SUCCESSEN VOOR KANGEROES-TEAMS Cor van Tol naar Zwitserland DINSDAG 25 JAUNARI 1966 DE LEIDSE COURANT BERT JONK EXPOSEERT IN „PARDOEZA" de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Voor de Leid se kantonrechter LEIDENAAR MAAKTE CARAMBOLE TIJDENS CLANDESTIENE RIT LEIDEN RIJNZICHTBRUG AANGEVAREN Gistermiddag tieu over half vier ver- oorzaakte de passage van het motor schip "Spes" bij de Rijnzichtbrug enige moeilijkheden. Het schip had een nogal grote diepgang. Daardoor kwam de stootrand onder het remmingswerk te recht, dat gedeelteiyk vernield werd. Het wegverkeer, ondervond nauwelijks enige vertraging door dit incident. IJ ET UNIVERSITAIR Trefcentrum Pardoeza heeft zich geschaard on der de Leidse gelegenheden, waar kunst den volke kan worden getoond, eventueel onder het genot van een drankje. Het is de bedoeling als het gisteren begonnen experiment ten minste slaagt om in Pardoeza re gelmatig exposities van beeldende kunst te organiseren zoals dat ook sinds jaren gebeurt in het Academie gebouw door het LAK. Of beider ar tistiek niveau op den duur overeen komst of verschil zal gaan vertonen, zal de tijd moeten leren, maar in Par doeza is men begonnen met een tot nu toe volledig figuratief werkend Leids kunstenaar, de reeds bekende Bert Jonk, sinds enkele jaren werk zaam in Endegeest op de afdeling creatieve arbeidstherapie. INE HEER W. Broeder, lid van de zg. „Begeleidingscommissie, bezig met de organisatie van activiteiten in Pardoeza". heeft de tentoonstelling met een korte inleiding geopend. Hij gaf een summier overzicht van Jonks Treinverkeer Den Haag-Leiden 5 kwartier gestremd Vinkbrug sloot niet goed Tussen half negen en kwart voor tien vanmorgen is er tussen Leiden en Den Haag geen treinverkeer mogelijk geweest. Bij het dichtdraaien van de Vinkbrug bij Voorschoten, bleek na melijk, dat het veiligheidsslot niet functioneerde. De brug was wel dicht, doch de N.S. nam geen enkel risico. Om kwart voor tien was het euvel weer verholpen. Vervelend was, dat het net op een nogal druk tijdstip gebeurde. Het per ron te Leiden stond vol met reizigers, die niet konden vertrekken. De NZH, die gelukkig over voldoende reserve materiaal bleek te beschikken werd Ingeschakeld. Met deze bussen werd een continuedienst naar Den Haag on derhouden, zodat het ongemak voor reizigers nogal mee viel. Een ander aspect van de zaak was echter, dat Leiden doorgangsstation is voor het internationale verkeer. De T.E.E.-express heeft men omgeleid via Harmeien en Breukelen. De Be- nelux-trein, die in Leiden normaal stopt, ging in deze vijf kwartier niet verder dan Leiden. De trein uit de an dere richting werd in Rotterdam vastgehouden, zodat de passagiers, zij het met enige omwegen, toch hun aan sluiting hadden. Station Leiden is'dus tijdelijk eindpunt geweest. Enkele technici (foto rechts) dokte ren aan het veiligheidsslot van de Vinkbrug. Om even over half tien functioneerde het slot weer en kon het treinverkeer hervat worden. De consequenties van de trein- stremming waren het duidelijkst te Leiden (foto onder). Op het Stations plein was het drukker dan anders. De treinpassagiers in de richting Den Haag konden hier in gereedstaande bussen van de NZH stappen en hun reis zonder al te veel oponthoud voortzetten. oeuvre en vertelde dat de kunstenaar bezig is „zich min of meer om te schakelen naar de non-figuratieve Daar hebben we overigens op deze eerste Pardoezatentoonstelling weinig van