PROTESTSONG NIET VAN DE LAATSTE TIJD™ Verspreide vestiging van glastuinbouw voorkomen Jongeren zijn voorstanders van een royaal hulpverle V er ant woordelij kheid voor eikaars welzijn Groot deel van tuinders werkt oneconomisch Waakzaamheid blijft geboden CHINA WERKT NIET SAMEN VOOR HANOI Mr. T. Brouwer voorzitter LTB Donovan - Dylan - Mc. Quire f PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 13 DECEMBER 1965 JAAR INTERNATIONALE SAMENWERKING (Van een onzer verslaggevers) Waarom is internationale hulpverlening noodzakelijk? Op wat voor voorwaarden moet deze hulp worden verleend? Via welke kanalen zou de hulpverlening tot stand moeten komen? Wat voor inhoud moet men aan deze bijstand geven? Op welke wijze kan het Nederlandse volk intensievere voorlichting over de ontwikkelingsproblematiek krijgen? Bijeenkomst in de Dierentuin Bovenstaande vragen werden zaterdag morgen In de Dierentuin te Den Haag aan meer dan achthonderd Jongelui ge steld tijdens een nationale bijeenkomst ter gelegenheid van de afsluiting van het Jaar van Internationale Samenwerking. De Jongeren heoben de afgelopen maan den op regionaal niveau op initiatief van het Nationaal Comité ..Jaar voor Inter nationale Samenwerking' reeds over deze onderwerpen gesproken en kwamen zater dag naar Den Haag om te trachten Uit de vlotte aaneenschakeling van meningen, die gegeven werd rond een forum onder leiding van drs. 8. J. Koster, kwam onder meer naar voren, dat de Nederlandse overheid haar recente, meer royale hulpverleningsbeleid met kracht voort dient te zetten. Internationale sa menwerking is voor deze jongeren, die lid zijn van jongerenorganisaties of een school voor voortgezet onderwijs bezoeken, een onontkoombare realiteit en de hulp verlening in de eerste plaats een zaak van rechtsplicht. economisch doelmatig moet zijn. De Ver enigde Naties zou het centraal hulpver leningsorgaan bij uitstek kunnen zijn. Een van de aanwezigen merkte op, dat „de Nederlandse regering slechts een lut tel bedrag uitreikt aan de ontwikkelings landen"; ook bleek de bereidheid te be staan een „offer" te willen brengen. Tegenover deze „geefse" gezindheid stond de mening van een enkeling, die niet los kon komen van het belang voor de eigen zaak. De massabijeenkomst werd verluchtigd door het optreden van enkele muzikale groepen als „The Shepherds". „Les Antillianos". de ..Low Down Blues Groups 1965" en enige andere evene- Rcspcct en begrip Omstreeks half vijf sprak prof mr. P. J. G. Kapteyn, voorzitter van het werkcomité een slotwoord en daarmee sloot hij tevens het Jaar van internatio nale samenwerking. De heer Kapteyn vergeleek de samenleving van de volkeren der aarde met die van de bewoners van een moderne flat. Er is naar de mening van prof. Kapteyn maar een weg om in zo'n gebouw het leven dragelijk te maken, of zelfs in stand te houden; „Respect en begrip voor elkaar opbrengen, regels voor het samenleven in acht nemen en een gezamenlijke verantwoordelijkheid gaan voelen voor eikaars wel en wee". De bijeenkomst werd in de middag bezocht door enkele staatssecretarissen. VOORZITTER NAM AFSCHEID BIJ LTB HAARLEM. Op de bijeenkomst na de besloten hondsvergadering van heden morgen, heeft de heer E. J. M. Kolfschoten hedenmiddag in zijn afscheidsrede als voorzitter van de LTB enkele persoonlijke Indrukken gegeven over de periode waarin hij de organisatie heeft geleld. HIJ gewaagde van voortreffelijke ervaringen en memoreerde daarbij in het bijzonder de goede contacten In en van de bond. De heer Kolfschoten noemde de economische positie van de tuinbouw in het algemeen wel gunstig, maar het staat vast dat een nog tamelijk groot deel van de tuinders en kwekers op onrendabele wijze aan bet produktieproces deelneemt. Vestdijk trouwt