ER MOET OOK IETS TE BELEVEN ZIJN NEDERLANDS TOERISME IN DIEPE WINTERSLAAP Bus in ravijn na wedstrijd: zes doden PAGINA 6 t)E I.EIDSE COURANT Heeft het wintertoerisme kansen in Nederland? Ja. voorspelt Knokkes verademinsgaslheer Mare Struye. En zelfs hetere dan aan de Vlaamse kust. Maar dan zal er op korte termijn iets moeten gebeuren. Duizenden mensen hebben behoefte aan korte, gespreide vakanties. Maar absolute voorwaarde voor een aansprekend winleriveekeind aan zee is: Ieder weekend extra-auto' TOLUCA (UP1) Een buschauffeur, die In de buurt van de Mexicaanse stad Toluca zQn krachten aan het meten was met een collega, verloor tijdens deze wedstrijd de macht over het stuur van zijn wagen waardoor het vehikel In een diep ravijn stortte. Zes passagiers kwamen om het leven terwijl 48 perso nen verwondingen opliepen. De chauf feur, Juan Ortega Rivera, vond de Johnson wil pres. De Gaulle ontmoeten PAKIJS (I PI) President Johnson heeft president Charles de Gaulle Infor meel laten weten dat hij het Franse staatshoofd gaarne zou ontmoeten als liij In het komende voorjaar naar Eu ropa komt, aldus Franse regeringskrln- gen. De zegslieden verklaarden dat geen officiële uitnodiging is verstuurd of ontvangen en dat er ook nooit op offi ciële wijze over is gepraat. Volgens hen heeft De Gaulle enkele weken geleden in een gesprek met de Amerikaanse senator Mike Mansfield zich laten ontvallen dat hij een ontmoe ting met Johnson /.ou verwelkomen. Johnson zou van zijn kant zijn bereid heid tot een dergelijke ontmoeting heb ben getoond tijdens een privé-lunch in Washington met de Franse ambassa deur Charles Lucet en diens vrouw. afdelingen bundelen Hot hoofdbestuur van de Katholle bundeling van actlvitei- van het reclnsseringswerk. k/ii:tmheden van de af- vrlruvenhage en Leiden 1 in één afdeling voor het I em ent Den Haag en wel Brusselaar Jean Koel kens verkoop! zijn la ml AMSTERDAM Vanaf het Leid. seplein zie je hem al zitten achter glas, de Brusselaar Jean Roelkens (64), directeur van het Belgisch Nationaal Verkeersbureau. Op de eerste etage verkoopt hij zijn land voor twee bazen: de spoorwegen en het commissariaat-generaal voor tc*?risme. In Nederland ken nen zijn collega's hem o.m als de man van de Belgische weken, waarin hij de Vlaamse kust even objectief aan de man bracht als Maasvallei en Ardennenland Als er één is, die de betekenis van het wintertoerisme nooit heeft onderschat luidt zijn naam Jean Roelkens Hij is één van de eer sten geweest, die de beweging naar de winterweekeinden vanuit Nederland op gang heeft gehol pen. ,,Het commissariaat-generaal heeft de Initiatieven van de casi no's altijd graag gesteund", zegt hij. ,,Er Is nooit iemand met klachten teruggekomen". Hij weet, dat veel mensen zich vreemdeling in JemzalVVm voelèn, als ze niet voldoende worden ge leld. Daarom heeft hij altijd bij zondere zorg besteed aan dc Infor matie van het bureau. Al komen er honderd brieven met vragen, hij zal er niet één onbeantwoord We dringen steeds aan op verho ging van de overnachtingscapaci teit De beschikbare hotelruimte in België verdraagt eigenlijk nog geen massatoerisme En in de winter al helemaal niet. Dat is wel een rem bij de organisatie Maar aan de kust daar marcheert het best. Beatrix en Claus op 2e kerstdag in Westerkerk AMSTERDAM (ANP) Op uitnodi ging van ds. H. A. Visser, de vaste pre dikant van de WesterkerkgeiiKM iitr, heb ben prinses Beatrix en haar verloofde In de overvolle Westerkerk te Amster dam tweede kerstdagmorgen de canta te dienst bijgewoond, waarin Bachs Magnificat werd uitgevoerd. Aan de komst van het verloofde paar, dat In de zogenaamde burgemeesters- bank tegenover de preekstoel zat, was geen