S)e Ceiclóe (Bou/fccmt Nieuwe oriëntering in klassieke cultuur Greet je Kauffeld als glamour-girl in jubileumshow van Skymasters N. C.R. V kocht grote B.B.C.-produktie aan „PROFICIAT!" VOOR N.T.S.-JOURNAAL' Vanavond in de ether Ckefarine 4 zwMwm r moord aan de bron DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 JANUARI 1966 ONDER de twistpunten die de realise ring van de mammoetwet nog moei lijk maken, is de toekomst van het gymnasium één van de lastigste_ Na tuurlijk gaat het daarbij in de eerste plaats om de toekomstige positie van het onderwijs in de klassieke cultuur en talen, want zonder dit soort van onder wijs verliest het gymnasium niet één, maar anderhalf van de beide benen waarop het behoort te staan. Ter opfrissing van het geheugen zij eraan herinnerd, dat de wet-Cals de in vloed van de klassieke talen op het les rooster van gymnasia en lycea althans kwantitatief wat verminderen wil, onder meer door het mogelijk maken van een eindexamenafdeling bèta met in de laat ste jaren slechts één van de klassieke talen als leervak, waaruit al pogingen voortvloeiden om te komen tot een Grieksloze gymnasiale bêta-afdeling. Voorlopig wordt de compensatie, de mogelijkheid om straks op de in het atheneum herdoopte h.b.s. Latijn als facultatief vak in te voeren, als een doekje voor het bloeden beschouwd. De Indruk Is wel eens gewekt, dat van de eerst-betrokkenen (de classici dus en andere fervente oud-gymnasias ten) slechts een minderheid ontvanke lijk was voor de vernieuwingsnoodzaak. terwijl de grote groep misschien wel terecht In de gymnasiale studie vol gens de mammoetwet een soort van proloog op de totale ondergang van de antieke cultuur als vormingsfactor zag. Een unieke gelegenheid om de ver onderstellingen aan feiten te toetsen bood het deze week aan de Amster damse universiteit gehouden internatio nale congres over de problemen van het onderwijs in Grieks en Latijn; een con gres, dat drie jaar geleden in Gent zijn voorloper had en waaraan werd deel genomen door enkele honderden des kundigen uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden. Dit congres heeft minder een zorge lijk geluid opgeleverd, dan wel interes sante, vaak hoopgevende ontdekkingen. Nu over praktisch twee jaar het onder wijs op gymnasia en lycea volgens de wet-Cals volledig gestart moet zijn, komen die ontdekkingen op een bijzon der opportuun moment. Het belangr daarvan reikt waarschijnlijk wijder dan in resoluties uitgedrukte wensen TEN van de duidelijkste ontdekkingen was, dat de problemen waarvoor de verdedigers van de antieke cultuur in Nederland staan, feitelijk overal in Europa aan de orde zijn en dat de ruimte die het Grieks en Latijn op het lesrooster gegund is. in Nederland kwan titatief beslist nog royaal te noemen valt, als men haar met elders vergelijkt. Onheilsprofeten ontbreken niet, maar tegenover hen staat de verwijzing van anderen die eraan herinneren hoe de antieke cultuur vanaf het begin van de middeleeuwen bijna periodiek voor een criels heeft gestaan en vaak voor situa ties die heel wat minder hoopgevend waren dan de huidige. Wie niet alleen maar door de bril van het pessimisme kijken wil, geeft toe dat de publieke opinie momenteel op goede gronden een maatschappijbeeld weer spiegelt. dat onderwijshervormingen noodzakelijk maakt. Maar hiertegenover mag dan gest'eld worden, dat beter dan welk ander middel ook, het onderwijs in en rond de antieke cultuur geschikt is om een tegenwicht te vormen tegen over de technocratie en algemene ver zakelijking die vanwege andere maat schappijbehoeften op het toekomstige onderwijs drukken. Mits men slaagt in een nieuwe oriën tering kunnen Latijn en Grieks bij het voortgezet onderwijs hun oude beteke nis behouden