Zorgenkind de spoorwegen Huldiging Sonia Gaskell Vijf witte nonnen Vanavond in de ether HoogTVpunten volgende week Schaatsen Gotenburg voor t.v. nog vaag TELEVISIE RADIO ASPIRIN0 is reeds vele jaren de meest gebruikte pijnstiller ter wereld. Waarom? ASPIRIN0® BAYER DUET IVYLOTVS nioord aan de bron PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 JANUARI 196 TJ ET georganiseerde spoorweg- personeel is vastbesloten aan dacht te besteden aan de uitkom sten in het onlangs verschenen rapport van de commissie-Van der Dussen. Een commissie die, met voorkennis van de overheid en zelfs met haar medewerking, heeft vastgesteld dat het spoorweg personeel zo gemiddeld een achter stand heeft van tien procent in salariëring ten opzichte van ver gelijkbare groepen. Deze tien procent komt niet direct te voorschijn, wanneer men de nominale loonsom vergelijkt. Het nadeel voor het spoorweg personeel is, dat bij de N.S. aan zienlijk minder dan bij het vrije bedrijfsleven rekening gehouden wordt met extra-beloningen voor onregelmatig werk en voor arbeid op tijdstippen dat de meeste andere Nederlandse werknemers vrij zijn. Tegen de pogingen om deze achterstand in te halen valt sociaal natuurlijk niets te zeggen; evenmin als tegen het voornemen om voor 1966 boven dien de zeven procent, waarop elke Nederlander feitelijk al een beetje rekent, in de wacht te slepen. Hoe dat economisch moet, is evenwel nog een grote vraag, daar de N.S. ondanks de recente tariefsverho ging met een flink tekort en een bijzonder schriel perspectief zal blijven zitten. De vakbeweging zelf komt ook niet veel verder dan de opmerking, dat het spoorweg personeel geen sluitpost op de be groting zal mogen worden. Een conclusie, die we gaarne onder schrijven. U wil het, dat men in de hoog ste kringen van de N.S. druk N bezig is na te gaan, hoe het bedrijf op een economisch gezondere basis gebracht zou kunnen worden. Iedereen is het erover eens dat dit niet alleen kan door de tarieven op te krikken tot de kostprijs be reikt is. Dan wordt het spoor kaartje immers zo duur, dat door terugloop van het reizigersvervoer de prijs alsmaar verder verhoogd zal moeten worden. Hoe dan wel? Er is een forse reorganisatie in studie, die kan neerkomen op het besluit om in de naaste toekomst duizenden werknemers bij de N.S. te laten afvloeien. Volgens een niet erkende vakbond over weegt de directie een nog veel ingrijpender reorganisatie dan zij tot dusverre binnenskamers heeft erkend. De onrust hierover valt samen met de dringende wens der N.S.- personeelsleden om door een flinke salarisverhoging op gelijke voet te komen met bijvoorbeeld de P.T.T.'ers en de metaalarbeiders. Maar al mag het personeel niet de sluitpost worden, toch zal de top leiding van de N.S. (waarbij de minister van Verkeer een belang rijke rol meespeelt) niet kunnen ontkomen aan het besluit om de salariseisen die nu gesteld worden in verband te brengen met de planning op langere termijn. Met andere woordende komende sala risonderhandelingen zullen parallel moeten lopen met het beraad over de saneringspogingen. Net als bij de K.L.M. zal, zo nodig met overheidssteun, gepro beerd moeten worden om door een meer efficiënte bedrijfsopzet en de aanpassing van het bedrijf aan de eisen van de tijd, de Spoorwegen weer economisch gezond te maken. Doet men dit niet, dan blijft al het pogen slechts een lapmiddel. Op den duur is het personeel noch de gemeenschap daarbij gebaat.