Geldfraude PTT voor literair blad. auto's en feestjes Newcomb Mott in trein zwaar overspannen Militairen pleegden 20 inbraken Kinderuitzending7 in geweer tegen regering Protest tegen subsidiebeleid Weer aardgas in Rotterdam Frankrijk wil geen breuk met Marokko Generaal Oefkir gevreesd bij rechts Nu ook ultimatum in de aardewerkindustrie Een jaar voor poging moord BREDE FRONTEN VAN LINKS EN RECHTS SPLITSEN INDONESIË Twaalf zadels, slechts één frame DONDERDAG 27 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT RADIO MOSKOU MOSKOU (UPI) Radio Moskou heeft in een commentaar op de zaak Newcomb Mott gezegd dat de Ameri kaan die tot achttien maanden gevan genisstraf werd veroordeeld wegens il legale grensoverschrijding in Noord- Noorwegen, „in zeer overspannen toe stand" verkeerde, toen hij zichzelf op •20 januari aan boord van een trein van het leven beroofde. Over de kritiek van Amerikaanse kant dat de straf die Mott werd opge legd te zwaar was, zei radio Moskou dat het Russische wetboek van straf recht nu eenmaal voorzag in gevange nisstraf van 1 tot 3 jaar voor illegale grensoverschrijding. Amerikaanse kranten waren voorts volgens radio Moskou onredelijk ge weest toen ze de Russische overheid hekelden dat ze Mott niet op borgtocht had vrijgelaten. Mott. aldus radio Mos kou, „had de Amerikaanse ambassade in Moskou gepolst over de mogelijk heid dat hij zou worden uitgewisseld voor een in de Verenigde Staten verblij vende Russische staatsburger. Een for meel verzoek om in, een uitwisseling toe te stemmen is echter nooit ontvan gen". Motts ouders noch officiële Ame rikaanse kringen, besloot radio Moskou, „hebben geprobeerd hem vrij te krij gen. Klaarblijkelijk wilde meu geen of- ficeel contact opnemen met Sovjetover- DEN HAAG (ANP) De koninklijke marechaussee heeft twee reserve-wacht meesters van de koninklijke landmacht uit de legerplaats 't Harde gearres teerd, die worden verdacht van een se rie van rond twintig inbraken en dief stallen in verschillende legerplaatsen en woonhuizen. Een der verdachten liep bij een poging tot ontvluchten kogel- wonden in een schouder en een been op. Het tweetal werd op heterdaad be trapt bij een inbraak in de officiers mess van de legerplaats Ermelo. Bij de aanhouding viel de 23-jarige B. van de R., een wachtmeester van de koninklij ke marechaussee met een breekijzer aan en verwondde hem aan het hoofd en aan een hand. Vervolgens trachtten V. de R. en de tweede verdachte de 21-ja rige G. H. M. van B. te ontkomen. Na enkele sommaties en waarschuwingsi schoten richtte de marechaussee op de vluchtelingen, waarbij Van de R. werd getroffen. TOT LAATSTE CENT TERUG BETALEN AMSTERDAM (ANP) Gisteren de gehele dag heeft de Amsterdamse recht bank zich bezig gehouden met de acht jongemannen en het meisje, die de PTT door falsificaties voor bijna twee ton hebben opgelicht. Zij allen waren van goede huize. Het geld besteedden zij aan de uitgave van het literaire rijdschrift „Tegenstroom" en de rest aan auto's en feestjes. Pas laat in de middag werd de zitting verdaagd tot vrijdag. Dan zal de officier tot zijn eisen komen en zullen de verdedigers het woord krijgen. Uitdenker van het plan met valse postchèques was de 31-jarige S. van V., die blijkens een opmerking van de pre sident in geldmoeilijkheden verkeerde. Hij had het plan om met buitenlandse postwissels te knoeien uitgedacht nog tijdens zijn werkzaamheden bij de pos terijen in Den Haag. Hij besprak het met zijn vriend Van H., die hij nog van de postschool kende en die er wel oren naar had. Zo werden in de loop van 