AUTOSCHOENEN BESLIST GEEN OVERDADIGE LUXE Scaldia 408 nu ook in modern pak Meeste autoprijzen sterker omhoog dan verwacht Organisatie Olympische Spelen zal 800 miljoen vragen Projecten „in versneld tempo" inbegrepen Exclusief: exploitatie Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! WOENSDAG 5 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Amsterdam noemt cijfers AMSTERDAM De gemeente Amsterdam heeft In een brief aan minister Vrolijk een globaal overzicht gegeven van de lyistcn die het organiseren van de Olympische Spelen in 1972 aan noodzakelijk accommodaties en verbeteringen zullen meebrengen De gemeente is gekomen tot een totaal van 800 miloen gulden, waarin echter vele miljoenen zijn begrepen voor posten die ook zonder de Olympische Spelen maar dan niet ln zulk een snel tempo uitgevoerd moeten worden. De gemeente heeft deze 800 miloen gulden als volgt onderverdeeld: sportaccommodaties 200 miljoen gulden; een olympisch dorp 100 miljoen gulden; verbetering van de infrastructuur Iwegen e.d.) 300 miljoen gulden en het bouwen van hotels en inrichten van cam pings e.d. 200 miljoen gulden. In deze bedragen zijn de kosten van de exploitatie van de Spelen (gidsen, tolken, administratie enz.) niet begrepen. van nog 6 tot 8 kleinere sporthallen en verbetering van bestaande sporthallen voor een bedrag van 90 miljoen gulden. Ook het olympische dorp voor 10.000 deelnemers (bouwkosten 100 miljoen) zou in de zuidoost .Job" moeten ver rijzen. Dit dorp zou later een andere bestemming kunnen krijgen, bijvoor beeld voor de huisvesting van studenten. Minister Vrolijk had onlangs aan de gemeente verzocht een dergelijk globaal overzicht samen te stellen Naar Am sterdam aanneemt zal minister Vrolijk deze cijfers op zeer korte termijn in het kabinet brengen omdat de inschrijvings termijn voor kandidaten van organisatie van de Spelen op 21 januari sluit. Amsterdam heeft voor de bouw van de voornaamste sportaccommodaties het oog op het zuidoostelijk deel van de gemeente, waar vooral in de Bijlmer meerpolder voldoende ruimte ter be schikking is. Op de plaats waar men reeds een aantal sportaccommodaties heeft geprojecteerd, zouden een nieuw olympisch stadion voor 100.000 bezoe kers (kosten 50 miljoen gulden), een zwemstadion (kosten 15 miljoen) en een grote sporthal ter waarde van 25 miljoen gulden kunnen verrijzen. Bo vendien denkt de gemeente aan de bouw Resultaten koersen Verbouwen In de verbetering van de infrastruc tuur zijn begrepen versnelde aanleg van de ringspoorbaan en het deel van de stadsspoorweg in de richting van de zuidoost lob, belangrijke posten die toch al voorzien waren. Bij de bouw van nieuwe hotels kosten 150 miljoenheeft de gemeente de gedachte geopperd die hotels na de Spelen deels te verbouwen tot kantoorflats Voor de watersport evenementen tenslotte meent de ge meente dat de roeibaan in het Amster damse Bos en het IJsselmeer nabij Hoorn en Enkhuizen gebruikt zullen kunnen worden. Century redde Australië MELBOURNE Dank zen een prachti ge century van de 20-jarige Doug Walters heeft Australië in de tweede testmatch tegen Engeland In Melbourne een draw kunnen bereiken. Ook de eerste testmatch eindigde onbeslist. Walters scoorde 115 runs en had een groot aandeel in de vijfde vvicketstand van 198 in 194 minuten met. Peter Burge. terwijl Engeland in de morgeniu'en regel recht op de zege leek af te stevenen, door in korte tijd drie wickets achter elkaar te Waltere, die 155 runs scoorde bij zijn debuut in testcricket in Brisbane ver leden maand, speelde een zeer solide in nings en voltooide de centuay in 231 mi- n. Hij is de tweede Australiër die in zijn eerete twee te6twedstrijden de hon derd heeft bereikt. Biss. Ponsford pres teerde dit als eerete in 1924'25. Waltere' partner aan het vijfde wicket. 