VLIEGENDE ZUIDWESTERSTORM LIET VEEL SCHEPEN VASTLOPEN °ntmoe^i Vrede wordt niet gegarandeerd wnsowi Binnenschip vergaan: lijk kind aangespoeld Ettelijke I Ik. Dmlcn in verkeer Eemini vien|zonc|er verdediging aanvaringen in Zeeland Voor een prettige Sinterklaastijd EIGEN KOERS PvdA IN BELASTINGBELEID MAN DOOR 3 AUTO'S OVERREDEN Kogel in kin Gemini VII Sovjetbasis verwoest Vrede hangt af van 2partijen Oosterse joden nemen in Israël in aantal toe Loonchaos voorkomen 1 vindt Mertens (NKV) Oudere arts rustiger bij bevallingen PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 (Advertentie) Kardinaal Alfrink: (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In een vliegende zuid- westerstorm (windkracht tien) is zaterdag In de namiddag op de Westerschclde bij Terneuzen het 350 ton metende binnen schip „Dinka" vergaan. De schipper, de heer P. Thijssen (31 jaar) uit Made en zijn zesjarig dochtertje Carla werden vermist, 's Avonds is het lijkje van het kind aangespoeld. De schipper wordt nog vermist. De vrouw, die met een reddingboel om over boord was gesprongen, toen het schip ging zinken, ls uit het water opgepikt door een sleepboot van de rederij Muller uit Terneuzen. Zij vertelde, dat haar man uitstekend kan zwemmen en dat het dochtertje een zwemvest om had. Het schip was met een lading zand uit Bergen (L.) onderweg naai' Kortrijk. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. Op de We6terschelde is 's middags om vijf um' het Canadese vrachtschip „Boy- len" door zes sleepboten van de maat schappij Muller uit Terneuzen vlotge- trokken. Een uur later is de Zweedse ertstanker „Virfhalre" dooi' zes sleep boten vlosgetrokken. De „Virihaire" was 's morgens in aanvaring gekomen met het Belgische schip „Frube America" en daar bij vastgelopen. De „Boylen" was bij een poging de twee schepen te ontwijken ook aan de grond gelopen. Bij zeer zware storm (nu en dan met windkracht elf) zijn op de Westerschelde zaterdagavond opnieuw twee schepen met elkaar in botsing gekomen in de nabijheid van de plaats, waar 's middags twee grote Niet alleen zeeschepen op elkaar botsten. Bij het ongeluk van 's avonds vv twee tankschepen betrokken, namelijk de Engelse coaster „Seaaheli" van 900 brb, die geladen op weg was naai- Antwerpen, en het Belgische binnenschip „Citerna van de rederij Plouvler te Antwerpen, dat uit deze stad kwam. Alleen de Belg liep zware averij op. Het 4714 brt. metende m.s. Tristan. komende van New-York is zaterdagavond eveneens op de Westerschelde ter hoogte van Breskens op een zandbank gelopen. In de loop van de avond zijn nog enkele schepen in de Westerschelde aan de grond gelopen. De schade viel over hert; alge- Bij Dordrecht zijn zaterdagavond twee rijnschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Volgens de rijkspolitie te water betreft het sohepen van 800 1000 ton. In de Waddenzee Liep verder een binnen schip vast en bij Vlieland kreeg een Duit se coaster te kampen met machlnesohade. ■wateren wordt de scheepvaart, door stormen ge teisterd. Deze luchtopname werd gemaakt bij Australië. Zwaar ge havend, werd de Milos del mar" rechtsnaar de haven van Port Kembla gesleept. Het schip maakte echter water en kon niet behouden blijven. Franse satelliet seint niet meer PARIJS. (Reuter). De vrijdag tn de Sahara gelanceerde eerste Franse kunst maan zwijgt sinds gisteren. Zaterdag reeds kwamen de signalen minder duidelijk bin nen hetgeen te wijten was aan beschadi gingen die de antenne tijdens de lancering had opgelopen. Het Franse ministerie van Defensie kon niet voorspellen, of en wan neer de signalen weer te horen zullen zijn. Koop in MIDZA-zaken. U krijgt