S)e CcidseSoii/fcci/iit INDIASE BOEING 707 TEGEN MONT-BLANC Geen teken van leven bij wrak Woedende Iiuiskes wil geen coach van schaatsploeg zijn vim Weekeinde met pech voor de scheepvaart Vliegtuigramp eist 28 doden Soekarno politieke oplossing Bemanning 11 - 106 passagiers Charisius vangt het voorlopig in Davos op Ruiten door dooimiddel ondoorzichtig Artsenstaking m Lijk premier van Nigeria gevonden Vermiste atoombom in zee? Huzaar valt Uitstel AKU dood bij spel CAO-gesprek Stukje pick-up in beker yoghurt PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 3.09.35 - REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD 2.08.26 - GIRO 10 30.03 DIRECTEUR J F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p w. 0.88: p. mnd 3.75; p. kwart 11.30: franco per po6t 11.80 ADVERTENTIES: 20ctp m Telefoontjes 11.76 KLACHTEN bezorging tel 3 38 39 (18 00 19 00u MAANDAG 24 JANUARI KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK MIST De weersverwachting:, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen avond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk in het zuiden enige regen en op verschillende plaatsen mist. Meest matige wind tussen zuid en oost. In het noorden van het land tempera turen om het vriespunt, elders temperaturen enkele graden boven nul. 57© jaargang, no. 16.738 De gelukkigste rijder van het Europese schaatsfeest in Deventer troost de ongeluk kigste jongen. De zo veel besproken Eddie Verheyen zag zijn illusies in het eerste het beste nummer, de 500 m., al volkomen vervagen toen hij tegen de ijsvlakte tuimel de. Kapot van ellende en diep ontgoocheld kwam de jonge Deventernaar aan de finish. De eerste, die hem bemoe digend kwam toespreken was de ster van de Europese schaatsélite, Ard Schenk (op de foto links). Een volledig verslag van de kampioen schappen vindt u in de sport bijlage. Weer botsingen Westersch elde PORT AU PRINCE (Reuter-AFPi Een vliegtuig van de Haitiaanse lucht vaartmaatschappij Cohata is zaterdag aan de zuidwestkust van Haiti tussen Cayes en Jeremie neergestort, kort na het opstijgen in eerstgenoemde plaats. Bij het ongeluk zijn 28 mensen omge komen. Het toestel maakte een binnen landse vlucht. De slachtoffers zijn voor namelijk Haitianen. Cayes ligt ongeveer 160 kin ten zuid westen van de hoofdstad Port au Prin ce. Haiti vormt samen met de Domi- i aanse Republiek een eiland in de Ca ribische Zee. SINGAPORE (UPI). President Soe karno van Indonesië heeft gisteren op nieuw een „politieke oplossing" beloofd /.odra de rust in het land zal zijn hersteld. Soekarno zei dit tijdens een gebedsbijeen komst in de moskee van zijn Merdeka- paleis tee gelegenheid van hel einde van de Islamitische vastenmaand (Lebaranl. De president sprak ook over de eco nomische toestand in het land en zei dat het volk niet al te veel lijdt. „Ik Imb in onze republiek nog geen enkele vrouw ge zien die stenen ging braden", zei hij. Zich richtend tot een lid van het diplomatieke corps, vroeg hij: „Hebt u ooit een Indo nesische vrouw stenen zien braden"? Het antwoord, vermoedelijk „neen", ging ver loren ln het gelach. 1\>en het gelach was aeggestorven zei Soekarno: „Ik betuig hiervoor mijn diep6t« dank aan God". i Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Nederlandse schip „Gaasterland" luit Rotterdam) heeft zaterdagavond in de Britse Humbel de achtkoppige bemanning gered van de Duitse tanker „Birgit Muller", die na een aanvaring met het Nederlandse schip „Westrldge" uit Delfzijl is gezonken. De loods van de gezonken tanker. Edward Greenwood uit het Engelse West IIull. wordt vermist. De „Gaasterland" heeft de geredde be manning in het Engelse plaatsje Goole aan land gezet