kunnen merken. Het moge dan waar zijn, dat Jonk in zijn recente werk een andere stijl hanteert dan in zijn welbekende topografische teke ningen, het is nog steeds volledig fi guratief, zij het met een sterk decora tieve inslag. II7E MOGEN wel zeggen dat het nieuwe werk grote aantrekkelijk heid bezit. De kleuren zijn helder en fris, de vormgeving en compositie ver raden een sterke persoonlijke toets. Wij wijzen daarbij op het zeer deco ratieve „Vissen (nr. 14), (olie op pa pier), op „Duiven" (7) en op de vlotte pastelschets „Meisjeskopje" (17), die uitmunten door harmonische kleur schakering en fraaie compositie Bij de tekeningen wijzen we op de eerste plaats op het sterke „Rapen burg" (21), op het vlot gepenseelde „Endegeest" (12) en op het ruimte lijke „Gezicht op de Rijn" (4). „Man in kroeg" (13) is een vlotte portret- schets. Van zijn dierstudies moeten we noemen „Paard" (20), dat we reeds op vroegere exposities zijn tegenge komen, en „Koe" (1). IONK doet zich op deze kleine maar goede tentoonstelling kennen als een kunstenaar, die nog steeds een ontwikkelingsperiode doormaakt, die naar ons gevoelen zijn talent als veel- zijdiger doet zien. Wij geloven dan ook, dat deze ontwikkeling gaat in een richting, waarvan wij nog veel kunnen verwachten. Het verloop is niet stormachtig, het gaat langs lijnen van geleidelijkheid, maar bergt nog veel beloften in zich door een ge degen vakmanschap, dat zich niet spoedig zal laten verleiden tot extre miteiten. De tentoonstelling duurt tot 24 fe bruari en is tijdens de normale ope ningsuren van het Universitaire Tref centrum te bezichtigen. Niet slechts door hen, die behoren tot de Leidse Civitas. WPR. LEIDSE UNIVERSITEIT BIERTAPWEDSTRIJD IN „PARDOEZA" Op" 25 februari wordt In het universi tair trefpunt „Pardoeza" aan de Doeza- straat een blertapwedstrjjd gehouden voor alle studenten, senaatsleden en le den van de wetenschappelijke, téchnr- sche en administratieve stayen. De win naar krijgt een beker en mag zich Amateur-kampioen Biertapper van de Universitaire Gemeenschap Leiden noe- „POEDELPRIJS" staat open voor eenlingen en paren, een lingen moeten zowel het biertje tappen als het aan de jury uitserveren, terwijl bij de paren dit laatste door de dame gedaan wordt. Van verschillende zyden zijp prpzen toegezegd, waaronder een „poedelprijs" voor de laagst geklasseer de (n). De wedstrijden, waarbij toeschou wers van harte welkom zijn, beginnen om half negen. De deelnemers moeten een half uur tevoren aanwezig zijn om een kleine demonstratie bij te wonen. Men kan zich nu reeds inschrijven in Pardoeza, Doezastraat 43, tegen beta ling van één gulden inschrijfgeld per paar en 50 cent per persoon. De bier- tapwedstryd wordt georganiseerd met medewerking van de N.V. Amstelbrou- Over de minachting, die een 45-jarige restaurateur uit Lelden bij herhaling de wet aan de dag had gelegd, waren de magistraten gisteren slecht te spreken. Hoewel verdachte verstek liet gaan werd zijn zaak aan de open baarheid prijsgegeven. Hierbij bleek, dat de restaurateur al eens een fikse boete had gekregen wegens het rijden zonder rybewijs en desondanks toch weer clan destiene autoritten maakte. Tpdens een van deze ritten raakte hy op de Acht- hovenseweg te Leiderdorp in een slip met als gevolg, dat zijn auto via een lichtmast tegen een boom carambo leerde. De officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, hekelde verdachtes minachting voor de