ij kraambed hoort een deskundige hulp UIT DE WEEKBLADEN iHMHI van CLIFF RICHARD de bazuin Haagse Post Beperking en verdienste Goede en slechte jazz -una 6 de leidse courant ZATERDAG 8 JANUARI 1966 Wijzigingen in subsidiebeleid „Een schrille wanhoopskreet ver scheurde de avondstilte, die hing om het onde ziekenhuis i vóór het open raam van de bovenverdieping zat een jonge man, die bij het horen van de ze angstkreet Ineenkromp van smart en In machteloze vertwijfeling zijn vuisten balde". Neen, lezers, dit Is geen episode uit een „25-cts-roman", evenmin een gedeelte van een „to neeldraak". Het Is nuchtere ik zou bijna zeggen bittere werkelijkheid, al ligt deze werkelijkheid ook jaren en jaren achter ons. Het was ln 1847, dat Semmehveis (later beroemd geworden om zijn boek over de kraamvrouwenkoorts) als assistent aan de verloskundige kliniek van het Weense ziekenhuis werkzaam was. Hij was de jonge man, die de angstkreet hoorde, en... hij wist de betekenis daarvan. In de verloskundige kliniek waren twee af delingen. In de ene afdeling kregen de a.s. vroedvrouwen haar opleiding, in de andere afdeling de a.s. artsen. Het was bekend geworden, dat de sterfte onder de kraamvrouwen van de „vroedvrouwenafdeling" ongeveer 3 procent bedroeg, terwijl dit procent in de „doktersafdeling" opliep tot 20 k 30 procent. Wanneer er nu een vrouw voor haar bevalling het ziekenhuis wert bin nengebracht en zij hoorde dan, dat zij geplaatst zou worden in de „dok tersafdeling", dan was dat voor haar een onbegrijpelijke schrik... vandaar de wanhoopskreet. Telkens wanneer Semmelweis een dergelijke kreet hoorde, drong het tot hem door, hoe machteloos hij Btond tegen deze gro te sterfte onder zijn kraamvrouwen en ook tegenover het feit, dat er een zo groot verschil in sterftepercenta ge was in de belde afdelingen van de kliniekvandaar zijn smart en zijn vertwijfeling. Dag en nacht was Semmelweis met deze vraagstukken bezig, totdat een onverwachte gebeurtenis een licht bij hem deed opgaan. Hij kreeg na melijk bericht, dat zijn vriend, die hoogleraar was in de gerechtelijke geneeskunde, binnen enkele dagen overleden waa, nadat hij zich bij het ontleden van een lijk in de vin ger had gesneden. Toen Semmelweis vernam, onder welke verschijnselen zijn vriend was overleden, ging het als een flits door zijn gedachten, dat deze verschijnselen (hoge koorts, hoge pols, verwardheid, droge tong, enz.) dezelfde waren, die hij zo vaak bij zijn stervende kraamvrouwen constateerde. De conclusie lag voor de hand: de zogenaamde kraamvrou wenkoorts was niet uitsluitend een ziekte van kraamvrouwen, maar ook van niet-zwangere vrouwen, ja zelfs mannen konden ten offer vallen aan. deze vreselijke ziekte. En toen Sem melweis zich realiseerde, dat de me dische studenten, die in de verlos kundige afdeling hun opleiding kre gen, tevens werkzaam waren bij de secties op lijken (zoals zijn gestor ven vriend dit ook gedaan had), toen werd hem duidelijk, dat de oorzaak van de kraamvrouwenkoorts gezocht moest worden in het lijkengif, dat door de medische studenten via hun „onderzoekende vingers" bij de kraamvrouw werd ingebracht en oor zaak werd van de dodelijke ziekte. Lijdensweg Het is aangrijpend in de levensbe schrijving van deze mens kennis te nemen van de tragiek, die dit leven heeft gekenmerkt: men weigerde zijn opvatting te aanvaarden, men werk te hem op allerhande manieren te gen, men hoonde en verguisde hem en drong hem naar de achtergrond. Toch is gebleken, dat Semmelweis de grondlegger is van de doeltref fende bestrijding van de kraamvrou wenkoorts, al was het de grote Pas teur, die in 1878 ontdekte, dat de oorzaak van deze vreselijke ziekte niet gezocht moest worden in de ont bonden weefselbestanddelen, maar in microscopisch-kleine levende ziek tekiemen, die in een ontelbaar aan tal in deze tot ontbinding overgega ne