ELKE OCHTEND KIJKEN BOEREN IN SPANNING NAAR VARKEN: OORLOGSSITUATIE IN VEEHOUDERIJ Miljarden redden door miljoenen De vorming van 't regeringsbeleid Logboek van mond- en klauwzeer Intensieve strijd HUIBERS Nieuwe wegen voor p.b.o. s mgxA DE LEEDSK COURANT ZATERDAG 22 JANUARI 19* ZJ nanHMjHp|MB Boer, pas op je varkens. Mond- en klauwzeer beheerst de natio nale veehouderij. Elke ochtend, even voor zij de slobber gaan klaar maken, kijken duizenden boeren met spanning naar hun varkens. Lopen de dieren kreupel? Hebben zij blaasjes op de neusspiegel? Anton van Achten in het Noordlimburgse Reuver was op zater- dag 9 oktober de eerste boer die door de gevreesde ziekte werd getroffen. Onmiddellijk werden zijn 112 varkens en vijf pinken naar een destructie bedrijf vervoerd. De stallen en het erf werden verscheidene malen nauwgezet met natronloog ontsmet. Aan de in gang van zijn boerderij en op de deu ren van zijn stallen verschenen de beruchte waarschuwingsborden. En in een kring van vijf kilometer rond zijn bedrijf werd een veevervoersverbod van kracht. Drie dagen later ontdekt men op een bedrijf in het nabije Maas- bree een nieuwe besmetting. Men neemt er dezelfde maatregelen als in Reuver. Maar een week later steekt de ziekte in de omgeving van Deurne de kop op. Men spreekt er van een explo sie. Tientallen bedrijven worden ge troffen. Er wordt groot alarm gegeven. Een tiental entploegen, gewapend met een nieuw, nog niet helemaal uitgepro beerd, tienvoudig geconcentreerd vac cin bezoekt boerderij na boerderij. In deze streek wordt de inenting verplicht gesteld. Men doet alles om de streek te isoleren. Maar het is tevergeefs. Plotseling komen er meldingen bin nen uit de omgeving van Sehaijk, en kele tientallen kilometers noordelijker. Daar worden ook speciale entploegen Ingezet. En ln St.-Oedenrode vestigt de regionale veeartsenijkundige dienst van het ministerie van Landbouw een diag nostisch centrum. Van hieruit worden diagnoseploegen de besmette gebieden in gestuurd. Hun streven: binnen een uur na de melding de diagnose te heb ben gesteld, de waarde van de veesta pel te hebben getaxeerd, de zieke en gezonde varkens naar een destructiebe drijf te hebben gebracht en het bedrijf te hebben ontsmet. Men leeft in oor logssituatie. Alles wordt in het werk gesteld om ds besmetting beneden de rivieren te houden. Brabant en Limburg en tot 29 december ook Zeeland worden door een Cordon van voorschriften omgeven. Geen varken, koe, schaap of geit kan naar boven de rivieren worden ge bracht. De Waal vormt de gevechtsli nie. Bij elke rivierovergang, van de Duitse grens tot de Grevelingendam, worden dag en nacht bewakingsposten betrokken. Op de dijken en in de be smette zones zijn constant patrouille- ploegen op pad. Iedere verdachte auto wordt onderzocht. Bij de Moerdijk, Gor- cum en Nijmegen wordt aan beiden zij den van de brug gepost. Per portofoon worden de noordelijke bewakers door de zuiderlingen van de komst van ver dachte wagens op de hoogte gesteld. Er Btaat veel op het spel meer op 't spel meer dan de doorsnee- Nederlander beseft. Het buitenland houdt de ontwikkeling nauwkeurig in 't oog. België verbiedt als eerste de In voer van vlees en vee vanuit de drie zuidelijke provincies Frankrijk volgt snel het voorbeeld. Men vreest een in voerverbod van vee, vlees en andere agrarische produkten (groenten, bloem bollen en zelfs in stro verpakt kera miek) uit geheel Nederland. Andere landen zullen dan ongetwijfeld volgen. Er is een exportpakket van niet min der dan drie tot vier miljard gulden in het geding. Dr. Drees klom in de pen (Van t parlementairredacteur) Elke ochtend spanning: zijn de varkens al kreupel? TACTIEK De strijd wordt intensief gestreden. Er zijn miljoenen mee gemoeid. Maar men hoopt er miljarden mee te redden. In het Brabants-Limburgse gebied rond De Peel en in de omgeving van Sehaijk worden ringentingen gehouden: entploe gen vaccineren en masse de gehele var