AL VOOR f4990: RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200 A Elfde congres Italiaanse CP Vanavond in de ellier IIADIO UW MENING Chefarine 4 pagina 2 de leidse courant dinsdag 25 januari 1966 In Dordrecht geen victorie r)lRECTE invloed op de verkie zingen of op de politieke constellatie heeft een beginselpro gramma in Nederland maar zelden. Een paar onvoorzichtige verkla ringen in de Kamer of voor de televisie en een wat ontactisch geformuleerde strijdkreet in het manifest waarmee ze volgend jaar de verkiezingen zou willen ingaan, kunnen de WD bijvoorbeeld heel wat meer schade berokkenen dan de misère waarmee nu de geboorte van een nieuw beginselprogram gepaard is gegaan. Toen de oude SDAP zich tot de Partij van de Arbeid omge vormd had, kwamen er geen ver kiezingsresultaten uit de bus die wezen op een gunstige omwenteling onder het kiezerskorps. Evenmin geloven we dat de verdere uitwer king van de suggesties der struc tuurcommissie van de KVP tot een andere politieke constellatie in Nederland zou leiden. En toch is het zaterdag in Dor drecht voor de oude garde van de WD een droeve dag geworden. Want in plaats van in het teken van de victorie zijn de pogingen om de liberale partij principieel in een moderner, aantrekkelijker jasje te steken, uitgedraaid op een demonstratie van innerlijke ver deeldheid. WANT men moet zich niet ver gissen over de reikwijdte van de in Dordrecht gebleken tegen stellingen. Het ging daar in de kern van de zaak niet om het al dan niet vermelden van Erasmus, niet om een doorleefde oppositie tegen het primaat van de consti tutionele boven de parlementaire democratie; het ging ook niet in wezen om de éne of de andere visie op publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en overlegvin het be drijfsleven. De botsing in Dordrecht was er vooral een van de oude liberale garde en de WD de garde die in 1947 het politieke liberalisme in de Staten-Generaal weer vorm gaf en de al jarenlang bestaande oppositie van jongeren en niet meer zo heel jonge critici, die een neo-liberalisme begeren dat minder let op de-'vterdienstéïr in het -verle den dan op de kansen in de toe komst. De persoonlijke nederlagen die de liberale staatsman en partij nestor prof. Oud bij meer dan één discussie moest incasseren sym boliseerde deze kentering meer dan het slecht werkende roer dat in de handen van de weinig opvallende partijvoorzitter ir. Van de Pols bepaald niet hèt instrument scheen dat een vaste koers kon realiseren. Was ook niet veel-betekenend. dat de algemene vergadering lang verzet bood tegen de procedure om over de verdere afwerking van het program plus de invoeging van talrijke amendementen en toetsing van nog niet behandelde punten buiten haar om te laten beslissen. We hebben wel de idee dat WD- ers in de redactiecommissie en de partijraad die mentaal dichter bij de oppositie dan bij de oude garde staan, wel zullen zorgen dat het standpunt-Oud achter de schermen niet geruisloos de invloed gaat herwinnen die het zaterdag onder veel gedruis voor het voetlicht verloren bleek. ECHT spannend wordt de situa tie binnen de WD echter pas, wanneer over enige tijd (begin volgend jaar moeten de beslissin gen praktisch gevallen zijn) de partij haar politiek program via de volgende parlementaire periode en haar kandidaten voor de nieuwe fractie aanwijzen gaat. Mr. Toxo- peus zal ongelooflijk handig inoe fen manoeuvreren om voor de WD tegen die tijd de indruk naar buiten te scheppen van een homo gene en vastberaden groep met een vastberaden blik op de pro blemen van het heden en de toe komst. Men zal zich zeker afvragen, of de WD van vandaag veel op te brengen heeft als het aankomt op interne politieke homogeniteit. Ook van liberale zijde is de chris ten-democratische partij dikwijls verweten, dat ze op hun (naar li berale visie