PRETSCHEPEN redding voor passagiersvaart Even m Rotterdamse concurrentie Keus uit 5000 tatoeëringen op arm, borst, buik of rug VRIJE SSssri! MOTIEVEN VLOEIEN VOORT UIT LOSSE HAND PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 JANUARI 1966 In maart gokken en dansen op de Noordzee af Tor line begint met rij-op-rij- systeem (Van onze correspondent AMSTERDAM. Wanneer de boeg van de 25 miljoen dure „Tor Anglia" eind maart de Noordzee golven voor het eerst langs zijn stroomlijn voelt ijlen, zet zich in de Noordeuropese scheepvaart een ontwikkeling in, waarvan het reeds nu in de havens gonst. Een tochtje van Amsterdam naar Immingham, ie poort van de Midlands, zal dan slechts dertien uur duren, maar bovendien niet meer kosten dan (goedkoopste, tóch gerieflijke mo gelijkheid: sleeperette) 38 Hol landse guldens. Fiets of brommer kunnen mee a raison van zes gulden, een motorfiets kost een tientje en voor een klein autootje betaalt u vijfenveertig gulden. „Een heel nieuw gebied wordt voor i (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De Nederlandse primeur van het rij-op-rij-af"- systeem had ruim een u-eek ge- I leden Rotterdam, waar minister Suurhoff een dergelijke veerdienst tussen de Maasstad en het Engelse Huil opende. Deze dienst wordt voorlopig driemaal per week on derhouden door het veerschip .Jïorwave". Al het geloei van si renes en het feestelijk spuiten van havenboten bij de ingebruikstelling „Een bij de uiteraard, gezien de feestdagen, geen verbazing behoeft te wekken. De afgelopen week waagden ge middeld 35 personen per dag de overtocht (uiterste capaciteit 235 passagiers). Wat de vrachten be treft: het schip kan 65 beladen oplegge ervoer bra'cht 'het nog >i i maandag 27 december. Noordzee Veerdiensten hter optimistisch: voor t bijvoorbeeld al een bev aantal vrachtboekingen melden zich al veel gega- vlotte bij de Tor Anglia in aanbouu m van de Liibeckei Werke. Inmiddels i water gelaten. IITBLAZEA mevrouw Efficiency Een van de zinvolste gebeurtenissen in het afgelopen jaar is naar mijn idee de dag voor de huisvrouw geweest. Ruim 800 collega's huisvrouwen urn- ren eind november in Amsterdam bij een als gast van het Jt0-jarig Nederlands Instituut voor Efficiency. Waarom juist dit chauvinistisch gezegd uit gelezen gezelschap het jubileumfeest luister mocht bijzetten, verklaarde de voorzitter aldus: „Om hulde te betuigen aan alle huisvrouwen in Nederland en aan al de kleine huishoudelijke werkjes, de toerist met de kleine beurs ont sloten", zegt A. Gerson Lohman, die in Amsterdam de rederij Tor- line vertegenwoordigt, en één blik op de tot nu toe geldende moge lijkheden is genoeg om ervan over tuigd te raken, dat dit geen loze advertentiekreet is. En daarmee houdt het niet op. De nieuwe veerdienst mikt namelijk, be halve op de vakantieganger, ook op de zakenman. Er is veel handelsverkeer over en weer tussen Nederland en de Engelse Midlands. Tot nu toe geschied de dit hoofdzakelijk per vliegtuig, maar de betrokken zakenlieden voelden, ter plaatse aangekomen, toch wel sterk het gemis van hun auto. Dank zij Torline hoeft dat straks niet meer, want de An glia en haar zusterschip, dat medio '67 in de vaart komt, zijn uitgerust met het unieke „rij-op-rij-af"-systeem, plex van voorzieningen aan boord zo wel als op de wal, die het laden en los sen van auto's tot de tijdsduur van een vingerknip terug brengen. Men kan de oversteek desgewenst zelfs benutten voor een onderhoudsbeurt aan de wagen, want op het overkapte garagedek (capaciteit 300 auto's) be- vindt zich een servicestation. En ter- wijl de monteurs aan het sleutelen zijn. kan de passagier, al naargelang zijn