wet en gebrek aan verantwoordeiyk- heidsgevoel in hoge mate. Hy onthulde, dat verdachte voor dezelfde feiten t.w. een aanrijding en het rijden zonder rybewijs nog pas kort geleden tot een hoge geldboete was veroordeeld en hiervan blijkbaar niet erg was geschrok- In verband hiermede eiste hy nu in zake de botsing een geldboete van 100,- subs. 20 dagen en eenzelfde boete voor het wederom ryden zonder enige bevoegdheid hiertoe. „Als stok achter de deur" vroeg hy tevens de onvoor waardelijke ontzegging van het bestu ren van een motorvoertuig voor de tijd van zes maanden, zodat de restaurateur een extra zwaar vonnis wacht, indien hij binnen genoemd tydsbestek weer „op heterdaad" achter het stuur van een motorvoertuig wordt betrapt. De kantonrechter, mr. W. de Koning, was het met een en ander volkomen eens en vonniste derhalve geheel conform. LEVENSGEVAARLIJK Een 20-jarige monteur uit Den Haag liet eveneens verstek gaan. De drie ge tuigen echter niet. Uit hun vrijwel eens luidende verklaringen bleek, dat de mon teur op de Papenlaan te Voorschoten met een door hem bestuurde auto was gaan inhalen en daarbij gedeeltelijk op de rybaan van het tegenliggend ver keer rijdend, met een tegenligger in bot sing was gekomen. „Die tegenligger was al zeer dicht genaderd en toen wij verdachte zagen inhalen dachten wij, dat kan niet goed aflopen", aldus de strek king van hun verklaringen. Verdachtes destijds tegen de politie afgelegde ver klaring, dat de ingehaalde auto onver wacht naar links uitweek en hij dus „naar links gedwongen werd" wezen de getuigen als „een pertinente onwaar heid" resoluut van de hand. „Weer zo'n levensgevaarlijke inhaal- manoeuvrej die wonder bovefl wonder voor alle betrokken partijen nog betrek- keiyk goed is afgelopen", verzuchtte de officier. Hy eiste ter correcte een boete van 100,- subs 20 dagen. De kantonrechter vond de overtreding dermate laakbaar, dat hij de eis nog te mild vond en derhalve naast de geld boete van 100,- ook nog vonniste met een voorwaardelijke ontzegging van verdachtes rybevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftyd van ZELF BETALEN „Ik reed inderdaad wel wat hard. maar dat komt, omdat ik ergens m'n overjas had laten liggen en daar zaten enige voor my zeer belangrijke papieren in", aldus gaf een 26-jarige chauffeur uit Leiden indirect toe, dat hij nog al wat risico had genomen. Aan zijn haas tige in de late nacht van de 13 no vember jl. ondernomen rit kwam op de Vinkweg te Voorschoten een abrupt einde. Abrupt en schadelijk, want al slippende vloog de door hem bestuurde auto achtereenvolgens tegen twee nabij de spoorweg-overgang staande NS- lichtma8ten op en produceerde zodoende m schadeclaim van ruim 5.000,-. Overigens kon verdachte voor de slip- party geen verklaring geven. „Het was lees ik in het proces-verbaal de auto van uw baas en u mocht er niet mee rijden. Gezien de schade zal hij bepaald niet blij zijn geweest met stunt", onthulde de kantonrechter passant" nog. „Hij was inderdaad erg woedend", beaamde verdachte. Daar oorzaak van een en ander „de mist was gegaan", luidde de enige con clusie waartoe de officier kon komen: ,Een weer onverklaarbare zaak". Ge zien de ernst ervan eiste hij zowel een geldboete van 75,- subs 15 dagen als de voorwaardeiyke intrekking van ver- Wilt U iets weten SUCCESSIERECHTEN: - De vrystel- ling van successierechten is nu gebracht op 250.000,- wat wordt daar nu onder verstaan? Als ik kom te sterven en ik een gezin met acht of negen kinde en ik laat 249.000.