vergelijk wijd open" „Ik laat de deur voor Vondeling zwijgt als graf over 1000 sprekende brieven Artiesten I overwegen I boycot van Batelaan- artiesten Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Manager Herman Batelaan: WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA DE honderden Hagenaars, die vrijdagavond 10 december naar het Scheveningsio Kurhaus trekken, verkeren nog steeds in de blijde veronder stelling. dat zij straks gaan luisteren naar de opgewonden sound van Rob de Nijs en zijn Jumping Jewels. In de weken ervoor is deze gloednieuwe combinatie via heetgebakerde krantenpublikaties uitvoerig gepousseerd en de reacties bewijzen, dat het een schot in de roos is geweest. De contracten stromen binnen, de grammofoonplatenmaatschappij staat te trappelen om zanger en rebellerende beat- groep in de weke schellak te drukken. In zijn stemmig omgebouwde winkelpand aan de Haagse Larensestraat voert manager Herman Batelaan op datzelfde ogenblik een ongeanimeerd telefoon gesprek met Phonograms' big boss Jaap Stamer. die wanhopig probeert om de Jewels alsnog bij De Nijs in de Philips renstal onder te brengen. Hij biedt 20.000 gulden als losprijs voor de vier musici, die met een waterdicht contract voor de komende twee jaar aan Batelaan geketend zijn. Dat is de uiterste prijs; verder wil zijn maatschappij niet gaan. Batelaan weigert en zegt, dat rijn raadsman in Baarn de zaak verder zal behandelen. Het lijkt een gevecht tus sen David en Goliath, maar Batelaan is bijbelvast genoeg om de uitslag van de ■trijd met een gerust hart af te wach ten. De eerste ronde heeft hy in elk ge val glansrijk gewonnen. De rechter heeft Batelaans' contract hindend ver klaard en de Jumping Jewels op straffe dwangsom gedwongen met hun manager samen te werken. Vodje papier Was dat kort geding nou werkelijk no- g om het geschil bij te leggen „Ja", zegt Batelaan resoluut, „ik wilde voor eens en altijd weten, of ie mand zijn contract zonder meer als 'n daj waardeloos vodje papier kan verscheu ren. Voor mij is afspraak nog steeds af spraak. Plicht is plicht. Dat was duizend Jaar vóór Christus al zo en dat geldt log steeds." Hij doet eijn uitspraak op een nieuwe, mosgroene driezitsbank, die hij heeft gekocht van de opbrengst uit zijn mana- t): i geractiviteiten. Alle verdiensten van dit jaar heeft hij gestoken in de verbou wing van het winkelpand, waar hij tien lang een xcas- en strijkinrichting Alle heeft gedreven. De Jumping Jewels zijn rasttfhu» carrière hier tussen de lakens slopen begonnen en hebben lief en xoasserijleed met hun manager gedeeld. S Hun foto's vullen nog steeds één wand salon, want Batelaan wil niet (In het telefoonboek van het destrict Den Haag, uitgave februari 1965, staat dip achter zijn naam nog steeds „was F fijnstrijklnrlchting". „Gewoon een kwes tie van luiheid. Ik heb me misschien al tien keer voorgenomen om een kaartje naar die Jongens te sturen, maar het komt er niet van"). Aan de wand hangt ook een foto van Willeke Albertl. Een mooie kiek met op dracht, die dwars door haar stralend gebit is geschreven. „Je bent geweldig Herman". Batelaan weet nu, wat zo'n F Juichkreet waard is, want dezelfde Wil leke Albert! heeft hem in de rechtzaal vierkant uitgelachen. Ze heeft gegild, toen de verdediger van de tegenpartij hem aanwees en riep: „Is dat n<?u de Sc- grote manager. Hij had beter wasbaas kunnen blijven". Batelaan was niet in Amsterdam, toen de rechter uitspraak deed. Hij verwacht te een gunstige beslissing, maar vond 't niet opportuun om als triomferende winnaar tussen