Morgen opheffing banvloeken Rome en Constantinopel op uit Moord jongen Harderwijk in Zweden MGR. WILLEBRANDS NIEUWE KARDINAAL Schema 13 aangenomen Kabinetscrisis zou erg ongelegen komen ÏJEUWSTE WATERWEG Krater van SLEEN spuit weer Positie van mr. van Riel in gevaar Aanklacht arbiter GEEN ENKEL SPOOR DADERS GEVONDEN Overvaller schoot agent in de buik Vrijgelaten VS-militairen in Bangkok PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 6 DECEMBER 1965 STOCKHOLM (TT) In de nacht van zaterdag op zondag U een 20-jarige Nederlander vennoord aangetroffen In een leegstaand hul* In het centrum van Stockholm. I)e jongeman, de 20- Jarlgc H. Drost uit Harderwijk, was aan handen en voeten gebonden en had een lus om zijn nek. Zondagavond heeft de politie twee Nederlandera gearresteerd die er van worden verdacht deze moord te hebben gepleegd, maar dit zelf ont kennen. Het lijk ia gevonden in een huis in de binnenstad dat voor afbraak bestemd is. De politie zei dat het slachtoffer een aantal steekwonden in de rug had, waar schijnlijk toegebracht met een stiletto. Het verhoor van de personen die het huis plachten te gebruiken waar het lijk was gevonden heeft weinig aankno pingspunten opgeleverd, zei een woord voerder van de politie. De vermoorde jongeman behoorde niet tot die kringen, voegde de woordvoerder eraan toe. Bij een razzia verleden week ontdek te de politie dat in het huis 110 perso nen woonden. De meesten waren vreem delingen die geen woning konden krij gen. Het huls stond bekend als een tref punt van aan verdovende middelen ver slaafden en van elementen van de on derwereld van Stockholm. Hoofdinspecteur Larsson van de re cherche zei dat. de moord zonder prece dent was In de Zweedse criminele an nalen. HIJ voegde eraan toe dat de mo gelijkheid van een moord om politieke redenen of de mogelijkheid van een sek suele moord niet kon worden ultgeslo- Afperser tot vakbondleider herkozen 8ECAUCUS (UPI) Anthony Pro- vcnzano, Tony Pro, een veroordeelde afperser, Is herkozen tot president van de op twee na grootste afdeling van de international teamsters union (bond van vrachtautochauffeurs). Provenzano Is naar verluidt de hoogst betaalde vakbondsleider ln de VS. Zijn jaarsalaris wordt geschat op 145.000 dollar. In 1963 is Provenzano door een fede rale rechtbank veroordeeld wegens af persing. Hy zou een expeditiebedrijf 17.000 dollar hebben afgeperst ln ruil voor arbeldsrust. Tegen het vonnis is hy In beroep gegaan en op borgtocht vrygelaten. Paus Paulus tot waarnemers „beter verstaan" ROME KNP) - By de sluitingsplech tigheid van het tweede Vaticaane conellie zullen morgen de wederzijdse banvloeken tussen Rome en Constantinopel worden ingetrokken. Dit is namens patriarch Athenagoras bekend gemaakt en in Rome bevestigd. De plechtigheid wordt bü'ge- woond door de Paus. die de slotzitting voorzit, een speciale delegatie uit Con stantinopel. het gehele wereldepiscopaat cn de waarnemers van vele kerkgenoot schappen. Of de patriarch van Constantl- no|>cI zelf aanwezig zal i(|n, Is nog niet bekend. Tijdens een speciale godsdienstoefening wordt ln Constantinopel op hetzelfde tyd- stip het besluit afgekondigd. De banvloek van 1054 heeft een scheiding van negen eeuwen tussen Rome en Constantinopel ten gevolge gehad. Op 6 november be sloot de synode van het patriarchaat de banvloek op te heffen. Op 21 en 22 no vember besprak een Romeinse commissie, onder leiding van mgr. Willebrands en pater Duprey, hoe de opheffing zou wor den bewerkstelligd. De uiteindelijke be slissing is genomen door de Paus en de patriarch zelf. Tydens de openbare zitting van morgen zullen de decreten over het leven en ambt van de priester, over de