ondeugdelijke) grond slag innerlijke verdeeldheid met een vaag programma proberen te camoufleren. Na de kleine chaos van Dor drecht vragen we ons af, wat de WD hierop als beter voorbeeld in te brengen heeft. Misschien hoopt men het weer met een omroep- requisitorium of iets dergelijks te kunnen redden of met schérpe kritiek op het beleid van een kabi net zonder liberalen. Maar dan zal men om bij de politiek niet-verblinden succes te kunnen hebben tctëh"wel iéts beters mp.eten vinder), op1 princi pieel op terug te kunnen vallen dan het armetierig geesteskind van de mislukte synode" van Dordrecht. Neen, dat wat geen uitgangs punt voor een victorie (Aiotrt Bant u zeker van een Volkswagen tót en-mét. MET de degelijke noeste VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit In de steek laat. BIJ welk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem plaat. MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voorhoge gemiddel dent). MET de altijd voor u klaar staande VW-service (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen!). MET de hoge Inrullwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even een afspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit In deze V.W. v.a. f 4990,-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. is met Tót-en-mèt I ROME. (U.P.I.). In Rome heeft van daag de Italiaanse communistische partij machtigste in het westen haar elfde congres geopend met leiders die bereid zijn uit Italié s gevaarlijkste regertngscriais de grootst mogelijke munt te slaan. De secre taris van de partij. Lulgt Longo. die voor het eerst een partijcongres leidt sinds het overlyden in 1964 in de Sovjet-Unie van Palmiro Togliattl. zal vrijwel zeker aan dnngen op een stem van de communis ten in Itallë's volgende regering Aan het congres zal worden deeigenomen door 871 gedelegeerden die d«- 1 615 296 gere gistreerde leden van de Italiaanse com munistische partij zullen vertegen woord i gen. Onder de gasten bevindt zich de Rus sische theoreticus Mikhail Soeslol Peking heeft de uitnodiging om een delegatie te sturen, genegeerd. Albanië. de bondgenoot van China, heeft geen uitnodiging gekr Ontslag stafchef Luxemburg LUXEMBURG. A F P De stafchef van het Luxemburgse leger, kolonel Robert Winter. Is van zijn poet ontheven en krijgt een speciale functie" op het minis terie van de strijdkrachten, zo is officieel meegedeeld Al maanden was er sprake van een gespannen verhouding tussen kolonel Winter en de minister van de Strijdkrach ten. Marcel Fischbach. De stafchef had felle kritiek op de door de minister door gevoerde hervormingsmaatregelen in het leger. De plaatsvervangend stafchef, kolo nel Oscar Heldenstein. volgt voorlopig kolonel Winter op. ANTENNE TELEVISIE Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19 00 Nwa 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les. 20.00 Journaal; AVRO: 20.20 The SkjTnastersshow. muzikaal amusement tgv. 20-jarig bestaan van dansorkest The Skymasters. 21.20 Melissa, tv-spel. 22.10 Internationale bokswedstrijden te Rotterdam: NTS: 22.50 Journaal. 22.5523.25 Teleac. Samen leven nu en morgen. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws: KRO: 20.01 Het grote avontuur, docu mentaire over de geschiedenis van de Ver Staten v. Amerika. 20 50 Demon stratie van koperen blaasinstrumenten. 21.50 Onze man in Londen; NTS: 22 15 Journ.; CVK-IKOR: 22.20—22.50 Dichterbij: religieus progrmama. Woensdag NEDERLAND II de jeugd. Hedenavond HILVERSUM. Onder de titel „Brengt HILVERSUM I (402 m) KRO: Jubilerende Skymasters met éigen shoiv Vic Dana in Nederland t HEEMSTEDE. De Amerikaanse tie- neroter. Vic Dana, maker van de hit „Red J roses for a blue lady" .brengt tussen 3 en 11 februari een tweedaagsbezoek aan Ne- derland voor enkele t.v.