- Verkeerde pretentie BIJ reclame moet wel elk woord op een goudschaaltje worden gewogen en de meeste Nederlandse burgers we ten dan ook wel bij intuïtie waar in ad vertenties de grens tussen waarheid en ,,de wens die de vader der gedachte is" ligt. Toch komt het nog tamelijk vaak voor dat personen of zaken aangeprezen wor den op een manier die onaangenaam aandoet. Ook op het culturele terrein. Zo lazen we onlangs in een concertpro gramma de aanprijzing van een mu ziekgroep van eigen bodem die in het gunstigste geval onredelijk pretentieus moet heten. Een strijkkwartet van vier Neder landse musici werd in de beleefde in teresse aanbevolen op grond van het feit dat het bq een internationale wed strijd uitgeroepen was tot „het beste Europese kwartet". Nu is het kwartet in kwestie goed genoeg met een respectabele staat van dienst, een verantwoorde stfjl en goede verdere ontplooiingsmogelijkheden Maar men kan het viertal toch moeilijk een plaats in de rangschikking ge ven boven bijvoorbeeld het Hongaarse Strijkkwartet, het Amadeuskwartet, 't Quartetto di Roma om er enkele te Misschien was de roemende uitspraak gegund op een beperking van de groep waarover geoordeeld werd. Er is dan sprake van een foefje van het soort waarmee impresario's soms van de éne positieve zin in een verder radicaal afwijzende kritiek toch een warme aan beveling weten te maken. Gelukkig is het geval van het strljk- kwartet-in-kwestie niet zo bedriege- lijk, want de vier musici verstaan de kunst van het kamermuziekspel goed Maar zomin als we Feyenoord het bes te Europese elftal mogen noemen of Corry Brokken 't niveau moeten op dringen van een Edith Piaff, past de ti tel „beste Europees kwartet" aan een groep die wel goed, maar niet van top klasse is. Zulke pretenties komen voort uit een chauvinisme dat toch alleen maar tot teleurstellingen voert. Verolme pleit voor subsidie scheepsbouw ROTTERDAM (ANP) „Nederland moet, gegeven het feit van de niet-af- Kchafbaarheld van de scheepsbouvvsub- sidies in andere EEG-landen. uit recht- aardigheids- en concurrentle-ovenve- gingen, aan de scheepsbouwindustrie eveneens subsidie verlenen", aldus scheepsbouwer C. Verolme ln het perso neelsorgaan van zijn bedrijven. De ideale situtatle afschaffing van directe en indirecte subsidies in de EEG-landen is, zo meent de heer Verolme niet te bereiken, omdat deze landen, psychologisch noch economisch de totale subsidies kunnen afschaf fen, maar hoogstens kunnen terugbren gen tot 'n lager uniform aanvaard peil. De heer Verolme denkt aan 'n overheids subsidie op scheepsbouwopdrachten in de orde van grootte van 15 procent. Zijn standpunt is een reactie op de houding van de Nederlandse delegatie in Straatsburg, die gekant is tegen een subsidiëring in EEG-verband met tien procent van de bouwsommen. De heer Verolme stelt onder meer dat hij niet kan begrijpen, waarom in wezen de kerngezonde scheepsbouwbranche, die ook niet van strategisch belang ont bloot is, géén steun zou mogen ontvan gen, terwijl andere in wezen dikwijls ouderwetse en onrendabele structuren wél steun verkrijgen. Japanse concurrentie is, zoals be kend, oorzaak van subsidiëring in an dere scheepsbouwende naties. AMSTERDAM (ANP) Donderdag avond 3 februari zal, gelijk gemeld, tij dens een