SLAVENHANDELAARS hadden eeuwenlang wind mee DE GAULLE {Negers bij I miljoenen oceaan overgesleept NIET ZO VITAAL MEER Maandag 75 jaar Gevaar van verouderd nationalisme PAGINA 8 DB LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 NOVEMBER 198» (Van een oneer redacteuren) ET afgrijzen hebben we in de afgelopen jaren in Amerika een burgeroorlog op kleine schaal gevolgd: van blanken tegen negers, politieagenten tegen kinderen, honden tegen mensen. De plaatsnamen Birmingham, Harlem «n Los Angeles roepen de grimmige beelden op uan vertwijfelde negers, bewapende troepen en protesterende massa's. De negers bleven marcheren, protesteren en demonstreren, ondanks de waterkanonnen, politiehonden, haat- en wraak gevoelens. Voor het eerst in de geschiedenis ging er waarheid schuilen in de profetie van het volkslied, dat de marcherende negers zongen: „We shall Het optreden van de negers dwong respect af van de gehele wereld. Het kenmerkte de spirit van uitdaging, moed, vasthoudendheid en selfbewustheid. Wat schuilt er achter dit alles T In onderstaand artikel beschrijft een van onze redacteuren een van de achtergronden, die het taaie volhouden van de negers verklaart en een licht werpt op de hedendaagse rassentegenstellingen: de slavenhandel. Hij eindigde ongeveer een eeuiv geleden, maar het is een feit, dat wij het liefst so snel mogelijk vergeten. De slavenhandel is het schijnbaar nimmer eindigende verhaal van de onmenselijkheid tegenover de mens, de weigering van de blanke om tijn zwarte naaste te beschouwen als een ander menselijk wezen. Volgens ruwe schattingen kochten, transporteerden en verkochten onse voor vaderen 1.800.000 slaven. Holland neemt een goede vierde plaats in achter Engeland (4.500.000)Portugal (4.500.000) en Frankrijk (£.000.000). „TB KOOP 250 GOED GE ZONDE NEGERS. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS DE OVERTOCHT UITSTEKEND. GEBAAR VOOR POKKEN- BESMETTING NIHIL". Dit was de tekst van een ad vertentie in een Amerikaanse krant uit 1766. De slavenhandel was op zijn hoogtepunt en het zou nog een eeuw duren, voor dat een incidentje een einde maakte aan de gruwelijkste emigratie uit de geschiede nis, die zich gedurende drie honderd zestig jaren aan deze en gene zijde van de Atlan tische Oceaan had afgespeeld. Precies honderd jaar geleden onderschepten de Spaanse autoriteiten een schip met 143 slaven aan boord, die op weg waren naar een haven op Cuba, toen een Spaanse kolonie. De Spanjaarden bevrijdden deze slaven en deelden dit feit mede aan de Britse consul op Cuba. Voorzover is na te gaan sloten deze 143 slaven de lange rij van vijftien miljoen negers, die in Afrika voor de Nieuwe Wereld en Zuid-Amerika wer den ingescheept. De rnssenmoeliykhedrn In Amerika, Brlts-Guyana en vele andere landen vormen een onderdeel van het dageiyks gebeuren, maar het is niet overbodig zich af te vragen, waarom er negers in deze landen z(|n of beter: waarom er negers zijn bulten Afrika. De verklaring van deze feiten beantwoordt tegeiyker- Ujd de vragen, waarom Tortugal de baas is In Angola en Mozambique, waarom Kongo en andere Afrikaanse staten zwak zijn en waarom de toekomst In Zuid- Amerika onzeker is. De gevolgen van de Atlantische slaven handel waren ook voor Europa enorm. Tussen de zestiende en negentiende eeuw werden honderden scheepsreizen gemaakt naar Afrika, vandaar naar Amerika en vervolgens terug naar Euro pa. Deze route is bekend geworden als de „handelsdriehoek", waarin zeer eco nomisch te werk werd gegaan: de sche pel. brachten Europese goederen (wfln, kleding en brandy) naar Afrika, trans porteerden vandaar negers naar de Nieuwe Wereld en keerden naar Europa terug met suiker, koffie, tabak en andere Amerikaanse produkten. Daarnaast