-opnamen. Aanvankelijk zou Vic Dana tijdens het J vorig jaar gehouden Grand Gala du Disque in Nederland optreden, doch toen hield een lucratief contract voor de Dean Mar- tin t.v.-show hem in Amerkia Hij arrl- veerde reeds zondag in Europa voor een J optreden tijdens het San Remo Songfes- tival in Italië. Minister Cals leidt vluchtelingen- program in A.V.R.O.'s dansorkest „The Sky masters" werd twintig jaar geleden opgericht. Dit gebeuren werd door de A.V.R.O.-radio reeds op 20 ja nuari herdacht. De A.V.R.O.-t.v. doet het vanavond met een muzi kale show, waarin het Jubilerende orkest het middelpunt vormt. Aanvankelijk stond het orkest bekend als „The Red, White en Blue Stars" onder leiding van Willy Kok. Via een prijsvraag werd het orkest „omgedoopt" tot „The Skymasters" met PI Scheffer als dirigent. Pas in 1951 kwam Bep Rowold als opvolger van Pi Scheffer bij het orkest, dat ondertussen ook een flink gewijzigde samenstelling kreeg. Vanavond is het orkest te zien met al de zangers en zangeressen, die in de loop der jaren het vocale gedeelte voor hun rekening hebben genomen: Annie de Reuver. Wim van de Beek. Annie Plevier, Karei van der Velden. Greetje Kauffeld, Jan van der Most, Joke van den Burg en John de Mol. Verder zijn ook de instrumentale solisten uit hun carrière te zien: Wim Abma, Rudi Bosch, Rudi Brink. Henk Eikenbout, Gerard Engelsma, Bep Rowold en Sander Sprong. (Nederland I, 20.20). Woensdag ..Melissa", nieuwe thriller van Francis Durbridge De nieuwe serie „Melissa" is nu al de vijfde, die van de schrijver Francis Durbridge op het scherm verschijnt. De thriller begint op de dag. waarop Guy Foster voor de zoveelste maal een baan voor zijn neus voorbij ziet gaan. Uiteraard is hij dan niet in de stemming: om met zijn vrouw. Melissa, naar een verjaardags feestje te gaan. Zij gaat alleen, maar belt hem in de loop van de avond op met het dringende verzoek naar het huis van een invloedrijke journalist te komen. Als hjj voorbij een park komt, wordt hij door een dienstdoende rechercheur even mee naar binnen genomen en krijgt de schrik van zijn leven. (Nederland I. 21.20). veilige haven", zendt de J NTS maandag a s. een programma over de actie Vluchtelingenvcrvoer uit. dat j ingeleid zal worden door mlnlster-prcsi- dent mr. J. M.uL- Thir Cals rr yooraf wordt dat de noden op het gebied 18.00 Intern, volksliederen. 18 20 Zend tijd politieke partijen: CHU18.30 RVU: Lezing, 19.00 Nieuws, actuali teiten. 19.30 Operamuziek, 20 10 Mod. pianomuziek. 20.40 Stereo: Klass/" en' mod muziek. 21.30 Kerkorgelconcert, kort; filmpje, ,ver.t»Wdi>, 21.55, De Zingende kerk: f bloemlezing. Demonstratie koperen blaasinstrumenten Instrumenten extra Teneinde het publiek meer vertrouwd te maken met de instrumenten van het orkest, heeft de K.R.O.-t.v„ in samenwerking met 't Concertgebouw orkest een aantal uitzendingen geor ganiseerd, waarin de diverse groepen het voetlicht worden gebracht. Was de vorige keer HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7 20 Gram-, 7.45 Radio krant. 8 00 Nieuws. 8.10 Gewijde muz., 8.30 Nieuws. 8 32 Zingen In de morgen. 900 v. d. zieken. 9 35 Waterstanden. 9 40 v. d vrouw. 1010 Gram.. 10 30 Morgendienst, 1100 Gram. 11.15 Schoolradio. 1145 Gram 12-27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12 40 Ned. herv. kerkdienst. 13.00 Actualitei ten, reportages, gram-, 13.40 Koorzang, 14 00 Boeren en burgere in Buiten- veen. hoorspel. 14.20 Gr.. 14.50 Koor zang. geestelijke liederen. 15.50 Bijbel- veltelling v.d. jeugd. 16 00 v.d. jeugd. 17.00 Instrumentaal kwartet, 17.20 Eurojazz. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving (lezing) HILVERSUM II (298 m) VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgymn7.23 Gram. plm. 7.30 wegeninformatiedienst. 800 Nieuws, 8.10 Gram., reportages. 9.00 Praatje vd. vrouw. 9.05 Klass. gram VPRO: 9.40 Schoolradio: VARA: 10 00 Gram. muz.. 10.45 v. d kleuters. 