3)a Ceidóe SouAant Sinterklaas blies zijn tv. partijtje mee Vanavond in de ether AMERIKAANSE T.V. BESPEELT KIJKERS SOMS 24 UUR LANG TELEVISIE „Nationale rijtest voelt Nederland aan verkeerstand RADIO de misdaad giovanni venfeuri DE LEIDSE COURANT MAANDAG 6 DECEMBER 1965 De Gaulle vertegenwoordigd nog slechts een groep r>EN president De Gaulle van Frank rijk aankondigde, dat hij zou terug treden, als hij niet de absolute meer derheid zou behalen in de presidentsver kiezingen, was htj er waarschijnlijk van overtuigd dat deze absolute meerderheid geen probleem zou zijn. St.-Nlcolaas. In Frankrijk alleen bij de studenten een populair heilige, heeft het anders voor gehad met de generaal. Hij heeft hem een uiterst onaangename surprise bezorgd, die hierop neerkomt, dat De Gaulle niet de meerderheid van het Franse volk achter zioh heeft, maar een. zij het de grootste, minderheid. Hij kan van nu af aan niet meer pre tenderen het Franse volk in zijn totaliteit te vertegenwoordigen. Hij is gedegradeerd tot vertegenwoordiger van slechts een groep, al is dat dan een vrij grote. Dit ls voor de oude generaal een ernstige slag. De macht die hij opgebouwd heeft en die hij Integraal had willen overdragen aan een hem toegedane opvolger, is afgebrok keld. De toekomstige erfenis wordt betwist door zijn tegenstanders, van wie de linkse Mitterrand als voornaamste uit de stem bus ls gekomen, gevolgd door centrum man Lecanuet. Het lijkt onder deze om standigheden niet waarschijnlijk, dat De Gaulle zijn toezegging gestand zal doen. Het ls vrijwel zeker dat htj, bij een eventueel volgende duel met Mitterrand, het presidentschap verwerft, maar dan ls dat toch een zege met een bijsmaakje. De ver-kiezing van gisteren was de toets steen. Een herkozen De Gaulle is niet meer de De Gaulle van het verleden. Hij moet rekening houden met de opposi tie. Kan een herkozen De Gaulle on beperkt doorgaan het Franse atoomwapen te versterken, zijn eigen mening over Europa en de EEG handhaven, In de NAVO een volstrekt eigen geluid laten horen en zich laten meeslepen In zijn afkeer van Amerika en Engeland? Dat ls sedert gisteren allemaal heel onzeker geworden. Prijzen 6 december 1965 570ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE f. 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 860 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 897 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 983 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 432 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4554 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 099670 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 049091 Een prijs van f. 2009 is gevallen op het nummer: 004391 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 099481 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 028945 Een prijs van f. 5000 Is gevallen op het nummer: 009051 De prijs van f. 30000 Is gevallen op het nummer: 013605 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Weinig fantasie op zondagmiddag I~\E VARA vond In Sinterklaasavond geen aanleiding om van de zondagse t.v.-thrlller af te slappen. \vy kunnen dat billijken. Mensen die na negen uur 's avonds nog doende zijn met chocolademelk en suikerbeesten hebben daar gécn t.v. bij nodig en voor de wcl- ki.jkcnden is er geen aanleiding om nóg n mijters en Voor het overige heeft de Sint een behoorlijk t.v -partijtje meegeblazen, Zaterdag was hij speels aanwezig, zo wel in de Albertishow als bij Johnny en Rijk, die een der bestgeslaagde af leveringen beleefde vooral wat het „paar apart" zelf betreft. Overigens was er hier een nieuw fenomeen: na de play backende zangeres een play-backende trompetist t.w. Nini Rossi, die probeer de te doen voorkomen of hij een heel koor in zijn toeter verstopt had. Aan het extra-jeugdprogramma op sin terklaasmiddag was weinig fantasie be steed. Alle grote zuilen leverden een kin derkoor en er werd dus volop gezongen. Maar te kijken was er eigenlijk niet veel: de t.v. is bij dergelijke gelegen heden wel beter voor de dag gekomen. We zouden zeggen: geef zoiets bij toer beurt aan één omroep in handen en laat die er een erezaak van maken dat er een werkelijk aantrekkelijk programma uit de bus komt. „S win kt" Rob de Nijs' t.v.