ook jou VOOR DE SAGE VAN DE DRAAK JEUGD ZINGT GOD LOF... JONGEREN-MIS IN OEGSTGEEST LOPEND VUURTJE DE LEIDSB COUBANT ZATERDAG 8 JANUARI 1968 Reeds de volgende dag, nog voor de zon opkwam, werd hel levendig in het dal aan de voet van de Drakenrots. In de morgenschemer bewoog zich reeds een grote stoet, voorafgegaan door priesters. En te midden van die luid ruchtige massa schreed bleek maar kalm het christen-meisje. Zwijgend en geduldig had zij toegelaten, dat de opperpriester met zijn knokige handen de witte offerband om haar voorhoofd had gebonden en witte bloemen door haar loshangende haren had gevloch ten. Dat alles om het ondier te ver zoenen door zulk een aanvallig offer. Velen wierpen de schone, ten dood ge wijde maagd medelijdende blikken toe. Maar niemand werd door haar fiere en toch zo liefelijke gestalte zo zeer getroffen als de jonge aanvoerder, die al eerder om haar bezit had willen vechten. Gaarne zou hij zijn leven in de waagschaal willen stellen om dat van de jonkvrouw te mogen redden. Toen de vooruitspringende rots, waarop reeds zo vaak onschuldig bloed vergoten was, bereikt was, hield de stoet halt. Onder de oeroude eik, die aan Wodan toegewijd was, werd het tedere lichaam van de lieflijke maagd met een touw omstrikt, dat aan de stam van de „heilige" boom werd ge bonden. Geen klacht ontsnapte aan de lippen van de fiere christinne en geen traan blonk in haar reine hemelsblau we ogen, hoewel nu ieder ogenblik de draak kon verschijnen om zijn prooi te verslinden. De heidense toeschou wers hadden zich reeds op veilige af stand teruggetrokken. De zon was intussen opgegaan en hulde de jonge maagd in een gouden gloed, terwijl de wind met haar scho ne met bloemen doorvlochten haartooi speelde. Opeens weerklonk een vervaarlijk gebrul en geblaas. De draak had zijn hol verlaten om zich naar de plaats te begeven, waar zijn bloeddorst al zo menigmaal gestild was. Zijn slachtof fer bemerkend, sluipt hij nader, zwie pend met zijn slangachtige staart, ter wijl zijn vurige tong lekkend uit zijn bek treedt. Zijn begerige blikken op zijn prooi gericht, kruipt hij snuivend en hunkerend brullend tegen de hoge Schrik en afschuw grijpen het arme meisje aan bij de aanblik van het monsterachtige beest. In haar rade loosheid grijpt zij het gouden kruis, dat haar boezem siert, en houdt het afwerend 't ondier voor, terwijl zij God om erbarming en hulp smeekt. En zie! Als door de bliksem getroffen richt de draak zich brullend op, slaat achterover en rolt, door talloze rots blokken gevolgd, de diepte in en ver dwijnt met 'n vallend gesteente in de bruisende stroom aan de voet van 't gebergte. Van verbazing en ontzetting vervuld heeft de menigte 't verbijsterende schouwspel gadegeslagen. Dan maakt zich uit de met bewegingloosheid ge troffen volksverzameling een figuur De kinderen vertellen over Kerstmis Rlnus v. d. Poel, Leiden DE KERSTNACHT Grootvader vertelde dat de kerstnacht een wondere nacht was, dat er dan vreemde dingen gebeurden: als je on der een appelboom stond dan kon je zo de hemel in kijken. Het water ln de slo ten zou wijn worden, de ossen en ezels zouden die nacht met hun koppen naar het oosten slapen. Keesje geloofde alles wat grootvader verteld had en daarom stond hij ln de kerstnacht op, kleedde zich aan en ging naar buiten. Hij proef de van het water, maar het was geen wfln. Hij ging onder de appelboom staan, maar hij zag niets anders dan de zwarte nacht. Toen ging hij maar weer naar huis, kleedde zich uit en kroop weer onder de wol. Grootvader had maar 'n sprookje