S)e CeidóeGoti/ïcmt Regering treedt op tegen malafide kredietbedrijven Met ingang van 1 maart 1966 INTERNATIONALE BIDWEEK TARIEVEN VOOR Groei naar eenheid il MAXIMUMRENTE KOPPELBAZEN ONTTROKKEN GELD AAN FAILLISEMENT Bij Teekens g£ rookworstje Leen alleen bij bonafide banken PRINSES CHRISTINA WOONT BIJ VRIENDIN Verpleeggeld ziekenhuis weer h°g er Oud-Hollands zilver bij Beatrix op tafel Filet, schuine lijst met nok Hulp kinderen van Vietnam wacht toestemming Twee kleuters door ijs gezakl en overleden Baby verbrand OUDERE MIJNWERKERS GEEN SOLDAAT MEER PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 200.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L C J ROOZEN DINSDAG 18 JANUARI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JOSTELIJKE WIND De weersverwachting. medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van heden- tot mor genavond. opgemaakt te 11.15 uurj Op d« meeste plaatsen droog weer met opkla ringen. Vanavond en vannacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke, later matige oostelijk* wind. matige tot strenge vorst. 57e jaargang, no. 16.733 Intentie: dat alle katholieken groeien in het verlangen naar de eenheid, zoals Christus die wil. Nederlanders hebben een grote rol gespeeld in de oecumenische beweging, zowel aan reformatorische als aan katholieke zijde. Het verlangen naar „de eenheid zoals Christus die wil" is vooral tijdens de laatste wereldoorlog sterk naar voren gekomen. Er ontstonden op tal van plaatsen oecumenische gespreks groepen. waarin een geest van toenadering heerste, die ver op de geschiedenis vooruitliep. Het was in dit klimaat dat men de noodzaak aanvoelde om de apologetische vereniging Petrus Canislus om te zetten in een meer oecumenisch gedachte Sint-Willibrord Vereniging (1948). In 1952 kwam op initiatief van twee Nederlandse theologen. Frans Thijssen en Jo Willebrands, de „katholieke conferentie voor oecumenische kwesties" tot stand. De bedoeling was om naast de Wereldraad een katholieke pendant te oen. die met dit orgaan gedachten, ervaringen en praktijken zou kunnen uitwisselen. Alle landen van West-Europa alsmede de Verenigde Staten en Canada traden tot deze conferentie toe. Zij heeft met mgr. Willebrands als permanent secretaris een grote rol gespeeld in de jaren die aan het concilie voorafgingen. Toen Paus Joannes in 1959 het Secretariaat voor de Eenheid der christenen oprichtte, stelde hij mgr. Willebrands aan als de rechterhand zitter, kardinaal Bea. Verder waren nog twee Nederlanders bij dit secretariaat betrokken, mgr. P. Nierman als lid en drs. F. Thijssen als deskundig adviseur. Zij hebben ieder op eigen manier bijgedragen tot de totstandkoming van het decreet over het oecumenisme, over de vrijheid van godsdienst en over de verhouding der katholieke kerk tot de niet-christenen, in het bijzonder de De intentie van deze dag roept ons op. om ln het voetspoor v te treden. Ook wij moeten ons steentje bijdragen om te bouwen heid zoals Christus die wil". Haagse rechtbank werd aangehouden De Haagse rechtbank beeft zich van daag bezig gehouden met een uiterst in gewikkelde affaire van geknoei, waaraan een 34-jarige koppelbaas uit Rijnsburg en een 24-jarige koppelbaas-aannemer uit Leiden zich zouden hebben schuldig ge maakt. Het was een gecompliceerde ge schiedenis die bovendien „uitlopers" elders in het land had. Want ook een onder-aannemer uit Zeist speelde een belangrijke rol. In de dag vaarding werden bedragen van 15.000 en 18.213 genoemd die aan een faillissement zouden zijn onttrokken, doch in feite zijn er belangrijk hoger bedragen mee gemoeid. De twee verdachten zijn dan ook slechts voorlopers van een verdachte, die over enkele maanden terecht zal staan, waar bij geknoei op nog groter schaal zal wor den berecht In de zaak waarmee de rechtbank