Gunstige perspectieven voor nieuwe Rotterdamse Doelen Bij tweede proefconcert klonk de zaal hoopvol ,Acht vrouwengoed voor j plezierige tijdpassering j Vanavond in de ether TELEVISIE RADIO moord aan de br@n PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 13 DECEMBER 1965 MA (Van onze muziekredacteur) BOTTERDAM Voor de tweede maal hebben we In de grote Doelenia.il te Rotter dam ren proefconcert mogen medemaken. Welk een verschil met de eerste keer... Toen zaten we nog compleet In hel beton, was er geen vloerbedekking, had men geen stoelen om op te zitten slechts de levende have kon aie ..geluidssehokbreker" fungeren I n dat wa» te weinig: we kregen toen een nagalm, die tussen de vier en v|Jf seconden lag nog het dichtst bij de vtyf. Nu waren er de dode bondgenoten de beklede fauteuils, het linoleum op de vloer, die met de ongeveer 2300 bezoekers de de stryd aanbonden tegen wat men de „overakoestlek" zou kunnen noemen bet resultaat was verassend, ingunstige zin dan altijd. Benzi, die het Rotterdams Filharmo nisch Orkest leidde. Het antwoord op de vraag, of het lekker, of moeizaam spelen Is. Of ieder zich zelf hoort, te weinig hoort, te veel hoort, ga maar Wc vonden deze reacties in dit sta dium bepaald niet relevant. Primair, omdat men zich In het nieuwe milieu moet Inspelen, meer de tijd dient te krijgen zich met een vreemde omgeving vertrouwd te maken. Secundair en dit vonden we het voornaamste om dat de indruk van orkestleden niet bepa lend is voor het al of niet Juist zijn van het globale akoestisch resultaat. Een voorbeeld moge dit verduidelij ken: Enkele jaren geleden heeft de TNO - dezelfde Instantie, die te Rot terdam doende is een onderzoek in gesteld naar de meer of mindere bruik baarheid van de „concerteerrulmten" ln Noord-Brabant. De geluidsexperts kwamen toen tot de conclusie, dat de Casino-Schouwburg te 's-Hertogenbosch het meest aanvaardbaar was, zulks ln tegenstelling tot de opvatting van diri gent en leden van het Brabants Orkest, dat de beste zaal In Eindhoven stond, zijnde Katholiek Leven. Grootste van het continent Maar lnten we u, alvorens hierover uit te welden, eerst Iets over de nieu we grote Doelenzaal, de grootste op het continent van Europa, vertellen. Ze kan, zo we wel zijn ingelicht, 2800 tot 3000 belangstellenden bevatten, het Amster damse Concertgebouw 22002300, in 't laatste geval speelt de zogenaamde Blauwe Zaal, die zich achter het front balkon bevindt, dan mede. Het orkest podium ligt niet, zoals dit bijvoorbeeld in het huis van de Berliner Phllhar- moniker het geval is, ln het midden. Wel is het geheel ingebouwd, gezien de 338 stoelen die zich achter de instru mentale musici bevinden. Deze kunnen bij een vocaal orkestconcert door een koor worden benut, daar Is bovendien nog ruimte over. Kunnen worden benut?... Moeten wor den benut, want hot podium mist, wan neer men daar althans een ensemble van de omvang van het Residentie- of Concertgebouworkest laat optreden, de nodige ruimte voor vocalisten. Aan dit podium heeft men sinds de vorige maal gedokterd en de mogelijkheid is al lerminst uitgesloten, dat er ln de naas te toekomst nog aan gedokterd zal wor den. Want het is. althans aan de zaal kant, zeer laag. Vergissen we ons niet, dan wil men het sterker doen oplopen. We zouden zulks een gelukkige daad vinden, want hierdoor zou de zangerstri bune meer met de orkestruimte worden verhonden, minder geïsoleerd zijn. Wat we u niet kunnen mededelen? Dat Is de mening van het orkest De mening van de dirigent (l.c. Roberto Nieuwe wereld zwart-op-wit Twee boeken als wegwijzers