verteld. wnijr v. d. Lans, Voorhout KERSTMIS Maria en Jozef zouden een kindje krijgen en de engel had gezegd, dat het Jezus genoemd moest worden. Op een dag kwam er een soldaat van de keizer in Nazareth. Hij zei tegen de mensen hun geboortestad moesten los, die met sprongen als van een jon ge leeuw de rots beklimt. Vol eerbied nadert hij de stille, biddende jonkvrouw die blijkbaar haar dank uitspreekt tot haar God voor de wonderbare redding. Hij, Wigbold, maakt de banden los, waarmee ze gebonden is, valt voor haar op de knieën, grijpt haar hand en drukt er eerbiedig een kus op. Met instemming en vertedering slaat het heidense volk dit tafereel gade en beantwoordt het met luid heilgegroep. Dan treedt de grijze priester naar vo ren en terwijl het volk aandachtig toe luistert, richt hij het woord tot de geredde jonkvrouw: ,,Wie is het toch, die u van 'n vreselijke dood gered heeft? Wie is het, die 'n mens in doods nood zo zichtbaar helpen kan?" „Het beeld van de God der Chris tenen heeft de draak verpletterd en mij gered. In zijn hand rust het lot der wereld.'' Met eerbiedige belang stelling bekeek de grijzaard het gou den kruis. „Hij, die eens aan 'n kruis gestorven is, kan u en allen rondom ons verlichten en tot getuigen maken van nog grotere wonderen dan dat, wat ge heden gezien hebt", zo verzekerde de jonge maagd hem. Teruggekeerd naar haar land aan de overzijde van de Rijn, keerde zij ten spoedigste met enige priesters te rug en dezen hebben in korte tijd bijna al de heidense stamverwanten tot 't christendom bekeerd en wel 't aller eerst de grijze priester en 't jonge op perhoofd Rinbold. Het schone slot van deze sage is, dat Wigbold de hand van de schone maagd verwierf. Hij bouwde op de hoge top van de berg en sterke burcht, die hij de Drakenrots (Dra- chenfels) noemde. Daar heeft hij met zijn schone en vrome echtgenote ja renlang gelukkig zijn stam geleid en bestuurd. an, schrijven. Maria en Jozef moesten naar Betlehem. „Waar moet ons kindje nu geboren worden?" vroeg Maria. „Misschien wel in Betlehem", zei Jozef. Maria en Jozef begonnen gelijk met in pakken. De volgende dag ging Jozef nog even naar de markt om te kijken of ze nog iets nodig hadden. Hij kocht etenswaar en nog meer dingen voor de reis. Hij zag ook een ezel staan. Hij dacht, laat ik die ezel maar kopen voor Maria, dan wordt ze niet zo moe. H|j haalde zijn beurs uit z|jn zak en keek of hij nog geld genoeg had. Gelukkig, er zat nog genoeg geld in. Hij kocht het ezeltje en ging er mee naar huis. „Van wie is dat ezeltje? Heb je dat geleend?" vroeg Maria. „Nee", zei Jozef geheimzinnig, „dat heb ik gekocht voor jou, dan word je De volgende morgen gingen ze vroeg op stap en kwamen na enige dagen in Betlehem aan. Ze gingen naar een her berg om te vragen of ze daar ook kon den overnachten. Maar de herbergier zei: „Het is nu veel te vol, jullie kunnen er niet meer bij en hij smeet de deur met een smak dicht. Toen ging Jozef nog bij andere huizen vragen, maar ner gens was plaats. Eindelijk zagen ze een oude stal. „Laten we hier maar zolang overnachten", zei Jozef, dus gingen ze daar maar slapen. In die nacht werd Jezus geboren. Het was 25 december. De volgende dag kwamen er drie ko ningen op bezoek. Ze brachten goud. wierook en myhre mee. En weer een paar dagen later gingen ze terug naar hun eigen dorpje Nazareth. Daar groei de Jezus op. René Zon, Leiden KERSTMIS De avond vóór Kerstmis gaan we met elkaar het stalletje neerzetten en de kerstboom versieren. We gaan dan naar bed en als we '8 morgens wakker worden is het Kerstmis. Eerst gaan we naar de kerk, daar wordt heel mooi ge zongen. De kerstliederen zingen we alle maal mee. Dat is heel mooi. Na de H. Mis gaan we naar huis. Aan tafel gaan de kaarsjes aan. Ook dat is heel fijn. We eten heel lekker. We maken er een fijne dag van. 