missionaire taak van de Kerk en de verklaring over de godsdienstvrijheid worden afgekondigd. Zaterdag hebben de vaders nog gestemd over de laatste wyzigingen op schema 13. De waarnemers bij het concilie hebben de concilievaders in een schrijven be dankt dat zy het concilie hebben mogen volgen. Zij zeggen steeds met harteiykheid te zijn ontvangen, terwijl de dialoog die daaruit ontstond geen leeg begrip is ge bleken. De bisschoppen stonden steeds open voor bydragen van de waarnemers waardoor zy een beter begrip voor deze andere Kerken hebben gekregen. Woorddienst Zaterdagmiddag is in de basiliek van St.-Paulus buiten de muren een unieke oecumenische woorddienst gehouden door Paus, bisschoppen, waarnemers en gasten van het secretariaat voor de eenheid. Er werd gebeden en gezongen, terwijl de H. schrift in vele talen werd voorgelezen. De Paus begroette de waarnemers met „broe ders, broeders, broeders, vrienden in Christus". Hij verklaarde dat de invloed van de waarnemers bij het concilie merk baar was geweest en dat hy hun yver en geduld had bewonderd. Er zal geen einde komen aan de contacten. „De vriendschap biyft bestaan evenals het inzicht dat de Reis van Paus naar Polen en West-Duitsland (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Vaag en onduidelijk en hele maal niet officieel ls vorige week bekend geworden, dat er ln het Vatlcaan enkele opzienbarende zaken ln voorbereiding zyn. Op de eerste plaats zou de Paus binnenkort een consistorie aankondigen om nieuwe kardinalen te benoemen, om trent wier aantal de geruchten nogal uiteen lopen. De namen, die als absoluut zeker worden genoemd, zyn de nieuwe aartsbisschop van Turyn. de secretaris generaal van het concilie, mgr. Felicl. en de secretaris van het secretariaat voor de eenheid, mgr. Willebrands in welk geval Nederland, evenals België (Suenens en Cardijn) twee kardinalen zou kry- gen. Voorts en dat Is van zeer groot be lang. zouden beide topfiguren van het staatssecretariaat, de mgr. Samorê en Dell* Aqua, eveneens het purper krijgen en dnt zou automatisch aan de Paus de mogelijkheid bieden om een diepgaande „aflossing van de wacht" door te voeren In dit orgaan, dat tenslotte zjjn eigen bureau Is. En een zeer belangrijke zaak. betreft de voorgenomen reizen van de Paus ln het komende voorjaar Nu het Duitse epis copaat bevestigend heeft geantwoord op de uitnodiging van de Poolse bisschoppen om ln mei gezamenlijk te komen deel nemen aan de plechtige viering van „duizend Jaren christendom in Polen" waarmee een belangrijke stap verder is gezet op de weg van verzoening tus sen Duitsland en Polen nu Hikt het praktisch wel zeker dat ook de Paus by die gelegenheid aanwezig zal zyn, zonder Hoofdkwartier van VS-nazi's gesloten WASHINGTON (AFI') Belasting ambtenaren hebben vrydng een in val gedaan In liet hoofdkwartier \an de Amerikaanse naziparty, gevestigd In Arlington In de Amerikaanse staal Vir ginia. Alle archieven werden in beslag ge nomen en de twee partyleden die er permanent wonen, zijn eruit gezet. De belastingdienst liet weten dat de party nog 5.000 dollar aan Inkomstenbelasting schuldig Is sinds 1962. Lincoln Rockwell, de leider van de partij, verklaarde dat hy en zyn volgelingen de schuld niet kunnen betalen. Het hoofdkwartier een oud huls werd gesloten en op de deur werd een briefje geplakt met de woorden: „in be slag genomen door de Amerikaanse re gering." grote problemen om alle christenen weer te integreren in de eenheid van de zicht bare Kerk diepgaand bestudeerd moeten worden". Er is begrip gegroeid voor het probleem van de eenheid, en er is hoop dat dit probleem kan worden opgei ast. „Wij hebben bepaalde fouten en bepaalde onjuiste