REVERENCE DIE REN RIEM NIEUWJAAR Adviseer hem Zijde Meetstations tegen vervuiling lucht PAGINA 6 DE LEID SE COURANT WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 Bil een geruit of gestreept kostuum. Jasje of pantalon (zo- alt deze tergalpantalon In beige-marron-zwart) draagt men een simpele das. Bü een unikostuum past daarentegen een dat met levendig dessin. Ben pochet of opgevouwen zaJtdoek hoort met bestudeerde nonchalance in de borstzak van een kostuum gestoken te worden; bij een los colbert kan het gevoeglijk achter wege blijven. Geen hobbelige zakken door dikke kranten, tabakszakken, Engelse en andere sleutels; het is slecht voor het pak. Laat de manchet van het shirt iets uit steken. Pers de plooien regelmatig op, nog voor het pak erom „schreeuwt", dan houdt het langer vorm. (Op een Zweedse beurs was een strijkyzer te zien dat de vouw in de broek perst terwijl de man erin zat!) De man met durf kan schuilen onder een op-art paraplu. voor goede manieren IN VRIJHEID GEDRESSEERD ik niet begreep hindert mij alsof ik zojuist onwaarheid heb gesproken. De dressuur van de zusters hield geen rekening met het individu. ..Ik voed mijn kinderen in vryheid op", zegt een jonge moeder, „want ik ben zelf zowat te gronde gegaan aan het zo hoort het van mijn ouderwetse moeder". Een prachtig principe, zo lang het althans niet de vrijheid schenkt, en het opvoeden vergeet. Nü biyft haar ouderwetse moeder, die intussen grootmoeder is, als een ver slagen, uitgeput mens achter wanneer de lieve kleinen na een bezoek, het grootouderlijk slagveld verlaten heb- Maar straks zijn die kinderen groot. En dan wil de moderne moeder toch wel graag énige manieren bijbrengen aan de slungel die nozemachtig doet en het meisje dat alles mieters en fijn vindt, of rot. Ach Madame Etiquette uit de oude tijd, uit <le vorige eeuu\ uit de periode van Victoria, is een dame die schuil gaat achter enorm veel overbodige poespas van stroken, veren en strikken. Natuurlijk moeten we haar daarvan bevrijden, maar het is nu ook weer niet nc' h-ar hele maal uit te kleden. De Amerikaanse schrijfster Phyllis McGinley vertelt hoe zij onlangs in New-England (het wat deftige deel van Amerika) een bezoek bracht aan een vriendin die directrice is van een meisjeskostschool Bij een rondgang door het gebouw met oude charme, passeerde zij met haar gastvrouw op de trap een leerlinge die een arm vol boeken droeg. Met haar last moeihjk balancerend op de treden, slaagde het meisje erin te doen wat van haar ver wacht werd: ze zette één voet achter waarts, boog door in de knieën en maakte een revérence. De schrijfster voelde er zich verlegen onder, en bijna verontwaardigd over zoveel ouderwetse sier. Is dat nou nodig? Maar de direc- In het jaargetijde van de familiefees ten kijken heel wat ouders, groot ouders, ooms en tantes met argwaan of verbijstering naar de kleine wilden die zich soms gedragen als monsters, en tóch stammen uit het nest van de eigen keurige familie. Kinderen zyn in hun gewone doen op hun best. Is er Iets hyzonders dan raken ze over hun toeren, worden wild, ongezegge- lijk. brutaal. Maar zó wild, zó onge- z,*ggeiyk en brutaal, overschrijdt dat niet een grens? Met Sinterklaas heb ben wQ neefjes elkaar nagenoeg zien kelen om een autootje, zagen wy een meisje met gierig gebogen armen over haar bult, klaar zitten elke poging tot roof met de tanden te verdedigen. Met Kerstmis hebben we mogen meemaken hoe ze de eetbare versieringen uit de boom gapten, blèrden omdat er geen, of geen aanvaardbare cadeautjes wa ren, weigerden aan de feestdis te blij ven zitten. In de goede oude tijd Als kind van acht Jaar lieten de zus ters my en myn hele klas een nieuw jaarswens op rijm uit het hoofd leren. De wens mochten wijzelf in schoon schrift op een kaart schrijven die daarna door een artistiek begaafde zuster werd verlucht met