-tijdschrift gaat „Swlnkt" heten. Dat werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de show die buiten de tijdschriftsfeer was gehouden en daar bepaald niet minder van werd. Trea Dobbs kon nog niet meedoen. Dat gaf Mla Swart, 16-jarige Haagse, haar grote t.v.-kans die zij met belde han den, én met een goedklinkende stem. dankbaar aangreep. Ook bij De Nijs: Piet Bamberger^ Na het plotselinge overlijden van zijn vriend en collega, staat hij als „Mountie- alleen" voor een bijzonder moeilijke taak. Dat hij vrijwel moeiteloos erin slaagde zijn aandeel in deze show wiér te maken doet overigens de verwach ting rijzen dat hij die taak wel aan kan. Thriller De thriller tenslotte „Het tweede schot- van de Fransman Robert Thomas heeft ons niet helemaal bevredigd. Het begon als een langdradige huwelijks komedie met. een hyperjaloerse echt genoot, ontwikkelde zich langzaam tot een chantagespei om dan tegen het eind Ineens in een overrompelend-snelle op eenvolging tot een ontknopingenreeks te leiden waarbij het verrassingselement niet van de lucht is. Na die langzame start deed die overrom peling nogal geforceerd aan; zeker als men achteraf zich een aantal on logische constructiefouten realiseert die dat geforceerde beklemtonen. Het werd overigens wél bekwaam gedaan door Toneelgroep Centrum die het stuk des tijds onder regie van Guus Hermus op de planken bracht. Met een geraffi neerde rol van Ann Hasekamp, die goed terzijde werd gestaan door Peter Ary ans als de slim-jaloerse echtgenoot, door Maxim Hamel die geknipt was voor de hangerige chanteur en Gerard Hart kamp die zijn typeerlust helemaal kon uitleven in zijn vreemded privé-detec- tieverol. Vg. Voorzitters en kroon- leden N.R.U. en N.T.S. .Het bos der onbezorgde 2££ r, j vullen. Vanavond wordt door de Clieren luisterspel N.C.R.V.-radio een dergelijk ver- haal uitgezonden en wel „Het bos der onbezorgde dieren". Een J specht (Jan Borkus) heeft hierin het grootste woord: hij immers moet alle gasten introduceren. En hij doet dat dan met behulp van de andere dieren in een mengeling van ernst en humor. Verdere medewerkenden zijn: Herbert Joeks, Jan Gorissen en Lieke van Bommel. Het spel werd geschreven door Jan Wit. (Hilversum II, 20.10). Mies Bouwman, spelleidster in „Ver haal haten". (Hilversum I, 80.30). Impressie van Brandpunt-chef benoemd Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws, 19.01 Klaas Vaak; CVK-IKOR-RKK: 19.06 Kenmerk; NTS: 19.35 Flipper, tv-film, 20.00 Journaal, 20.20 Uitzen- J ding van de ARP, 20.30 Kinderrechter, speelfilm, 22.00 Stichting Socutera: 'n J film over bestrijding der tuberculose. 22.15 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws., J 20.01 Bredero en de min, muziek en toneel; AVRO: 20.40 Muziek maakt (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. In Amerika is de tele visie allereerst amusementsmedium. Zelfs een slechte show wordt hier pro fessioneel gemaakt en de kijkers zien een gladde produktie, ineengezet volgens metbodes die bijna gemechaniseerd lijken. De programma's rollen als het ware uit televlslefabrleken, die dag en nacht werken om aan de enorme vraag te voldoen. Televisiestations In de Ver enigde Staten zenden van 't morgens zeven uur tot middernacht het ene programma na het andere uit. Er zijn zelfs stations die de volle 24 uur in de lucht zijn en hun talloze shows worden afgewisseld door westerns, laag-btj-de- grondse komedies, misdaad- engriczel- programma's. Elke Amerikaan kan op zijn minst kiezen uit een dagelijkse t.v.