in de onafhankelijkheidsgroei Aardrijkskundig» gegeven» verande ren tegenwoordig bijna even snel als de mode en wie een moment vergeet de nieuwe ontwikkelingen in deze wereld bij te houden, loopt gevaar hopeloos lichter te geraken. Dit demonstreert zich overduidelijk bij de groei naar on afhankelijkheid, die de hele wereld eco nomisch en politiek in rep en roer Onafhankelijkheid is de grote politie ke mode geworden, of een land ertoe in staat is of niet doet er praktisch niet meer toe. Des te merkwaardiger, «lat naast de ontwikkeling van allerlei Internationale organisaties (VN, EEG EVA, NAVO cn dergelijke) het nationa lisme waarschijnlijk nog nooit zo sterk geweest is als juist in deze dagen. Dit blijkt nog eens duidelijk uit het voortreffelijke werk van de Engelse journalist en radio-commentator Brian "rozler, die in „Het wreed ontwaken' (Tijdsignalen: Nederlands boekhuis, Tilburg) een zeer scherpe analyse ge geven heeft over deze drang naar onaf hankelijkheid van vele Afrikaanse er Aziatische staten. Het is een nuchtere analyse, typisch Engels gesteld, die niets verbloemt. Integendeel zelfs, Cro- zler laat overduidelijk uitkomen, dat verschillende thans onafhankelijke sta ten gewoon niet bij machte zijn hun thans nationale positie behoorlijk handhaven. Hij vraagt zich daarom ook af, of deze jonge staten geslingerd tus sen oost en west, profiteren zowel van de een als van de ander wel werke lijk onafhankelijk zijn. Zijn conclusie is kortweg gezegd: nee. De een kan zijn positie handhaven dank zij hef westen (Amerika) de ander dank zij het ten (Rusland) een derde dank zij 't uit spelen van deze twee machten tegen el kaar. Een onthullend werk dit „Een wreed ontwaken", dat Brian Crozler heeft kunnen schrijven door zijn zeer vele contacten ln de Jonge staten zelf en zijn langdurige gesprekken met tal van regeringsleiders. ..Licht voor driekwart miljard anal fabeten" van do bekende veel )schrij- vor Anton Zischka (eveneens Tijdsigna len) sluit uitstekend aan op dit merk waardig tijdsbeeld van de Engelsman Brian Crozier. Zischka behandelt op zijn typische persoonlijke manier de kwaal van het nog te omvangrijke an alfabetisme in deze wereld. Hij merkt terecht op, dat geestelijke ontwikkeling oen zeer belangrijk onderdeel is van het bestaansrecht, voor de ontwikkelings gebieden. maar ook voor de zogenaam de welvaartsgebieden, waar de ontwik keling waarschijnlijk een geheel ande re richting moet ingaan dan tot nu toe het geval geweest is. De geïnteresseerde lezer zal, dunkt ons, «Ie Tijdsignalen van het Neder lands boekhuis in het oog moeten hou den. ZIJ bevatten een oi.gekende hoe veelheid kennis over het hoe en waar om van wat er thans om ons heen gaan de is. De Culturele Prijs van de provincie Groningen voor 1965 is toegekend aan Soth Gaaikema uit Groningen. Hij krijgt hem op grond van de overwe ging ..dat de heer Gaaikema zich als j schrijver cn vertaler van cabarettek sten en dergelijke bijzonder verdiens- telijk heeft gemaakt De prijs wordt op 17 februari te Groningen uitge- i reikt. Liturgische kalender DINSDAG 14 december: Mis de zondag. Paars. Gunstige indrukken Laten we er ons dus toe bepalen ei gen indrukken weer te geven, impres- van de consument, aanvankelijk zittend midden „op de glooiing: „Dat zal dus zowat een vijfendertig rijen het orkest af zijn, daarna bij laatste nummer. Ravels „Al- borado del gracloso" op vijf meter afstand van het podium. Er is natuurlijk weer „geruist", er is natuurlijk weer geschoten, de nagalm dat konden we constateren bleek aanzienlijk korter geworden te zijn. Met