denkmethoden Ingezien, en wij hebben bemerkt dat de onjuiste denktrant uit onchristelijke wortel stamt. WIJ hebben ons voorgenomen ze te veranderen in ge voelens die de school van Christus waar dig zijn". De Paus sprak van een betere waardering van het godsdienstig-ehriste- lijk erfgoed dat de christelijke Kerken be waren en ontwikkelen. De katholieke Kerk heeft getuigenis afgelegd van haar goede wil om de Kerken te verstaan en zichzelf verstaanbaar te maken. Ze heeft geen ver oordelingen uitgesproken, maar uitnodi gingen, aldus de Paus. Paus Paulus heeft verder besloten alle concilievaders een gouden ring te schen ken als herinnering aan het concilie en teken van verbondenheid. Bovendien krijgt elke concilievader een perkamenten oorkonde over zijn deelname aan het con cilie. ROME (K.N.P.Het concilie heeft vanmorgen in de laatste algemene ver gadering het schema over de Kerk in de moderne wereld met 2111 stemmen voor en 251 tegen aangenomen. Er waren elf ongeldige stembriefjes. Het sohema kan nu op de openbare zitting van morgen 7 december worden afge kondigd, geiyktijdig met de ontwerp- dekreten over missie en priesters en de verklaring over de godsdienstvrijheid. Met een apostolische constitutie, die begint met de woorden „Mirificus Even- tus" heeft Paus Paulus vandaag de normen gepubliceerd voor het jubeljaar dat door hem kortgeleden werd aan gekondigd in aansluiting op het concilie. De constitutie bepaalt, dat het jubeljaar 1 januari 1966 begint en duurt tot Pink steren, 29 mei. Vliegtuigbotsing slechts 3 doden NEW-YORK (AFP) Ten noorden van New-York zijn zaterdagavond een vliegtuig van de Trans World Airlines en een toestel van de Eastern Airlines beide Amerikaanse maatschappijen - in de lucht met elkaar ln botsing ge komen. Van de in totaal 112 inzittenden kwamen slechts drie personen om het leven, terwijl er 52 verwondingen op liepen. Het toestel van de Eastern Airlines, een Constellation, moest een noodlan ding maken, waarbij de machine in drie stukken brak en in brand vloog. Voordat de tanks ontploften waren vrij wel alle 55 inzittenden erin geslaagd, uit de wrakstukken te komen. Onder de drie omgekomenen bevond zich de ge zagvoerder, Charles White. Het vliegtuig van de Trans World Airlines een Böeing-707 met straal aandrijving kon zonder ongelukken op het vliegveld Kennedy aan de grond worden gezet. verder een eventuele officiële uitnodiging van de Poolse regering af te wachten, waaromtrent achter de schermen ln de afgelopen weken veel te doen is geweest en niet steeds in gunstige zin. Deze reis van de Paus zal evenwel niet tot Polen worden beperkt, maar volgens betrouw bare geruchten worden uitgestrekt tot Duitsland (waardoor de reis zeer uitge sproken het karakter van verzoening zou krijgen) en tot Frankrijk (Gourdes) Spanje (Compostella) en Portugal (Fati- ma> Dit laatste om de katholieke en christeiyke wereld met nadruk te her inneren aan de plechtige proclamatie door Paus Plus XII, van Maria tot „koningin van de vrede". Dit alles zou volledig overeenstemmen met de alom bekende bezorgdheid van Paus Paulus over de Internationale situatie en de mogelijke ontwikkelingen. En hier moet worden toegevoegd, dat de geruchten zeg gen. dat de Paus ln een redevoering, of in een officieel document, bijv. een ency cliek. nadrukkelijk erop zal wijzen, dat zijn voorgenomen reus totaal geen poli tiek karakter draagt en dat ontmoetin gen met regeringsexponenten uitsluitend als hoffelijkheid van hun kant zullen moeten worden beschouwd. De Paus zal ook nu weer op de allereerste plaats wil len worden gezien als pelgrim van de vrede en van verzoening, als opvolger van Petrus en als de nieuwe Paulus van de