Deining aan 't kraambed ZOEKEN VERMISTEN VAN BOOREILAND GESTAAKT Weer eis 12 jaar Schotse moordzaak KATH. SCHOOL OPEN VOOR NIEUWE TIJD K.O.Y. wil stem in onderwijs Hevige jacht op ontsnapte misdadigers Aantal doden is thans 13 -gutr- Mr. Van Hall zal huwelijk voltrekken Buren zijn plaag voor 1,5 miljNederlanders WOENSDAG 29 DECEMBER 1963 DE LETOSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) REN HAAG De voorzitter van het Katholieke Onderwijzers Verbond, de heer Th. M. Knippen, heeft ln zijn jaar- rede op het tweedaags congres van het KOC ln Arnhem naar aanleiding van discussies hieromtrent de bestaans* grond van „de katholieke school" ver dedigd en toegelicht. Daarbij zei de lieer Knippen onder meer, dat het on rechtvaardig is een vergelijking te trek ken tussen enerzijds de katholieke school uit een vroegere tijd met zijn andere verhoudingen en andere men taliteit en anderzijds de niet-bestaande maar ideaal voorgestelde nationale of algemene school. Tegenover de ideaal gedachte natio nale of algemene school dient men te stellen de ideale katholieke school, waar van in een verklaring van het concilie een aantal facetten zijn aangeduid: een school, die zich openstelt naar de nieuwe tijd dienstbaar wil zijn aan de gehele gemeenschap en zich bewust is van de noodzaak van coördinatie tus sen katholieke scholen en samenwer king met niet-katholieke scholen, zulks in 't belang van de gemeenschap. Van zo'n school kan volgens de heer Knippen niet gezegd worden, dat zij het isole ment zoekt, een soort ghettomentaliteit of hokjesgeest aankweekt, niet open staat voor anderen of verhoudingen toe spitst. Voorzitter Knippen herinnerde in dit verband aan de verklaring van het con cilie over de christelijke opvoeding van de jeugd. Daarin staat dat de ouders als de eerste en voornaamste opvoe ders van hun kinderen moeten worden beschouwd. Ook de Kerk echter komt een opvoedingsfunctie toe, mede omdat zij de plicht heeft aan allen de weg van het heil te verkondigen. De conciliever klaring erkent voorts het speciale belang van de school als opvoedingsmiddel. Het eigene van de katholieke school ligt volgens de KOV-voorzitter hierin, dat zij een sfeer in de school schept, die door de evangelische geest van vrij heid en liefde is bezield, zodat zij de jeugdigen niet alleen helpt bij de ontwik keling van eigen persoonlijkheid, maar ook bij de groei van de „nieuwe mens" die men door het doopsel geworden is. Een door samenwerking tussen het katholiek pedagogisch bureau voor het LO en het KOV samengestelde commis sie maakt thans een studie over de wij ze waarop een katholieke school in bo- MELBOURNE (UPI) Duizend ge wapende agenten hebben gisteren in Melbourne gezocht naar twee misdadi gers, die sedert zij tien dagen geleden uit de gevangenis zijn ontsnapt, twee personen hebben gedood en een bank hebben overvallen. De misdadigers, de 24-jarige Peter Walker en Ronald Ryan <41) wisten uit de Pentridgegevangenis van Melbour ne te ontsnappen door een bewaker te overvallen en hem als gijzelaar mee te nemen. Later sloegen zij de gevange nispredikant neer en doodden de bewa ker, toen deze hun vlucht trachtte te beletten. Afgelopen donderdag overviel het tweetal een bank en maakte zich met 4.500 Australische ponden uit de voeten. Op eerste kerstdag vermoordden de misdadigers een vrachtautochauffeur en sloegen diens bijrijder neer. Kolenvoorraad mijnen slinkt langzaam HEERLEN (ANP) De kolenvoor- raden van de Limburgse mijnen bewegen zich thans, zij het langzaam, In delende lijn en wel van 1,24 miljoen ton gemid deld ln de week tot. 24 oktober tot 1,21 miljoen ton in de week tot 14 november. Vergeleken bij 30 oktober 1964 was dit nog altijd 