Moderne mens slikt Grofsmederij groot aantal hi ^de een jubilarissen 1 In Leiden belangrijke vondsten in bloedstollingsonderzodv MILJARDEN PILLEN EN POEDERS DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT Drs. T Brasser bezocht Indianenstammen GESCHIEDENIS VAN AMERIKAANSE STAMMEN LEIDEN Het verhaal van de uit Amerika verdwenen Indianen is nog vrij wel ongeschreven. De gegevens liggen in Amerikaanse en Nederlandse ar chieven. Over de Delawaren, nu voornamelijk woonachtig in Oklahoma, be staan enkele goede volkenkundige studies, maar de andere Indianen, de Mon tauks en Mohikanen, behoren tot de Amerika. Het is een Nederlander die schrijven de geschiedenis van hun verdwijning uit het land waar voor hen geen plaats meer mannen werken of studeren in veraf gelegen steden als Milwaukee en Chi cago en xijn alleen tijdens het week einde bij hun gealnnen. Zij zijn zeer gastvrij, in tegenstel ling tot de wantrouwende en zwijg zame Montauks, die in krotten leven op Long Island, op enkele uren afstand van New York City. Behalve bij hen ging drs. Brasser ergeten" bevolkingsgroepen in nok op bezoek bij de Crow-Indianen in eindelijk hun geschiedenis gaat be- Montana, om het grote jaarlijkse AGENDA Drs. T. J. C. Brasser, de vrijheid, augustusfeest mee te vieren. Vooral I bij zo'n feest blijkt hoe levend het F''mj Siah. Jnleidmg door^ ar. oude cultuur-eigen nog ZATERDAG 20 NOVEMBER Muziekfeest Stadsgehooria* Kon. Ver. I.Uteris Sacrum" speelt „Boeing-Boeing". Schouwburg, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 21 NOVEMBER Rijksmuseum voor Volkenkunde Siah. Inlc der Leeden. Aanvang 3 uur. Rijksmuseum volkenkunde, is de Drie koninklijke onderscheidingen In de afgelopen maanden hebben vele werknemers van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij herdacht, dat zij 25. 40 of zelfs 50 jaar in dienst traden. Veertien waren het wel ge teld. Om praktische redenen heeft de „Grof" on de officiële jubileumdagen liet uitgebreid aandacht kunnen schen den aan de verschillende jubilarissen, doch gisteren is in het St. Antonius Clubhuis toch een onverzuurde huldi ging uit het vat gekomen. In het bij zijn van een groot aantal personeels leden achter in de zaal bevond zich ook een groepje donker getinte bui tenlandse werknemers zijn dertien van de veertien jubilarissen (ir. J. v. d. Hoek was niet aanwezig) door de burgemeester van Leiden, mr, G. C. van der Willigen, de directie en ver tegenwoordigers van interne bedrijfs organisaties in de bloemetjes gezet. In zijn rede tot de jubilarissen haakte Leidens eerste burger in op de woorden van directeur ir. M. C. de Jong, die o.m. gezegd had, dat een troot bedrijf als de Grofsmederij moet kunnen steunen op een groot aantal Wouwen. Mr. Van der Willigen feli citeerde het bedrijf met het grote aan- l mensen, dat zich een lange reeks *i jaren standvastig verbonden heeft foeld met het wel en weer van de onderneming. Een felicitatie tevens aan iet adres van het bedrijf, dat vol- loende arbeidsvreugde kon bieden, vaardoor velen het lang konden „uit houden". Nadat de burgemeester in zijn hulde ook de echtgenotes had betrokken „het jubileum van de man is ook het jubileum van de vrouw" deelde hij mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd drie jubilarissen te onder- irheiden. Voor de heer J. Padist, die 50 jaar bij de Grofsmederij heeft ge werkt (binnenkort gaat hij met pen sioen) was dat de zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje- Nassau en voor de heren A. van Po- laren en E. A. T. Vogelenzang, die beide 40 jaar in