Nieuwbouw Academisch Ziekenhuis naar Amerikaans model MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 8 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT Leidse medische studenten vechten om een plaatsje in de collegezalen neus »n oor en vorloskundo on gynae cologie. Al deze gebouwen xullen met elkaar verbonden worden, maar kun nen pas worden gebouwd, wanneer de andere zijn afgebroken. Dit is kost baar en omslachtig en men moet con cessies aan de concentratie van de ge bouwen doen. omdat de huidige sa menstelling van het ziekenhuisterrein dwingt op een bepaalde manier te bou- Ook de verpleegsters zullen 'n nieu we behuizing krijgen, een heel apart zustershuis, mede omdat het gebouw voor celbiologie en hystologie. waarin zij thans,les krijgen en wonen, voor een efficiënte uitbreiding van het A.Z.L. zal moeten wijken. Uitbreiding Boerhaavelovartier Ook het niet-klinisch stdtfi- te van het Academisch Zieken huis, het zgn. „Boerhaave-kwartier", zal worden uitgebreid. Daar krijgen de medische studenten de eerste drie, vier jaar van hun opleiding hun col leges en practica In de verschillende laboratoria. Daar is ook de grootste collegezaal die men heeft: de college zaal in het fysiologisch laboratorium, waar 300 studenten college kunnen volgen in een enorme, omhooglopende zaal met verstelbare stoeltjes. Omdat er zoveel eerstejaars zijn. heeft men op het ogenblik maar de verschillende colleges gesplitst om niet in moeilijkheden te komen met 't aan tal beschikbare plaatsen en de gega- j digden daarvoor. Volgend jaar hoopt de universiteit de beschikking te heb ben over collegezalen met een capaci teit van 350 personen, die op 't ogen blik naast de Kamer van Koophandel op het Stationsplein in aanbouw zijn. Aan het eind van de Wassenaarseweg hoopt men in 1969 over een complex te beschikken waarin plaats is voor 350 tot 700 toehoorders. Naast college zalen wordt het Boerhaave-kwartier ook uitgebreid met gebouwen voor tropisch hygiëne, parasitologie en tech nische dienst. In 1967 start men met de nieuwbouw voor de medische che mie. fysiologische scheikunde, fysische biochemie en farmacologie, later zul len eventuele proefdierenstallen aan de beurt komen. Summiere indruk Met deze toekomstmuziek van het Academisch Ziekenhui* en de Leidse medische faculteit is er een eind gekomen aan de omzwervin gen die ik maandenlang over het »ie- kenhuisterrein- heb gemaakt. In die tijd werd het mij duidelijk dat het Academisch Ziekenhuis een dermate veelomvattend bedrijf is, dat zeven ar tikelen er over slechts een summiere indruk kunnen geven van wat er in dit bedrijvige en fascinerende zieken- huiscomplex aan de Rijnsburgerweg gaande is. Tussen het pesthuis St. Caecilia met zijn chirurgyns cn zijn ziekenoppas seressen en de huidige nieuwe poli klinieken voor inwendige ziekten, waar arts en patiënt zich gerugge- steund weten door de vooruitgang van de medische wetenschap, liggen eeuwen van verplaatsing, verbeteringen en verbouwingen van het A.Z.L. en nog steeds buigen hoofden zich over im posante stapels dossiers met tekenin gen en ontwerpen van het Academisch Ziekenhuis van de toekomst. Hoezeer alles zich ook zal wijzigen, zijn ver trouwde plaats in de Leidse samen leving zal het A.Z.L. ongetwijfeld be houden. Dat ons stadje met zijn kin derhoofdjes, zijn sluimerende grach ten en wat vermoeid gebogen gevel tjes een ziekenhuis „binnen" haar be nauwde veste heeft dat kan bogen op een wereldreputatie, dat is iets om als Leidenaar trots op te zijn. Een ieder, die als patiënt enige UJd in het A.Z.L. moet verblijven, krijgt een brochure, waarin de directeur-ge neesheer, dokter M. W. Jongsma, hem inlicht over de gang van zaken in zün ziekenhuis. In xijn voorwoord zegt bemoedigend: „....het is een voort durend streven u te voorzien van de allerbeste geneeskundige verzorging en verpleging. Wij willen uw verblijf in ons ziekenhuis onder de