HET IS MIJN IDEE NIET Houdt deel loon buiten consumptie Schietbios voor politie PROEFPROCES OVER KAUWGOMDOLLARS W. Hoonhout van j ^|on wjnj jaguar jn loterij van soepfabriek j 70 jaar blijft graag bescheiden man achter de krant bij verkiezingen Belgische compels staken I ondergronds Nieuwtje moet na bruiloft aanslaan Vooroverleg Export anders in gevaar E.E.G. zonder enig resultaat brigade ijzeren oefent gordijn Lichaamsdelen gevonden Actie voor veilige taxi's Griepepidemie in Engeland Broodoorlog in Gouda verscherpt Bescherm u tegen GRIEP! DE LEIDSE COURANT flininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 55 (Van een onzer verslaggevers) GOUDA. - De heer W. Hoon- ihout, binnenkort 70 jaar, is de man ichter de verkiezingskrant voor 5uid-Holland, waarin K.V.P., P.v.d. A.., V.V.D., A.R. en C.H.U. teza men en in vereniging positief de aandacht zullen vragen voor de Statenverkiezingen. Inderdaad, de man achter de krant. Hij komt er nderdaad niet graag achter van daan. „Ten eerste is het mijn idee niet", zegt hij, „en ten tweede Btreelt publiciteit de ijdelheid en laar zal ik dan wel voor moeten iranden". Het idee voor deze gezamenlijkheid oi|s afkomstig van weer een andere poli- fi! ieke initiatiefnemer, de heer Saers te lapelle aan den LTssel. Volgens deze op- >t had hij de verkiezingen voor de Rijn- iondraad aan een novum willen helpen, it is toen niet gelukt. Druktechnische omplicaties staken een spaak in he i'iel. Maar intussen had de heer Hoon- lout de kans gehad vertrouwd te raken het idee. Hij de aloude propa- andist voor de K.V.P. kreeg er ook nderen warm voor. Kort na 10 maart Met loep en pincet De Surinaamse postadministratie geeft op 9 maart-, bij gelegenheid- van de officiële ingebruikneming van het centraal ziekenhuis in Paramaribo, twee bijzondere fran keerzegels uit in de waarden 10 en 15 cent zonder toeslag. De ont werpen, J. L. Volders te Paramaribo, tonen exterieurs het ziekenhuis. Beide zegels zijn uitgevoerd in geel, rood, blauw en zwart. (Van onze correspondent) GENK, België Ruim 2800 mljiiar- liders, die donderdag afdaalden in de ijn van Zwarteberg (Belgisch Lim- S5 rg) weigerden terug naar de opper- akte te komen. Ze houden een slt- itaking onder de grond. Het kan- urpersoneel van de mijn weigerden neens aan het werk te gaan en ook transport lag stil. De protestactie, die gesteund wordt lor de christelijke en de socialistische jnwerkersvakbond, is een antwoord het afdanken van meer dan 200 jnwerkers en ruim 100 kantoorem- >yés. De mijn van Zwarteberg zal bij slissing van de Belgische regering inenkort gesloten worden in het ka- ir van de sanering van de steenkoolin- istrie. Door die sluiting worden onge- 4.500 werknemers getroffen. mijnwerkers zijn het er mee eens, sr mijnen worden gesloten, maar zij ■zetten zich tegen het sluiten van 'arteberg op korte termijn. Zij eisen st nieuwe mogelijkheden voor de om- b, lakeling. Verder beweren zij, dat de e[ Uiting op korte termijn van Zwarte- e( rg een politiek karakter heeft. [e .Veel Waalse mijnen met grotere ver- „f Bposten worden niet gesloten, maar ijgen subsidies. pe bevolking uit de Limburgse mijn- eek heeft gisteren haar sympathie t de protesterende mijnwerkers be- gd. Een autokaravaan leverde be- de broodjes, vlees, dranken, ja zelfs >ak af. om de arbeiders onder de >nd te bevoorraden. Subsidieverhoging bijz. universiteiten Van onze parlementaire redactie) fc®)EN HAAG. De Tweede-Kamer- ,1; hmissie voor Onderwijs en Wetenschap- o: i gaat akkoord met. liet voorstel van bister Diepenhorst (O. en W.) het per- er itage van de