- na, behoeven zy dan daar geen belasting voor te be- TAXATIE Als ik mijn bezittingen laat hertaxeren voor de belastingen en ik heb een beëdigd taxateur, moet de fiscus daar dan genoegen mee nemen. Als hij het er niet mee eens is, kan hij dan zelf taxeren en moet ik dan met een eventuele hogere taxatie genoegen nemen of kan ik mij dan weer op mqn taxateur beroepen? vraagt de heer A. H. Antwoord: 1 Successierecht is verschul digd door de erfgenaam en niet door de erflater. Per erfgenaam geldt dus een vrijstelling, voor ieder afhankeiyk van zyn eigen familieband met de erflater. Voor de achtergebleven echtgenoot geldt met ingang van 1 januari 1965 een vrij stelling van 250.000,- voor minderja rige kinderen 9.000.- plus 2250,- voor ieder jaar (naar boven afgerond), dat het kind jonger is dan 21 jaar, en voor óverige familieleden In de rechte iyn 6.000,-. 2. De fiscus is niet gebonden aan uw taxatie ln uw opdracht van een beëdigd taxateur. Bent u het met de taxatie van de fiscus niet eens, dan kunt u bezwaar maken en in beroep gaan en daarby uw taxatierapport als bewys gebruiken. ZOETERWOUDE dachtes rijbewqs voor de tyd van vier maanden met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte verzocht uiterste clementie. „Ik moet alles zelf betalen". Het vonnis luidde inzake de geldboete echter con form en t.a.v. de voorwaardeiyke ont- uit de gisteren i zegging nog iets zwaarder t.w. 6 maan- j ceerde toelichting op de uitvoering den met een proeftijd van 1 jaar. „U de exploi'tatieverordening zouden verdient die correcties volkomen", vond keerde conclusies getrokken kunnen PAUZE de rechter. „Het komt helaas maar al te vaak voor, dat ook bromfietsers met onver minderde snelheid „zebrapaden" oprij den of te laat afremmen en zodoende een grote dosis gevaar voor oversteken de voetgangers scheppen", aldus de of ficier in zijn requisitoir tegen een 21- jarige betonwerker uit Katwijk. De be tonwerker stond terecht, omdat hy per bromfiets een oversteekplaats op de Molentuinweg ter plaatse was opge reden en wel op het moment, dat een aantal kinderen overstak. „Ik kon niet tijdig genoeg stoppen", kon verdachte slechts tot zijn „verdedi ging" aanvoeren. „U reed volgens de ge tuigen ook veel te hard", repliceerde de rechter. Temeer daar op de oversteek plaats enige z.g. „klaar-overtjes" hun „spiegelei" voor een ieder duidelijk zichtbaar hadden opgestoken, namen officier en rechter het verdachte zeer kwalijk, dat hij door was gereden en een jongetje omver had gereden. „Een ernstig feit" besloot de officier zyn requisitoir en eiste daarna een geld boete van 75,- subs 15 dagen -alsmede de onvoorwaardelijke ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorvoertuig (incl. bromfiets) voor de tyd van 6 maanden. „Ik heb geen fiets en weet niet hoe ik 's morgens vroeg naar m'n werk moet als ik niet meer op m'n bromfiets mag rijden", benutte verdachte zijn laatste woord. De kantonrechter liet het daarom ditmaal nog bij een voorwaarde lijke ontzegging met een proeftijd van 1 jaar, doch vonniste inzake de geld boete conform. worden. Volledigheidshalve laten wij hier de letterlijke tekst volgen van het laatste gedeelte van deze toelich ting. Hierin wordt gesproken over de bijdrage die in bepaalde gebieden dient te geschieden naar aanleiding van de kosten die gemaakt zijn of zullen wor den voor de aanleg van hoofdriolering en rioolgemalen. Het te investeren bedrag is 1.500.000. De berekende bouwinhoud van 480.000 m3 is gelijk aan 450.000 classificatie m3 inhoud. Het bedrag per classifi catie m3 is derhalve 3.30. De opslag per m2 bouwgrond is derhalve voor de onderhavige gebieden: 1 6.30 (oppervlakte werkelijk bouwterrein) x 1.