galavoorstelling van het na tionale ballet in de stadsschouwburg te Amsterdam mevrouw Sonia Gaskell ge huldigd worden, omdat het dan twintig jaar geleden Is dat zij voor het eerst een aantal dansers als groep aan het Nederlandse publiek presenteerde en omdat zij sindsdien als leidster van aehtervolgens Ballet-Recital en het Ne derlands Ballet en nu van het Nationale Ballet de ontwikkeling van de dans kunst In Nederland in hoge mate heeft helpen bevorderen. Voor deze huldiging heeft zich een ere-comité gevormd, waarin zitting heb ben: minister-president mr. J. M. L. Th. Cals, mr. M. Vrolijk (minister voor CRM), mr. J. Klaassesz (Commissaris der Koningin in Zuid-Holland), mr. F. J. Kranenburg (commissaris der Ko ningin in Noord-Holland), mr. G. van Hall (burgemeester van Amsterdam), W. Thomassen (burgemeester van Rot terdam) en jhr. mr. C. J. A. de Ranitz (burgemeester van Utrecht). Voorts is een huldigings-comité sa mengesteld, waarin onder andere zit ting hebben de oud-burgemeesters van Amsterdam, de heer Feike de Boer en mr. Arnold J. d'Ailly, oud-minister mr. Y. Sscholten, de secretaris-generaal voor culturele betrekkingen mr. H. Rei- nink, de wethouder voor kunstzaken van Amsterdam W. Polak, de choreo grafen George Balanchine, George Ski- bine, David Lichine, Kurt Jooss en Ha- rald Lander, de acteurs Ton Lutz, en Guus Oster, en een oud-leerlinge van mevrouw Gaskell: Audrey Hepburn. De ze laatste kan in verband met persoon lijke omstandigheden de huldiging niet bijwonen. Nagenoeg alle ambassadeurs van die landen, waarheen mevrouw Gaskell de Nederlandse danskunst heeft gebracht en nog zal brengen, zullen 3 februari in de Stadsschouwburg aanwezig zijn. Voor de huldigingsvoorstelling is een speciaal jubileumprogramma samenge steld met vier premières voor Amster dam, waarvan twee speciaal opgedra gen aan Sonia Gaskell van de „huis- choreografen" Rudi van Dantzig en Ro bert Kaesen. DEN HAAG (A.N.P.) Het bestuur van de Stichting tot Uitzenden van Reclame heeft tot adjunct-directeur be noemd de heer drs. C. J. Smeekes te Krimpen aan den IJssel. De heer Smee kes is directeur van een merkartikelen- bedrijf in de farmaceutische sector, doch zal binnenkort als zodanig aftreden. ZO'N Jaar of twintig geleden zagen we van Willem Goossens' Volkstoneel „De witte non". Het had toen nog een redelik succes, maar sloeg toch niet meer aan als het eerder gedaan had toen het tienduizenden tranenpinkende toeschouwers wist te lokken. Het was eigenlfjk een erbarmelijk slecht stuk. maar het voorzag in een behoefte van mensen die eens lekker-ongecompll- ceerd wilden huilen als ze zo'n dood enkele keer toneel gingen zien. Sinds dien zijn we altijd wat huiverig geble ven voor stukken met nonnen, vooral met witte. In „Een blief van de generaal" gister avond bij K.R.O.-t.v. zaten vijf nonnen, allemaal wit. Het stuk van Maurice McLoughlin bood een staaltje onvervalste melodramatiek vol onmoge lijke bedachtheden met edele helden (heldinnen uiteraard in dit geval) en een lage schurk, die tegen het slot keurig buiten gevecht wordt gesteld. Men kan zich afvragen of dergelijk ..volkstoneel" nog past in een tijd dat dank zij t.v. iedereen af en toe in staat is om goed toneel te zien. Aan die vraag willen we overigens niet te zwaar tillen. We geloven dat ook melodramatiek af en toe op t.v. een kans moet krijgen omdat we vermoeden