WEEKAANBIEDINGEN SLAGERIJ I ALPHEN Knokploegleider Scheepstra groot vriend van Claus Na_ vijf uur praten op Drakesteyn Actie voor cadeau bij huwelijk vfcn qj g,. Op 10 maart vrij van school bedrijf en in BEWONERS VAN FEYZIN ZIJN WEER GEËVAKUEERD Ruim honderdduizend varkens afgemaakt BESMETTING IN ZUIDEN NEEMT AF f 250,- boete voor Chapman DROGE V&D SOEPEN A HUNINK YLEESGBiAKT BRUINE BONEN KOFFIEMELK V&D GESORTEERDE KOEKJES IJS COLA'S melk en puur 0,69 Zwanenberg Rookworst HAAGSE LEVERWORST Vrijdag koopavond VORST of geen VORST K.E.König overleden W.-DUITSLAND EERDE 90-JARIGE ADENAUER Receptie in Bondsdag was hoogtepunt PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 JANUARI 1066 (Van onze correspondent) AMERSFOORT De heer L. (Bob.) Scheepstra uit Amersfoort, Nederlands enige nog levende landeiyke knokploeg- leider uit liet verzet, licht momenteel de oud-verzetsmensen uit geheel Nederland In over de landelijke eadeau-actle voor het huvveljjk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Hjj tracht hun activiteiten hiermee te bundelen en on der te brengen in de nationale actie voor het inzamellngscomlté, dat zoals bekend gironummer 25 open gesteld heeft voor een cadeau voor het vorste lijk bruidspaar. Het werk van de heer Scheepstra is het vervolg van de verklaring, die een groep van zestien oud-verzetsmensen heeft afgelegd op 19 en 22 juni van het vorige jaar. In deze verklaring spreken zij het vertrouwen uit in de uitspraak van de koningin en prins Bernhard „dat het goed is". Verder verzochten zij drin gend aan die leden van het voormalig verzet, die publiek hun sympathie met het huwelijk wilden uitspreken, hun ac tiviteiten, hoe goed bedoeld ook, te sta ken. Dit heeft veel moeite gekost om dat de hele zaak nogal in het emotione le vlak is komen te liggen. En omdat er veel misverstanden bestaan over de hou ding die de meeste verzetsmensen tegen over het huwelijk innemen. De heer Scheepstra vindt het onbe grijpelijk dat er mensen geweest zijn die namens „het verzet" gesproken hebben. Het verzet vindt hij even geschakeerd als het huidige politieke bestel van Ne derland. Zelf nam hij in de oorlog deel aan de activiteiten van de landelijke organisatie (met 15.000 leden de groot ste actieve verzetsorganisatie tijdens de oorlog) en de landelijke knokploegen, kleiner in aantal, maar door hun enor me hoeveelheid gewapende acties zeer bekend. In zijn huiselijk ingericht kan toor te Amersfoort hangen nog de sleu tels van het huis van bewaring te Arnhem, waar hij een geslaagde over val op deed en 56 mensen bevrijdde. „Wy staan voor honderd procent ach ter het huwelijk. De heer Von Amsberg In een bescheiden man, die volkomen Knokploegleider Scheepstra sinds gesprek op Drakesteyn groot vriend van Claus. schoon is van het nationaal socialisme." Verzetsleider Scheepstra kan dit met volle overtuiging zeggen, omdat hy met vier vrienden uit het verzet een gesprek met de heer Von Amsberg en prinses Beatrix, op eigen verzoek bij dit ge sprek aanwezig, op kasteel Drakesteyn heeft gehad. De slotconclusie na een by- na vyf uur durend gesprek kan de heer Scheepstra in één zin samenvatten: „De heer Von Amsberg heeft een grote be langstelling voor onze strijd tegen het nationaal socialisme en zal zich daar ook verder ln verdiepen." Het is een buitengewoon interessant gesprek geweest, vindt de heer Scheep stra. „Wij hebben geen blad voor ons mond hoeven te nemen." Ook prinses Beatrix was levendig geïnteresseerd in het gesprokene, dat handelde over een tijd, die zij slechts uit de boeken kent. Het was zelfs zo, dat toen de verzetslei ders na twee- en een half uur wilden ver trekken, prinses Beatrix aandrong op een voortzetting van het gesprek. Bijna vijf uur bleven de vijf verzetsmensen te gast op kasteel Drakesteyn, waarbij