11.00 Nieuws, 11.02 v. d. vrouw. 11.40 Radio Kamerorkest. 12.00 Stereo: licht instru mentaal septet. 12.22 Voor het platte land. 12 27 Nws. 23.30 Stereo: Salon orkest, 13 00 Nieuws, 13 10 Actualitei ten. 13.25 Orgelspel: amusementsmuz.. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Stereo: klass. en mod muziek.. 15.00 Voor de jeugd, (om 16.00 nieuws). 17.00 v. d. zieken. 17.30 Stereo: Tango-Rumba orkest HILVERSUM III (F.M.-kanalen) NRU-KRO: 9.00 Nieuws, gevar. platen- programma, 10.00 Nieuws, actualitei- de slaginstrumenten, deze maali-wordthet podium vrijgegeven ten, 10.05 Betty: licht platenprogr., het vluchtelLngenvervoer nader onderstreept. J Godsdienstig progr.. 22.30 Nieuws. 22 40 Het programma werd gemaakt naar J n" aanleiding van de Nationale Actie ..Be'zegel' hun Vlucht" ten bate van het ICFM-vluchtelingenvervoer. In verband met deze uitzending begint het NTS- joumaal pas om 20 05 uur voor de koperen blaasinstrumenten. Na afloop van de demonstratie voert het orkest een drietal stukken uit, waarin juist die groep instrumenten uit het gregoriaanse reportoire. 22.15 te horen is. Regie: Jurriaan Andriessen. (Nederland n, 20.50). Duitstalig trio overvalt snoepfabrikanten KERKRADE. (A.N.P.). De recherche van de politie te Kerkrade heeft Inter pol ingeschakeld btj haar speuren naai drie Duitssprekende mannen, die zondag avond een brutale overval pleegden In de woning van de snoep- en suikerfabrikant Wolters te Kerkrade-Bleijerheide Op die avond belden de drie met revol vers gewapende en gemaskerde mannen aan de voordeur van de woning aan. dron gen het woonhuis binnen, sleurden de tele foon van de muur en eisten, het echtpaar Wolters onder schot houdend, al het geld dat voorhanden was, op. Doordat een buurvrouw toesnelde op het hulpgeroep van het twaalfjarig dochtertje, dat van uit een van de ramen op de bovenverdie ping aan de straatzijde de buurt in bewe ging bracht, mislukte de overval. De buurvrouw, die net aan de greep van de overvallers kon ontkomen, alarmeerde de politie waarop het brutale trio zonder enige buit de vlucht nam en waarschijn lijk de enige honderden meters verder ge legen Nederlands-Duitse grens passeerde De gehele maandag en dinsdag is in Duits land naar de daders gezocht. Tot nog toe zonder resultaat. Zwitserse documentaire over Nederlandse bejaardenzorg DEN HAAG. Een team van de Zwitserse televisie maakt sedert gisteren opnamen voor een documentaire over de verzor- J ging van bejaarden in Nederland. Uit een reeent onderzoek is de Zwitsers ge- bleken dat ons land in Europa de toon aangeeft op het stuk van de huisvesting van bejaarden. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18 25 Orkestmuziek. 18.55 v. d. kinderen. 19 00 Gesproken brief uit Parijs. 19 05 Gamelan: Indonesisch progr 19.35 Klass. kamermuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Liedjesprogr20.30 Vier Sans. radio- strip. 2100 Licht muziekprogramma. 21 45 Amusementsmuziek. 22.25 Praatje. 22.30 Nieuws, actualiteiten. 23.00 Jam- en dansmuziek. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) - Van 18 00 tot 20 00 uur. vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18 00 Veronica's jukebox. 19 00 Joost mag het weten. 20.00 Discologie, 21.00 Non stop popu- Massenet en Verdi door Cora Canne Meyer Cora Canne Meyer is een van de weinige Nederlandse vocalisten, die ook in het buitenland bekend heid genieten. Door de nieuwe koers, die de Nederlandse Opera tegenwoordig bewandelt, treedt zfj helaas weinig ln Nederland op, waardoor de liefhebbers zijn aangewezen op de concerten, die zo nu en dan via de radio worden uitgezonden. Vanavond zingt zfj via de K.R.O.-radio enkele stukken uit „Werther" van Massenet en „Un ballo in maschera" van Verdi, begeleid door het Promenade Orkest onder leiding van Leo Driehuis. (Hilversum I, 19.30). idem. 20.3o Hoorspel. 