substantie aanwezig waren, zich daar „zeer prettig" voelden, zich op grote schaal vermenigvuldigden en giffen (toxinen) afscheidden. Na deze ontdekking bouwde men de infectieleer op: men leerde vele soorten ziektekiemen (bacteries) ken- bestudeerde hun eigen schappen en hun werking op het men selijk lichaam, men kweekte de ziek tekiemen en leerde, hoe men ze het beste kon bestrijden, men kreeg In zicht in de natuurlijke afweer van het lichaam tegen de ziektekiemen en. enz. Naast al deze bestrijdings middelen tegen de ziektekiemen bleef echter het principe van „beter voor komen dan genezen" overheersen, 't Is ook bij de kraamzorg, dat dit principe een bijzonder accent kreeg en men begreep, dat er deskundige krachten nodig waren om de voorbe hoeding tegen infecties tot haar recht te doen komen. Men leidde kraam verpleegsters op en toen bleek, dat deze kraamhulp voor veel gezinnen te kostbaar was, kwnm men via de bakeropleiding tot de opleiding van kraamverzorgster, die niet alleen moeder en kind verzorgen, maar ook de moeder vervangen in het gezin. Hoeden af Hoeden af voor deze prachtmeisjes, maar eveneens alle hulde voor de bestuurders van de kraamcentra, die met een bewonderenswaardig idealisme en een grote voortvarend heid de vele en grote moeilijkheden in de kraam verzorging het hoofd hebben geboden: men denke slechts aan het tekort aan leerlingen in ver band met een te lage bezoldiging, aan de voor vele gezinnen nog te ho ge dagtarieven, aan een onvoldoende huisvesting, enz. De overheid, die het belang van een goede kraamverzorging steeds meer ging inzien, breidde haar hulp (voor al in de vorm van subsidies van rijk, provincie en gemeente) steeds méér uit en het ging er naar uitzien, dat zich langzaam maar zeker in het ge hele land een situatie ging ontwik kelen, waarin de leuze „aan ieder kraambed een deskundige hulp" tot werkelijkheid zou gaan komen. Tot in augustus van dit jaar een licht „gerommel" een naderend onweer aankondigde: men hoonde vage ge ruchten over plannen om de rijkssub sidie op de kostprijs van de kraam- verzorgingsdagen (welke kostprijs in de verschillende centra 32 tot 40 gul den bedraagt) te vervangen door uit keringen, te verstrekken door de zie kenfondsen. Deze gang van zaken leek zo onwezenlijk, dat het geruime tijd heeft geduurd voordat de kraam centra gingen begrijpen, dat het met de betreffende plannen bittere ernst Wat dreigt er nu te gaan gebeuren? 1. Inderdaad zal de subsidie op de kostprijs van de verzorgingsdagen niet meer verleend worden door het rijk, maar „als deel van het "zie kenfonds-pakket" door de zieken fondsen worden versterkt. Per ver zorgingsdag pal het ziekenfonds 27 gulden bijdragen. Betreffende dit punt zou ik mij graag aansluiten bij mej. Kessel en de heer De Vreeze KVP-kamerledendie aan minister Veldkamp hebben gevraagd hun me de te delen „waarom tot een derge lijke wijziging is besloten". 2. Deze ziekenfondsbijdrage wordt al leen gegeven aan de aangeslotenen bij de ziekenfondsen (verplicht en vrijwillig). Nemen we een gemid delde kostprijs per verzorgingsdag van 35 gulden, dan zal een zieken fondslid 35 minus 27 gulden, dus 8 gulden per dag gaan betalen. 3. De nlet-ziekenfondsleden, dus de zogenaamde „particulieren" (dit aan tal wordt geschat op 25 tot 35 procent van de kraamzorgaanvragen) zullen van de verstrekking van deze 27 gulden verstoken blijven. Zij zullen de totale kostprijs per dag (van 32 tot 40 gulden) moeten opbrengen. Het zal ledereen wel duidelijk zijn, dat een groot gedeelte van deze „par ticulieren" (de kleine zelfstandigen en de gezinnen met inkomens die juist boven de weistandsgrens liggen) deze bedragen niet kan opbrengen, terwijl het de vraag is of de meer welgestelde „particulieren" niet voor deze exhorbitant hoge tarieven zul len terugschrikken. Wat zijn dan de gevolgen? Het aantal verzorgingsda gen van een kraamcentrum zal be langrijk gaan dalen, waardoor de staf van het centrum en het aantal kraamverzorgsters te groot worden, hetgeen voor de centra grote (voor al financiële) moeilijkheden zal meebrengen. Erger is echter nog dat een groot aantal kraambedden (namelijk die van de genoemde categorieën) niet meer deskundig verzorgd zullen wor den en dat het gevaar dreigt, dat we naar de „buurvrouw" en de „wilde baker" teruggaan. 