de grote verliezers te zitten. Gewoon een kwestie van tactiek j g Hij wachtte thuis op het verlossende te lefoontje en ging daarna weer over tot de orde van de dag. De rechter had hem een formidabele stok gegeven, vooralsnog wenste hij er niet mee te slaan. Hij liet de deur voor het ver gelijk open; hij wilde alles vergeten en op de oude voet doorgaan. icels zijn een stuk van mijn lev den, daar heb je voor geploeterd en ge sjouwd. In i'v fjaar heb ik me geen akantie gegund; elke cent heb ik ge bruikt voor betere kostuums, betere in stallaties. En al die tijd heb ik in de schaduw gestaan. Terecht, want de jon- 'y"ei gens moesten het doen, zij waren de ido len. Ik moest tevreden zijn met de klei- ie klusjes". Zijn vrouw valt hem gretig bij. Ze k komt zelf uit het vak; is jarenlang als slangemens door Europa getrokken. 1 heeft in de grootste circussen gestaan. Ze weet er alles van. „Een manager weet nu eenmaal, dat het applaus niet voor hem bestemd is. Dat zie je ook duidelijk in de film over de Olympische Spelen. Daar komt een scene in voor over een vollybalploeg, die de finale wint. Als het eindsignaal klinkt, springen de spelers Juichend op en het publiek stroomt van de tribu nes. Dan gaat de camera naar één man, die eenzaam achterblijft. Je ziet hem even lachen, dan schrompelt hij in el kaar, terwijl je achter hem als maar be nen voorbij ziet gaan. Die man was de coach van de volleybalploeg. De meest zielige figuur op dat moment. Ik dacht aan Herman en de rillingen liepen over mijn lijf". Kouwe kleren Batelaan knikt. Hij, de grote winnaar, kan 's nachts niet meer slapen en moet een wollen das dragen vanwege een ze nuwontsteking achter zijn oor. ,,Zo'n af faire gaat niet in Je kouwe kleren zit ten," geeft hij aarzelend toe, „Het is ei genlijk 'n enorme afgang. Je hebt in Je eerzucht naar 'n bepaald punt gewerkt, je hebt een uitgekiend beleid gevolgd en je wilt die zaak nu afgerond zien. Niet, dat ik 'n oude vent ben, die op z(jn laatste benen loopt Integendeel. Ik wist alleen, dat de Jewels nog 'n hoop konden bereiken. Ze waren nog lang niet aan de top, ze konden nog jaren Dat is een kwestie van planning. Ik had ook op een kortstondig succesje kunnen mikken, gauw de centjes binnenhalen en ze dan weer laten vallen. Maar daar houd ik niet van, ik wilde, dat de jon gens in de business bleven. Ik had grote plannen. Een heel nieuwe show in Ame rikaanse stijl. Met een orgeltje er bij en misschien een sax. Êen nieuwe sound zou het worden. Ik barst van de plannen en daar om probeer ik overeenstemming te be reiken. We hebben niks aan ruzie, dat kan beide partijen alleen maar scha den. We moeten gewoon tegen elkaar zeggen: „Het vertrouwen heeft even 'n knak gehad, maar zand erover". Hij pakt een doos met foto's en produ- conversatiekamer grijpen langharige amateurs gretig de nylondarmen van hun blinkende Instrumentengelijktij dig spulten de monsterluidsprekers een tophit van de Rolling Stones. De nieu we begeleiders van zanger Johnny IJon staan in de startblokken. „Dat is nu eenmaal de business", zegt Batelaan. „Ik kan me niet permit teren om mijn hele kapitaal op één paard te zetten. Johnny moet immers zingen. Er zijn contracten, er komen el ke dag nieuwe aanvragen. Daarom wordt die groep klaargestoomd". Gooi naar roem In zijn beatwinkel is het ook nu een komen en gaan van amateurs, die een gooi doen naar de roem. Ze onderwer pen zich aan het regiem van Batelaan, die van zichzelf zegt, dat hij „streng", maar „rechtvaardig is". Mensen, die via zijn microfoons hogerop willen, moe ten