21.45 Kamermuz BRUSSEL Frans (4A4 m) 19 08 Nwe gram. platen, 20,00 Opera, 22.15 Jazz. NDR-wDR (309 m) - 20.00 Dansmuz.. 22 00 Orgelmuziek. 23.00 Klaas, muziek. 11.00 Nieuws, actualiteiten, licht pla tenprogr. en. praatje, 12,00 Nieuws, actualiteiten, gevar. platenprogr., 13.00 Nieuws, actual, en gram.muziek, 14 00 Nieuws, actualiteiten, licht, platen- programma; NRU-AVRO: 15.00 Nws, licht gram.muziek, 16.00 Nws. Volks liedjes. 16.30 Rhythm and blues (gr 17.00 Nieuws, verder tot 18.00 uur De zingende bougie: gevarieerd platen- programma voor automobilisten. RADIO VERONICA (192 m) - Van 8 00 tot 20 00 uur, vlak «voor het hele uur: Nieuwsberichten - 7.00 Ook goelemorgen. 9 00 Muziek terwijl u werkt, verzo^kpiatenprogramma. 1000 Koffietijd. 1100 Huisvrouwenprogr.. 12 00 Gezellige muziek. 14 00 Voor de jeugd, met o a. teenagershows. Nederl. BRUSSEL Nederl (324 meterl 12.03 Lichte muziek. 13.20 Kamermuziek. 15.15 Voor de kinderen. 16,24 Jazz. 17J5 Dit i: len een aanleiding voor de Zwitserse t.v de situatie in eigen land te toetsen die in Nederland In drie dagen zul- bezocht worden ..De Drie Gast- Het programma Hilversum I heeft een j wat ernstiger karakter dan dat via Hil- i versum II. waarin meer populaire pro- i gramma-onderdelen voorkomen. huizen -', in Arnhem, ..De' valkenburcht Bede prognnrart in Oqsterbeek stichting ..Huize het Oos ten" in Bilthoven. het Gem Bejaarden centrum Moerwijk te Den Haag en het Pensioentehuis van de Stichting ..Avond rust Duinhage" In Den Haag Tn aansluiting op het bezoek van het Zwit serse t.v.-team zullen enkele Zwitserse gereontologen ln de komende weken 'n studiereis maken door ons land. 20 00 u i minister-presi- .Be zegel" hun Nationaal programma verjaardag Prinses Beatrix HILVERSUM. Ter gelegenheid van de verjaardag van H K H prinses Beatrix wordt via de zenders Hilversum I en II een nationaal programma uitgezonden Commissie Seholten ontbonden DEN HAAG. De regering heeft beslo ten de commissie radio- en t.v.-wetge- ving de zogenaamde Commissie Schol - ten te ontbinden. De commissie heeft van advies gediend over een aantal be langrijke vraagstukken op het gebied van de radio en de t.v. en daarbij ge zocht naar een nieuwe structuur voor het omroepbestel. De erkentelijkheid van de regering is betuigd voor 't vele werk. dat de commissie voor het vervullen van haar taak heeft moeten verrichten. Vakhonden en iverkgevers GANGETJE - TEE. 40Q <1 Liturgische kalender WOENSDAG, 26 januari; Heilige Polycarpus. Mis: Sacerdotes. Rood. Commissie stelt bestuur van Los Angeles voor onlusten aansprakelijk LOS ANGELES (Reuter) De bur gemeester en hoofdcommissaris van po litie van Los Angeles hebben zich schul dig gemaakt aan grove nalatigheid door te verzuimen maatregelen te nemen ter voorkoming van het oproer van verle den jaar augustus in de negerwijk Watts. Tot deze conclusie is een door de Ca- lifornische beweging voor de burger rechten ingestelde adviescommissie van veertien leden onder leiding van de episcopaalse bisschop James Pike geko- jnen. De commissie, waarvan drie ne gers deel uitmaken, heeft haar bevindin gen neergelegd in een rapport bestemd voor de federale commissie voor de burgerrechten. Bij de onlusten ln Watts vonden 34 mensen de dood en werd een schade aangericht van naar schatting veertig miljoen dollar. /Ha Ziekenwagen zal dadelijk wel hier zijn. Ik ben I I lUUl U d Cf I I Uc? bliJ dat u daaraan dacht. We moeten haar over het 4*" water zien te krijgen. Hoe is het getij?", door ngaio marsh Hij liep door de uitgang en toen langs het voetpad naar een punt vanwaar hij de dam kon zien. Alleyn zei tegen Coombe: „Ik heb de portier ge vraagd om Pender te waarschuwen en hem te zeg gen dat u hem nodig had. Ik hoop dat ik daar goed „O, dank u wel". .Ik denk dat u een verklaring van mij