kensstapel. Men volgt daarbij de tac tiek van de bestrijding van een heide brand: beginnen aan de rand van het gebied en langzaam optrekken naar de In het gebied rond Deurne boekt men goede resultaten. Men gebruikt daar voor het eerst op grote schaal een nieuw vaccin. Tot dusver was het enten van varkens tegen mond- en klauwzeer een moeilijke zaak. Men had de kwestie, in tegenstelling met de runderentingen, wetenschappelijk nog niet helemaal rond. Runderen spuit men, ook met een vrij nieuw vaccin, jaarlijks in tegen mond- en klauwzeer. Dat is voldoende. Bij d® varkens is de procedure wat moeizamer. Om 3 maanden immuun te worden, moeten zij tweemaal, met een tussenliggende periode van veertien da gen worden ingespoten. Maar omdat varkens zelden ouder worden dan zes maanden, is dit entingsschema te om slachtig. En wordt het schema niet streng nagevolgd, dan loopt men het ri sico half geïmmuniseerde varkens te krijgen waarbij de eerste verschijnse len van mond- en klauwzeer moeilijk zijn te onderkennen. Om al deze rede nen worden de meeste varkens niet voorbehoedend ingeënt. Maar sinds kort beschikt het Centraal Diergeneeskun dig Instituut in Amsterdam over een tienvoudige geconcentreerde entstof waarmee maar eenmaal behoeft te wor den gespoten. Zij was echter nog niet wetenschappelijk uitgeprobeerd. Maar in Deurne zette mer het vaccin in in de strijd tegen het kwaadaardige mond- en klauwzeervirus, bekend onder de aan duiding type-C. De resultaten waren hoopgevend. Er werd vrij vlot een im muniteit bereikt. Maar midden novem ber was men helaas door de voor raad van honderdduizend doses heen. TEST Een Inspecteur van de veeartsenij kundige dienst In Den Haag: „Inder daad helaas! Maar JA...Je produceert nu eenmaal niet volop wat je weten schappelijk gezien nog niet helemaal rond hebt. Het gebruik in Deurne be schouwen we als een soort laboratori umtest. De resultaten zijn hoopgevend. In die omgeving hebben zich tenmin ste geen nieuwe gevallen voorgedaan". Wachtposten en patrouillediensten ten spijt: half november blijkt de Waallinie te zijn doorbroken. E»e poging Noord- Nederland vrij te houden is mislukt. In Neede en Eibergen worden nieuwe ge vallen gemeld. De eerste week van de cember verbreidt de epizoötie zich ex- plosiegewijs over Gelderland uit: 2 de cember Wychen, 3 december Groes- beek. 4 december Bemmel en Heumel, tj december Overasselt, 8 december Bar- neveld en omgeving. Ede, Amerongen en Apeldoorn worden besmet. In de week van 9 tot en met 15 december constateert men 36 en de week daarop 52 nieuwe gevallen. Overijssel wordt tot zwart gebied verklaard. Onzichtbaar rukt het venijnige virus op. Staphorst, Dalfsen, Ommen, Raalte, Rijssen en Nieuwleusen meldden hier de eerste be smettingen. Enkele dagen later blijken ook vijf bedrijven in Drente besmet te zijn. Onvermijdelijk gevolg van deze niet te stuiten virusopmars: het ouitenland sluit de grenzen voor Nederlands vee, vlees, vleesartikelen, enkele agrarische en aanverwante artikelen. Frankrijk (onze grootste afneemster) en België openen de rij. Duitsland en Zwitserland volgen. Italië aarzelt nog een paar da gen, maar verbiedt de invoer dan ook. Daarmee dreigt ook de kalverenmeste- rlj Ineen t® zakken. Want dez® tak van onze agrarische Industrie Is voor het grootste gedeelte op Italië afgestemd. Deze uitvoerderving kost ons land vijf tien miljoen per week. BESMET De binnenlandse handel volgt de oor logsverrichtingen op de voet. Er zijn al nieer dan vijftienhonderd bedrijven be smet: bijna duizend in Brabant, bijna tweehonderd in Limburg, ongeveer 225 in Gelderland, een zestig in Overijssel, en een tiental geïsoleerde gevallen in Ltrecht en Drente. Ruim honderddui zend varkens en meer dan elfhonderd runderen zijn in de strijd gesneuveld. Zij werden in de destructiebedrijven verwerkt tot diermeel en technisch vet. De varkensmarkten In het gehele land worden geschorst. De varkens- markt dreigt ineen te