be stond er nog een slavenhandel van Ame rika naar Cuba v.v., maar deze was ge ring in vergelijking met de Atlantische. Ook naar Europa Gedurende de late middeleeuwen be stonden in Afrika een aantal machtige monarchieën. Sedert de Arabieren in de achtste eeuw op het Afrikaanse toneel waren verschenen, ontwikkelde zich een uitgebreide slavenhandel, maar de sla ven waren voor het persoonlijk gerief van de koningen. De Portugezen namen negers gevangen op hun eerste expeditie naar West Afrika in 1441 Rond de t.yd, waarop Columbus Amerika ontdekte, brachten de Portugezen 1000 slaven per jaar naar Europa. De Spanjaarden wa ren echter de eersten, die slaven naar de overzijde van de oceaan vervoerden. Voorzover is na te gaan brachten zij reeds ln 1502 slaven nuar hun Caraïbi sche bezittingen, waar niet genoeg In- dianei waren om goud te delven. Rond 1520 waren de negers noodzakelijk ge wo Jen voor Spanjes Amerikaanse avon turen, ofschoon zij voor het vervoer van de slaven afhankelijk waren vun Portu gese zeelui. In 1535 begonnen de Portu gezen slaven uit Kongo en Angola naar hun bezittingen in Brazilië 'te brengen. Afrika leverde nog meer op dan goed- kopp arbeidskrachten: kleren, peper, goud en ivoor, maar de Portugezen ver boden andere noties goud te delven in Afrika, omdat deze werkzaamheden een nadelige invloed hadden op de slaven handel. Op het einde van de zestiende eeuw vervoerden de Portugezen 40.00(1 slavti per laar naar Brazilië De Hollanders, die nimmer achteraan- stonden waiz rij een goede handel roken, toonden al »|KiedlK grote belang stelling voor de slavenhandel. Olsehoon Holland de vijand na» van Spanje, kon de sla venhandel heel moegelUk efficiënt gedre ven worden zonder 't befaamde zeeman schap van de Hollanders. De West-In dische Compagnie een monopolie van de slavenhandel stichtte New-York In 1624. Hollandse schepen vervoerden Europese goederen en slaven naar de Spaanse kolonies in het Caraïhisohe ge bied. Het Is bekend, dat de Hollandse zakenlieden In Afrika ccn betere naam hadden dan de Portugezen, want de goederen, die sjj ruilden voor slaven waren beter dan die van de Portugezen. Ons land verdreef de Portugeien van de Goudkust en onse voorvaderen waren Een moeder en haar twee kinderen worden bij opbod verkocht zelfs vor een korte periode de baas In Brazilië. Meer winst De slavenhandel bleef een winstge vende zaak, totdat een Spaans verbod ln 1640 om slaven te vervoeren, de zaak nog aantrekkelijker maakte. Op het mo ment, dat het verbod werd afgekondigd, startte de slavensmokkel, waaruit vooral de Hollanders grote profijten trokken. Vele Europese landen smokkelden sla ven, maar dat gebeurde bij de gratie van Hollands kapitaal en personeel. Rond 1640 gingen de Fransen zich met de s'avenhandel bemoeien en zy opereer den evenals de Hollanders door middel van grote firma's. De Engelsen voegden zich by de grote slavenhandelaars ln 1650. Wat dreef bovenstaande landen ertoe handel ln mensen te drijven? Econo mische noodzaak: de Europese landen hadden een gebrek aan suiker. Het schynt zelfs, dat de Fransen en Engelsen er door de Hollanders toe gebracht zyn suiker te verbouwen op hun bezittingen aan de andere kant van de oceaan. Op suikerplantages waren de slaven niet al leen veel goedkoper, maar ook beter dan de blanken, die om bepaalde redenen gedwongen waren naar de kolonies te gaan. De wind mee Toe het Europese suikertekort in de achttiende eeuw was opgeheven, bleef de slavenhandel als een zeer lucratieve en winstgevende zaak bestaan. De eerder genoemde Europa-Afrika-Amerika-drie hoekshandel was de meest gecompliceer de handelsvorm die ooit was opgezet. Wol, katoen (sommige produkten wei-den eerst uit de Oost gehaald), brandy, zwaarden en