dat er toch nog wel een hang naar moet bestaan. En de enige manier waarop het genre een eerlijke kans kan krijgen is bij een goed geregisseerde voorstelling met een voldoend sterke bezetting. Regisseur Luc van Gent pakte het stuk serieus aan, vergat vooral niet de spaarzame humoristische momenten te accentueren en zorgde voor een meer dan bevredigende be zetting. Meer mochten we niet ver wachten. We hopen dat veel kijkers er hun genoegen aan beleefd hebben en duimen ervoor voorlopig van witte nonnen verschoond te blijven. In t.v.- spelen dan! ANTENNE Graag willen we voorts aantekenen dat „Roulette" gisteravond een 6tuk dich- ter bij de t.v.-vorm kwam dan in vorige afleveringen het geval was. We vinden dit prettig omdat we een bewonderaar zijn van Jules de Corte, wiens geheel unieke persoonlijkheid in het verleden vla de beeldbuis nog niet tot zijn volle recht is gekomen. Regisseur Nico Hiltrop leek ons nu op de goede weg. Zo voortgaand kan hij Roulette tot een puik t.v.-programma m-'-en. Vg. „Waag de sprong blijspel „Take the plunge" is de oorspronkelijke titel van het televisiespel „Waag de sprong", dat vanavond door de N.C.R.V.-televisie wordt uitgezonden. Alles draait om een jongeman, die van het luieren een principiële zaak heeft gemaakt en dat het liefst in een hardwerkend milieu propageert. Daar komt bij, dat zijn moeder, die in een goede financiële positie verkeert, zjjn „hobby" aanwakkert door hem ruimschoots van geld te voorzien. Pas als zijn moeder opnieuw gaat trouwen en hij gestrikt dreigt te worden door een, uit 't zakenleven afkomstig meisje, loopt alles mis. Een blijspel zou geen blijspel zijn als alles niet goed komt. In de hoofdrollen: Ton Kuyl, Paul Deen, Vera Bondam en Guus Verstraete. (Nederland I, 20.20). Huwelijkscantate voor prinses Beatrix De Nationaal Programma Commissie van de Nederlandse Radio Unie heeft Oscar van Hemel een opdracht ver strekt voor het componeren van een huwelfjkscantate ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Deze cantate, voor sopraan, tenor, groot koor en groot orkest, werd Inmiddels voltooid. De tekst is van dr. C. van Rijnsdorp, die als grondgedachte een baroksuite in moderne vorm koos. De cantate zal onder leiding van Leo Driehuys en met medewerking van het Klein Omroepkoor en het Radio Kamerorkest van de N.R.U. ten gehore worden gebracht in het Nationaal Programma op 10 maart. Twee miljoenste fiets in „goud" (Van onze correspondent) DIEREN Bij de N.V. Gazelle Rij- wielfabriek in Dieren is de twee miljoen ste fiets van de band gekomen, een fiets die voor deze feestelijke gelegenheid ge heel in gouden kleur was uitgevoerd. Volgens een oude streekgewoonte werd ter gelegenheid van de „geboorte" van de twee miljoenste fiets aan het gehele personeel en alle agenten een Gelderse „krentenwegge" aangeboden. Gazelle ver wacht dit jaar een verkoop van meer dan 100.000 rijwielen. „Een filmdie afloopt" luisterspel Zondag Nederland I 22.10 Fiësta Gitana. Spaans vuurwerk in zang. muziek en dans. Maandag Nederland I 20.30 Nederlands Songfestival 1966, Eerste voorronde. 21.00 De grote klok. Ameri kaanse speelfilm met Charles Laughton. Dinsdag Nederland I 20.20 Nederlands Songfestival 1966. Tweede voorronde. Nederland II 21.45 Kinderen.... of niet? „Het kind voor de geboorte". Woensdag Nederland I 19.35 Nederlands Songfestival 1966. Derde voorronde. 