vlinders, vergeetmynieten, duiven en zomaar mooie krullen. Ik had er myn moeder niets van ver teld. Op nieuwjaardsdag begon mij de wens te kwellen want ik kon het ge schikte ogenblik om zonder enige na dere aankondiging: „Lieve Ouders" te zeggen, niet vinden. Tenslotte moest het er toch van komen. Mijn lieve ouders stonden juist in de scheiding van de suite zich af te vra gen of de haard wel hard genoeg brandde om de twee kamers te ver warmen, toen ik mij opstelde voor de gedekte tafel, een diepe revérence maakte en het vers vol zegeningen en genadesmekingen uitdroeg. Het werd prachtig gevonden en de kaart is lan ge jaren bewaard. Maar de onbehaag lijkheid van het ogenblik voel ik nog steeds, de onechtheid van het vers dat JtWWll>MWWI>IWIWWrWIWWWIIIiiilWiW)lll'WaWBltllil)tiWHlWB»l trice zei: gbede manieren zijn altijd nodig. Natuurlijk kunnen wij die revé rence afschaffen, maar het is een traditie van onze school. Een deel van de training voor goede manieren, die wij nodig achten voor het moreel. Manieren en moreel gaan hand in hand En laat niemand komen aandragen met te zeggen dat goede manieren kunstmatig zijn. Als wij een vlag groeten, een minuut stilte in acht ne men, het hoofd ontbloten, dan zijn dat alle kunstmatige plichten. Maar het hart kan er in meespreken, ster ker, ze kunnen de kunstmatige uit drukking zijn van de spontane gevoe lens van het hart, ze worden symbool. Zo kan het gaan met de kleine egards en beleefdheden die wij elkaar bewij zen. Is het zo moeilijk een vriende lijke buiging met het hoofd te maken, respectvol een aangeboden hand te drukken, een beminnelijk woord te zeg gen tegen de ander, zelfs als die ander onze symphatie heeft Ja, dat is moei- ïyk wanneer er niet van jongs af is getraind. Het is gemakkelijker met de handen in de zakken te slenteren en „hoi" te roepen. Maar het is niet aangenaam, noch voor de toegeroepe nen noch voor de roeper, want die voelt zich met „hoi" óók opgelaten. Manieren aanleren is moeilijk. Maar het is een training die de geest oefent om ook in andere zaken beheerst en bedachtzaam te zijn. Een training die zich werkeiyk uitstrekt tot het moreel. Er is een tijd geweest dat wij min achtend spraken over de ongemanierde Amerikanen (die wij voornamelijk kennen als toerist). Nu is generali seren in dit opzicht hierom vooral zo verkeerd, omdat de onopgevoeden op vallend zijn en herkend worden als „die onhebbelijke Amerikaan", terwijl de zich goed gedragenden onopvallend zijn en dus (wie weet in welk groot aantal) aan onze aandacht ontsnap pen. Sedert onze Nederlandse jeugd be paald niet voorbeeldig meer genoemd mag worden als het op manieren aan komt. houden wij onze kritiek wat meer voor ons. Terecht, want de er varing op de Amerikaanse meisjes kostschool is niet zo uniek als het de schrijfster leek. Bij het uitwisselen van studenten gaan vele Nederlandse Jongelui voor een jaar of langer in Amerika studeren Zij moeten eerst door een molen van administratieve en andere formalitei ten. Zij worden ook wel eens „ge- Een Amerikaanse dame. ambtenaar van het (laat ons zeggen) Amerikaan se ministerie van Onderwijs, liet 400 gegadigden voor een beurs bij zich komen om er 4 van uit te zoeken. Tot sommigen zei zij al vriendelijk maar beslist: „Het spijt me, maar u komt niet in aanmerking", op het moment De edelsmid-beeld houwster Marijcke Visser heeft een ver jaardagkalender uit gegeven waarvan el ke maand het teken draagt van de dieren riem. De motieven zijn ontleend aan een koperen wijzerplaat die zij eens in op dracht heeft ver vaardigd; de cijfers zijn daarop vervan gen door de bekende tekens. Op deze kalender, waar van de opbrengst het reumafonds ten goede k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-kH komt, vermeldt zij boven dien welke stenen ho ren bij de verschillende maanden. Niet alle schrij vers zijn het