De Delfzijler „Westridge" kon nog op eigen kracht naar de haven van Goole varen. Ook dichter bij huis kwamen dit weekeinde verschillende schepen in moeilijkheden. Op de Wester- sehelde bij Vlissingen deden zieh een paar aanvaringen voor. Gistermorgen is op de rede van Vlis singen de Belgische tanker „Mineral- Seraing" <32.868 brt.) met de Braziliaanse vrachtvaarder „Loide-Guatemala" (5408 brt in botsing gekomen. Beide schepen liepe averij op. De Belg moest terug naar de thuishaven (Antwerpen) voor onder- Eveneens een Belgische tanker, de „Esso-Ghent" (26.416 brt kwam ln de nacht daarvoor in de Scheldemond even buiten Vlissingen in aanvaring met de Amerikaanse vrachtvaarder ..American- Harvester" (8287 brt.) Beide schepen liepen schade op. De Amerikaan werd naar Vlissingen gesleept voor noodrepa- Om zeven uur zondagmorgen liep het Nederlandse schip „Mariekerk" (7638 brt.) op een paalhoofd in Vlissingen. Drie sleepboten rukten uit. waarvan één in de middag het schip vlot trok. In de machinekamer van een Duitse rijntanker ontstond in de nacht van za terdag op zondag brand, juist toen het schip onder de Maasbrugen te Rotterdam door voer Het met erts geladen schip werd tegen de kade gelegd, waar het vuur snel geblust werd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Het Nederlandse vrachtschip „Volente" (400 brt is gisteren vlotgekomen na elf dagen aan de grond te hebben gezeten in de monding van de rivier de Tweed nabij Berwick in Engeland. GENEVE (A.F.P./Ü.P L). Op de noordelijke helling van de 4812 meter hoge Mont Blanc heeft men het wrak waargenomen van de Boeing 707 van Air India, die van ochtend is verongelukt. Functio narissen van het Zwitserse fede rale bureau voor de luchtvaart hebben gemeld dat „geen teken van leven" is waargenomen van de 117 inzittenden die zich aan boord moesten bevinden. Onder hen waren 46 man van de Indiase marine. Het toestel zou om 8.30 u. landen in Genève met 106 passa giers en 11 bemanningsleden. Ita liaanse en Fransen reddingsploe gen zijn direct begonnen met de opsporingswerkzaamheden. Zwit sers staan gereed om te assisteren zodra dit nodig mocht blijken. Het toestel was vanmorgen om 4 uur uit Bombay vertrokken om via New- Delhi en Beiroet naar Genève te vliegen. Het zou vandaar dooiwllegen naar Pa rijs. loonden en New-Yoik. volgens een normale wekelijkse dienst Bij aankomst boven Zwitserland had de piloot toe stemming gekregen van 9300 meter te zakken naar 5700 meter, nog ruim boven de door zwpre wolken» omgeven Mont Blanctop. T.juei.Ü IL-L- overvliegen van Turijn had het vliegtuig nog contact gehad met de luehtdienst in Cointrin van Genève. Juist op het moment dat het radiocontact bij het begin van de landing verbrak, verdween de Boeing van het radarscherm van het vliegveld. Het toestel bevond zich op dat moment op 3 kilometer ten zuidoosten van de bergtop. Daar is het later ook waar genomen, op Frans gebied, In het terrein van de Alpenhut Vallot. Direct werden de reddingsdiensten ge. alarnreerd en stegen vliegtuigen op. Het duurde evenwel tot ongeveer 11 uur. eer een Zwitserse piloot de wrakstukken waarnam De oranjekleurige brokken van het reusachtige straalvliegtuig lagen tegen de bergwand. Even later deed een dorpeling uit Pré Saint Didier, een dorp je op 14 km. ten zuidoosten van de Mont Blanc. bij de politie aangifte van de vondst van poetstukken met Indiase en andere oosterse stempels De stukken moeten uit het vliegtuig afkomstig zijn. „Caroline' veertien dagen uit ether DEVENTER (ANP) Schaatscoach Anton Huiskes vertikt het verder. „Ik ga weg en kom nooit meer terug Dit snauwde hij, laat in de nacht, aan het einde van het slotdlner volgend op de prijsuitreiking