rijksbijdrage aan de bij- idere universiteiten en hogescholen te hogen van 95 tot 97.5 procent. Deze hoging geldt voor de jaren 1964, '65 en en komt het rijk op totaal 16 miljoen den te staan. krijgt iedere Zuidhollander in de vorm van een krant de realisering van dit idee in de bus. Deze oecumene-in-de-politiek is een novum, maar alles wel beschouwd, vindt de heer Hoonhout het toch ook weer niet zo nieuw. „Ach", zegt hij, „toen we vroeger in de dagen van de felste strijd tegen de S.D.A.P. elkaar dwars boomden met het plakken van platen en het afsteken van leuzen, toen zaten we in het felst van het vuur toch ook rustig met elkaar een biertje te drin ken, als de kelen droog van het praten en de armen moe van het plakken ge worden waren. Die krant is nu eigen lijk niets anders dan het gezamenlijk drinken van een pot bier. In de politiek sta je tegenover elkaar, maar je moet het samen doen en in die zin ben je vrienden van elkaar." Belangstelling voor de politieke heeft de heer Hoonhout, gepensioneerd procu ratiehouder. van huis-uit meegekregen. „Als je -vroeger niet mee deed aan de verbreiding van de idealen van de R.-K. Staatspartij, dan gold dat als een dood zonde. Zo was dat nu eenmaal in het Rijke Roomse Leven. Je deed mee. Het had natuurlijk ook wel iets te maken met avontuur. Afleiding, zoals nu met had je toen nog niet. Het is over dreven, dat er toen vechtpartijen op straat werden geleverd met politieke tegenstanders. Er is een hoop bij ge fantaseerd in de loop der jaren. Dat het toen toch wel wel feller ging dan tegen woordig was een gevolg van het feit, dat toen vooral de jongeren in het open baar actief waren. Tegenwoordig leggen de ouderen met hun grotere bezadigd heid meer gewicht in de schaal van het politieke leven." Een winst en een waardevol ding in verkiezingskrant vindt hij, dat de partijen elkaar in hun kolommen niet te lijf zullen gaan, maar dat elke partij positief aangeeft wat er zal moeten ge beuren om de provincie te besturen. Daarom heeft men ook geen „extreme partijen" laten meedoen aan de krant. Zij maken er nog te veel werk van de politiek van een andere partij te be strijden in plaats van positief richting te geven. Gezien zijn leeftijd had de heer Hoon hout het werk voor deze krant eerst door anderen willen laten opknappen. Maar nee zeggen is een gave. die hij in zeer geringe mate bezit. Nu de krant echter toch gaat komen, vindt hij het tijdstip wat ongelukkig. Rond 10 maart namelijk zal men vreest hij meer belangstelling hebben voor het huwelijk dan voor de krant. En de heer Hoonhout wil graag be scheiden op de achtergrond blijven. Maar de krant moet inslaan als een bom. (Van onze correspondent) LUXEMBURG Het voorbereidend overleg van de laatste dagen in Luxem burg tussen de zes landen van de EEG heeft geen enkele aanwijzing gebracht tot een mogelijke toenadering tussen Frankrijk en de overige vijf tijdens het ministeriële overleg dat vandaag wordt gehouden. Noch de vijf, noch Frank rijk hebben hij het vooroverleg enige concessie gedaan om tot een compromis te komen, zo is gisteravond In Luxem burg bekend geworden. Tussen de zes ambassadeurs bleek wel enige mogelijkheid te bestaan de Franse eisen ten aanzien van de Euro pese commissie te vereenvoudigen en af te zwakken, maar over de Franse eis tot handhaving van het vetorecht bleek geen enkele toenadering mogelijk. In Den Haag acht men het dan ook uit gesloten dat de EEG-ministers aan de Franse eisen tegemoet komen. Ook Duitsland houdt vast aan het standpunt de vijf, zoals gisteren bleek uit een rede van minister Schroder. Uit Bonn