twintigste eeuw. Wij moeten bij dit. alles met dezelfde reserve pn voorzichtigheid nog vermel den. dat de Paus vast van plan schijnt te zyn om in dateelfde jaar 1966 een reis te ondernemen naar Zuid-Amerika Afrika Wat. hierv; niet Maar we weten met absolute zeker- had held. dat deze wereldreis ten volle in voorbereiding ls. Krachtige Britse reactie tegen LONDEN (UPI) Er zijn bepaald aanwijzingen dat Engeland een krachtij standpunt zal Innemen tegenover d Afrikaanse dreigementen om de dlpln matleke betrekkingen te verbreken In dien de Rhodesische regering op 15 de cember niet zal zijn afgezet. De mini» ter voor Gemenebestzaken, Arthur Bot tomley, zei gisteren bij zijn terugkee uit Afrika dat Engeland niet zal wijke voor dreigementen. De minister zou vandaag verslag uit brengen aan premier Harold Wilson over zijn mislukte pogingen de leiders van de Afrikaanse landen van het gemene best af te brengen van hun voornemen een gewapende kruistocht te onderne men tegen Rhodesië. Bottomley zei, het ultimatum v 35 Afrikaanse landen waarin wordt ge dreigd de betrekkingen met Engelam te verbreRen als de opstand in Rhode sië op 15 december niet is bedwonget als „zeer ernstig" te beschouwen. „We moeten ons realiseren dat het di landen van de organisatie voor Afri kaanse eenheid ernst is het zo verstandig zijn dat niet te doen", aldus Bottomley. Hij zei ook redenen te heb ben om aan te nemen, dat er springla dingen in de karubadam waren aange legd. DRS. SCHMELZER IN KVP-ORGAAN Beleid van kabinet stemt overeen mei program van KYP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. W. K. N. Schmel- zer, fractievoorzitter van de KVP ln de Tweede Kamer ls In de huidige situatie huiverig voor een kabinetscrisis. Zij zou volgens hem tot hoogst onaangena me consequenties kunnen lijden, omdat zoveel belangrijke problemen om een oplossing vragen. Loonpolitiek, woning- SLEEN (ANP) Nadat de gaskra- ter bij het dorp Haantje ln de gemeen te Sieen zaterdag tot rust was geko men, ls hij gisteren opnieuw gaan spui ten. Voor tienduizenden In liet noorden was dit het sein om in de auto naar de krater te rijden. Veel was er echter niet te zien, want tot ver ln de omtrek had de politie liet gevaarlijke gebied afge zet ofwel borden met „verboden toe- is weten wij Rang" geplaatst. Als gevolg van mist n verrekijkers weinig ple- Oerwoudgevecht in Zuid-Vietnam SAIGON (UPI) Ameri terts ten hebben gisteren ii gevecht In de oerwouden I ten van Saigon dat zes meer dan tweehonderd gedood. Het man tegen man-gevecht nabij een grote rubberplantage van Michelin betrof troepen van de Amerikaanse eer ste infanteriedivisie en een veel grotere Vletkongeenheid, mogelijk een regiment. De Amerikaanse verliezen waren „matig". Bij het gevecht werd ge bruik gemaakt van messen en bajonet ten. De communisten worden op 't ogen blik achtervolgd door de Amerikaanse troepen. AMSTERDAM (ANP) H.M. de ko ningin heeft op voorstel van de jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderskunst besloten aan de volgen de Nederlandse Jonge kunstenaars een beurs van 2500 gulden toe te kennen: Peter Jansen, Ant. Chr. Klop (belden Den Haag), Jaap v. d. Pol (Edam) en J. W. Westein (Eindhoven). Terwijl de krater de modder enkele meters hoog opspuit, werkt men met macht om ongeveer 500 meter derop een nieuwe toren te plaatsen. Aan de nieuwe toegangsweg erheen, door de landerijen, is men dag nacht bezig. Men verwacht, dat mor gen of woensdag kan worden begonnen met de nieuwe boring. Om te onderzoeken hoe groot de scha- infaii- de aan de ondergelopen landerijen is. bloedig heeft men monsters van het omhoogge- spoten slik genomen. De uitslag hiervan is nog niet bekend, maar