geweren werden naar Afrika vervoerd en daar verhandeld voor slaven, die vervolgens verscheept werden naar Noord- en Zuid-Amerika en daar aanvankelijk verhandeld wer den voor suiker, koffie en tabak, maar later ook voor harde guldens. De drie- hoekshandel werd niet alleen gedreven om het hoge rendement, maar werd ook door een speling van 't lot bepaald door de windrichtingen. Het ls numeiyk van af Afrika gemakkeiyker naar het westen te varen dan naar het noorden en vanaf Amerika kon men dan terugzeilen op de veel voorkomende noordwestelijke wind. De gruwelijkste verhalen zjjn bekend over de schepen, die de slaven vervoer den. Ofschoon meestal overladen, waren de schepen voor die tijd beslist niet slecht. De meeste si-hepen uil de acht- werd tegengehouden. Zeker niet onver meld mag biyven, dat de Afrikaanse koningen ijverig hun best deden de slavenhandel voort te zetten. De gering ste misdaad in die gebieden, waaruit slaven betrokken werden, werd bestraft met dwangarbeid, hetgeen betekende, dat betrokkene als slaaf verkocht kon worden aan de Europeanen. Afrikaanse bestuurders dwongen hun onderdanen zelfs tot kleine misdaden om de ver koopkanalen open te houden. De meeste slaven waren afkomstig uit Gambia, Senegal. Guinea, Kongo en Angola. De negers arriveerden in Amerika onder de naam van de haven, waar zy werden ingescheept, zodat het bijna onmogelijk ls Ci oorsprong van de meeste Ameri- ^iiiiiiHniinniiiiuiiiiinniiDnuniiiiiiiiniiniiuuiiiiiiiiiiiiitiiiitunuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiinii Het eerste daadwerkeiyke protest tegen de slavenhandel kwam van de Engelse en Amerikaanse Quakers. In 1761 wer den slavenkooplieden niet meer toege laten tot de Quakersbeweging. In het jaar 1774 verklaarde een Engelse rechter door toedoen van de jurist Granville Sharp de slavenhandel illegaal ln Enge land. Deze feiten vormden de inleiding van een lange bittere stryd, die ulteinde- ïyk leidde tot de afschaffing van de slavenhandel. De Amerikaanse onafhankelijkheids oorlog heeft zeker het zijne bijgedragen tot de afschaffing van de slavenhandel, maar langzaam ging men ook inzien, dat slaverny afgeschaft moest worden op humanitaire gronden, Het comité van de Quakers, een sterke pressuregroup, was zeer goed georganiseerd en door pamfletten, brochures en statistieken wist het de publieke opinie te bewerken. De Quakers moesten het echter opnemen tegen ryke, machtige belangengroepen, die heer en meester waren in de West en een goede duit in de nationale schat kist deden. De laatste groepen vertegen woordigden een investering ter grootte van 50 miljoen pond ln plantages alleen. Toen de Britse suikerkolonies byna bankroet waren, verbood Fox uiteinde- lUk in 1807 de slavenhandel. De V.8. deden formeel hetzelfde. Maar de zw ste economische terugslag van deze maat regel kreeg Afrika te verduren. De En gelse export naar Afrika liep tot de helft terug toen de slavenhandel werd boden, ofschoon dc Afrikaanse koningen zich van het verbod voorlopig niets aantrokken. Slaven konden nu gekocht worden voor veertig gulden en zy wer den verkocht voor vyftienhonderd gul den in Cuba en Brazilië. Deze enormi winsten waren cr dc oorzaak van. da de handel tot ongeveer 1865 kon blljvei bestaan Een effectief verbod moest internatio naal gecontroleerd worden. Engeland belastte zich de volgende halve 24 7.5 meter breed en van 120 tot 125 ton. Gemiddeld waren cr 300 slaven aan boorNaar schatting kwamen 40.01)0 slaven per jaar om door ziekten en el lende op de reis. Hierbij moet echter in het oog gehouden worden, dat vele sla ven de dood vonden als gevolg van onderlinge vechtpartijen (vele slaven van verschillende stammen op één hoot) en moeilijkheden. Makelaars De i..eeste