begin volgend jaar (Van een onzer verslag gevers) BREDA Simon Vestdijk cn Mieke Verhoeven zullen begin volgend jaar in Doorn in het huwelijk treden. Dit deel den zij ons zaterdag mee toen de 67-jarige Vestdijk een bezoek bracht aan s()n toekomstige schoonouders In Breda. De vriendschap tussen de schrijver en de 27-jarige mejuffrouw Verhoeven I analyste in Utrecht i dateert uit de tijd dat ze buren waren in Doorn. Met haar moeder bezocht zij toen verschillende malen Vestdijk. Tijdens deze bezoeken heeft Mieke Verhoeven haar buurman enkele malen geportretteerd. Onlangs is het door een verhuizing verbroken contact hersteld. Het aan staande echtpaar zal zich in de riante villa van Simon Vestdijk vestigen. De interessen van Vestdijks toekom stige echtgenote gaan behalve naar schil deren uit naar muziek en schrijven, hoewel tot dusver niets van haar is ge publiceerd. Onlangs droeg Vestdijk een gedicht aan haar op in „Maatstaf". Woensdagmiddag zendt de VARA een gesproken portret van Simon Vestdijk uit. De tekst is van zijn vriend en bio graaf Nol Gregoor. In sommige gevallen worden zelfs produkten voortgebracht die niet ge wenst zijn. Zonder enig bezwaar kan een deel der economisch zwakkere on dernemers in de tuinbouw worden ge mist. De heer Kolfschoten bepleitte meer op de tuinbouw toegespitste rege lingen van het ontwikkelings- en sane ringsfonds. Wanneer dc sanering van de tuinbouw in een hoger tempo wordt uit gevoerd vindt de gehele bedrijfstak daarbij baat. Ordening De afgetreden voorzitter drong aan op waakzaamheid voor de problema tiek van de ruimtelijke ordening. „U wordt anders overvallen en meege sleurd, ondanks alle plannen die ande ren voor u bedenken en uitvoeren". De heer Kolfschoten noemde het een van zelfsprekende zaak dat land- en tuin bouw ruimte nodig hebben. Maar voor al in de Randstad Holland is dit een enorm vraagstuk. Een volkomen vrije vestiging van tuinbouwbedrijven is in de toekomst uitgesloten. De tuinbouw moet in eerste instantie trachten zoveel mogelijk gebieden open te houden voor de mogelijkheid van vestiging. In twee- Russisch verwijt: Scheurmakcndc de instantie moet in samenwerking met de overheid worden getracht de ver spreide vestiging van bijvoorbeeld glas- bedrijven tegen te gaan, buiten de gun stig gelegen centra. Integratie De heer Kolfschoten wees ook op de schaalvergroting, zoals die zich op al lerlei gebieden manifesteert en noodza kelijk is. De zo gewenste concentratie van waterschappen in de provincies Noord- en Zuid-Holland is nog in genen dele op gang gekomen. De organisatie zelf zou naar het oordeel van de heer Kolfschoten, aan interne integratie kun nen doen. Het zou bijvoorbeeld moge lijk zijn in de naaste toekomst te -ko men tot intensievere samenwerking tus sen de bonden beneden en boven de grote rivieren, wellicht nadien een sa mensmelting en bundeling van krach ten. Spreker toonde zich optimistisch over de toekomst van boer en tuinder, mits kan worden voldaan aan steeds hogere eisen van onder meer onderne mers, kapitaal en economisch verant woorde bedrijfsvoering. Er zullen ove rigens steeds meer individuele boeren en tuinders in moeilijkheden komen. In dit verband is het ontwikkelings- en sa neringsfonds van grote sociale en eco nomische betekenis, waarom vele ande re maatschappelijke sectoren de land bouw benijden. HAARLEM In de vanmorgen te Haarlem gehouden besloten vergadering van de katholieke land- en tuinbouw- bond (L.T.B.) is in de vacature van voorzitter, ontstaan door het aftreden van de heer E. J. M. Kolfschoten, voor zien door de benoeming van mr. T. Brou wer uit Wassenaar. De heer Brouwer was sinds vijftien jaar algemeen secretaris van de katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond. Hij is lid van