zou zich hier in zout bevinden, dan is de schade groot. Voor de afwatering van het vrij komende water onderhoudt men con tact met het waterschap. Wellicht zal afdamming van enkele waterlopen nood zakelijk blijken. Ook de commissaris der koningin in Drente, mr. K. H. Gaarlandt. heeft zich van de schade op de hoogte gesteld. Mr Briët, chef van de NAM-persdienst, verzekerde ons, dat wanneer pogingen van de NAM om de krater te dichten, misluk ken, de bekende Amerikaanse blow-out- bedwinger Red Adair een poging zal wagen. Het gelukkige vliegtuig, dat met afgebroken vleugeltip veilig kon Coöperat. Veluwse Eierveiling Ede Aanvoer 253.4-10 stuks, handel redelijk. Prijzen p 100 eieren van R)tm51 gr 1820— 2045. 54tm58 gr 2050—2099. 60tm63 gr 2098— 21.50; 64 tm 21.40—21.70. Vette kalverenmarkt Barneveld Aanvoer 461 stuks handel flauw. Pry «en e kwal 4 10 1.25; 2e kwal. 3.85—t.053e (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nadat de positie van de fractievoorzitter van de PvdA In de Tweede Kamer, drs. G. M. Nederhorst zeer precair is geweest, heerst thans in Haagse kringen ongerustheid over de positie van de liberale fractieleider in de eerste kamer, mr. H. van Riel. Men houdt er daar rekening mee. dat de heer Van Riel over enkele maan den, wanneer de helft van de Eerste Kamer zal worden vernieuwd, niet in de senaat zal terugkeren. De WD heeft drie redenen voor ontevredenheid over het beleid, dat mr. Van Riel in de af gelopen maanden heeft ontplooid. Dat heeft betrekking op de rol, die de frac tieleider heeft gespeeld als adviseur van het hoofdbestuur van de VVD, op de tweede plaats heeft de heer Van Riel onrust teweeg gebracht in liberale kring door zyn aanval op de onafhan kelijkheid van de hoogleraren en op de derde plaats is er een ernstig conflict gerezen tussen de heer Van Riel en de hoofdredactie van de Nieuwe Rotter damse Courant. Volgens het socialistische dagblad Het Vrije Volk, dat deze feiten zaterdag meldde, zou het onbehagen in de VVD een zodanige vorm hebben aangeno men, dat men overweegt de heer Van Riel te laten vallen. Het conflict met de NRC heeft betrekking op een brief, die de heer Van Riel zou hebben gezonden aan zijn mede-senator, Sidney van den Bergh, die het penningmeesterschap van het hoofdbestuur van de WD com bineert met een commissariaat bij de NRC. De heer Van Riel zou hebben ge probeerd de hoofdredactie van de NRC onder druk te zetten in verband met een uitlating, die hem onwelgevallig was geweest. De hoofdredactie van de NRC heeft evenwel geweigerd om op deze veronderstelling van Het Vrije Volk, enig commentaar te geven. bouw, wegenbouw, de Limburgse pro blemen, het radio- en tv-bestel, de Eu ropese moeilijkheden zijn evenveel voor beelden, die onder een crisis gebukt zouden gaan. In een interview met „KVP-'65", het nieuwe maandblad van de katholieke volkspartij, wijst drs. Schmelzer er nog eens op, dat er weliswaar grote politie ke spanningen in de Nederlandse poli tiek opgetreden zijn, maar dat een ka binetscrisis zeer ernstige gevolgen zou hebben. Hij onderschrijft hiermee als fractievoorzitter het standpunt van mr. Aalberse, partijvoorzitter van de KVP. Ook al is volgens hem de sfeer wat moeilijker geworden, mede door de „toch wel immense uitgavenstijglng-in- „Ook ai heeft het kabinet rond 70 miljoen gulden kunnen bezuinigen, ik meen, dat deze zeer forse stijging van de uitgaven nog steeds risico's oplevert. Ik hoop wel, dat het mogelijk zal zijn voor het geheel der vraagstukken ver antwoorde oplossingen te vinden". De schaduw, waarover de fractie voorzitter van de KVP tijdens de be handeling van de goedkeuringswet ten opzichte va!ri de PvdA gesproken heeft, moet volens hem niet alleen in de ge ruchtmakende brief van drs. Neder horst (PvdA) gezocht worden. „Wat dit betreft plaats ik de uitlatingen uit so cialistische kring over de basis van de ze partijvorming en over de KVP-mi- nisters Luns en De Jong (Defensie) in één samenhang met de door mij ge wraakte brief", aldus drs. Schmelzer. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat zijn fractie achter de grote lijnen van het kabinetsbeleid staat juist in verband met de vele programmapunten in het regeringsprogramma, die in het KVP-verkiezingsprogram terug te vin den zijn. In storm en regen verliep dit weekeinde het heerlijk avondje", iat weer gekomen was. In het havengebied van Amsterdam-West worstelt een fietser met wind en wegdek. (Vervolg i j de i >rpagina) „Elgentydse dans" is een dansgroep, die morgenavond ln Theater Carré. Amster dam een balletvoorstelling zal geven, bestaande uit dansen van choreograaf Koert Stuyf. Soliste is de Amerikaanse danseres Éllen Edlnolf. die helemaal niet begaan waren, onder broken. maar Alkmaar kreeg geheel on verdiend een penalty toegewezen. Het optreden van deze scheidsrechter was ronduit schandalig', aldus mr. Kokosky. Scheidsrechter Bentvelzen (33) bleek vanmorgen sterk geschokt door de klacht. De Haagse arbiter zou alle pogingen ln het werk stellen om de aantijgingen van mr Kokosky te ontzenuwen. Om in zijn eigen woorden te spreken: „Al zou ik mij tot over mijn oren in de schuld moe ten steken, maar ik zal ervoor zorgen, dat mijn goede naam in de scheidsrech- terswereld van een dergelijke blaam ge zuiverd zal worden. Trouwens, deze affaire raakt niet alleen mijn eigen per soon. De naam van het gehele Neder landse scheidsrechterskorps is hiermee in het geding. Of ik een offday had? Vol gens mij niet, en volgens myn grensrech ters ook niet. Maar afgezien daarvan, wat voor reden kan de heer Kokosky gehad hebben om een dergelijke streek uit te halen. Ik snap er totaal niets van. Is het wellicht, dat Blauw Wit. op de ranglijst een precaire positie inneemt? Ik weet het niet. Het is absurd, om mij ervan te beschuldigen, dat ik door Alk maar omgekocht zou zyn. Waarom zou ik anders tegen het einde van de wed strijd een door Alkmaar gescoord doel punt. dat zijn inleiding vond in het toe kennen van een strafschop, op advies van een van. mijn grensrechters wegens bui tenspel hebben afgekeurd? En wat die strafschop zelf betreft, de directeur van het Amsterdamse stadion, de heer D. Bessem, was het na afloop volkomen met mij eens, dat het er een uit het boekje was. En de bewering van de heer Kokos ky dat ik ongemotiveerd en voor iedereen op een zeer onverwacht moment vijf minuten te vroeg zou hebben afgefloten, is eveneens onjuist. De klok van het stadion wees zelfs drie minuten over tijd aan. maar dat kan wel kloppen, want er is in de tweede helft enig oponthoud ontstaan, toen een der spelers geblesseerd op de grond lag. Neen. ik begrijp er Voor dc heer Bentvclzen mag het een gelukkige omstandigheid gehoemd wor den, dat hy in zRn verbittering niet alleen staat. Zondagavond verklaarde de heer Lo Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B.: „Dit Is absurd. Alle scheids rechters worden door ons, zonder uit zondering. als integere mensen beschouwd. Hieraan kunnen wij geen geloof hech ten. Dit ls nodeloos onrust verwekken en het voorbeeld dat mr. Kokosky thans meent te moeten geven, verdient stellig geen navolging". En de heer Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal, van de K.N.V.B. zei. ,Je moet wel erg vast ln Je schoenen staan als je zo'n onderzoek gelast. Er zijn reputaties mee gemoeid". Roof en moord in Brussel (Van onze correspondent) BRNSSEL De