heLPI J OPHEFFING ONTHOUDINGSWET brengt vishandelaren niet in paniek Philips gevraagd DE LEIDSE COURANT Vispremière: nooit op vrijdag Tussen de twee uitersten bezorgdheid en opti misme schommelen de meningen van de 3000 Nederlandse vishandelaren: Zij variëren van gesti leerde paniek tot „kom, kom, zo'n vaart zal het echt niet lopen". Men erkent wel, dat de grootste slag tot nog toe op de vrijdag wordt geslagen, maar de meesten ontkennen, dat juist de katholieke klanten het dure beleg op hun boterham voor hun rekening nemen. Volendammer Jan Schilder uit Den Haag „als ik naar de visafslag ga, trek ik met opzet mijn Volendammer pak aan om de Scheveningers te pesten") zegt schouderophalend: Die paar katholie ken kan ik missen als kiespijn. Ik moet het hebben van de echte liefhebbers, van de gezinnen, waar ze zeggen, vandaag vis! Mensen, die tegen heug en „DIE PAAR KATHOLIEKEN KAN IK MISSEN ALS KIESPIJN" Jan Schilder is zelf katholiek. Iu zijn huiskamer achter d« eindelijk betegelde winkel aan de Haagse Weimarstraat hebben kruisbeeld, Heillg-Hartbeeld en Mariabeeld hun vaste, omvanaelbare plaatsen tussen dressoir en theetafel. Tot voor kort ging hij elke zondag in Volendammer pak naar de kerk. maar onder sterke druk van «ijn kinderen, heeft hij de bloedkoralen vervangen door een nette burgermansstropdaa. „De kinderen wilden niet meer naast me lopen", stelt hij met spijt vaat, „ze zelden: „Je bent net een verklede vent." Ze schaamden zich dood.* Naast de huiskamer heeft hij kortgeleden een hypermoderne en peperdure visbakkerij zijn stadstuintje ingedreven. „Dat is de toekomst", roept hij stralend, „Gebakken vis! Over drie. vier jaar is er geen vrouw meer, die de schollen zelf thuis bakt. Mijn hele familie zit in de vis. Vader heeft jarenlang een wijk gehad in Amsterdam en mun drie broers hebben nu allemaal een eigen zaak. Dacht je nou heus. dat ik die bakkerij had laten bouwen, als ik alleen op de katholieken mikte? Nou wil ik je wijzer weten Ik heb het meegemaakt, dat de Kerk dispensatie verleende op vrijdag en op zulke dagen heb ik uitgerekend mijn grootste omzet gehaald. Van mij mogen ze die wet rustig laten vallen. Ik zal er geen boterham minder door eten." SPREIDING OMZET KAN HANDEL ALLEEN MAAR TEN GOEDE KOMEN meug een scholletje kopen, omdat het moet, nemen zo weinig mogelijk. Die zeggen: neen, visboer, niet zo'n grote, geef mij dat kleintje in de hoek maar. Dacht je nou heus, dat ik het Van die lui moet hebben? Goed misschien raak ik wat klanten kwijt, een paar katholieken, die zich blind staren op hun bal gehakt. Nou, die krijgen van mij de zegen na, want ik krijg er echt wel weer protestanten voor terug, die zin hebben in schelvis. Daarbij moet je altijd bedenken, dat vis een noodzakelijk voedsel is. Dan praat ik nog niet eens over de goedkope prijs, dat is vers twee. Heus, als je redelijk nadenkt, zul je moeten erkennen, dat vis erbij hoort. Je kunt er domweg niet langs". Jan Schilders krimpvrij optimisme wordt gestut door zijn eigen produkt- schap, waar vergrijsde voorzitter Van Dijk koortsachtig probeert de vis een moderne reclamejas aan te trekken. Hij heeft hiervoor 220.000 gulden tot zijn beschikking, die per gratie Gods door de 3.000 vishandelaren zijn bijeengebracht. „Als je bedenkt, dat het zuivelbureau miljoenen voor reclame kan uitgeven", zegt bij berustend, „dan begrijpt zelfs een kind. dat dit bedrag vele