dienst waren, de bron zen medaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Na het opspelden van de onderschei dingen verzekerde de burgemeester nog met klem, dat onderscheidingen als deze beslist geen „vaste prik" zijn. De werkgever heeft allereerst een po sitieve verklaring moeten afleggen en daarnaast moest de overheid overtuigd zijn van het goede burgerschap van de verschillende heren. Na de burgemeester sprak wederom I sink, die alle jubilarissen een gratifi ir. De Jong. Na een woord van geluk- catie uit het Jubileumfonds ter hand wens tot de jubilarissen deelde hij stelde. mede, dat er ook nog onderscheidin- De avond werd besloten met een gen waren van de Maatschappij voor gezellig samenzijn, dat tot ieders ge- Nijverheid en Handel. De heer Padist I noegen werd opgeluisterd door goo- kreeg naast zijn koninklijke onder- chelaar-conferencier Schoolenberg. tegenzin op zich neemt. Hij is zo juist teruggekeerd van een door ZWO bekostigde studiereis van drie maan den naar de Verenigde Staten. Ook verleden jaar zomer is hij er al ge weest. Zijn voornaamste doel was het doorzoeken van de archieven, maar hij heeft het daarbij niet gelaten. Om er achter te komen hoe de Montauks en Mohikanen nu leven, heeft hij bij beiden enkele weken doorgebracht. Wat hem vooral interesseerde was de aard en omvang van hun relaties met de omringende bevolking. DRANK Het is niet zo vreemd dat juist een Nederlander zich in deze Indianenge- schiedenis verdiept. In ons roemrijk koloniaal verleden hebben wij, zoals iedereen zich met trots zal herinneren scheiding nog de gouden draagmedail- nogal veelvuldig contact met de In- Ie van de Maatschappij en de heren dianen gehad. Onze zeventiende-eeuw- Van Polanen en Vogelenzang de zil- j voorouders, toen nog in het bezit slecht» de afwezigheid van oorlog u, veren draagmedaille. 1 van de nederzetting Nieuw-Amster- (loch het werk der gerechtigheid, dam, dreven dagelijks handel met hen langs de oevers van de Hudson. Indi- Dit eist een voortdurende beheersing aanse familienamen als Slingerland. der hartstochten en onderwerping aan c u j t u ie Hendricks en Jacobs herinneren aan het wettig gezag. Er zijn drie stadia van 25 jaar aan het bedrijf verbonden wa- deze reiatie. De erfenis die wij hei. pa«tfisiiic. De eerste fase is het bestaan len kregen de legpenning alsmede het hebben nagelaten is overigens niet zo van enkele humane regels voor oorlogs vererend getuigschrift. Dat waren de j indrukwekkend: de enige gewoonte voenngDe tweede het onverzoenlijke 5SrlaT)£\ r°Kv' die zi-> van de Hollanders hebben tussen humanisme en christendom ten Rombout, H. E Schreuder, C. Pauw, overgenomen is het enorme drinken opzichte van het oorlogsbedrijf, svat dus J. L. Ouwerkerk J. Brugman, N. Ta- De aj even etnologisch geïnteresseei- „en anti-militaiIsme Inhoudt. De der- verne, G. Steenbergen en F. G. van de indianen waren erg benieuwd hoe de /aae is wat wlj moeten doen om vre- het tegenwoordig bij de Nederlanders de te verkregen. LEVEND Dat drinken gebeurde bij de Stock- bridge-Indianen. zoals de Mohikanen nu genoemd worden. Er zijn er nog een 500, die ten westen van de grote meren in een reservaat leven. De I De 32-jarige drs. Brasser verwacht dat zijn studie, waarop hij zal promo veren. over ongeveer anderhalf jaar gereed is. De Indianen zullen dan aan de Nederlanders in elk geval iets meer te danken hebben dan alleen PROE. HEERING OVER: „WEGEN NAAR DE VREDE" Gisteravond hield prof. dr. H. J. Hee ring voor de Leidse commissie voor In iigi. r.r nesiaan geen vounaaxie no-n- einden