storten. Huis vrouwen profiteren van lagere prijzen voor varkensvlees. De slagers kondigen de prijsdalingen met koeieletters aan. Op de markt ontstaat een zenuwachtige stemming. Als eerste maatregel om de rust te verzekeren besluit men voorlo pig maximaal dertigduizend geslachte varkens ln te vriezen. Intussen bestrijdt men de onzichtbare vijand Intensief. De boeren krijgen hun vergoeding 100 procent voor ge zond® en 75 procent voor d® ziek® die ren, wie laat enten, ontvangst subsidie. De veeartsen hebben voor de massale entingen een goedkoop tarief vastge steld: een gulden per vaccinatie. Maar de boeren die door mond- en klauwzeer worden getroffen, worden er niet beter op. J. A. Worsseling ln Puiflijk (land van Maas en Waal) van wie op een zondag avond 49 varkens en 1 vaars werden af geslacht: „Over de vergoeding hebben wij geen klagen. Maar je bent een poos- Je uit je bedrijf. Veertien dagen lang mag je geen varkens houden. De men sen komen steeds terug om de boel te ontsmetten. Al die tijd lig je werkeloos en staan je varkensverdiensten stil. Ik had eigen fokmateriaal. Ik kan nu van voor af aan beginnen." Meer dan vijftienhonderd boeren kun nen hem dat nazeggen. En wie weet hoeveel er nog zullen volgen. De geval len in Drente hoopt' men tijdig te isole ren. Maar niemand kan voorzeggen dat het hierbij zal blijven. Men vecht tegen een even onzichtbare als onberekenba re vijand met grootscheepse afslach tingen. tienduizenden inentingen en in natronloog gedrenkte lappen voor de staldeuren. Voor de nationale econo mie Is 't van groot belang dat de buur landen hun grenzen weer openen. Maar daarvoor moeten de zwarte gebieden weer tot witte kunnen worden verklaard. En dat varkentje lijkt niet ge makkelijk te wassen. DEN HAAG.„Het zal het streven van regering en Sta ten-Generaal moeten zijn verhoudingen te handhaven of te scheppen die de parlementaire demo cratie in ere doen blijven of In ere her stellen". Dat is de laatate zin uit het hoek „De vorming van het regerings beleid" van dr. W. Drees, gedurende vele Jaren minister-president.. Wie had ge dacht. dat de oud-premier In dit boek, dat zich bezighoudt met de manier waar. op het regeringsbeleid wordt gevormd en waarin dus ook de taak van de Staten-Generaal besproken zou moeten worden, tot duidelijke uitspraken zou komen, heeft zich vergist. Dat is erg jammer, want juist een gezaghebbend en ervaren man als dr. Drees had hier- I over behartenswaardige dingen kunnen I wggen. Dr. Drees heeft niet alleen een enorme ervaring als minister en minister-presi dent maar ook als Kamerlid Bovendien heeft hij afstand genomen van het directe politieke gebeuren, zodat ook in dat opzicht zijn oordeel een grote waarde had kunnen hebben, juist Ln deze tijd, waarin de werking van onze parlemen taire democratie ter discussie ie gesteld. Het onbevredigende uit het laatste hoofdstuk van het boek is, dat dr. Drees dus niet zegt, dat de verhoudingen tus sen regering en Staten-Generaal in ons land goed moeten zijn, maar evenmin verklaart hij, dat zij niet in orde zijn. De heer Drees betoogt, dat de wanver houding, die in Frankrijk is ontstaan door de geconcentreerde macht in han den van één man te leggen, in Neder land niet aanwezig is; aan de andere kant schrijft hij duidelijk: de feitelijke ontwikkeling beperkt de parlementaire mogelijkheden. Degenen, die het boek van dr. Drees ter hand nemen hadden nu graag van hem vernomen hoe zijn oordeel over de huidige verhouding regering-parlement met betrekking tot de vorming van het regeringsbeleid ia Deze kritiek neemt uiteraard niet weg. dat het jongste werk van de minister van Staat in alle op zichten bijzonder lezenswaard Is. Kritiek Dr. Drees formuleert op heldere wijze hoe het regeringsbeleid tot stand komt. Hij geeft een overzicht van alle aspec ten. die er bij betrokken moeten worden: de kabinetten, de hoge colleges van Staat, het ambtelijk overleg, de bindingen met het buitenland, de betekenis