KARDINAAL OTTAVIAN MET OLANDA SCHIJNT HET NOGAL MEE TE VALLEN Moro weigert nog ontslag Fanfani Auto's weer in bezit van binnenstad Rome Lindeboom in restauratie Onenigheid bij Franse socialisten WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT ROME Kardinaal Ottaviani is een en al hartelijkheid: we kunnen het nu uit eigen ervaring onderschrijven. Hij praat met je als een oudere vriend, die het goed met Schatbewaarder van het geloof, alleraardigst en beminnelijk Inderdaad, ik had me niet aangekon digd. In kon ook geen enkele fatsoen lijke reden opgeven, waarom ik hem stoorde in zijn werk. Alleen had ik op de dag van mijn vertrek uit Rome te gen monsignore Marani, die op het Hei lig Officie werkt, gezegd, dat hij de groeten aan zijne eminentie moest doen, waarop ik als antwoord kreeg: „Waar om gaat u zelf niet, hij zal het zeker op prijs stellen". Zo stond ik dan 's mid dags om vier uur voor de deur van Ot- taviani's appartement op de derde ver dieping van het Heilig Officie. Hij is de overbuur van kardinaal Browne en heeft een koperen plaat bij de bel, waarop alleen maar zijn naam staat. Mgr. Marani, die me vergezelde, vroeg doodleuk aan zijn huishoudster of zijne eminentie er was, want hij wilde ie mand aan hem voorstellen. Het ant woord luidde bevestigend en wij moch- Kardinaal Ottaviani ontvangt zijn gasten in een zaal, die vol staat met ro- coco-meubelen, het houtwerk zwaar verguld, de bekleding van rode stof. Er hangt een staatsieportret van hem, dat enkele tientallen jaren geleden gemaakt moet zijn, toen hij pas kardinaal was. Verder ziet men er een ietwat vreemd mengsel van mooie en lelijke spullen, o.a. een vrij blote Maria Magdalena, waarvan mgr. Marani terzijde opmerkt, dat ik zo iets bij Ottaviani niet ver wacht had. Hij heeft er kennelijk ple zier in. Niet veel tijd Korte slofpasjes op de gang kondigen aan, dat zijne eminentie in aantocht is. Hij ziet er oud en een beetje moe uit, van middelmatige lengte, enigszins je meent, heeft belangstelling voor je per soon en je werk, is ook best bereid om iets over zichzelf te vertellen. Je mag zelfs bij hem binnenlopen zonder aangekondigd te zijn. En als je hem vraagt om een per soonlijke herinnering aan het bezoek gaat hij breedvoerig zoeken naar de beste foto die hii heeft. vallende kin en een rechteroog, dat grijs is van blindheid. Geen borstkruis, geen ring, geen kardinaalsrood, tenzij dan in de randjes en op de knoopjes van zijn toog. Mijn poging om zijn ring te kussen mislukt, omdat hij haar half- verwege afwijst. En dan zit ik al tegen over hem, in een hoekje van de bank, hij op zijn rood met gouden zetel. „Helaas heb ik niet veel tijd, aldus begint de kardinaal het gesprek, want mijn biechtvader is zo juist aangeko men en ik kan die man niet lang la ten wachten. Het is vrijdag vandaag en dat is mijn biechtdag". Hij kijkt aan, alsof hij wil zeggen: wi ik uw bezoek toch te dank» eet warempel niet. wat ik zeggen Het onderhoud eindigt op de gebrui- praat, weet je ook dat hij een buiten- Monseigneur Marani helpt me uit kelijke. maar daarom nog niet louter i gewoon sympathiek mens is. Een •olkswijk Trast de nood, door me zo'n beetje te intro- j formele wijze. Hij geeft mij zijn zegen, duceren en dik te onderstrepen, dat belooft voor mij te bidden en dringt gr hier een van de vele Hollanders voor op aan. dat ik dat ook voor hem zal hem zit, die ondanks de schijn van het I doen. tegendeel toch veel sympathie voor hem j hebben. i Terrier Als ik weer op het overloopje sta tus- Het altijd steil opgerichte gezicht sen de beide bordjes in. aan de ene kant van zijne eminentie vertoont weinig ottaviani, aan de andere kant Browne, emotie. Toch schijnt het woord „Olan- VOel ik me werkelijk overdonderd. Het da" ergens een straal te doen trillen. 