dien verstande, dat voor ons oor doch zulks kan op verbeelding be rusten de klank van het schot zich langer handhaagde: de ruis tussen de en 3 seconden, het dichts bij de 3 Daarna hebben we naar „echte" mu ziek geluisterd: „Carnaval Romaln" Berlioz, De Falla's „Nachten in de tuinen van Spanje" en zoals reeds ver teld, Ravels „Alborado del grazioso". Het was dus allemaal programmamu ziek, wat de klok sloeg. Onze Indrukken zijn alleszins gun stig geweest, met dien verstande dat de nagalm nog wel een ietsje korter zou mogen worden... Ook het applaus, dat telkens na afloop UW MENING Hondenprobleem Het hondenprobleem hoeft dan wel niet als een belangrijk probleem gezien te worden, het is toch een feit, dat veel mensen er overlast door ondervinden. Ik heb niets tegen honden, maar de eigenaars springen er dikwijls veel gemakkelijk mee om, de goede niet na gesproken. Behalve dat men in de dichtbevolkte wijken struikelt over het hondenvuil. lijkt het tegenwoordig ook wel mode om honden op het balkon laten en dan maar blaffen, somen ure lang. En als er een begint, beginnen ze allemaal. Ook gaan baasje en vrouwtje graag uit tonder hondje en dan mogen de buren genieten van het blaffen en janken Dit gaat op de zenuwen werken Er moet Iets aan kunnen worden gedaan. Wij hebben er genoeg van. A. S. M. hoorden wa» goed, want niet droog. Doch een ding I» zeker: de akoestiek flatteert zulk» In tegenstelling tot het Amsterdamse Concertgebouw be paald niet, direct onmeedogend Is hij niet, doch hij verschaft Het recht van weder woord voor radio en televisie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het „recht van weder- - woord" voor radio en televiaie is hij het departement van Cultuur, Recre- atie en Maatschappelijk Werk in stu- die. Daarbij besteedt minister Vrolijk ook aandacht aan de consequenties, die dit „droit de réponse" kan heb- ben voor de pers en voor de wijziging het burgerlijk wetboek. bi. nlet de nmkr-up, dl. het beter doet Mr Vr°"lk h»n NR" OTS w" 1 vraagd na te gaan of de situatie reeds kan worden aangepast aan de wen sen. die over deze kwestie al gerui me tijd overal ieven. Er zou volgens de minister veel gewonnen zijn. wan neer radio en t.v. eigener beweging gelegenheid zouden geven tot het droit de réponse. De NRU en NTS staan er. zoals zij de minister hebben laten we ten, positief tegenover. Madame Butterfly' op tweede kerstdag; lijken dan het in werkelijkheid is. Groepsgewijze Wat de verschillende groepen aan gaat: de kopersectie is voortreffelijk, het hout alleszins aanvaardbaar. de strijkers daarentegen met uitzonde ring van de altviolen eigenlijk onvol doende, want moeilijk hoorbaar, zowel vóór als achter ln de zaal, wat even wei ook aan bet potentieel van de be zetting kan hebben gelegen. De plano door Jörg Bolet tijdens Falla's „Nach ten..." bediend, klonk zo goed als men zich zou durven wensen. Op één eigenschap van de zaak heb- n we nog niet de aandacht geves tigd: een zeer belangrijke. Ze is name lijk air-conditioned. Dat is niet slechts de musici op het podium van bete kenis men blijft beter „gestemd" doch ook, vooral ook voor de lulste- in de zaal, wier concentratie niet afneemt, door wisselende temperaturen, ze raken dus ook minder vermoeid. Met die „air-condltlonlng" was 't za terdagochtend overigens nog niet gans ln orde, gevoeld en geroken het briesje, boven tot ons komend, de (on nodige frisheid bezorgde met en bene- :ns een parfum van dropjes. Waaruit ge overigens wel kunt aflei den, hoe gezellig het er op dit ochtend concert toe ging Minnespel', luchtige tM'te'ZnciJlZ j. n