de heer Von Amsberg volop vragen ge steld heeft over alles wat met het ver zet te maken heeft gehad. Maandenlang heeft de telefoon ge rinkeld in de werkkamer van de heer Scheepstra. Talloze gesprekken zyn er gevoerd, contacten tussen oud-ver zetsstrijders hersteld. „Nu dan de tijd Is aangebroken," zo vindt de heer Scheepstra, „dat voorbereidingen ge troffen moeten worden om het Jonge paar straks een passend nationaal ge schenk aan te bieden, zou het onple zierig zijn wanneer het enthousiasme los zou barsten in eigen acties en in zamelingen. Het zal hartverwarmend zijn wanneer u alle Nederlanders in één verband gaan samenwerken om er een goed en blij feest van te maken." Nog deze week zullen de plannen be kend gemaakt worden voor een sponta ne, algemene actie, die gevoerd zal wor den om van dit huweiyk een groots oran jefeest te maken. Coöp. Veluwse eierveiling Ede EDE Aanvoer 770.102 stuks, handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 4E-47 gr. 9761095 46-53 gr. 1102—1136: 53- 53 gr 1023—1185; 50-63 gr, 1166—1315, 63-68 gr 11274—1374; 68-77 gr. 1089—1060. Éende- Veemarkt Utrecht 30; Nuchtere kalveren 515Schapen 83 geiten 17. Pril: "TCalit 450—700 koeien S60—1450- KaJfvaarxen 900—1425 Nuchtere kalveren 3570; - 110220; Schapen 66120; Lammeren 70 110; Bakken en gelten 1562; Vette le lcw&l 375—115; 2e kwal 375—1 kwal. 3i5—375; Vette kalveren le 365—3S5. 2e kwal. 345—355; 3e kwal. 306— 345; Nuchtere kalveren 135170; Overzicht resp. handel en prijzen; Melk- en kalfkoei- en: redelijk, ruim prijsh.; Vette koeien: williger, even hoger; Vare koelenmatig Prijsh.Vette kalverenWilliger, even ger: G-raakalverenmatig, prijsh.; Nu< tere kalveren: rustig, prijsh.: Fokkalveren rustig, prijsh.Schapen: kalm. prijrh.Lam meren: kalm. prijsh Verkouden? Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Van parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil don derdag 10 maart, de trouwdag van prinses Beatrix, tot een nationale feest dag maken, met vry'af voor het over heidspersoneel, scholleren en het be- dryfsleven. De regering zal een en ander binnen kort aan de stichting van de arbeid (het overlegorgaan van werkgevers en werknemers) voorleggen. De ver wachting is, dat de stichting van de ar beid er geen bezwaar tegen zal hebben om de tiende maart tot een vrye dag voor zoveel mogelijk werknemers te maken. LYON (UPI) De Franse politie heeft gisteravond opnieuw de evacuatie gelast van 1500 inwoners van het dorp FeyzJn. dat vlakbü de door brand getroffen staats olieraffinaderij ligt. Voor de tweede maal binnen 24 uur moet de bevolking van het dorp ztjn huizen verlaten nu opnieuw een reusachtige sigaarvormige opslagtank met butaangas dreigt te ontploffen. De brandweer kan nieta doen om een eventuele ontploffing te voorkomen. Er is brand ontstaan onder de tank en het gevaar is te groot om het gevaarte te naderen. De theorie al6 zouden vonken uit de motor van een op de snelweg passerende vrachtauto een wolk ontsnapt butaangas tot ontbranding hebben gebracht heeft men laten varen na onderzoek van de wagen. Gebleken is dat het voertuig on mogelijk een open vonk kan hebben geproduceerd. De auto werd geheel in orde bevonden. Men onderzoekt thans wat de oorzaak van de brand wel geweest is. Vast staat dat butaangas is ontsnapt uit een van de bolvormige tanks. Hoe het gas ln brand is geraakt en hoe binnen het uur vijf tanks in de lucht konden vliegen is vooralsnog een raadsel. Mond- en klauwzeer grote strop (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tot eind december zyn op 1300 door niond- en klauwzeer besmette bedryven meer dan honderd duizend varkens en ruim duizend runde ren afgemaakt. Het aantal ls intussen gestegen, maar de besmetting ln Zuid- Nederland neemt af. In Overijssel en Gelderland daarentegen