1963 in talrijke bijeenkomsten contac ten gelegd en plannen uitgebroed. Zorgvuldig was nagegaan, hoe men Kritieke financiële positie waarbij de verenigingen voor kinderuit zending zijn aangesloten, is van mening, dat de verantwoorde begeleiding van 't kind dat in aanmerking komt voor uit zending, steeds hogere eisen stelt. (Van een onzer verslaggevers) De Centrale Raad voor Kinderuit zending heeft gistermiddag tijdens een persconferentie in Nieuwspoort te Den llaag een fel protest laten horen tegen «Ie voorlopige afwijzende houding die de regering heeft ingenomen tegen haar aanvragen om een verbeterde sub sidieregeling. De toestand waarin de kinderuitzending in Nederland verkeert wordt door het gebrek aan financiële middelen, nodig voor een verantwoor de sociale, medische en pedagogische begeleiding, steeds kririeker. De ver enigingen voor kinderuitzending in Ne derland (40) kunnen steeds minder kin deren uitzenden. Zo moesten vorig jaar in Amsterdam 500 aanvragen, in to- laal 20.000 verpleegdagen, worden af ge- In 1965 werden 18.000 kinderen uitge zonden, tien jaar geleden bedroeg dit aantal nog ongeveer 30.000. Toen was echter de directe behoefte aan uitzen ding van kinderen groter. De subsidieregeling waar de Centrale Raad om vraagt, en reeds herhaaldelijk om vroeg, is er een. die aangepast kan worden genoemd aan de eisen van deze tijd, dat wil zeggen gebaseerd op de sa larissen en in overeenstemming met de steeds hoger wordende kosten van le vensonderhoud. De Centrale Raad, (Advertentie) Tanden blank-Adem fris IM1 Onbetwist de beste tandpasta ROTTERDAM (ANPi De stagnatie In de aardgastoevoer in Rotterdam-Zuid is, zoals verwacht, vanmorgen opgeheven Tegen 6 uur kwamen mannen van de Gasunie gereed met het monteren van een noodkoppeling bij de Olympiaweg luim twee uur later kon de levering van aardgas weer beginnen. Luidspreker wagens van de Rotterdamse politie kondigden het nieuws in de straten. Dit ging vergezeld van het verzoek eerst a foren en gasfornuizen te gebruiken, pas later, omstreeks 11 uur, geiser en kachels in te schakelen. De moeilijkheden met de gastoevoer hebben 24 uur geduurd De Gasunie hoopt de noodleiding zo spoedig mogelijk te kunnen vervangen. )rDe tijd van de zogenaamde „bleek neusjes" is grotendeels voorbij", aldus j betalen, de heer W. L. Vierstra, voorzitter van de Centrale Raad gistermiddag. „Ons werk graaft dieper en de welvaart waarin wij leven, vraagt steeds meer aandacht voor de psychische moeilijk heden van het kind. De tijd dat ons werk uitsluitend een taak van liefda digheid was is eveneens voorbij. In ont wikkeling en levensomstandigheden be dreigde kinderen behoren In deze gecom pliceerde maatschappij te worden opge vangen, dat ls 'n zaak van onze samen- lering, een vorm van sociale genees kunde. Daarom is het niet langer ver antwoord als recht op financiële steun uitblijft". op één dag zoveel mogelijk verschillen de postkantoren in Amsterdam en Den Haag zou kunnen bezoeken. Er werd 'n route op kaart gebracht en zelfs proef- gereden. Aldus geheel gereed werd op 27 november 1964 de grote slag gesla- gen. Hun fout was. dat zij het nog een keer hebben geprobeerd. Maar toen was de postale recherche op haar hoede. In tussen hadden de heren overigens ru- 'e gekregen. De 27-jarige K. B. werd de stempel- maker in het komplot. Daar hij moeilijk i stempelmaker een poststempel kon gaan kopen, kocht hij lettertjes en andere onderdelen (onder meer in Zwe den en stelde daaruit een stempel sa- In totaal zou hij circa 235 postwis sels hebben geïnd, met als legitimatie de