De nieuwe oriëntering vergt in de eerste plaate een herbezin ning over het doel; daarnaast het ver beteren van de middelen en het positief aanvaarden van het feit dat juist onder het proces van de democratisering van het onderwijs het slechts een bepaald deel van de jonge mensen zijn zal, dat ontvankelijk is voor een dominerende op de cultuur ingestelde vorm van on derwijs en dat men van die groep een weer niet onbelangrijk deel de ruime kans moet laten om zich ook door be studering van andere hoofdvakken klaar te maken voor wetenschappelijke studie of een directe taak in de maatschappij. De doelstelling is, zeker wat haar for mulering betreft, een moeilijke zaak. In dit opzicht heeft men in het verleden het zich wel eens al te gemakkelijk gemaakt. Op het Amsterdamse collo quium zijn goede bijdragen geleverd om tot een betere taakomschrijving te komen: begrip voor het model dat men niet slaafs navolgt, maar dat men be studeert om zichzelf en zijn eigen tijd beter te leren begrijpen, hetzij in kri tische navolging, hetzij in een bewust zich distantiëren (de Westduitser dr Werner Jakeli; het toegankelijk maken van de cultuurwereld der klassieken als grondslag van onze westerse cultuur en tevens als efficiënt middel tot een beter begrijpen van de eigenlijke problema tiek (de Belgische dr. J Veremans); het bieden van de mogelijkheid om tek sten voor te leggen van hoog literair niveau die bij de leerling kritische zin en gevoel voor het authentieke aan kweken (dr. J. v. d. Veer uit Utrecht); van de belangrijke functie die het Latijn negentien eeuwen lang in de weten schapswereld gespeeld heeft, zal ook in de toekomst het nodige behouden kun nen blijven (prof. Schilling uit Frank rijk). De vroeger zo sterk benadrukte func tie van de klassieke talen, dat ze voor hun morfologie en syntaxis, zo uitste kend geschikt waren als eerste aanlei ding tot een wetenschappelijk propa- deux, wordt dus niet helemaal wegge wuifd, evenmin als de belangrijke bij drage tot esthetische vorming, maar men is bereid dieper te graven, in het belang van het onderwijs, maar in het belang van de jonge generatie en haar taak in de moderne maatschappij heel in het bijzonder. VOOR Nederland zal de nieuwe1 oriën tering betekenen, dat men in belang rijke mate de vorm van lesgeven, de didactische methode en de op school na te streven doeleinden zal moeten her- In Amsterdam bleek daartoe een grote bereidheid, zoals in de wandelgangen trouwens bevestigd werd dat op menig Nederlandse school al nuttig geëxperi menteerd wordt Maar voor een aantal belangrijke didactische vernieuwingen is in de eerste plaats een drastische herziening van de exameneisen en het examen reglement nodig Pas dan kunnen lera ren gaan werken met lectuur rond cen trale thema's (in plaats van enkele schrijvers), pas dan kan, via parafrases bijvoorbeeld, meer nadruk gelegd wor den op tekstverklaring dan op het ken nen van woordjes en de theorie van grammaticale spelregels. Pas dan kan men de ingekorte klassieke opleiding van de bêta-studenten zinvol maken en die van de ..alfa's" verbeteren. Een zeer belangrijke bijdrage daartoe zou kunnen zijn het kiezen van vertaal- stof uit de lectuur die de drie laatste studiejaren is behandeld. Dan worden natuurlijk (zowel ten aanzien van do centen als kandidaten) enkele risico's genomen, maar de nieuwe kansen die worden geschapen leggen een driedubbel gewicht in de schaal. Dan wordt de kans op het bijbrengen van inzicht ver veelvoudigd en kan ook op het eind examen veel meer dan thans het geval is. een leerling bewijzen dat hij of zij met succes een proces van vorming heeft ondergaan. Maar zoals reeds gezegd dan moeten examinatoren en gecommitteer den via een reglementsherziening daar