komen overigens geruchten dat prof. Erhard een nieuwe zet heeft voorbereid als De Gaulle zijn actie te gen prof. Hallstein, voorzitter van de Europese commissie niet staakt. De bondskanselier wil prof. Hallstein even tueel benoemen tot minister voor Euro pese zaken, belast met het voeren van de EEG-onderhandelingen voor Duits land. De Gaulle zou zijn aartsvijand dan allesbehalve kwijt zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kernput van de huidige sociale problematiek Is volgens ir. J. Bosma, voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, dat een methode moet worden gevonden, waarbij de loonontwikkeling niet ge paard gaat met een even grote stijging van de consumptie. Een deel van liet loon zou niet In consumptie moeten worden gebracht. Hy zag het als een taak van het centrale overleg tussen werkgevers en werknemers om hier voor een oplossing te vinden. De heer Bosma plaatste deze opmer» king tijdens een causerie, die hij giste ren in Den Haag hield voor de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij meende, dat men dan wel licht ook een ontspanning op de arbeids markt bereikt. Die ontspanning komt er uiteraard ook wel. als men met de lo nen de prijzen laat stijgen en daardoor de export beperkingen oplegt. Men ver zwakt dan immers de concurrentieposi- Schoonvader prinses Margaret overleden LONDEN (UPI) Ronald Armatron Jones,> schoonvader van prinses Marga ret van Engeland, is gisteren in zijn wo ning te Plas Dinas in Wales overleden. De prinses en haar echtgenoot, de graaf van Snowdon, zijn naar Wales vertrok ken om de begrafenis te regelen. Konin gin Elizabeth heeft een persoonlijke con- doleanceboodschap gezonden aan de i het leger vardt afg, In één linie met Westduitsers (Van een DEN HAAG iiiairen gaan i tanks, rnps- klelnere tingsstukken gerheide. Avonds o de 1500 Nederlandse Seedorf en Hohne ge onzer verslaggevers) 1500 Nederlandse Mi- laandagmorgen met hun wielvoertuigen, kanon- ïaar de Lunenbur- itmoeten ze daar militairen, die in 'gerd zijn. Beide groepen vormen zich in de komende dagen tot de 41ste pantserinfanteriebri- gade op oorlogssterkte om tussen 6 en 10 februari deel te kunnen nemen aan de grote militaire oefening „Herme lijn". Daarvoor komen 80.000 Westdult- se en Nederlandse militairen in actie op een gebied van 200 bij 60 kilometer. Vlakbij het IJzeren Gordijn. Bovendien nemen er de tactische luchtmachtstrijd- krachten van beide landen aan deeL Het wordt voor de Nederlandse pa rate troepen de grootste oefening na de oorlog. Zelfs het befaamde La Courtine in Frankrijk kan er niet aan tippen, ook al omdat de militairen van de 41ste brigade beschikken over een groot aan tal gemechaniseerde eenheden: centu- riontanks, AMX-gepantserde rupsvoer tuigen, 408 gepantserde wielvoertuigen, raketwerpers en gemechaniseerde brug- genleggers. Het terrein, waarop Hermelijn" vier dagen lang gaat schermutselen beslaat ongeveer 1200 vlerkante kilometer en ook dit is voor Nederland een ongekend begrip. Het belangrijkste is waarschijnlijk, wel de samenwerking met het West- duitse leger. Men ziet deze militaire ontmoeting met een zekere spanning te gemoet strategisch, tactisch, maar ook In het persoonlijk vlak. Maar de uitno diging voor deze samenwerking is van de Westduitse legerleiding uitgegaan. Dit op zichzelf al waarborgt de goede militaire en persoonlijke sfeer tussen de na-oorlogse generaties van twee lan den, die elkaar in de NAVO al gevon den hebben. De kern van de Nederlandse deelna me wordt uiteraard gevormd door de parate onderdelen van Hohne en See dorf. Een brigade