en middelen. Het gaat om een lieuze tussen de grflzen. Voor het hand- ternationale betrekkingen een lezing over gaanbare wegen: terreurevenwtrht-fedp- „wegen naar de vrede", in de Remon strantse kerk aan de Hooglandse Kerk- desnoods eenzydig-gelovlge en vinding- rijke onderneming. Schema 13 van het concilie stelde vast, MOGELIJKHEDEN Van vrijdag 19 november tot en met donderdag 25 november 1905: Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Huln der Mensheid. Hoolgrscht tel. 21060. Tentoonstellingen Academiegebouw. Rapenburg 73 Tentoonstelling typografie: de vyftig best verzorgde boeken van 1964. Tot .'JO november. Werkdagen 9 18 uur. lie Ruif. Jan Vossensteeg 5» Aqua- Hlen en tekeningen van Mies V. Del- "in Dag. 10-20 uur. Zaterdag en ion- lag 2U-24 uur. aldus prof. Ileering, dat EEN KWART EEUW Alle overige jubilai nletlging In ik nooit laten .ruikt kunnen Strater. .___0 De huldiging was hiermee nog niet j stönd~met"die""gewoonte. Praktisch als aan een eind. want achtereenvolgens ze zyn lieten ze drs. Brasser bij zijn Het radicale pacifisme loopt storm spraken nog de heer F. van der Berg. bezoek daarover niet zozeer aan het tegen de algehele vernietiging met rle •oord als wel aan de drank. Hopelijk moderne wapens, ijn studie ook eer heeft dernemingsraad, en de heer J. G. Was- namens de personeelsvereniging een kist sigaren aan ieder aanbood. laat "hy" ons straks de heer F. J Mentzii. namens de^On- weten 'of hij zijn ni gedaan. nier. Een wereldregering ia alleen mogelijk door eenheldswil of eenheidsdwang. Het eerste wil men niet. het tweede houdt wapengeweld In. zodat deze mogelijk heid uitgesloten dient te worden. Ontwapening is vooralsnog onmoge lijk. Eenzijdige ontwapening is. In te enstelling tot wat vaak beweerd wordt. Prof. Heering ging uit van het stand- wèl mogelijk. Zlc bijvoorbeeld wat Mar- lpunt. dat het doel de middelen niet hei- tin Luther Kink in Amerika bereikt j heeft voor de negers zonder geweld te I gebruiken. Waar dit mogelijk ls moet deze mogelijkheid zeer zeker serieus overdacht worden. De beate wtjze ls echter het zoeken naar een weg, het tasten en experimen teren hoe of dit verwezenlijkt kan wor- i den, vanuit een volstrekte Inzet. Srhe- ma 13 van het concilie concludeert nog „de vrede la de vrucht van die ene hoge liefde, die meer vermag dan de gerech tigheid kan opbrengen". De Kerk zal een exempel moeten zijn. Dit waren de stellingen, die prof. Hee- ring aan het belangatellendep ubllek voorlegde. Na een korte pauze werd er dan ook diepgaand en geanimeerd hier- i over gediscussieerd. MUSEA lakenhal: Dag. 10-4 PINT De Nederlandse Organisatie voor Zul- voor de medische wetenschap ls kan t wetenschappelijk onderzoek heeft men inzien als men beseft dat het hart E. A. Loeliger en dr H. C. Hemker infarct (tien percent van alle doodsoor- subsidie verleend voor 'n zaken bij mannen) in laatste instantie de werking van vita- meestal dooj* een bloedstolseltje wordt itollingg- veroorzaakt. In het bloedstollingsondei - heette in zijn inleiding spreker van har- zoek is Nederland met verschillende te welkom. Ook verheugde het hem dat goed-geoutilleerde universitaire bloed- ondanks de betrekkelijk slechte, weers- stollingslaboratoria behoorlijk vertegen- omstandigheden nog zoveel belangstel- woordigd. lenden aanwezig waren. Prof. dr. J. M. Kijn S.J. begon zijn le- Het laboratorium in Lelden heeft in zing met er op te wijzen, dat de funda- het bijzonder veel internationale contac- mentele betekenis van Opvoeding en ten. Zo werkt het nauw santen met de j Waarheid