ruchtbaarheid gegeven. Donderdag had ds. Visser een brief naar de prin ses gestuurd om haar en de heer Von Amsberg uit te nodigen deze dienst bij KNOKKE-VLISSINGEN Even diep ademhalen: er zijn straks twintig miljoen Nederlanders. Waar moeten die blijven? We staan nu al tegen elkaar aan te kijken, omdat het dringen wordt. Dringen in de volgepakte woonwijken. Dringen bij het winkelen. Dringen in het verkeer. En om een paar weken uit het gedrang te zijn, dringen we nog veel harder. In de bosoen, aan het strand, seizoent de helft van Nederland Er zijn grenzen, heeft de staatssecretaris van onderwijs pas gezegd. Het gro6 van de ouders is aangewezen op die ene augustusmaand. Laat dan de schoolvakanties verspringen. Tóch komt de bewindsman daar zo maar niet mee klaar. Er zijn allerlei weerstanden. Van school besturen, gemeenten en commissies. Van onderwijzers en leraren. Het is zo langzamerhand een bedrijfsconsigne geworden: één maand op het vakantierooster blijft gereserveerd. Voor mensen die moeten krioelen omdat het niet anders kan. In augustus. We zijn het er allemaal over eens: vakantie hebben we nodig. Maar zijn we er met die paar weken? Nee, zeggen de vakbonden. En ze dringen aan op betere voorwaaarden. Een paar dagen betaald verlof erbij en hogere toeslagen. Dit opent nieuwe gezichtspunten, onder andere vakantiespreiding tot in het winterseizoen. De mensen komen ec met vrienden en kennissen of In groepen, omdat se er merkbaar van opknappen. Aan de Fran se Kanaal kust, van Le Touquet tot Deauville, wordt alles in het werk ge steld om zo vlug mogelijk klaar te zijn voor het wintertoerisme. Heeft Neder land daar dan géén behoefte aan? Tien procent van de Knokse bezoekers zijn Nederlanders. Het kunnen er veel meer worden, voorziet Struye, nu de langste brug van Europa het hart van Nederland dichter bij Vllssingen en Middelburg heeft gebracht. Waarom heeft Nederland die mlljoe- nenstroom tot heden aan zich voorbij laten gaan? Waarom is zelfs ten behoe ve van de eigen bevolking ieder winter- Landbouw slaaf van samenlevi mg Reclasseringsvc geraken tot rc ten ten behoevi besloten de w. g doeltreffender hulp delingen IJ onder te bi gehele lUTt per 1 jiinm verlening opbouwen, hetgeen derhalve betekent, dut de-ze coördinatie geenszins afbreuk mag doen nan liet werk. zoals dat tot na toe Is verricht Het voorlopig dage lijks bestuur vun de op te richten arron- dlssementsafdeliiig i- als volgt samen gesteld di> M. H M Meyer (voor heen Den Haug voorzitter. J Ltjten (voorheen Leiden- vice-voorzitter; C. J J Laken 'voorheen Leiden) secretaris, W J M Oevers ivoorheen Den Haag" penningmeester C J M Verpalen (voorheen Delft), lid Het arrondisse mentsbureau is gevestigd Bezuidenhoutse weg lt»7 Den Haag De leiding van dit bureau zal berusten bij de lieer F H Budde i voorheen Den Haug). terwijl als zijn plaatsvervangers zullen optreden de lieren d- J Aniesz (voorheen Delft en Lelden' en O G Robinson (voorheen Den Huug". Voor persoonlijk overleg kan men zie li ook wenden tot de neven- bureaus Deltt. Oude Delft 245. tel. 01730- 26387 en Leiden. Da Costastraat 32. tel. 01710-25103. ZWOLLE (ANP) Tijdens dc jaar vergadering van de bond van Lamlpach- (ers en li.vpothcekhoeren in Zwolle heeft voorzitter .1. M. Jansina zich afge vraagd, waarom de landbouw, ook in zijn algemeenheid, de slaaf van de Ne derlandse samenleving moet zijn en waarom er zo weinig wordt gedaan om verbetering In deze toestand te bren- Het inkomen vun de pachter en de hypotheekboer ligt gemiddeld veel la ger dan dat van de boer en het mini mumloon van de arbeider, nog afgezien van de lange werkdagen. Ons welvaarts peil ligt een heel eind beneden dat van de meeste