nodig hebt, 40 „Aan de hand van de feiten zou ik zeggén dat, als dit stuk steen inderdaad het wapen is, het haar hoofd van boven af heeft getrpffen. Een ogenblikje". Hij klom verder de heuvel op tot boven de rots- rand en Coombe volgde hem. Alleyn hield zich goed in bedwang. Dit was een zaak die alleen Coombe mocht behandelen, en de aanwezigheid van Alleyn was louter toevallig. Hij dacht aan de ironische opmerking van Patrick Ferreir. „Precies zoals het protocol het voor schrijft". en keek zwijgend naar de twee mannen die door de varens naar de top van de heuvel klau terden Dokter Maine zei: „Hier liggen inderdaad stenen. En. ja maar dat is uw werk.Coombe. Kijkt u zelf maar". Coombe ging bij hem staan. „Die steen kwam daar vandaan", zei Maine, „van achter het rotsblok. U kunt zien waar die steen werd weggenomen". „Ja", zei Coombe. „We moeten hier op het terrein van de daad niet te veel rondlopen, dokter". Hij keek naar beneden, naar Alleyn. en zei: „Er is geen twijfel aan mogelijk". „Voetafdrukken?" „Zelfs veel te veel. De mensen hier boven moeten in het wilde weg hebben rondgelopen toen dat on weer losbarstte. Jammer." „Ja", zei Alleyn, „Jammer". De belde mannen kwamen naar beneden. „Nou", zei dokter Maine, „dat ls het dan voorlopig. zijn kin. „Dwaas idee hè? Coombe streek even eigenlijk", zei hij. „Maar ja. ik zal het wel moeten doen". Hij had Alleyn al een paar keer tersluiks aangekeken. ..Luister eens", zei hij plotseling. „In deze zaa is er één ding dat tamelijk sterk voor de har.d ligt, nite? Eet man van Scotland Yard mét een prima reputatie was als eerste op het terrein van de mis daad en heeft toch eigenlijk als eerste het onder zoek ter hand genomen. En hoe u het ook bekijkt, het zou tamelijk gek zijn als ik alleen maar zie: „Dank u wel. colle ga". en het daarbij Het. Ik moet eerlijk bekennen dat ik het zoéven dwaas vond dat u er als een bui tenstaander bij stond, heel tactvol, en alles aan mij overliet". „Och. wat een onzin", zei Alleyn. „Nee. ik meen het. En in elk geval", voegde Coom be er heel zakelijk aan toe, „heb Ik hier geen per soneel genoeg". Het was de maar al te vertrouw de klacht „Beste man", zei Alleyn, „u moet niet lachen maar ik ben zogenaamd op vakantie. Schrijf as jeblieft mijn verklaring op ik was getuige, goed maar laat me dan in hemelsnaam gaan. Ik zal miss Pride meenemen dan heeft u het terrein voor u alleen". Hij wist natuurlijk dat het zo niet „O, -wilt u miss Pride meenemen?" zei Coombe. „Maar is miss Pride niet juist de hoofdpersoon? U weet heel goed wat ik bedoel. Het ls duidelijk genoeg. Stel dat lk me achter dat rotsblok ver schuil. Het is duidelijk genoeg. Stel dat ik me ach ter dat rotsblok verschuil. Opeens hoor ik iemand vlak onder me en kijk heel even. Ik zie de boven kant van een geopende paraplu en de voeten van een vrouw. Daar heb ik op gewacht! Wie denk ik dat er onder die paraplu zit? Niet mhs Elspeth Cost. Zij* niet O hemel. nee", zei Coombe met een soort lugubere triomf. Ik zeg dan tegen mezelf: „Daar heb je haar!" en gooi mijn steen! Maar ik raak de verkeerde. Ik raak..." „Goed. goed", zei Alleyn, geërgerd door het lan ge verhaal. „En u zegt: „O, wat een nare vergissing! Wat ben ik toch dom geweest Ik dach» toch heus dat u miss Emily Pride was", aet resultaat van alles was. zoals Alleyn wel voor zien had. dat zij afspraken dat Coombe zich in verbijding zou stellen met zijn chef en daarna met Scotland Yard. Coombe maakte ook dokter Maine duidelijk, dat hij hoopte dat Alleyn met de zaak belast zou worden. De mannen kwamen met hun ambulance, samen met Pender, en voor de tweede keer in vieren twintig uur trok miss Cost in een plechtige proces sie langs Wally's Weg. Alleyn en Coombe bleven achter o nog eens te verkennen. Coombe had zich: ze begonnen de omgeving op te meten en daarna besloten ze het stuk grond