gegeven omstandigheden gaarne zo aangenaam mogelijk maken. Met uw wensen zal voor zover de behandeling en verple ging zulks toelaten, zoveel mogelijk rekening worden gehoudenHoe troostvol dit alles moge klinken, an ders dan beroepshalve hoop ik in het A.Z.L. toch niet terug te keren! L^NY VAN BRUSSEL HERZIENING EN BEKORTING VAN OPLEIDING TOT ARTS WAT BRENGT een jongen, een meisje er toe om medicijnen te gaan studeren? Veelal zullen zakelij ke argumenten bij deze keuze geen rol spelen. Zij zullen het gaan doen omdat het „interessant" lijkt, in het gunstigste geval uit een soort roeping, om de mensheid die voortdurend door ziekte bedreigd wordt, daadwerkelijk te kunnen helpen. Velen die aan een medicijnenstudie beginnen maken deze niet af. Een van de factoren die hierbij een rol spelen, is de lange studieduur, die veel door zettingsvermogen vraagt. Officieel staat er acht jaar voor de opleiding tot arts, maar de ervaring heeft uit gewezen dat men er doorgaans langer over doet. Er gaan in Nederland stemmen op, om de opleiding voor arts te bekor ten en wat minder veelzijdig te ma ken. Op het ogenblik is de medicijnen studie dusdanig, dat de student een brede oriëntatie krijgt over alle facet ten van de geneeskunde, ongeacht het feit of hij nu huisarts, specialist of we tenschappelijk ambtenaar wordt. Het voordeel hiervan is, dat hij erg „all round" is, maar anderzijds verplicht is zich te verdiepen in onderdelen van de geneeskunde, waarmee hij later misschien niet meer geconfronteerd wordt. Splitsing van medische opleiding EEN MEDICIJNENSTUDIE is ver deeld in een theoretisch, niet-kli nisch gedeelte tot aan het kandidaats examen, dat in het derde of vierde studiejaar gedaan kan worden en een klinisch gedeelte, waarin de student kennis maakt met de praktijk en na zijn docteraalexamen twee jaar dag in dag uit als co-assistent in een zieken huis werkt. De Nederlandse medische opleiding verschilt van die in Amerika. Daar duurt hij niet alleen maar zes jaar, maar in het tweede studiejaar begint men in Amerika al met het zgn. „bed side-teaching", het onderzoeken van ziektegevallen en het stellen van een diagnose aan het ziekbed zelf. In Ne derland is men van plan dit ook eer der te laten plaatsvinden, omdat op het ogenblik in de eerste drie, vier jaar van de medische opleiding het accent teveel op de basisvakken en de theorie valt. Wellicht zal er door ver schuiving in de medische opleiding 'n studiebekorting van een jaar ontstaan. Overwogen wordt ook om de medi sche opleiding in tweeën te splitsen en na een paar jaar de student voor de keuze te stellen: de opleiding te volgen voor de man van de praktijk óf de meer gespecialiseerde oplei ding te volgen, die kostbaarder en langer is en die naar een academische loopbaan leidt. Men vermijdt daarmee onnodig stilstaan bij onderwerpen, die voor de student later van «een belang meer zullen ziin en schept de moge lijkheid om eerder de „maatschappij in te gaan". Hoeveel nadelen die lange opleiding tot arts ook voor de betrokkenen mag hebben, het is in ieder geval wel zo, dat de Nederlandse arts door die op leiding een goede naam heeft, dat hij in staat is tot zelfstandig oordelen en onderzoeken. Wetenschappelijke scholing HET GROEIEND aantal studenten en de eventuele wijzigingen in de opleiding stellen speciale eisen aan het Academisch Ziekenhuis en aan het i „Boerhaavekwartier", het universitaire j medisch centrum aan de Wassenaarse- weg. Men hoopt op een ontlasting van de Leidse medische faculteit door de oprichting van een medische faculteit in Rotterdam, waarin men de nieuw ste opvattingen over de medische op- j leiding en wetenschap wellicht kan Verwezenlijken. alleen ten behoeve van de medische studenten, maar ook voor de weten schappelijke scholing van diegenen die potentiële gegadigden zijn voor het be kleden van een functie binnen de we tenschappelijke staf van de universi