bevolkingsgroepen, aldus de heer Jansma. Bij alle goede bedoelingen van de mi nister van Landbouw wordt de voor naamste factor verwaarloosd, namelijk dat de pachter en de hypotheekboer niet ln staat zijn pacht en aflossing te beta- len en voor de noodzakelijke verbete ring van het bedrijf te zorgen. PARIJS - De Nederlandse tennisser Peter Soeters is In een tweede kwali ficatieronde voor het toernooi om de Coupe Michel Blvort ln Parijs uitge schakeld. HQ verloor met 6—3, 5 -7, 5—7 van de Italiaan Vlttorio Crotta. Udy Jansen Venneboer versloeg het Franse meisje Marie Jose Lacerda met 6-3. 6—1. De wedstrijden worden vandaag voortgezet met de achtste finales. Belgische vondst: Verademen Wintervakantie la in Nederland nog niet Ingeburgerd. De mensen zijn er niet op Ingesteld. Je krijgt ze hooguit eens het huis uit voor een wandeling ln de sneeuw of een middag op het ijs. Maar verder geloven ze het wel. Ix'vc de luie stoel en de televisie! Je kunt zeggen wat je wilt, maar gezond Is het niet. Niet voor niets houdt de confec- tie-industrie al rekening met ons con junctuur-figuur. Veel beweging en fris se lucht, dat hebben we nodig. Even er uit, als is het maar een weekeind. In Knokke ls Mare Struye ermee be gonnen. Hij zit al jaren aan de kust en is de uitvinder van de „verademings- weekeinden", als gastheer ln het Casi no. Het wintertoerisme aan zee voor spelt hij een goede toekomst. „Dit is mijn tweede seizoen", zegt hij, en mijn verwachting is, dat heel Knok ke er ook in de stille tijd iets van mee- Marc Struye haalt ln de winter men sen naar de kust. Belgen, Nederlanders maar ook Duitsers. Om ze zover te krij gen, moest hij wat kunnen bieden. Hij ging praten met de „uitbaters" van ho tels. restaurants en bars en maakte za kelijke afspraken: „Komen jullie met lage prijzen; voor klanten zorg ik". Die klanten zijn er gekomen. Knokke is ook in de winter gaan leven. Tweepersoons weekend „Het In al een oude theorie", zegt Struye, „wil je mensen krijgen, dan moet er Iets te doen zijn. Ze gaan niet op een verlaten terras zitten. En nie mand eet gezellig in een leeg restau rant. Eerst moet je zorgen dat er wat beweging komt. I)an krijg je de sfeer", de ambiance, dte ook anderen aantrekt. „Ja, zul je zeggen, die casino's willen wel. Ze verdienen miljoenen aan al die gokkers. Dan kunnen ze ook wel geld in een goede verblijfsaccommodatle stop pen. Maar dat gebeurt aan de Belgische kust nu juist niet", „dat is ook niet no dig", vindt Mare Struye, „want als het loopt, zoals wij denken dat het moet. verdient de hele middenstand eraan Wij geven de zakenmensen gelegenheid "inte doen". Neem nu eens dat korte tweepor- aoonsweekend van twaalfhonderd fran ken. Daar gaat nog geen kwart van naar het casino. De rest gaat naar de horeca, de manége, de fletsverhuurder of hel bowlinghuis. Die doen allemaal mee aan de „evasie-formules". In Knokke zijn er dat inmiddels acht. Acht moge lijkheden om op adem te komen ln een Noordzeelucht, waarvan de folders he weren dat ze vol jodium zit. „Nee, het wintertoerisme hoeft niet gedragen te worden door de casino's" vindt Mare Struye. „Ze hebben er wel belang bij, maar het ls zeker niet zo. dat al die verademera aan de kust nu op slag gokkers worden. Het blijft mijn overtuiging, dat de casino's niet moe ten rekenen op een dik financieel rende ment van dit winterseizoen. Iets anders ls. dat de verademera ontegenzeggelijk hun aandeel leveren ln de sfeer". Boogschot van zee In Knokke zijn er leder weekeinde vier- tot vijfhonderd wintertoeristen Dat betekent zo'n tweehonderdvijftig auto's. En daar gaat het om. Dan is er een kern, waarmee je ieta kunt doen Wie dan eens sen gokje wil wagen, proeft iets van