op oorlogssterkte heeft echter meer nodig. Daarom gaan 1500 militairen uit Nederland voor tien da gen naar het Westduitse Hermelijnge- bied tussen Hannover en Hamburg en zo'n slordige 150 kilometer ten zuiden ervan. Bij dit grote detachement beho ren Limburgse jagers, pantserinfante risten. genisten en tankspecialisten uit Nunspeet en verder artilleristen en pantserinfanteristen uit Arnhem, 't Harde. Schaarsbergen en Schalkhaar. Luitenant-generaal E. van Hootegem, commandant van het eerste legercorps, verwacht veel van deze grootscheepse oefening die onder commundo staat van de Westduitse generaal. W. Maler Detering. De Nederlandse generaal W. Maier Detering. De Nederlandse ge neraal zal de verrichtingen van zijn ei gen troepen haarscherp volgen. Dit te meer, omdat de gemechaniseerde een heden nu voor het eerst in de praktijk op uitgebreide schaal kunnen demon streren hoe groot hun geoefendheid al is. „De troepen zijn nu langzamerhand rijp voor dit massaal optreden", stelde luitenant-generaal van Hootegem giste ren vast. „Wij hebben bijzonder snel ge mechaniseerd, maar staan nog midden in de reorganisatie. Hermelijn wordt dus een soort tentamen voor de Neder landers van hoog tot laag". tie maar Nederland heeft de export nodig om de binnenlandse welvaart te kunnen handhaven. Sprekende over het op dit moment ernstigste probleem van de bevoorde ling van georganiseerden zei ir. Bos ma, dat de vakbeweging zichzelf een slechte dienst bewijst als zij op deze wijze het lidmaatschap van een vak bond aantrekkeiyk wil maken. Wanneer in een bedrijf een groot verloop op treedt, ligt dat niet (alleen) aan de lo nen, maar aan het personeelsbeleid. Het niet geringe verloop bij de vakbewe ging kan men evenmin wegnemen door de leden te lokken of te lijmen met la gere contributie of extra-beloning daar zijn structurele wijzigingen voor nodig. De vakbeweging zal intern moe ten bekijken, wat de oorzaak van het verloop ia. Overigens moet men volgens de heer Bosma de huidige situatie be slist niet te dramatisch zien. BIRMINGHAM ENGELAND (UPI) In verschillende opbergkastjes in het college of advanced technology In Bir mingham zijn gisteren een mensenhoofd j een arm en een deel van een been ge vonden. De politie gelooft dat de li chaamsdelen in een koffer of tas naar j het college zijn gebracht. De conciërge van het college, C. Mel ville, vond delen van een arm en dij gewikkeld in papier in een opbergkast- je. Studenten hadden bij hem geklaagd over een onplezierige lucht ter plaatse. Volgens inspecteur Nicholaas Brennan van de recherche zat aan de rechter arm een hand die een donkere huid, zo als van een Indiër, had en van een man scheen te zijn. Het hoofd is geïdentificeerd als dat j van de 30-jarige Koererji Gordhan, j een Indiër uit Zuid-Afrika die een pen sion en een kruidenierswinkel had in de Sparkbrookwijk van Birmingham. Gor- j dhan was vermist. Hij woonde samen met zijn vrouw, tweejarig zoontje, broer j en drie jongere zusters. AMSTERDAM (ANP) De Amster- j damse taxichauffeur Cor J. Wilson gaal met een bandrecorder tijdens de rit opinies verzamelen oVer de beveiliging van taxichauffeurs. „Ik ga zowel in de Jordaan als met intellectuelen praten", aldus de heer Wilson. Ook wil hij willekeurige voor bijgangers naar hun oordeel vragen. De heer Wilson die enige maanden geleden al eens een onderhoud met de Amsterdamse politie kreeg, naar aan leiding van een brief aan de minister president, pleit in eerste instantie voor een verplichte beveiliging door middel van 'n sirenen, met welk systeem reeds 25 taxi's van de firma Zuid-Vrlsisa