van morgen aanving zou de onder-aannemer uit Leiden geknoeid hebben in allerlei kwitanties betreffende sociale lasten enz In deze zgn. „Leidse groep" van koppeL- bazen werden bedragen onttrokken voor Raad van Arbeid. Algemeen Fonds Bouw nijverheid en de Sociale Verzekerings- aan een onder-aannemer die failliet is verklaard. Een koppelbaas zei als ge tuige. dat hij inderdaad in allerlei kwi tanties had geknoeid.. „Zij deden niet an ders dan knoeien", zei deze getuige op een goed moment. „Maar u verdiende er dan ook goed bij", constateerde de president. Het zou neerkomen op een bedrag van tien gulden „per kop" zoals dat heet. Getuige verklaarde, dat hij zijn mede werking had verleend teneinde zijn werk gever terwllle te zijn. Er werden tegen vergoedingen van 1000 en 1500 handtekeningen gezet on der blanco kwitanties, waarmee dan ge manipuleerd werd. >nze parlementaire redactie I)EN HAAG. Er zijn met ingang van 1 maart 1966 gewijzigde maximum-interest-tarieven opgesteld voor de geldleenbanken, die onder de geldschieterswet vallen. De nieuwe tarieven betekenen een inperking van het huidige, enkelvoudige basispereentage voor leningen (met een maximum looptijd van 24 maanden) van ten hoogste 1500 gulden, gerekend naar het werkelijk aan de lener uitbetaalde bedrag. Voor hogere leenbedragen alsmede voor alle leningen, onver- I schil lig de hoogte, met een langere looptijd dan twee jaar zullen lagere basispercentages gelden. Tot voor kort was het van weinig be lang dat het huidig interesttarief geen differentiatie naar bedrag of looptijd kent, omdat leningen boven de 1500 gul den of met langere looptijden dan 24 maanden zelden voorkwamen. De laatste tijd echter hebben enkele bedrijven, voor al filialen van buitenlandse geldschiet- banken, het ontbreken van deze begren zing aangegrepen om relatief grote geld leningen met zeer lange looptijden aan te bieden en af te sluiten en daarbij buiten sporige interestbedragen te bedingen onder dekking van het tarief van de geldschieterswet. Voor dit soort leningen is het basispercentage van de geldschie terswet echter nimmer bedoeld geweest. De bepalingen van de geldschieterswet zijn van toepassing op aile bedrijven of nevenbedrijven die aan personen kredie ten verstrekken waarvan de meerderheid in aantal 5000 gulden of» minder bedraagt. De maximumtarieven gelden ook voor leningen hoger dan 5000 gulden. Het ministerie van CRM, waaronder de geldschieterswet ressorteert, raadt gega digden voor een geldlening aan uitslui tend in te gaan op aanbiedingen van banken die binnen bet kader van de geldschieterswet werken (handelsbanken, gemeentelijke en particuliere geldschiet- banken en betaaizegelkassen). Er zijn namelijk de laatste tijd veelvuldig aan lokkelijk gestelde en soms misleidende advertenties verschenen van een aantal zogenaamde kredietbemiddelaars waarop men beter niet kan ingaan. tjET LEVEN laat ze al vroeg in de kon -staan, al deze dieren, die. zo Il onverstandig zijn geweest om in januari ter uereld te komen. Maar de zorgzame moeders zijn overal. De lammetjes in Deurne, boven, hebben zelfs van hun moeeier een bontjas bij de geboorte cadeau gekregen. En de kloek, daaronder, straalt een en al warmte uit naar haar elf plukjes gloednieuw poetskatoen, die in het Zeeuwse Nieuwdorp bij boer Cornelisse, als een soort kleine raad van elf een heel klein carnavalletje aan het vieren zijn rondom de kachel in de huiskamer. Dut de natuur het allemaal goed geregeld heeft, blijkt wel uit het feit, dat olifant Iduna in de dierentuin te Bazel maar één kleintje (80 kg schoon) heeft gekregen. Want hoewel men het gezien de omvang van het moederbeest wel zou mogen verwachten, het zou er voor haar toch mistroostig uitzien wanneer het óók elf kleintjes had gekregen. Alles bijeen veel nieuw leven in het