1 heeft alles bij elkaar een kwartiertje HijTiaakt er tenminste meteen op in I geduurd. De biechtvader heeft niet lang en zegt: „Ja, Holland.... Ik heb van- hoeven te wachten. En toch zou ik voor morgen nog met kardinaal Alfrink er geen geld deze ervaring hebben willen over zitten praten. Er schijnen inder daad enkele mensen te zijn, die af en j toe dwaasheden verkondigen. Maar dat is een minderheid. Het katholieke volk als geheel maakt de indruk erg gelovig en zelfs vurig te zijn". Ik waag het, hem te vragen, of hi wel -eens in Holland is geweest en for muieer het zo, dat er een bedekte sug gestie in zit. Het antwoorl luidt nega tief. „Heel de wereld heb ik afgereisd, aldus zijne eminentie, slechts drie lan- den ontbreken aan mijn lijst: Engeland j Ierland en Nederland. Nu ben ik te oud j om nog dergelijke reizen te maken. Bo- vendien heb ik het veel te druk. In de zomermaanden kan ik wel wat tijd vrij maken, maar die heb ik hard nodig om me een beetje te ontspannen. Ik ga dan naar zee om wat frisse lucht in te ade- Inderdaad, Ottaviani heeft het druk. Niet alleen met zijn Heilig Officie maar ook met zijn werk voor de minderbe- J deelde jeugd van Rome. Zijn ogen be- ginnen te schitteren als hij daarover j vertelt. En als ik dan even laat door- I schemeren, dat ikzelf zij het op zeer bescheiden wijze ook in het sociale apostolaat werkzaam ben geweest, is het ijs helemaal gebroken. Aliredo De vroede vaderen van de eeuwige stad vroegen zich daarbij niet af wat er met de auto's die niet langer in de verboden zone konden worden geparkeerd, moest ge beuren. En zoals te verwachten was, was het resultaat een enorme verkeersopstop ping aan de grenzen van wat de vroede vaderen liefkozend het „voetgangers- eiland" noemden. Buiten zichzelf rakende automobilisten die in de chaos terecht kwamen, toeterden op hun claxons wat bij de wet verboden is braakten ver wensingen uit en begonnen met politie mannen te twisten. Op zijn zachtst uitge drukt: het was een chaos. Maar op het „voetgangerseiland" was het. zoals één der winkeliers het noemde „griezelig stil", 's Morgens waren de nieu we regels nog van kracht, maar toen de Romeinen van hun drip uur durend „twaalfuurtje" naar hun werk terug gin gen, was er geen verkeersagent te beken- UTRECHT. (A.N.l'.i. In Uheneii Is j begonnen mei de restauratie van de zgn. „duizendjarige linde van Levendaal", een heel oude lindeboom die staat op liet erl Dit werk. dat in ieder geval twee weken zal duren, wordt uitgevoerd door de ge broeders Copijn. Zij werken voor een Duitse specialist op het gebied van het restaureren van historische en monumen tale bomen Het is het eerste karwei van deze specialisten op Nederlands grondge gied. De restauratie wordt gefinancierd door het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk "Werk en de gemeente Rhenen. Na de restauratie zal de boom met enkele vierkante meters grond een kieüi «taatenatuuireservaat worden. We krijgen het zelfs over onze ge meenschappelijke patroon, de heilige Alfred. Gemeenschappelijk althans op het eerste gezicht. Want terwijl ik me altijd aan Alfred de Grote, koning van Engeland heb gehouden, vereert de kar- 8 dinaal een Duitse bisschop uit de mid deleeuwen „die veel heeft gedaan voor de verering van zijn Madonna". Hij praat met mij, bijna alsof we twee ge lijken zijn. En dat geeft mij tic moed I Enkele moedige automobilisten waagden om als hij over een foto begint te )iet jlcl voetgangerseiland" binnen te rij- praten, die hij aan mij wil geven te den en |1U11 wagens daar te parkeren, zeggen, dat dat schoon zou zijn: een r;een politiefluitjes geen sirenes, geen be- geschenk van de ene Alfredo aan de I keuringen. Meer en meer automobilisten andere. Hij staat enigszins moeilijk op en gaat naar 'n andere kamer om een foto te zoeken. Hij blijft lang weg. Hij kan kennelijk niet vinden wat hij zoekt. Maar uiteindelijk hoor ik hem toch weer over de gang naderbij sloffen. „Jam mer, dat ik die foto van mezelf niet heb kunnen vinden. Maar deze is toch PARIJS (Reuter) Zes leden van het politieke bureau van de Franse so ciaal-democratische partij zijn afgetre den na onenigheid met partijleider Guy Mollet, die geen toestemming wilde ge ven voor een speciale algemene par tijvergadering. Onder de zee bevindt zich Gaston Defferre. burgemeester