muts staat, zijn zaken afdoen in dichte conferentiezalen, waar niet alleen dicteermachines, m secretaresses klaar heeft staai een gokje wagen in het casino, dat (uiteraard) een van de grote trekpleis ters van de Anglia wordt. De twee TOR-schepen ontwikkelen, voortgestuwd door 4 dieselmotoren een totale capaciteit van 20.000 pk. snelheid daarmee Noordzee. Zij zullen op de klok vertrek ken en daardoor even stipt zijn als de bestaande ferrijdiensten. Het comfort aan boord evenwel is te vergelijken met dat van luxe zeekastelen. De 980 passagiers kunnen gedurende de nacht beschikken over in totaal 404 luxe hut ten en 116 op-en-neer-klapbare stoelen, terwijl in de luchtgekoelde panoramasa lons nog eens 460 ligstoelen staan opge steld. Er komt een chiquee eetzaal, ook een populair zelfbedieningsrestau- statige balzaal, maar ook een Een soortgelijk doorstroming vindt men oo troleposten van de douane chaussee. Er zijn er in totaal drie: een de uitgaande passagiers, een voor nde en een voor vrachtwagens, ingericht, dat de reiziger zijn wagen de inkom t hoeft te verlaten i in de formaliteiten direct •rein kan oprijden. ilijkste problemen de n- en afvoer van auto' dergelijke", vertelt de heer Gezson Lohman. „was de constructie van een bruikbare verbinding tussen ferry en wal.' We moesten rekening houden met verschillende factoren: de ligging van de inrijluiken boven de wal bijvoor beeld, het hoogteverschil tussen het achterste en het voorste luik, de varië rende waterstand in de diverse havens en de verschillen in de diepgang van 't schip als gevolg van de belading. We hebben deze problemen tenslotte In één slag opgelost door een beweegba re brug te construeren, die 19 meter lang en twaalf meter breed is, zodat hij zelfs voor zwaar beladen trucks het gro te hoogteverschil afdoende op kan van- De rederij Torline, die deze unieke veerdiensten gaat exploiteren, is niet zomaar een maatschappij. Er nemen vier „scheepvaartreuzen" in deel. te weten de KNSM uit Amsterdam, de Tran- soil uit Gotenburg, de Rex Line uit Stock holm en de Bratt-Götha, eveneens uit Gotenburg. De malaise, waaronder de passagiers vaart gebukt gaat, sinds goedkope vakanties in 5 ko- slnds de straalmachine de tijds duur van de 1 tot luttele urei niet af. Integendeel: zij zien in het goedkope, maar toch luxe ferryvervoer een me- 1 dicijn, die hun zieke economie er weer bovenop kan helpen. „Dan zullen de fer ries wel steeds volgeboekt moeten zijn", zet de heer Gerson Lohman er als kant tekening bij. „Maar wij twijfelen er niet aan of dit zal, bij zo'n overdaad aan at- m AMSTERDAM „Drie tientjes", antwoordt 1 ■■#4 komende Jantje met een set pas opzij doet. om een vel vol 1 doet, i het zoi Dat was voor mij het mooiste geluid van 1965. Mijn dierbaren zeggen heus reel eens: „Wat ruikt het hier lekker", of „Wat heb ik vannacht heerlijk ge- leest geschoeid atopen", maar hun geldt dan de wa, discobar. Saunabad, kindercrèche, schoonheids salon, coiffeur zij ontbreken even als de diverse drankgelegenheden le belastingvrije winkels. De hele hting van de schepen is op de ge leerde Zweedse architectonische irdering geldt da\ beslist niet mijn bemoeienissen met het spek in de pan of met de gladgestreken lakens. De meeste dagelijkse karwei tjes verglijden onopgemerkt naar het terrein van de vanzelfsprekendheid. Niemand heeft nog ooit gejubeld over de versierde gootsteen, de schone onder broeken of de uitgesopte vuilnisbak, om van de gespoelde luiers maar niet eens te spreken. Het komend jaar zal ik drie handelin- i de mert, met aanzienlijk me verrichten, nu ze van hogerhand voor het voetlicht gehaald en gesanc tioneerd zijn. Dgar