- INBRAAK BIJ DE V.A.M. TE VOORSCHOTEN In de nacht van zondag op maandag hebben onbevoegden zich toegang ver schaft tot de kantoren van de V.A.M. aan de Papelaan te Voorschoten. Men drong binnen door een raam van de z.g. examenhal. In de kantine werden enkele automaten vernield. Men bracht ook een bezoek aan de boven ste etage. In verband met de stand van het onderzoek kon de politie ons nog geen nadere inlichtingen ver strekken. VOLLEYBAL Twee Kangeroesteams hebben hun aanhang gisteravond in de sporthal aan de Morssingel een plezierige avond bezorgd. In de eerste wedstrijd bleven de dames met 31 duidelijk de meerdere van het Hilversumse G.V.C., waarna de reserve herenploeg prettig verraste met een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende 30 zege op het Haarlemse Alliance 22. KANGEROES—G.V.C. FRIS SPEL De 10 punten verschil op de rang lijst tussen Kangeroes en G.V.C. kwa men in de gisteravond tussen beide teams gespeelde wedstrijd ook duide lijk tot uitdrukking. Tegenover het frisse en vooral aanvallende spel van de Leidse dames kon G.V.C. vaak al leen maar een weg is weg spelletje stellen en deze meerderheid drukte De jonge Alphense wielrenner Cor van Tol, die zich in korte tijd via zijn plaat selijk kampioenschap heeft opgewerkt tot open provinciaal kampioen cycle- cross voor amateurs, heeft door bemid deling van Jan Cornelissen een uitnodi ging ontvangen om op zaterdag 19 febr. a.s. deel te nemen aan de te Bingeli by Bazel in Zwitserland te houden cross. De bekende Duitse coach Bert Sum- ser, die al menig talent naar de top be geleid heeft, was 1.1. weekend te gast bij de Nederlandse atleten (sprint en ïiddenafstand). In de omgeving van CIOS in Overveen verzorgde hjj enkele buitentrainingen en in een van de lo kalen van het sportinstituut gaf hij op deskundige en boeiende wyze theo retische les aan onze prominente atle- Onder meer aanwezig waren: Rob Heemskerk, Fred. v. Herpen, Jaap Smit, Henk Snepvangers, Chris Konings. Ge heel links op de foto zittend in 't raam der Ned. Kamp. 400 m. Thomas v. Rooyen van de Bataven. Kangeroes uit in tweemaal eèh 159 setzege. Maar toen Kangeroes in de 3e set de zaken wat kalmer ging aan pakken, veerde G.V.C. op. Kangeroes zag haar voorsprong als sneeuw voor de zon verdwijnen en hoewel vooral Suus Verhoekx, Ans Vrielink en Hon- ka Kruts fel in de aanval gingen, wist G.V.C. deze set met 1115 op haar naam te schrijven. Een gewaarschuwd Kangeroes nam in de 4e set geen enkel risico meer. Uitstekend serveren van Tranny Horst en goed aanvalswerk d. Plas basis voor een 158 setzege. door de eindstand op 31 in het vo deel van Kangeroes werd bepaald. Heden: de bekering van Paulus. MET DE NEK AANGEKEKEN Keien in geschiedenis mogen ons op de vingers tikken, maar ons is geen geval bekend zo scherp zwart-wit als van de man die van Saulus Paulus werd. Zonder een voor de buiten wacht bekende reden draaide hij om als een populierenblad en werd van een verklaarde tegenstander een ver klaarde vóórstander van Christus. Hij werd deswege door vriend en vijand met de nek aangekeken. Paulus was de eerste die zich dat kon indenken. Zijn