van de be langengroepen ln Nederland zelf en dan uiteraard ook het parlement. Het is voorts heel begrijpelijk, dat dr. Drees ln dit boek niet de verleiding heeft kunnen weer staan om de vorming van het regerings beleid niet uitsluitend theoretisch te be naderen. Hij grijpt bij herhaling naar voorvallen uit het jongste verleden en kritiseert dan zowel ministers als poll tieke groeperingen Om een enkel voor beeld te geven: dr. Drees schrijft, dat hij met enige verwondering kennis heeft ge nomen van een brief, die premier Marij nen aan de voorzitters van de fracties van de regeringspartijen had gericht Mr. Marijnen heeft hierover in de Kamer destijds gezegd, dat vertrouwelijk over leR van deze aard ook vroeger wel had plaatsgevonden, maar dat. dit nooit was uitgelekt „Het is mij niet duidelijk, waarop dat zou kunnen doelen. Ik her inner mij niets van die aard", schrijft dr Drees nu. Geen betekenis Met dit citaat hebben wij willen aan tonen hoe gevaarlijk het is actuele zaken bij een boek over de vorming van het regeringsbeleid te betrekken. Deze en andere voorvallen, die dr. Drees aan haalt. zijn zo sterk (aan persoon en tijd gebonden, dat zij noch voor een latere lezer, noch voor de parlementaire historie betekenis behouden. De kracht van het boek zou dan ook ongetwijfeld nog groter zijn geweest, wanneer dr. Drees dit soort uitweidingen achterwege had g< laten. Maar samenvattend, het gaat hli om een boek. dat grote belangstelling ve: dient, omdat het voor buitenstaander! veel duidelijk maakt, van het vaak inge wikkelde raderwerk, dat in Den Haag is geconcentreerd. „De vorming van het regeringsbeleid' door dr. W. Drees, uitgave Kon. vai Gorcum en Comp. N V. Assen; 12,50. Advertentie brengt U een grote sortering in geboorte- aankondigingen Vraagt monsterboeken ter inzage. Middenstand wil meer aandacht voor ontwikkeling DEN HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van de koninklijke Nederlandse middenstandsbond heeft in een nota over het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de middenstand, de leden van de Tweede Kamer verzocht ln veel rui mere mate dan de staatscommissie- Goldschmidt in haar rapport over zulk een fonds heeft aanbevolen, het beleid te richten op de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. De middenstand is veel meer gebaat bij reële hulp en echte ontwikkeling in een economisch gunstig klimaat, zo wordt in de nota onder meer opgemerkt. Structurele wijzigingen in de maat schappelijke verhoudingen mogen het inzicht van het hoofdbestuur va KNMB niet onnodig worden gestimu leerd in de richting van het afvloeien van zelfstandige ondernemers. In be paalde gevallen is sanering nodig en ge wenst, maar zij is geen doel, doch een uiterst redmiddel, aldus de bond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft zich vandaag verenigd met het ontwerp-advies over de ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie. In dit advic wordt de regering verzocht nieuwe wegen te openen die de P.B.O. verder vai grond kunnen tillen. Tijdens de langdurige disrussie bleek wel, dat men door de gewenste reorganisatie geen revolutie in het denken over de P.B.O. wil ontket het principe bljjft gelijk, maar men weerstanden die vooral van psycho logische aard zjjn, wil wegnemen. Vandaar dat men wil komen tot i voudige commissies, tot lichte en tot zware schappen. In feite was er in de discussies slechts één strijdpunt: moet het midden- en kleinbedrijf niet een eigen P.B.O.- orgaan hebben? Deze materie werd aan gesneden door onder andere de heer H. de Mooij, die zei dat de middenstand al vijftien jaar op een publiekrechtelijk or-" gaan heeft aangedrongen, maar het nog steeds moet stellen met een privaatrechte lijke organisatie. Men vond elkaar ten slotte in een bereidverklaring de materie nog eens in studie te nemen, als de mid denstandsorganisaties hierom formeel ver zoeken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 12