hun zaken van meet af aan serieus aanpakken. Geen gelummel in de was serij. Plicht is plicht. Na het wegvallen van de Jumping Jewels heeft manager Batelaan een nieuwe, verrassende pijl op zijn beatboog gespannen: the Young Ones. Vier Haagse musici, achttien jaar oud en sinds september in de running. Zij hebben ook de tophit Sophietje begeleid. In de conversatie kamer van Batelaan werken zij nu elke avond koortsachtig aan hun successen. De bovenburen zijn gelukkig dol op beatmuziek. optreden van Jewels en Rob de Nijs ge nadeloos getorpedeerd. Waarom? „Om dat het buiten mij om tot stand was ge komen. Ik kan daar geen verantwoor ding voor dragen. Ze kunnen eerst ko men praten; uitleggen, wat de bedoeling is. Ik wil de jongens geen strobreed in de weg leggen en als ze met De Nijs in zee willen gaan, hebben ze mijn zegon. Maar er gebeurt niks achter mijn rug om. Als ze me in mijn hemd laten staan, zeg ik „stop". In de kleedkamers van het Kurhaus wordt ondertussen driftig gezocht naar een afdoend tegenwapen. Zanger Willy Alberti die binnenkort de schoonx-ader wordt van Jumping Juwel Joop Oonk stelt voor om alle artiesten uit de Bate- laanstal te boycot feu. Zijn plan krijgt de volle instemming raw de andere ar tiesten. Batelaan moet op de knieën. On de groene driezitsbank knoopt de Gelijke munt (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Vondeling heeft ln de Tweede Kamer verklaard, dat niet alle tip*, die by van de burgers over mogelijke bezuinigingen heeft ontvangen, even waardevol zijn. De bewinds man vond. ondanks dringende vragen hem daar over door dc Kamer gedaan, dat de tUd nog niet r|JP is nadere mededelingen te doen. Van de 1000 brieven, die hy tot nu toe na syn oproep heeft ontvangen, hadden er 990 betrekking op andere departementen. Dr. Vondeling meende, dat met dete departementen overleg moet worden gepleegd. Maar de minister wilde geen voorbeelden noemen van die suggesties uit de brieven, die tot onmlddel- lyke actie van de iyde van de overheid aanleiding hebben gegeven. Hy volstond met de belofte aan de Kamer, dat de financiële commissie de brieven mag slen en dat hy over enkele maanden nadere Inlichtingen sal verstrekken. I Harde fiscus Waarom niet een gasaansteker met een bekroond ontwerp? SILVERMATCH FIR8T CLA8S^*~ dat de ander zijn plicht en verantwoor delijkheid kent. We moeten het immers Naast de Jumping Jewels heeft Batc- laan nog andere pijlen op zijn teener- boog. Zelf verwacht hij veel van de Young Ones. die al drieëeneenhalf jaar bij hem in training zijn. Elke avond zijn ze present bij hem in de conversa tiekamer. Ze repeteren, krijgen en pas sant wat bewegingsleer, een snuifje psychologie, 'n tikje etiquette. Pas heeft Batelaan nog een enorme spiegel laten monteren „zodat ze tenminste kunnen zien of hun broek goed om hun gat zit". Ook Andy Star en zijn Stripes bllj- v. ii Balalaaa trouw door dl ro dn t zijn nooit grote moeilijkheden", stelt de manager trots vast, „alleen wat kleine spanningen zo nu en dan, maar die heb Je In elk bedrijf. Het gaat mij om de menselijke samenwerking, om de weder zijdse samenwerking. Het contract Is bijzaak". Dat neemt niet weg, dat hij intens vol daan is over de rechterlijke uitspraak inzake zijn contract met do Jumping Jewels. Het is 'n fatsoenskwestie", zegt hij, „ook een artiest moet zich aan do erecode houden". Vanavond heeft hij het aangekondigde kleine David zijn wollen das steviger rond de zenuwontsteking. Vooralsnog klampt hij zich vast aan de twee nobele spreuken, die vanaf het begin zijn credo vormen. „Zelfkritiek