4. Mochten er kraamcentra zijn, die op een of andere wijze in staat zou den zijn het zo hoge dagtarief voor hun „particulieren" enigermate te „drukken", dan staan deze kraam centra ook in dit opzicht geheel mach teloos door de bepaling, dat het dag tarief van de „particulieren" niet la ger mag zijn dan dat van de zieken fondsverzekerden. In centra, waar de kostprijs per verzorgingsdag laag ligt, zullen de particulieren dus toch altijd minstens 32 gulden per dag moeten betalen, terwijl dit bedrag in andere centra belangrijk hoger kan komen te liggen. (De persberichten over 50 gulden per dag lijken mij sterk overdreven; 't is al erg ge noeg!). De bijdrage van 27 gulden per dag aan de ziekenfondsleden mogen niet langer dan tien dagen worden uitge keerd. Als bij het optreden van com-, plicatiea de kraamverzorgster lan ger dan tien dagen moet blijven, zal moeten worden uitgemaakt, wie de 27 gulden „schade" zal liiden (het kraamcentrum of het gezin). Te laat? Zo liggen de kaarten momenteel op tafel. Naar verluidt is men nog druk doende de allerergste gevolgen van bovengenoemde wijzigingen in het kraamzorgbeleid ongedaan te ma ken. Ik vraag mij af, of het hiervoor al niet te laat is. Waarom hebben de voor deze materie geëigende instan ties (Wit-Gele-, Groene Kruis, die toch een taak hebben bij de beharti ging van de volksgezondheid in ons landniet eerden en niet luider alarm geslagen Moge er toch nog een weg gevonden worden om uit de impasse te geraken, opdat er géén onherstel bare deuk zal ontstaan in de met zo veel zorg en moeite opgebouwde kraamverzorging. Nadrukkelijk moet worden vastge steld, dat de kraamcentra niet aan sprakelijk gesteld mogen worden voor de bovengeschetste gang van zaken. Zij zijn in een hoek gedrukt en de wijzigingen zijn hun opgedrongen. Nog een laatste woord voor alle kraamhulpzoekenden Voor de ziekenfondsverzekerden is er zo goed als geen probleem. De wélgestelde „particulieren" zullen over hun begrijpelijke weerzin voor de inderdaad zeer hoge dagtarieven moeten heenstappen. Het gaat om het welzijn van moeder en kind. De kleine zelfstandigen (in bepaalde streken van ons land een vrij groot aantal) vormen de zwaarst getroffen groep. Voor deze groep móet een oplossing gevonden wor den en... (ik durf het te zeggen) de ze oplossing zal gevonden worden. Mag ik een suggestie doen? Het is bekend geworden, dat het rijk als overgangsmaatregel gedurende 1966 en 1967 nog drie gulden per verzor- ginsdag ter beschikking zal stellen. Wanneer deze drie gulden per ver zorgingsdag aan de kraamcentra zou den worden uitgekeerd, met de be paling dat de kraamcentra „naar beste weten" over dat geld zouden mogen beschikken, dan zou al heel wat leed voor deze zwaarst getroffen groep kunnen worden gekeerd. Bo vendien kan in de komende twee jaar naar andere oplossingen worden ge zocht. Tenslotte wens ik de besturen van alle kraamcentra de nodige wijsheid en kracht om onverschrok ken door te gaan op het door de jongste wijzigingen in het kraam zorgbeleid wel zeer doornig gewor den pad, dat uiteindelijk toch zal moeten leiden naar de verwezenlij king van ons aller ideaal: „Aan ie der kraambed een deskundige hulp". Huisarts. kaart in een „terzijde" van deze week nog even na over de briefwisseling tussen Huissen en de Maliebaan, die het ge mengde huwelijk weer eens in het cen trum van de belangstelling heeft'gesteld: „Men hamert steeds weer