A iets voor haar fiets! Riks daalder waard VLASVELD Op proefverlof vrouw om geld neergeslagen Onver gankelijke devotie Eens was neussnuiten in het openbaar zeer ONWELVOEGLIJK UW li ieve en ZIJN sterke persoonlijkheid bepalen de keuze van parfum DUET PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 'n geschenk voor moeder? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAti De marktwaarde Min •del metaal van het silver, dal zleh In ren Kulden bevindt, bedrnngt bij de huidige KilverprijM circa 65'.. cent, na aftrek van de konten van niii\verkiuK tot ftjnzilvcr. Hese waarde l>edraagt voor de rljkttdaalder ongeveer 151 cent. .Se dert maart 1961 In de waarde overigen», door veranderingen In de sil\erprija, voortdurend gestegen: toen wan slj re- pecttevelijk 45 en 102 cent. Minister Vondeling heeft dit de Twee de Kamer desgevraagd medegedeeld. Hij heeft eraan toegevoegd, dat op 1 no vember de circulatie aan zilveren gul dens 156 miljoen gulden was, die van de zilveren rijksdaalders 98,8 miljoen gulden. Ingewikkeld 8 taats* eer et aria Hoefnagelvan fi- tianciëri heeft in de memorie tian unt- woord op de begroting van zijn depar tement toegegeven, dat het Nederland se belastingstelsel steeds ingewikkelder is geworden Maar ook het maatschap pelijke lenen werd gecompliceerder. Hi) ziet weinig heil in een studie om het gehele belastingstelsel te vereen voudigen. want dat werkt stagnerend op de ontwikkeling van de belasting wetgeving. Veel nut zat die studie ook niet hebbtn. zo vreest hij. want op rechtvaardigheidsgronden komen er steeds weer verfijningen in de wetge ving. die ile vereenvoudigingen weer teniet doen. Wel wil de staatssecretaris binnenkort een commissie van deskun digen laten nagaan, of er enkele con creet aangegeven problemen op het ter rein van ile belastingheffing kunnen worden opgelost. Duitse kneusjes zienlijk beperkt, waardoor een doel treffender controle op de aangegeven invoerwaarde daarvan wordt uitgeoe fend. Ook is al eens met de industrie gesproken over het verschil in belas tingheffing op gebruikte en nieuwe au to's, maar hier bleek geen soelaaa te vinden te zijn. AdvertentieJ RIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL.30704 Hoewel roods eerder is vastgesteld; dat men met fiscale maatregelen ge steld al dat deze kunnen worden getrof fen de Invoer van gebruikte auto's, met name uit Duitsland, nauwelijks kan terugdringen, is staatssecretaris Hoef nagels van financiën van plan', nog eens met de automobielindustrie deze zaak in studie te nemen. In de memo rie van antwoord bij de begroting van zijn departement zegt de bewindsman, dat deze import voortdurend de aan dacht heeft gehad. Zo zijn indertijd de losplaatsen voor gebruikte auto's aan- Maandag weer Franse lancering FARMS (AFP) Ih- tweede Fran se kunstmaan wordt maandag gelan ceerd. Dit is door de staatsni-cretaris voor wetenschappelijk onderzoek. Yvon Bourges, op ccn kabinetsvergadering meegedeeld. De satelliet zul Fr-1 heten. Een derde kunstmaan de D-l, zal binnen enkele weken worden afgeschoten. Over niet al te lange tijd, aldus Bour- ges, zal een satelliet met een gewicht van een ton kunnen worden gelanceerd. Er zal ook een kunstmaan worden af geschoten voor de voorspelling van het weer In 1969 zal een volledig.- lanceer basis zijn Ingericht. In Toulouse wordt een technisch centrum voor ruinite-on- derzdek gevestigd Half jaar Frans gevang Nederlandse zeeman MARSEILLE (UPI> Een Nederlandse zeeman, de 21-Jarige G van H is In Marseille tot (i maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een taxichauffeur met een Ijzeren staaf heeft bewerkt Voorts moet hij de taxi^hauffmr 7.0(Hi franc schadevergoeding betalen. BREDA „Het Is onbegrijpelijk, dat deze man met proefverlof is gezon den". Dat zei de officier van justitie mr. Temmink In het requisitoir, waar in hij acht Jaar gevangenisstraf «net af trek en voortgezette terbeschikkingstel ling eiste tegen de losarbeider J. de \V. „(42) uit Delft. De man wordt er van verdacht in