is zelfkennis" is de eerste, ..Een huis wordt omgebouwd met wijsheid en geregeerd met wijs heid" is de tweede. Nu zijn elektro nisch bouwwerk als 'n kaartenhuis in dreigt te vallen, blijft hij gokken op het gezond verstand en wijkt geen duim breed voor de aanlokkelijke aanbiedin gen. De financiële hersenspoeling van de platenmaatschappij (die ook Johnny Lion onder contract hoeft) heeft voorlo pig geen effect gehad en ook het aanbod van de Jewels om hun volledige gage af te staan in ruil voor toestemming van hem om met Rob de Nijs op te treden, heeft hij naast zich neergelegd. Het gaat hem in dit stadium van de strijd allang niet meer om de knikkers. „Opeens ben Ik de grote schoft, ik vraag alleen: „Wie is er begonnen?" De rechter heeft toch een eerlijke uit spraak gedaan. Laat ze beginnen met zich daaraan te houden. Dan wil Ik alles voor de jongens doen". Zijn vrouw is achter hem op de knieën gezakt en probeert met een dweil het regenwater Ie stuiten, dat in stromen onder de winkeldeur doorkomt. De huls baas is al vier keer gebeld, maar zijn secretaresse zei, dat de baas aan het eten was. „Als je dat zo hoort, eet die man heel wat af op een dag", roept me vrouw Batelaan honend. Batelaan knikt. ,,Toch is het een fijn vak", zegt hij somber. i I)e klachten over het te harde beleid van dc fiscus ten aanzien van de belas tingheffing over de inkomsten van de ge huwde werkende vrouw, wees de staats secretaris van de hand. Hy vond het overi gens nog t«- vroeg om een herziening van de bestaande regeling te overwegen Een commissie met leden uit het bedrijfsle> en. enkele hoogleraren, belastingadviseurs en i twee ambtenaren gaan zich bezighouden met de vereenvoudiging van de belantlng- j heffing. Liberale vergissing Ir. Tuynman (VVD) bepleitte een ver hoging van de broodprijs door het. subsi die. dat nog steeds op brood wordt ver strekt. in twee Jaar af te breken. Het gaat hier om een totaal subsidie van 60 miljoen gulden Voor het volgend Jaar ?«u de schatkist dan een voordeel hebben van wege gebleven Het subsidie aal achter, overeenkomstig de EEG -bepalingen, op 1 januari 1970 zijn verdwenen" Dan heb ik mij vergist en verdwijnt ook mijn stelling, dat we beter nu de helft van het subsidie kunnen intrekken, dan over twee Jaar 60 miljoen Ineens te moe ten vragen", erkende Ir. Tuynman. Kapitein Lakonia beschuldigd van onachtzaamheid ATHENE (Reuter) In een rapport van een officiële conunlanle van ouder- znek naar de ramp met bet piuwagirr*- schlp l.okonla (de voormalige Johan van Oldenbarnevrlt) dat twee Jaar gele den met het verlies van 125 mensenle vens In de Atlantische Oceaan zonk. wordt verklaard dat de kapitein en twee officieren schuldig zijn luin grove on- achtzuamheid. Het 20.648 ton metende luxueuze schip zonk op 25 december 1968, nadat drie dagen eerder brand wae uitgebro ken, toen het bij rustig weer ongeveer 300 km ten noorden van Madera voer. Er bevonden zich 648 passagiers aan boord, voornamelijk Brltsr* toeristen. Het onderzoek bevestigde dat de brand was uitgebroken in de kappers zaak, maar dé Juiste oorzaak is niet bekend. De beschuldigingen aan het adres van de kapitein en de officieren betreffen de manier waarop het vuur "I I' 'I' ..n! ruiming van het schip. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze looh- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk- seplein 39 LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam Adres Woonplaats Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V, Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5