niet speciaal een probleem Blood Coagulation Research Unit" in is voor de kinderbescherming, maar Dr Hemker een arts-biochemicus Oxford: niet de „Centre national de meer een algemeen probleem in de ge hoofd van het haemato-enzymolo- Transfusion Sanguine" in Parijs; ntel hele opvoeding van kind tot volwas- gisch laboratorium van de afdeling hae- de groep van prof. Holler in Bazel en sene. Men wordt immers voortdureud matologie aldaar. ntel het „Karolingska Instituut" in geconfronteerd met dit probleem en ze- Het onderzoek naar de bloedstolling, Stockholm. Alle grotere hloedstollines ker niet alleen in de wereld van het laboratoria zijn vertegenwoordigd in de kind. Het behoort tot In Lelden i onderzoek mine K in de biosynthese factoren. Dr Loeliger een internist is lec tor in de leer der haemostase (bloed- stelping) en thrombose aan de rijksuni versiteit in Leiden. de medische wetenschap Contactcommissie Kinderbescherming Leiden Omstr. PROF. DR. J. M. KIJN S.J. OVER: „OPVOEDING EN WAARHEID" Prof. dr. J. M. Kijn S.J. hield gister- tussen spreker en aanwezigen een dis avond in Huize Lldwlna aan de Lam- cussie over verschillende aspecten van ntenschansweg een lezing over „Opvoe- de door de spieker in zijn inleiding aan- dlng en Waarheid". Spreker gaf in het gehaalde voorbeelden kort de Inhoud tan z n lezing weer: Aan het slot bracht voorzitter an „Heel beknopt en negatief uitgedrukt Oosten spreker dank voor deze ver gaat het hierbij ont de problematiek zorgde avond, van de leugen, meer positief geformu leerd de opvoeding tot eerbied voor de waarheid". De voorzitter van de Contact-Coni- de heer A. J. D. van Oosten, groot belang ls. wordt in de gehele „International Committee on haemosta- üjkste opgaven wereld slechts In een beperkt aantal la boratoria ter hand genomen. Van hoeveel belang de bloedstolling de volwa H. NICOLAAS, BISSCHOP VAN MYRA (Klein-Azië) Geboren te Patara in Lycië, stierf in 345. Hy was een van de grote bisschoppen uit de vierde eeuw, maar werd vooral beroemd als de grote weldoener om zyn vrygevigheid. DOE EVENEENS ZO Maak op ZIJN feest een ander mens gelukkig GEEF EEN ABONNEMENT OP Thans een voortreffeiyke krant van landeiyke allure. Iedere dag opnieuw een genoegen. Voor Iedere nieuwe abonnee die U aanbrengt ontvangt U bovendien JUBILEUM SCHRIJFBLOK en het unieke LEIDSE COURANT-SPELDJE Ondergetekend e plaats: Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Deze advertentie na invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE COURANT, afd Abonnementen. Papengracht 32. Leiden. BIJVERSCHIJNSEL VAN ANTI-STOLLINGSMIDDEL. i onderhoud met het A.N.P, juist en tijdig in te grypen wanneer hij meent dat een kind de waarheid geweld aan doet. Ook dient men het kind te leren op tijd te zwijgen; dit is zeker een even groot probleem als dat van een onwaarheid. Het biyft voor de op voeders evenals voor het kind een zen dr Loeliger en dr Hemker op de voortdurend vallen en opstaan, zeer nauwe betrekkingen tussen bioche Spreker wilde de wereld van het kind mie en geneeskunst in dit speciale ge- indelen in drie groepen of fasen. Ten bied van onderzoek. Zo krygen bijvoor- eerste het zeer jonge kind .ten tweede beeld patiënten die door een ernstig die van het schoolkind en ten derde die hartinfarct zijn getroffen, anti-stollings- van de puberteit. Uitvoerig lichtte spre- middelen toegediend om hun bloed „dun" ker by het zeer jonge kind de eerste te maken, dat wil zeggen om het gehal- tekenen van misleiding toe. Met voor- i te aan stollingsbevorderende eiwitten beelden zoals die