hierover eens. Maar aangezien de invloed van de stenen al tijd een goede is, zal het niet. zo rampzalig zyn wanneer men een andere maandsteen draagt. In vroeger tqd is aan de steen van de maand een bijzondere magische kracht toegeschreven. An tieke rammelaars bijvoor beeld hadden bij voor keur een handvat of wa ren gesierd met stenen die hoorden by de maand waarin het kind geboren was. Men hoopte hiermee de goede invloed voor dit jonge leven te verkrij gen. Tegenwoordig hech ten byzonder weinig men - sen nog aan „magische" invloeden. Maar edel- en sierstenen werken op de verbeelding. Wie zou niet willen weten welke stenen ééns juist voor hem of haar, bqzonder veel heil en zegen hebben bete kend. Naast de aanwij zingen van Marijcke Vis ser hebben wij de meest gangbare opvatting over die invloeden genoteerd maar ook in dit opzicht komen afwekende opvat tingen voor. JANUARI (22/18 lot 20/1) STEENBOK. Hierby boort zwarte onyx en rode gra naat, benevens gestreep te katoog uit India. Onyx geeft geluk tegen ongevallen. Rode granaat sterkt de wils kracht en standvastig heid; geeft succes, macht en gezag; verdryft zwaar moedigheid. FEBRUARI (21/1 tot 18/2) WATERMAN draagt tur koois uit Thibet of de als blauwgroene zijde glanzende valkoog; even- tueel de kostbare saffier uit Birma. Turkoois ver sterkt goede smaak en fijnzinnigheid, geeft aan de vrouw geluk en te vredenheid, aan de man daadkracht en succes. Saffier helpt oprechtheid en trouw, brengt kalmte MAART 19/2 tot 20/3 VISSEN. Bij dit tekse»i hoort de veelkleurige opaal (uit Australië hematiet of bloedsteen Engelanden paarse amethyst (Brazilië) De opaal biiedt hoop en vertrouwen, behoudt zui vere onbedorven gedach ten. De amethyst behoedt voor onmatigheid, ver meerdert kalmte, inner lijke rust, evenwichtig heid en vroomheid. APRIL (21/3 tot 20/4) RAM. In deze periode past de rode en gele jaspis uit Idar en karneool uit c-k-K-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k- en daarbij behorende sterren Madagascar fraai voor een gegraveerde zegel ring). Jaspis brengt troost in leed, moed by tegen slagen, en verhoogt op merkingsgave en onzelf - zuchtigheid. Van karneool verwacht men voorspoed, gezondheid en lang le- MEI (21/4 tot 20/5) STIER. Stieren dragen rozekwarts uit Noord- Amerika, smaragd uit Colmubia en oranje kar neool. Rozekwarts ver- fijnt bekoorlijkheid, in nerlijke en uiterlijke schoonheid en charme. Smaragd zoekt de wel stand en vredelievend heid, ook de wilskracht en de weerstand tegen verzoeking, en de steen beschermt tegen laster. JUNI 21/5 tot 20)6) TWEELINGEN. Voor u: u: diepzeeparels, hemels blauwe aquamarijn uit Brazilië, gele citroen, en de gestreepte bruine tijgeroog. Aquamarijn is zegenrijk voor huwelijksgeluk en trouwe vriendschap, op gewektheid en levens vreugd. Citrien slijpt JULI (21/6 tot 20 ID KREEFT. In deze periode chrysopraas, maansteen als een waterdruppel die het licht uit India vangt, en de grijze aventurün uit India. Crysopraas sterkt hoop in de toe komst en zelfvertrouwen. Maansteen vergroot har monie in het gezin en be schermt tegen ongeluk en voorspoed. AUGUSTUS (21/7 tot 22/8 LEEUW. Hierbij hoort de groene peridot, robijn, bergkristal, bril jant en diamant, de hard ste van alle edelstenen. Robijn vermeerdert aan zien en gezag, geeft macht, moed en levens vreugd. Bergkristal ver hoogt oprechtheid, helder heid, en zuiverheid van gedachten. Briljant en diamant zijn het symbool voor kracht, reinheid. Ze staan in voor standvas tigheid, helder oordeel, zuiverheid en ingetogen heid. SEPTEMBER (2S)8 tot 22/9) MAAGD Blauwe saffier en zirkoon uit Ceylon horen bij u even als agaat in allerlei tin ten, die vooral in Brazilië worden gevonden. Blauwe saffier voor de At-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k- k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-kH oprechtheid en