MODESHOW BIJ 'N RUWE ZEE: ZAKLOPEN MET HINDERNISSEN „Rustig gokken op weldenkend deel van volk' DREEF MEUBELEN DREEF in de keuken opgelost PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1965 HAL-len of stilstaan (slot) (Van onze verslaggever aan boord van het ss Rotterdam Woensdag. Paniek, pure paniek op het dansend I vlaggeschip van de Holland-Amerika-Lijn. In het dagprogramma, dat hutsteward Toering vanmorgen I als een koele liefdesbrief onder de deur schoof, wordt Ferry Offermans' Modeshow op volle zee n°g gepresenteerd als een routineonderdeel van het drijvend festival; papier is immers oergeduldig en heeft daarbij het onschatbaar voordeel, dat het niet zeeziek kan worden. Maar de girls kunnen het wel. De girls hebben het dan ook niet meer. Vannacht i zijn de vijf droompaardjes uit de vaderlandse fashionstallen de man met de hamer tegen het voze 'ijf gelopen en van die ontmoeting hebben ze ieder twee wankele hertebenen en een rebellerend maag putje overgehouden. De gevolgen zijn desastreus: platinablonde Son ja, die gisteren nog beschikte over een staalharde blik met ingebouwde laser-straal doodt onmiddellijk, maar doet geen pijn hipt nu als een aangeschoten fazant over het promenadedek, koortsachtig zoekend naar één vierkante meter, die niet trilt, niet wiebelt, niet kantelt. Helaas, ook deze vluchtplaats wordt haar door de sarrende oceaan niet gegund. broederlijk ui zusterlijk verenigd op de brug van het a.s. RotterdamVan links naar rechtsAnnette, Fenny, Tanja, Son ja, kapitein Auke de Jong Ferry Offerman gelooft niet in modeontwerpende tieners te lai ,Jir zijn nn jonge vak, die alleen man japon ma gedurfd ze zijn", zo Ich Offerman (m idd laatste Amerikaa vorige trip naar i meest opvallende Defensie krijgt „vakmensen" DEN HAAG (ANP' De staut.sserre taris van Defensie heeft Koteren een eer sta contract getekend met een civiel in stituut betreffende de vakopleiding vai technische specialisten bij de kon land macht. Dit eerste contract ls gesloten de stichting V A M. (vakopleiding voor automobiel motor-, rijwiel- en aan wan te bedrijf) Binnenkort, zo zei staatssecretaris, hoopt men ook een tract met de stichting wegenbouw kunnen afsluiten 4 PANDEN vol met de nieuwste van 1ste klas fabrikaat, aparte vormgeving en houtsoorten Magnifieke bekledingen Elke prijsklasse Vakmanschap Voorlichting Westfriese aannemersdochter Wilma, door de gulle natuur uitgerust mei glan zende reeëogen en een glimlach, die bij de ontvan ende partij een baaierd van oncontroleerbare gedachten loswoelt, heeft "baar gezicht ingeruild voor een hikkend masker, waarachter de pillen schouder aan schouder vechten tegen op rukkende etensresten. Met de andere mannequins heeft ze het ontbijt walgend terzijde geschoven, maar het boeme rangseffect der genuttigde spijzen wordt er nauwelijks minder door. En wat is er gebeurd met stermanne quin TanjaZij kent de zeeziekte van een vorige Festivalreis met de Nieuw I Amsterdam en ze weet dus, dat hij altijd ex cathedra handelt. Daarom neemt ze niet eens meer de moeite om terug te sputteren en hijst ze gelijk de noodvlag, j Op het protnenadedek zijgt zij als anker neer in een dekstoel en ivacht onder vier plaids op Betere Tijden. Ook couturier Ferry Offerman deelt mondjesmaat in de algehele malaise. Met zijn glanzend gladde schedel lijkt hij op een oudere broer van Yul Brunner en om die overeenkomst verder af te ronden draagt hij ook nog een zonnebril, die hem het uitzicht aanzienlijk belemmert. Voor zijn zilte show op de Rotterdam heeft Offerman honderd creaties ge maakt, die een waarde vertegenwoor digen van één ton. ..Allemaal elegante, draagbare dingen", voegt hij