33-jarige Burge. scoorde 120 runs in 255 minuten. Hij sloeg daarbij 12 vieren Australië ging kort voor tijd all out >or 426 runs In de weinige resterende minuten scoorde Engeland vijf voor no icket. in de tweede innings Engeland had de eerste innings afgesloten met een totaal van 558. Australië was niet ver der gekomen dan 358. Engeland had in de tweede innings dus 226 runs moeteb maken om de overwinning te behalen. Donner en Prins DEN HAAG Jan Hein Donner. Lode- wijk Prins. Hans Bouwmeester en Coen Zuidema of Kiok Langeweg nationale schaakviertal, dat zaterdag 9 j en zondag 10 Januari tegen het vertegen woordigend team van Indonesië speelt. Het is voor het eerst dat beide landen el Het Indonesische kwartet bestaat uit Bachtiar, Lim Hong Gie. Nainggolan en Ong Yok Hwa of Wotulo Zaterdag wordt gespeeld in hotel Slo- J tania te Amsterdam en zondag in café- restaurant Brinokmann te Haarlem. j Jeugdschaker Ostojic in opmars GRONINGEN - De Pool Jedrzejek komt de eer toe de Engelse leider van het internationale jeugdschaaktoernooi in Groningen, Whlteley. in (le achtste ronde aan de rand van een nederlaag te hebben gebracht. De partij werd ten slotte afge broken. De Pool heeft goede winstkansen. De Nederlandse favoriet Ree maakte van de gedeeltelijke misstap van Whiteley geen gebruik. Hij kwam tegen de Zweed Liljedahl niet verder dan remise. Opval lend is voorts de opmars van de Joego slaaf Ostojic en de Hongaar Vadasz. De uitslagen van de achtste ronde lui den: Vadasz (Hong.) Danner (Oost.) 1—0; Pedersen (Den.) Kuprijtschik Rusl) >3. Liljedahl (Zweden) Ree Nederl ''2 Ostjojic (J.sl.) Abels Ned.) 1—0. Whiteley <Gb.) Jedrzejek Polen i afgebr.. Polak (W.-Dld Lom bard (Zwits.) afgebr. De stand luidt: 1. Whiteley 6 punten en 1 afgebr. partij. 2. Ree 6. 3. Ostjojic 4. Vadasz 5. Gemakkelijke zege voor Okker PERTH Ton Okker heeft met zijn Amerikaanse partner Marty Riesen de eerete ronde herendubbelspel van het toernooi om de tenniskampioenschappen van West-Australië. dat gisteren in Perth is begonnen, met glans doorstaan. De Nederlands- Amerikaanse combinatie wordt algemeen beschouwd als een van de beste dubbels in het Australische cir cuit. zij zegevierden met 6—3. 6—0 ge makkelijk over het veelbelovende Jonge Australisohe duo Shawn Walsh en Peter De Nederlandse tennismeisjes Trudy Groenman en Elly Krockè hebben ook ln de tweede ronde van het toernooi in het Zuldafrikaanse East London gewonnen. Groenman versloeg Callianen (Zuid- Afrika i met, 64. 6—1 en Krockè won van de Zuldafrikaanse Gamer met 60. 6—0. i Speciale autoschoenen behoren allang 1 niet meer tot de uitzonderingen. Steeds groter wordt het aantal automobills- ten, die de gewoonte uit de auto- i sportwereld over gaan nemen. En >niet ten onrechte, want de autoschoe- 1 nen die momenteel in de handel zijn behoren ongetwijfeld tot de categorie 'van elegant en prettig schoeisel. Niet i in het minst voor de dames, die in de i auto toch altijd al zoveel last hadden van hun kleine hakjes en smalle zo- 'len, waarmee zij respectievelijk ste- vigheid op de vloer zochten en een i goede ..bespeling" van