315 000 ton meer dan een jaar geleden. venbedoelde zin moet functioneren. De ze commissie zal zich ook bezinnen op de didactische beginselen voor de ba sisschool van deze tijd, het programma ervan, de verschillende aansluitingen, de'leiding en begeleiding van de basis school. Enkele praktische onderwijszaken be sprekend becritiseerde de heer Knippen de weigering van minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) om een prioriteitenschema openbaar te maken, terwijl het ministerie daar toch terdege over beschikt. De heer Knippen meent dat in een miljardenzaak als het Neder lands onderwijs is, deze wetenschap (de rangorde der prioriteiten) niet uitslui tend een monopolie van intern-departe mentale kennis dient te blijven. De ge hele Nederlandse gemeenschap, die voor het ondenvijs de financiële offers brengt, moet weten wat op langere ter mijn de ontwikkeling van het onderwijs vraagt. Het KOV is er hevig over teleurge steld dat nog geen stap verder is ge zet naar een oplossing voor.het vraag stuk van de taakverlichting van hoof den van scholen, 't KOV heeft geen en kele belangstelling meer voor bespre kingen met staatssecretaris Grosheide als daar weer niets uit te voorschijn zou komen. Duistere praktijk van kandidaat notaris UTRECHT (ANP) U hebt het no tarisschap beschaamd en het ambt in diskrediet gebracht. Dit zei mr. P. V. J. Roscam Abbing, officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank tot de 57- jarige kandidaat-notaris A. van D. uit Maarn.. Deze moest zich voor de Utrechtse rechtbank verantwoorden voor twee gevallen van verduistering, in totaal voor een bedrag van ruim 50.000 gulden. In het eerste geval werd hem verwe ten dat hij in Laren 12.000 gulden had verduisterd van notaris J. G. van der Laan, die hij als medewerker onder zich had. Van D. heeft dit bedrag ech ter geheel aangezuiverd. Ook in het tweede geval en hier ging het om 40.000 gulden zou hij dat hebben ge daan. De rechtbank trok deze bewering echter sterk in twijfel. De verdachte kon het althans tijdens de zitting niet aantonen dat hij dit had gedaan. In het tweede geval was notaris Van den Heuvel uit Grave, die enige tijd door D. was vervangen, de bena deelde. De kandidaat-notaris achtte zichzelf allerminst schuldig. Uit hoofde van zijn functie had hij het beheer over de kas, hij kon daaruit z'n eigen salaris betalen en voorts uitgaven doen voor het kantoor. Maar hij had daaruit re gelmatig aanzienlijke bedragen voor zichzelf gehaald. De officier \ran justitie kwam -tot een eis van acht maanden, waarvan er vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar op voorwaarde dat de notaris in Grave binnen een jaar na aanvang van de proeftijd schadeloos wordt ge steld. Moeilijkheden om eieren BONN, 'UPI' Een levering van 2000 ton Nederlandse eieren aan Oost- Duitsland heeft in de Bondsrepubliek een zwaarwegend rechtsprobleem opgewor pen. Een regeringswoordvoerder deelde mede dal de regering van West-Duitsland de ministerraad van Europese gemeen schappelijke Markt heeft verzocht deze kwestie op de agenda van de eerstvolgen de vergadering te zetten. Volgens een der bepalingen der E.E.G. kunnen lidstaten een toeslag van het landbouwfonds van de E.E.G. verlangen als zij produkten uitvoeren naar niet- aangesloten landen, die niet de prijs be talen die binnen de gemeenschappelijke markt geldt. Van deze mogelijkheid heeft Nederland nu gebruik gemaakt en 12.000 Mark van de E.E.G.-commissie verlangd en toegewezen gekregen. Ondanks het relatief geringe bedrag maakt de Westduitse regering hiertegen bezaar daar volgens een additioneel arti kel van het E.E.G.