toe de kans krijgen. En dan liefst, al was het maar door een toestemming om op ruime schaal te mogen experimenteren, zo spoedig moge lijk. dra. G. VAN LIESHOUT In een handomdraai 1 2 3 (.5 6 7S 9 Met Karei Prior aan de knoppen (Van onze omroepcorrespondent) Met een zacht gevoileerde stem staat een slanke, in een paarse robe geklede vedette (Greetje Kauffeld) in het schqnwerperllcht van de studio. Ze zingt „Fly me to the moon" en wordt begeleid door de Skymasters onder leiding van Bep Row old. Pianist Eike bout is met zijn vleugel voor het grootbeeldscherm geplaatst, waarop een geïmiteerde „vliegende schotel" de iono- sfeer opzoekt. „Stoppen jongens, straks doen we het over op de beeldband", klinkt uit de luidspreker op de studio- vloer. Het Is de stem van regisseur Prior. „Karei Prior ging weer naar de knoppen", merkt een van de technici badinerend op, daarmee doelend op het feit, dat het voormalige hoofd van de afdeling t.v.-amusement bij de AVRO, zijn functie heeft verruild voor die van regisseur-producer. Greetje Kauffeld heeft even gelegenheid voor een praatje. Haar verblijf in Duitsland is duidelijk merkbaar aan het accent, waarmee ze haar moeder taal spreekt. Greetje is overgekomen voor een lustrum show. Samen met de „oude" skymisses Annie de Reuver. Annie Plevier en Joke v. d. Burg en vocalisten als John de Mol. John van der Most zingt zij in deze t.v.-show, die de AVRO op 25 januari uitzendt ter gelegenheid van het feit dat de „Skymasters" hun 20-jarig bestaan vieren. Greetje is vlotter geworden, meer vedette. Bijna drie jaren werkt zij nu in Duits land voor radio, televisie, film platenmaatschappij. Het gaat haar bij zonder goed en ze is blij dat 2 de kans loopt om. zoals in 1961, wegens oververmoeidheid haar werk te moeten onderbreken. Men heeft in Duitsland rustig gewacht tot Greetje weer van haar sponde in de Lijsterbeslaan te Hilversum mocht opstaan. Ze zong na haar herstel nog een paar weken in Holland, maar ver trok toen naar Stuttgart. Van uitstel was geen afstel gekomen. Integendeel. Spoedig na haar optreden voor de Duitse camera's maakte Greetje weer furore. De Jonge Nederlandse zangeres kreeg in Duitsland een internationale allure. Sinds enkele maanden woont zij thans in München. Eén ding heeft ze door haar ziekte geleerd: zorgen dat ze op tijd haar rust neemt. Het gehol van podium naar het andere is er Advertentie T.'.-reportage van Zesdaagse Milaan het voornemen om op dinsdagavond 8 februari vla Nederland II aandacht Steun- en Gemakschoenen o.a. Forma Natura, Welf enz. daagse in Milaan. Van 22.30 tot 23.05 uur volgt eerst een op film vastgelegde sa menvatting van de belangrijkste ge beurtenissen tijdens de voorgaande vijf dagen op de wielerbaan. BREESTRAAT 165/167 les wat er bij een zesdaagse komt kij ken, als het eten, slapen, de verzorging der renners en wat dies meer zij. De centrale figuur in deze door William Vogler gefilmde samenstelling is de Nederlandse wielrenner Peter Post. i Om 23.05 uur schakelt de Avro-tv over naar Milaan voor een rechtstreeks 1 beeld verslag van de finale. Koen Ver- i hoeff verzorgt het commentaar. Koningsdrama's niet r r bij. De gehele jubileumshow wordt in play ;n regisseur beeldband materiaal werkt. Stukje voor stukje stelt hij later aan de montagetafel de gehele show samen. Een aardige novi teit is de elektronische omroepster met de stem geleend van Minou van Baar- zel. Deze glamourgirl van papiermaché hoeft zich over het kledingprobleem geen kopzorgen te maken. van Shakespeare dag 14 januari op Nederland ii de eerste van de 16 afleveringen van „Koningsgambiet" uitzenden. Dit „Koningsgambiet" bevat de konings drama's van William Shakespeare. ZIJ televisie geschikt ge maakte reconstructie van een toneel uit Shakespeares tijd, dus zonder na turalistische plaatsbepalingen. Er is dan ook geen beroep gedaan op het hulpmiddel film, tenzij voor een paar speciale effecten, zoals kruitdamp en een strijdterrein. Ook Nederland zal dus met dit kolossa le epos kunnen kennismaken, nu de NCRV-televisie heeft besloten deze ko ningsdrama's uit te zenden. een geheel van twee- Iedere veertien dagen wordt e Advertentie) Horizontaal: 1, bep. metaal - vogel. 