teit. Een deel van de afgestudeerden zal zich nl. aangetrdkken voelen tot het wetenschappelijk onderzoek en zoekt een band met de universiteit om te promoveren of een academische loopbaan te beginnen, waarin de mo gelijkheid bestaat om via verschillen de stadia op te klimmen tot „chef de clinique", van waaruit men eventuele opengevallen leerstoelen kan bezetten. Er is geen instituut waar hqogleraren of wetenschappelijke ambtenaren „ge kweekt" worden; de medische facul teiten moeten voor eikaars opleiding zorgen. Geconcentreerde bouw 1UIET ALLEEN DE TOEVLOED van studenten, de ontwikkeling van de medische wetenschap, maar ook het personeeltekort heeft tot gevolg dat de noodzakelijke uitbreidingen van 't Academisch Ziekenhuis geheel anders zullen zijn, dan de huidige bouwstruc- tuur: het Paviljoensysteem. Dit systeem heeft naast de voorde len zoals lange wandelpaden, 'n groe ne omgeving en de zelfstandigheid van verschillende specialismen, het nadeel dat het desintegratie in de hand werkt en zeer omslachtig is voor het personeel. Daarom gaat men dit sys teem, dat eens heel populair was. ver laten voor een geconcentreerde bouw, waarin de hoofdonderdelen van de medische wetenschap zijn onderge bracht. Het voordeel van een gecon centreerde bouw is, dat de exploitatie van het ziekenhuis minder moeilijk en goedkoper wordt, dat de contacten tus sen de verschillende specialismen mak kelijker worden gelegd en door con centratie ruimte voor uitbreidingsmo gelijkheden worden gewonnen. Erfenis uit twintiger jaren HAD MEN IN LEIDEN zelf de be schikking over een groot terrein, waarop men een nieuw ziekenhuis kon bouwen, dan was het Academisch Zie kenhuis van de toekomst geen pro bleem. In werkelijkheid is het „ont werpen" van een ziekenhuis dat nu en in de nabije toekomst „bij de tijd" is, in Leiden een gecompliceerde zaak. Grond is er in een overbevolkte ge meente als Leiden niet en bovendien zit men met de erfenis uit de twintiger jaren: een Academisch ziekenhuis, dat met zijn gebouwen veel ruimte be slaat, in feite weinig ruimte biedt en grotendeels verouderd is. Men zal dus moeten bouwen op het huidige terrein en daarbij zal 't nor male ziekenhuiswerk gewoon door gang moeten blijven vinden, hetgeen impliceert dat men aan een bepaalde Prof. dr. J. D. Vertinde, decaan van de faculteit der geneeskunde, zei tot de minister van O. en W. over de geneeskundige opleiding het volgende: „De faculteit heeft reeds een rapport samengesteld waarin een aantal, door haar noodzakelijk ge achte herzieningen van de genees kundige opleiding worden ge noemd en geargumenteerd. Dit rapport heeft nog geen bindend karakter; het moet worden be schouwd als een raamwerk, dat nog aanvulling en bijschaving be hoeft. In het kort komt dit rap port op het volgende neer. De op leiding tot het kandidaatsexamen wordt enigszins bekort, waarna de studenten, alvorens aan de studie voor het doctoraalexamen te be ginnen, de gelegenheid wordt ge boden in klinieken werkzaam te zijn en zich aldus vroeger voor te bereiden op de omgang met en de benadering van de patiënt. De stu die voor het doctoraalexamen wordt, voor zover het de niet- klinische vakken betreft, gecom primeerd in 1 jaar, terwijl het tweede predoctorale jaar geheel aan klinisch onderwijs zal worden besteed. De studenten zullen dan in kleine groepen, onder leiding van ervaren docenten, klinisch on derwijs aan het ziekbed ontvangen en zelf een beperkte verantwoor delijkheid voor de patiënt te dra gen krijgen. Het jaar onmiddellijk volgende op het doctoraalexamen zal op precies dezelfde wijze en in dezelfde klinieken als het vooraf gaande jaar, worden besteed, doch nu met een grotere verantwoorde lijkheid voor de patiënt. In deze 2 klinische jaren vervult de stu dent een zgn. clerkship, dat in de plaats komt van het huidige co- assistentschap dat de student geen enkele verantwoordelijkheid voor de patiënt