T> dat het feitelijk een uitvinding van komedie van L)e t>rOCa de jongeren is. want de vrou- welfjke hoofdrolspeelster (Geneviève Cluny) heeft aan regisseur Philippe de Broca het idee voor de film geleverd. Het geheel ligt op een luchtig, of als u wilt op een lichtzinnig vlak. want de twee jonge mensen leven met elkaar zonder dat er een kerkelijke of burgerlijke huwelijksinzegening heeft plaatsgevonden. De jongeman, op knappe wijze vertolkt door Jean-Pierre Cassel. voelt zich wel aangetrokken door het knappe eigenaresje van een antiekzaakje, Suzan, maar een vast huwelijk past niet bij zijn jeugdige bohemienopvatting. Op een goede dag geeft Suzan haar woord aan de overbuurman, diaar komt na een nachtelijke fuif gelukkig tot inkeer, waarna voor de beide geliefden een mooie toekomst voor de deur staat (Nederland I, 21.00). 20 HILVERSUM Het ligt In het voorne- men van de NTS om op de avond van de Tweede Kerstdag, zondag 26 december. in het programma van Nederland II van 20.00 tot 22.15 uur een rechtstreekse uit- zending te geven van de opvoering van de opera „Madame Butterfly" van Puccini. Deze opvoering vindt plaats in de opera van Wiesbaden voor het Zweites Deut- sches Fernsehen en wordt door de NTS overgenomen. De hoofdrol wordt ver- tolkt door Annellese Rothenberger. Medewerking wordt verleend door het koor van de Duitse Opera ln Berlijn, als- <arfn. ir hpt. Roriln Kvmfnnlenrkest. uit. si II *9 Onder het motto „Operatie .Operatie sneeuwklokje sneeuwklokje" wordt vanavond in I het „Grand Théatre des Champa sterrenparade Elysées" een sterrenparade ge- houden, waarvan de opbrengst be stemd is voor het gebrekkige kind. Onder de medewerkers zijn vele grote vedetten als Amalia Rodriguez. Erroll Garner, Charles Aznavour en Sandie Shaw. (Nederland I, 22.30). niet .Hullabaloo' met Frankie Ava'lon Maandelijks brengt de N.C.R.V.-t.v dit seizoen een teener-party uit de serie „Hullabaloo" op het scherm. Voor de Amerikaanse t.v. was deze serie een enorm succes. In deze tweede aflevering is Frankie Avalon de gastheer (tevens medewerker) en hij ontvangt grote artiesten als „The Supremes", die met hun hit „I hear a symphony" een zesde gouden plaat wisten te veroveren; Sam the Sham and the Pharaos, die grote bekendheid verwierven met „Wooly-Bully": The Byrds, makers van 't wereldsucces „Hey Mr. Tambourine man" en uiteraard de Hullabaloo- dansers. (Nederland II, 21.00). mede door het Radio Symfonieorkest uit Berlijn, onder leiding van Ollviero de Fabritiis. Superieure Kunst grepen' IOBERT THOMAS' „Acht ons gisteravond door AVRO-t-v. ge boden was In meer dan één opzicht geslaagder dan zijn „Het tweede schot" dat precies een week eerder op het cabaretprogramma dat ook door de verve waarmee het getalenteerde kwartet het presenteerde niet gered kon worden ihc™CCkwamn Hel'ls ^en^r/duX- met een fllmpJe waarln fUm- 20 20 De antwoordman, UJk bedacht, maar het verloopt bepaald klelne Jongetjes werd getoond hoe ge- t Is zó by de luchtmacht, tv-fil logischer en heeft met al xlju cliché matige „Tien kleine negertjes" asso ciaties een originaliteit In de ontkno ping die er ztyn mag. Al werd die ont knoping wel wat geweld aangedaan doordat het spel nadrukkelijk als „kome die" werd geannonceerd. Zo n spel voor alleen - vrouwen heeft een aparte aantrekkelijkheid omdat, het regisseur en actrices dwingt, tot een scherp typeren van totaal verschillende karakters Aan het gevaar dat typeren snel karikaturiseren wordt, is regisseur Walter v. d. Kamp niet helemaal ont komen. We kregen toch de indruk dat hij met zijn spelregie niet helemaal was