22.10 „Melissa". Slot. Nederland II 20.25 ..Treasure Island". Be roemde speelfilm uit 1935 met o.a. Jackie Cooper. Donderdag Nederland I 20.20 Nederlands Songfestival 19.66. Vierde voorronde. 22.00 „Als er geen zwarten bestonden moesten ze wor den uitgevonden". Omstreden B.B.C.-stuk over de rassen. Vrijdag Nederland I 20.20 Nederlands Songfestival 1966. Vijfde en laatste voor- 22.55 Europese kampioenschap pen kunstrijden in Bratls- Nederland II 21.20 Dr. Ben Casey. „Het innerlijke leven". Zaterdag Nederland I 22.00 Nederlands Songfestival 1966. Feestelijke finale. 23.15 Europese kampioenschap pen kunstrijden in Bratis lava. Nederland n 21.20 Mies-en-scène met Mies Bouman. Het verschijnsel van eenzaamheid komt in de grote steden veel voor: mensen, die slechts oppervlakkig contact hebben met anderen; die slechts murmelen tegen hun kat of hond; die blij zijn als de telefoon gaat, ook al zegt de stem aan de andere kant alleen maar: „Oh, pardon, ik ben verkeerd verbonden." Men treft ze in alle lagen van de bevolking aan. De Nederlandse auteur Michael Tophoff behandelt dit gegeven in „Een film, die afloopt", een hoorspel over een vrouw, die eens vluchtig contact heeft gehad met een haar verder onbekende man. Hij heeft haar toen iets beloofd, waardoor zij hem is gaan idealiseren. Zij stelt hem nu voor als de held, die haar eens uit haar wanhopige isolement zal verlossen. In de hoofdrollen spreken: Jan Borkus en Eva Janssen. (Hilversum I, 22.45). Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19-00 Nws. 19.01 Klaas Vaak; NCRV: 19.05 Voor tieners, 19.35 De Beverley Hillbillies, NTS: 20.00 Journaal, NCRV: 20-20 Waag de sprong., blijspel. 21.20 Liedjes en dans, 22.05 Attentie: actualiteiten- J rubriek. 22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws: VARA: 20.01 Tim Frazer. tv-film. 20.30 Aohter het nieuws, 20.55 Langzaam J op zwart, tv-drama, 21.45 Koning Klant, een programma voor en over consumenten, NTS: 22.10 Journaal. Zaterdag bond hebben verklaard dat de recht streekse uitzending niet kan worden toegestaan. Bij de NTS zij men dat de NTS in deze zaak uitsluitend te maken heeft met de Zweedse televisie en niet met de organiserende instantie. Het directielid van Eurotours te Rotterdam, die eer gisteren met 500 plaatsen uit Goten burg terugkeerde, noemde het een „on- waancbJlnUlta geschiedenis". Hij heeft' j 1930 Kuistknmlefc 20.00 Nws, •Hn 500 plaatsen tonder enige conditie J0JB Mmiek de 20e eeu„ mlKitole lezing over hedendaagse muziek, 20.35 Carillonmuziek, 20.45 Lezing; VARA: 21.00 Het Brabants Orkest ,mod. en klass. muziek, 22.30 Nws. 22.40 Actua liteiten, 22 50 Gram., 23 45 Socialistisch 'nieuws in Esperanto, 23.55 Nieuws. gekocht en hem is niets gebleken van beperkende bepalingen van de zijde van Nederlandse reisbureaus. Onwaarschijn- lijk wordt ook geacht 't genoemde aan- tal van 5000 reserveringen. Via reis- instanties zullen zeker niet meer dan 1500 Nederlanders naar Gotenburg gaan. De Eduard van Beinumstichting belegt van 1 tot 8 april in Queekhoven te Breu kelen een internationale studie bijeenkomst voor cellisten, die onder leiding zal staan van Tlbor de Machu- r RADIO VERONICA (298 m) - 1800 r Veronica's Jukebox; 19.00 Seven o'clock r show; 20.00 Nashville Tennessee, cow- boy Gerard (alweer) hoog te paard: 21.00 Alaskaleidoscoop; 22 00 Spaans programma; 