de diverse pe dalen moesten l>ereiken. Het kwam dan ook veelvuldig voor dat juist deze categorie voor het veilig en ontspan den rijden In de automobiel speciale .schoenen had liggen, die werden aan getrokken wanneer de portierdeur pas was dichtgeslagen. Men wilde niet zo graag gezien worden met deze „af dankertjes" die echter ln de auto gro te diensten bewezen. Was het voor de dames dikwijls een noodzakelijkheid dat zij zich van an dere schoenen voorzagen, voor de man nen scheen het nut van speciale auto schoenen nog niet zo groot te zijn. Tot het moment aanbrak dat het autorij den zoveel voetbewegingen met zich mee ging brengen dat na lange ritten vermoeidheid in enkel en voeten ging ontstaan. Door het intensievere ver keer moest er steeds meer gekoppeld en ontkoppeld worden en werd ook 't rempedaal veelvuldiger bediend. De mannen uit de racewereld, die op de circuits en tijdens de rally's het maximumvermogen uit hun auto's trachten te halen en zodoende veel vuldig met de diverse pedalen moes ten spelen. hadden reeds geruime tijd geleden gemerkt, dat dit alleen mogelijk was. wanneer niet alleen de geest fris bleef, maar ook de voeten in goede conditie bleven. Voor hen werden dan ook speciale raceschoen- Motorschoenen zijn in vele variaties te krijgen. Links twee modellen voor heren, rechts twoe damesschoenen .AFDANKERTJES" ZIJN NIET MEER NOODZAKELIJK tjes gemaakt, die uiteindelijk de voor lopers zouden worden van de huidige „automoes" die nu in de prijsklasse van onder andere 19.90 tot 29.75 gul den in autoshops en schoenwinkels te koop zijn. Een speciale schoen voor de automo bilist is beslist niet zo vreemd, als men beseft dat in de eerste jaren van de fiets ook fietsschoenen gefabri ceerd werden: schoenen die bij het op en neer bewegen van de pedalen de buiging van de voet vrij lieten. Deze soepelheid vormt ook nu weer een be langrijk facet bij de autoschoen. Te vens heeft men er voor gezorgd dat de veiligheid wordt opgevoerd. De auto moe rubberzooi loopt namelijk bij de hiel met horizontale ribbels omhoog, zodat de voet niet kan uitglijden op de vloer van de auto. De achterkant van de hak en de hiel van de normale schoen, vertonen overwegend uitste kende zooikanten en dat brengt het ge vaar met zich mee en welke auo- mobllist is dit al niet eens overkomen dat bij bediening van pedalen men wel eens wat klem komt te zitten. De rubberzooi van de automoe zorgt r nog - dat i niet i de pedalen kan afglijden, terwijl de de hiel het voordeel brengt dat men uiterst nauwkeurig de bewegingen van de voet kan regelen, zonder dat rijver- moeidheid optreedt. De „automoe" ls ongetwijfeld een van de artikelen die spoedig onze markt zullen veroveren, want de moderne schoenenfabricagesystemen hebben 't mogelijk gemaakt dat ln dit soort schoeisel een grote verscheidenheid is gekomen. Lichte, elegante en veili ge schoenen die zowel in leersoort als in model welhaast iedere smaak zul len bestrijken: In diverse kleuren, met of zonder veter en voorzien van glad of geprent leder. De ontwikkeling op het gebied van de autoschoen is thans zover gevorderd dat men zich met een gerust hart met deze schoe nen ook buiten de auto kan bewegen. Slechts weinigen zullen merken dat uw voeten verscholen zitten in auto schoenen. De rubberzooi is namelijk zo dik. dat puntige voorwerpen zich niet pijnlijk in de voetzool drukken, maar daarnaast is de zool dun genoeg om in de automobiel het fijne