onder valse naam aangevraagde NS-trajectkaart. De 27-jarige verkoper J. A. de K. raakte in deze affaire verzeild toen hij R. A. B. van H. postwissels ging incasseren tegen een vergoeding van 50 gulden per wissel. Volgens de presi dent zou hij er 188 hebben geïnd. De verkoper was volledig op de hoogte van de vervalsing. De 24-jarige reisleider N. van de E. uit Utrecht fungeerde in het geheel als typist. In zijn vriendenkring bekend om zijn grote nauwkeurigheid belastte hij zich met het omrekenen van Hollands in Duits geld en vulde deze bedragen in op de wissels. Deze voorzag hij voorts de handtekening van een niet-be- staande Duitse ambtenaar. Voor deze vervalsing had de reisleider het Duitse schrift nauwkeurig bestudeerd. De 26-jarige D. J. W.. student geolo gie te Leiden had van K. B. een trom meltje met een deel van de buit in zijn woning in Heemstede bewaard. Tevens had de student tegen vergoeding zijn auto geleend om het bezoek aan ver uit elkaar gelegen postkantoren te verge makkelijken. De 23-jarige P. J. H. L. was de laat ste verdachte, die in de zaak van de vervalste postwissels werd verhoord. Hij bekende voor het gebruik van zijn auto 1000 gulden te hebben aangeno- Verdachte Van H. blijkt literaire as piraties te hebben en heeft een deel van dit geld gestoken in het literaire blad „Tegenstroom". Hij heeft in Utrecht Nederlandse letteren gestudeerd. In 't huls van bewaring heeft hij deze studie opgevat. Verdachte B, was stu dent Nederlands en rechten en zal de studie weer opnemen. Verdachte K. beweert veel uttgege- :n te hebben aan het literaire blad. Ook hij was student, maar schrijft nu korte verhalen en hoopt spoedig een boek uit te doen geven. Verdachte De K. studeerde eerst dierkunde, later Ne derlands en daarna rechten. Nu werkt hij als vertegenwoordiger, trouwde en kele weten geleden en kan na zijn straf terugkomen bij zijn werkgever. Van de E. blijkt enige tijd als assistent sociaal ambtenaar in het huis van bewaring in Utrecht in hebben gewerkt. Samen met K. blijkt hij nog een handeltje in ge stolen boeken te hebben gevoerd. Hij gold als de „kapitalist!' in de groep. De achtste verdachte eveneens een mislukt student bleek in het geheel een weinig interessante rol te hebben ge speeld. Hij was een meeloper, eveneens met literaire aspiraties. Tenslotte bleek de negende verdach te, de 28-jarige typist M. T„ een be zwaarschrift tegen de dagvaarding te hebben ingediend, zodat de behandeling van haar zaak moest worden uitgesteld. Zij was bevriend met de verdachte K. dn heeft van hem geld geaccepteerd. De verdachten zullen het geld tot de laatste cent aan de PTT moeten terug- IN hel toen nog Franse Indo-China noemden de communistische gue rilla's Mohammed Oefkir „Le Tueur", de doder. Op z(jn hoofd stond een aanzienlijk bedrag. Zijn gezicht was loen al gedeeltelijk mis vormd door de ernstige verwondingen die hij had opgelopen in Italië en Duitsland als officier bij de tweede Marokkaanse divisie. Met de vrije Fransen streed hij onder Charles de Gaulle, die hem verschillende malen heeft onderscheiden Oefkir is aan de strijd in Indo-China levend ontsnapt Maar De Gaulle en de Franse justitie zoeken hem nu te grijpen om de moerd op Ben Barka. Als minister van Binnenlandse Zaken en van Politie van Marokko lijkt hij echter veilig, beschut achter de troon van Hassan II die hem niet kan mis sen. althans niet kan laten vallen. Zelfs al is deze houding de oorzaak van een ernstige crisis tussen beide landen. Generaal Oefkir is verantwoordelijk voor de veiligheid van het land en van zijn koning