-verdrag voor de handel met Oost-Duitsland dezelfde re gels gelden als voor de handel met de aangesloten landen. LONDEN Reuter-AFP-UPI) De naspeuringen naar de acht vermisten van het Britse boor eiland, dat maandagmiddag in de Noordzee verging, zijn gisteren bij het vallen van de avond gestaakt. Toen het eiland in de golven ver dween, bevonden er zich tweeën dertig Britten, Fransen en Ameri kanen op, van wie negentien kon den worden gered. Men heeft de stoffelijke resten geborgen van vier Britten en een Fransman. Vijftien duikers zoch ten gisteren het wrak af omdat men nog een sprankje hoop had dat er zich overlevenden in bevon den. Zij vonden echter niets. Volgens een directielid van de oliemaatschappij had de beman ning van het booreiland het plat form, ter grootte van een voetbal veld, halverwege het wateropper vlak laten zakken toen het ge vaarte omviel. Wat er precies is gebeurd weet men niet, doch het directielid gelooft dat een gedeelte van de machinerie heeft gefaald. Een boormeester, de 38-jarige Kevin Topham, vertelde: „Het eiland werd hydraulisch neergela ten. Het was ongeveer 20 voet boven de golven toen het plotse ling veel sneller begon te zakken dan het moest doen. Ik werd neer- gesmakt". Claude Gittens, de kok van het Britse schip Baltover dat de meeste overlevenden oppikte, zei: .Ik stond naar het eiland te kijken, toen plotseling twee poten het begaven en het eiland naar links overhelde en weg begon te glijden. Ik kon mijn ogen niet geloven. Het leek een gruwelfilm die langzaam werd afgedraaid". Op bijgaande foto ziet men hoe een sleepboot ligplaats heeft ge kozen bij de plaats waar vier boeien het wrak van de Sea Gem aangeven. Slechts een klein puntje (zie pijl) van het eiland steekt boven het water uit. (Van een medewerker) Er la in den lande opmerkelijk weinig deining ont staan rond de ingrijpende wijzigingen, die met in gang van de jaarwisseling zullen worden ingevoerd in de financiering van de kraamzorg In Nederland. Is deze materie, waarmee toch jaarlijks zeven pro cent van de gezinnen hebben te maken, sociaal- hygiënisch en politiek dan zo weinig interessant? Zullen velen van ons het dan ook al niet op korte termijn in hun portemonnee voelen? In een op iedere vijftien gezinnen zal in 1966 een baby en daarmee een kraamverzorgster in het gezin komen. Door zeer gerechtvaardigde salarismaatregelen voor het personeel was de kostprijs dei- centra voor kraamzorg in de loop van enkele jaren scherp ge stegen. De kruisverenigingen stelden hun overi gens niet als feit bewezen indrukken, dat er wel eens verschuivingen konden optreden in de bevol kingsgroepen, die van hun kraamzorg gebruik maakten en met name, dat deze meer en meer werd verleend aan de groepen met hogere inkomens. Men deed dan ook een beroep op de rijksoverheid door verhoging van de subsidiëring de kraamzorg betaal baar te houden voor alle bevolkingsgroepen. Ten departemente vond men echter een andere oplossing en stelde men de kruisverenigingen voor de kraam zorg op te nemen onder de verstrekkingen van de primaire ziekenfondsverzekering (onder gelijktijdige intrekking van het kraamgeld van t 55.In het midden van dit jaar verklaarden de nationale kruis verenigingen zich wel bereid over dit onderwerp besprekingen te gaan voeren. Een dergelijke ingrij pende verandering zou uiteraard grondig vanuit vele, zowel hygiënisch-technische als financiële en organisatorische, facetten moeten worden bekeken, wilde men de maatregelen ten gunste van de volks gezondheid in Nederland doen zijn. In september echter werden de kruisverenigingen, nog voordat het overleg op gang was gekomen over rompeld en met de rug tegen de muur geplaatst: de staatssecretaris had in zijn begroting de rijksbij dragen in de personeelslasten