's Middags zingen we bij het stalletje en vader vertelt een verhaal. De volgende dag is het ook nog Kerstmis en dan nog fijn vakantie tot na Nieuwjaar. Leiden: KERSTMIS Kerstmis is 't fijnste feest van 't jaar. Sinterklaas is dan voorbij en nu komt weer dit mooie feest. Eerst na tuurlijk het kerstrapport! Een paar dagen voor het grote feest mag ik met mama en papa mee, om een kerstboom te kopen. Ik kijk altijd naar de grootste boom. maar mama vindt een kleintje veel mooier. Twee dagen voor Kerstmis mag ik langer opblijven, dan wordt het stalletje op gezocht en mag ik de ballen voor de kerstboom aangeven. De ster hangt al lang voor het raam. We hebben haast allemaal zilveren ballen, maar ik vind die gekleurde veel mooier. Als ik met Kerstmis wakker wordt, is de tafel feestelijk gedekt. De lichtjes en de kaarsjes gaan aan. We eten dan heel lekker, 's Middags worden in de kerk kerstliedjes gezongen door de kinderen. Ik zou het fijn vinden als er met Kerstmis sneeuw was, want ik heb een mooie slee, maar kan Arno Lindeman, Leiden: EEN KERSTVERHAAL 't Liep tegen Kerstmis toen een middag een arm meisje bij een bakker in de winkel kwam. Ze heette Ria. „Wat moet je hebben Ria", vroeg de bakker. „Nee, niets meneer", zei Ze draaide zich om, nam een groot wittebrood weg, stopte het gauw in haar tas en wou de winkel uitgaan. De bakker had het gezien en was woedend. „Ria geef hier dat brood". „Bakker, we hebben thuis niets te „Nou maar ik moet ook leven. Geef Wat deed Ria? Ze rende met het brood de winkel uit. De bakker ver telde het in de winkel aan zijn klan ten en niemand keek Ria Ja erger nog, de jongens en meisjes riepen haar na: „Smaakte het brooa lekker Ria?" 't Was de dag voor Kerstmis. „Moeder mag ik naar de Nachtmis?" „Ja hoor, ga maar naar de Nacht mis, hier heb je een paar centen". „Die nacht was Ria een beetje ver legen, want toen ze in de kerk, op een bankje achteraan zat, hoorde ze de kinderen lachend fluisterent „Zeg smaakte het brood lekker?" Wat had ze nu toch spijt dat ze het brood weggenomen had. Ja, onze Lie ve Heer, had het ook gezien. Toen de Mis uit was, ging ze bij het kribbetje vergiffenis vragen en als de kinderen haar weer nariepen, dan trok ze zich daar niets van aan omdat ze ^ist dat O. L. Heer haar vergeven had. Els v. d. Vooren, Leiden: HET KERSTFEEST Ankie en Mieke waren twee zusjes. Ze woonden midden in de stad. Vader zou vanmiddag een kerstboom gaan kopen en dan mochten ze mee. „Dan ga ik even lekker rusten", zei moeder. „Als jullie terugkomen, gaan we thee drinken". En zo gebeurde het. Ze brachten een kerstboom mee en na een kopje thee gingen de zusjes samen met vader en moeder de kerstboom ver sieren. Daarna zette vader het stalletje en Ankie en Mieke mochten de beeld jes uitpakken, afstoffen en neerzetten. Toen alles klaar was, hebben ze de kaarsjes aangestoken en alvast een kerstliedje gezongen. „Nu gaan we gauw eten, want jullie moeten vroeg naar bed, om mee naar de nachtmis te gaan," zei moeder. Zo gingen ze 's nachts met z'n vieren naar de kerk. Het was er erg plechtig en ze hebben veel kerstliedjes meege zongen. Toen de nachtmis uit was, zijn ze nog even naar de kribbe in de kerk van dichtbij gaan kijken. Daarna zijn ze naar huis gegaan, waar het hele dag een fijn feest