oplegt. Het artsexamen, door de faculteit basis-artsexamen genoemd, kan dan na een totale studieduur van 6 jaar worden af gelegd. Het semi-artsexamen zou dan komen te vervallen". Op de Rijnsburgerweg zet elke middag een grote stroom fietsers koers naar de Wassenaarseweg. Jonge mensen met studieboeken en college dictaten achterop hun fiets en een witte jas, nonchalant opgevouwen, onder de arm gekneld. Zij maken deel uit van die 1600 studenten die de stad Leiden hebben gekozen om er medicijnen te gaan studeren. Hun aantal wordt elk jaar groter. Dit jaar waren er ruim 250 eerste jaars, hoewel de opleidingscapaciteit in Leiden maar berekend is op 200. „Vechten" om een plaatsje in de collegezalen is dan ook geen uit zondering en men zoekt naarstig naar middelen om de steeds groter I wordende toeloop van medische studenten naar behoren te kunnen verwerken. Het groeiend aantal medische studenten en de eventuele wijzigingen in de opleiding, alsmede de ontwikkeling van de medische wetenschap, die naar concentratie en efficiëncy in de bedrijfsvoering tendeert, stellen speciale eisen j aan het Academisch Ziekenhuis en aan andere instituten, die de medisch student bij zijn opleiding ter beschikking staan. In de toekomst zal zowel het Academisch Ziekenhuis, als het Boerhaavekwartier een complex van labo ratoria en collegezalen ten dienste van wetenschappelijke onderzoekingen en 1 het onderwijs aan medische studenten aanzienlijk worden uitgebreid. j IN DE TOEKOMST: CONCENTRATIE VAN MEDISCHE FACULTEIT OP WASSENAARSEWEG COLLEGEZALEN VOOR 700 STUDENTEN Antwoord: De staatsloterij deelde ons mede, dat getallen van vijf cijfers altijd beginnen inet een nul. Uiteraard verandert door deze nul het getal niet. Dit gebeurt alleen, wanneer de nul achter het getal geplaatst zou worden. Dat het een keer voorgekomen is, dat de nul afwezig was, is te wijten aan ofwel een foutieve opgave van het kan toor der staatsloterij, ofwel aan een zetfout. De nul heeft dus geen prijs- bepalende waarde, daar getallen van vijf cijfers niet zonder deze nul voor komen en bovendien een getal met ot zonder nul dezelfde waarde heeft. Wilt U iets weten? LEIDEN EN OMGEVING volgorde van bouwen gebonden is en dat men daarvoor ook een veel lan gere tijd zal moeten uittrekken. De huidige opvattingen van hoe 'n zie- kenhuis, en met name een Academisch Ziekenhuis er uit zou moeten zien, door de Leidse medische faculteit be studeerd. Een voorbeeld hiervan is het nieuwe Academisch Ziekenhuis in Ber lijn, dat bestaat uit een groot, gecon centreerd complex. Leiden heeft voor adviezen inzake de toekomstige bouw plannen voor het Academisch Zieken huis de Amerikaanse medicus Russell Nelson in de armen genomen, die op 't gebied van de ziekenhuisbouw zijn sporen heeft verdiend. Zijn eigen zie kenhuis, het John Hopkins hospital, geldt zowel in Amerika als daarbuiten, als een voorbeeld van hoe een zieken huis er uit zou moeten zien. Bouwen op huidige terrein IjrOE MEN IN DE toekomst het A.Z.L. gaat verbouwen en uit breiden? Alvorens op deze vraag in te gaan, moet men allereerst weten dat de medische faculteit een klinisch en niet-klinisch gedeelte heeft. In dit laatste worden voornamelijk onderzoe kingen gedaan en het is gelegen aan de Wassenaarseweg. De hoofdader van de medische faculteit, zowel wat 't Aca demisch Ziekenhuis betreft, als het niet-klinisch gedeelte, zal de Wasse naarseweg worden. Het Boerhaave kwartier zal belangrijk worden uitge breid en de hoofdingang van het Aca demisch Ziekenhuis, die nu op de Rijnsburgerweg is, zal worden ver plaatst naar de Wassenaarseweg. De enige plek van het ziekenhuis terrein, die niet is bebouwd, is het enorme parkeerterrein achter het ge bouw voor de nieuwe poliklinieken voor inwendige ziekten. Op deze grond zal aansluitend op deze poliklinieken een gebouw kunnen verrijzen voor de verpleging en de behandeling van pa tiënten die in de polikliniek