2. boom - reeds. 3. kerkelijk hoogfeest. 4. be paalde levenscel - kunstprodukt. 5. bep. weersgesteldheid. 6. knaagdier - lof. 7. wettige bewijsstukken. 8. niet even - onderofficier. 9. lekkernij - jon- jensnaam. Vertikaal: 1. smart - kleur. 2. rund - nummer (afk). 3. dikke zalf. 4. spoedig - hoofddeksel. 5. ontspanning door in spanning. 6. veilige ligplaats - zekere. 7. pakken. 8. rivier in Brabant - ons inziens (afk). 9. van boven nauw toe- looend glazen vat - walm. Ilor. 1 slim plag 4 egel, reet 5. geel. 7 liter. 8 e« Vert. 1 slee norrr 4 maal. mier. 5. gent. 7. leger. 8. Roeien met korte riemen Redacteur Gerritsen van het n.t.s. journaal memoreerde gister avond het feit dat het precies 10 jaar geleden was dat de eerste t.v.-journaal- editie de lucht inging. Dit feit werd in deze 3663ste aflevering (totaal zijn zo'n 45.000 onderwerpen op het scherm ge bracht) bescheiden herdacht met een fragmentje van die allereerste uitzen ding. Het n.t.s.-Journaal behoorde, en behoort nog steeds, tot de meest be keken t-v.-uitzendlngen. Het heeft in de eerste tijd van zijn bestaan louter lof geoogst, maar moet de laatste tijd ook nogal wat kritiek, doorstaan. Als we erkennen dat die kritiek vaak niet ten onrechte is. betekent dit niet dat we in dit tweede lustrum geen gelegen heid vinden om de Joumaalmensen een pluim op de hoed te steken Roeiend met de korte riemen die ter beschik king staan, brengen ze het er toch meestal bevredigend af. We mogen daarbij niet vergeten dat tien jaar ln Nederlandse t.v.-termen weliswaar een hele tijd is, maar in wezen toch slechts een periode vormt die voor een totaal nieuw medium weinig meer dan als inlooptijd kon worden gekenmerkt. Rekent men daarbij het zo'n inloop periode kenmerkende aantal mutaties in leiding en redactieteam, dan raakt men geneigd zijn kritiek wat extra te vermilderen. Waarbij we niet mogen voorbijgaan aan 't feit dat het N.T.S.- Journaal onder zijn leiding hét nieuws vaak wat al te vriendelijk-omwonden, wat onmodem-zacht, presenteert. We geloven niet dat dit op rekening van het huidige presentatieteam moet wor den geschoven Dat werkt goed, al blijft voor ons het ideale team-van- het-eerste-uur (Van Hoewijck-Tania) wat dit betreft niet te kloppen. Technische moeilijkheden vormen nog vaak een enorme handicap. Die waren bijvoorbeeld destijds oorzaak van de slechtste journaaldag van de afgelopen tien jaren: de dag van de moord op president Kennedy. We geloven nog steeds, dat het N.T.S.-Journaal (even als de nieuwsrubrieken van de om roepverenigingen) wég moeten uit het Gooi en in Den Haag behoren te wor den gevestigd. Niet omdat we zo ge brand zijn op veel Haags stadsnieuws per t.v., maar omdat De Residentie nu eenmaal als vestiging van regering, volksvertegenwoordiging en buitenland se missies, de plaats is waar veel lan delijk nieuws gemaakt wordt en het meeste buitenlands nieuws het beste van commentaar kan worden vooralen. M'=schien komt het er nog ooit van. Voor'ooio kan de Hsaese denen^enee van het N TR.