werd. Volgende week nog een paar kerst- verhaaltjes en dan beginnen we weer met de andere opstelletjes. Nu maar je best gedaan met de prijsvraag. Dag kinders. Allemaal een Zalig Nieuwjaar voor jullie en je ouders. Ook nog hartelijk dank voor de mooie tekeningen en kaarten, die jullie ge stuurd hebben. Ik heb ze allemaal op een rood lint geprikt, van het plafond tot de grond. Dat stond heel aardig. TANTE JO en OOM TOON. Slaap kindje slaap DE STER VAN BETHLEHEM daar op te laten hem haast nooit gebruiken. Niemand weet precies, welk „wonder licht" de heilige Driekoningen naar Bethlehem voerde, waar Jezus geboren is. Enkelen menen, dat het Venus ge weest ls. Maar Venus was en is altijd al bij de oostelijke volkeren bekend. Thans nog breekt de Bedouïn zijn ten ten op als Venus opkomt (verschijnt). Daarom gelooft men ook niet. dat de drie „Wijzen", die ook „sterrenkundigen" waren. Venus voor de door de profeten aangekondigde ster hebben kunnen hou- Anderen hebben beweerd dat de ster van Bethlehem Saturnus en Jupiter sa men waren. Het komt nl. een enkele maal voor, dat de banen (wegen) der beide planeten zich kruisen en dan lij ken ze wel samen één hemellichaam, maar dat is slechts een paar minuten het geval, terwijl de ster van Bethlehem vele weken zichtbaar moet zijn geweest. Meest houdt men die ster voor een komeet en die kan men wel weken lang 's avonds aan de hemel zien. Ik herinner mij nog heel goed, dat de komeet „Van Hall" met haar geweldige staart lange tijd avond aan avond duidelijk aan de heldere hemel te zien was. ik meen dat dit in 1916 het geval was. Astronomen hebben berekend, dat het licht, dat de drie „Wijzen" uit het Morgenland zagen, afkomstig kan geweest zijn van een ster, die in het heelal uiteen gespat is, dus nu niet meer bestaat, maar wier licht 3000 jaar nodig had om Bethlehem te bereiken. Dat zou toen dus het geval geweest kunnen zijn. WIE RAADT ER MEE? Henk kan goed teke nen. dat bewijzen zijn 12 aoldaten. Ze zien er keu rig uit, niet waar? Maar toch is er eentje bij, die fout is. Zoek eens uit, welk nummer dat is en wat hU fout doet of wat nnders ls bfl hem. Wie het raadt, loot mee om een prijs van de Leldse Courant. HANS EN DE PESTVOGEL „Wat zijn jullie toch fraai!" riep Hans en wees naar de helder bon te vogels, die in het bos zaten, terwijl ze zich te goed deden aan de rode bessen. „Ja, mooi zijn ze zeker met hun bonte veren pakje en hun sierlijk kuifje", antwoordde z'n vader. Ze heten pestvo gels en in de winter, als ze in het hoge noorden geen voedsel meer vin den, komen ze In grote troepen (vluchten) hier naar toe. Hun voedsel bestaat vooral uit bessen liefst lijsterbessen. Maar niet ieder Jaar komen ze in zo'n groot aantal naar deze streken en daarover verheugen zich dan de lijsters en merels, want die delen hun lijsterbessen liefst niet met die gasten uit 't noorden en vaak wor den er dan ook gevech ten geleverd. De pestvogel heeft ln ons land nog tal van an dere namen o.a. bemer, wijnstaart. z|jde- i ve zijn officiële namen, bezit hij nog staart, sneeuwvogel, zwartemantel en ln J verschillende andere gewestelijke na- Groningen de naam lakvogel. En behal-J men b.v. blauwe markkulf (In Limb.). Voor de eerste maal ln het nieuwe jaar weer „Ook voor jou", een rubriek voor jongeren en hen, die zich Jong voelen. Wat het nieuwe Jaar 1966 gaat bieden? Het ls alles, voor een groot deel althans, nog verscholen ln de schoot der aarde! Plannen worden er bij «o'n Jaar wisseling uiteraard door velen, en zeer zeker ook door ons jongeren gemaakt. In elk geval: bent