-produktle van 60 uren. De functie van de televisie is daar geïntegreerd ln het leven. Dit in tegenstelling met de t.v. in Nederland en Europa, waar elke produktie weel een avontuur ls, en waarachter men de regisseur en zijn team voelt. In Amerika is deze man gewoon zoek. Dit vertelde ons de 34-jarige Richard Schoonhoven, hoofd van de afdeling actualiteiten bij de KRO-televisle, na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten waar hij drie maanden verbleef op uit nodiging van het State Department. Met hem waren nog 16 vertegenwoordi gers van Europa en Aziatische t.v.-orga nisaties de gasten van de Amerikanen. De heer Schoonhoven voelde zich tijdens dat verblijf als een kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, die een verklezings tournee moet maken. Htj werd van oo6t naar west en van noord naar zuid vervoerd, om te kunnen zien hoe de Amerikanen ln hun belangrijk ste steden en staten televisie produ- Aen de universiteit van Syracuse in de 6taat New-York kregen ze een week college van de bekendste docenten op het gebied van pers en andere massa communicatiemedia Het wonderlijke was, dat dc professoren, alle grootheden gerecruteerd uit pers, radio en t.v„ el kaar aan dezelfde universiteit herhaal delijk tegenspraken. Waar de ene Ame rikaan liet commerciële systeem aan- preesh werd het door de ander gekraakt. Wat de heer Schoonhoven als chef van het Brandpuntteam het meest opviel, was het volslagen gemis aan actuali teitenprogramma's. Men heeft er en kele uitstekende nieuwsrubrieken, maar daarin worden praktisch alleen maar onderdelen behandeld, waarin Amerika geïnteresseerd is. Over Europa en Afrika en de andere continenten wordt maar zeer spaarzaam Informatie ge- Leerzame fouten Richard Schoonhoven was van mening dat de Nederlanders, die straks ook reclame ln de ether gaan spuien, nog veel van de fouten van de Amerikanen kunnen leren, zo vroeg hij zich af, of het in ons land volgend Jaar geoorloofd is om kinderen te gebruiken bij het aan prijzen van lekkernijen. Ergerniswekkende vormen van commer cials als reclame voor bier in Milwaukee tijdens de uitzending van de film „Het lied van Bemadette", toen het eenvou dige herderinnetje in extase opkeek naar het beeld van O.L Vrouw, zal in ons land wel tot de onmogelijkheden be- Rlchard Schoonhoven, die na zijn over stapje van de dagbladjournalistiek naar de televisie bewees, hoe verstandig het ls om buiten beeld te blijven, heeft in Amerika gezien wat men daar onder publicity verstaat en hoe de televisie daar ln feite een van de belangrijkste factoren vormt in de corkelgang tussen producenten Er nu een station dat aandacht besteedde aan de antl-Clausactle en de handteko- nlngenjagers ln Amsterdam. In ons land plegen wij nogal eens'te mopperen over het veie gepraat In radio en televisie. Wat dal betreft is het In Amerika zeker niet beter. Er vertellen dozijnen Ame rikaanse firmanten om dc tien minuten, dat ze beslist de beste radio voor uw auto verkppen. In Los Angeles, waar 5 miljoen auto's rijden, komt haast elk kwartier een handelaar in tweehands auto's, zijn wagens aanprijzen door oa. met een forse klap op het blik te beuken en u zelfs bij aankoop een televisietoestel cadeau te doen Ook ln Amerika is veel kritiek op de reclame Tegenwoordig ziet de Federale Commissie voor Communi catie nauwlettend toe dat de reclame- boodschappers geen bedrog plegen Als men roomijs aanprijst, dan moet er zelf6 Liturgische kalender DINSDAG. 7 december: Heilige Ambroslus. Gedachtenis de zondag. Wit. Inzicht automobilist wordt onderzocht (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De AVRO-televlsle zal donderdagavond 16 december onder de titel „Nationale rijtest" een t.v.