klaargekomen; wellicht te wijten aan het feit dat hij zich technisch gespro ken voor een veel ingewikkelder opgavp stelde dan eigenlijk geboden was. Het moeilijk bespeelbare decor leek daar door te veel problemen te scheppen Wilde men aan deze manco's niet te zwaar tillen dan bleef er toch wel een plezierige tijdpassering over. De thriller achtige komedie werd voorafgegaan door een superieure „Kunstgrepen", waarin Pierre Janssen Giotto's hoofdwerk, de beschildering van de Scrovegnlkapel. aanpakte op een manier die elke kijker deed verlangen dit Padovaanse wonder eens met eigen ogen te kunnen zien. VPRO-zaterdag De VPRO heeft het moeilijk. Haar voo zitter gewaagde er zaterdag van in e onduidelijk betoog dat uitmondde in de onduidelijke conclusie dat voorstanders van een Nationale Omroep zich behoor den aan te melden bij het miniatuur- zuiltje dat VPRO heet. Daarna volgde een abominabel zaterdagavondprogram ma Eerst een musicalachtig onding waarvoor Jaap v. d. Merwe (man. die toch een naam te verliezen heeft) onder eigen naam tekende. En na een zéér acceptabel muziekprogrammaatje rond gitarist Jan Blok volgde een misselijk (Advertentie) jongetjes werd getoond vaarlijk het is om met slechte vriendjes om te gaan. De kleine kijkertjes lagen al op bed toen. De groten hadden zich waarschijnlijk al eerder knarsetandend tot de radio bepaald. Gelukkig dat daar „Even naplaten." weer te beluisteren viel. Mies Bouwman en Gé Goudzwaard maakten ln drie kwartier onze hele etheravond goed. Vg. uit .Minnespel"een luchtige komedie van Philippe de Broca. (Nederland I, tl.00). Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws. Nieuws, 19.02 Klaas Vaak. 19.05 De houthakker. Comedy Caper. 19.20 Openbaar Kunstbezit, 19.35 Flipper: De stadsjongen .tv-film. 20.00 Journaal. 20.20 Uitzending van de VVD. 20.30 J Roofdieren, tekenfilm. 20.35 Film over schildpaddea 21.00 Minnespel, speel- film. 22.25 Journ, 22.30—23.45 Operatie sneeuwklokje: groot gala-programma in het Grand Théatre des Champs- Elysées te Parijs, ten bate van het gebrekkige kind. 23.55 Nieuws. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws, NCRV: 20 01 Dieren kijken, natuur- 20.35 luchtmacht, tv-film, 21.00 Hullabaloo, tienerparty. 21.45 Attentie. 22.05 Dagsluiting. NTS: 22.10 Journ. .Duel zonder einde' documentair hoorspel In de serie documentaire hoorspelen. J „Strijd tegen het lijden", vanavond de vierde aflevering onder de titel J „Duel zonder einde". Kern van het hoorspel vormen de eerste ont- dekkingen van Louis Pasteur (1822 1895) en Robert Koch (1843—1910), die hiermee de grondleggers waren van de microbiologie. In de hoofdrollen van dit hoorspel van Peter Lotar, dat vertaald werd door Wlm Hazeu, Paul van der Lek, Hans Veerman en Frans Somers. (Hilversum n, 20.25). Gram., met o.a. Indonesian Teenager corner. 21-00 Rock. Beat and Boogie, Hop, 22.30—1.00 Oevar. gram. platen. DRAADOMROEP |n) van 18-20 op. 54 Rotterdam heeft ook eigen „vestzak-theater ROTTERDAM (ANP) Rotterdam heeft sinds zaterdagavond zijn eigen „vestzak-theater" ln het vorige repeti- tlelokaal van het Rotterdams FUhar- monisch Orkest, dat nu definitief naar „De Doelen" is verhuisd. Onder de naam „Piccolo Theater' een heel klein Intiem theatertje met 'n paar honderd plaatsen op veredelde sl- naasappelklstjes ingericht voor experi menteel toneel. Het nieuw Rotterdams Toneel brengt dat al enige tijd onder de naam „kleine zaalproduktles", maar heeft nu zijn eigen theatertje daarvoor gevonden. Tennessee Williams leverde met zijn eenakter „1 Jaar voor Iedere roos" en James Saunders met zijn een akter „Ach...arme Fred" zijn aandeel in de opening van Piccolo, die onder overgrote belangstelling plaatsvond. Dinsdap NEDERLAND televtele. Hedenavond HILVERSUM I (402 m> AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten, 1825 ÖMcestmuzlek, 18.50 Jongeren-journ., 19.20 Muzikale lezing. 