in Deventer, zijn stomverbaasde rijders toe. Een verrassende anticlimax na een weekeinde vol geweldige Nederlandse schaatssuccessen. Hoe men ook praatte als Brugman Huiskes blijft bi) zijn besluit. Ploegleider Jan Xnfon Huiskes: niet naar Gothenburg. Charisius zal het nu voor Davos opvangen; daarna zal de bond voor een oplossing moeten zorgen. Een verontwaardigde vader Schenk zei: „Wat er ook gebeurt, de jongens zullen goed be geleid worden, al zou Ik het zelf moeten betalen". Klaa* Schenk zei nog veel meer: „Ik heb een heleboel fouten ge maakt in de tijd dat ik coach was", raasde hij. ..maar de jongens heb Ik nog nooit ln de steek gelatenEuropees kampioen Ard Schenk stond er doodsbleek en bijna builend bij „Hoe moet dat nu met het wereldkampioenschap Dat er onenigheid tussen de KNSB en Anton Huiskes is, is algemeen bekend. Met name is Huiskes bijzonder boos. dat de bond Verheyen in de ploeg had geduwd, waai' Huiskes veel liever de Loosdulner Peter Nottet had gehad, die met zijn grotere routine ook beslist meer zou hebben bereikt. Er waren er. die de houding van Huiskes wilden verklaren: „Er zijn wel twintig redevoeringen gehouden. Iedereen is ge complimenteerd. Iedereen is gelukgewenst. De directeur van de ijsbaan is zelfs staande toegejuicht, maar over het aandeel van Huiskes is niet gerept", zo meende de vader van Kees Verkerk, die overigens ook verontwaardigd was over het besluit van Huiskes. Aanleiding Over de onmiddellijke aanleiding valt slechts te gissen, maar het staat in ieder geval vast dat het conflict tussen bond en Huiskes de laatste dagen zeer sterk is toegespitst; ook me vrouw Huiskes schijnt er bij betrokken te zijn. Het is het besluit geweest van een impulsief en ietwat stijfhoofdig man Dat bleek later nog eens duidelijk toen ledereen dacht, dat de zaak wel gesust was, maar Huiskes bij zijn besluit bleef: Ik stop er mee. Jullie gaan je gang maar. Ik ga niét mee naar Davos en ik ga niét mee naar Gothenburg en Oslo. Zodoende vertrok ploegleider Jan Charisius vanmorgen alleen met zes rijders naar Davo6 V erantwoording Tevoren had Huiskes nog op een vraag van Bob Spaak, die na dit weekeinde toch wel de beste sportcommentator bij de t.v. kan worden genoemd, geantwoord: „Die verandering van Nottet ln Verheyen is nu eenmaal gebeurd. Eddy (Verheyen) is een fijne knul, maar het 1b toch wel duidelijk gebleken, dat hij nog niet rijp was om nu al meteen aan deze grote strijd deel te nemen. Hij had beter nog een Jaartje kunnen wachten. De gang van zaken in Deventer heeft me gesterkt ln de over tuiging dat ik gelijk had met mijn opvattingen over de samen stelling van de ploeg. Het ging niet om Verheyen persoonlijk Als vakman let wel, niet als amateurcoach wil ik echter dc volledige verantwoording hebben. In kan voldoende afstand nemen van de jongens die onder mijn hoede staan en ben wars van vriendjespolitiek. Ik alleen kan de mentale en fysieke conditie van de jongens beoordelen en ik alleen weet wie ln het team opgesteld moet worden, ook al gezien tegen de ach tergrond van de onderlinge verhoudingen in zon ploeg Gevaar op weg t Van IV an (Advertentie) onder 'I werk niet duur weI heerlijk ROME (AFP) De directeuren, ge neesheren en assistenten In alle Itali aanse ziekenhuizen zijn vandaag een staking van zes dagen begonnen die za- J terdag 29 januari te middernacht zal eindigen. I Ernstige en spoedgevallen zullen wor- den behandeld. De stakers willen kracht bijzetten aan financiële en andere eisen, waaronder aanvaarding voor de rege ring van hervormingen op het gebied I van de openbare gezondheidszorg LAGOS (Reuter) liet lijk van de voormalige Nigeriaanse minister-president sir Aboebakar