van Marseille, die zich uit de kandi- daatsstrijd voor de presidentsverkie zingen terugtrok na twisten tussen zijn De anderen zijn Georges Brutelle. plaatsvervangend secretaris-generaal van de partij, Gerard Jaquet, direc teur-hoofdredacteur van het partijblad Le Populaire, Christian Pineau en Al- bert Gazier, twee oud-ministers en Francis Leenhardt, een oud-parle mentslid. Volgens Defferre is er sprake van toenemende kritiek uit alle geledingen van de partij op Guy Mollet, vooral ten aanzien van diens tactiek waarbij de partij bij haar steun aan de linkse presidentskandidaat Francois Mitter rand samenging met de communisten. Sovjet-kritiek op Ehrenburg MOSKOF (DPI) De Russische ro manschrijver Ilya Ehrenburg is door 't Sovjetblad „De Litteraire Gazette" aan gevallen omdat hij in zijn memoires de litteratuur van het „socialistisch realis me „niet op de juiste waarde" zou heb ben geschat. Ehrenburg, ondanks enige kritiek op zijn werken een veelgelezen schrijver, wordt verweten niet de nadruk te heb ben gelegd op de rol van de communis tische ideologie in de Russische littera tuur. Tevens wordt hem verweten wel nadruk te hebben gelegd op de „moder ne stromingen" in zijn memoires „Men sen, jaren en leven". „In zijn beschrijvingen van de litte ratuur van omstreeks 1920 besteedt Eh renburg bijna in het geheel geen aan dacht aan de ideologische strijd van de periode. Ook de beste werken van het socialistische realisme in de Russische litteratuur van de jaren '30 worden niet genoemd", aldus het orgaan van de Russische auteursbond. Olieluchtbrug naar Zambia door VS gesteund WASHINGTON, (U.P.I.) I)e Ameri kaanse minister van Buitenlandse /aken. Dean Rusk, heeft bekend gemaakt dat de Amerikaanse regering verwacht in de eer ste week van januari te kunnen beginnen met een olieluchtbrug naar Zambia. Engeland en Canada hadden al eerder tot de luchtbrug besloten. Rliodesië beleeft vandaag zijn eerste dag van benzinerantsoenerlng. het eerste rechtstreekse gevolg van het olie embargo tegen dit land. Het rantsoen ls gesteld op 1 tot 5 gallon per week. afhan kelijk van de grootte van het voertuig. De automobilist zal hierdoor niet meer dan 160 km per week kunnen rijden. Uit gesloten van rantsoenering zijn diploma ten. dokters en invaliden, school- en stadsbussen. Het is de eerste stap naar een volledige distributieregeling Woonschip voor studenten (Van onze correspondent AMSTERDAM In navolging van de Hoogovenarbeiders zullen nu ook Amster damse studenten op een schip gaan wonen ter leniging van de kamemood in de hoofdstad De stichting studentenhuis vesting heeft het in 1948 gebouwde Engelse passagiersschip ..Caledonia" aan gekocht. dat in betere dagen een dienst onderhield tussen Glasgow en Bombay. Na verbouwing bij de NDSM zal het drij vend studentenhuis plaats bieden aan 330 kamerbewoners Als vaste ligplaats wordt waarschijnlijk het oostelijk deel van het IJ gekozen, dat niet al te ver de universiteit verwijderd is. ROME. (Reuter) Premier Aldo Moro van Italië heeft geweigerd het ontslag te aanvaarden van zijn minister van Buitenlandse Zaken Amintore Fanfani. De omstan digheden die Fanfani tot zijn besluit brachten, hebben noch zijn persoon, noch zijn verbondenheid aan de buitenlandse politiek van de regering in het geding gebracht, zo schrijft Moro aan Fanfani. Hij zegt met president Saragat de kwestie te hebben besproken en doat een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel van de minister. Diens werk als minister, zegt hij, wordt „hogelijk gewaardeerd". Na uitlatingen van La Pira Fanfani had zijn „onherroepelijk" besluit aan Moro bekend gemaakt nadat hij uit New-York was teruggekeerd waar hij het voorzitterschap had bekleed van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties. Fanfani wil met zijn ontslagaanvrage de twijfel vermijden om trent de internationale positie van zijn land, zo schreef hij in zijn brief aan Moro. „Onjuiste en ongefundeerde oor delen en uitlatingen van een vriend en een plotseling initiatief van een familie lid veroorzaken al