slaven werden gekocht van Afrikaanse koningen of „makelaars", die hen ontvoerden nf gevangen namen in oorlogen. Op het einde van dp zeven - tiei de eeuw werden de slaven gekocht voor 30 gulden en verkocht voor 160 tot 170 gulden, het equivalent van de prijs van ccn ton suiker F'.en eeuw later wa ren dc koopprijzen gestegen van 200 tot 250 gulden en In Jamaica (toen het voornaamste afzetgebied) kostte een slaaf toen 400 tot 500 gulden. De winst marge bij de handel wordt geschat op gemiddeld dertig procent. Het beroep ..slavenhandelaar" was ln de achttiende eeuw even eerzaam als dat van jurist of burgemeester op de huidige dag. On der de slavenhandelaren trof men parle mentsleden aan, advocaten enz. Op het einde van de achttiende eeuw waren er ongeveer 6,5 miljoen negers ln dc Nieuwe Wereld. 250.000 in dc Spaanse kolonies, 2,5 miljoen ln Brits-, Frans- en Nederlands-Guyana en 3 miljoen ln Brazilië. De slaven - goedkope arbeidskrachten in deze gebieden droegen by tot de economische welstand van Europa. Om de slavenhandel efficiënt te bedryven, war n er rond deze tyd 100 Engelse. Franse en Hollandse harens langs de westkust van Afrika. De Europeanen importeerden zoveel goederen naar Afrika, dat de ontwikke ling van een eigen Afrikaanse Industrie kaanse negers te achterhalen, ofschoon men mag aannemen dat de meeste Braziliaanse negers uit Angola afkomstig zyn. Verschillende Pausen hebben de slaverny veroordeeld. In 1518 verbood een Spaan se kardinaal de slavenhandel voor een korte periode. Vele priesters probeerden het leefklimaat voor de slaven te ver beteren, maar spraken zich zelden uit tegen de handel. De dominicanen ver zekerden Lodewyk XIII van Frankrijk, dat de slavenhandel de enige manier was om de Afrikanen het geloof te brengen. De jezuïeten waren de eige naars van massa's slaven maar zy had den een goede reputatie als „meesters". Weinig Europeanen waren zich ervan bewust, welke afschuweiyke mensenhan del er gedreve werd. Heel weinig sla ven kwamen ln Europa en zelfs de grote slavenhandelaars wisten nauwe lijks iets van de wantoestanden, omdat zij als Ijverige bureaucraten de handel vanaf een kantoortje regelden. met deze taak, zowel uit humanitaire als economische overwegingen. De En gelsen waren ervan overtuigd, dat zo lang de slavenhandel floreerde, er geen enkele kans bestond normale handels betrekkingen aan te knopen met Afrika. Bovendien wilden zij hun bezittingen In C West beschermen tegen de enorme concurrentie van Cuba en Brazilië op de suikermarkt. Drie technieken werden voor de uit oefening van de controle op de slaven handel geprobeerd; voor de kust van Afrika werd de Britse marine samen getrokken om schepen met slaven te onderscheppen; er werden verdragen met Afrikaanse bestuurders gesloten en Engeland trachtte andere landen te be wegen hun voorbeeld te volgen. Succes sen bleven niet uit. Frankrijk en Hol land kwamen in 1812 overeen de handel" af te schaffen. Spanje volgde in 1820. Portugal en Brazilië, in 1826 onafhanke lijk geworden, volgden in 1830. Niemand hield zich echter aan de Van c e correspondent L. Kleijn) 22 PARIJS Maandag ber wordt generaal De Gaulle 75 jaar. Wij zagen hem, van aangezicht tot aan gezicht, voor het laatst in zjjn perscon ferentie van 9 september op het Ely- sée. Een bepaald vitale indruk maakte hy op de 600 a 700 verzamelde journa listen niet, wy vonden hem oud gewor den en op sommige ogenblikken afwe zig. Ook de verhouding tussen hem en de vragende journalisten was anders ge worden dan vroeger. By vorige pers conferenties waren de vragen beleefd, omdat men toch wel wist, dat De Gaul le alleen maar beantwoordt waar hij zin in heeft en waar hij zich op heeft ge prepareerd. Op 9 september was dat geheel