dubbele zegels bij alles wat U koopt Uw spaarkaart is nu zó volgeplakt 100 pet. Aandeelhouders niet voortrekken (Van onze parlementaire redacteur) NUMEOEN „Als wij ons bij de ze zaak hadden neergelegd zou het in komen uit arbeid zwaarder worden be last dan uit vermogen. Het li voor de PvdA onmogelijk dit te aanvaarden. Dit onderdeel van het belastingplan was 't «nepje voor de KVP, maar het maakte voor de PvdA de zaak onverteerbaar. De volle strijd over «Ie aandeelhouders bevoordeling zal pas later ontbranden, Indien het wetsontwerp wordt Inge diend. Ik zeg „indien", want als de re gering verstandig is. doet zij dit niet. Dok de AR en de CHl' zijn tegen deze voornemens. Omdat het niet als punt in liet regeringsprogram Is opgenomen is de PvdA als fractie er niet aan gebon- Dit zei de fractieleider van de PvdA In de Tweede Kamer, dra. G. M. Neder- horst zaterdag op het verkiezingscon gres, dat in Nijmegen werd gehouden ter vaststelling van het provincie- en gemeenteprogram. Het is duidelijk, dat deze uitspraak betekent, dat op een la ter tijdstip de spanningen In de verhou ding KVP-PvdA zullen terugkeren. Ten aanzien van de EEG zei drs. Ne- derhorst, dat de Nederlandse re gering geen enkele concessie, mag doen aan de chantagepolitlek van gene raal De Gaulle. Het EEG-verdrag moet onverkort worden gehandhaafd. Omdat 'n zekere ontspanning in de oost-west- verhoudingen aanwezig blijft, meende de heer Nederhorst. dat de Nederland- Mi- defensie-inspanning Hums U:m worden gestabiliseerd. Over het Amerikaanse optreden in Vietnam merkte hij op, dat het een zaak is van zijn of niet zijn om de rood-Chinezen een halt toe te roepen. Hij meende echter, dat met geweld daar geen oplossing te bereiken la. Over de hul«ilge politieke samenwer king spraken zowel fractieleider Neder horst als partijvoorzitter dr. Tans. „Wij hebben tot nog toe geen spijt tot dit ka binet te zijn toegetreden, al hebben we er wel een hoge prijs voor moeten be talen. Maar het kabinet pakt de huidi ge problemen in de kern aan. Daarom hebben we de kans op meedoen niet willen missen", zei drs. Nederhorst. Dr. Tans merkte op: „Wij staan pal achter deze regering en zullen haar van harte blijven steunen. Wij zijn met overtuiging tot de huidige coalitie toe getreden en zullen daaraan van harte blijven meewerken, maar alleen op ba sis van de gemaakte afspraken". Overleg over NAVO-strategie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong van Defensie is vandaag in Parijs aanwe zig hij de naar men zegt gehei me besprekingen over verschillende fa de NAVO-strategie. De he- Pasjeskantoren in Berlijn weer geopend WEST-BERLIJN (DPA) In nacht van zondag op maandag hadden zich al honderden Westberlijners bij de zestien aan vraagkantoren voor familie bezoek aan Oost-Berlijn verzameld, die vanmorgen om tien uur weer zijn ge opend. Kort na vier uur zag men al ge gadigden voor een pasje in de rij staan. Krachtens het vorige week onderte kende akkoord kunnen inwoners van West-Berlijn tot 11 december aanvra gen indienen. Van 13 tot 18 december zullen de pasjes worden uitgereikt. In de periode van 18 december 1965 tot 2 januari 1966 mag iedere aanvrager twee bezoeken Aan het oostelijk stadsdeel brengen, waarvan er een op een werk dag moet vallen. Bij de prijsuitreiking van de pasjes zullen de Westberlijnse functionarissen worden bijgestaan door leden van de Oostduitse posterijen. Voorts werd het kantoor geopend, waar aanvragen voor bezoeken i.v.m. bijzondere gelegenhe den als geboorten, huwelijken, levens gevaarlijke ziekten en sterfgevallen kun nen worden ingediend. Dit kantoor zal tot 31 maart van het volgend jaar ge opend