zijn „op gevangen". Het te stichten gebouw zal naast de afdelingen inwendige genees kunde en heelkunde ook een afdeling radiologie huisvesten, die enerzijds diensten zal verlenen door het maken van b.v. foto's en doorlichtingen, an derzijds zelfstandige onderzoekingen zal verrichten. Dit zal dus de eerste belangrijke uit breiding zijn die men in het Acade misch Ziekenhuis doet. De tweede fase in het uitbreidings plan zal de concentratie zijn van an dere speciaü-men. zoals bijv. keel. Lelden Gedurende het komende weekeinde nemen waar de artsen t wij-1 zigingen voorbehoudenDkt. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337. dkt. Lahr, Zoe- terwoudsesingcl 8, tel. 21463, dkt. Jas- perse. Witte Singel 72. tel. 24961. dkt. Veldhuyzen. De Laat de Kanterstraat 35, tel. 20617. dkt. Van Leeuwen, Haag- weg 60, tel. 26509. Apotheek: geopend voor spoedeisende gevallen (van 7 t/m 13 jan.l: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Zat. 8 jan. bovendien geopend Doeza Apo theek, Doezastraat 31, tel. 23113 en Ha ven Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Alkemade en Leimulden Dkt. Van Haselen. Kerkstraat 91. Oude-Wetering. tel. 01713-217. Dkt. Muskens, Noord einde 166. Roelof arendsveen, tel. 01713- 329. Alphen a. d. Rijn zat. Dkt. W. Cor net. Kievitstraat 48, tel. 3697. Apotheek (tot 1 uur) Allart, Raadhuisstraat 206. daarna het gehele weekeinde: Apotheek Somberg, Wilhelnunalaan 67. Zondag dkt. J. Plattesschor, Burg. Visserpark 4. tel. 2858. Bodegraven Dkt. C. van Beek. Vij verlaan. tel. 2268; zr. E. Borsboom, Pr. Bomhardst raat, tel. 2086. Dierenarts G. Hofland, Vijverlaan, tel. 3798. Apotheek Bodegraven. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2088; Wijk verpleging zr. Beks, tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegoni Dkt. C. M. Wijkmans, Stationsweg 74. tel. 5771. Tandarts A. H Disselkoen. Hoofdstraat 306, Sassen- heim, tel. 8186. Apotheek: Lissese Apo theek. Vierkant 223. tel. 3608. Wijk dienst Wit-Gele Kruis: zr. E. Bakker. M. Trompstraat 39. tel. 6657. Katwijk n. d. Rijn Dkt. W. J. Lou- werse, tel. 5805. Apotheek Princestraat 3. tel. 2755. Katwijk aan Zee Dkt. J. C. J. Lod der, tel. 4600. Apotheek zie Katwijk/Rijn. Koudekerk Dkt. P. V. 't Woud, Hoofdstraat 4, Leiderdorp, tel. 01710- 30070. Wijkverpleging: zr. v. Leeuwen, Dorpstraat 50, tel. 01714-505. Langeraar, Nieuwveen en Woubrug- ge Dkt. J. A. Sandkuyl, tel. 01722- 139. Wijkverpleging: zr. Visser, tel. 01723-364, b.g.g. 01723-351. Leiderdorp Dkt. P. v. 't Woud, Hoofdstraat 40. tel. 01710-30070. Wijk verpleging: zr. Van Leeuwen, Dorps straat 50. Koudekerk a/d Rijn, tel. 01714-505. Leidschcndam Dkt. J. J. Grob- ben, Patrijslaan 32, tel. 4445. Tand arts tel. 070-543035, alleen voor spoed gevallen. Wijkdienst Wit-Gele Kruis, tel. 4161, Willem Pijperlaan 49, zie kenauto Rijkspolitie tel. 3923. Lisse Dkt. N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3996. Tandarts A. II. Disselkoen, Hoofdstraat 306. Sassenheim (uitslui tend van 17.30-18.30). Apotheek: Lisse se Apotheek. Vierkant 223, Lisse, tel. 3608. Zuster J. Dubbeldam, Wilhelmi- nastraat 57, tel. 3882, b.g.g. 4117. Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders (Nieuwkoop), tel. 01725-555. Noordwijk Dkt. Goudriaan, tel. 2333; voor het Wit-Gele Kruis, tel. 2338. Voor het Groene Kruis tel. 2907. Apotheek alleen „De Duinrand", za terdags gewone dienst, zondags van 12-1 i 5-6 i Noordwijkerhoul Dkt. De Groot en dkt. Van cfbr Lugt (deze laatste in De Zilk). Oegstgeest Dkt. D. Held, Mare- laan 36, tel. 52255. Wit-Gele Kruis: zr. v. d. Klei, tel. 52426, b.g.g. 33773. Rijiishiirg Zie Katwijk a. d. Rijn. Sa-ssenheini Tandarts Bollenstreek, zie Hillegom. Dkt. G. L. van Raay, Gou verneurlaan 40, tel. 7777. Valkenburg Zie Katwijk a. d. Rijn. Voorhout Dkt. L. J. H. Lempérs, .lulianalaan 82, tel. 6140.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7