loopt de ziekte steeds meer uit. Oorzaak van de Over- ysselse besmetting is waarschyniyk de Zwolse veemarkt, die lets te laat geslo ten is. De financiële stroppen zyn aanzien- ïyk. Tot nu toe kost het mond- en klauw zeer rond 15 miljoen gulden export per week. Daarby komen nog de één mil joen gulden van de 30.000 in te vriezen varkens, de overheidsbetalingen voor 't afslachten van besmet vee en de sub sidies op de ring-entingen in verschil lende gebieden van Limburg, Noord- Brabant, Gelderland en Overyssel. Volgens de laatste gegevens werden op 3 Januari nog 50 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De Manager stompte agent HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen de manager van de Lo tusstal. de 37-jarige A C. B. (Collin) Chapman uit Londen, wegens het slaan van de 56-jarige hoofdagent van de re- servepolitie van Zandvoort A. Terpstra, voor het begin van de Internationale autoraces op 18 juli van het vorig jaar ln Zandvoorh veroordeeld tot een boete van 250 gulden, subsidiair 25 dagen hechtenis. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie een boete van 500 gulden, subsidiair 50 dagen hechtenis. Enkele minuten voor de start, toen de baan vrijgemaakt werd, wilde Chapman het circuit nog op. De politieman gaf een teken om terug te gaan en daarna gaf de Engelsman de politieman een stomp ln het gezicht. Destijds had Chapman voor de politie verklaard, dat de agent hem in een stro-baal wilde drukken en hij reflex zijn hand had uitgestoken, w£ door hij het gezicht van de politieman hebben geraak. meeste besmettingen vielen in Noord- Brabant (27), en in Gelderland (21). Desondanks daalt de explosieve kracht in Noord-Brabant langzaam maar zeker, in Limburg veel sneller. In Overjjsel (op 3 januari 5) en in Gel derland wint de ziekte nog aan kracht, maar Zeeland is er geheel vrij van en in Utrecht en Drente is slechts één ge val geconstateerd. Tijdens de openbare vergadering van het landbouwschap hebben verschillen de bestuursleden gepleit voor het ver plicht enten van het vee in de reeds aangewezen ringen. „De ziekte veroorzaakt al enorme stroppen, maar wanneer zij overslaat naar de Hollanden en de noordelijke pro vincies, wordt zy een nationale ramp", aldus deze bestuursleden. Entstof is thans nameiyk voldoende aanwezig, dankzy de snelle hulp van Frankrijk. Maar er is een tekort aan veterinair personeel. Men heeft reeds diergeneeskundige studenten, die het eerste deel van hun doctoraal gedaan hebben, ingeschakeld en men overweegt ook candidaten in de praktijk te zetten. Bovendien wil het Landbouwschap pro beren militaire dierenartsen voor dit werk te kunnen krijgen. „Maar dan om tot massale entingen te kunnen overgaan", aldus de heer C. G. A. Mertens (KNTB) voor wie het een volledig raadsel was waarom de de ring-entingen in Overijssel nauwelijks op gang komen. Het landbouwschap gaat bij minister Biesheuvel pleiten voor subsidies ook aan degenen, die reeds eerder vrijwillig tot het enten van hun veestapel over gegaan zjjn. Bovendien wil het schap trachten het aantal in te vriezen var kens dat in januari op 30.000 gesteld is te verhogen. van vrijdag tot vrijdag leukn - alphcn Diverse smaken. a t Norm. prijs per pak A56 Norm, prlje per bflk 0J99 0,89 Norm. prijs per pak 0,96 pr«e per Mfc OM 0,59 250 gram. A /A Norm. prijs 0,79 v|07 Per stok 0,99 200 gram Rose en witte PEPERMUNT. Per zak 0,45 alleen vrijdag en zaterdag SLAGROOMTAARTJE 1.25 HAASCARBONADE 2,68 RIBCARBONADE 2,48 Sdioudercarbonade 2,28 RIBVLEQ 3,50 2e 500 gram voor de halve prijs Zaandam elecbroteohnlek SST IAND- EN Delft SCHEEPSIN ST ALLATIES Wegens uitbreiding van onze aktiviteiten kunnen wij plaatsen: le electromonteur- uitvoerders electromonteurs hulp-electromonteurs Wij bieden boven een goed loon: prestatietoeslag