blijven. Atheïstisch' gezin komt met moeite Canada binnen VICTORIA (Reuter) Een Neder lands immigrantengezin dat oorzaak werd van parlementaire en juridische verwikkelingen in Canada, omdat het weigerde voor het verkrijgen van het staatsburgerschap de eed op de bijbel af te leggen, heeft uit handen van de minister voor de Immigratie, Nichol son, de staatsburgerschapspapieren ge kregen. In eerste aanleg had een Canadese rechter uitgemaakt, dat de heer vrouw Marint van de Pol met hun twee kinderen van 10 en 12 jaar niet de Ca nadese nationaliteit konden krijgen, omdat zij hadden gezegd atheïsten te zijn en daarom niet de vereiste eed op de bijbel te kunnen afleggen. Naar aanleiding van talrijke protesten be schikten de autoriteiten later, dat ir plaats van een eed ook een belofte kon worden afgelegd. Doden in verkeer HOOFDDORP. (A.N.P.). De 21-jarige landbouwer J. L. Dankelsehijn uit Hoofd dorp is vanmorgen op de Hoofdweg al daar door drie auto's overreden, nadat was getroffen door een toeval. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Op rijksweg 27 in Oosterhout is zater dagavond een auto van de weg geraakt enkele keren over de kop geslagen, waarbij een van de inzittenden, een 4- jarig jongetje, het leven verloor. De over- rige inzittenden, de ouders van het kind hun beide andere kinderen, moest enin het ziekenhuis van Oosterhout worden opgenomen. Op de Oudloosdrechtsedijk in de ge meente Loosdrecht is zaterdag de 17- jarige J. M. van der Geld uit Hilversum op het leven gekomen, doordat hij op zijn bromfiets achter op een stilstaande zand- strooiauto reed. Op het moment van het ongeval viel er sneeuw, waardoor het uit- zich werd belemmerd. Verder vielen doden te betreuren bij verkeersongevallen te Venlo, Brunsum, Hogeloon, Son en Someren, Vuurbuks ging per ongeluk af (Van onze correspondent) DEN HELDER In allerijl is gis terochtend de 23-jarige P. W. Ie Noble uit de Koog op Texel naar het acade misch ziekenhuis in Leiden vervoerd nadat de man een kogel in de kin had gekregen, toen zijn niet op „veilig" af gestelde vuurbuks afging. Het ongeluk gebeurde zondagochtend om half 9, toen de trekker van de vuur buks overging op het moment dat N. als duopassagier op een bromfiets over een oneffenweg reed. Doordat de loop van de vuurbuks, die N. onder zijn jas hield, omhoog was gericht, schoot de kogel in de kin van de man. In het Leidse ziekenhuis, waar de man, een gehuwde banketbakker, is opgenomen, bleek gisteravond het levensgevaar te zijn geweken. Martha Argerich, de Argentijnse pianiste die het Chopinconcours 1965 won, geeft zondagmiddag 19 december een recital in Diligentia. Zij zal werken uitvoeren van Bach, Schumann, Cho pin en Prokoviev. Cabaret Pepijn geeft op 18 december in het eigen theatertje aan de Nieuwe Schoolstraat 23 Den Haag de pre mière van een nieuw programma. WASHINGTON (AFP) De beman de ruimteschepen Geniini-VII en Gemi- ni-VI zullen pogen een ontmoeting in «le ruimte tot stand te brengen, die op 13 december zou kunnen geschieden. Volgens het huidige program zal de Gemini-VII vier december de ruimte in schieten (18.30 uur Ned. tijd) en de Ge mini-VI op 13 december (15.34 uur Ne derlandse tijd). Gedurende ongeveer twee onwente- lingen om de aarde zullen, althans vol gens de plannen, beide ruimteschepen zich naast of in de buurt van elkaar bevinden. De Gemini-VI zal op 15 de cember (ongeveer 14.20 uur Ned. tijd) op aarde (dat wil zeggen de Atlantische oceaan) teruggekeerd zijn en de Gemi ni-VII op 17 december (ongeveer 14 uur Ned. tijd). De bemanning van de Gemini-VI be staat uit Walter Schirra en Thomas Stafford, die van de gemini-VII uit Frank Borman