de Tweede Kamer. De L.TB. is de katholieke boe ren- en tuindersorganisatie voor het ten des lands. HE TC Pete Seeger één der groten In de huidige wereld van de lichte mu ziek neemt de protestsong een be langrijke plaats In. Zangers die ge meend of uit oogpunt van commercie verontwaardigd zijn over algemeen menselijke misstanden roepen hun protest uit in produkten waarbij het accent bijna uitsluitend ligt op het woord. De muziek heeft een min of meer ondergeschikte functie. Mensen als Bob Dylan (Positively 4th street), Donovan (Universal Sol dier) en Barry McGuire (Eve of des truction ofwel Vooravond der vernieti ging) hebben met hun aanklacht tegen onrecht en tegen de zinloosheid van 't zuiver militairisme platen gemaakt, die Beatle-oplagen haalden. Vooral Bob Dylan heeft in de westerse we reld een grote aanhang gevonden. Niet alleen vanwege zijn vertolkingen, die eerlijk aandoen, maar ook door de veelheid van produkties die hij, lang voordat hij zelf bekend werd als zan ger, aan vele groepen en zangers le verde. Er zijn weinig langspeelpla ten, ook van bekende artiesten, die tegenwoordig worden gelanceerd, waarop zijn naam niet op de een of andere manier wordt genoemd. Toch is de protestsong niet alleen van de laatste maanden. Er is altijd al geprotesteerd. Een Leo Ferré bij voorbeeld, een Marcel Mouloudji (de innemende Franse zanger, die al een jaar of tien geleden met een nummer als Le déserteur bij de Franse radio verboden werd op grond van anti-mili tair is tische tendenzen) hebben zich voor wat Europa betreft al lange tijd als anti's laten gelden. Beperken we ons tot de laatste jaren dan kunnen de Verenigde Staten bogen op een man als Pete Seeger met Brooney op de (XTRA1006). Al jaren lang keert hij zich tegen het onrecht, dat voor hem met name is gelegen in de rassendiscriminatie. De protest mars van de vrijheidsstrijders „We shall overcome" („eens zullen wij al les te boven komen") is van hem. Niet alleen op dit gebied heeft See ger overigens zijn sporen verdiend, ook in de volksmuziek is hij een au toriteit. Samen met zijn vrouw en drie kinderen reist hij de hele wereld af om naast zijn optreden (vorig Jaar nog in Nederland met uitzendingen voor radio en televisie) een onder zoek in te stellen naar authentieke vblksmuziek. In de V.S is hij bijzonder populair. Maar ook elders. Het Is een zeldzaam heid als hij een zaal, in welk land met welke taal ook, niet aan het zin gen weet te krijgen. (Zoals pas nog werd gemeld presteerde hij dit zelfs in Moskou). Pete Seeger is een zanger met grote veelzijdigheid, die zich begeleidt op zijn ritmische vijfsnarige banjo of twaalfsnarige gitaar. Where have all the flowers gone is één van zijn be kende nummers, dat in een rij groot heden onder anderen door Marlène Dietrich (Sag' mir wo die Blumen sind) naar alle delen van de wereld werd geëxporteerd. Daarnaast If I had a hammer (Trini Lopez!) en de „Kisses sweeter than wine". Onder de vele critici die zich hebben beijverd om de roem van Seeger te schrijven, bevindt zich Alan Lomax: „Pete Seeger bezit een zeldzame menselijke gave, namelijk de onder zoekende geest. Deze zachtzinnige en tegelijkertijd fiere en onverbiddelijke geest vindt men terug in zijn muziek. in zijn houding tegenover vrienden, in zijn magere lichaam en in zijn ge dachten". Anderen beschreven hem als een „tot leven gewekte trouba dour", „Amerika's stemvork", „be waker van Amerika's erfenis". Wie Seeger alleen maar van zijn pla ten kent, zal niet onmiddellijk al deze loftuitingen kunnen beamen. Wel wordt duidelijk bij het luisteren dat hier een groot artiest aan het woord is, aan wie niets menselijks vreemd is, zoalB het behoort te zijn. Zijn ver tolkingen klinken altijd even enthou siast en worden steeds