van de kraamverzorg sters (ten bedrage van ongeveer negen miljoen gulden) geschrapt, ongetwijfeld zeer ten genoege van de minister van Financiën. De kruisverenigingen missen daardoor echter de belangrijkste basis van iedere onderhandeling: zij kunnen niet meer „neen" zeggen, zij hebben geen weg terug. Overhaast moest daarom aan overleg in het kader van de Zieken fondsraad worden begonnen; en eens te meer bleek duidelijk, dat dergelijke zaken niet kunnen worden geforceerd: ondanks de goede wil van ziekenfondsorga nisaties en kruisverenigingen om uit de moeilijkhe den te geraken heeft men de regelingen nog niet sluitend kunnen krijgen. Daardoor is nu de hachelijke situatie ontstaan, dat zelfs afgezien van vele lacunes in de details der uitvoeringsregelingen er nu, één week voor de jaarwisseling, op welk tijdstip de nieuwe situatie moet ingaan, nog vele onzekerheden ten principale bestaan. Wij signaleren er vijf, waarmede niet ge zegd wil zijn, dat deskundigen op dit terrein er mis schien niet nog meer zouden kunnen constateren. D Vooreerst dan de koppeling van de zieken fondsbijdrage aan een landelijk gemiddelde kostprijs: de fondsen gaan aan de kraam- centra voor interne kraamzorgdagen (ge durende welke de verzorgster dus van 's mórgen tot tegen de avond in het gezin aanwezig is om ook huishoudelijk werk te verrichten) f 27. per dag en voor wijkkraam (waarbij de verzorgster dus twee- of driemaal per dag kraamvrouw en baby komt verzorgen, en dus niet in het gezin blijft) f 11.25 per dag. Deze fondsbijdragen zijn berekend naar 75 pet van de landelijk gemiddelde kostprijs, die dus werd gesteld op f 36.resp, f 15.De kraamcentra moeten het resterende deel van de kostprijs van het betrokken gezin trachten te ver krijgen, doch dit resterende deel is voor ieder cen trum anders: er zullen ongetwijfeld centra zijn, wier kostprijs amper 30.— overschrijdt. terwijl bij andere 40 of meer moet worden genoteerd. Aan de gezinnen zullen dus zeer verschillende tarieven in rekening worden gebracht, niet alleen streeksgewijze verschillend, doch waarschijnlijk evenzeer naar de kruisvereniging. Nu vinden wij deze verschillen op zich niet zo erg; de bevolking van Nederland is er wel aan gewend, dat dergelijke tarieven van gezond- heidszorgwerk nogal eens uiteenlopen. Maar: de ziekenfondsen zullen misschien in het belang van hun verzekerden een wakend oog op de tarieven willen houden. In de regelingen, voorzover deze nu bekend zijn, ontbreekt nog elk spoor van een ant woord op de vraag, of dit de ziekenfondsbesturen geoorloofd is. Zijn de kraamcentra vrij in het vast stellen van hun tarieven, zijn zij gebonden aan de inzichten van de fondsen of aan nationale of regio nale richtlijnen betreffende de kostprijsvaststelling Moet de kostprijs jaarlijks worden vastgesteld en dus ook de fondsbijdrage erin Komt er een centraal instituut voor het vaststellen van de kostprijs en voor eventuele arbitrages, zoals de ziekenhuiswereld kent? Vervolgens lijkt ons een zwak punt in de gehele opzet de positie van de kraamge- zinnen, die niet bij een ziekenfonds zijn verzekerd, zowel degenen, die boven de loongrens zijn als zij, die om andere reden geen verplichte verzekering behoefden en geen vrij willige verzekering konden of wilden afsluiten. Het is wel heel gemakkelijk te redeneren, dat deze ge zinnen dan maar de kostprijs moeten betalen. Rea liseert men zich, dat deze kostprijs in meer gevallen f 40.per dag overschrijdt dan beneden f 35.ligt Voor een goed begrip van deze uitgave moet worden bedacht, dat een kraamverzorging doorgaans tien dagen duurt! Particuliere verzekeringen en de rege lingen van IZA en IZR kennen nog geen uitkeringen wegens