een huis aan de Til- burgse Heuvelring Rietje K. van de V. (24) zo ernstig te hebben mishandeld, dat haar linkeroog ernstig werd be schadigd en een stuk van haar schedel het hoofd binnendrong. Roof was het -motief voor deze ge welddaad. Nadat de vrouw met eert ko lenkit en een melkflea was neergesla gen, nam hij haar pottemonrtëe met 175 gulden mee. Verdachte de W ia eerder veroordeeld tot 12 jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling voor de moord op Llesje van Breda in 1952. Hij was sinds mei 1964 met proef verlof, toen hij naar Tilburg ging om daar oude kennissen te .gaan opzoeken. Eenmaal bij zijn slachtoffer in huis dronk hij thee en bekeek wat foto's. Zo dra zijn gastvrouw naur de voordeur moest om tiaar een gasrekening te gaan betalen, sloeg de bezoeker toe. De vrouw verzette zich fel tegen haar aan valler. toen zij de keuken werd "inge- sleurd. Een slag met een siroopfles kon zij nog afweren, maar de klappen met een melkfles en een kolenkit maakten haar bewusteloos. De politie had de W. binnen drie weken te pakken. De man bekende vrij spoedig. De doktoren heb ben reden om aan te nemen, dat de vrouw blijvende littekens in het gezicht zal houden. Bovendien Is een ooglid misvormd. De officier vroeg zich ln zijn requi sitoir af. of verdachte, gezien zijn ver minderde toerekeningsvatbaarheid, moet worden gestraft, l'it de rapporten bleek dat de W. impulstieve handelin gen pleegt als bij zich zonder hulp voelt. Zijn dagen blijven ondoorzichtig. Dit alles in aanmerking nemende kwam mr. Temmink tot zijn eis van acht jaar. Mr. Quarles van Ufford, de W.'s raadsman, oordeelde dat de daad vast stond. Hij vroeg zich echter af, met wie men hier te maken had: met een schuldige of een patiënt. Uitspraak over 14 dagen Weasel Couzfjn. de Amsterdamse beeld houwer, heelt gisteravond de Burge- i meester Van Gninsvenprijspi ijs van d. gemeente Heerlen, groot 2500.—. Ir ontvangst genomen. Dut Sint-Nicolaas goed, heilig, gulhartig, vergevensgezind, recht vaardig en waarschijnlijk onsterfe lijk is. nefint elk kind grif aan. Zijn alomtegenwoordigheid echter is iets, waar zelfs het diepste geloof een vraagteken bij plaatst. Ouders ervaren dit ieder jaar, wanneer in de gezinnen geloofstwijfels rijzen omtrent de feestelijke intochten, die de-Sint op tegenstrijdige data maakt. Geen gezeur beslisten wij, zodra de royale heilige zijn reclame- schaduno vooruit begon te werpen. Na jarenlang televisieklaploptn bij de buren, hebben wij dit jaar voor het eerst de kans vanaf het eigen taakstel Hints aankomst via de beeldbuis mee te vieren en daaraan houden wij ons. In de loop der jaren zijn ons door invloeden van buitenaf al een paar scheurmakers ontvallen. De resterende gelovigen zullen wij hoeden als ten herder, die zich met hand en tand verzet tegen de dreiging, dat meer schapen volgen. Geen onvertogen tooord, geen ket terse opmerking, maanden wij de afvalligen. Om van uitingen van a-myraisme met te spreken. Heeft iedereen dit goed begrepent HO november meert Sinterklaas in Vltssingen uan. De televisie zal het zelf laten zien. Wat na de officiële aankomst bij buurtcomitês, i n winkels en m warenhuizen, op scholen en bedrijven aan klazer- nijen losbarst, vormt sinds enkele jaren geen probleem meer, dank zij Jean Dulietts steungevende boek „Pauius de hulp-Sinterklaas". Iedereen al dan niet ressorterend onder de bisschoppelijke zielzorg had het goed begrepen. Totdat ons dagblad meldde, dat zondag de veertien drumbands, muziekkorpsen en zelfs jeugdponyclubs zouden aantreden om Sint-Nicolaas' aan komst in onze woonplaats luister bij te zetten. Toch gaf de televisie in het kinderprogramma op de zaterdag voor die gedenkwaardige dag nog een reportage van Sints vertrek uit 8panje. „Lieve kindertjes", zei de verslag gever. ..jullie hebt allemaal gezien hoe Sint-Nicolaas vandaag is scheep gegaan. Volgende week zaterdag, als hij in Holland aankomt, zullen wij het weer fijn laten zien. Daag." Reuzefjjii. Daar zaten wij met een gestrande poging