en James Lovell. In het stuursysteem van de Gemini- VII is een defect ontdekt. Het defect zou de lancering van de ruimtecapsule wel eens kunnen vertragen, maar pas in de loop van de dag zal men het de finitief weten. STOCKHOLM. (U.P.I.). Volgens het Zweedseblad „Eskilstuna Kurlren", is een Russische militaire basis in Zuid-Estland onlangs door een explosie geheel verwoest. Het blad schreef dat ei* zoveel gewon den waren dat de ziekenhuizen in het naburige Pernau ze niet konden verwer ken. Alle burgers in de omtrek zouden zijn geëvacueerd. Volgens het blad was de basis vijf jaar geleden gebouwd. De ..Eskistuna Kurlren" heeft nauwe contac ten met Estlanders in Zweden. Bezoekers uit Estland zouden het blad van de ramp op de hoogte hebben gebracht. (Van onze concilieverslaggever dr. Alfred van de Weyer) ROME ,,Er zijn diverse vredesbe wegingen, die elke oorlog als een fla grante tegenspraak met het evangelie beschouwen en daaruit concluderen, dat elke deelname aan oorlogshande lingen tegen het christelijk geweten is. Deze mening kan men tot op zekere hoogte delen, omdat liet evangelie on getwijfeld de liefde tussen de mensen predikt en hijgevolg in een christelijke gemeenschap de oorlog altijd een ano malie zal zijn. Maar we leven nu een maal in een situatie, waarin de vrede afhangt van beide partijen, die tegen over elkander staan. En waarin men «le vrede niet kan garanderen door af te zien van verdediging. Zichzelf en anderen verdedigen is een plicht, die evenals de plicht tot onderlinge liefde op het evangelie terug gaat". Aldus kardinaal Alfrink in een toe spraak, die hij gisteren te Rome had willen houden, maar die hij op het laatste moment door zijn secretaris moest laten uitspreken, omdat hij zelf door ziekte verhinderd was. Kardinaal Alfrink is namelijk getroffen door een lelijke kaakontsteking, die hem veel last bezorgt en hem noodzaakt enige tijd het bed te houden. In zijn rede stelt kardinaal Alfrink de vraag, of men in de huidige situatie nog wel van een rechtvaardige oorlog kan spreken. Hij erkende, dat het moei lijk is, omdat in onze tijd ook een ver dedigingsoorlog gemakkelijk in een to tale vernietigingsoorlog kan ontaarden. Het schema over Kerk en wereld zegt dat het geoorloofd moet zijn zich tegen een onrechtvaardige aanvaller te ver zetten, desnoods met geweld. „Indien men aanneemt, dat elke mens en ieder volk het recht heeft om zich tegen on recht te verdedigen, dan zou dit onge oorloofd moeten zijn met het vreselijke vooruitzicht van dit atoomtijdperk. Maar het recht om zich te verdedigen houdt nog niet het recht in, om totale vernietigingswapens te gebruiken. Inte gendeel, dit wordt door het concilie als een immense misdaad tegen God en de mensen geoordeeld". Kardinaal Alfrink ging ook nog in op de passage, die handelt over de be wapeningswedloop. Het concilie erkent, dat in deze overgangsperiode het bezit van atoomwapens, enkel en alleen met het doel de tegenstander af te schrik ken, niet in zich ongeoorloofd is. Maar het onderstreept, dat streefd moet worden naar een weder zijdse, gelijktijdige en goed gecontro leerde ontwapening. Want anders zal de bewapeningswedloop, in plaats vai oorlogsgevaar verminderen, dit schien alleen maar toen toenemen. WASHINGTON (UPI). Als gevolg van de snelle toeneming van het aantal Oosterse joden zal Israel wellicht spoedig een heel andere aard hebben dan zijn stichters zich hadden voorgesteld, aldus een rapport van het Population reference bureau te Washington. De Oosterse joden zij die uit Afrikaanse en Aziatische landen naai' Israel emi greerden waren ongeletterd, arm, ondervoed. Hun waarden waren oosters, hun