Belgische justitië le autoriteiten waren er gisteravond nog niet in geslaagd, de twee bandieten te arresteren die zaterdagochtend een brutale overval pleegden iu een waren huis in het centrum van Brussel, en die om hun aftocht te dekken, een poli- volverschot doodden. Hun buit, naar schatting zowat 400.0(10 gulden, moesten zy op de straat achterlaten. De overvallers, vermoedelijk Noord- afrikanen. overvielen onverhoeds de kassier, die nog vóór de opening van het warenhuis het geld uit de centrale klui zen had gehaald om het. verdeeld in talrijke kleine vakjes, te brengen by de kassa's van de diverse afdelingen. Hoe zij in het warenhuis zyn binnengedron gen is nog niet uitgemaakt. Het is niet uitgesloten, dat zy zich de avond voor dien hebben laten opsluiten. Met een zware staaf werd de kassier bewuste loos geslagen en zijn polsen werden ge boeid met een stuk IJzerdraad. Zij de den 't geld in twee handtassen en haast ten zich naar de uitgang. De kassier kwam spoedig weer tot het bewustzijn, en kon alarm slaan. Maar voordien wa ren de overvallers al opgemerkt door een paar agenten van de Brusselse ver keerspolitie. Hun argwaan werd ge wekt door de twee mannen, die met zware tassen kpnnelijk in grote haast het warenhuis verlieten op een ogenblik dat het nog niet geopend was. Twee agenten gingen de verdachten achterna en vroegen inzage van hun identiteitspa pieren. De ene man gaf een agent een harde klap op het hoofd met een meta len knuppel. De tweede agent sprong zyn collega.te hulp en wilde de ban diet overmeesteren, maar de andere bandiet vuurde uit de zak van zyn jas een schot of met een 9 mm-revolver. De kogel trof van op korte afstand de agent in de bulk, verliet het lichaam aan de achterkant en boorde zich door het raam van een drankgelegenheid. De agent, 32 jaar, gehuwd en vader vai 3-jarig kind. bleef ter plaatse dood. De derde agent, die het schot had gehoord, snelde te hulp, zag zy'n twee collega's op de grond liggen en de twee mannen wegvluchten. Hij zette de achtervolging in en vuurde nog in hun richting, i verloor ze nadien uit het oog. Op het alarm van de kassier en van de politie mannen, reageerde de Belgische hoofd stedeiyke politie, bijgestaan door df rijkswacht, met een indrukwekkende speractie. De hele buurt werd afgesli ten en de deuren van het warenhuis bleven gesloten, omdat geruchten in omloop waren, als zou een van de gang sters zich nog in het warenhuis bevin-i den. Met revolver en stenguns in aan-1 slag werden alle zeven verdiepingen! van het warenhuis meter na meter uit-g gekamd. Een Noordafrikaan werd inge rekend, maar achteraf bleek dat hij al veertien dagen in het warenhuis werk te. Er kon niet worden bewezen dat hij uitstaans heeft met de overval. Dertien andere verdachten werden zaterdag en zondag voorgeleid, maar tegen hen be staan evenmin bewijzen. Het Brusselse gerecht gelooft, dat de overval slechts door de twee gevluchte gangsters werd gepleegd, maar er wordt tevens ernstig rekening mee gehouden dat zij zowel buiten als binnen het warenhuis de hulp hebben gexregen van medeplichtigen. BANGKOK (UPI" George Smith en Claude McClure, de twee sergeanten van het Amerikaanse leger die een week ge leden werden vrijgelaten door de Vletkong, zyn gisteren met een lijntoestel van de luchtvaartmaatschappij Air France uit Phnom Penh, Cambodja, in Bangkok aan gekomen. Zij werden by hun aankomst onmiddeliyk naar een veldhospitaal van het Amerikaanse leger, te Korat, gestuurd voor een grondig medisch onderzoek. Een legerw'oordvoerder zei dat de sergeanten nauwkeurig zouden worden onderzocht voordat zij zouden doorreizen naar de VS.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4