-Journaal in de meest drln«ren',p hehoefte voorzien maar we Met een oude hoofdfilm op „II" hebben we ons gisteravond helemaal tot het eerste net kunnen bepalen. „Zoo Zoo" voorzagen we in het verleden enkele malen van misprijzende kanttekenin gen. De aflevering die we gisteren zagen gewijd aan circusdressuur -- was behalve instructief ook nog aller aardigst om te zien. We maken hier gaarne melding van. AVRO's Televizier, geheel gewijd aan Limburg, pakte goed uit met een fraai gefilmd en van goed commentaar voor zien portret van een provincie in een overgangstijdperk. Een smet op deze geslaagde uitzending vormde het slot. waar een jeugdige smokkelaar (half om de ..sport", half omdat hij zo graag grof jokt) werd opgevoerd die vrolijk J van zijn wetsontduikende belevenissen vertelde en en-passant memoreerde hoe J hij eens in het nauw gedreven op top- snelheid op een paar douaniers inreed, J die nog net konden wegspringen. In wettelijke termen heet zoiets ..poging tot doodslag" en we vinden dat de AVRO hier echt wel een kritieke noot' had mogen plaatsen. „The Saint" hebben we persoonlijk lang niet kunnen zien De kolderieke af- levering van gisteren had een dermaté onmogeüjkp inslag dat we het plezier beerenen dat de Saint-fans aan deze serie beleven. Het is een gesublimeerde J comhinatie van „Moeder de gans" en „Western" Niet serieus te nemen. m?°r wé' 'puk om te zien. Veel leuker dan AVRO's Danstest die in zijn herhaling J hoe langer hóe vervelender wordt Vg. GANGETJE - TE!.. 40941* maal vier bijeenhorende stukken, In 'n onrustig tijdperk uit de Engel se geschiedenis wordt weergegeven. Sinds 1900 zijn deze koningsdrama's zelfs in Engeland niet meer als een doorlopend geheel in de schouwburg te zien geweest. Ter gelegenheid van de herdenking van de geboorte van Shakespeare (1564) nam de BBC het initiatief daarin verandering te bren gen door middel van een eigen pro- duktie. Het is 'n gigantische onderneming ge weest, waaraan met een speciaal daar toe gevormd gezelschap onder lei ding van Peter Dews chael Hayes als regisseur den gewerkt is. De acht stukken wer den opgenomen tegen een permanent decor. dat men zou kunnen kenschet- nuten durende aflevering vertoond. Daardoor wordt een brok bewogen geschiedenis hernieuwde werkelijkheid met veel schokkende effecten. Door de samentrekking ontstaat een ver bazingwekkende kroniek van geweld pleging, verraad, corruptie, vernieti- gensdrang, hoogmoed en laaghartig heid, tyrannie en verzet daartegen, die herhaaldelijk vergelijkingen zal op roepen met gebeurtenissen en figuren uit de geschiedenis van onze nauwe lijks verleden tijd. Want al spelen de koningsdrama's zich af tussen de ja ren 1399 en 1483, Shakespeares werken hebben een eeuwendurende actualiteit met Mi- Vrijdag 14 februari op Nederland II de eerste aflevering getiteld „Ontwaar- 2. gea 3 getal, lm. Ie 6 peer, re 9. goot. lork Griep? Chefarine „4"doet wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", ieder afzonder lijk al beroemd, werken tezamen nog beter en helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Chefarox. Wanneer er teveel maagzuur ontstaat, wordt dit door Chefarox geneutraliseerd. Liturgische kalender VRIJDAG, 7 januari: Mis van Driekoningen. Wit. Rotterdam: Heilige Hunger. Wit. Of overal: eerste vrijdag, votief - mis van het Heilig Hart. Wit. „De schuldeiser'' t.v.-s pel van August Strindberg verlaten, door haar nieuwe t de hoofdrollen Joop Admiraal, Ton Lensink t De werken van de Zweedse auteur August J Strindberg dragen vrijwel allemaal het ka- rakter van een auto-biografie. Ook bij „De schuldeiser" is dat het geval, hetgeen niet be- tekent dat alle gebeurtenissen waarheidsgetrouw zouden zijn weergegeven. Wel zijn Strindbergs ervaringen (zijn gespleten natuur, en drie weinig gelukkige huwelijken) in dit stuk ver- werkt: een man vergiftigt de nieuwe liefde van de vrouw, die hem zeven jaar geleden heeft i levendige achterdocht op te dringen. In Wereldkampioen schappen voetbal in „Attentie" gemaakt