Tafewa Balewa is vrijdag gevonden, aldus heeft het nieuwe nilli- tire bewind meegedeeld. Sir Aboebakar werd sedert de opstandige beweging van zaterdag 15 januari vermist. Via radio Nigeria werd meegedeeld dat de federale militaire regering „met groot leedwezen mededeling doet van de dood van sir Aboebaker Tafewa Balewa. voor heen minister-president van de federale republiek Nigeria". De regering heeft alle1 bureaus order gegeven te sluiten en de vlag halfstok te hijsen als teken van eer bied voor „deze groot zoon van Nigeria." Ei" werd niet meegedeeld op welke wijze sir Aboebakar gestorven of waai' zijn lijk gevonden is. Sir Aboebakar. die de leeftijd van 53 Jaar bereikte, was pre mier van Nigeria sedert 1957 Teeamen met hein verdween een week geleden mt- j nister van financiën Okotie Eboh uit La- i gos. die reeds eerder doodgeschoten is aangetroffen. Het stoffelijke oversohot van sir Aboe j baker werd zaterdag in sijn plaats van afkomst Bautaji in Noord-Nigeria begxa- ZAANDAM. De Britse zender „radio Caroline" zal mogelijk veertien dagen uit de ether blijven. Het schip sloeg ver leden week van zijn ankers los en moest door de slepers van Wijssmui Ier van liet strand gehaald worden. Het werd versleept naar de werf van de Zaanlandse scheepsbouwmaatschappij- waar het in dok gaat Het schip, dat tame lijk oud is. was toe aan een servicebeurt Tevens moet bekeken worden, of door de stranding schade is aangericht aan bodem of karkas. Dit herstel vergt zeker veertien Radio-Caroline beschikt niet over een vervangend schip. Het wachten is dus op de oude getrouwe „Mi Amigo", Wijsmuller is wat de berging betreft van de „Santa Kyriaky". de Griek die nabij Bloemendaal op het strand liep. in afwachting van draaiende wind. De ber gingstheorie luidt: „Het schip loopt met slecht weer op het strand, het inoet er ook met slecht weer weer af". Het uitgraven duurt intussen voort. DIN IIAAG Rijden /.onder ruilen •.proeiers en effectieve wissers blijkt een hoogst gevaarlijke aangelegenheid te zijn geworden nu dwarrelende dooimiddclen zich als een filter vastzetten op de ruit. Vroeger werd alleen zand gebruikt, later vermengd met zout. maar nu de beschik king is gekregen over chemische smelt middelen. die de gladheid veel resoluter bestrijden, moet men dit nadeel op d. Het water in een sproeier is niet af doende. Het is nodig hieraan een oplos middel een shampoo toe te voegen dat in elke garage voorhanden is Het chemische smeltmiddel lost nl. niet in wa ter op Bij gebruik van alleen maar watei smeert de wisser het dooimiddel uit tot een kleverig vlies, dat de ruit goeddeels ondoorzichtig maakt. Er is een klacht geweest, dat de wegbe heerders tegenwoordig te royaal met dit middel zouden strooien. Het verweer van i de wegbeheerders is. dat gladheid niet j radicaal genoeg aangepakt kan worden Het hier genoemde nadeel ervan kan en moet door de automobilist zelf opgelost worden De ANWB acht het niet verant woord om nu nog zonder sproeier te rij den en wijst erop. dat behalve shampoo ook anti-vries toegevoegd dient te worden PALOMARES (UPI) Het roeken naar de vermiste Amerikaanse atoom bom heeft rich van het Spaanse vaste land naar zee verplaatst. Aan de speurtocht in de Middelandse Zee voor de Spaanse zuidoostkust wordt deelgenomen door oorlogsschepen, he likopters en klkvo" De Zwitser Henry Halter. chej-kok run het Sheraton East hotel in New-York, zal nu de scepter zwaaien over de keuken van liet Witte Huis, waar hij de Fransman René Verdon vervangt. DEN HAAG (A.N.P) Een solda- tenspelletje ln de legerplaats 't Harde heeft het leven gekost aan een dienst plichtig soldaatVanmorgen is in Zwolle de 21-jarige dienstplichtige huzaar