anders. Er werden De Gaulle vragen gesteld direct op de man af: over de nationale onafhankelykheid, „een verouderd begrip", over het ver drag met Duitsland, dat niets had op geleverd, zo voegde de vragensteller er zelf aan toe. De beleefdheid op een persconferentie by het staatshoofd ge biedt, dat men met hem niet in debat of discussie treedt. Op 9 september wer den De Gauile aggressieve vragen ge steld op de manier, zoals dat op het Witte Huis by president Johnson ge beurt. Men had heel duldeiyk het ge voel, dat verscheidene journalisten naar het Elysée waren gekomen met de be doeling om De Gaulle en zyn omgeving aan het verstand te brengen, dat een verslaggever meer is dan een bandre- De Gaulle moet dat hebben gemerkt. Wat vroeger nog nooit was voorgeko men gebeurde toen: hy wekte de lach lust op. In het laatste deel van zyn re de somde De Gaulle de belangrijkheid van zijn functie op zóveel conferenties met eerste-minlster Pompidou, zóveel gesprekken met ministers, zóveel ont vangsten van buitenlandse staatshoof den of ambassadeurs, zóveel bezoeken aan de provincies, zóveel handen ge drukt, zóveel gesprekken met hoge ambtenaren of vertegenwoordigers van vakbondenHet werd één vervelende opsomming van cijfers, die geen sterveling kon controleren. Een les, die met veel zorg en moeite uit het hoofd was geleerd. De man wordt oud, zeiden wij bij het verlaten van het Ely sée tegen elkaar. Bijna smekend Een paar weken later zagen wy De Gaulle op het televisiescherm: 4 no vember. toen hij aankondigde kandidaat te zullen zyn voor het presidentschap van de republiek. Op het scherm ziet men De Gaulle nog veel beter dan de grote feestzaal van het Elysée-pa- leis, ook al zit men daar op de ste ryen. Meer dan levensgroot halen de camera's de kop naar ons toe. De helft van de Fransen, die een televisie toestel bezitten 45 procentzag beurtelings twee uitdrukkingen op dat gezicht. Soms zag men voor zich een bijna smekende man, die om de „ach ting en het vertrouwen" van de kiezers bedelde. Ook zag men voor zich de drei gende figuur, die aankondigde zich uit het openbai-e leven te zullen terugtrek ken, met alle gevolgen daarvan, als zyn ,hoop, zijn geloof en zyn vertrouwen" in het Franse volk zouden worden be schaamd. Hij had om zich heen geke- naar mogelijke opvolgers, maar er niet één, niet één kunnen vinden. Zou hem, De Gaulle, op 5 december niet kiezen, dan zou Frankryk onherroe- ■iii komsten. Spanje kon duizenden slaven gebruiken in Cuba, dat de belangrijkste suikerexporteur van de wereld was ge worden. De Verenigde Staten weiger den slavenhandelaren te vervolgen, om dat slaven nodig waren voor de katoen- produktie. Tussen 1807 m 1865 onderschepten de Britse schepen vele „vreemde" schepen met slaven voor de Afrikaanse kust. Zij be'-ijdd,. i 150.000 slaven, maar toch glipten velen door de Engelse val en vele slaven bereikten hun bestemming: 500.000 Amerika. 360.000 Cuba en Puerto Rico en 50.000 Brazilië. De Europeanen moesten rond 1860 vele Abraham Lincoln wordt door voormalige slaven toegejuicht de zuidelijke staten. Afrikaanse koningen en „makelaars", die hen jarenlang van slaven hadden voorzien, omkopen om hen te bewegen de slavenhandel te beëindigen. De Engel sen kolonialiseerden (zy droegen „yer- antwoordeiykheid" voor de „slaven- gebieden") de Goudkust, Nigerië en Gambia. Ook Lincoln, die persoonlijk de slaven handel verafschuwde, heeft eraan mee gewerkt, dat aan de handel een einde kwam. In 1882 verleende hij de Britse schepen het recht Amerikaanse schepen te doorzoeken. In hetzelfde jaar werd een Amerikaanse slavenkapitein ge hangen, omdat hij 890 slaven naar Cuba vervoerd had. In 1865 werd in Amerika de slavernij afgeschaft Spanje en Cuba probeerden daarna de