19.35 Gram 19.45 Den Haag aan de lijn, 20.00 300 jaar Korps Mariniers, Promenade- orkest, ln de pauze 21.05—21.30 Weet Ik veel. wedstrijdprogr., 21.30 Gevar. progr. tgv. het Mariniersfeest te Rot terdam, 22.30 Nieuws, 22.40 Actualitei ten, 23.00 Instrumentaal ensemble. 23 15 Uit de universitaire wereld. 23.30 Moderne gram. muziek, 23.55 Nieuws. Stadium Com eert er Haydn. St Antoni Chorale. BRUSSEL Nederlands (324 m) 18 00 Nieuws. 1803 Voor de soldaten. 18.30 Lichte muziek, 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte muziek. 19 00 Nieuws, en corres pondentie uit Nederland. 19.45 Missie- zending. 20.00 Operamuziek. 22 0" Nwv BRUSSEL Frans (484 ml 18.30 Nwe gram. pl„ 20.55 Gram 22,15 Jazz. NDR-WDR (390 m) 19.15 Klas. mui, 22 10 Operettemuz, 0.20 Amus. muziek. ENGELAND BBC (330 m) 20.30 Ope rette muz 0.15 Klas» muziek. ENGELAND BBC <1500 ral 18.31 Gevar progr., 21.40 Liedjesprogramma, 23.31 Jazz. l.Oo Lichte muziek. zieken, 16.40 Programma voor oudere luisteraars, 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de padvinders. 17.50 Lezing. J HILVERSUM III (PM.-kanaleni NRU-NCRV: 9 00 Nieuws, gram., 10 00 Nieuws, licht platenprogr(11.00 nws), 12.00 Nieuws. Volksmuziek. 12 30 De Top Tien van deze week. 13.00 Nieuws, actualiteiten, theaterorgelmuzlek. 13 30 Gram.. 14.00 Nieuws, lichte vocale muziekjes. 15.00 Nieuws. Gram.. 16.00 Nieuws., Tienerama: platenshow v. d. tieners; NRU-VARA: 17.00 Nieuws. 17.02—18.00 Licht platenprogramma. RADIO VERONICA (192 mtr) 7 00 Ook goeie morgen. 9.00 Verzoekplaten- J progr. v.d. bedrijven, 10-00 Koffietijd. 1100 Artiesten met eigen stijl. 11.15 Verzoekplatenprogr. v. d. huisvrouw, 12.00 Muziek bij de lunch, met o.a. tips voor de vrouw. 14.00 De speeldoos, J 15-00 Oude gram. platen. 16.00 Dlns- dagmiddag speciaal, met gevarieerde gram. muziek en Elvis Presleyshow. Dinsdag HILVERSUM II (298 m> NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert, 18.20 Uitzen- de ARP. 18.30 Stereo: Licht orkest. 1850 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Verzoekprogr. 'gr). 19.55 Praatje. 20.00 Gram.. 20.25 Strijd tegen het lijden, documentaire. 21.25 Populair-klass. muz.. 21.55 Pianorecital. 22.15 Avond- overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boek bespreking, 22.50 Gram., 23.25 Muziek van eigen tijd, 23.55 Nieuws. Pianist Jo Goudsinit overleden AMSTERDAM (ANP) Na een lang durig ziekbed is zaterdagavond op 57-Jarige leeftijd in de lutherse dlakones- senlnrichting ln Amsterdam de pianist Jo Goudsmit overleden. De thans overledene werd op 25 maart 1908 in de hoofdstad geboren. Hij stu deerde aan „het Amsterdams conserva torium". De heer Goudsmit trad op als solist onder de meest bekende dirigenten ln binnen- en buitenland. Hij was de leider van het niet meer bestaande .Am sterdams Trio". Begrafenis a.s. woensdag (13.00 uur) op Zorgvlied in Amsterdam. RADIO VERONICA (192 m> 18.00 Verzoekjes (Jukebox): 19.00 Gevar. programma. 19.30 Hitparade. 20.00 21.30 Veronicas rhythm and Blues HILVERSUM I (402,-m) AVRO: 7.00 Nieuws, ochtendgymn., 7.20 Gr, 800 Nieuws, 810 Gram., <8.23 De groenteman). 8.45 Morgenwijding. 9 00 Voor de zieken. (9.35 Waterstanden), 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Gram., (11,00 Nieuws), 12.00 Orkestmuziek. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.40 Instrumentaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal. 13.30 Hedendaagse en mod. muziek. 1400 Stereo: Klassieke muziek. 14.40 Schoolradio, 15-00 Voor de vrouw. 15.40 Amusementsmuziek. 16.00 Nieuws, 16.02 Gram.. 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 Praatje. 17.20 Lichte gram. muziek voor de tieners. HILVERSUM II (298 mtr) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7-15 Gram.. (7.30 Nieuws, wegeninformatie). 8.00 Nieuws. 8 10 Gram.. (830 nieuws), 8.40 Voor de huisvrouw, 9 40 Schoolradio, 10.00 Gevarieerd muziekprogr.. 10.50 Liehtebaken (herti.i. 11.00 v. d. vrouw. 11.30 Gram.. 11.50 Lezing. 12.03 Oud- nederl. volksliedjes. 12.20 Voor land en tuinbouw, 12.30 Nieuws, actualitei ten of gram. en praatje. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13 45 Licht muz. progr.. 14.45 Godsdienstig progr.. 15.00 Gevar. muziekprogr., 16.00 Voor de Expositie in A'damse ziekenhuizen AMSTERDAM (ANP) De Amster damse Specialisten Vereniging (de oud ste ln het land) organiseert ter gele genheid van haar 60-jarig bestaan in ja nuari in ziekenhuizen in de hoofdstad maandelijks roulerende exposities van hedendaagse beeldende kunst van voorlopig Amsterdamse kunstenaars. Op donderdagmiddag 13 januari de dag waarop de ASV in het Tropeninsti tuut haar feestvergadering houdt worden In twaalf ziekenhuizen de ten toonstellingen geopend. De geëxposeer de schilderijen, grafieken enz. kunnen worden aangekocht. Voor zover bekend Reünie van Vereniging voor letterkundigen AMSTERDAM. (A.N.P.). De Vereni ging voor Letterkundigen heeft in haar zaterdag in Amsterdam gehouden alge- mene vergadering besloten tot de oprich ting van een werkgroep radio-, to !- en televisieschrijvers. De werkgroep zal een onderdeel vormen van het International Screenwriters Guild te Hilversum, waar door de rechten van de leden ook inter national gewaarborgd zullen zijn. Charles Aznavourmedewerker aan* „Operatie Sneeuwklokje". J (Nederland I, SZ.S0 A Verwacht u binnen 7 jaar een daling van uw inkomen? Wilt u zorgen, dat uw (kleinkinde ren over 7 jaar wat armslag hebben voor studie of anderszins? Koop dan nu Rentespaarbrieven B.N.G. 1965. Op I januari 1973 zijn zij aflosbaar tegen 150%. Bij alle bankiers en commissio nairs in Nederland zijn verkrijgbaar de Rentespaarbrieven B.N.G. N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, L.V ijver berg 10, Den Haag. I Ze sloeg zich op de borst. „Weer zo gezond als een vis! En lk wéét, lk wéét dat het gebeurd la. Met MIJ!" Er heerste een doodse stilte. En Jenny voelde dat j ledereen nerveus zat te wachten op astmatische ge luiden uit miss Costs borstkas. Er kwam niets. „Miss Cost," zei Patrick tenslotte, „wat buitenge woon!" Er was een algemeen gemompel van vage gelukwensen. Majoor Barrimore die er uitzag alaof hij graag met iemand een knipoogje zou hebben ge- j wisseld, voegde eraan toe: „Lang moge het duren!" Ze raakten allemaal wat van hun stuk door de vurig heid waarmee ze uitriep „Amen! Zo zei het! Amen'" De dominee voelde zich niet helemaal op z(jn gemak, dat was aan z(jn gezicht te zien. Dokter Maine vroeg mias Cost of ze helemaal geen groene damea had gezien toen ze daar was. „N-n-ee!" zei ze en wierp hem een zeer onvriende lijke blik toe. „Het klinkt alaof u er niet erg zeker van bent. miss Cost." „Ik had mijn ogen dicht," zei ze haastig. „Juist," zei dokter Maine. De rusteloze Jongeman die op zijn nagels had zitten byten, zei luid: „Luister eens." en toen hij ieders aandacht had getrokken, maakte hy een en