instrumentari um van de moderne wagen met de voeten soepel en veilig te bedienen. CON- TACT De uitvoer van alle produkten uit de Engelse auto-industrie be droeg tot en met oktober f 6450 miljoen tegenover f6212 miljoen vorig jaar. Een nieuw produktierecord ls gevestigd. Voor de eerste maal heeft een automobielconstructeur 3 miljoen voertuigen in minder dan een jaar gefabriceerd. Het was Generals Motor Chevrolet Division. De World Rally Trophy is op nieuw aan Volvo toegekend. Na de zwee'dse Rally, de Canada Shell 4000 rally de Safari rally, de Luik Rally en de Britse R.A.C -rally kwam Volvo met het bestfe totaalresultaat uit de bus. De tweewieler-RAI-tentoonstel- ling wordt ditmaal van donder dag 24 februari tot en met zon- dae 6 maart 1966 dit is gelijk tijdig met de karavantentoon- stelling ln de RAI gehouden. Het motormerk Suzuki zal nu ook in ons land vertegenwoordigd zijn. De N V NIMAG uit Leid- schendam zal zich met de im port van dit bekende Japanse merk voorlopig voornamelijk de 250 cc gaan bezig houden GC Plaatwerk ouderwets dik INGA VORONINA Wereldkampioene schaatsenrijden in flat vermoord MOSKOU. - In Moskou is bekend- gemaakt.dat de wereldkampioene schaat senrijden, de 29-jarige Inga Voronina. door messteken gedood in haar flat in de Russische hoofdstad is gevonden. De in Moskou geboren Inga Voronina was de echtgenote van de hardrijder Gennady Voronin. Zij hadden geen kinderen. Voronina werd wereldkampioene in 1957, 1958, 1962 en 1965. Zij was in het bezit van de wereldrecords op de 500 m (44.9 sec.), 1500 m (2.19.0) en 3000 m (5.06,0). Bovendien stond het officieuze wereld record totaalklassement met 189.033 pnt op haar naam. Voronina's meisjesnaam luidde Inga Artamonova. Rus Spasskv leidt in Hastings HASTINGS. De Russische groot- j meester Boris Spassky, uitdager van wereldkampioen Tigran Petrosjan, deed i dinsdag wat hij aan zijn stand verplicht ls: hij nani de leiding in het interna tionale schaaktoernooi te Hastings. Spassky bereikte de toppositie door een j zege op de Weslduitser Helmut Pfleger. j Een andere Rus, Vasukov, had eveneens op vijf punten kunnen komen, maar hij leed tegen de jeugdige Roemeen Gheor- ghiu zijn eerste nederlaag. De stand aan de kop: 1 Spassky 5 pt.; 2. Gligoric (Z.-Sl.) en LThlmann iO.- Dld.beiden 4'i pt.; 4. Pfleger en Vasukov, beiden 4 pt. Wereldtocrnooi re hoofdstad Launonen en onze hardrijcraeks Cees Verkerk en Ard Schenk bestuderen met belangstelling de thermometer in Gjoevik. die vijfentwintig graden DEN HAAG (ANP) - De koningin j heeft op paleis Soestdijk een afscheids- i lunch aangeboden aan de ambassadeur van Zweden en mevrouw Brynolf Eng. De koningin heeft ambassadeur Brynolf Eng benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassou. Het werk vari een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res- en arbeidsvoorwaarden (waar- taurant „Paviljoen", Rijswijk- onder vijfdaagse werkweek, seplein 39. twee weken vakantie, vrij ver- LEIDEN Elke donderdag- voer en uitstekende sociale avond in het N.Z.H.