winterse gezelligheid Daarmee krijgt het weekeinde nu net die inhoud, die men ervan verwacht. Behalve die vijfhonderd verademers is er nog een groep. Dat zijn de elge- EMS: alle* draait in «villier* Sclirvrniiigni r verslaggevers) heeft een winterexploitatie, die zeer tn de Exploitatie Maatschappij groot deel deelneemt in de winterexploitatie. Dan zijn, (Van et SCHEVENINGEN. Scheve goed voldoet, zo meent een woordvoerder Scheveningen E.M.S.Idie voor een zeer exploitatie van de badplaats. In het Kurhaus hebben we al veertien jaar nef zoals in Knokke. de hoteltarieven lager. Deze verlaging loopt 1 oktober tot 1 april. Voorts is de Pier het gehele jaar open met één restaurantterwijl het andere restaurant voor speciale gelegenheden geopend kan worden. Verder worden er regelmatig concerten in de Kurzaai gegeven en kunnen de concertbezoekers terecht in de Kurhausbodega en in het Palace Café. Het Casino heeft een winterweekeindexploitatie en van de hotels, die niet run de E.M.S. zijn, is onder meer het Europa-Hotel het gehele jaar geopend. Voor de jeugd draaien het bowlingcentrum en Pam-Pam het gehele jaar De winterexploitatie in Scheveningen is dus goed, zoals hij nu Ls en is er geen noodzaak om de winterexploitatie uit te breiden. Die noodzaak zou er wel zijn als er in Scheveningen een roulette zou komen. naars of huurders van villa's en appar tementen. Die komen nu 's winters ook. Want ze kunnen er heerlijk uitrusten, terwijl er tóch iets te doen is". „Ik hoop niet dat ze er al vlug mee beginnen, maar aan de Nederlandse kust geef ik het wintertoerisme de bes te kansen. Jullie hebben na eenmaal badplaatsen met een fantastisch ach terland. Dat is een pluspunt voor Ne derland. Kijk maar eens op de kaart. De meeste Nederlandse grote steden liggen amper een boogschot van zee. Voor de Belg ligt Gent het dichtst bij de kust, op zestig kilometer. Dan zijn er Brussel en Antwerpen, honderd kilome ter weg en tenslotte Luik op tweehon derd kilometer. De Nederlanders zitten dus een stuk gunstiger. Maar zolang er in die hadplaatsen niets te doen is, ja. dan hoef je er niet op te rekenen dat er ooit wintertoerisme komt". Wij hebben vastgesteld, dat onze weekeindgasten per man gemiddeld vijfendertig gulden verwinkelen. En omdat er buiten de traditionele paas-, kerst- en nieuwjaarsdrukte zo'n vijfen dertig lege weekeinden zijn die wij met „evasie" vullen, kan de middenstand van Knokke rekenen op ,één en een kwartmiljoen extra-omzet. Nog afgezien van wat de hoteliers, restaurateurs en barhouders ervan meenemen". „Gewoon een wisselwerking met sneeuwbaleffect", typeert Struye de winterse commercie. „Er is hier een wasserij, die vroeger praktisch de hele winter gesloten was. maar nu dag aan dag draait. Omdat er iedere week al leen al honderden tafellopers en kel- nerskielen schoon moeten tegen de ko mende zaterdag". Miljoenenstroom MARC STRUYE het gaat om de ambiance, de initiatief aan de kust achterwege geble ven? Vanuit het Roergebied rijden ook 's zomers duizenden Duitsers naar zee. Zijn die ook niet warm te krijgen voor een winterweekeind, als de atmosfeer er met de dag verstikkender en de ste den er jaarlijks grauwer worden van de fabrieksrook Natuurlijk zegt de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. Op den duur kunnen we er niet aan ontkomen. Spreiding zal het enige redmiddel zijn. Maar we hebben de accommodatie er nog niet voor. On ze seizoenhotels zijn meestal onver warmd. Centrale verwarming vinden de exploitanten een investering, waarvoor ze eerst wel eens iets willen zien. En in de badplaatsen is niets, maar dan ook niets te beleven". Het leven staat er 's winters helemaal stil". Dat kan veranderen. Maar daar