kraamzorg; de plaatselijke kruisverenigingen kunnen deze kosten ook niet opvangen of tot het dragelijke terugbrengen, want dit behoort niet tot hun doelstellingen, noch tot hun capaciteiten. (In dit verband zij opgemerkt, dat in de mededeling over dit onderwerp in ons blad van 22 december jl., pagina 1. abusievelijk een verkeerde indruk werd gevestigd). Oplossingen voor dit vraagstuk zullen alleen zijn te vinden binnen het kader van overheidsbijdragen, over welk onderwerp hieronder meer. Belangrijk is nog wel, dat de kraamcentra zich door deze over heidsmaatregel genoodzaakt zullen zien de bestaande afspraken met a.s. kraamgezinnen te doorkruisen door het vragen van aanzienlijk hogere bijdragen. Zij zullen dit met een bezwaard hart doen, want zij zullen de betreffende gezinnen in een lelijke dwang positie brengen: op korte termijn kruinen deze im mers geen andere kraamhulp aantrekken. Het schijnt wel, of de verantwoordelijke autoriteiten zich niet hebben gerealiseerd, dat kraamhulp in ons land minstens een half jaar tevoren wordt afgesproken, en dat uit dien hoofde reeds een wijziging van de regeling nog langer tevoren moet zijn geregeld. Zeker, de staatssecretaris heeft op zijn be groting voor de volksgezondheid een post van drie miljoen gulden uitgetrokken voor het treffen van „overgangsmaatregelen". Welke die maatregelen zijn, heeft de be windsman echter niet kunnen aangeven. Het is Inder daad een buitengewoon moeilijk vraagstuk, hoe deze omvangrijke pot zodanig wordt verdeeld, dat het geld daar komt, waar het het meest nodig is. Al te gemakkelijk kan men anders overgaan tot een ver deling naar rato van het aantal verzorgingsdagen of naar de personeelslasten, waardoor wel de kost prijs wordt gedrukt, maar het geld niet wordt be- DWat zullen de lagere overheden, provincies en gemeenten, gaan doen, nu het rijk zich van subsidiëring gedeeltelijk terugtrekt (het subsidie in de personeelslasten van de leiding der kraamcentra blijft gelukkig be staan, want anders was bet leed helemaal niet meer te overzien geweest!)? Kortzichtig zou het zijn t« r edeneren, dat kraamzorg nu een zaak van de zieken fondsen is geworden, zodat overheidsbijdragen mis plaatst zouden zijn. Wie garandeert ons echter, dat besturen van provincies en gemeenten, die voor zover zij kampen met ernstige begrotingstekorten en een gebrek aan financiële armslag, niet de neiging zullen hebben dan maar wat kortzichtig te redeneren en gelden te halen bij een politiek niet zo erg inte ressante zaak als de kraamzorg? Om de unieke Nederlandse kraamzorg, die au fond nog een zeer voordelige en economische vorm van kraamhulp is. om deze vorm van kraamzorg te behouden en toe gankelijk te doen zijn voor verzekerden en niet- verzekerden zullen de bestuurscolleges van provincies en gemeenten de subsidiekraan moeten openhouden, zeker zolang de toestand rond de financiën van de kraamcentra nog zo ondoorzichtig is als tot dusver BAls de kraamcentra niet kunnen heipen, kan het betrokken gezin een bijdrage ontvan gen in de kosten van ben bevalling en ver zorging in een kliniek dan wel, een geldbe drag krijgen om zich adequate zorg te ver schaffen. Momenteel is echter nog niets bekend over de beginselen en details van deze beide mogelijk heden, die echter binnen enkele dagen voor de deur zuilen staan! Zijn alle Inrichtingen, die zich als kraamkliniek aandienen, ook daartoe geschikt? Heeft het gezin vrije keuze in de mogelijkheden? Welke adequate zorg moet men aantrekken om in het bezit van een geldsbedrag (hoeveel?) te worden gesteld? Vragen voor vele „kraamvaders" in het voorjaar van 1966, vragen, die eigenlijk al lang en breed hadden moeten zijn beantwoord. Maar wat