malen ontoereikend is. Maar de vishandelaren willen nou eenmaal niet meer uittrekken" Hij gelooft niet. dat de opheffing van de onthoudlngswet de branche zal ver moorden. ..Het Is wel een uitdaging", zegt htl. ..Wtj zullen door betere propa ganda. v erhoogde service en een groot assortiment gedurende de hele week de klant moeten binden. Het komt nu maar al te vaak voor. dat de vishandelaar tot donderdag geen sortering heeft en pas op vrijdag zijn winkel volgooit. Dat is fout. want door alles te concentreren op die eno vrijdag, worden de kosten van het losapparaat en het extra-personeel steeds groter. Op die manier kunnen we de sterk concurrerende prijs van de vis nooit handhaven". Boos op episcopaat Vooral In streken waar veel katholie ken wonen, zoals ln Brabant en Lim burg zien de vishandelaren de toekomst echter wol somber in. Ze verwachten niet veel goeds van Rome. Ken niet ge ring aantal vreest, dat de Kerk zijn handel naar de ondergang zal helpen. Bij een aantal willekeurig gekozen gro tere en kleinere vishandelaren in West- Brahant. waar we ons licht hebben op gestoken bleek telkens dat de vrijdag een grote piek vertoont in de wekelijk se omzet. Zo zelfs, dat de andere da gen van de' week hierbij ver in de ■chadnw worden gesteld. Overal steeds dezelfde cijfers: 8U lot 85 procent van de wekelijkse visver- koop geschiedt op vrijdag. Elke vishan delaar dankt dit aan de getrouwheid, waarmee de katholieken het onthou dingsverbod nakomen. Wanneer dit ge bod verdwijnt, zo vrezen zij, verdwij nen ook de vrijdagse klanten uit de winkel. De omzet zal schrikbarend da len en de mensen laten de vis voor wat ze is. De slagers zullen meer vlees ver kopen en het slot van het liedje zal zijn dat de kleinere detailhandelaren het loodje leggen en naar een andere brood winning moeten uitzien. „Voor mij wordt het fataal. Ik zal "n ander baantje moeten zoeken". Zo ziet een troosteloze vishandelaar de komen de toestand. Ook in Breda, Bergen op Zoom, Roosendaal en Waalwijk wordt de vishandel in de val meegesleurd. Sommige zijn boos op het episcopaat, weer anderen begrijpen dat de Kerk met de belangen van de vishandel nau welijks rekening kan houden bij haar streven zich aan de eigen tijd aan te passen. De firma Siewertsen in Uraui- een belangrijke visgrossier voor Brabantse en Limburgse winkeliers maakt zich eveneens grote zorgen. „Het probleem leeft bij alle vishandela ren ln het land", werd ons daar mee gedeeld. Te voorbarig „Jullie zijn veel te voorbarig geweest met die voortijdige publikaties". zegt de heer H. Wassing, vishandelaar aan de Hogewoerd te Leiden. „Ik heb nu klanten die op vrijdag zeggen: straks hoeven we niet meer te vasten en mogen we op vrijdag vlees eten, laten we daar nou maar vast mee beginnen. Weet u wat het is met katholieken (ik ben het zelf ook): wat ze niet hoeven, doen ze ook niet, straks mogen ze op vrijdag vlees eten, nou dan vertikken ze het gewoonweg vis te eten". Aldus de heer Wassing. De heer Wassing is vóór vernieuwing van principes zegt hij en ten opzichte van de oecumenische gedachte vindt hij het toelaten van vlees op vrijdag maar een bijzaak. Een visje mag volgens hem geen rol spelen. Maar hij ziet er zonder meer een economische strop voor de vishande laren in en hij is niet gelukkig met de toekomstige situatie. Vooral de visverko- pers in de volksbuurten zullen het vol gens de heer Wassing gaan