naar aanleiding Hoewel Nederland is uitgeschakeld voor het eindtoemooi van de wereldkampioenschappen voetbal '66 besteedt „Attentie voor sport" vanavond toch een reportage aan de voor bereidingen van deze belangrijke finale. Met het enige Nederlandse bestuurslid van de FIFA die bij deze organisatie betrokken is, de heer Mordv Maduro, is een vraaggesprek i diens voorzitterschap van de disciplinaire com missie. Deze commissie zal bevoegd zijn scheidsrechters, officials, trainers en spelers te schorsen of te diskwalificeren. (Nederland II. 20.01) „Coulissen, hoorspel van Horst Pillau op. zoals bijvoorbeeld hun vertolking geen van hen echter nu nog gebruikei in hun illusies ontvluchten In de ho> Noppen. Wam Heskcs en Nel Snel. kamerorkest: semi-klassieke muziek; 21.35 Coulissen, hoorspel: 22.30 Nws; 22.40 Actualiteiten; 23.05 Discotaria: nieuwe grammofoonplaten; 23.55-24.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) Om 18.00 Verzoekplaten; 19.00 Beatle-show Joost mag liet. weten, hits van morgen en overmorgen; 20 00 Radio sinar sang surya, Radio Raijodi Solo. Radio 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Klaas Soerdje Djottie. Zonnestraal Radio. J Scène uit „De schuldeiser" met Annet Nieuioenhuysen en Joop Admiraal (Nederland 1,21.20) TELEVISIE Hedenavond TELEVISIE NEDERLAND I - NTS: i door ngaio marsh 24 Misschien zou ze het beste op haar kamer kunnen- dineren en dan naar bed gaan. Het diende nergens toe zich te zeer te vermoeien. Langzaam nam ze nog een paar treden, steunend op haar paraplu -- ze was heel blij toen ze de bank bereikt had. Het was een,opluchting even te kunnen gaan zitten en naar de kust te kijken, de dam, en het dorp. Beneden haar, aan het eind van de steiger, stond een groepje vissers te praten. Ze zag dat de politie man erbij stond. Ze schenen naar haar te kijken. ..Ik wed da» ze het over mij hebben", dacht^ ze, „wie ik ben en zo. Bah!" Ze bleef zitten tot ze uitgerust was. De avond be gon te vallen en de heuvel beschutte haar tegen de wind. Het werd wat koel en. omslachtig zoals oude mensen dat kunnen doen, begon ze op te staan. Op dat ogenblik raakte iets haar tussen haar schou derbladen. in haar nek. op haar hoofd en op haar arm. Stenen vielen kletterend aan haar voeten. Boven en achter zich hoorde ze geschuifel van weg lopende voeten en gelach. Ze stond op, wist nauwelijks wat ze deed. Nader hand dacht ze dat ze wel gegild had. Het volgende dat er gebeurde was dat de brigadier van politie zwaar hijgend de heuvel opholde en naar haar toe „Blijft waar u bent, madam!" zei hij. „Bent u ge wond?" „Nee. Stenen. Van daarboven. Ga kijken!" Een ogenblik staarde hij haar aan, toen klauterde hij de steile helling achter de bank op. Hij gleed uit, zakte telkens terug terwijl een lawi ne van zand naar beneden kwam. Miss Emily viel terug op haar bank. Ze trok haar handschoenen uit en voelde met bevende hand in haar hals. Die was vochtig. De brigadier keek boven zoekend rond. Onverwacht waren er twee vissers opgedoken en tot haar nog grotere verrassing het slanke, gebruinde meisje. Hoe heette ze ook alweer? Miss Pride, zei ze ,,U bent gewond. Wat is er ge beurd?" Ze knielde bij Miss Emily neer en nam haar belde handen. De mannen stonden opgewonden te praten en toen was de brigadier er weer, vloekend én zwaar hij- „Te laat." zei hij. „Ik heb hem gemist". Miss Emily kon weer wat helderder denken. „Met mij is het volkomen in orde," zei ze zwak jes en meer tot zichzelf als tegen de anderen. „Het „U bent gewond. Uw hals!" zei Jenny eveneens in het Frans. „Laat me eens kijken." „U bent erg vriendelijk", mompelde miss Pride. Ze liet toe dat Jenny naar haar hals keek. „Uw ac cent, voegde ze er wat flinker aan toe, „is beslist heel