u in 1966 iets van plan, dat het vermelden ln onze rubriek waard is, kom er mee voor de dag en stuur ons even een berichtje! In deze „Ook voor jou" leest u over de jongerenmis ln Oegstgeest, de Alphense club, die van het jaar 1966 heel veel verwacht (vandaar de naam Club '66) en vele andere wetenswaardigheden. Liefhebbers van de beat, pop art, enzovoorts: in 1966 zullen wij de schijnwerpers nader gaan richten op de groups, die in Leiden en om geving opgang maken of dat reeds doen. Binnenkort hoort u hier in elk geval meer van! G rammofoon- pUuil Jeugd zingt God lofDiit is de titel van een zevental nieuwe Nederlandse kerkliederen, waarvoor ds. W. Barnard en de Jezuïet H. Oosterhuis de teksten vervaardigden en de Bredase componist Coos van Overbeek de muziek schreef. Deze zeven nieuwe Neder landse kerkliederen nu, te weten de intredezanglitaniezang, lof zang, offergezang, Sanctus. Agnus Dei en Eucharistia, zullen binnen kort klinken in de St. Willibrorduskerk te Oegstgeest. Op 23 januari aanstaande namelijk bestaat de gidsengroep van de parochie er vijfentwintig jaar en ter gelegenheid hiervan wil kapelaan P. J. M. Lansbergen, jeugdwerkaalmoezenier, 's middags om vijf uur een H. Mis doen vieren door de jeugd van de parochie. Op eigen manier uiten „We doen de derde strofe nog eens over." Dit verzocht op een zaterdag in december kapelaan P. de Bruijn (NlSC) een aantal jongeren, toen zij in de Willibrordus-kerk bijeengeko men waren om er de „jongerenmis" in te studeren. Kapelaan de Bruijn, die in het verleden zijn sporen op muziekgebied onder meer heeft ver diend door muzieklessen te geven aan leerlingen van het kleinsemina rie te Driehuis en er ook een zang koor leidde, trof overigens bij de jongeren groot enthousiasme. Terwijl de jbnge koorleden aan dachtig luisterden naar een gram mofoonplaatopname van de jonge renmis, .gemaakt in de St. Michiels kerk in Breda, zei kapelaan Lans berg: „De jeugd is blij, wanneer zij het geloof op haar eigen manier kan uiten." Op haar „eigen manier" dat houdt in, dat op 23 januari a.s. de ritmesectie, bestaande uit gita risten, drummer en bassist, waar schijnlijk op het altaar plaats zullen nemen, en metterdaad eigen klanken doet horen, dat het orgel bovendien alle jongeren, dan in de kerk aanwe zig, zal begeleiden. Ritmesectie en organist ALLE JONGEREN' zal inderdaad verzocht worden, om het wat oneer biedig te zeggen, hun vocaal-kunnen in te zetten tijdens de Eucharistie viering. Op de repetitiemiddag, die wij mochten bijwonen, was slechts een klein aantal present. „We heb ben nu slechts een kern, onder meer gerekruteerd uit deelnemers aan de achttienjarigen-cursus, en oud-leden van het knapenkoor en ook de leden van de knutselclub. „Ik had gedacht om in januari op enkele zondagen, bijvoorbeeld om half een, dus na de H. Mis van kwart voor twaalf, alle jongeren van dertien tot twintig jaar uit te nodigen voor een repetitie," aldus kapelaan Lansberg. Waarna allen muziek die aanspreekt Behoudens dirigent, kapelaan De Bruijn, en de bassist, komen er voor de uitvoering van de jongerenmis van Coos van Overbeek louter jonge Oegstgeestse parochianen aan te pas. Zoals gezegd: het koor bestaat uit alle (jonge) kerkgangers; organist is Martin Goddijn (17) en de ritme sectie wordt geformeerd uit de band „The Arabians", die tijdens hun vrije tijd de dansavondjes ter plaat se onder meer trachten op te vro- LEIDSE TOP-TIEN We can work it out - The Beatles. Yesterday - The Beatles. Strange effect - Dave Ber- Here it comes again - The Fortunes. Till the