- programnia vertonen, waarvan men hoopt dat de kijkers, die al jaren een rijbewijs hebben en die denken dat ze goed kunnen rijden, zullen bemerken dat ze met al de andere verkeers deelnemers aan de lopende band fou ten maken. Het hoofd van de pro- gramniaieidlng bij de AV'RO-t.v., de heer Ger Lugtenburg, vertelde ons over de voorgeschiedenis van dit pro gramma. De CBS zond ln Amerika dit jaar on der de titel „Annual drivers test" een dergelijk programma uit. waarvan de BBC een eigen versie vertoonde onder de titel „So you think you can drive". De AVRO meede het Amerikaanse programma als uitgangspunt voor zijn produktie te moeten nemen. Men wil hiermee de automobilisten een dienst bewijzen en besloot in decem ber, wanneer vaak zeer veel gebruik gemaakt wordt van de auto, deze film te vertonen. Men heeft daarbij gebruik gemaakt van een interessant deel van het Amerikaanse materiaal. I terwijl de Nederlandse opnamen in i samenwerking en met adviezen van Veilig Verkeer in Zoetcrmeer zijn ge- j maakt. In de V.S. kampt de automo- j bilist namelijk niet met het probleem I van duizenden wielrijders en brom fietsers, terwijl ook de verkeersre- I gels vaak afwijken van da onze. 30.000 onervarenen per maand De heer J. D. Douma, verkeersconsu- lent van Veilig Verkeer, vertelde aan de hand van sprekende cijfers hoe de situatie ln ons land ls. Er komen bij de 2,7 miljoen Nederlanders, die over een rijbewijs beschikken, dertigdui zend onervaren, pas geslaagde auto bestuurders per maand bij. Elke twee minuten gebeurt ergens in Nederland een aanrijding waarbij dagelijks ze ven doden en 102 ernstig gewonden zijn te betreuren. Het Verbond van Veilig Verkeer meent dat een van de belangrijkste oorza ken van de verkeersonveiligheid moet worden gezocht ln de gebrekkige rij opleiding. Een wettelijke regeling van het rij-onderricht is zeer urgent en hij verwachtte binnenkort initiatieven. De „Nationale rijtest" houdt iedere au tomobilist een realistische en Instruc tieve spiegel (onder andere met Ame rikaanse radiografisch bestuurde au to's) voor ten aanzien van zijn eigen verkeersinzicht. Namens het Instituut voor toegepast marktonderzoek Into- mart werd meegedeeld, dat momen teel ln vier steden, te weten Amster dam, utrecht. Groningen en Maas tricht het verkeersinzicht aan de hand van de AVRO-film wordt getoetst. In elke stad worden de verkeersinzich- ten van 150 rijbewijshouders getest en de resultaten zullen op donderdag avond 16 december worden bekend ge maakt. )e programmasamenstellers hopen dat deze uitzending tot gevolg heeft dat de Nederlanders de ezel achter het stuur eerst bij zichzelf zoeken, alvo rens anderen als „wegpiraat" en „zondagsrijder" te betitelen. DEN HAAG (ANP) De minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, deelt mede. dat mr. A. B. Roosjen te Amsterdam, thans nog voorzitter van de NCRV, door de Kroon is benoemd tot voorzitter van de Nederlandse Radio-Unie „nieuwe stijl". Voorzitter van de Nederlandse Televisie stichting blijft de heer E. A. Schüttcn- helm. Voorts is benoemd tot voorzitter van de programmaraad en de program macoördinatiecommissie van de Neder landse Radio-Unie drs. L. J. M, van de Laar, burgemeester van Bergen op Zoom, oud-staatssecretaris van O. K. en W. Dezelfde functies bij de N.T.S. zullen worden vervuld door drs. J. Hcn- rlck Mulder, lid van de Eerste Kamer der Statcn-Generaal en hoogleraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kun sten te Amsterdam. Ingevolge het radiobesluit-1965 en het televisiebesluit-1965 benoemt de Kroon een vierde van het aantal leden van de besturen van de N.ft.