er moeilijk slikkend aan toen. „want uiteindelijk moet de Nederlandse vrouw er in durven lopen. Zo af en toe gooi ik er natuurlijk wel eens een O- of een A-lijntje tussen door, maar dut doe ik dan voor mijr eigen plezier. Als je een jaar lang nik: anders hebt gemaakt dan elegante ja ponnen. kijgt je op een gegeven moment de kriebels en dan maak je een extra vagante avondjurk met pauwestaarten er struisvogelveren, die geen mens wil heb ben. Dat weet je ook van tevoren. Je weet onHer het tekenen al: die verkoop ik van zijn levensdagen niet. maar je gaat toch tot het bittere einde, omdat het het ijdelheid streelt. credo werkt hij ook. „Ik vind het zalig", zegt hij, „om te verkeren tussen mensen, die het geld met scheppen tegelijk uit geven, want dat geeft sfeer. Mode is luxe en de couturier heeft zich daar maar bij aan te passen. Die fabel van de tochtige zolderkamer, waar de meester zijn schep pingen voltooit, gaat misschien op voor een gebaarde schilder, of een aankomend schrijver. Laat ze hun gang gaan. zou ik zeggen, maar voor mezelf prefereer ik toch de glamour en het klatergoud. Ik reis bijvoorbeeld veel en dan zoek ik altijd de betere hotels, uit. Daar ontmoet je immers vrouwen, die een creatie dra gen en dat werkt weer inspirerend je eigen fantasie. Ik kan me nu dé Itixe van een viersUrrrenhotel royaal permitteren, maar zelfs in het begin toen alles nog op een schoen en een slof ging zocht ik altijd de plaatsen op. waar vrouwen schitterden. Ik ging bijvoorbeeld naar Cannes en daar huurde ik achter het sta tion een kamertje voor honderd oude franken per dag. Maar elke avond zat ik in het Carlton of kon je me vinden in het Casino, want je creëert nu eenmaal gemakkelijker, als de omgeving kent, waarin je japonnen gedragen worden. Ik ga ook elk jaar naar Parijs, wa die stad is een „must" voor elke ontwt per. Je kunt nou wel roepen: .Rarijs op züu retour en dat zal dan ook wel zijn, maar de Franse couturiers mak nog steeds de modewet uit. Een Jacqu Fath hebben ze niet meer en voor e Ik ben ook gek op mooie auto's en als ik er één zie, op straat of in een show room. dan kan ik er met mijn handen niet afblijven. Maar het moeten wel mooie karren zijn met veel chroom en doppen. Het moet een beetje glamour zijn. want van een Volkswagentje word ik niet warm of koud". Hij zendt me een vage glimlach en samen verlangen wij op dat moment intens naar de solide on dergrond van een Volkswagen. Wat denkt hij er zelf van: gaat het modefeest van middag door? Hij slikt moeilijk en zegt: „Dat hangt van de mannequins af. Ik kan rustig achter de schermen blijven, maar de meisjes moeten het doen, die moeten Als zeilboten Nou ja, lopen is natuurlijk te veel gezegd. Als de girls tegen tien uur van hun bed naar de Ritz Carlton in de eerste klas oprukken, doen ze dat la verend als zeilboten, die tegen de trind optornen. De japonnen hangen dan tl wiegend in het \rek: een inspirerend ge zicht en de girls zouden er op dat moment dan ook een lief ding voor over hebben, als ze er naast mochten gaan hangen. Mevr. Hans Elias-Smit. de almachtige en alomtegenwoordige leidster, beslist echter anders. The shouw must go on en om dat te bereiken, blijft ze met koele, vast beraden blik het slagveld overzien. Ze heeft een aantrekkelijke sortering pa pieren zakken op de kop getikt, die ze als feestballonnen distribueert. „Geneer je niet meisjes", roept ze opgewekt, „be schouw het maar als een offertje voor het goede doel". De girls knikken. De girls klemmen de parelende tanden op elkaar en werpen zich met de moed der wanhoop in het strijdperk. Struikelend leggen ze de eerste passen op de iisgladde, koperen dansvloer en