nieuwe jaar en er kunnen er weer veel opstaan wanneer op bruiloften en partijen gezongen wordt van „Al wie in januari geboren is". De ooievaar speelt bij dit alles een mysterieuze rol. Hij trekt niet alleen zijn neus en zijn schouders, maar ook zijn been erover op. Zijn naam van de studie, die de prlnse6 thans volgt aan de academie De Horst van het insti tuut Kerk en Wereld te Driebergen. Hier studeert zij ondermeer kunstgeschiedenis en sociologie. Op een gegeven moment bleek het ge heel zo ingewikkeld te worden, dat de president der rechtbank besloot de zaak aan te houden, teneinde dp onder aannemer uit Zeist als getuige te horen Daarom werd de zaak aangehouden tqt 15 februari. (Van bij ieder spel niet duur wel heerlijk er verslaggevers) DEN HAAG - ln verband met de ge stegen personeelskosten en andere kos tenstijgingen is een algemene wijziging van de verpleegtarieven met enkele guldens per dag in ziekenhuizen met in gang van 1 januari van dit jaar onver mijdelijk gebleken. De tariefswijziging is tot stand gekomen in het kader van de wet ziekenhuistarieven, onover- leg tussen het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de zieken fondsraad en het centraal orgaan zieken- huistarieven. De tariefsverhoging be treft uitsluitend de zg. verpleegtarie ven. De tarieven voor bijkomende ver richtingen zullen in het algemeen onver anderd blijven. Zij lopen van ziekenhuis tot ziekenhuis uiteen. Dit is het tafelzilve onderdeel zal vormen van het nationaal huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix en de heer Claus ron Amsberg. Het is model 1068 van de N.V. Koninklijke Fa» Kempen en Begeer te Zeist, Voorschoten. De aanduiding hiervan luidt Filet. fraai oud-Hollands modelrugzijde, schuine lijst met nok. Het model is een ontwerp van de heer Caret J. A. Begeer, destijds president-directeur van genoemde onderneming. Het gekozen model ts al in geen tien jaar meer verkrijg baar in de handel. Tot einde van studietijd in De Horst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sinds enkele maanden (oktober) woont prinses Christina tijde lijk niet meer op paleis Soestdijk. maar ir Amersfoort ten huize van de longarts T. A. H. Höweler. wiens dochter een vrien din is van de prinses sedert de tijd. dat beiden middelbaar onderwijs volgden Prinses Christina (bijna 19 jaar) heeft tot deze stap besloten uit behoefte aan meer zelfstandigheid. Het staat nog niet vast. hoe lang zij bij dokter Höweler zal blijven wonen, maar waarschijnlijk zal dit minste het geval zijn tot het einde te Zeist. Voorschoten opdracht gegeven om het tafelzilver te vervaardigen, dat een onderdeel zal vormen voor het nationaal huwelijksgeschenk voor het prinselijk (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ..Comité Nationaal Huwelijksgeschenk prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg". heeft aan de N.V. Koninklijke Van Kempen en Begeer eldooilOi/, hebben president Johnson verzocht i inen de gelegenheid te geven k*mImim ts blijven loven. De oude t zijn 67, 68, 69 en 78 jaar oud. De prinses en haar verloofde hebben een bestaand model uitgezocht, dat sedert 1926 in beperkte mate in de handel is ge weest Het model is een ontwerp van de heer Carel J. A. Begeer, destijds president directeur van de genoemde onderneming In de fabrieken in Zeist en Voorschoten is men momenteel druk bezag tafelgerei tijdig gereed te krijgen. De firma heeft, in liet verleden al eerder tafelzilver het koninklijk huis vervaardigd, on der meer als onderdeel van liet nationaal huwelijksgeschenk voor koningin Juliana en prins Bemhard. De nationtle manifestatie. Amsterdamse oranjecomité op 9 maart ln de Europahal van de RAI het huwelijk van prinses Beatrix met de lieer Von Amsberg viert, zal een spel zijn dat „bruidsboeket" heet en waaraan twee- duizend