de geestelijke 5-decemberhggiëne in ons gezin op peil te houden. De meest logische oplossing leek, de tegenbisschop niet te erkennen. Een verjaardag speelde in de kaart. Het hele gezin kwam aan in- en optocht niet toe. Maar de kinderen uit de klas hadden wel hun handjes lamgezwaaid, allemaal. En ze hadden pepernoten tegen hun tintelende wangen gestrooid ge kregen. Ook hadden ze allemaal hun schoen gezel en er allemaal wat in gevonden. „Dan zijn die vaders en moeders allemaal gek", zei ik. Het 1eek een misplaatste opmerking, die de oudste een gnuivende „ketter" ontlokte. Du Z'Ifde avond stond een rijtje schoenen voor de kachel de neuzen te warmen, beten evenzoveel bekers water uitte kringen in het parket, en bepaalden abominabele hoeveel heden winterwortelen het menu voor de komende week. Zeker, tegen woordig is in geloofszaken starheid uit di ii boze en van hogerhand mag bij de wijn gedaan De vi dropsigarettei bewees de u t standpunt. kleine jongen met ren brok muis achter de kiezen Het kan toch hoor, dat Sinterklaas hier zondag aankwam. Dat vertrek op de televisie is na tuurlijk een herhaling geweest en dan is die aankomst volgende week ook een herhaling, heel gewoon." Als zo vaak leerde het kind de volwassenen de les. Waar 'n wil is fof geloven, is een weg Tussen het stapeltje zakdoeken in mgn kast is er eentje tot op de draad versleten. Ik moest het afdanken maar ik doe hrt niet. Ik ben aan dit uni< um ga- hecht oindat het mij trouw bleef tussen de vele tientallen die el kaar afwisselden op die kast plank. Waar zijn die anderen gebleven? Verloren, ergens neer gelegd en niemand zegt waiir. De statistieken wijzen uit dat meer dan 50% van de zakdoe ken verloren worden. Als de statistieken het onder werp interessant genoeg vonden om nog preciezer te zijn, dan zoji er uit de bus komen dat er een groot percentage vrouwen is dat 99 van de 100 zakdoeken verliest. Daarom is de zakdoek een welkom Sinterklaasge schenk. nu meer dan ooit. want de (abrikanten weten van geen ophouden als het om versieren gaat: borduursels. Initialen, sa- tijnstrepen, open zomen, schotse randen en zelfs schots van a tot z. 400-jarig bestaan Sinterklaas heeft niet altijd dit gemakkelijk en praktisch ge schenk bij de hand gehad Pas 4 eeuwen geleden kon hij er voor liet eerst iemand gelukkig mee maken. Voordien was liet hoogst ongepast in het openbaar de neus te reinigen. Men deed het ln stilte en gebruikte zijn vingers. Voorlopers van de zakdoek zijn de zweetdoek en de monddoek. die gebruikt werden voor het doel dat in hun naam besloten ligt. In de tijd van keizer Au- gustinus (354430) gebruikte men deze doeken ook om hoge personages welkom toe te wui ven. en om ln de arena goed en afkeuring te tonen. Het moet in het midden van de 16e eeuw zijn geweest dat tij dens een luisterrijk (eest een schone Venetiaanse koketteerde met een fazoletto. een verfijnde uitgave van de monddoek. Die fazoletto was vervaardigd van het allerfijnste weefsel dat in die tijd maar denkbaar was. en af gezoomd met kostbare kant. terwijl de doek bovendien werd versierd door kunstig borduur sel. Omringd door haar bewon deraars beging de beeldschone een afschuwelijke flaterzij nietste!Doelt met een gracieus gebaar borg zij haar gepoederd neusje in de fazoletto, waar. bo ven de toef van schuimende wol ken kant. haar ogen guitig schit terden. Deze vrouwelijke uitda ging werd een furore Welk een verrukkelijk gebaar!! Op dit moment werd de zakdoek in Italië geboren. Het Franse hof van Hendrik II nam dit artikel met hoofse zwier over. men kon Ach in het openbaar van een neusdoek bedienen, iets waar aan nog nooit iemand had ge- Tijdens de regering van Hen drik III kwamen de elegante vrouwen tot de ontdekking dat je een zakdoek parfumeren kon en daarmee was de „Zakdoek van Venus" uitgevonden. Trucjes van kokette vrouwen hebben de gewoonte zich snel te verbreiden, maar vooralsnog bleven in Italië. Frankrijk en Duitsland de zakdoeken voor behouden aan vorsten, adel en de allervoornaamste