goed, ofschoon nog niet helemaal d'une femme du monde. Waar heeft u dat geleerd?" „In Parijs." zei Jenny. „Er is een snee in uw nek. miss Pride. Niet erg. maar ik zal het toch maar een beetje verbinden. Mr .Pender, kunt u mij uw zakdoek lenen? Dan leg ik de mijne stevig ge vouwen op de wonde. Gelukkig heb ik een schone bij me." Terwijl miss Emily zich geduldig liet behandelen, stonden de mannen samen te fluisteren. Er klonk gerucht van laarzen op de treden en een derde vis ser kwam naar beneden. Het was Trehern. Hij bleef abrupt staan. „Hé!" riep hij uit. „Wat Is er gaande?" „De dame is gewond, da arme stakker," zei een van de mannen. „Gewond?" vroeg Trehern verwonderd. „Hoe? Hoe is dat gebeurd, miss Pride? Gewond? Hoe?" „Waar kom jij vandaan. Jim" vroeg brigadier Pen- der. „Zoals altijd. George, uit de pub." zei hij. „Waar zou ik anders vandaan moeten komen?" Een dui delijk zichtbaar voorwerp stak uit de zak van zijn overjas. „Is ze soms gevallen? Die trappen hier kunnen gemeen glad zijn voor dames op oudere leeftijd." „Kom je rechtstreeks van de pub?" „Ja, natuurlijk. Waarom?" „Ben je daarboven niemand tegengekomen? Ik vraag het zo maar." „Zit je weer achter vrijende paartjes aan, George „Nee," zei Pender kort. „Nee. dat niet bepaald!" „Ik ben niet gevallen," zei miss Pride goed duide lijk. Ze stond rechtop en keek Trehern aan. „Er werd met iets naar me gegooid." zei ze. „Lieve hemel, madam! Wie zou er nu zoiets dwaas Jenny zei tegen Pender: „We zullen miss Pride naar haar hotel moeten brengen". „Ja. natuurlijk. Kom. madam," zei Pender met iets van gezag in zijn stem. „Loop nu alstublieft niet die trappen op. Als u er geen bezwaar tegen hebt. zullen wij u bo ven brengen, net zoals we u door de branding zouden dragen.' „Ik verzeker u. brigadier..." „Dat kan wel madam, en u mag zo sterk zijn als een paard, maar het zou heel onvoorzichtig van u zijn als u niet luisterde. Vooruit jongens. Hopla!" En voor ze het begreep, was het gebeurd en zat miss Emily als op een stoel, op de uitgestrekte ge kruiste armen van de vissers, werden haar armen door mr. Pender voorzichtig om een paar naar vis ruikende schouders gelegd en haar gezicht vlak bij die van haar dragers. (Wordt vervolgd) Vaak: 19.05 De Verrekijker, inter nationaal jeugdjournaal19.15 Van gewest tot gewest; VARA: 19.35 De Lucy Shaw; NTS: 2u.OO Journaal: VARA. 20.20 Achter het nieuws: 20.45 Tel uit je winst, hobbyquiz; 21.20 De schuldeisers, t.v.-spel: NTS: 22.50 Socutera; 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND'II NTS: 20.00 Nieuws in het kort; NCRV: 20.01 Attentie voor sport; 20 20 't Is zó bij de lucht- macth (8): Will Stockdale bij de M. P t.v.-film: 20.45 Op weg naar morgen, programma uit de serie Visa pour l'avenir. van de Franse t.v.: 22.15 Journaal. ItAIMO Hedenavond HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.10 Metropoleorkest met zangsoliste; 18.40 Programma voor de twintigers; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liederen (gr.); 19.45 Op de man af. praatje; 19.50 Lichte grammofoonmuziek: 20.10 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel: 20.35 Steravondprogramma: 22.00 Viool en piano: semi-klassieke kamermuziek (opn.); 22.15 'Avond overdenking: 22.30 Nieuws: 22-40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelcon cert (opn.); 23.15 Toonkamer. veer tiendaags muziekperiodlek in klank: 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II (298 m) AVRO: Nieuws: 18.15 Actualiteiten: 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socia listische Partij. Dèt willen wel; 18.30 Licht ensemble met zangsoliste; 18.55 Voor de kleuters; 19.00 Gesproken brief; 19.05 Sportparade; 19.30 Neder landse amusementsmuziek (opn.); "0.