zich bij ieder kind in hun bloed te verminderen. Enige ja- voordoen wordt de fantasie een min of 1 ren geleden bleek, bij een nauwkeurige meer onbewuste verdraaiing van de controle van het bloed van dergelijke waarheid. Ook weet het jonge kind niet patiënten in het laboratorium van dr dat het dit of dat niet mag. Spreker Loeliger, dat men in dit bloed niet al- hekelde in dit verband de opvatting als leen een daling van de bekende stol- zou men altijd en onder elke omstan- lingseiwitten kon waarnemen maar dat dighcld moeten zeggen wat men dacht, er bovendien een eigenaardig fenomeen Vervolgens ging spreker uitvoerig in bestond dat niet uit de tot dusver be- op de z.g. tweede fase, nl. die van hei kende verschijnselen te verklaren was. schoolkind. Het kind wordt nu gecon- Toepasslng van de zuiver biochemische fronteerd met als het ware drie werel- methode, bekend onder de naam „en- den: het gezin, de vriendjes die het spel- zym.kinetika bracht hier uitkomst. element vertegenwoordigen en de school. Nadat dr Hemker met behulp van Deze drie groepen hebben hun eigen deze methode dit bloed nader had on- leefpatroon en hun eigeD gewoonten, derzocht. kwam hij tot de conclusie dat Het ls duidelijk dat een kind zich in het het bewuste fenomeen waarschijnlijk 'n spel anders uit dan thuis of op school, gevolg was van een nog onbekende stol- Spreker haadle als voorbeeld aan de lingsfactor die remmend werkte. 1 onderwijzer die iets over een vergryp Het middel dat toegediend wordt om van de klas wenst te weten Wanneer het bloed te verdunnen werkt het vita- een kind zegt dat een ander het gedaan mine K tegen, en het optreden van de heeft, wordt hy misschien door de on- door de Leidse groep ontdekte remmen- derwyzer geprezen, terwijl de andere de factor onder deze omstandigheden groep, te weten de klas. by zichzelf be gaf de onderzoekers een eerste aanwij- paald. dat dit kind niet te vertrouwen zing over de mogelijke werkingswyze is en voortaan in de gaten moet worden van het vitamine K (K komt van koa- gehouden. Zie daar een probleem voor gulations of stollingsvitamine). De wer- de opvoeder en hoe te reageren- De king van dit vitamine is nameiyk nog derde fase de puberteit brengt weer de onopgeloste raadselen uit de andere problemen t.o.z. van de waar- heid met zich mee. Kinderen op deze leeftyd scheppen graag op. b.v. over vermeende prestaties in het spel. Be- Om dit vraagstuk experimenteel te 'anETyk wordt dan het corrigerend op- ontraadselen, is het noodzakelijk dat het Doktoren in zorg over onrustbarende stijging van gebruik geneesmiddelen biochemie. ONTRAADSELEN. treden van leeftijdsgenoten, die dit niet nemen. Spreker besloot zyn boeiend be toog door er op te wyzen dat volwasse nen de zware taak op zich moeten ne men om het kind de weg naar de waar heid te leren om zo een beter en vol lediger mens te worden. Na een korte pauze ontspon zich stollingsremmende eiwit van de andere bloedelwitten wordt gezuiverd, terwyi tevens de andere stollingsfactoren van elkaar gescheiden dienen te worden. Aan deze eiwitzuivering wordt thans in het laboratorium met alle gebruike lijke methoden hard gewerkt. Zo ziet men dat het biochemisch onderzoek door waarnemingen aan patiënten direct wordt gesteund, omgekeerd echter le- De Balletschool Leiderdorp, geleld vert het biochemisch onderzoek weer door m^vr I- C. JacobsBakker, geeft nuttige resultaten aan de kliniek. Zo 'terSmgennlivSngTn'V"su"" vond men in het kader van deze experi- gehoorzaal. Drie jaar geleden is deze menten een nieuwe methode om de func- balletschool