lieden Vol gens een edict van 1595. te Dres den verschenen, was het ge bruik van de zakdoek verboden voor de volksklasse! Gedurende de Franse revolutie werden de zakdoeken bedrukt met dessins die vooral betrek king hadden op politieke ge beurtenissen, er zijn maar enkele exemplaren bewaard gebleven. Eén ervan dateert uit 1792 en de voorstelling hekelt de onder drukking van het volk tijdens de regering van Lodewijk XVI Een arbeidersvrouw torst op haar rug een non en een „dame van lichte zeden" (het volk dat gebukt gaat onder de willekeur van geestelijkheid en regering) voorafgegaan door een lam (het geduld) en voortge jaagd door de koning. Ook bestaat er nog een exem plaar dat bestemd was door keizer Alexander van Rusland, In het midden zijn portret met opschrift: Alexander Maximus. stichter van Europa's vrijheid en geluk. De hoeken van deze rode zijden zakdoeken (er werd één dozijn van vervaardigd) zijn versierd met de initialen van zijn bondgenoten. Twee feiten hebben in de vorige eeuw de zakdoek algemeen in gebruik gebracht. Aan de schoonheid van keizerin Eugème van Frankrijk werd afbreuk ge daan door haar lelijk gebit. Zij had altijd een kanten zakdoekje bij de hand om voor de mond te houden als zij haar lachen niet kon inhouden Het effect herin nert aan de niezende Venetiaan- se en al gauw lachte elke dame achter haar zakdoek. Maar de nieuwe gewoonte die tegen het eind van de vorige eeuw opgang maakte, het snuiven van tabak, bracht de zakdoek eerst recht tot algemeen gebruiksvoorwerp. Miljoenen kilometers Als men in een fabriek ziet wat er komt kijken om zakdoeken te fabriceren, dan verbaast het hoe goedkoop ze zijn. Dat kan dan ook alleen maar door de grote hoeveelheid. Uit een onzer tex tielfabrieken stromen jaarlijks 2 miljoen stuks, dat is naast elkaar gelegd vierduizend kilo meter zakdoek. Alle zakdoeken van de wereld zouden die wereld omspannen. Aan de verpakking wordt bij zonder veel aandacht besteed, het doosje, het zegeltje, maken het tot een exclusief geschenk. Wat zal het lot zijn van dit fijne stukje textiel? Verloren te gaan.Als „zij" in tranen uitbarst op zijn schouder, zal ze haar zakdoek kwijt zijn. Maar „hij" haalt een keurig vierkant opgevouwen hagelwit exemplaar uit zijn borstzak om die aller liefste tranen te drogen. Ja, zo gaat dat in het kort verhaal Maar later, veel later, zegt hij: snuf niet zo. of nog erger: houd die krokodil letran en maar thuis. Och nee. later, zoveel la ter. barst zij niet meer in tra- Parfums, lotions en eau de colognes zijn altijd gewaardeerde cudcaus. Denkend aan de naderende geschenken' maand is het een geruststelling, dat deze cadeaus ook nog op de aller laatste minuut kunnen gekocht worden en tóch dat betoverend air hebben alsof de gever de halve wereld heeft door kruist om dit unieke en charmante geschenk te vinden. U hoeft waarschijnlijk alleen maar een sli&at over te steken om bij parfumerie of coiffeur terecht te kunnen, maar wel is het nodig uw brein te doorkrui sen om de keuze te maken die beant woordt aan de „persoonlijkheid" van haar of hem die u gaat vereren met Parfums 0 Ais men niet weet welk parfum te klezsn, moet het innerlijk en uiterlijk wezen van de ontvangcstier een lei draad zijn: huidkleur, kleur van de ogen. leeftijd, werkkring en de gedach- tenwereld 'spreken hierin mee 0 Voor de werkende vrouw vooral geen zware parfums, maar lichte met een vage bloemengeur. Voor de zeer modieuze vrouw is het allernieuwste, juist uitge komen parfum verrukkelijk, of het nu bij haar past of niet! De vrouw die meer gedistingeerd is dan mooi. wordt be koorlijk door een zeer vrouwelijk parfum Het exotische type ziet haar trekken graag geaccentueerd met zoete of krui dige geuren. 0 Een zakflaconnetje dat met petit- point of schitter teentjes is bewerkt, legt spaar plezierigmet \N LOINS 4* met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart meer de nadruk op het bijou dan op de inihoud. 