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest en ■listen: moderne muziek; 20.40 Kunstkroniek; 21.00 Stereo. Radio Een programma voor iedereen die zijn hart aan de tropen verpand heeft 2130 Talentenjacht: 22.00 Populaire muziek; 22.30 Tour de Chant; 23 00 Een programma voor dieren - en an dere liefhebbers: 01 OOSluiting. BRUSSEL Nederland (324 m) - 18.00 BRUSSEL Frs ENGELAND BBC V rijdag HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berichten; 7.10 Dagopening; 7.20 Cello en piano (gr.): klassieke muziek (7.30 Nieuwsi; 7 45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.10 Geestelijke muziek (gr.); 8.30 Nieuws; 8 32 Stereo: Lichte muziek (gr.); 9 00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Klassieke kamermuziek (gr.); 10.30 Het is vandaag ook morgen; godsdienstige uitzending; 11.00 Klas sieke grammofoonmuziek; 11.15 Voor de oudere luisteraars: 12.00 Lichte grammofoonmuziek; 12.27 Mededelin gen voor land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.40 Variant: licht program ma; 13.30 Licht orkest; 13.50 Lichte muziek voor de jeugd (gr.); 14.45 Deklamatie: 15 05 ..Musiciana": mu zikaal programma; 15.30 Voor de vrouw; 16.00 Klassiek klarinetkwar- te (opn.); 16.30 Duizendschoon; pro gramma voor tuinierders; 16.45 Stereo: Vocaal ensemble (opn.); 17.05 Stereo: Licht orkest; 17.30 Populaire orgel bespeling. ..Coulissen" is de titel van een hoor spel dat de AVRO vanavond uitzendt. Een aantal toneelspelers die nog slechts bijrollen vervullen halen tijdens een bijeenkomst herinneringen ran Romeo en Julia. De regisseur kan (Hilversum II, 21.35) HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied; 7.23 Lichte grammofoonmuziek; 7.30 Van de voor pagina, praatje; 7.35 Lichte grammo foonmuziek (vervolg); 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoonmuziek (ver volg): 9.00 Te land en te water: een informatief programma voor weg- en waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Mor genwijding; VARA: 10.00 Roman tische muziek (gr.); 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de vrouw; 11.40 Oude Spaanse muziek (gr.): 12.00 Stereo: Walsorkest; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting: Uitzending voor de landbouw: 12.40 Licht orgelspel; AVRO: 13.00 Nieuws; 13.10 Actualitei ten; 13.30 Dmroep dubbelkwartet: moderne liederen: 13 50 Orgelconcert (opn.); klassieke muziek; 14.15 Bij de tijd en bij de thee. gevarieerd pro gramma; 15.35 Licht orkest; VPRO: 16 00 Nieuws. Daarna: Ontspanning voor gehandicapten, lezing: 16.15 Kerkorgelconcert: 16.49 Voor de jeugd; 17.30 Muzikale aanwinsten: 17.50 Actualiteiten. HILVERSUM III i F.M -kanalen) - NRU/AVRO 9.00 Nieuws; 9.02 Vrolijk platenprogramma; 10.00 Nieuws; 10.02 Operette-varia; 11.00 Nieuws; 11.02 Zet 'm op; licht muziekprogramma: 12.00 Nieuws; 12.02 Licht ensemble; 12.30 Militaire kapel; 13.00 Nieuws; 1302 Licht orkpst; 13.30 Metropole orkest; 14.00 Nieuws; 14.02 Latijns- Amerikaanse muziek; 15.00 Nieuws; 15.02 Licht en luchtig programma van banden, plaatjes en praatjes; 16.00 Nieuws; 16.02 Sorbet: licht platen- programma; 17.00 Nieuws: 17.02-18.00 De zingende bougie: gevarieerd pla tenprogramma voor automobilisten RADIO VERONICA (192 m) - Van 8 00 tot 20 00 uur. vlak voor het hele uur: Nieuwsberichten 7.00 Ook goeiemorgen. 9 00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogramma. 10.00 10.00 uur Koffietijd, 11.00 uur Kook punt. huisvrouwen verzoekprogramma, 12.00 uur Kwik en zondagsnleuws. 12.15 uur Muziek bij de lunch met De Agenda, 14.00 uur Matinee. 16.30 Poly- dorshow. 17.00 uur Toppers van thuis, 17.15 uur Platenpallet. 17.30 uur The teenbeatclub. BRUSSEL Nederland) (324 m) 12.03

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2