dan niet twijfel over de houding van de minister en schaden zijn werk", Fanfani doelt hier op de zeer persoon lijke meningen van zijn vriend La Pira. oud-burgemeester van Florence, verkon digd op een bijeenkomst ten huize van de Funlani's, die was georganiseerd door de vrouw van de minister. La Pira. behorend tot de uiterst linkse vleugel van de christen-democraten, had kort tevoren vredespogingen ondernomen in Hanoi, en verklaarde naar aanleiding daarvan dat de Chinezen militair gezien volkomen ongevaarlijk waren, dat werkelijk com munisme en atheïsme nog nauwelijks be stonden en dat er van een perfect ver bond tussen Moskou en Washington sprake was, Fanfani werd door La Pira de „De Gaulle" van Italië genoemd die spoedig de hoogste regeringspost zou TWEE MILJOEN NODIG Restauratie St.-Bavokerk intersportvakantie koninklijke familie DEN HAAG (ANP) De koninklijke Prinses Beatrix en de hee; Claus v.,n Amsberg zijn van plan hun vakantie voor een deel gezamenlijk met het koninklijk paar en de prinsessen Irene n Christina In Lech door te brengen en voor een deel afzonderlijk in Gstaad in Zwitserland. De wintersportplannen van de verloofden staan echter nog niet helemaal vast. Het uiterst rechtse weekblad „II Borghese", dat deze uitlatingen publi ceert. laat La Pira verder verklaren dat Amerika het Initiatief tot vrede moet nemen. In Hanoi zou geen aggressieve geest heersen China heeft met zijn enorme bevolking wel andere dingen aan het hoofd. Ook de Amerikaanse zaken lieden willen een eind aan de oorlog om met China handel te kunnen drijven, maar minister Dpan Rusk „begrijpt nlete en weel ook niets". La Pira heeft ontkend deze uitlatingen te hebben gedaan, maar de redactrice van II Borghese houdt vol dat dit wel zo is. De publikatle heeft ln Italië een schandaal veroorzaakt. Fanfani schrijft aan Moro zich volledig te distantiëren van de uitlatingen van La Pira. maar niettemin le willen aftreden. WATEROVERLAST Groepsregeling landbouwers <Van iinze parlemantaire redactie DEN HAAG Het Landbouwschap adviseert landbouwers en tuinders, die door de wateroverlast van het voorjaar en de zomer 1965 zijn gedupeerd, een be roep te doen op de „groepsregeling zelf standigen". voorzover zij dit althans nog niet gedaan hebben. Het Landbouwschap geeft deze aan sporing in een verslag over de resultaten van een in september en oktober j.l. ge houden inventarisatie van de schade door wateroverlast. Er werden 6300 schadefor mulieren ingevuld. Hiervan gaven ruim 4800 bedrijven op dat zij meer dan een derde oovstderving hadden. Het aantal ingediende aanvragen voor de groeps regeling zelfstandigen bedroeg op 1 dec. j.l. 2200 Frans-Russische samenwerking in ruimte-onderzoek MOSKOU AFP i De 72-jarige Rus- sische geleerde Blagonravov. een van de grondleggers van de Russische ruimte- vaart, heeft tegenover een verslaggever I van het Franse persbureau AFP ver klaard. dat er cormclen zijn gelegd tus sen Russische en Franse geleerden met het oo.; op samenwerking op het gebied j van het ruimteonderzoek. Stilzwijgend is overeengekomen dat geen nadere me- dedclini.cn over deze contacten zullen worden gef i n. Zij worden onderhouden .ussen ge eerden die geen publiciteit wensen, aiuus professor Blagonravov, die vice-voorzitter is van het internationale comité voor het onderzoek van de kos mos. De Russische geleerde liet zich j vaag uit over de mogelijkheid van het in de ruimte brengen van Franse satellieten inet behulp van Russische raketten. Bisschopswijding mgr. E. Beel ROERMOND (KNP) In de kathe drale St.-Chrlstuphoruskerk te Roermond heeft mgr. P. Moors vanmorgen in een I sober gehouden plechtigheid de bisschops wijding toegediend aan z(jn hulpbisschop mgr. K. Beel. Het voltallige Nederlandse episcopaat was aanwezig, alsmede enkele in Neder land verblijvende missiebisschoppen en bisschoppen uit buurlanden. Mgr. Beel, broer van minister van Staat. dr. L. Beel. i heeft als spreuk gekozen: „Ut. omnes unum sint" „Mogen zij allen een I zijn".

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5