zijn uitgerust. Hij is voornemens de band met interviews, als stuk van overtui ging, over te leggen aan het ministe rie van Justitie in de hoop dat dit minis terie ten slotte er toe zal overgaan een beveiligingssysteem verplicht te stel len. LONDEN (UPI) In Engeland is gisteren een Jongetje van twee jaar overleden als gevolg van een griepepi demie die heerst van de Britse zuidkust tot in Schotland toe. Talloze schoolkin deren werden van school thuis gehou- De roo nis-katholieke non Mary St. Alphic Shyly heeft gisteren haar gloednieuwe Jaguar sport wagen ontvangen, die zij onlangs in een loterij van een soepfabriek had gewonnen. De wagen kan een snelheid bereiken van HO mijl per uur. ,Jk wilde hem eerst houden, maar moeder-overste vond hem te luxueus", zei zij ietwat spijtig. ,Jk heb de fabriek nu gevraagd mij een kleinere auto te geven en het verschil in geld uit te betalen. Dat geld zal ik dan aan het kloos ter besteden.' GOUDA (ANP) De maandagmor gen in Gouda uitgebroken broodoorlog is opnieuw verscherpt nu de firma Kra nendonk haar prijzen voor de derde maal heeft verlaagd en het witbrood nu al 17 cent goedkoper verkoopt dan de normale prijs van 63 cent. De firma had de strijd ontketend door 't brood niet meer vijf cent, zoals zij het al enkele Jaren deed, maar zeven cent goedkoper te gaan verkopen. De overi ge Goudse bakkers waren daardoor gedwongen hun prijzen eveneens te ver lagen. Door de laatste zet van de fir- I ma Kranendonk, die geen bezorging kent maar het brood in tien winkels ver koopt, liggen de prijzen van de overi- ge Goudse bakkers en broodbedrijven nu vier cent hoger. De firma Kranendonk denkt er kennelijk niet aan een punt achter de broodoorlog te zetten. Zij advi seert de consument namelijk: zie dage- j lijks de raambiljetten voor de laatste prijswijzigingen. AMSTERDAM (A.N.P.) Sinds kort beschikt de Amsterdamse politie over een zogenaamde schietbioscoop. In de kelder onder het hoofdbureau van poli tie waar de schietbanen zijn, staat een projectieapparaat opgesteld waarmee „levende beelden" kunnen worden ge toond. zodat de politiemannen, die vuur wapenen hebben, beter getraind kunnen worden. In Amsterdam is de mogelijkheid ge schapen, dat de oefenende schutter daar bij zijn dienstpistool met scherp ge bruikt; ook het nachtelijk duister kan worden nagebootst, zodat de oefeningen reëel en instructief kunnen zijn. Rillerig? Hangerig? Pas dan op voor griep! Wees er bijtijds bij: Neem bij de eerste verschijnselen (rillerig, onprettig, een niesbui of keelpijn) direct 2 'ASPRO's Ga vroeg naar bed en neem voor 't slapen gaan 2 'ASPRO's met een hete citroenkwast. 'ASPRO'-de betrouwbare pijnstiller -werkt snel en doeltreffend. 'ASPkO' werkt doeltreffend: •ASPRO' bevordert een ge zonde transpiratie, doet de koorts dalen en activeert het organisme. Zo helpt 'ASPRO' uw lichaam de griep kracht dadig te bestrijden. Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 'ASPRO' werkt snel: Zie hoe snel 'ASPRO' in water uiteenvalt. Zo snel wordt het ook in uw bloed opgenomen. Daarom helpt 'ASPRO' direct. 