linie aarde - sisal anjer drein egard niets edict melde kerst In de Mensa, Oude Delft 91. Delft, expo seert A. W. Wijkniet van 5 februari t/m 3 maart schilderijen en gouaches. Rudy van Feggelen bedrijfsleider 7.\ventbaden DEVENTER Rudy van Feggelen. vele malen waterpolo-internatlonal en thans nog coach van het Nederlands zevental, is benoemd tot bedrijfsleider van de drie gemeentelijke zwembaden in Deventer. Hij zal zijn nieuwe functie in "t voorjaar aan vaarden. Nero Winnaar van de puzzel van de vorige week is de heer R. Q. J. ONDERWATER. Ommedijkseweg 9. Zoeterwoude - Rijndijk. SCHAKEN 1 1 WAGENINGEN De Nederlandse Bond van probleemvrienden, die de lief hebbers van schaakproblemen verenigt, viert dit jaar het 35-Jarig bestaan De Bond. die in 1931 werd opgericht door H G M. Weenink. telt meer dan 400 le den. Op Internationaal gebied neemt de Bond een zeer vooraanstaande plaats ln. hetgeen oa moge blijken uit de tweede plaats achter Rusland, die vorig jaar bereikt werd ln een internationale com positiewedstrijd. waaraan 18 landen deel namen. Om ook voor andere schakers, van wie velen op gezette tijden genoegen beleven aan het oplossen van schaakproblemen, dit jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan, wordt pen speciale oplos- wedstrijd en compositiewedstrijd georga niseerd Iedere schaker kan deelnemen. Gevraagd wordt de oplossing van het volgende jubileumprobleem. d5. drs. C. Goldschmedlng Mat in twee tetten Oplossingen worden ingewacht tot 1 maart bij drs. H. le Grand, Dokter Boeslaan 45 I. Wagenlngen. De N. B v, P. stelt een groot aantal schaakprijzen beschikbaar, waarbij voor rang zal worden gegeven aan uitgewerkte oplossingen, bevattende de sleutelzet en matdreiglng. alsmede de verdedlgingR- zetten van zwart en de daarop volgende nieuwe matzetten. De bond behoudt zich het recht voor de prijzen zo nodig bij loting toe te kennen Verder schrijft de bond een compositie- wedstrijd voor tweezetten uit. Hieraan kunnen alleen die componisten deel nemen. die ln Nederland woonachtig zijn en in een nationaal of internationaal toernooi nog niet eerder een prijs behaald hebben. Jury: drs. C. Gbldschmedfng. Inzen dingen worden tot 1 mei ingewacht op bovenstaand adres. DAMMEN VERZUIMEN VAN COMBINATIEMOGELIJKHEID (Correspondentie te richten aan A. Jacobs sr. Populierlaan 9, Rijswijk) Reeds meerdere malen hebben wij er ln deze rubriek op gewezen, hoe dikwijls een combinatiemogelijkheid ln de partij wordt verzuimd. Het ls dan ook geen eenvoudige zaak bepaalde slagwendingen tijdens het spel te onderkennen en de mogelijke gevolgen te moeten ondergaan. Een illustratief voorbeeld is de stelling, door ons bereikt in een analyse van een partij tussen Raichenbach en Springer uit het wereldkampioenschap ln 1938. 46 o c c O - 3 D D O C O C d P C- C. Wit 3430 20- 25. 3 31. 25x34 29x40. 14 -20. speculeert op de foutzet. want 13—18 leidt tot remise Wit moet vervol gen met 24 -19. 23—19 en 33—29 ls remise, want op 33 '29 ls het spel ver loren. 22x33, 31x22. 17x30, 26x19. 33x13 en zwart wint. Bijzondei fraai is de demonstratie van s'agmogeiijkheden ln een studie van wijlen dp Amsterdamse meester Frits Raman en een bewijs van de moellljk- neden dit alles tijdens een partij te moeten berekenen. I 5 16 - i - 49 O O O O Cl O W I COC 45 D Wit speelt als Inkzet 28—22. 23—28?. loopt in de val. 22x13. 28x30. 38—33. 9x18. 3329. 24x33, 35x22. 33- 39, ogenschijn lijk voert zwart nu een winnende combi natie uit. 13x34 25 30. 34x25. 14—19. 25x23, 16 21. 27x16. 26 31, 37x26. 12 18. ad. 11b. slaat naar 46. 40 - 34! de dam wordt gevangen en zwart ls verloren c D D C C O o c a

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13