op het aam beeld van de opvoeding van de kinderen, maai* is het, gezien de eisen van de oecumenische situatie, en gezien het naar elkaar toegroeien van de jongere theolo- gieën, niet reëel om te zeggen dat over tien jaar elke opvoeding een algemeen oliristelijke oriëntatie zal hebben? De ge loofsorlëntatie van de huwelijkspartners in het gemengde huwelijk heeft nu inder daad een eigen kleur, zolang als dit nog duurt. Maar aanvaardt de huwelijks liefde niet ook het anders zijn van de partner? Tenslotte: het aantal gemengde huwelijken neemt toe. Zou dit voor de theoloog geen prikkel kunnen zijn, niet om zich af te vragen of zijn houding en theorieën wel van werkelijkheidszin ge tuigen als het gelovige volk de door theo logen verkondigde verschillen niet zo serieus neemt". „het opinieblad van de Beschaafde Burger" waarschuwt natuurlijk tegen het inflatiegevaar, dat volgens heel wat stamverwante stuurlieden aan de wal Km dreigen. Hei paradepaard van de ondernemer, prof. dr. J. Zijlstra. wordt van stal gehaald om in een „exclusief" Elseviersinterview de huidige bewinds lieden te kapittelen. Het zal ook niemand verbazen dat Elsevier kiest voor de kleurloosheid van de AVRO. die nog meer dreigt te ver wateren nu de TROS en de RTN zich wellicht.in de ether zullen gaan roeren. De TROS en de RTN zijn hard bezig nieuwe leden te'werven. De TROS blijft met haar aanhang rond 65 000 leden han gen. De RTN blijkt meer succes te heb ben Concurrentie is gezond in dit ge val houdt zij grate gevaren in. De AVRO. de TROS en de RTN zullen het beide moeten hebben van dezelfde be volkingsgroep. Het feit dat er nu drie gegadigden in dit ledenresevoir zitten, zou wel eens kunnen inhouden dat «ie spoeling te dun wordt De TROS en de RTN dienen wel te bedenken dat ook zij er geen belang bij hebben dat de AVRO zijn vooraanstaande plaats zou verliezen Een bundeling van krachten lijkt ons een betere benadering dan een versnippering. OE NIEUWE Nieuwe Linie schrijft behar- tenswaardige dingen over het L steeds meer omstreden „sta tuut": „Steeds nadrukke lijker wordt, ln Nederland en overzee, de kwestie van de onafhankelijkheid van de rijksdelen in de west, met name van Suriname, aan de I IMIF orc*e gesteld. De koninkrijks- Lllill" band is hier in Nederland geen werkelijkheid en ginds ln Suriname besbaat hij eigenlijk alleen maar uit de zekerheid dat Nederland met geld de schatkist aanvult. Verder stelt deze band afgezien van nu en dan een koninklijk bezoek niet veel voor. De wederzijdse volken hebben niets eigen lijks gemeen. En economisch, toeristisch en uiteindelijk ook militair zijn Suriname en ook de Antillen, op Zuid- en Noord- Amerika aangewezen: Welke reëele in houd heeft het statuut dat Nederland metde rijksdelen ln de west verbindt voor de toekomst? Als men alles od de keper beschouwt zijn er alleen maar his torische banden, die voor de tijd d:e komt geen enkel reëel perspectief bieden. Betekent dit dut we hals over kop de west in de steek moeten laten? Neen. maar we moeten te meer daar het minder ontwikkelde natuurland van Suriname, Brits-Guyana, in mei onaf hankelijk wordt duidelijk onder ogen zien dat de dagen van het rijksverband zijn geteld. Hier en ginds moeten plan nen worden gemaakt om dit verband te staken, hopelijk met behoud van samen werking op persoonlijke en zakelijke basis. Het vasthouden aan verouderde statuten kan niet lang voortduren. We moeten naar de toekomst zien en daar is geen plaats voor kunstmatig in stand gehouden verbintenissen die uiteindelijk aan weerskanten alleen maar frustraties ten gevolge kunnen hebben". ONAFHANKELIJK WEEKBLAD het „onafhankelijke nieuwsweekblad", is d« laatste tijd een grote rubriek „men- Dit is Fontella Bass. Deze 24-jarige Amerikaanse vocaliste is In Nederland nog niet bekend. Haar plaatje met de nummers Rescue me en Soul of the man (Chess AR 