der eerste klasse V, J. Ruiters overleden aan verwondingen die hij opliep toen hij gisteravond een ongelukkige val maakte. In één van de aoldatenverblijven ln de legerplaats waren huzaren gisteravond bezig om vanaf een tafel naar de ijzeren U-balken in het vertrek te springen. Aan die balken werden wat gymnas tische toeren gemaakt. Op een gegeven moment kon huzaar Ruiters zich niet meer vasthouden en hij viel met zijn hoofd en rug op de betonvloer. Hij liep daarbij onder meer een «chedelbasLs- fractuur op De overleden militair woonde in Kerk- rade en wa« ongehuwd UTRECHT (ANP). Verwacht wordt dat het nadere overleg tussen de AKli- directie en de acht bü de AKU-CAOs betrokken werknemersbonden niet voor liet einde van de week zal kunnen plaats vinden. Zoals bekend is hebben de vak bonden om dit overleg gevraagd en heeft de AKU-directie de bonden in het week einde telegrafisch vpor een nader gesprek uitgenodigd. In de wekelijks bondsbestuursvergade- ïingeu van de acht bonden wordt dc kwestie vandaag besproken, waarna nog Intern overleg zal worden gepleegd Dan i zal een geschikte datum aan de AKU- directie worden voorgesteld Op korte I termijn levert dit veel moeilijkheden op. j aangezien veel bondsbestuurders betrok ken zijn bij actueel overleg in andeer bedrijfstakken, smis de aardewerk- en I textiel (confectie, industrie. (Van onze correspondent BREDA Werd nog niet zo lang geleden in een yoghurtfles een huis aangetroffen, de Bredase me vrouw Maliens deed dit week einde bü bet uitschenken van een fles melk een nog merkwaardiger ontdekking. Toen zij eerglsteren- ochtend een beker met het koste lijke vocht vulde, plompte uit de fles een plastic kophe6chermer van een pick-up in de beker. Zij had de fles zaterdag van een zelfstandige melksljjler gekocht. Amerikaanse functionarissen weige ren te bevestigen of te ontkennen of 2 voorwerpen, die per sonarlnstallatie in het water zijn opgespoord, mogelijk on derdelen zijn van de vermiste atoom- Volgens welingelichte zegslieden be vond deze bom zich met drie andere aan hoord van de Amerikaanse B-52 bommenwerper, die vorige weck maan dag is verongelukt na in botsing te zijn gekomen met een straaltankvlieg- tuig van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens berichten in de Spaanse pers heeft de Amerikaanse mijnenveger „no. 462" op 700 meter diepte contact ge maakt met twee geheimzinnige voorwer pen, die ongeveer 4.5 kilometer van de Spaanse kust, ter hoogte van Villaricos, verwijderd liggen. Een woordvoerder van de „Guardia Civil" in Cuevas de Almanzora heeft gezegd dat „enige sporen" van radioac tiviteit zijn gevonden bij verscheidene leden van de Guardia Civil die b(J het wrak van de B-52 op wacht hebben ge- Hij voegde er echter aan toe dat de besmetting gering was en de betrokke nen er kennelijk geen schadelijke gevol gen van ondervonden hebben. Zuil erbij voor Car na vals feest DEN HAAG (ANP) De vloeren van de foyer van de in 1961 geopende stads schouwburg ln Heerlen zijn niet bestand tegen een te dynamische belasting van een dansende en bossende menigte zoals met carnaval het geval zal zijn. Een on derzoek heeft aangetoond dat de over spanning tussen de vier betonnen zuilen die het grootste deel van de schouwburg dragen, in lichte beweging komt. wan neer midden ln de foyer massaal gedanst wordt. De geconstateerde situatie levert geen onmiddellijk gevaar op. Wel hebben de metingen aangetoond dat met bescha digingen. zoals scheuren, in de toekomst rekening moet worden gehouden. Daarom heeft het stichtingsbestuur besloten onder de vrijdragende overspanning een extra ondersteuning U laten bouwen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1