als ze bij de stoelenrij aan de over kant de gekende pirouette willen draaien, bemerken ze tot hun afgrijzen, dat niet zijzelf, maar de zee hun benen regisseert. De verplichte figuren kunnen ze vanaf dat moment wel vergeten. Ze mogen al blij zijn, als hun dubbele axels en riet bergers niet resulteren in een stervend Sonja is de eerste, die zich uit de kleedkamer losmaakt en als ze on weg naar het front langs een spiegel wankelt, roept ze verbijsterd: „Jongens, myn ge zicht ls even groen als mijn jurk". Ter aanmoediging reikt Hans Elias haar hierop een panieren zak aan en zegt: „Je kunt immers nooit weten". Sonja knikt. Ze wist allang, dat haar .nternationale tact onder deze barre omstandigheden geen schijn van kans maakt. Op die heerlijke vaste wal deint ze steevast met wiegende heupen langs de theecomplets en bij haar eerste draai laat ze dan haar blik moordend lang rusten op een niets vermoedende man, die gelijk omkijkt om dat hij zich niet kan voorstellen, dat zo'n portie zwoele verstandhouding voor hem bestemd kan zijn. Als ze de tweede keer langskomt, boort ze haar blik nog langer in het verbijs terd gezicht, waarop de eerste zweetdrup pels al ?ichtbaar worden. De man gaat onrustig verzitten, peilt heimlijk bij zijn vrouw, of ze al wat gemerkt heeft en strijkt dan zijn haar glad. Als hij bij de finale wacht op het laatste, opwinden de teken, glijdt Sonja langs zonder hem een knipoog waardig te keuren. De akt is daarmee voltooid. Vanmiddag probeert ze het nog wel, want in navolging van het ontbijt en de lunch kruipt ook het bloed bij haar, waar het niet gaan kan. Als ze echter In de Ritz-Carlton, één van de -volwassen feestzalen aan boord van het H.A.L.-vlaggeschip, geven de vijf droompaardjes uit de fashionstal een demonstratie zaklopendie er zijn mag. bemerkt, dat haar blik zich feilloos ln één van de pilaren boort, geeft ze verder de moed op en holt ze ademloos door de zaal alsof de duivel haar op de fraaie hielen zit. Ook voor de andere mannequins is het een kwestie van razendsnel door lopen, want langer dan twee minuten blijft hun maag niet solidair. Krijtwit stormen ze telkens de dansvloer op. waar ze moeilijk glimlachen, zich als drenke lingen aan stoelen vastklemmen, stuur loos rondtollen en dan weer met grote sprongen verdwijnen, alsof ze bezig zijn het record verspringen scherper te stellen. Achter de schermen wacht een stralen de Hans Elias hen op. Ze deelt schouder klopjes en papieren zakken uit en her haalt telkens: „Ik vind het een kranige prestatie van de meisjes. Voor mij zijn het heldinnen". De heldinnen zelf reage ren nauwelijks. Voor de girls is het al lang geen modeshow meer. maar een verplicht nummer zaklopen met hinder nissen. Het slotapplaus ondergaan ze als een straf. En je ziet ze denken: wat heb je nou aan je beste beentje, als je niet eens bij machte bent om het vóór te zetten. dictator als Dior vervanger gekomi zijn anderen geko te stellen. Een mi mij ontzettend in: maakt hele mooii ik t t het. elke keer weer goede collectie samen n als Cardin werkt op oirerend en ook Patou draagbare dingen. Toch moet een modeontwerper érn ding goed in de gutvn houden. Er zij» momenteel jonge mensen in ons vak. die zich verliezen in dagdromen en alsmaar met hun hoofd in de wolken zweven. Ze maken een japon om op te vallen, om aan te tonen .hoe gedurfd ze z-Un- geven een showt je. dat hemelhoog wordt geprezen door de oude dames van de modepers en als je niet heter wist. zou |e prompt gaan denken, dat er een nieu we Dior of een Jacques Fath aan het firmament verschenen Is. Nou vergeet het maar. blijft een vak, waarbij je nu stevig op de grond moet f in het voorjaar