45.188) kan daarin verande ring brengen. Haar vocale kwaliteiten, zowel als haar voordracht in beide songs zijn namelijk uitstekend. Dan blijft het nog de vraag of haar sound, die geen nieuwe perspectieven opent, een groot publiek zal weten te trekken. Aan het einde van 1965 verscheen weer een nieuwe langspeelplaat van Cliff Richard. De Engelse zanger, die definitief uit de hitlijsten verdwenen lijkt, heeft voor zijn toch nog vele fans opnieuw een proeve van bekwaamheid afgelegd. Hij is immers ook op de Columbia SCX3569 zichzelf. Voor de kritische luisteraar toont Cliff Richard zijn beperkingen (nummers als My colouring book en Someday), maar ook zijn charmante verdiensten: uitgesproken geschikt voor romantische vertolkingen die aan het bereik van de stem geen al te hoge eisen stellen (en daar waken de makers van de liedjes tegenwoordig wel voor). De hier besproken plaat is in stereo uitgevoerd. September of my yeors' een goede Sinatra Prank Sinatra bezingt op zijn nieuwste lang speelplaat Reprise 1014) de „September of my years". We zul len niet trachten nog iets oorspronkelijks toe te voegen aan de WIM SONNEVELD Uit de show Een avond met ln deze krant al ter sprake is gekomen, zijn twee klei ne platen op de markt gebracht. Op de ene (Philips PE 433322) staan Kro ketten en Dag man achter het loket, kostelijke praatprodukties. Nikkelen Nelis en Ome Thijs vinden een plaats op de Philips JF 327948. KNUT KIESWETTER Wie hereti wil hoe apart Paul McCartney's ver tolking van zijn eigen Yesterday staat, terecht bij Kimt Kiesewetter. Nadat al verschillende goedklinkende vertol kingen uit de diverse grammofoonpla- tenmaatschappijenkokers (dank 1/1 zijn gekomen, laat Knut Kiesewetter horen hoe 't niet moet (Polydor 525981. Het is een eigen nummer geworden met veel te zware accenten waar je gauw op uitgeluisterd bent. Lucille Starr Twee „old-timers" zijn te vinden op de London FLX 3163. Ohante encore dans la nult en La ronde de l'amour worden gezongen door Lu cille Stan*. Het zijn nummers die bij zonder geschikt zijn voor haar stem- type, waardoor het plaatje een ple zierige aangelegenheid is geworden. CHRIS ANDREWS Op Vogue HV 2044 brengt Chris Andrews Yesterday man en Too bad you don't want me. Het eerste is door een speciaal ge luidje doorgedrongen tot de hitparade. Too bad you don't want me brengt Chris Andrews terug naar de midden moot, waar hij blijkens zijn stemcapa- citeiten thuis hoort. SHAWN ELLIOT Na 't omstreden succes van Shame andScandal in the family komt Shawn Elliot, op de Rou lette RL 21.19%, nu met Josephine en King of the road proberen duidelijk te maken dat het familieschandaal geen eendagsvlieg is. Daar is hij maar voor een deel in geslaagd. Dat deel is dan King of the Road, een nummer dat hier nooit die bekendheid kreeg als elders, met name in de Verenigde Staten. Elli ot komt tot een swingende vertolking. THE WHO Een vorige keer hebben wij bij een foto van The Who geno teerd, dat we weinig plezier hebben be leefd aan hun plaatje. Ook de Bruns wick 05944 kon niet Imponeren, ook al bracht My generation het ver ln de hitparade. Het trio van Ramsey Lewis heeft met I'm in with de 'in' crowd een internationale belangstelling ge trokken. The 'in' crowd is dan ook de titel van de Chess Internatio nal MGAR9226, een langspeel plaat. Ook met deze l.p. gokken Ramsey Lewis en zijn mannen op een breder publiek dan zij die zich tot de jazz voelen aangetrok ken. Deze zaalopnamen liegen er dan ook niet om: op effect be rekend spel getuige de forse en onverwachte eindes. Daarnaast vermoeiende inleidingen en „grap jes" die de aandacht van het thema afleiden. Het trio is ook te vinden op de single Chess AR 45.191 in Hang on sloopy en Something you got. Beter kunnen jazzliefhebbers te recht in de Limelight series, een Vlercury-produkt. Tot nul toe zijn verschenen langspeelplaten