2 'ASPRO'* l*i- U&*ei4>eelfit.' Donderdag voor Haagse rechtbank Reclame sticht Tien van de 313 scholen die Glusgow telt, berichtten dat meer clan de helft van de leerlingen absent was. Zesen twintig andere scholen meldden een ab sentiepercentage dat boven de 40 per cent lag. Uit Bristol komen berichten dat meer dan 4000 kinderen ziek zijn. In Dundee bedraagt dit aantal 1700 en In het graafschap Derbyshire 1000. Ook on der de volwassenen heerst de ziekte. In Glasgow wordt sectie verricht op het stoffelijk overschot van een 13-ja- rig meisje dat dinsdag overleed. Men wil vaststellen of het kind ook 'n slacht offer is van de epidemie. verwarring DEN HAAG. (A.N.P.)Voor de arron dissementsrechtbank in Den Haag zal don derdag als proefproces een straf zaak dienen tegen de imi>orteur van pak jes kauwgom, waarbij reproduktles zön ingesloten van dollarbiljetten van de zui delijke staten tijdens de Amerikaanse bur geroorlog. De officier van justitie, mr. R J. Beer. is tot vervolging overgegaan op grond van artikel 440 van hel wetboek van strafrecht. Dit zegt. dat hij die drukwerken in een vorm die ze op munt- of bankbiljetten doet gelijken, vervaardigt, verspreidt of ter verspreiding in voorraad heeft, ge straft kan worden met een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden Het gaat hier om een overtreding en niet om het misdrijf van valse munterij. Enkele weken geleden heeft een loket- tiste van de Nederlandse Spoorwegen in Maastricht een dergelijk waardeloos bil jet dat, leek op een Amerikaans dollar biljet in betaling aangenomen. Ook een hotelhouder in Eijgelshoven is de dupe geworden van betaling met een dergelijk biljet Nadat was gebleken, dat misbruik van de reproduktie werd gemaakt, is een aan tal pakjes in beslag genomen De impor teur heeft vei-volgens volledige medewer king verleend door een zo groot moge lijk deel van de voorraad uit de han del te nemen. Met het oog op mogelijk misbruik met die reprodukties heeft de directie politie van-het ministerie van Justitie een waar schuwing gegeven. Hierin staat dat de namaakbiljetten alle aan de voorzijde het opschrift vertonen „Confederate States of America en een jaartal tussen 1861 en 1864. Zij dragen aan voor- en achter kant de waardeaanduidingen, resp. van 1. 2. 5. 10. 20. 50. 100. 500 en 1000 dollars. De voorzijde is bedrukt In zwart op licht roze achtergrond, de achterzijde in zwart op witte achtergrond. De afmetingen zijn ongeveer 14 cm lang en zes cm. breed Het als echt uitgeven van een dergelijk biljet kan als oplichting worden vervolgd, aldus het ministerie van Justitie. Vlag in top op metrostation ROTTERDAM (ANP) Het voorlo pige eindpunt van de Rotterdamse me tro. het station-Zuidplein, dat In sept, of okt. geheel klaar zal zijn, heeft een overkapping van 120 bij 25 meter bo ven de perrons, die op 13 meter hoogte liggen. Begin 1968 zullen naar men verwacht de eerste metrotreinen op proefritten het metrostation aandoen. In de loop van dat jaar zal dan de metro de verbin ding tussen het Centraal Station en het centrum van Rotterdam-Zuid offici eel in gebruik worden genomen. PROCES IN FRANKFORT lodinnen laten vergassen om bezit sieraden FRANKFORT (DPADe ex-SS-er Josef Erber heeft destijds in het ver nietigingskamp Ausehwitz zes Neder landse jodinnen laten vergassen om hun persoonlijke bezittingen in eigen zak te kunnen steken. Maria Swlderska- Swiratowa uit Warschau verklaarde dit gisteren toen zij in het tweede proces tegen beulen uit het grootste vernieti gingskamp van de nazi's, dat in Frank fort wordt gevoerd, haar getuigenver klaring aflegde. Zij zei, dat de vrou wen. die bijna aller ruim zeventig jaar oud waren, voor een onvoorstelbare waarde aan sieraden en edelstenen bij zich hadden toen zij in het kamp arri veerden. Volgens de getuige had Erber. die toezicht had op de vrouwenafdeling van het kamp, de vrouwen naar de gas kamer gezonden en de schat met een vrouwelijke opzichter gedeeld. Hij had voorts meegeholpen joodse vrouwen met gebruik van vuurwapens de gaska mers ln te drijven.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5