wil men? De kraamcentra en de ziekenfondsen hebben hun contracten nog niet kunnen afsluiten, omdat de nationale besprekingen nog niet zijn beëindigd en het plaatselijk en regionaal overleg nog niet kon beginnen. En dan rijst de vraag: wie spint er eigenlijk enig garen bij het invoeren van deze overhaaste regeling? De niet bij een ziekenfonds verzekerden zijn nu ge heel de underdog, de wei-verzekerden schieten er niet veel mee op, als we het verlies van het kraam geld incalculeren: de kraamcentra gaan een,tijd van grote onzekerheid en een verdere toekomst van in gewikkelde kostprijs- en Ui riefonderhand e Un gen tegemoet, de ziekenfondsen krijgen een kostenver- zwaring en moeizaam overleg met een nieuwe en misschien wat achterdochtige medewerker. Alleen de schatkist heeft voor het Jaar 1966 enkele mil joenen verdiend en voor de verdere toekomst mis schien nog wat meer. Maar dan is dat toch wel ge schied ten koste van het unieke en doeltreffende instrument van de kraamzorg-ln-het-gezin-voor-allen. De kraamzorg is niet verloren gegaan door deze overheidsmaatregel, doch wel is er grote onzeker heid, omdat de financiering, die na jarenlange zorg bij de penningmeesters van deze particuliere instel lingen eindelijk was florissanter werd. nu zeker op losse schroeven is gezet.. Een ijzeren bint tot on dersteuning van de draagkracht zal de zaak van de kraamzorg in zijn nieuwe vorm nieuwe mogelijk heid moeten geven. Vooralsnog zien wij die ijzeren bint in additionele steun, die provincie en gemeenten alsook de aan vullingsfondsen van de ziekenfondsen moeten blijven of gaan bieden. De resultaten, die de kraamzorg in jggm^üjij krachtig argu- AMSTERDAM iANP) Aangenomen kan thans worden, dat burgemeester G. van Hall op 10 maart het burgerlijk huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op het Amster damse stadhu" zal voltrekken. Dit kan worden geconcludeerd uit het voorstel aan de raad om de heer Van Hall te be noemen tot ambtenaar van de burgerlijke Verdachte blijft ontkennen AMSTERDAM (ANP) Twaalf jaar gevangenisstraf heeft de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Amsterdam mr. W. B. J. Aberson geëist tegen de 80-jarige zeeman H. W. P. wegens dood slag op de 38-jarlge wasvrouw Jessie 3.:, *T --- Gibson In het Schotse havenplaatsje Grangemouth. De zitting was 'n voort zetting van de behandeling op 17 decem ber j.l. De zeeman zou op de late avond 26 april 1964 de wasvrouw door wurging om het leven hebben gebracht haar circa vijftig meter achter haar ouderlijk huls ln een put hebben be graven. Dit was de derde maal dat de ver dachte in de Schotse moordzaak voor 'n Nederlands rechtscollege terechtstond. In eerste instantie veroordeelde de rechtbank te Rotterdam de zeeman tot 15 jaar, de maximumstraf voor dood slag. Zowel de officier van justitie als de verdachte was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Het gerechtshof in Den Haag legde hem daarop twaalf jaar ge vangenisstraf op. Op 19 oktober van dit jaar werd dit arrest echter vernietigd door de Hoge Raad omdat deze meende dat de opzet, die het Haagse Hof had af geleid, niet met redenen omkleed was. De zaak werd daarbij verwezen naar 't gerechtshof te Amsterdam. De verdachte bleef ook nu weer, zoals hij vanaf het eerste politieverhoor heeft gedaan, halsstarrig ontkennen. Wel gaf hij toe met de vermoorde vrouw een eind te hebben opgelopen, maar daar na zouden zij, volgens zijn verklaring, ieder hun eigen weg zijn gegaan. Leugenachtig De procureur-generaal meende met een reeks indirecte bewijsmiddelen het bewijs voor de ten laste gelegde dood slag te kunnen leveren. Mr. Aberson wees op de staalkaart van leugenachti ge en telkens wijzigende