Ö."en de N.T S. Zo- wel voor de N.R.U. als voor de N.T.S. de heren H. Algra tc Leeuwarden, lid éérste Kamer der "sftate'n-Generaal. hoofdredacteur van Fries Dagblad; D. J. A. Geluk, wethouder Culturele Zaken van Haarlem en lid van Raad voor Kunst; drs. G. van Lieshout, conrector van het Lodewijk Makeblijde-College te Rijswijk, oud-voorzitter Federatie Ne derlandse Journalisten, oud-voorzitter Katholieke Nederlandse Journalisten kringen en staatskundig medewerker van dagblad „Het Binnenhof"; prof. mr. L. G. A. Schllchting, hoogleraar politiek en publiciteit aan Katholieke Universi teit te Nijmegen en lid Radioraad; K. de Wilde, wethouder Stadsontwikkeling, Onderwijs en Culturele Zaken te Amersfoort en oud-directeur Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk te Noord-Holland. Door de representatieve culturele organi saties bedoeld ln het Radiobesluit- 1965 en het televisiebesluit-1965 zijn aangewezen om zitting te nemen ln ge noemde besturen: mevr. H. W. Boersma- Smit, bestuursgedelegeerde Ned. Cultu reel Contact te Amersfoort; J. W. Ooms. voorzitter Nederlandse Jeugd gemeenschap te Amsterdam; dra. C. van der Ploeg, lid dagelijks bestuur Neder landse Sportfederatie te Den Haag en secretaris Ned. Olympisch Comité te Den Haag; prof. dr. R. Schippers, hoog- leraar Vrije Universiteit te Amsterdam en voorzitter Nationale Raad voor Maat- schappelijk Werk te Den Haag; R. Smit jr., secretaris-generaal Oranje-Groene Kruis in Den Haag en lid van dagelijks bestuur Nationale Federatie voor Gees- J telijke Volksgezondheid in Den Haag. T.v.-interland voor voetbal uitgesteld J ENKHUIZEN. Omdat op 15 december de Europa-Cupwedstrijd voor bekerwin- naars Standaard LuikLiverpool wordt gespeeld, hebben B. en W. i.s.m. NCRV besloten de t.v.-interland tussen Enkhui- zen en Tongeren uit te stellen tot zater- dag 8 januari. Tongeren ligt op 15 km afstand van Luik en telt drie spelers in het eerste elftal van Standaard Luik. Bovendien wordt de wedstrijd door de Belgische televisie uit- J gezonden, waardoor t.v.-interland pas drie kwartier later zou kunnen begin- Dinsdas -..) Nlei BRUSSEL Frans (480 22.15 Js 19.30 Symfoi Dinsdag .De kinderrechter', film over jeugdcriminaliteit Als men zich afvraagt, wat er in de film „De kinderrechter" belangrijker ls, de vorm of de inhoud, luidt het antwoord onom wonden: de inhoud. Want regis seur Paul Verhoeven heeft echt niet gestreefd naar filmische kunst. Duidelijk heeft hij veel meer aandacht gehad voor de inhoud. Niet ten onrechte overigens, want het probleem ,dat deze film aansnijdt, namelijk de reactie van de ouderen op de misdaden van de jeugd, is nog steeds actueel. De film belicht slechts een bepaald facet, maar dat doet aan de waarde niets af. We zien Heinz Rühmann ln een fraaie creatie van de sympathieke, begrijpende kinderrechter, die probeert om een aan lager wal geraakt meisje (Karin Baal) op het goede pad terug te brengen, hetgeen hem tenslotte dan ook lukt. Een film zonder knappe filmische effecten, maar met een inhoud, die de aandacht verdient. (Nederland I, 20.30). Portret van klarinettist Jolle Huckriede Onder de titel „Muziek maakt de man" zendt de A.V.R.O.-t.v. van avond een portret in klank en beeld uit van de eerste klarinet tist van het Residentie-Orkest, Jolle Huckriede. Het geheel wordt omlijst door een van de moeilijkste stukken van Johannes Brahms, namelijk zijn vierde symfonie. De beroemde liederencomponist Hugo Wolf zei eens over dit werk: „Zoveel kleinheid, holheid en geniepigheid als in deze e-molsymfonie is nog in geen enkel werk van hem op zo'n beangstigende manier naar voren gekomen." (Nederland II, 20.40). ,De misstapkomedie van Anton P. Tsjeehov Vele werken van de beroemde Russische schrijver Anton P, Tsjeehov worden de laatste tijd voor de televisie herschreven. Dit deed ook Theodor Schubels met „De misstap", een van Tsjechovs komedies. De Russische grootgrondbezitter Dymof verveelt zich „stierlijk", maar daar komt ineens een einde aan door een betoverend jong meisje, dat wel voor een