en hij heeft in zijn functie al verschillende komplotten ver ijdeld. Weinigen in deze noordwesthoek van Afrika zullen bij de linkse groe peringen. bij communisten en progres sieve intellectuelen, meer gevreesd en gehaat zijn dan deze ex-commando officier. Lieden als Ben Barka liepen voortdurend gevaar te worden gegre pen wegens „een komplot tegen de mo narchie". En verschillenden van hen hebben voor de rechtbank Oefkir ervan beschuldigd zeer wreed te zijn tijdens ondervragingen door de politie En als het waar is wat de dood gevonden Figon heeft meegedeeld dan ls Ben Barka door generaal Oefkir eigenhandig met een dolkmes gedood. Ben Barka zwierf al zes Jaar als bal ling rond de Middellandse Zee. De stichter van Marokko's Nationale Unie van Volkspartijen was tweemaal bij verstek ter dood veroordeeld. Dit von nis moest nog steeds worden voltrok ken. Oefkir had temeer haast omdat er geruchten gingen over een verzoe- Barka. die streed voor Marokkaanse onafhankelijkheid van Frankrijk. Na de wereldoorlog, waarin hij werd gewond bij de Monte Casslno en tal loze malen bij de Franse bevrijding werd onderscheiden, vertrok Oefkir naar Indo-China om als jongste Franse kapitein (23 jaar) nog meer roem te verzamelen. Enkele jaren later, in 1953 keerde hij naar zijn land terug, om de Fransen behulpzaam te zijn bij de ning tussen koning Hassan en de linkse leider. Rechts (Oefkir) moest dit voor komen. De details van het dan volgen de drama worden thans langzaamaan bekend. De 41-jarige generaal werd geboren aan de zuidflank van de Atlas In een Berbermilleu. als zoon van een rijke feodale landeigenaar. Na zijn studie aan een Franse school in Marokko ging hij naar de militaire academie van Meknes. waar hij in 1941 de offi ciersrang behaalde. Hoewel zijn vader een van de voornaamste Berberleiders was, die zich in 1912 tegen de vestiging van een Frans protectoraat in Marok ko hadden gekeerd, besloot de jonge Oefkir de Fransen te dienen. Zo zelfs dat hij tegenstander werd van Ben verbanning van sultan Mohammed. Oefkir hield evenwel contact met de nationalistische kringen in het land. en toen de Fransen in 1956 gedwongen werden Marokko onafhankelijkheid te verlenen en sultan Mohammed het koningschap, werd Oefkir benoemd tot militair adviseur van de koning. Zijn ster rees daarna snel. Hij hielp Hassan de Rifopstand neer te slaan en werd korte tijd later hoofd van de nationale veiligheidsdienst. In 1963 voerde hij bevel over een grenssector tijdens de korte schermutseling met Algerije en een jaar later werd hij minister van Binnenlandse Zaken. Als zodanig ver ijdelt hij iedere poging tot revolutie van al wat maar links denkt: vakbon den. studenten, politici. Het Franse gaullistische Kamerlid Lemarcliand, die heeft toegegeven vrij spoedig na de ontvoering van Ben Barka door de onderwereld figuur Figon volledig van de zaak op de hoogte te zijn gesteld. PARIJS (AFP/UPI). De Franse am bassadeur in Marokko is pas terugge roepen nadat Marokko op geen enkele wijze had gereageerd op de Franse stappen in de zaak-Ben Barka. Dit heeft de Franse staatssecretaris van Voorlichting, Yvon Bourges. gisteren meegedeeld na aflopp van de wekelijkse bijeenkomst van de Franse ministerraad. Bij het onder zoek was duidelijk gebleken dat een lid van dc Marokkaanse regering bij de ont voering en verdwijning van Ben Barkq betrokken was. De Franse regering wilde niet de taak van de justitie overnemen, maar heeft wel tot plicht volledige mede werking aan de justitie te verlenen. Opnieuw is bovendien meegedeeld dat de Franse regering alles wil doen om de zaak volledig in het daglicht te bren gen. Maar voorlopig voelt Frankrijk er niets voor de diplomatieke betrekkingen met Marokko te verbreken, zoals som mige Franse bladen uftgebreid hebben voorspeld. De "Franse staatssecretaris verklaarde dat de politie al op 13 november vier man had gearresteerd en dat men op die datum al op de hoogte was van alle essentiële feiten in de zaak Hij ontkende fel de beschuldigingen van de oppositie dat de politie langzaam en slordig is te werk gegaan bij haar ondeizoek. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat de Ameri kaanse centrale Inlichtingendienst (CIA) in de affaire-Ben Barka verwikkeld zou zijn. Deze beschuldiging was gisteren ge uit in een uitzending van radio-Sofia. STAKING IN MAASTRICHT? In Delft nog alles rustig (Van onze correspondent) MAASTRICHT Met overgrote meerderheid hebben de leden van de vakbonden St.-Willibrordus en A. B. C., die betrokken zijn bij de CAO voor de Maastrichtse aardewerkindustrieën, In (gescheiden) besloten ledenvergaderin gen het besluit genomen hun besturen te machtigen tot het stellen van een ul timatum aan de directies van de betrok ken bedrijven. De vakbonden handhaven hun stand punt. dat de kwestie „georganiseerden- ongeorganiseerden" onderdeel is van 't CAO-pakket 1966. Het ultimatum loopt af vrijdag 4 februari om 12 uur. Wan neer de vakbondseisen dan niet zijn in gewilligd. zullen de Industriële bonden op maandag 7 februari een werkstaking pro clameren. De heer H. M. de Groodt, voorzitter van St.-Willibrordus, verklaarde alle vertrouwen te hebben verloren in de toe zeggingen van de directies, die het vo rig jaar reeds verzochten de kwestie „georganiseerden-ongeorganiseerden" los te koppelen van de CAO, welk verzoek toen door de vakbonden werd inge willigd. Hij was de mening toegedaan dat de werkgevers genoeg tijd hebben gehad om zich te beraden over deze aan gelegenheid en achtte thans de tijd ver lopen. Volgens hem hebben de werkge vers de kans gehad deze kwestie op te lossen. De opkomst van de leden voor de ver gaderingen was zeer groot. Ook vertegenwoordigers van het Bel gische ACV, waarvan enkele honderden leden werkzaam zijn in de Maastrichtse aardewerkindustrie, woonden de bijeen komst van St.-Willibrordus bij. In Delft bij de Porceleyne Fles is al les nog rustig. De CAO daar loopt pas af in april. „Wij hebben de voorwaar den voor een nieuwe CAO nog niet ge zien", aldus directeur M. van de Hoop. „Maar lk ben optimistisch gestemd". Het huidige subsidiesysteem van de kinderuitzending is gebaseerd op de kos ten van een uitgezonden kind per dag (12 tot 20 gulden). De heer Vierstra noemt de subsidies voor de verenigin gen, bijeengebracht door fondsen, over heden en voor een belangrijk deel uit liefdadigheidsacties ontoereikend. Het is de Centrale Raad niet mogelijk de behoefte aan kinderuitzending in Ne derland op de huidige dag aan te tonen, temeer daar men zich nog aan het be raden is over eventuele nieuwe maat staven die bij de uitzending van kinde ren moeten worden aangelegd. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft nu onlangs ad vies gevraagd aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid terzake van de „gewijzigde inhoud" van de kinderuit zending en de behoefte daaraan in ons land. Eerst na dit onderzoek, dat wel licht tot 1968 duurt, zou de minister eventueel maatregelen kunnen treffen. De Centrale Raad voor Kinderuitzending verwacht dat haar werk steeds onmo gelijker wordt zolang subsidieaanpas sing uitblijft. Vrachtauto rijdt in op pelgrims MEXICOSTAD (UPI) Een zware vrachtauto is ingereden op een kolonne pelgrims op de grote weg van Mexicostad naar Toluca waardoor negen personen werden gedood en 12 gewond. Politie moest de chauffeur van.de auto die door de woedende overlevenden ern stig werd belaagd, ontzetten en arresteer de hem. De chauffeur verklaarde later een groep aan één kant van de weg te zijn ontweken waardoor hij inreed op een groep aan de andere kant, die hij niet onmiddellijk had gezien. Ieder jaar trek ken ongeveer 70.000 pelgrims vanuit de- gehele staat Mexico naar de basiLlek van Onze Lieve Vrouw van Guadaloepe In Mexicostad. GRONINGEN, (A.N.P.). De recht bank in Groningen heeft de 55-jarige K. V. uit Groningen wegens een poging zjjn vrouw te wurgen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen V. was veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar geëist. Zijn tweede vrouw, de 41-jarige E. T. H. van wie hij enige tijd geleden is gescheiden, verklaar de ter zitting dat verdachte in de nacht van 10 op 11 september van het vorige jaar haar slaapkamer was binnengedron gen. haar bij de keel had gegrepen en haar had toegeroepen, dat ze ..de weg naar de begraafplaats Selwerderhof zou gaan" Verdachte zelf zei. dat hij alleen zijn kinderen had willen zien. maar het liep uit op ruzie en een vechtpartij. Uitkering van 50 gulden voor vakbondsleden UTRECHT. (A.N.P.). De directie van de textielfabriek „De driekleur' in Scher- penzeel en de ln nauwe relatie met dit bedrijf staande fabrieken Anton en Co uit Zeist en de Arnhemse bassementfa- brlek hebben in overleg met vertegenwoor digers van de vakbonden besloten aan de georganiseerden in deze ondernemingen bepaalde financiële voordelen toe te ken nen. Bij elkaar hebben deze bedrijven ongeveer 150 man in dienst. De georgani seerden zullen over 1965 elk een bedrag van ongeveer f. 50.- ontvangen. De rege ling. die nu ls getroffen, ls voor deze drie bedrijven niet geheel nieuw. Al enige jaren komt men de georganiseerde werknemers op deze manier tegemoet- De heer B Valkenburg, directeur van de Scherpen- zeelse fabriek verklaarde, dat hij het werk van de erkende vakbonden waardeert en dat hij hieraan op deze manier uiting heeft willen geven. Elk jaar wordt op nieuw bezien of men de regeling moet continueren. Veel plezier hebben Sjoukje Dijkstra en een aantal Deense kinderen beleefd aan een schaatsles, die de oud-kampioene in Kopenhagen heeft gegeven. Tijdens haar verblijf in de Deense hoofdstad beloofde Sjoukje de kinderen de fijne kneepjes van het kunstrijden te leren. De les werd een groot succes. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Nederland „exporteert" in vrij ruime mate zijn intellect naar hei buitenland. Daaarbij Is vooral Amerika ln trek. Ruim 15 procent van de Neder landse afgestudeerden emigreert naar de Verenigde Staten. Deze uittocht van academici is geen typisoh Nederlands verschijnsel Jaarlijks emigreren ongeveer 1300 academici (merendeels ingenieurs) uit West-Europa naar de V.S. Dat betekent gemiddeld vijf procent van de ..jaarproduktie" van de univer siteiten en hogescholen. Nederland ziet ruim 15 procent van zijn afgestudeerden vertrekken en wordt daarin alleen overtroffen door Zwitserland met 17 procent West-Duitsland en Engeland komen met resp. 8.2 en 7.4 procent op de derde en vierde plaats. Frankrijk komt geheel achteraan met 1 procent De oorzaken voor deze intellectuele exodus moet worden gezocht in de betere arbeidsmogelijkheden en de hogere salarissen in de V.S. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat men erin zal slagen deze uittocht door het scheppen van betere arbeidsvoorwaarden te stuiten, zo menen de deskundigen. Soekarno vraagt om samengaan Rotsvast in het zadel en niet omver te krijgen, zo rijdt deze kegelclub uit Keulen uan baan tot baan. De club vormt een geweldig hechte eenheid: 12 zadels, maar één frame. DJAKARTA (ANP) President Soe karno heeft gasteren te kennen gegeven dat h\j twee lynrecht tegenover elkaar staande Indonesische massagroeperin gen graag zou zien samengaan in een «loor het nationale front een losse fe deratie van Indonesische politieke par tijen en massa-organisaties gevorm de organisatie. De voorzitter van het na tionale front, derde vicepremier dr. Cliairoel Saleh, zei tot verslaggevers na een gesprek met Soekarno in het Merde- kapaleis, dat de president de vorming van een „actiecommando ter verdedi ging van Boeng Karno en z(jn leer" had goedgekeurd om „het enthousiasme van liet Indonesische volk op een geschikte wijze te kanaliseren." De oprichting van het „actiecomman do" volgde op die van het door Soeban- drio geïnspireerde „Soekarnofront", waarin uiterst-linkse leden van de na tionale partij PNI een leidende rol spe len, en van het „Pantjasilafront", waarin alle Indonesische anticommunis tische phrtijen zich hebben verenigd. Dit laatste front heeft de volle steun van het leger. Verleden week kwam het In Djakarta bij een betoging tot vecht partijen tussen aanhangers van beide fronten. De Indonesische studenten kregen dinsdag opdracht naar hun universi teiten terug te keren na daar enkele we ken weg te zijn gebleven om op straat betogingen te houden tegen de omhoog vliegende prijzen en de communistische partij. De minister voor hoger onderwijs, brigade-generaal Sjarlff Thajeb, ver zocht de studenten mee te werken aan het tot stand brengen van een sfeer van De mohammedaanse studentenor ganisatie HMI, die vroeger steeds onder de dreiging van een verbod verkeerde, omdat ze naar van communistische zij de werd beweerd, contra-revolutionair zou zijn, heeft haar ledental zien stij gen van 100.000 voor de staatsgreep tot 120.000 nu. zo werd gisteren meegedeeld. President Soekarno ontving dinsdag 'n delegatie van deze organisatie en beloof de aanwezig te zullen zijn op de ope ningsbijeenkomst van het achtste na tionale congres van de organisatie te Solo, Midden-Java, in mei van dit jaar. De studenten zeiden de president, dat ze geen gevolg konden geven aan zijn verzoek van december jl. afvaardigin gen naar dorpen in Oost- en Midden-Ja- va te sturen om de plaatselijke bevol king daar ln te lichten over de huidige politieke situatie. Een delegatielid zei tegen de ANP-correspondent dat de toe stand in die gebieden nog gespannen De Indonesische „Berdikari" minis ter („Berdlkarl" wil zeggen „op eigen benen staan"), T. Parrlede, zal begin volgende maand naar Europa vertrek ken om de mogelijkheden tot verbete ring van de kwaliteit van de Indonesi sche exportprodukten na te gaan, zo werd nog bekendgemaakt. Het is niet bekend welke landen de minister zal be- Zedendelicten inet kinderen ontdekt VALTHERMOND (ANP) De rijkspo litie heeft tegen een inwoner van Valther- mond tDrente), de 42-jarige A. L. W.t gehuwd en vader van twee kinderen, proces-verbaal opgemaakt omdat hy ln een tijdsverloop van meer dan een jaar regelmatig onzedelijke handelingen zou hebben gepleegd met een meisje van elf en een van dertien Jaar. Eeret een half jaar nadat de laatste keer een dergelijk delict was gepleegd, kregen de ouders van de twee kinderen lucht van de zaak.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5