-haltekan- voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Van de oude Scaldia 403 is niet veel meer overgebleven, als men het nieuw ste model ziet dat door de Russische automobielindustrie naar West-Europa is gebracht. De ouderwetse 403 beeft plaats moeten maken voor een moder ne wagen. die zowel qua ljjn. afme tingen en Interieurruimte met glans de concurrentie in de prijsklasse van f 5475 kan doorstaan. De Scaldia 408 is een robuuste vierdeurswagen. die vol doende hoofd- en beenruimte biedt voor 4 a 5 personen. Daarnaast beschikt de wagen nog over plaatwerk dat bij de meeste wagens in deze groep en ook ver daar boven niet te vinden is. Het plaatwerk is maar liefst 0.8 mm dik. Tevens heeft de wa gen een motor, die mede door zijn laag toerental (4750 omw. per min.) een lang leven tegemoet kan gaan. De 4-cilindrr watergekoelde krachtbron heeft een cilinderinhoud van 1357 cc en een ma ximumvermogen van 60.5 pk. Mede doordat het eigen gewicht van de Scaldia vrij hoog is (zo'n 1000 kg) is de acceleratie niet zo sterk: bij 125 km-u is wel de topsnelheid bereikt. Maakte men zich in de eerste jaren toen de Scaldia in ons land kwam. nogal eens zorgen over de onderdelen- voorraad. dit probleem is nu wel vol ledig uit de wereld geholpen. De nieuwe Importeur Van Hoeks Auto mobiel Industrie te Ravenstein (reeds vele jaren een vertrouwd importeur van de Oostduitse Trabant) heeft nu een net van 80 dealers tot zijn be schikking. terwijl alle onderdelen van de nieuwe Scaldia al in voldoende hoeveelheid in Nederland binnen zijn. Op de weg heeft de Scaldia naast enige minder prettige eigenschappen toch overwegend veel goeds te bieden. De wegligglng en vering bleken tijdens een korte rijproef ruim voldoende, op het uitzicht vanaf de bestuurdersplaats zowel op de weg als op de instrumen ten) was niets aan te merken, terwijl de vierversnellingsbak door de stuur- versnelling soepel en snel ln bedrijf was te stellen. Ook het koppelingspedaal be hoort tot de zeer goede categorie. Mede doordat hier van een hydrau lisch mechanisme sprake is, vergt de bediening slechts een lichte pedaal- druk. Anders is het gesteld met het rempedaal dat wat stug was en waar voor veel druk nodig was om de vier trommelremmen in actie te brengen. Het stuur heeft nogal wat speling, waardoor de besturing erg indirect is geworden. Dat op het dashboard nog de Russische benamingen voor o.a. de watertempera tuur-, benzine-, oliedruk- en ampère- meter zijn te vinden, deed bij ons geen afbreuk aan de overzichtelijkheid. Te meer omdat men deze meters in de huidige wagens nog maar zo sporadisch tegenkomt, omdat in vele gevallen ver klikkerlichtjes het werk hebben over genomen De meters geven ons toch een veiliger gevoel. Het rflcomfort werd nog ver hoogd, door de goed zittende en volledig verstelbare voorbank. De rugleuningen op de voorbank zijn afzonderlijk van verticale tot horizontale stand te ver stellen. De verwarming is voor onze begrippen ruim voldoende en goed regelbaar. Ook de kofferruimte is be hoorlijk toebedeeld. Jammer ls het dat de motorisolatie niet zo perfect is. waardoor nogal wat motorgeluid in het Interieur wil binnendringen. De Scaldia 408 heeft een zeer uitge breide standaardultmstlg. Twee achter- ultrijlampen. asymmetrische koplam pen. ruite'wissers met twee snelheden, aansteker, ruitesproeier, twee parkeer- lichten. een extra-aanjager voor de ver warming en slaapstoelen komt men in deze prijsklasse sporadisch tegen. Te vens ls een ruim assortiment gereed schap in de wagen te vinden. De auto radio, die elders wel tot de standaard uitrusting behoort, ls voor Nederland vervallen. De speciale ollekoeler voor de zomermaanden ls ook in de Neder landse Scaldia te vinden. Volgens de fabrieksopgave verbruikt deze Russische wagen 7 tot 9 liter ben zine voor 100 kilometer Over niet al tc lange tijd hoopt Van Hoeks