trouw, kalmte en gemoedsrust, en jeugdigheid. De zir koon verruimt mensen kennis en geeft vreugde- en vriendschap. Agaat zou heil, zegen en een lang leven kunnen bren- OKTOBER (23/9 tot 22/10 WEEGSCHAAL. Oranje citrien uit Brazi lië, veelkleurige tour- malyn uit Madagascar, en rookkwarts, allemaal doorschynende stenen, Citrien versterkt eenvoud, scherpzinnigheid en door zicht. Tourmalin belooft gezondheid, lang leven en sterke krachten van li chaam en geest. NOVEMBER (23/10 tot 21/11) SCHORPIOEN. Hierbij behoren Sadar en Sarduin, die hun naam „juweel" eer aan doen. Juweel betekent: voor werp van vreugde. DECEMBER (22/11 tot 21)12) BOOGSCHUT TER. In deze donkere maand zijn er de vro lijke tinten van saffier kwarts, lila chalcedon en azuurblauwe lapis lazuli. Saffierkwarts voor eer lijke karaktereigenschap pen en kalmte. Chalce don schenkt tevreden heid, en blijmoedigheid, maakt ook bedachtzaam, geneigd tot zelfinkeer. Lapis lazuli is een sym bool van karaktervast heid en zin voor kleur en harmonie. VAN TOT EN MET CARNAVAL dat zij haar bureau in Den Haag bin nenstapten. Het binnenstappen gebeur de dan op een onaanvaardbare manier, met de handen in de zakken, met een cigaret in de hand. Een van de vier die de beurs kregen, bond zg het vol gende op het hart: Jongeman, je hebt goede manieren. Denk niet dat wij in Amerika blij zijn als je je das los knoopt. je jasje uittrekt en daarmee ook je manieren aflegt. Wees een goede ambassadeur voor Je land en laat zien dat het oude Europa stijl heeft bewaard, een styi waarop wy. als afstammelingen uit Europa, en als vrije Amerikanen, nog steeds bijzon der prijs stellen. En daaruit blijkt dat zelfs in een vrye opvoeding, een dosis dressuur onmis baar is. Vrijheid voor de kleine woeste lingen die onze familiefeesten zo dode- ïyk vermoeiend maken, maar strakke teugels als het aankomt op beleefd heid: een revérence in de geest, voor goede Voor het geval u het nog niet wist: de komende maanden, te beginnen met nieuwjaar en te eindigen met carna val, behoort u te glinsteren op elk feestelijk avondje, en wel van top tot teen. Daar zijn allereerst de glinster- japonnen, bloeses en avondjasjes van lurex in zilver en goudkleur. De com binatie is momenteel: goud-met-zwart en zilver-met-wit (of pastel). Geheel zwarte jurkjes worden op zijn minst met kralen geborduurd en als u daar absoluut geen gelegenheid voor hebt. wees dan niet zuinig met bijoux. Er zijn verschillende i feest tegemoet te treden, afhankelijk van uzelf, van de gastvrouw en van de reden tot feesten. U kunt het doen: met durf in fel gekleurde satijn (shocking roze, de kleur van Schiapa- relli is terug» met diep decolleté aan alle kanten en geborduurd met paillet ten op zijn minst langs de zoom. met bescheidenheid: in een zwart crêpe japonnetje dat vanuit een hoge taille licht uitloopt en eventueel met zwarte satynen blezen is afgezet; of in de mousselinen chemisier met lange mou wen (heel zwart en heel doorschijnend) met appeal (om het woord sex nu maar eens over te slaan): in wol kende or- ganza's met waaierende plissés, stroken, volants, eventueel opgehangen aan schouderbanden van strasz; met cabaretallures: modellen die bestaan uit over elkaar vallende bladeren (van textiel» of bloemen, die ruisen van de veren, by voorkeur van de vogelstruis: met on-art: zet op uw zwart jurkje blok ken oi ruiten, T-stukken of X-figuren in wit. Doe het gauw want tegen het voorjaar zal de mode zo op-art eng zgn dat het ons duizelt en we er gauw schoon genoeg van zullen krygen. ter Als het kan ook voor de man GEEN KOFFIE MET KALMEREND MIDDELTJE Wie last heeft van slapeloosheid weigert 's avonds het kopje koffie. Want de cafeïne maakt helder en verjaagt de slaap. Drinken wij niet een kop koffie om weer helder te worden? Duitse art sen hebben uitgemaakt dat inderdaad onmiddellijk na het drinken Van