te laten afdek ken voor het geval het weer mocht gaan regenen. Hij liet Alley zien waar die gevaarlijke draad (Wordt vervolgd) Mensen die denken: „Halen wat er te halen valt" zijn er altijd geweest en onder alle rangen en standen, evenals egoïsten en klaplopers. Waarom dan ook niet onder arbeiders en werkgevers j Wat ziet men thans op het loonfront I De vakbonden, die veel hebben bereikt I voor de werkman om hem een althans i redelijk loon te bezorgen, keert men nu I de rug toe. Het zullen wel voornamelijk de jongeren zijn, die het begrip solida- i riteit niet kennen, die niets weten, laat staan begrijpen, van de strijd die een vorige generatie van arbeiders heeft ge streden, ook voor hen. De huidige gene ratie profiteert van hun strijd om een ieder een volwaardige behandeling (beloning en rechtspositie) te garande ren. Doch de Vakbonden moeten nu er varen: „Der Mohr hat seine Schultig- keit getan, der Mohr kann gehen". Moe ten wij hieruit afleiden dat er een gro ter vertrouwen is gegroeid in onze regeerders en onze volksvertegenwoor digers? Ik geloof het maar gedeelte lijk. Slechts een derde deel van het ar beidende volk is (nog) georganiseerd Tweederde deel blijft langs de kant staan en heeft, althans zo lijkt het, zijn vertrouwen in de bonden verloren. Men ziet niet meer het nut en voelt niet meer de noodzaak, een geldelijk offer te bren gen. „Ze doen het toch wel als het er op aankomt", mocht ik laatat horen. Dit demonstreert veler zienswijze. Door deze houding zijn de vakbonden ln een moeilijke situatie gerangeerd. Ook hun kosten stegen. Hun apparaat, zo nood zakelijk bij onderhandelingen, gaat meer kosten. Zij kunnen nu slechts spreken 1 namens eenderde, zij willen spreken na- I mens allen. Hoe denken ze uit dit dilem ma te komen? Door een noodsprong Door eerst de werkgevers te vragen al thans voor een deel de contributie van de vakbonden voor de werknemers te betalen. Dit nu lukt niet. de werkgevers hebben hiertegen en terecht be- Nu wordt gedreigd met staking. Wie zul len staken? Alleen het derde deel of al len? We hopen geen van beiden. Want 't is onzinnig te willen staken, omdat de werkkracht van de vakbonden faalt. Hierbij zitten de vakbonden met nog een probleem. Zij erkennen de catego rale bonden niet als gesprekspartners het terrein j jjUn onderhandelingen met de werk- meter bij gevers. Boven het eenderde deel onge veer 32 procent) in vakbonden georga- niseerden zijn er nog velen ongeveer 8 procent) in de cat. bonden georgani seerd. Waarom kan in de VS. (thans) wel een samengaan plaatsvinden tussen de A.F.L. beroepsgewijze georganiseerde vakverenigingen) en de C.I.O. (bedrijfs- gewijze georganiseerde bondenVoelt bij ons de arbeider misschien een soort van discriminatie van de ene soort bond t.o.v. de andere? Is er een bevredigende oplossing mo gelijk? Misschien. Als de arbeider zijn ongeïnteresseerde houding tegenover de bonden laat varen. Als de werkgever wil begrijpen, dat in de bonden, indien ze zonder hulp blijven, linkse en recht se extremisten hun kans zullen grijpen. Door wél lid te worden en te blijven zullen deze laatsten hun negatieve In vloed in de bonden kunnen opvoeren. Men spreekt tegenwoordig bij de bon den steeds meer over winstdeling. Bij de werkgevers is hiervoor langzamerhand ook meer begrip ontstaan. Kan men nu niet beginnen met iets uit de winst voor arbeidersbelangen te reserveren, apart te stellen? En dit vanzelfsprekend voor alle arbeiders. Echter met de bepaling dat dit besteed moet worden voor con tributie aan welke bond ook, of voor steun bij vijvoorbeeld aan revalidatie centra. A. H. L. Meijer. Advertentie Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk Vier middelen in één tablet helper elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. LM

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2