22 30 Jazz Journaal: 23.30 Alle remmen los: 1 00 Sluiting (Advertentie) Wij allen weten: Aspirin helpt. Bayer verzekert met z'n ervaring van tientallen jaren zuiverheid en betrouwbaarheid. Aspirin is fijn gegranuleerd en werkt dus zeer snel. De pijn verdwijnt. De koorts daalt. Snel en zeker. Miljoenen mensen vertrouwen erop. Bij hoofdpijnverkoudheid, griep: Aspirin helpt. DAAR STAAT AHHTFR (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In kringen van de Ver- eniging van Reisorganisaties, de Neder- NEDERLAND I NTS: 10 30 Teleac, landse Tour-Operators, noemt men de AVRO: 16-00 De Beatles, tekenfilm, berichten „hoogst onwaarschijnlijk" als 16.20 Fototriptiek; NTS. 16.40 Lucille zouden Nederlandse reisbureaus 5000 Star, 16.55 Popeije, 17.00 Voor de kin- plaatsen ln het stadion te Gotenburg deren, willen reserveren op de conditie dat de rechtstreekse televisie-uitzending naar Nederland niet door gaat. De NTS deelde ons mede dat vanmorgen voor- zitter E. A. Schiittenhelm via direct ,m telexcontact de directeur van de TJp fi Pil fll) fill f\ Zweedse televisie om opheldering heeft J f cUc/IUlUllU/ verzocht. Men hoopte het antwoord nog HILVERSUM I (402 m) KRO: heden binnen te krijgen. 19 0Q Nieuws 19 10 Actualiteiten, 19.30 Brabants Orkest: mod. muziek,, 20.15 De NTS heeft een overeenkomst gesloten Gitaarduo: klass. muziek, 20.45 Portret met de Zweedse televisie, maar volgens in muziek, 21 05 De kerk in het mid- de berichten zou gisteravond de presi- <jen...„ documentaire n.a.v. de Kerken- dent van de Internationale Schaats- bouwzondag. 21.15 Verzoekprogr. v. d. militairen. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40. Epiloog. 22.45 Een film die afloopt, hoorspel. 23.30 Stereo: Mod. koorliederen, 23.55 Nieuws. Jacco van Renesse, van cabaretier tot showster, vanavond voor het eerst met eigen sheiv. (Nederland I, XI. 20). DRAADOMROEP (4e lijn) 18—20 uur: ClaudIo Monteverdi: l'Orfeo, Favola in muaica. in een proloog en v(jf bedrijven (Koor van de Staatuchen Hochschule für Musik, Hamburg, Orkest van c Sommerlichen Muziktage Hitzadker mn van solisten)Tommmso AlbinomiCoi certo in d. kl. t, op. 9 nr 2 voor hot en strijkorkestRena/ta Zanfini .hobo, Virtuoöa di Rorna). 18.52 Gram. muziek, 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek, 20.00 Gewijde muziek, 20.30 Klass muziek. 21.30 Jazzmuziek. 22.0 Nieuws BRUSSEL Fr. (484 m) 20.30 Opera, 22 15 Jazz NDR-WDR (309 m) 19.45 Opera. 22.30 T 21.00 Klass. Zaterdag HILVERSUM II (298 m) VPRO: 18.00 Nieuws, 18-15 Praatje, 18.20 Lichte pianomuziek. 18 30 Jazzmuziek, 18.50 Naar onze mening kritisch commen taar. 19.00 Programma v. d. oudere tiytvie Vartan, bekend Frans tiener- sterretje, gestrikt voor een intervieuw in „Tienermagazine". (Nederland 1,19.05). HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.. 7.30 Nieuws, 7.32 Geestelijke liederen, 8.00 Nieuws, 8.10 Djinn, gevar. progr-. (8.30 Nieuws, wegeninformatie. 9.35 Waterstanden), 11 55 Kerkenbouwzondag 1966, toe spraak, 12.03 Licht ensemble: country and western music, 12.24 Marktberich ten. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.3 Nieuws, 12.40 Religieus nieuws, 12.45 De familie Van Buuren praat over verkeer. 12.55 Gram.. 13.15 Carionca: radio voor tieners, 14.10 Klass. gewijde koorzang, 14.30 Voor de kleuters, 14.40 Amusementsmuziek, 15.15 Franse chan sons, 15 30 Een Frans-Nederlands pro gramma. 