merken. De genen die zich gespecialiseerd hebben in fijnere vissoorten krijgen minder last te verduren. „De grote meerderheid van de katholieken zal gewoon vlees gaan eten", meente de heer Wassing. De vis handelaar zal zijn beste beentje voor moeten zetten. De heer Wassing denkt bijvoorbeeld aan regelmatige landelijke publikaties waarin erop wordt gewezen hoe gezond het is vis te eten. Vooral voor opgroeiende kinderen. Eet eenmaal per weck vis, adviseert de heer Wassing. Jan Schilder: Jk heb niks aan katholiekendie tegen heug en meug een visje eten." Vishandelaar H. Hoogland in Alk- laar beschouwt de opheffing als eei) nadeel. Ondanks zijn geografische voor sprong dus ook voor hem geen victorie onder de geel-witte vanen. „Ik wacht af", zegt hij, „maar het komt ons niet ten goede, dat voorspel ik u". Hij be schouwt het nog als een geluk, dat in de kuststreken meer vis wordt gegeten dan in het zuiden. „Ik lever veel vis aan gTote inrichtingen, waar vele zui derlingen als broeder werkzaam zijn", zegt hij, „en juist daar verwacht ik de grootste klappen. Zuiderlingen zijn nu eenmaal geen viseters". Geen paniek (Van een onzer verslaggevers) DE drieduizend vishandelaren in Nederland hebben uit Rome een alleronplezierigste nieuwjaarsboodschap gekregen: de eeuwenoude onthoudingswet die voor vrijdag gold wordt zo goed als zeker binnenkort opgeheven en daarmee zal het zilte zeebanket automatisch zijn onaantastbare alleenheer schappij op deze traditionele vleesloze dag verliezen. Betekent deze maatregel nu voor de vishandel een zekere verdrinkingsdood in een zee van ellende? „Ja", meent de Rotterdamse vishandelaar Pie de Vlaam, die bij incidentele ontheffingen in het verleden zijn omzet reeds onrustbarend heeft zien kelderen. In een telegram dat hij op eigen gezag namens 1500 collega's aan de bisschop van Rotterdam stuurde, spreekt hij zijn ernstige bezorgdheid uit over de toekomst en pleit hij stop voor een gewetensvolle benadering stop van dit probleem stop. Drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het produkt- schap voor vis en visprodukten, is daarentegen zeer optimistisch. Vele jaren lang ijvert hij al voor een gespreide visafzet en met heilige onrust heeft hij zijn slogan „vis 2 x per week" er bij de consumenten ingehamerd. „Vis eten op vrijdag", meent hij, „is in -ons land een onuitroeibare ge woonte geworden. En daar zal die ontheffing ook niks aan kunen veranderen. Het is krankzinnig, maar zelfs mijn eigen vrouw weigert om op zaterdag vis te eten. Ik zit 34 jaar in de vis en ik weet er alles van maar ik zie zelfs geen kans haar tot andere gedachten te brengen. Als ik daar niet in slaag, waarom zal het Rome dan opeens wel lukken?" bapüHt vraag Ik i he«ft die Katholiek* ,Als handelaar zeg ik neen, als christen zeg ik ja Scheveninger Kees Roos, die veertig jaar een viskraam in Den Haag drijft, mikt op een grotere spreiding van zijn omzet. Tot nog toe sleept hij veertig procent van zijn verdiensten op vrijdag binnen. ,,Maar dat zal nou wel gaan veranderen. Als koopman kan ik dat besluit van de Katholieke Kerk betreuren, want het gaat me geld kosten. Daar ben ik van overtuigd. Ik vraag me alleen af, waarom ze zoveel eeuwen hebben gewacht met die opheffing. Met permissie moet ik daar nou als buitenstaander een groot vraagteken boven zetten. Als christen heb ik die verandering echter gelaten te accepteren. Zal ik