avontuurtje te „porren" is. Enige tijd later vertelt zij hem zonder omwegen, dat zij een kind verwacht en dreigt zelfs het b|j hem op de stoep te leggen. Alles komt echter goed op de bekende manier van „schijn" en „zijn", waarom vele Tsjechovvertellingen cirkelen. In de hoofdrollen Robert Meijn en Nora Minor. (Nederland II, 21.20). NEDERLAND I NOT-NTS: 10.45 Sohooltv.. NTS: 14.25 Voetbalreportage (Italië—Schotland Hedenavond HILVERSUM I (402 m' VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Combo, 18.50 Walsorkest (stereo), 19.20 Onder de afwas: lichte gram.. 19.50 Parlementair overzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 Lichte ensemble met zangsolis ten (stereo20-30 Wedstrijdprogram ma, 21.00 Liedjesprogramma 21.25 Etherforum, 22.05 Noorse volksniuz., 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Duscussie tussen twee ei-varen musici, 23.25 Jazzmagazine. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 Kapel van de Kon. Luchtmacht, 18.20 Uitzending van de VVD, 18.30 Stereo: orkestmuziek, 18.50 Openbaar Kunstbezit, 19-00 Nieuws. 19.10 Radio krant. 19.30 Gram. (verzoekprogr.), 19.55 Op de man af. praatje. 20.00 Gram.. 20.10 Het bos der onbezorgde dieren, hoorspel. 21.30 Opera- en bal letmuziek. 22.00 Mod. muziek, 22.15 Avondoverdenking, 22.30 Nieuws, 22.40 Boekbespreking, 22.50 Orkestmuziek, 23.10 Klass. muziek, 23-40 Het evan gelie im Esperanto, 23.55 Nieuws RADIO VERONICA (192 m) 18.00 Verzoekjes (Jukebox); 19.00 Gevar. programma. 19.30 Hitparade, 20.00 21.30 Veronica's rhythm and Blues Gram., met o.a. Indonesian Teenager- corner. 21-00 Rock, Beat and Boogie, Hop, 22.30—1.00 Gevar. gram, platen. DRAADOMROEP (4e ltfn) van 18—20 1. Ludwlg van BeethovenOuverture Fldello op. 72b. (Philharmonia Orkest); 2. Johannes Brahma: Concert v. piano en orkest nr. 1 in d, op. 15 (Claudio Arrau. piano' (Philharmonia Orkest) 3. Anton Bruckner: Symfonie nr. 6 in BRUSSEL, Nederlands (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.45 Sport. 18.52 Orkestmuziek. 19.00 Nieuws en o.a correspondentie uit Nederland, 19.10 Volksmuziek, 20.0o Operakroniek. HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymn.. 7.20 Grom.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., (8.25 De groenteman', 8.45 Morgenwijding, 8.55 Boekbespreking, 9 00 Voor de zieken, 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Gram.. (11.00 nieuws'. 12.00 Metro- pole-orkest. 12.27 Voor land- en tuinb., 12.40 Licht instrumentaal ensemble, 13 00 Nieuws, 13.10 Actualiteiten, 13.30 Klass. en mod. muziek, 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw, 15 40 Zang en plano. 16 00 Nieuws. 16.02 Lichte gram,, 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling, praatje, 17.20 Gram. voor de teenagers. HILVERSUM II (298 meter) KRO; 7.00 Nieuws, 7.10 Het levende woord, 7.15 Gram., (7.30 nieuws, 7.45 Wegen informatiedienst'. 8.00 Nieuws, 8-10 Gram., (8.30 nieuws', 8.40 Voor de huisvrouw. 9,40 Schoolradio. 10.00 Ge- var. muziekprogr.. 10.50 Lichtbaken (herhaling), 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Gram., 11.50 Praatje, 12.03 Gr., 12.20 Voor «land- en tuinbouw. 1230 Nieuws, 12.40 Actualiteiten of gram., 12.50 Gram. en praatje, 13.35 Voor de plattelandsvrouwen 13.45 Gevarieerd muziekprogr., 14.45 Godsdienstig pro- grama, 15.00 Licht muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Programma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de padvinders, 17.50 Overheidsvoorlichting: lezing. HILVERSUM III (FM-kanalen) - NRU-NCRV: 9.00 Nieuws. Gram. muz.. 10.00 Nieuws, gram. muz., (Om 11.00 nieuws), 12.00 Nieuws, Volksmuziek, 12.30 De Top Tien van deze week (gr. 13.00 Nws, actualiteiten, 13.02 Orgel spel. 13.30 Klanken van eigen bodem, 14.00 Nieuws, Gram., 15-00 Nieuws, Gram., 16.00 Nieuws Platenshow voor de tiers; NRU-VARA: 17.00 Nieuws, Gram., 17.25 Liohte muziek, 17.40 tot 18.00 Lloht instrumentaal trio. RADIO VERONICA (192 mtr) 7.00 Ook goeie morgen. 