end of the day - The Kinks. I'm gonna take you there - Dave Berry. Wasted words - The Mo tions. Get off of my cloud - The Rolling Stones. My generation - The Who. Yesterday man - Chris Andrews. Voor degenen, die zich wellicht de melodie voor de repetities eigen wil len maken: „Jeugd zingt God lof' is, zoals boven al gezegd, op de gram mofoonplaat vastgelegd. Leerlingen van het lyceum te Breda, het Fran- ckencollege uit Oosterhout en de MMS uit Dongen hebben voor de totstandkoming van de schijf hun medewerking verleend. Een rhytm- sectie en Jan Loose, orgel, zorgen voor de instrumentale begeleiding, terwijl componist Coos van Over beek zelf de directie voert. 'Atleta' naar Bossche jeugd actief 1966 De stichting Jeugd Actief in Bra bants hoofdstad 's-Hertogenboach organiseert in de week van 11 tot en met 16 april a.s. verscheidene eve nementen voor de jeugd. Zo zullen in deze paasvakantieweek jeugdclr- cussen, die zijn aangesloten bjj de landelijke federatie van jeugdcircue- sen in Nederland, er hun opwach ting maken. Warmonds jeugdcircus „Atleta", waarover wij onlangs in „Ook Voor Jou" schreven, zal op 14 april optre den, tezamen met „Helmienco" uit Amstelveen. De leden van de ver scheidene jeugd- c.q. kindercireus- sen zullen worden ondergebracht bij pleeggezinnen, terwijl iedere circus artiest een herinneringsmedaille zal aangeboden worden. Het deelnemend circus ontvangt tevens een herinne ring aan de Jeugd Actief-week. drumstel in de kerk IN ALPHEN AAN DEN RIJN: JEUGDSOCIETEIT CLUB'66 Harry de Jong, Theo Looys, Henk Langerak en Wim Verkerk, op richters van de jeugdsociëteit „Club '66", hebben drie weken geleden reden gehad om tevreden te zijn. In het IJsclubgebouw in jl/IORGENMIDDAG OM half vier zegt Roel Balten weer „Tot uw 1*' orders" en dat betekent een amusementsprogramma, waaraan deze keer onder meer Conny van Bergen, Margie Ball en de Gemblers medewerking zullen verlenen. ZOALS AL EERDER werd bericht, hebben de leerlingen van de bedrijfstechnische school hier ter stede een bedrag Van f 5432.10 bijeengebracht voor de noodlijdende bevolking van Djemila in Alge rije middels een kerstkaartenactie. Ter Aarse leerling A. Hogervorst alleen al bracht een bedrag van f 475,bijeen. ïyVIAANDBLAD MUZIEK EXPRES blijkt, volgens een berekening 1*1 aan de voorzichtige kant, minimaal door 1,2 miljoen personen (tieners, twens en ouderen) gelezen te worden. RJVICHIEL DE RUYTER spreekt vanavond op uitnodiging van de I" jazz society Folk Beat 14 over moderne jazz. Na afloop: een Jamsession! Dit alles in de Roomburgkantine, te Leiden. hun woonplaats Alphen aan den Rijn immers organiseerden zij met succes de eerste dansavond en men vroeg zich af of tieners en ouderen daarvoor in eigen omgeving wel belangstelling zouden koesteren. Welnu, heel wat jongelui uit Alphen en om geving kwamen een dansje ma ken op de muziek van de beat group The R.L.J's en, wat nog prettiger was voor vier bovenge- noemden, enkele tientallen aan wezigen gaven zich metterdaad als lid van de nieuwe club op. Club '66 is er op de eerste plaats op uit de onderlinge band tussen de jeugd in Alphen te verster ken. Dat hopen de Club-oprich ters dan te bewerkstelligen door de organisatie van dans- en, in dien er belangstelling bestaat, jazzavonden. Op de eerste Club bijeenkomst bleek in elk geval al, dat de beat bij Alphens jeugd wel aanspreekt en, aldus het resul taat van een gehouden enquête, de plaatselijke beatgroup „You know who?" bij velen een grote plaats inneemt.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8