dienstjarentoeslag winstdeling reisuren- en reiskostenvergoeding vanaf standplaats Inlichtingen op vrijdag 7 januari a.s. tussen 1800 uur en 20.00 uur te: Gouda Rest. The Corner. Crabethstraat 75 Den Haag Rest. De Drie Stoepen, Prinsegracht 76' Leiden Albert s Corner. Stationsplein 24 Delft Ons Kantoor Kluizenaarsbooht 1 Verhinderd, maar wenst u inlichtingen? Zend dan onderstaande bon in een ongefrankeerde enveloppe aan: STERWECH, Kluizenaarsbocht 1 te Delft. Tel.: (01730)-23585. BON Woonplaats Geb. datum Aanhoudend weer DE BILT. Boven een groot deel van Europa is een krachtig hogedrukgebied aanwezig. Het strekt zich uit van Noord- Rusland naar Duitsland, waar de luchtdruk tot boven IOIiO mb is K.N.M.1. DEELT MEDE: gestegen. De invloed van ooeaan- storingen komt yiiet verder dan de Ierse Zee en het noorden van de Noordzee. Het droge weer in onze omgeving duurt daarom voort. De vorst is in Scandinavië belangrijk afgenomen, maar in Duitsland kwam in de afgelopen nacht tijdens helder en windstil weer plaatselijk strenge vorst voor, in ons land was de vorst sleohts licht, hetgeen samenhing met bewolking en een overwegend matige, zuidoostelijke wind, die 'n belangrijke temperatuurdaling ver hinderde. Ook in de komende nacht zal er in ons land niet meer dan lichte vorst voorkomen, ter wijl morgen overdag de tempera tuur weer tot enkele graden boven het vriespunt zal stijgen. Zon: 08.47-16.46; Maan: 16 49-09.28 Hoogwater te Scheven.: 02.5115.09 Weer in Nederland De weerrapporten van hedenmorgen min. aigel. temp. M u. Den Heider *w. bew. 2-10 Ypenburg half bew. 2-2 0 Vlissingen half bew. 4 10 Belde half bew. 0-4 0 De Bilt 1. bew. 2-2 0 Twente half bew. 1-4 0 Eindhoven half bew. 2-2 0 Zd.-Limburg l bew. 2 -4 0.1 Weer in Europa HelsinM on bew. -11 -23 2 Stockholm zw. bew. -12 -17 0 Oslo geh. bew. -13 -13 0.4 Kopenhagen geh. bew. -8 -11 0 Helsinki onbew. -11 -23 0.2 Aberdeen iw. bew. 7 5 0.4 Londen zw. bew. 7 10 Amsterdam half bew. 2-2 0 Brussel zw. bew. 3-10 Luxemburg onbew. -0 -6 0 Parijs onbew. 5-2 0 Bordeaux onbew. 11 1 0 Grenoble onbew. 6-4 0 Nice L bew. 13 4 0 VRIJWILLIGE VEILING Op dinsdag 11 januari des voormiddags te 10.— uur zal door ondergetekende in opdracht van de Gebr. Brusse te Oegstgeest op hun tuin gelegen achter perceel Hoge Mors- weg 47 te Oegstgeest worden geveild: een WARENHUIS met regenleiding en aparte kranen, venlodak, dubbel glas, 1062 ramen; plm. 650 ramen platglas, motorspuit en 70 mtr. sproeibuizen, tomaten weegschaal, tomaten sorteermachine (handkracht), betonplaten, tegels, Pulvisators (10 en 15 ltr.), bascule, kruiplanken, frees machine en verdere tulnbouwgereedschappen. Kijkdag: zaterdag 8 januari 1966 van 1016 uur. Zegt het voort A. VAN VLIET, Deurwaarder een adm. medewerkster leeftijd ongeveer 18—25 jaar. Vereist zijn enige jaren Mulo en diploma typen. Indien u voor deze interessante functie belangstelling hebt, kunt u solliciteren by de afdeling Personeels zaken, OoeterkerkstrMrt 11, Leiden, tel. (01710) 3 18 44. Samen met haar pasgeboren zoon prins Aya was kroonprinses Mitsjiko van Japan van de partij op de viering van het nieuwe jaar in het keizerlijk paleis in Tokio. Postzegeldeskundige (Van een onzer verslaggevers ZAANDAM. In de I afgelopen nacht is in het gemeentelijk zie- j kenhuis te Zaandam op 56-Jarige leeftijd overleden de heer K. j E. König te Koog aan j de Zaan, in leven i leraar Duits aan 'n j u.t.s. te Amsterdam. De heer König ge noot grote bekendheid in binnen- en bui tenland als postzegeldcskundige. Voor vele bladen en periodieken schreef hij filate listische bydragen. o.a. voor „De Leidse Courant". I De heer König beoefende zijn hobby al vanaf zijn jeugd. In de loop van de jaren bouwde hij een zeer bijzondere, grote ver- zamehng op. Voor de kenners onder de