ook met komen, die in Nederland ,teikfkan collectie vind ik de gefortu- zich als een vraag- iogelijke creatie wil vw DE LUXE 1200 December '57 gr. achterruit, blauw, roldak Ridderspoorlaan 6. Oegstgeest tel. 01710 - 52055 Gaarne na 18 uur. neerde vro teken H r opvouwen" Laat mij maar rustig gokken op het weldenkend deel van ons volk, want daar zit het ,;eld. Niet bij de teener, die het knal vindt om in een veredelde vodde- baal naar een feestje te gaan. Nou moet je me niet meteen verkeerd gaan be grijpen en denken, dat ik wat tegen de teeners heb, want in mijn eigen zaak heb ik zelfs een aparte afdeling voor deze groep. De teener is wel degelijk belang rijk voor je omzet, want zij io hel. die zegt, wat d'r moeder moet dragen. Vroe ger was dat precies omgekeerd. Toen kreeg ik moeders, die tegen hun dochters zeiden: „Die blauwe jurk met dat balle tje staat je en die kopen we dus". Nu zegt de dochter: „Ma. dat is niks voor Je. Die kleur flatteert je niet". Ferry Offerman noemt zijn vak een elegante leugen en vanuit dat onthutsend Je moet nooit vergeten, dat een coutu rier zich elk jaar twee keer moet ver nieuwen. Noem mij eens één vak op. waar dat ook gebeurt? Waar je ge dwongen wordt om je vondsten na zes maanden weg te gooien" Elk jaar zeg ik tegen mezelf: ..Dit is de laatste keer. dat ik in die krankzinnige molen meedraaf'. maar als het dan weer loopt, als je een paar leuke ontwerpen op papier hebt en de mannequins zijn enthousiast, dan ver zoen je je weer mei je lot. Het is trou wens een vak. dat je jong houdt, dat jé niet toestaat om aan de sloffen van je ouwe dag te denken. Ik zit er nu 19 jaar in en met Max Heimans was ik de eerste in Nederland, die met haute couture aan de markt kwam. Ik heb in die beginjaren onge looflijk moeten boksen, maar het is ge lukt. Ik heb nu een zaak in Amsterdam, waar elk jaar voor zo'n acht ton in om gaat en daarnaast maak ik ook nog eens een keer een complete serie van 150 mo dellen voor een confectiefabriek. Ik heb een huis in Vinkeveen met 2500 vier kante meter grond er omheen en daar houd ik mijn kraanvogels, flamingo's, pauwen, fazanten, duiven en honden. Reken er op, dat ie daar kunt rieleksen. Stewart brengt verslag uit over O reis naar Moskou LONDEN (UPI) In zijn verslag aan het Britse parlement over zijn re cent bezoek aan Moskou, heeft de Brit se minister van Buitenlandse Zaken Michael Stewart verklaard dat de Rus sen er mee hebben ingestemd te ijve ren voor een verdrag tegen de versprei ding van kernwapens, maar dat zij niet wilden helpen schikkingen te treffen voor een Vietnamese vredesconferentie. Volgens Stewart hielden de Russen er aan vast dat een eventueel verdrag ver bonden zou moeten zijn aan de kern schikkingen binnen de NAVO. De En gelsman had uitgelegd dat welke schik kingen in de NAVO dan ook in over eenstemming zouden zijn met niet-ver- spreiding en daar in feite toe zouden bijdragen. Probleem? Moderne keuken. Niet te groot. Wdir de koelkast? Waar de wasmachine? Wddr het fornuis? 'n Probleem. IdeeGaskookplaat gewoon op koelkast plaatsen, praktisch, handig, voordelig en. ruimtewinst, 'n Idee Oplossing: Alleen Seppelfricke heeft een 4-vlams gas kookplaat voor de moderne smalle koelkast. Speciaal daarvoor ontworpen. Met warmte- spiegel voor isolatie. Centrale aansteekin- richting. Voor alle soorten gas. Wat een oplossingDe Seppelfricke Kombifoor met de kombifoor Kies voor de moderne keuken uit de grote serie SEPPELFRICKE toestellen gasfornuizen gascomforen gaskookplaten gasstopcontacten ga kijken bij uw vakhandelaar of gasbedrijf. WIEWEI GASTECHNtEK N.V., BAARN, POSTBUS 78

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6