9.00 Verzoekplaten- progr v.d. bedrijven, 10 00 Koffietijd. 11.00 Artiesten met eigen stijl, 11.15 Verzoekplatenprogr. v d. huisvrouw. 12.00 Muziek bij de lunch, met oa. tips voor de vrouw. 14.00 De speeldoos, 15.00 Oude gram. platen. 16.00 Dins dagmiddag speciaal, met gevarieerde gram. muziek en Elvls Presleyshow. BRUSSEL Nederlands (324 m) 13 20 14.03 Schoolradio, |gHj door howard shaw 85 Op het gezicht van de beambte was medeleven te lezen. „Mag ik uw pasporten even zien?" vroeg hij vriendelijk. Giovanni reikte deze enigszins ang stig over. Ze werden snel afgestempeld en de be ambte gaf ze met een lichte buiging terug. Daarna bracht de stewardess hen door een gang naar een ander kantoor. We hebben het nu haast achter de rug," fluisterde ze. Nog even doorzetten." Een half dozijn beambten keek hen wantrouwend aan. Een stak de hand uit naar Giovanni's lederen koffertje. Een ander bestudeerde een lange lijst van goederen, waarvan de uitvoer niet toegestaan was. Bovenaan stond Italiaans bankpapier. „Dit is de heer over wie ik sprak", zei de stewar dess. Het gezicht van de beambte die het koffertje in handen had, werd vriendelijker. Een paar ande- mompelden een condoléance. De beambte open de het koffertje niet, hij schreef er met geel krijt een doorlaat bewijs op en gaf het aan de eigenaar terug. Hetzelfde deed hij met de koffer van Miran da. „We zijn op de hoogte van de droevige reden van uw reis," zei hij.„Mag ik mijn oprechte deel neming uitspreken?" „U bent heel vriendelijk," zei Giovanni ernstig. Ze gingen door een gang terug naar een wachtka mer met genlakkelijke stoelen en banken. De ste wardess drukte Giovanni de hand. „U zult wel vermo.eid en zenuwachtig zijn," zei ze. „U kunt hier rustig wachten". Haar oog viel op de bagage. „U hoeft zich geen zorgen te maken over die koffers. Ik zal een kruier sturen om die.voor u naar het vliegveld te brengen." „Alleen de koffer van de dame." zei Giovanni. „Ik houd de mijne liever bij me. „Dat begrijp ik", zei de stewardess vriendelijk. U hebt zeker herinneringen aan uw goede vriend bij u die u nog eens wilt bekijken". Ze keek op haar hor loge. Het vliegtuig komt pas over een half uur bin nen. U hebt dus ruim de tijd om wat uit te rusten. Ze bracht hem naar een makkelijke armstoel en wierp een medelijdende blik op hem. „Arme man," zei ze met een vriendelijk tikje op zijn schou der en liep dan haastig weg. De wachtkamer liep vol met andere reizigers. Het viel Giovanni op dat meer dan één blik van deelne ming op hen werd geworpen. Hij voelde zich een beetje verlegen hieronder. In de hoek was een grote bar. Giovanni keek er na denkend naar en besloot toen dat de omstandighe den hem er niet van hoefden te weerhouden een glaasje te drinken. „Kom lieveling." zei hij zacht. „We hebben een hartversterking nodig." „Twee Campari's". Terwijl de barman de glazen vulde, dacht Giovan ni aan de duizende keren dat hij dit zelfde gedron ken had met zijn goede vriend en buurman. Hij glimlachte tegen Miranda toen ze klonken. „Waar drinken we op?" vroeg hij zacht. Haar ogen straalden. „Op de vele malen dat we weer samen zullen drinken," stelde ze voor. Hij hief zijn glas op. „Op de herinnering aan de professor die de boek handelaar de wet van Breachy leerde." Glimlachend hief zij haar glas op. „En op de onbekende die door in Brazilië te sterven ons een grote dienst bewezen heeft," fluisterde ze. De luidspreker begon te schetteren, het vertrek van het vliegtuig werd aangekondigd. Een gezoem van opwinding klonk door de wachtkamer. Giovan ni nam het koffertje op en Miranda nam zijn arm. Met de andere reizigers passeerden ze de controle. EINDE

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2