handel nog voort te zeten, manr r\ bicken niet opgewassen tegen de VS. en Enge- De Europese slavenhandel naar Amen- ka was een onmenselijkheid, niet ge ëvenaard in het oude Afrika of het oude Italië en Griekenland, want het emi gratiesysteem vernietigde families en voorkwam de stichting van nieuwe ge zinnen. De meeste Europese landen heb ben deelgenomen aan de slavenhandel, ook Duitsers. Zv.eden en Italianen Nadat d<* slavenhandel geëindigd was trachtten vele volken zich/elf „schoon te praten De Spanjaarden beweerden b.v. dat zij alleen slaven kochten en niet verhandelden De Hollenders trachtten te bewijzen dat hun schenen het meest geriefiyk waren voor het vervoer van slaven. Een troost voor de Europeanen is. dat de Afrikaanse koningen geen haar beter waren dan de handelaars. Hoe men de zaak ook draait of keert, de Atlantische slaven handel was een grote internationale misdaad, stilzwijgend getolereerd door regeringen en Kerken Toen Lincoln 'n schip met slaven zag. zei hij: „Het was een voortdurende kwelling voor me" Enige tijd later zei hij: „Door vrijheid te verlenen aan de slaven, verzekeren wij de vrijheid van de vrije mensen," Gelukkig dat dit na een eeuw begint door te dringen. pelijk vervallen tot chaos, tot nog gro tere rampen dan die van 1940 en 1958. Pompidou, zyn eerste-minister, zat voor het scherm en zei niets, althans niet in het openbaar. Op hun beurt za ten alle andere ministers voor het scherm, met name Malraux, die wat cultuur en civilisation betreft alle Fran sen tegeiyk in zyn zak kan steken. Ook zij keken en luisterden. Er was er niet één, die avond, die na zoveel verach ting van het staatshoofd voor de intel- ligentia van het Franse volk de volgen de morgen opstond en uit protest ont slag aanbood. In de zakenwereld zou een directeur met een dusdanig testi monium paupertatis voor zyn naaste medewerkers door de aandeelhouders unaniem zijn afgezet. In Frankryk bleef in de grote kranten dat protest beperkt tot een moedig hoofdartikel van ^irius. hoofdredacteur van het Parijse «vond lad „Le Monde Vyfenze entig jaar is De Gaulle ge worden. Zijn histoiis he verdiensten in de oorlog, toen hij in Londen het Fran se volk een andere .veg wees dan die van de collaboratie met de vijand, een andere weg dan die van Pétain en La- val, zyn groot. Maar die verdiensten beginnen geleidelijk te vervagen door het misbruik, dat De Gaulle ervan maakt. Hij heeft het in de oorlog toch larach'ig niet alleei gedaan, zoals uit zijn gedenkschriften zou moeten «'ijken: Mei. De Gaulle. Meer slaven Maai niet de tyd alléén heeft De Gauiles historische verdiensten doen verbleken. Een bevryder is hy geweest. Maar geen bevrijder gebleven. Wat hij in zyn zelf gewilde eenzaamheid, zon der waarachtige vrienden, met meer slaven dan oprechte bewonderaars, heeft gedroomd, is niet verwezeniykt. Het vriends' h-'psverdrag. dat hy sloot me: Duitsland, is in zijn tegendeel ver keerd. F t Duitse nationalisme, dat al leen met supranationalitelt kon worden ingedijkt, heeft hij veeleer, ongewild, aangewakkerd door zijn negentiende» eeuwse Europa der vaderlanden. MA zijn nucleaire herbewapening heeft h( Frankrijk apocalyptische gevaren op de hals gehaald, waarvan men alleen maar hopen kan, dat de hemel ons die zal besparen. Onder zijn eenhoofdige leiding is Frankrijk het zieke kind van Europa gebleven, ook al vertoont het naar buiten nog zo veel tekenen van welstand. Geen harder vonnis dan dat, hetwelk De Gaulle over de afgelopen zeven jaar van zijn bewind heeft uit gesproken, toen hy zich op 4 november kandidaat stelde: ik of de chaos. Als men daar vijfenzeventig jaar voor ls geworden, dan is de nalatenschap maar een schamele.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8