ls geld voor nodig. Veel geld. Waarmee dan eindelijk eens Iets zou kunnen wor den teruggehaald, van wat al Jaren on ze neus voorbij gaat. Katholieken in 7 landen samen tegen honger KEULEN (KNP) De hulporganisa ties der katholieke kerk uit 7 landen hebben zich aaneengesloten tot een wergemeenschap ter bestrijding van honger en nood in de wereld. Tot voor zitter ervan is gekozen kardinaal Al- frink, aartsbisschop van Utrecht. De hulporganisaties uit de Verenigde Staten. Frankrijk. België, Nederland, Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland hebben zich tot dusver aangesloten, terwijl Spanje en Brazilië waarnemers zullen zenden. Aldus is meegedeeld door het secretariaat van het aartsbis dom Keulen. Taak van de nieuwe werkgemeen schap en zijn secretariaat zal zijn te zorgen voor wederzijdse voorlichting, samenwerking en propaganda. Vooral zal het secretariaat de mensen in de ontwikkelde landen meer begrip voor de ontwikkelingsgebieden trachten bij te brengen. Aanpassing curie geen inkrimping van ambtsgebied VATICAANSTAD (KNP) In ant woord op de kerstwensen van de curie heeft Paus Paulus vorige week in een rede tot de leden van de Romeinse cu rie verzekerd, dat haar ambtsgebied waarschijnlijk niet zal worden inge krompen al heeft de begonnen decentra lisering in de Kerk de curie van talrijke afzonderlijke taken bevrijd. De Paus wees erop, dat in de na-conciliaire pe riode de vele activiteitein in de Kerk en de door 't concilie gewenste nieuwe ini tiatieven een> uniforme en centrale lei ding vereisen. Het is zeker, aldus de Paus, dat de Romeinse curie zoals tot op heden de H. Stoel en de gehele Ka tholieke Kerk zal blijven dienen na een aan de omstandigheden aangepaste hervorming de na-conciliaire proble men terecht zal behartigen. Over het concilie zei de Paus nog. dat het geen hervormingsconcilie was geweest, maar een vernieuwingsconci lie. Het heeft enkele verouderde voor schriften afgeschaft, maar nieuwe erbij geschreven. Het concilie heeft in ieder geval niet een periode ingeluid van dogmatische en morele onzekerheid, van onverschilligheid ten aanzien van de voorschriften, van oppervlakkig ire- nisme. maar integendeel een periode van grotere ijver, van een krachtiger gemeenschapsbesef, van groter pasto rale liefde en kerkelijke spiritualiteit. Wanneer het christelijke leven dan ook meer in het teken van de vrijheid zal staan, betekent dit niet. aldus Paus Pau lus dat men zich zou kunnen onttrekken aan de christelijke verplichtingen. Messteek slot van echtelijke ruzie AMSTERDAM (ANP) De Amster- e politic heeft de 41-jarige admini strateur II. R. R. aangehouden. l)c man wordt ervan verdacht zijn ?5-jarige vrouw met een keukenmes in de borst te hebben De door een zoon van het echtpaar ge waarschuwde politie trof de ernstig ge wonde vrouw bewusteloos ln de keuken van haar woning in Amsterdam-Oost aan Het paai-, dat al meerdere malen ruzie heeft gehad, ligt in scheiding. De man kwam alleen nog maar thuis om te sla pen. De vijf kinderen van het echtpaar, waarbij een baby. zijn elders onderge- Oud-alg. overste fraters van Utrecht overleden tijd overleed vrijdag In het katholiek ziekenhuis te Enschede frater Albertus Kras, oud-algemeen overste van de fra ters van Utrecht. Na de oorlog Is de overledene gedu rende 12 jaar algemeen overste geweest, nadat hij daarvoor ruim 10 jaar in In donesië werkzaam was. Eerder was hij vier jaar directeur van de St.-Jozef- kweekschool in Zeist. In 1963 werd hij als lid van het hoofdbestuur van de con gregatie speciaal belast met de wet- technische verzorging van de kweek- en technische scholen, die de fraters bedie-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6