ander duidelijk. „Luister eens." herhaalde hij, „ik had er beter aan gedaan direct open kaart te spelen en meteen te zeggen dat ik een nou ja, belangstelling ln dit alles heb uit hoofde van myn beroep. Ik ben op vakantie: maar het werk van een nieuwtjesjager is nooit gedaan, zoals u weet. Het ïykt me dat hier wel een goed verhaal ln zit. Ik ben er zeker van dat mijn krant het onze lezers niet wil onthouden. Het is de London Sun en ik ben Kenneth Joyce. K.J. van door riQcliO marsh de rubriek .Wat Is Het Antwoord?" Nou, wat zou a U ervan zeggen? Enkel maar een berichtje. Niets sensationeels." „O, néé!" riep mrs. Barrimore. Ze voegde er snel aan toe: „Neemt u me niet kwaiyk, dat viel me uit de mond, omdat ik eenvoudig een hekel heb aan dat soort dingen." „Daar ben ik het volkomen mee eens," zei dokter Maine. Even ontmoetten hun ogen elkaar. „Ik zeg, als ik eerlijk mag zijn," zei de dominee. ,.nee. doe het niet. Het spijt me. ik houd ook niet van die dingen, mr. Joyce." „Ik ook niet." zei Jenny. „Werkelijk?" vroeg mr. Joyce. „Dat is Jammer. Ik was van plan u te vragen of u me die dia wilde lenen. Die zou het goed doen. Mijn krant betaalt „Nee." zei Jenny. „Gossie, wat beslist," z< ineenkromp. Hij keek niet?" vroeg hij. Majoor Barrimore zei: „Ik weet het niet. Ik zie er niets verkeerds in. Het is nu eenmaal gebeurd, zou Ik zeggen, en het is verdraaid Interessant. Waarom zouden de mensen daar niets van mogen horen?" „Och. dat vind ik ook." riep miss Cost. „Ik kan het niet helpen, maar ik ben het volkomen met de majoor eens. Als de kranten vol staan met allerlei verschrik- keiyke dingen, zouden de mensen het dan niet heer- iyk vinden zo'n prachtig verhaal als dat van Wally, dat echt gebeurd is. te kunnen lezen? Natuurlijk!" Patrick zei tegen mr. Joyce: „Nou, ln elk geval weten we nu wie u bent" en glimlachte tegen hem. „Hij had de foto van Jenny nodig", zei mrs. Bar rimore rustig. „Dus moest hij wel zeggen wie hij Ze keken haar verbaasd aan. „Maar, lieve mama!" riep Patrick. „Wat een scherpzinnige opmerking'" „Een uiterst overtuigende opmerking", zei dokter Maine. „Dat kan lk niet vinden", zei majoor Barrimore hardop en zo dat Jenny voelde dat er tussen die twee een geschilpunt bestond dat niets tc mnake had met het onderwerp waarover geredetwist werd. „Natuurlijk kon ik niet anders", gaf mr. Joyce toe met een breed gebaar en een air van oprechtheid. „U hebt volkomen gelijk. Ik wilde die dia. Niette min blijft het een kwestie van beroepsethiek, weet u. Mijn krant houdt niet van unfaire streken. Dat is helemaal niet de gedragslijn van The Sun. En om dat te bewijzen, leg ik me sportief neer bij de beslissing van de meerderheid". Hij liep met zijn glas naar miss Cost en ging naast haar zitten. Mrsë Barrimore stond op om weg te gaan. Dokter Maine nam haar lege glas en zette het op de bar. Er heerste een onbehaaglijke stilte die misschien veroorzaakt werd door het feit dat ze allen op kos ten van mr. Joyce hadden gedronken en door de argwaan dat zijn royaal gebaar niet geheel zonder bijbedoeling was geweest. Mrs. Barrimore zei: „Goedenavond, allemaal", en ging de deur uit. Patrick liep naar Jenny. „Ik ga morgenvroeg als het mooi weer is. vissen", zei hij. „Het is morgen zaterdag zou je zin hebben om mee te gaan? Het is een kleine, vuile boot en ik verwacht niet dat ik iets vang". „Hoe laat?" „Voor dag en dauw. Of iets later. Laten we zeg gen half vijf". „Lieve deugd! Nou ja. ik heb er wel zin ln, maar lk weet niet of lk op tijd wakker word". (Wordt vervolgd),

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2