mensen deelnemen. Het is de bedoeling dat iedere provincie, alsmede Suriname en de Nederlandse Antillen er eén toefje van verzorgen. De tienduizend toeschouwers worden eveneens uit alle provincies gerekruteerd. De selectie is in handen van de commissarissen van de koningin. Hoewel een nationale manifes tatie. krijgt het feest dus een zeer be sloten karakter, maar het ligt in de be doeling. dat de televisie van drie tot half zes een rechtstreekse reportage verzorgt. Vast. staat., dat niet alleen het bruidspaar op het erepodium zal zitten, maar ook de voltallige koninklijke familie en alle vor stelijke gasten, die voor het huwelijk 'ïjn uitgenodigd Wie de organisatie krijgt en het draai boek krijgt is nog niet bekend. Wel zijn enkele massaregisseurs aangezocht, maar hebben bedenktijd gevraagd. „In leder geval wordt het niet Carel Briels". Dorzltter van hei oranjecomité, de lieer Van den Berg van Saparoea. Op de vraag of er ook Duitse gasten zullen zijn. zei hij: ..Daar hebben we inderdaad aan gedacht, maar uiteinde lijk heben we besloten het een puur nationale manifestatie te laten worden" op (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Particulieren organise ren op bet ogenblik de hulp aan Vier- nemese kinderen. Zij willen een aantal ernstige gevallen voor medische verzor ging naar Nederland halen. Vier zieken huizen in Rotterdam. Breda. Hengelo en Lochem staan gereed de kinderen op te nemen en er komen waarschijnlijk nog meer ziekenhuizen. Na hun verpleging kunnen zij een veilig onderdak vinden in een aantal Nederlandse gezinnen. Het wachten i.- alleen nog op toestemming van de regering voor liet houden van een grote financiële actie, die enige tijd geleden al aangevraagd is. De particuliere hulpverleners hebben zich verenigd in de Nederlandse afdeling van de Zwitserse organisatie „Terre des hommes" Het is een zelfstandige af deling. die deze week tot een stichting omgevormd wordt. De medische hulp en de verzorging In de ziekenhuizen wordt gratis of tegen gereduceerde prijs gegeven De reis; Vietnam—Nederland en andere onkosten moeten in ieder geval betaald worden j LOSDORP, (AN.P.). In Losdorp (Groningen! is gisteren het 0-jarig jonge tje P Mos door het ijs van de Losdorpster Maar gezakt en verdronken. De 6-jarige P. Olinga waarmee hij na school het ijs was opgegaan, zakte er ook door. werd in ernstige toestand opgenomen in een ziekenhuis in Groningen en overleed later ook. HELMOND (ANP) Maandagmid dag is het 7 maanden oude kindje van de familie Van de Kerkhof in Helmond bij een brand in de huiskamer om het leven gekomen. Het kindje lag in de kin derwagen. toen er een binnenbrandje uit brak. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat het kindje niet meer ge red kon worden. Het gezin telde vijf kin deren. MAASTRICHT (ANP) tni.inrn In Limburg >1 werkers en beambten iT de mijnwerkers die militaire dienst, stra.i; militaire dienstplicht De regeringsplannen met betrekking tot sluiting van enkele c Impliceren dat binnen een jaar of vier tienduizend mijn en an-lere werkkring zullen krijgen, hebben de vraag uitgelokt om hun ondergrondse werkzaamheden vrijgesteld werden van hij het aanvaarden van een andere werkkring toch nog hun kuden moeten guan vei zullen. Vooruitlopend op de ln verband Kamer gestelde vragen wordt In „Ruim Zicht" opgemerkt, dat het bijna Immoreel zou zijn als een ex-mqnwerker van 30 of 35 jaar weer in militaire dienst zou moeten. He» ondergrondse werk tot voordeel van het lieve vaderland komt volgens het NKV het kruip- en sluipwerk van de groene baretten nabij. Het vakver bond meent, dat aan dit eenmaal verworven recht niet getornd moet worden, nu de omstandigheden in de energievoorziening» de mijnwerker dwingt ander werk te aan-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1