er straks een boterham minder door eten, dan is dat een bestiering van boven. Ik ben zelf baptist en ik mag me om het geloof van een ander niet bekommeren. Wil de katholiek straks op vrijdag een tartaartje eten, dan heb ik het recht niet om het uit zijn mond te kijken. Je moet in die dingen realist zijnN Ik kan ook niet zeggen, dat Jjet een gemene zaak is. Je hebt gelukkig ook katholieken, die wel van vis houden en degenen, die een makreeltje naar binnen moeten stampen, aten tot nog toe op vrijdag toch een eitje of wat kaasfondue." De heer P. Oostveen. die een bijna 50 jaar oude vishandel in de Utrechtse Nobelstraat drijft, ziet de toekomst niet somber in. „Geen reden voor pa niek", zegt hij stralend, „de mensen zijn al jaren vertrouwd met het idee, dat er op vrijdag vis op tafel komt en dat geldt beslist niet alleen voor ka tholieken. Zolang de vis nog minder duur betaald wordt dan het vlees, hoe ven wij niet bang te zijn. Wij zullen eerder het voordeel krijgen van een ver spreide verkoop over de gehele week. Dan gaat de vrijdag als topdag verlo ren, maar dat compenseert zich vanzelf weer. Vis is immers een volledig ge accepteerd gerecht, waar je alle kanten mee uitkunt". J. Verhoek, vishandelaar in Zeist, verwacht een maximale teruggang van 5 procent. „Ook nu is het al zo", zegt hij, „dat vele katholieken zich aan ont houding op vrijdag niet veel gelegen meer laten liggen. Vooral de jongeren. Die weten niet eens, waar het om gaat en vallen terug op een zelf gecreëerde dispensatieregeling. Heus, de vis blijft vanwege de goedkoopte toch wel in trek. Ik zie er trouwens ook een gunsti ge kant in. Drie dagen per week loop je nu in dit bedrijf met te veel perso neel, terwijl je op het einde van de week handen tekort komt. Dat kan nu eindelijk eens worden rechtgetrokken". Gewoon doorgaan Vishandelaar G. Misana (eigenaar van de grootste viswinkel in Hengeio) zegt gelaten: „Je kunt deze maatregel veel beter stilzwijgend aanvaarden. Hoe meer publiciteit, hoe meer reactie". De heer Misana, zelf niet katholiek, is er heilig van overtuigd, dat de mensen gewoon rustig doorgaan met viseten op vrijdag. „Mijn katholieke klanten", zegt hij, „interpreteren deze maatregel ieder op hun eigen wijze en velen zul len op vrijdag de vis blijven eten en geen vlees gebruiken". Op zondag De eigenaar van een visspeciaalzaak in Heerlen acht een verschuiving van zijn omzet van vrijdag naar een ande re dag goed mogelijk. „Er zal ook een grote groep zijn", voegt hij er aan toe, „die nu voor goed van de vis afstapt. Anderen daarentegen hebben de moge lijkheden van de vis nu pas ontdekt. Er wordt tegenwoordig zelfs op zondag vis gegeten". Bot vangen Conclusie: de vishandelaren zijn voorzichtig bezorgd, maar beslist niet in paniek geraakt. De 5000 vissers, die de Nederlandse vloot van 77 motor trawlers, 72 motorloggers en 380 kotters bemannen, behoeven voorlopig niet achter hun netten te vissen, om bot te vangen. Zij zullen voortaan alleen wat eerder op huis aan moeten stomen om de slogan van drs. Van Dijk niet tot een aanfluiting te maken. „Eet 2 x per week vis". Daar gaat het om. Mocht het Nederlandse volk achteraf collectief besluiten om op vrij dag de tanden te zetten in een croquet- je, dan is dat nog geen betrouwbare graat-meter voor de visafzet in de lage landen. De inflatoire prijsontwikkeling zorgt immers vanzelf wel weer voor een nieuwe vastendag. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM (ANP) De stem ming voor de internationale waarden is vanmiddag licht verdeeld geweest. Phi lips was aan de vaste kant op circa 133 tegen een vorige slotprijs van 132.10. 's Morgens gold als laagste prijs voor Philips 132. Er bestond voor dit fonds ruime belangstelling van het pu bliek en de beroepshandel. Ook Zwit serland nam enkele stukken uit de markt. Er gaan ter beurze geruchten over een eventuele samenwerking van Philips met de Amerikaanse maat schappijen International Business Ma chines of Control Data op het gebied van rekenmachines etc. Deze geruch ten lokken kopers in de Philipshoek. AKU was prijshoudend op 386. De beurs houdt er reeds rekenig mee dat de geschilpunten door AKU en de vak bonden morgen, tot een oplossing zullen komen. Kon. Olie was een paar dubbeltjes lager op 158.60. Unile ver lag wederom zwak in de markt met weinig handel. Er was in dit fonds geen Amerikaans aanbod doch Unile ver sloot gisteren in Wall Street 5/8 dol lar lager. Hoogovens werd onveranderd op 480 geadviseerd, terwijl de advies- koers voor KLM moeilijk was te ver krijgen in verband met de gepubliceer de cijfers van deze maatschappij. Des morgens werd KLM verhandeld van 366 tot 367 gulden (365 gulden). Het fonds noteerde gisteren in Wall Street twee dollar hoger. De handel in de hoofdfondsen was kalm behalve voor Philips waarin gedurende de gehele beursduur regelmatig werd gehandeld. De scheepvaartsector had weinig te doen. De koersen verschilden slechts gering met die van gisteren. De leiden de cultures lagen iets beter in de markt. De staatsfondsenmarkt was kalm en prijshoudend. De nieuwe 6y.j procent obligaties BNG. waarin nog niet werd gehandeld, werden op 98% procent ge adviseerd, tegen een ultgiftekoers van 98%. Volgens de beurs wordt op de in schrijvingen van deze BNG-lening 5 procent toegewezen tot een maximum van 5000 gulden. In de lokale afdelingen werden aan delen Fokker wederom hoger geadi seerd. De beurs acht de mogelijkht niet uitgesloten dat Engeland toch m Rolls Roycemotoren aan Fokker gaan leveren. Ook Wyers, welke stu ken de laatste dagen vast in de mi lagen, kregen wederom een hogere vieskoers. De beurs verwacht binnenko over deze maatschappij een gunst jaarversl: jf. Op de incourante n werden aandelen en obligaties bouwmaterialen verhandeld op re tievelijk 234 en 159. Zoals bekend op deze stukken een bod uitgebrac van respectievelijk 235 en 160. WEEKSTAAT NED. BANK Slechts enkele veranderingen AMSTERDAM (ANP) De weekst van de Nederlandse Bank per 24 janui geeft slechts enkele belangrijke mutat: te zien. Als gevolg van de vroege ultiro opvragingen steeg de chartale circuit' met f 55 min. tot f 7259 min. Doordat banken in de afgelopen week tot een drag van f 60 min. aan schatkistpap; hebben afgenomen, is het saldo van schatkist gestegen tot 343 min. Ven) hebben de banken voor f 66 min. do gekocht en betaald, waardoor de goud deviezen voorraad daalde tot f7117 waarvan ongewijzigd f 6327 min. aan Vermoedelijk als gevolg van de stort: op de emissie Unilever vertoonde de re ning „andere ingezetenen" in de vo; weekstaat een stijging met f37 min. f 55 min. Hiervan zijn thans f 29 n teruggekomen. De banken zagen zich noodzaakt om f 16 min. aan dure vc schotten op te nemen. Deze rekening daardoor op tot I 35 min.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6