hou ik het maar op bij wijze van geestelijk schouderklopje, hoewel die goedkeuring met eèn verma nende vinger geschiedde. Want in het Amsterdam ix Coenhaven) krijgen de passagiers de beschikking over moderne ruii van ongeveer 1000 vierkante meter, die voorzien zijn van toiletten, opfrisruim- ten, telefoons, informatiestands en zelf bedieningsrestaurants. Deze faciliteiten bevinden zich vier meter boven'de grond en zijn via luchtbruggen met de passa giersingangen opzij van het schip ver bonden. Een tweede luchtbrug geeft aansluiting op de parkeerterreinen der auto's, die in file gereed staan om het schip op te rijden. Het gebruik van dergelijke luchtbrug gen heeft afgezien van het gemak van snelle aan- en afvoer bovendien voordeel van een ongehinderd ver keer op de begane grond. De personen- Tachtauto's kunnen snel en efficiënt boord van het schip worden gediri- de 39-jarlge Am de hoofdstedelijke belangstelling vooi ■slaggevers) n vol in het keldertje van irdammer, die in de Sint- Op de behandelstoel kijkt een 19-jarige Finse vare gespannen naar het driftig snorrende machientje w Tattoo Peter per minuut vierentwintigduizend gaatjes huid spietst. Hij heeft geen ogenblik aandacht Jantjes die langs de wanden drentelen om hun uit meer dan vijfduizend figuren die Tattoo de Haan') in hun huid kan prikken. .Wat kost deze tijgerkop?" Tattoo Peter, waa 'roeger werkte de heer De Haan veel Oostindische' inkt een ankertje of een hartje op geprikt krijgen. Als hij vertelt Tattoo Peter, die torn uit IJmuIden, lit kreeg (hij wijst i ik mijn oude plan wel laten 1 de handel en in mijn vrije nensen in cafés in IJmuiden. Toen ik veel klanten kreeg maakte ik er mijn beroep van. Zes jaar liep ik de cafés kon ik dit keldertje krijgen en daar werk ik nu ook I even Jaar." voorbeeldfigurenschepen. >en, vele soorten draken, paarden, tijgers en adelaars, cowboys en Indianen. Chinese ./.-y//,-' en zigeunervrouwen, fantasiewapens en rozen en vogeltjes met linten in de snavel en Walt Disneyfiguren. Maar als er iemand met een eigen ontwerp komt wil ik dat ook heus wel in zijn huid prikken, desnoods uit losse hand. De figuren heb ik zelf ontworpen. Een klein deel is van collega's uit het buitenland. Wij onderhouden nauwe contacten De kelderruimte is volgehangen r mijn best op gedaan. Nu ga ik ook elk jaar naar het coni van de club. Dan bespreken wij de afloop houden wij op het strand een self. Pijn „Zeer. ach watdat ligt helema suggestie. Het scheelt al veel als je zegt: ik móét een tatoes Dan voel je niets. Maar pijn, dat ligt voor ieder weer anders. Ik heb hier eens drie Amerikanen gehad. Eentje v icter boog. Hjj was de sterkste kerel van Amerika beweerde hij. Hij liad eens een bison bij de horens gepakt en In een paar tellen op zijn rug gedraaid. Maar hij sloeg hier bij de eerste prik zelf tegen de grond. Met 'zijn ook zijn stokje. t januari, als man en kinderen uitgevlogen, gesterkt door een extra geurige kop koffie, in de stapel achter stallige kranten en tijdschriften te dui ken. Toch is die handelviijze, waarbij alleen de betrokkene zélf is gebaat, na veis dagen van hapjes zus en prakjes zo, en vaat van hier tot ginder, mate efficiënt. Canadezen maken de grootste groep uit van zijn sterk internationale klanten kring. „Canadezen zijn rauwe gens die graag hun geld laten rollen. Zij zijn zo heel anders dan de Amerika nen. Als die vijf dagen verlof hebben met honderd dollar op zak, dan zeggen zij: dat is dus elke dag twintig dollar. Maar een Canadees begint uit te geven en ziet dan wel wanneer het op is". en van de maand Tattoo Peter een topweek. Ill Dan komen de in Duitsland gelegerde I militairen met verlof naar Amsterdam. „Ik doe niets anders dan adelaars prik- ken", zegt hij. „Ik kreeg hier eens le- a I mand die een doodskop op zijn borst 'V I wilde hebben, met daaronder het woord gSm 1 „schoonmoeder". Toen ik halverwege sa was, kon hij de pijn niet langer verdra- gen. Hij betaalde en beloofde binnen i een week terug te komen. Maar ik heb Hg hem nooit meer gezien. En dan pas die - neger! Die wilde voor vijftien gulden V Jïï d I een heel ^root motief °P ZU° rug hebben. 