van Art Blakey, Terry Gibbs, Chet Baker, Gerry Mulligan, Dizzy Gil lespie, Roland Kirk en Oscar Pe terson, Een enkele hiervan heb ben we beluisterd. Zij geven een veelzijdig programma. We geloven dan ook dat de technisch gave pla ten voor de aanhangers v\n de verschillende artiesten een fijn be zit zal zijn. ,H eer lijk duurt het langst' Van de musical Heerlijk duurt het langst, tekst Annie M. G. Schmidt, muziek Har ry Bannink, hoofdrolvertolkster Conny Stuart, is een langspeelplaat uitgebracht Philips (PL127703). Een genoegen voor velen, waaronder wij ons niet kunnen rekenen. We ren dat deze plaat e goede plaats in zijn uitgebreid re pertoire. Zeer precies wordt alles neergezet, waardoor zijn songs nagenoeg woordeijlk zijn te verstaan. Hier en daar zou de luiste raar willen dat de nu 50-jarige Sinatra het eens andere probeerde, maar dan dwingt hij onmiddellijk weer tot aandachtig luisteren. sen. Dieren, Dingen" zoals die op de achterpagina van dit blad belicht plegen te worden. Je wordt er geen cent wijzer van, maar het blijft hoe dan ook lollig geleuter. Gestolen uit de societyroddel- rubriek: „Helaas ziet het er naar uit, dat Prins Philip van Engeland, die in 1964 gemiddeld niet meer dan een van de twee dagen aan de zijde van zijn ko ninklijke echtgenote doorbracht, dit in '65 niet verbeterd heeft. Zorgeloos liet hjj zijn echtgenote in haar eentje het gewicht van de staatszaken torsen om er zelf, vrij als een vogeltje, op uit te trek ken Om hem ten minste op de avond van het jaar, ouderjaarsavond, binnen de veilige haven van het gezin te houden, had koningin Elisabeth hun kasteel Sandringham voor duizenden guldens laten oplappen en een veertien dagen lange jachtpartij gepland, waarvoor ze alle vrienden van haar man had uitge nodigd. Bovendien had ze in het woud, waar de jacht gehouden zou worden, fazanten, hazen, herten, vossen en zwij nen laten uitzetten door haar jachtop ziener Geen wonder dat ze van streek was. toen Philip haar doodleuk mede deelde dat hij de jaarwisseling ln Lich- tenstein Skiënd hoopte door te brengen, dit keer zelfs zonder de kinderen. Zei een geletterde hofdame: „Ook zij zou een boek kunnen schrijven onder de titel: „eenzaam maar niet alleen" brengt deze weck, vlak onder VN's 7,et tertje. „vredessoffen- sief" zoals het onder VRIJ NEDERLAND ™de de corrector door gleed: „Twee instan ties beijveren zich vrij luidruchtig om vrede in Vietnam te bereiken. Het Vaticaan en de regering van de Verenig de Staten. Voeling en coördinatie is er tussen die beiden niet. Of toch mis schien? Een bewijs uit het ongerijmde: het Vatioaan zond boodschappen aan de regering in Hanoi. Saigon. Peking en Moskou. Washington was geen partij voor de paus en al evenmin het nationale be- vrijdlngsfront, in westerse terminologie de communistische Vietkong geheten. Zou' kardinaal Spellmann buiten alle open bare vertoon een stille missie vervullen? De Verenigde Staten zenden hun vredes duiven met vlagvertoon naar alle plaat sen. die geen basis hebben voor dit soort dieren. Zo voldoet Johnson officieel aan de steeds luidere roep naar beëindiging van het bloedblad in Zuid-Oost-Azië en de totale verwoesting van een kleine speelbal die de kolossale Fransen en wij len Foster Dulles hebben achtergelaten. De mislukking is verzekerd en het argu ment voor een nieuwe bewapeningsgolf ligt klaar. Het Vaticaan kent de werke lijke aggressor niet en houdt zich aan de formele diplomatieke code. Dat is al meer gebeurd in het verleden". -f 11- -r, (r Een beschaafde bijdrage leveren de Renegades Int KtNtijAUbb °P Artone PSMO S!,. De groep is echter niet ontkomen aan een vlakke interpretatie van verschillende nummers op deze langspeelplaat met als titel Have beat, wilt trameU Kim Brown, ritmegitaar, leverde een eerlijke vocale bijdrage.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6