filatelisten is vooral zijn bibliotheek zeer vermaard. De Nederlandse bond heeft menigmaal een bod gedaan op zijn ver zameling standaardwerken, die. zegt men, uniek is in de wereld. De heer König was vele malen jurylid in binnen- en buitenland, o.a. in Moskou. Zagreb. Helsinki en Wenen, hij schreef veel boeken op filatelistisch terrein en vertaalde ook vele werken in het Neder- (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN Een volle receptie ln de wandelgangen van het Bondsdagge bouw was gisteren het hoogtepunt de viering van de 90ste verjaardag oud-kanselier en CDU-voorzitter dr. Konrad Adenauer. Deze receptie werd gegeven door bondsdugpre.sident dr Eugen Gerstenmaier, die ook de deel staatpremiers en de in Bonn geaccredi teerde diplomaten had uitgenodigd. De deken van het diplomatieke corps, d< pauselijke nuntius mgr. Corrado Bafih overhandigde de jarige een persoonlij ke gelukwens van Paus Paulus. Di Amerikaanse ambassadeur, McGhee, bracht een schrijven van president Johnson. Bondskanselier prof. Erhard wenste zijn voorganger namens het huidige Westduitse kabinet geluk en verzekerde hem, dat hij ondanks hun niet altijd ge lijke mening het werk van dr. Adenau er in diens geest voortzet. De voorzitter van de SPD Willy Brandt overhandigde dr. Adenauer diens eigenhandige schrijven uit het jaar 1938 aan de toenmalige Duitse mi nister van Binnenlandse Zaken Seve ring. De receptie in het Bondsdaggebouw werd rechtstreeks uitgezonden door de Westduitse televisie, zodat ook dat deel van het Westduitse volk, dat daartoe gelegenheid had aan het beeldscherm de verjaarsviering van dr. Adenauer kon bijwonen. Dr. Adenauer lunchte gistermiddag ln hotel Königshof in zijn grote familie kring. Ook zijn 24 kleinkinderen namen in deze maaltijd deel. Nadat Adenauer in zijn driekamer- suite in de Bondsdag enige tijd had uitgerust keerde hij terug naar dat ge bouw, waaruit hij veertien jaren lang West-Duitsland heeft geregeerd, name lijk de Bondskanselarij. Hij presideer de daar gistermiddag een buitengewo ne zitting van het Westduitse kabinet, waaraan ook werd deelgenomen door alle nog levende ministers, die deel had den uitgemaakt van dr. Adenauers vijf regeringen tussen 1949 en 1963. Onder hen bevonden zich ook twee politici, die thans tot de oppositie behoren, name lijk dr. Gustave Heinemann en dr. Wolfgang Stamjnberger. Heinemann behoorde tot de CDU, Stammberger tot de vrije democratische partij. Bei den zitten nu in de Bondsdag voor de SPD. Heinemann was minister van Binnenlandse Zaken in de eerste Ade- nauerregering, Stammberger minister van Justitie in het vierde kabinet. De verjaarsviering werd gisteravond besloten met «en grote receptie, die Bondspresident dr. Lübke in de Beetho- venzaal van „de internationale club" in Bad Godesberg gaf. Ook verscheen nogmaals alles wat rang en naam had in politiek, wetenschap, handel en in dustrie om de krasse 90-jarige geluk te wensen. Hoe sterk de verjaardag van de oud kanselier in de bevolking leeft, moge 't voorbeeld bewijzen van de rechtbank in Paderborn. „Edelachtbare", zei de be klaagde, die vanwege het besturen van een auto „in kennelijke staat" voor de rechter stond: „Kunt u mij mijn straf niet schenken, omdat dr. Adenauer jarig is?" „Nee, dat kan ik niet", zei rechter en legde een straf van zes weken gevangenis en het verlies van 't rijbewijs gedurende zeven maanden op. .Als dr. Adenauer Bondsdagpresident zou zijn geweest, dan had u nog een kans gehad", zei de edelachtbare rech ter. En dat te denken, dat het in 1960 drie weken ernaar heeft uitgezien, dat dr. Adenauer inderdaad president van West-Duitsland zou zijn geworden. Maar wie weet: wat niet is, kan nog komen. Bij deze 90-jarige is tenslotte alles mogelijk.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6