16.00 Licht muziekprogr., 17.10 Sjook. progr. voor twintigers, 17.25 Vervolg muziekprogramma. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn., 7.24 Gram., 8 00 Nieuws, 8.10 Orkestmuziek. 8.20 Tips voor trips en vakanties, 8.30 Gr. muziek; VPRO: 9 40 Lezing: VARA: 10.00 Z.O. 135: gevar. progr, (om 11.00 Nieuws), 12.15 Oosteuropese kroniek: feeiten en achtergronden uit de com munistische wereld, 12.30 Act. sport nieuws, 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Licht muziekprogramma. 13.40 Progr. v. d twintigers, 14.15 Radio Jazzclub, 14.55 Lezing. 15.10 Operamuziek, 16.00 Nieuws. 16.02 Licht instrumtaal septet. 16.25 Interview en gram. muziek. 17.05 Amateursprogr., 17.30 Radioweekjourn. HILVERSUM III (F.M.-kanalen) NRU-AVRO: 9.00 Nieuws. Orkesten en solistenparade. 10.00 Nieuws, gram. muziek v.d tieners, NRU-AVRO: 11-00 Nieuws, orkestmuziek. 11.30 Muziek van het Leger des Heils, 12.00 Nieuws, eventueel actualiteiten, gram. platen, 14.00 Nieuws, gram.. 15.00 Nieuws, Klass. gram. muziek, 15.30 Gram., (om 16.00 nieuws). 17.00 Nws, Sportshow: reportages, uitslagen en lichte gram. RADIO VERONICA (192 m) Van 8.00 tot 20.00 uur. vlak voor het hele uur: Nieuwsberichten 7.00—12.00 Opgeruimd programma (met o.a. Holl nieuwe, 9 45 Country- en Western hits. 1000 Verzoekplatenprogr. v. huisvr.. 11 15 The Dutch Swing Coll. Band); 12 00 Red Band Toppers; 12 15 Tv -favorieten. 12.30 Hits, 13.00 Teen ager Muziek Express. 14.00 Nederl. Top 40. 16 00 De Suhandlshow, 16.3C Platenpalet. 16 45 Gram. muziek, 17.00 Favorieten festival: programma v hele familie: 17 30 Teenbeatclub. Nederl. (324 m) 12.03 muziek. 13.20 Amus, muz 14.03 15 03 Lichte muziek. 17.35 Dans- Z Liturgische kalender ZATERDAG, 29 januari: Heilige Franciscus van Sales. Mis: In medio. Wit. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart door ngaio marsh 43 Maar hij luisterde geduldig naar Patrick, toen die op de proppen kwam met zijn theorie dat ze de een voor de andere verwisseld moesten hebben. Jenny zie: „Weet miss Pride het al?" „Nee. nog niet." „Het zal een schok voor haar zijn", zei Jenny. „Wan neer vertelt u het haar?" „Zo gauw ik hier klaar ben." Hij keek hen stuk voor stuk aan. „Het is maar een formaliteit," zei hij, „maar ik moet u allen vragen waar u vanmor gen tussen half zeven en negen uur was. U begrijpt toch, neem ik aan..." „Dat het louter een westie van routine is," zei Patrick. „O, neem me niet kwalijk. Ja, dat begrij pen we natuurlijk." Mrs. Barrimore, Jenny en Patrick waren om onge veer acht uur opgestaan en hadden om beurten een bad genomen. Mrs. Barrimore ontbeet niet in de eet zaal van het hotel maar had toost en koffie gebruikt in de ouae keuken die nu keuken-eetkamer was. Na het ontbijt waren ze even naar buiten gegaan om naar het weer te kijken en hadden toen besloten maar liever binnen te blijven en samen een kruis woordpuzzel op te lossen. Het bleek dat majoor Bar rimore was blijvenn slape en pas om half tien opgestaan. Hij had twee koppen koffie gedronken, maar jiit-t ontbeten. Dit alles moest natuurlijk gecontroleerd worden, maar nu waren er dingen die voorgingen. Alleyn vroeg mr. Barrimore om een mededeling op te han gen dat de bron gesloten was. Daar had hij onmiddellijk bezwaar tegen. Beeef- te Alleyn wel dat er mensen waren gekomen van alle