gebracht met dezelfde alles of niets inzet. In de afgelopen twintig jaar maakte Pete Seeger ongeveer vijftig langi speelplaten. Hij verzorgde een banjc leerboek en instructieboeken ten voor de normale gitaar, de twaalf! snarige gitaar en de Trinidadsteelj drum. Verschillende zangboeken drs gen zijn naam en tevens verzorgt Kil het blad Stng-Out, dat hij met enigJ vrienden tien jaar geleden oprichtte Samen met zijn vrouw richtte hij Foil, klore Research Films op, korte films vervaardigt, waarme4 ze al verschillende prijzen hebben ge; wonnen. Ook heeft hij de muziek gel"' zlJn schreven en gearrangeerd voor enkeljftikelen commerciële films. liten i Iden i: ihijnba: Nederlandse kleinkunst THE ROLLING STONES Ja, ook de nieuwe van de Rolling Stones is in minder dan geen tijd In de bovenste regionen van de hitparades doorge drongen. Get off of my cloud is daar de oorzaak van. En dat zit ook heel wat beter in elkaar (drummer!) dan de keerzijde met I'm free. Decca F 22.265. WILL TURA ii. de Belgi sche Rob de Nijs (met iets meer warmte), is te vinden op de Palette- produktie PB 40.241. Met Ciao, adieu, bye, bye en Weet iemand handhaaft Tura zijn reputatie van kundig vak man. Hij maakt het niet te bont en laat in ieder geval een sympathieke indruk achter. Toon Hermans is ver weg. Wie hem dichtbij huis wil halen neme de H.M.V. 7 QH 5071, een studio-opname van Sien en O, hoeveel mensen. We missen de reacties van de zaal, in O, hoeveel mensen zingt Toon niet op toon, maar Sien willen we niet graag missen. Een herinnering aan De Lachende Kerk van Fons Jansen is uitgebracht door Columbia (33 HSX 121). Onze nieuwe klein- artiest is op de plaat bijzonder goed te waarderen. Op zijn pro gramma zelf is in deze krant al herhaaldelijk gewezen, met waar dering. Het is daarom plezierig dat de plaat aan deze waardering geen afbreuk doet, maar integen deel een betere beoordeling mo gelijk maakt. activiteiten MOSKOU (AFP-UPI) De Russen hebben China er van beschuldigd, dat 't weigert over te gaan tot samenwerking en eenheid van handelen bij de ver vulling van „de heilige tank, de demo cratische zusterrepubliek Noord-Viet- In een hoofdartikel ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de onder tekening in 1960 te Moskou van de ge meenschappelijke verklaring van een entachtig communistisch.- partijen schrijft het Russische partijorgaan „Pravda", dat niets deze Chinese wei gering rechtvaardigt. Deze houding, „de afbakening van grenzen op politiek en or ganisatorisch terrein, de voortzetting van de acheurmakende activiteit in de communistische beweging, de opvoering van een openlijke polemiek en van de politieke strijd tegen de zusterpartijen, maken afkeuring en protesten van «le zijde van de marxisten-leninisten onver mijdelijk" aldus het artikel. De Pravda schrijft, dat de Chinese leiders niet alleen hun acties tegen het imperialisme niet met die van de ande re partijen hebben willen coördineren, maar hun scheurmakende activiteit nog hebben vergroot. Amerikaanse mariniers hebben zich in Vietnam een weg gevochten over de hellingen van een dlchtbeboste bergke ten ten zuiden van de luchtmachtbasis Da Nang. Tegelijkertijd bombardeerden Ameri kaanse B-52-bommenwerpers van de ba sis Goeam een warnet van tunnels en holen die door de rebellen worden ge bruikt. Volgens dc laatste berichten is tenminste een bataljon van de Vietkong hierbij vernietigd. De mariniers verspreidden zich over het heuvelachtige en zeer dicht beboste terrein en ontmoetten enkele malen zwaar automatisch en mortiervuur van zich in de bossen terugtrekkende rebel- leneenheden. Later drongen zij door In enkele tun nels, waarvan sommige groot genoeg waren om een vrachtwagen van twee ton door te laten. Dave Barbour overleden HOLLYWOOD (UPI) In Holly wood is zaterdagavond de 53-jarlge tekstschrijver en ex-echtgenoot van Peggy Lee, Dave Barbourd overleden. Dave Barbour werd vooral bekend toen hij als gitarist speelde ln de band van Benny Goodman. Ook heeft hij eni ge tijd deel uitgemaakt van het orkest van Artie 8haw en opnamen gemaakt met onder andere zijn toenmalige vrouw Peggy Lee en Louis Armstrong. Eerste Fortunes l.p. DzzTJt,:,Z i deze jongens, ih de muziek verenigd onder de tot 'n succes geworden i, ligt klaar is>or de liefhebber (Decca LK \736)You've got your troubles, eerste grote hit, en tegenwoordige opvolger Here if comes again, staan er allebei op. Ze openen en sluiten de plaat. Daartussen leveren de Fortunes enkele veelzijdige prestaties. Deze veelzijdigheid onderscheidt de plaat van die van andere 1 groepen, die in beat muziek verstarren. Het hoeft tegenwoordig geen verwondering te wekken, dat ook op deze l.p. nummers 'staandie als twee druppels water op elkaar lijken. Het is jammer, dat op 'n dergelijke goedkope manier succes wordt gezocht. Les Frères Jacques In de Comédie des Champs Ely- sées is de Philips B 77 716 L op- genomen. Daarop horen we de dwaze, perfect getimede ca- priolen van Les Frères Jacques. We bekennen, dat we tot nu toe nog niet alles hebben kunnen verstaan. Maar we zullen de l.p. nog vaak genoeg opzetten om daar achter te komen. zeer ernstig ziek ST.-JEAN CAP FERRAT (Rtr) De beroemde Britse schrijver Somerset Maugham is zaterdag In zeer ernstige toestand van zijn woning te St.-Jean Cap Ferrat overgebracht naar het Brits-Amerikaanse ziekenhuis te Nice. De 91-jarige schrijvers waa in zijn huis door een beroerte getroffen en was ge- De behandelende geneesheer, dr. Ro- zanoff, achtte met het oog op de hoge 1 leeftijd van zijn patiënt geen hoop op herstel meer aanwezig. Maugham ver keert sinds zaterdagmorgen in 'n diepe coma, waaruit hij zaterdagavond slechts I even ontwaakte om direct weer in te zinken. Een toegediende bloedtransfusie bracht geen verbetering in zijn toe stand. Alan Searle, Maughams secreta ris en aangenomen zoon verklaarde gis teren reeds dat de schrijver „sterven de" was en het eind elk ogenblik ver wacht kon worden. Uit alle delen van de wereld komen sympathiebetuigingen binnen, verklaarde Searle. Nieuwe leden in directie van Arnh. instellingei DEN HAAG In de vergadering vorige week van de Arnhemse instelling t.w VDEN. KEMA. SEP. GKN e zijn benoemd; ir. J. H. Bakker, directe^ tevens voorzitter van het college recteuren; prof. dr. J. J. Went, direoteij tevens plaatsvervangend voorzitter vi college van directeuren, ir. R vah I Royaards. directeur; ir. J J. Suyve: derdirecteur VDEN en N V SEP; H. Hulzlnga. onderdirecteur VDEN ei KEMA Met uitzondering van ir. Bakker, die z: huidige functie als directeur van de Ni Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland eerst f een later tijdstip «uiterlijk 1 juli 19« kan neerleggen, zullen bovengenoemde f recteuren en onderdirecteuren op 1 jarfl ari 1966 in functie zijn Voorzieningen in de directie zijn noo zakelijk geworden door het overlijden 13 september 1965 vn prof ir G. Zoeten, die directeur en tevens voorzltf van het college van directeuren i vendien was het in verband met breiding der werkzaamheden gewenst s de directie enkele leden toe te voegen I Ir J. H. Bakker, geboren 30 septemll 1917 te Heerenveen. behaalde het diploil elektrotechnisch ingenieur t.h. Delft I 1942 Na een assistentschap aan d« trad hij ln december 1942 als adj nieur in dienst, bij het gemeentelijk enJ giebedrijf te 's-Gravenhage. Van dit ir drijf werd hij in 1956 directeur In 1 werd hij benoemd tot directeur van N V Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland I

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6