verklaringen van de verdachte. „De verdachte heeft aanvankelijk verklaard dat hij zich, kort na zijn wandeling met de was vrouw op 26 april, weer bij zijn colle ga's had gevoegd. Omdat dezen dit echter ontkenden, moest hij zijn verklaring wel intrek ken". De procureur-generaal benadruk te voorts dat de verdachte in de nacht van 26 op 27 april in overspannen toe stand de hut van zijn kapitein was bin nengekomen en tegen deze had ver klaard een Zweed te hebben vermoord. Daarbij deed hij de kapitein voor hoe hij het had gedaan, namelijk door wur ging. Mr. Aberson vond het psycholo gisch begrijpelijk dat de zeeman zich over zijn daad moest uiten, maar tege lijkertijd een essentieel punt in zijn be kentenis wijzigde door over een Zweed in plaats van over de vrouw te spreken. De raadsman, mr. J. Mathuisen acht te de kans dat een ander dan de zeeman de wasvrouw had gewurgd zo groot dat volgens hem vrijspraak zou moeten vol gen. Het hof zal 11 januari arrest wijzen. Geluidsisolatie deugt vaak niet parlementaire redactie) DEN HAAG. In circa 400.000 van dc miljoen na de oorlog gebouwde wonin gen deugt de geluidsisolatie niet. Dit be tekent dat bijna anderhalf miljoen Ne derlanders in meer of mindere mate te lijden hebben van geluidsoverlast in de Er zijn nog zoveel woningen gehorig omdat er op de eerste plaats nog een te grote kloof gaapt tussen praktijk en wetenschap De mensen uit de praktijk missen dc kennis en ervaring om zelf tc kunnen bepalen of iets goed of fout is. Voorlichting en opleiding, vooral van op zichters e.d. is hard nodig. Op de tweede plaats wordt van over- heldszijde nog geen controle uitgeoefend op de akoestische kwaliteit van gereed gekomen woningen. De officiële norm voor geluidsisolatie blijkt in dc praktijk eigen lijk te laag te zijn Dit zei de Delftse ingenieur P. A. de Lange gisteren in een toelichting op het rapport ..Geluidsisolatie in woningen", dol ln opdracht van dc stichting bouwresearch door het instituut voor geznndheidstech- niek TNO en de technisch-fysische dienst TNO-th werd samengesteld. Beide insti tuten verichtten in 1963 en 1964 nadere onderzoekingen naar de omvang van de spreiding variatiein de geluidsisolatie van eenzelfde soort muur of vloer in de praktijk. In het kader van dit onderzoek werden in 500 woningwetwoningen (flats) vóór de oplevering honderden vloeren e gemeten. Met de spreiding in de uit komsten viel liet voor wat de geluids isolatie betreft nogal mee. Bij toetsing echter van de optredende geluidsisolatie aan de eisen van de reeds van 1962 daterende norm ..Nen 1070" - die thans door de overheid tot bouwvoorschrift voor de gesubsidieerde woningbouw is ver klaard is gebleken dat veruit de meeste der 500 onderzochte woningen op het stuk van geluidsisolatie zelfs de laagste kwaliteitsklasse niet haalden. Uit oog punt van volksgezondheid waren zij vol strekt onbevredigend Voor dc bouwpraktijk zijn bij dit alles dc volgende conclusies van belang. Twee belangrijke geluldslckken die dc isolatie ernstig schaden zijn de doorvoeringen van centrale verwnrmingsleldingen en van centrale televlsle-antennrlcidingen. Die leidingdoorvoeringen moeten goed worden gedieht. Zwevende vloeren moe ten heter uorden uitgevoerd. Er moeten verder nieuwe oplossingen worden gezocht om te sterke zgn. flan kerende geluidsoverdracht te vermijden (dit is dc geluidsoverdracht van woning naar woning anders dan direct, vla de scheidingsmuur of -vloer). Tenslotte dient volgens het rapport de bouwprak tijk zich beter bewust te worden van zijn verantwoordelijkheid voor een goede ge luidswering in woningen Er is een „akoestische bewustwording" nodig

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7