karakter, fel en strijdvaardig, en zijn faam van knap schriftgeleerde hadden hem eer en aanzien geschon ken. Het moet voor hem een barbaar se vernedering zijn geweest voor het oog van het rechtzinnig Jodendom vaandelvlucht te plegen. Wij allen kennen uit de „Handelingen" de gang van zaken, de gewelddadige ingreep op de weg naar Damaskus. Het was een overdonderende „late roeping" op een niemand en niets ontziende wijze, die hevig botst met de gemakkelijke opvatting van het christendom, die we onszelven aanpraten. O. L. Heer is zo mak niet, niet voor Zichzelf en niet voor anderen. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Tom Jones (18 j.) Dagelyks: 2.30, 7.00 eo 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Lido: Mv fair Lady (prol. a.l.) Dagelijks: 2.30 en 8 uur. Zondag: 2.30 en 8 uur. Luxor: Victorie in de Pacific (14 j.) Wo.: Avonturen van Prins Valiant (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Beslist niet op zaterdag (a.l.) Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: The Collector (volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Spaanse driften (str. volw.) Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT KORRELTJE MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 24 jan., Bloemen Irissen: Wedgwood 3.60; Freesia's 1.051.90; Narcissen: Early Glory 701.05; Fortuna 7590; Carl ton 8090; Whrestler 8085; Golden Adry Harvest 1.00—1.15; Tulpen: v. d. Eer- Suus Verhoekx legde de den 1.20—1.30; Wintergold 1.00—1.25; ic o Rose Copland 1.351.80; White Sail 1.15—1.25; Krelage 90—1.10; Lustige Witwe 1.001.25; Preludium 1.00— 1.35; Paul Richter 1.251.30; Emmy Peeck 1.251.45; Olga 1.101.15; Apel doorn 2.452.60; Karei Doorman 2.20; Golden Harvest 1.451.60; Sulphur Triumph 901.15; Prominence 1.10 De duidelijke J-0 nederlaag van ^0; imperator 1..00-1.10; »nt 170; vorige week tegen Oelopus aat Kan- J;'0- V Et™ geroes 2 nog lang niet lekker. Voor ^0; eigen publiek wilden Wvbe Pera c.s. o? d cr -^1 tristpr.ivnnrt wpI pptkj inl^n vion urtnr. Rose 31G.J. Sim 35, ForSlthia KANGEROES 2—ALLIANCE 22 OPPERMACHTIG gisteravond wel eens laten zien toe zij in staat waren en hiervan werd Alliance 22 het slachtoffer. Uitstekende set-ups van Daan Car- ree en Hans Dreef stelden Kees de Rooy, Jaap v. d. Sande, Peter Kwes- troo en Wybe Pera steeds staat in de aanval te gaan 3046 per stuk. TER AAR 24 jan. Groente Witlof 1 1,07-1,18; II 72-1,04; stek 5-8; andyvte 1,00; prei 96; uien 10-11; idem nep 3; spruiten export 77-1,25; binnenland 31- 86 alles per kilo. j RIJNSBURG 24 jan. Bloemen Lange kansen lieten de Leidenaars n.el on. ™peg: Apeldoorn 250-290. Roland 200- benut, getuige de cjfers waarmee de 330; ?ud™*Cr Copland 185-190: le en 2e set werden gewonnen: 15-5 Pem,e!" If Y- tïïTSJfJ ,a en 15—2 Eerst in de 3e set nam de low 155"16°: Fire star 15°: Winter Gold aanvalsdrift van Kangeroes 2 wa™ af l35',1^ pflf;,ErtludiUm waardoor Alliance 22 zich wat aan de i ^^0 i'^ v druk kon onttrekken. Gevaarlijk kon- ,up 0; f?' ö5"8£r Nar~ den de Haarlemmers echter niet wor- G®ra"lum.,1^:onG°},d,;a den, want ook in de Kangeroes-verde- Carlton 110-120; Californie 95- diging klopte het gisteravond wonder i22na"elp"bos' Am0^^8- ro^ wel. Door een 1510 setzege eiste rose 350°-4200 Sim wit Kangeroes 2 tenslotte de volle winst 3200-4000; Sim G. J. 3300 per 100. voor zich op. Averse Hyacinten 25-33 per stuk.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3