kanten van het land zelfs vanuit het buiten land alleen en uitsluitend om de bron te bezoe ken? Begreep hij dat er geen sprake kon zijn die bezoekers zonder meer weg te sturen? Beseft Alleyn wel dal sommigen er heel slecht aan toe waren? Alleyn zei dat de bron waarschijnlijk over twee da gen weer toegankelijk zou zijn. „Twee dagen, beste kerel, twee dagen! U weet niet wat u zegt. Vanavond vertrekt er een grote groep toeristen en morgen komt er een nieuwe groep. Wat moet ik met die mensen aanvangen?" Alleyr zei dat dat natuurlijk erg vervelend was. „Vervelend,'het is een schandaal!" ,,.Ja," zei Alleyn, „maar een moord is ook schanda lig." „Ik weet niet op wiens gezag u handelt en ik ben niet van plan me daaraan te onderwerpen. Ik wei ger categorisch," brulde de majoor, en hij trok een gezicht alsof daarmee de zaak afgedaan was. „Ik handel op gezag van Scotland Yard." zei Al leyn. „En het spijt me, maar u kunt niet weigeren. Ofwel u hangt hier een mededeling op door uzelf geschreven, of anders zal ik verplicht zijn zo'n mededeling namens de politie uit te vaardigen. Dan wordt die bij de omheining van .de bron aan geplakt. U zult het met me eens zijn dat het beter is als u de bezoekers hier waarschuwt dan bij het hek van de bron". „Natuurlijk zou dat beter zijn", zei Patrick onge duldig. „Ja, Keith, toe", zei mrs. Barrimore. „Als Ik je raad nodig heb, Margaret, zal ik die wel vragen". Patrick keek geërgerd naar zijn stiefvader. Hij zei tegen Alleyn: „Als u het goed vindt, sir, zou ik u willen voorstel len dat mijn moeder en Jenny ons alleen laten om tot een akkoord te komen". Mrs. Barrimore stond onmiddellijk op. „Mogen we gaan?" vroeg ze. Jenny zei: „Ja, mo gen we gaan?" „Natuurlijk", zei Alleyn, en tegen Patrick, „ja, laten we die zaak met gesloten deuren behande len, mr Ferrier". Patrick keek hem even aan en kreeg een kleur. En toch had hij iets autoritairs, vond Alleyn. Hij was al echt een advocaat. En die rol paste hem goed. „Nee, een ogenblikje", riep de majoor. Hij maak te een verontschuldigend gebaar. „Goed, goed dan", zei hij. „U krijgt uw zin". Hij wendde zich tot zijn vrouw: „Jij bent in die dingen nogal goed. Margaret. Schrijf jij die mede deling even en doe het wat tactisch. Zeg maar dat in verband met een ongeluk op het terrein van de bron nee. dat is te gek. In ver band mei onvoorziene omstandigheden och, ik weet het niet! Maak er zelf maar iets van. En praat met de mensen. Schiet in 's hemelsnaam wel wat op". Alleyn zou hem met het grootste genoegen hebben neergesla gen. Mrs. Barrimore en Jenny gingen naar buiten. Patrick die heel bleek geworden was. zei: „Ik ge loof dat het goed zou zijn als we mr. Alleyn zoveel mogelijk hielpen. Hij zal nu wel onmiddellijk aan het went willen gaan. denk ik. Vroeg of laat komen de feilen toch aan het licht. Het heeft geen zin de zaak te vertragen". Majoor Barrimore keek met een onaangename glimlach naar zijn stiefzoon. „Prachtig", zei hij, „nu weet ik tenminste wat ik doen moet". Zijn stemming scheen weer om te slaan. Hij maakte een wanhopig gebaar en ver borg toen zijn gezicht in zijn handen. „Het spijt mezei hij en zijn stem klonk gesmoord. „Geef mij even de tijd om tot kalmte te komen". (Wordt vervolgd) VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13-15 LEIDEN TEL. 30704

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2