0 Grote huizen brengen hun parfums meer en meer met een verstuiver; het parfum wordt, hierdoor beter verdeeld en er gaat geen druppel verloren. De flaoon met verstuiver is natuurlijk wat kosthaaixier. Parfums zijn terug te brengen tot een aantal groepen, „families" zou men kunnen zeggen, waarvan de bek endsten zijn: de bloemen-, de amber-, de va nille- en de kruidenachtigen (poivré, noemen de Fransen die laatsteni. Eau de toilette Bijna alle grote parfums hebben een gelijkwaardig eau de toilette (wij zeg gen hier ook wel lotion). Zij houden het midden tussen parfum en eau de oologne. zijn minder kostbaar dan de eerste, wat sterker dan de tweede en bevatten ongeveer 70 -alcohol. Parfum wordt zelden dagelijks gebruikt, maar eau de toilette mag ons vergezellen dag in dag uit, zelfs dag en nacht. Tegen slapeloosheid wordt wel eens geadvi seerd het kussen met een paar druppels zaohte geur ie besprenkelen. De flessen zijn dan ook van een flink formaat hebben een inhoud die varieert van et kwart tot een hele liter Eau de cologne In hei gamma van de eau de colcgne6 zijn nagenoeg alle parfums te vinden en de beste soorten bevatten 90 a hol. De flessen zijn pretentieloos en het is dus alles werkelijk „waar voor geld". Maar natuurlijk kan men luxe zaken eau de cologne krijgen in kristallen flacons of in fantasieën die weer de nadruk leggen op het. voorwerp. Grote merken brengen combinaties naast eau de cologne een bijpassende haar crwne of badolie. r'ï.ju persoonlijkheid Over combinaties gesproken: in de mannelijke lijn wordt er natuurlijk véél consequenter gewerkt, laat ons eerlijk wezen, wij mogen grillig zijn. de ware man is rechtlijniger Alles wat HIJ nodig kan hebben voor zijn dagelijks toilet, scheercrème. after shave. toiletzeep, badzeep. eau de toi lette. een haarspray, ze komen In dit of dat merk van één en hetzelfde huis: en welk huls dat nu ook is. ze dragen een oet/.heiden mannelijke geur. Modieuze details van her en der VOOR UW WINTERSPORT Het praten en denken over wintersport begint steeds vroeger in het seizoen. Barstten wij ver leden jaar pas na Sinterklaas uit in tips en raadgevingen, dit jaar startten de eerste berichten al in oktober. Het ligt allemaal aan dv vrije tijd waarvan de be steding ons zoveel zorgen baart dat we van de ene vakantie planning in de andere vallen, om tenminste de steeds korter wor dende tussenpozen door te Rechts: ski-jacket van katoenen poplin met gecapitonneerde synthetische voe ring, steekzakken en gebreide helanca- manchetten. Links: reversible jacket met waterafstotende finish (Sherpa). lei lufjes i irlers hrhbën de licht t;rtailleerde mantel, geheel in dan bordblokjrx verwerkt; een lange small avondjapon van slangehuid; een ma rineblauwe suede herenhlouson met ge kleurde elastische banden. Ritssluitingen worden niet meer ver stopt maar openlijk gedragen en zelfs geaccentueerd. In Engeland door op genaaid band ln de school- of club kleuren Fran.se slaapkamermode: de geëikte natuurlijke of synthetische stoffen, in de geëikte kleuren wit, roze of bleu. maar bedrukt met een natuurgetrouw lessin van bont, Indisch lam, bever of zelfs nerts ats u wilt. De bekende Franse danseur Roland Petit, dans- en levenspartner van Zizi Jeanmaire. heeft een energieke moeder die specialiste is in balletschoenen en maillots. Thans heeft zij een eau de toilette gelanceerd onder de naam „R". Opwekkend voor de maanden waar een Bos'cjes over skiën Niet tnindei dan twee prulesscicn er. eèn doctor hebben een boekje samer. ge.-teld over „Skiën en hoe te wedeln" Oostenrijkse experts die alleen al door hun nationaliteit vertrouwenwekkend zijn. JHet met veel foto's en alleraardig ste illustraties verluchte werkje is ve: taald door Lydin Belinfante en uitge geven bij C A. J van Dishoeck. Bussum NAAR DE WINTERSPORT is de tite van bladzijden vol wetenswaardigs ge sahreven door een Nederlandse hand: ir W A J de Weerd Hel is bij de boek handel, maar ook (met een flinke reductie) te krijgen bij de A.N.W.I je daar tenminste Md van bent

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6