Automo biel Industrie ook te starten met de import voor de stationcar en de bestel wagen van de Scaldia. Of vul onderstaande coupon in: bridge DEN HAAG. De Nederlandse Bridgebond zal van 7—16 mei in het RAI-gebouw te Amsterdam het wereld kampioenschap bridge voor paren orga niseren, Het toernooi wordt voor de tweede maal gehouden; de eerste keer vonden de wedstrijden in 1962 te Cannes plaats. Het toernooi zal uit drie delen bestaan: mixed pairs, open pairs en ladies pairs. Er zullen circa 200 paren aan de wedstrijden deelnemen. Noord-Zuid-Holiandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De nieuwe autoprijzen zqn over de gehele lijn nog niet bekend. Van verschillende merken is echter al een verhoging vastgesteld. In de laatste maand van 1965 werd op de nieuwe automobielen nog een ware stormloop ondernomen; er werden 35.000 wagens in die ene maand gekocht tegenover de helf in de december maand van 1964. De Volkswagen is erin geslaagd de VW 1200, het meest eenvoudige type onder de 5000 gulden te houden De prijs is 140 gulden gestegen, van f. 4850 naar f. 4990 Bij Fiat werden de prijzen: 500 D van f. 3495 naar f 3745; 600 D van f 3945 naar f 4195; 850 blijft f 4945: 1300 van f 6899 naar f. 7250: 1500 Confort van f. 7750 naar f. 7895: 2300 van f. 12.400 naar f. 12.650. Opmerkelijk is wel dat ln het algemeen de prijsverhoging, voorzover thans be kend. in de automobielbranche drastischer is doorgevoerd dan werd verwacht Ge dacht was aan 7 a 8 procent, in werkelijk heid is dit al 9's a 10 procent geworden Bij vele automobielbedrijven staan gloed nieuwe wagens, gekocht voor mensen, die nog geen rijbewijs hebben of die de nieuwe auto bij de dealers willen laten over winteren. De nieuwe prijs van de Opel (General Motore) is nog niet bekend, maar dat wil niet zeggen dat een aspi rantkoper een Opelmodel tegen de oude prijs kan aanschaffen. Bij de verkoop wordt momenteel 8 procent verhoging doorberekend. Ook de BMW wacht nog op bericht van de Importeur, bij aankoop De prijzen van de VW-personenwagens luiden thans als volgt: oude prijs VW 1200 Limousine 4.850 - VW 1300 Limousine 5.290 - VW 1300 Cabriolet 7 560 - VW 1300 Karmann Ghia Coupé 8.300 - VVV 1500 A f 6.700.- VW 1600 TL 7.770 - VW 1500 Variant 7.320 - VW 1600 Variant 8.150.- VW 1600 Karmann Ghia Coupé 10 550 - VW Kleinfcus 7 750 - oude prijs VW bestelwagen 1.1 ton laadvermogen 5.750.- VW bestelwagen met ruiten 1.1 ton laadvermogen 5.890 - VW Pick-up 1 ton laadvermogen 5.875 - VW Plck-up met dubbele cabine 1 ton laadvermogen 6 615.- 4.990 - 5.690 - 8.100.- f 8 900.- f 7.260.- I 8 240.- 7 850 - 8 650 - 11 300 - 8315.- 140 - 400.- 540.- 600.- 490.- 470 - 530,- 500.- 750.- nleuwe prijs verlaging 5.690.- 60,- 5.830 - 60.- 5815 - f 60-. 6.550.- 65.- wordt op het ogenblik 7.2 procent prijs verhoging aangenomen. Bekend zijn nog de volgende verhogin gen: Citroen 2CV f. 4190—f. 4550; Ami 6 f. 4990—f 5410; Aznm f 4690—f 5090. ID f. 11 350—f. 12 350. Austin 7 f 5395— f. 5950. Glider 100 f 7275—f. 7995; Peu- f. 10 500—f 11 280: Peugeot 404 f. 9300- f 9980; Daffodil f. 4595 - f. 5000; Mercedes 200 f. 13.750—1. 14.750; Mercedes 200 D f. 14 650—f. 15 700; Mercedes 230 f. 14.950— f 16.000; Mercedes 230 S f 16 650 f 17 850: Mercedes 250 S f 18.500-f 19 900: Mercedes 250 SE f. 21 000—f. 22 500. Mer- geot 204 f. 7980f 8580; Injection 404 cedes 230 SL (roadster) f. 26.650—f. 28 400

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7