koffie een verbetering van het concentratie- en reactievermogen optreedt, maar dat dit snel weer afneemt en de curve dan te rugzakt tot beneden het peil dat ge noteerd werd vóór het drinken van de koffie. Dus: dat slapeloos blijven van een kopje koffie een of meer uurtjes voor het naar bed gaan is maar sug gestie. zeggen ze. Intussen zitten de slapelozen dan maar met die suggestie want liggen is zo verschrikkelgk als de slaap niet wil komen. Maar, zo heeft het onderzoek ook uitgemaakt, combi neer de koffie niet met het zenuwkaime- rende middeltje, waaraan de helft van de mensheid momenteel verslingerd Is. Koffie plus tranquillizer geeft onge lukken. De kerstboom heeft zijn tijd ge had. het vgetstuk wordt weer opgeborgen. '„Waarom het niet nog tens voor wat anders ge bruikt1" vroeg zich een knut selaar af en hij creëerde de ver jaardagsboom. Hij zette een stok i bamboe, bezemsteel of tak) in het voetstuk, bekroonde die met een dwarslat, door twee schuine latten ondersteund. Op de dwars lat zette hij evenveel kaarsen als het .f aast varken jaren telt: in het midden straalt een extra grote kaars, het levenslicht. De verjaarscadeautjes, aardig ver pakt, hangen met kleurige linten aan de boom. Het ia weer eens een andere manier om een kleine jarige luk te wensen. werking van betrokken organen, instel lingen en deskundigen en het uitwisse len van eikaars gegevens behoren vol gens de staatssecretarissen Bartels en Meijer van Sociale Zaken en Volksge zondheid tot de zeer belangrijke strijd middelen tegen de luchtvervuiling. Tech nisch zullen de deskundigen en Instel lingen binnen niet al te lange tijd kun nen beschikken over een uitgebreid net van meetstations, die in oprichting zijn. In de strijd tegen de meest voorkomen de vervuilingsstoffen kunnen algemene richtlijnen opgesteld worden, bij Inci dentele verontreiniging zijn telkens af zonderlijke beoordelingen nodig. De twee staatssecretarissen geven in hun uitvoering antwoord op de vervui- lingsvragen van het socialistische Twee de-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele te ver staan, dat het niet eenvoudig is zonder meer algemene richtlijnen voor de strijd tegen de luchtvervuiling op te stellen. Voor een effectief en deskundig beleid is een groot aantal gegevens van uiteenlopende aard nodig: een nauw keurige studie van de invloed, die ver ontreinigende stoffen hebben op mens, dier en plant onder voor Nederland spe cifieke omstandigheden, metingen van de lucht, gegevens van de luchtveront- reiniger zelf, de concentratie van de ge vaarlijke stoffen, de frequentie, waar mee de stoffen in de lucht voorkomen, de relatie tot de bestaande bebouwing, meteorologische omstandigheden en der gelijke. Zodra het hinderbesluit gewijzigd is zullen de noodzakelijke adviseurs ten bate van de lokale en regionale overhe den ingeschakeld kunnen worden. Normen over de eventuele toelaatba re c.q. ontoelaatbare vormen van lucht verontreiniging kent Nederland niet, al dus de staatssecretarissen verder in antwoord op vragen van de heer Brug- geman (PSP) over de luchtverontreini ging in het gebied van Amsterdam. Dat dergelijke maar dan weloverwogen normen opgesteld moeten worden vinden zij juist. Daaraan werken zij trouwens al. Binnenschip gezonken AMSTERDAM (ANP) Het binnen schip Stad Amsterdam", dat vanochtend lag te laden bij de N V Superfosfaatfa brieken Albatros aan het Binnen-IJ te Amsterdam, is plotseling gezonken. De schipper en de stuurman konden zich in veiligheid stellen Vermoedelijk is ouder dom van het schip de oorzaak. Olie in Suriname Nabij Calcutta in het Surinaamse district Saramacca is wederom aardolie aangeboord. De nieuwe olielaag is nog dichter bij het aard oppervlak aangetroffen dan in oktober j.l„ toen olie op een diepte van slechts 120 meter werd gevonden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6