ervaring met de westerse levenswijze was schetsmatig. De meesten ontbrak het aan ook maar de minste kennis van de werkmethoden ln de industrie en de landbouw. Aan de andere kant hebben de Oosterse joden meer kinderen en vormen derhalve en snelgroeiende bevolkingslaag. Sommige autoriteiten voorspellen dat Afro-Aziaten over ongeveer tien jaar 75 procent van de bevolking zullen uitmaken. Volgens het rapport zeken Israels leiders naar middelen om deze toestand te corrigeren dooi de immigratie van Europese joden aan te moedigen. Er zijn maar weinig joden in de V.S waar de grootste joodse gemeenschap leeft die naar Israel willen verhuizen, terwijl de joden in de Sovjet-Unie waar op een na de grootste joodse gemeenschap woont slechts in kleine aantallen mogen emigreren. De kardinaal besloot zijn rede met te concluderen, dat degenen, die verlangd hebben dat het concilie de moderne wa pens zal a^euren, tevreden zijn ge steld. Met dien verstande dat er onder scheid moet worden gemaakt tussen bezit en het gebruik van deze wapens e ook tussen de woorden „verwerpen" e „veroordelen". Paus Joannes, aldus de kardinaal heeft gezegd, dat atoomwa pens moeten worden verboden, daar mee bedoelde hij te zeggen, .dat wij nieuwe prikkelen, nieuwe structuren t nieuwe vormen moeten zoeken om i betrekkingen tussen de volkeren te r gelen. Iets dergelijks is ook gezegd door Paulus VI in zijn rede voor de UNO, toen hij de woorden van Kennedy her haalde: „Als wij de wapens niet ver nietigen, zullen zij ons vernietigen". (Advertentie) ussoï VOOR WINTEREN ZOMER TEGEN VORSTEN ROEST! Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor üw auto 1 Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM Hedenmorgen aangevoerd 934 al a ebt run deren e 26228. 2e 22-1-2 iiHe kwal 395-450. slachtzcugen ISO—18 St. -Willibrord «pnkini «lag e Naar verluidt komt onder meer de kwestie over de nucleaire bewapening en de bevoegdheden hierover in de NAVO-landen ter sprake. De laatste tijd is over deze nucleaire bewapening weer veel te doen geweest in verband met de aanwezigheid vart atoomladingen in West-Duitsland. Minister De Jong voert geen over leg over de toekomstige Nederlandse atoomonderzoek. Dit schip komt vol gende maand wel ter sprake wanneer de minister de Amerikaanse minister van Defensie McNamara in Parijs ont moet. Vette kalverenmarkt Barneveld Aanvoer 447 stuks handel vlug. Prijzen: le kwal 415435. 2e 395—410. 3e 360-390. Coöp. Veluwse Eierveiling Aanvoer 249.480 stuik*, handel vlot. Pr«- n per 100 stuks eieren van 49tm55 gr n 1062 van 66tonffl gr, 2015 2061. van tmfi5 gr 2060—2152. 66tm69 gr 2100-2223. Faillissementen GeëindigdW. J. M. van Widnen. straat- indelaai in petroleum, butagus en olie- ui.els. v.h Den Hoorn, thans Buiten- ilersloot 207. Delft Door hel verbindend orden «Ier enlge^ ultdellngsiyst. Universitair nieuws «c-hem Phosphat Voorbeurs Amsterdam wil „heleboel herrie schoppen I UTRECHT (ANP) De Nederlandse I vakbeweging heelt voor een uiterst j moeilijke keuze gestaan: ofwel zR moest geheel op haar aanvankelijk standpunt I terugvallen met een niet geringe kans dat gegeven het feit dat geen overeen stemming bestond, er een chaos op loonpolitiek gebied zou ontstaan ofwel zij moest een arbitrage van de regering aan vaarden. Dit laatste heeft de vakbewe ging tenslotte gedaan en de regering heeft voor wat het loonsysteem in de overgangsfase betreft bijna geheel voor het standpunt van de vakbeweging ge kozen. Dit zei de voorzitter van het N.KV., de heer P. J. J. Mertens, op de bonds vergadering van de industrie ACI. die in Utrecht werd gehouden. Het standpunt van de vakbeweging kwam erop neer de bevoegdheden van het college van rijksbemiddelaars om contracten goed te keuren te elimineren, De heer Mertens zei dat deze bevoegd heden thans tot het vei'leden behoren en voor wat het N.K.V. betreft ook nooit meer terug behoeven te komen. „Onder het mom van een vrijere loon politiek krijgen we nu een nog sterkere binding dan we altijd al gehad hebben. We zijn fel tegen de oplossing die uit de bus is gekomen". Zo reageerde de voor zitter van de kaholieke bond van werk nemers in de Industriële bedrijven. „St.