2§:.jj I Maar voor zo'n prijs gaat dat niet. Toch bleef-le zeuren en na een paar uur zei Mnftt ik tegen hem: kom maar hier! Toen op de overkapte garagedekken 116,5 1,1 midden op zijn rug een heel klein spinnetje geprikt en daaromheen De heer De Haan doet zijn werk on uitwisbaar: wie getatoeëerd is, moet er zijn leven lang mee blijven rondlopen. Wie ervan af wil komen, kan het pro beren weg te branden met galvanische stroom of weg te etsen met bijtende stoffen. Maar de resultaten zijn meest al onvoldoende. „Er zijn veel mensen die er later van af willen" bevestigt Tat too Peter. „Officieren bijna allemaal. Die hebben zich In hun cadetsjaren la ten tatoeëren. Maar nu hebben ze een rang en nu willen ze dat niet Boter bij de vis is het parool van de heer De Haan. In zijn keldertje heeft en bordje hangen waarop ln twaalf talen staat geschreven dat er eerst be taald moet worden. „In Amerika kun je ook dit werk zelfs op afbetaling krij- Een grote tatoeëring op je borst kost daar zeker 250 dollar. Bijna nie mand kan dat in een keer betalen. Zij betalen de eerste keer 25 dollar en krij gen daarvoor de omtrekken van een schip op hun huid. Een volgende keer betalen ze voor een paar zeilen en zo krijgen ze na verloop van tijd een vol- Onvervaard laat dit Jantje zijn borstkas versieren. Een collega probeert intussen een keus te ma ken uit de meer dan 5000 motieven die aan de wand hangen. ledige driemaster op hun borst waar bij het dus wel zaak is steeds terug te komen. Een schitterende klantenbinding, nietwaar In Nederland is een tatoeëring alleen bij zeelieden geliefd. Zij keken het af van niet-Westerse volken, waar tatoea ge een magisch religieuze functie heb ben: zij bezweren daar de boze geesten. Elders spelen zij een sociale rol: zij zijn exclusief bestemd voor leden van de hogere stand, of voor dappere krij gers, of voor geïnitieerden. In Enge land en Scandinavië dragen ook niet- zeelieden schilderingen op hun huid. In Engeland loopt de beroemde „zebra man" rond. Die liet zijn gezicht versie ren met zwarte en witte banen. Eerst was hij er wel mee in zijn schik, maar nu doet hij een lap over zijn hoofd als hij de straat op gaat. In Japan is het voor de vrouwen een modegril gewor den hun rug te laten tatoeëren. Het ls een eer als de tatoeëerder HorI Goro daar je huid wil laten perforeren. Maar je moet hem eerst wel duizend gulden geven en dan moet je nog tweehonderd uur voor hem beschikbaar zijn. Want Hori-Goro maakt er zich niet met een Jantje van Leiden af. En in Denemar ken loopt koning Frederik ook met een grote afbeelding op zijn linker boven- rm rond.. Maar in ons land zijn tatoeages alleen bij zeelieden in trek. Het moet een soort stoerheidsonderseheiding zijn, ver moed ik. Want niemand van de zeelle den in het keldertje van Tattoo Peter kon mij een afdoend antivoord geven op ijn vraag waarom. Of het moet de knaap zijn geweest die louter uit nieuws gierigheid met zijn vrienden was mee gekomen, maar zelf voor geen prijs een tatoeëring wilde hebben. Hij zei: „Och er, een zeeman zonder tatoeëring' is net zo vreemd als een kerstman netje zonder baard".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10