- Wlllibrordus", de lieer H M. de Groodt, op de driejaarlijkse bedrijfsgroepenver- gadering van zijn organisatie in Utrecht, op het loongesprek. Als er inderdaad een maximum van zeven procent als norm voor de loonstglng wordt gehanteerd, zal „St-Willibrordus" m een aantal bedrijfs takken niet meer meewerken aan het afsluiten van C.A.O.'s en een „heleboel herrie schoppen" Deze oplossing heeft niets meer met vrije loonpolitiek te ma ken, aldus de heer De Groodt, die het onbegrijpelijk noemde, dat de voorzitter van het N.V.V. en van het overlegorgaan der vakcentralen, de heer A. Kloos, heeft Duizenden Belgen hebben zaterdag koude en regen getrotseerd om een laatste groet te brengen aan koningin Elizabeth van België, wier stoffelijk overschot opgebaard ligt in 't koninklijk paleis te Laeken. gezegd dat hij tevreden is over het resul taat. Het is duidelijk, zo zei de voorzitter van St.-Willibrordus, dat de P.v.d.A. weer in de regering zit: dat betekent altijd bestedingsbeperking en bezuinigingen. Verloskundig onderzoek UTRECHT (ANP) Oudere hulsart sen en plattelandsartsen treden bij be vallingen doorgaans rustiger op dan hun jongere- en stadscollega's. Dit ls geble ken uit een verloskundig jaaronderzoek, ingesteld door een commissie van het Nederlands Huisartsengenootschap. Voor dit onderzoek brachten 229 huisartsen gegevens bijeen van ongeveer tiendui zend bevallingen. Bij het onderzoek, waarover tijdens het weekeinde op een congres in Utrecht rapport werd uitgebracht, kwam onder meer vast te staan, dat er ussen de artsen onderling grote ver schillen bestaan in het verloskundig iandelen. Het prenatale onderzoek blijkt in de :tad vroeger te beginnen dan op het ilatteland, terwijl het rhesusonderzoek M- ook vaker voorkomt. In de stad wor den tweemaal zoveel bevallingen kunst matig ingeleid als op het platteland, maar er is geen verschil in de frequen tie van kunstverlossingen, In de stad roepen de huisartsen vaker specialisti sche hulp in dan op het platteland. De perinatale sterfte blijkt in alle geval len even klein te zijn. Dc artsen clic een grote praktijk heb ben arriveren vaker te laat in de kraamkamer dan die met een kleinere praktijk. Of, om met de rapporteurs te spreken, zij hebben meer lt.i.b. (kind- in-bed-gevallen. i Advertentie) t 29 november 1965 570ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Prijzen van: f. 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 602 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 907 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 896 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 106 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8164 Een prijs van f.2000 is gevallen op het nummer: 015974 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 055992 Een prijs van f.2000 is gevallen op het nummer: 014306 Een prijs van f.2000 is gevallen op het nummer: 068412 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 077382 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 044005 De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 098409

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8