gesticht en gaf na een Jaar tie van de lever te testen en ook hebben haar aerate uitvoering. Men heeft twee de onderzoekers bS het uitwerken van1'"' «ew*c" e" d? h°n,ende ultvoe- J ring op 26 nov. is dus de tweede, de zuiveringsprocedures voor bloedeiwit- De school telt momenteel 120 leer- ten een methode gevonden om uit één llngen. variërend in de leeftyd van 6 portie bloed twee preparaten te maken tot 2* Jaar. Mevr. Jacobs is oud-dan- dle therapeutisch werkzaam zijn bij 1(1- deis aan twee velschillende soorten van bertballet. een Franse groep, die even- j de bloederszlekle. 'eens in Engeland werkzaam was. IN ONZE moderne westerse wereld is de geneeskundige verzorging tot een zeer hoog peil van ontwikkeling gebracht met als resultaat een sensationele verhoging van de gemiddelde leeftijd en een algemene verbetering van de gezondheidstoestand van de mens. Maai' nu zijn wij druk doende in een ander uiterste te vallen: een on oordeelkundig en overdreven gebruik van allerlei vita mines om bijv. te ontkomen aan de Russische griep als mede van pillen en inspuitingen tegen bestaande en in gebeelde ziekten. In Nederland wondt het jaarlijks ge bruik van pillen, poeders en tabletten op meer dan 50 miljoen geschat! In Amerika: W00 ton asperine per jaar T^E CIJFERS van het verbruik van geneesmiddelen stijgen onrustbarend. In de Verenigde Staten werd het vorige jaar voor niet minder dan 2 miljard dollars aan geneesmiddelen uitgegeven. De „bestseller" bleek asperine te zijn, waarvan de Amerikanen niet minder dan ca. 4000 ton per jaar slikken. In Engeland werden het vorige jaar ongeveer 1 miljard slaappillen geslikt als mede 350 miljoen zenuwpillen en 250 miljoen opwek kende pillen e.d. De Duitsers verbruiken niet minder dan achtduizend soorten pharmaceutisehe produkten en slikken 1150 pillen van allerlei aard en soort per jaar. De ruim 2000 pharmaceutisehe fabrieken beschikken over een reclamebudget van ca. 100 miljoen D.M. om dit hoge verbruik nog verder op te voeren en volgens statistische gegevens heeft één op de twee Duitse vrou wen in haar handtasje een of ander middeltje tegen een bepaald kwaaltje of ongemak. De Fransen zijn echter nog royaler wat het verbruik van geneesmiddelen be treft. Het land neemt wat dit aangaat de tweede plaats in achter de Verenigde Staten. De omzet is hier gecalcu leerd op tenminste 5 miljard (nieuwe) Franse francs. Moderne medicijnman in wondermiddelen, drankjes, anneer het er om ging de een of andere kwaal te bestrijden. De moderne mens is in dit opzicht niet veel veranderd, alleen zyn de kruiden nu pillen en poedertjes geworden die mooie weten schappelijke namen hebben gekregen. De publiciteit rondom de gewone genee middelen heeft de moderne mens ook een nieuwe waardigheid gegeven: hij of zij zijn zelf ..medicijnman" gaan spelen Wanneer iemand steken in de maagstreek voelt, worden pillen of poeders tegen maagpijn gekocht, voelt iemand zich wat nerveus dan worden zgn. zenuwstillers aangeschaft. De reclame heeft de mens er ook van overtuigd, dat het goed is in de winter vitamine-C tabletten t« gebruiken om zich te weren tegen griep en verkoudheid. Al die pillen zien er vrijwel steeds klein, vriendelijk en ongevaarlijk uit, zodat voor het gebruik ervan niet het minste gevaar wordt gevreesd, ook niet ingeval van een overmatig gebruik. Maar in medische kringen klin ken thans keer op keer waarschuwingen op tegen het overmatige en vaak ook onncxlige gebruik van allerlei soorten van patentgeneesmiddelen. Zij zijn \an o rdeel, dat dit wel degelijk ernstige gevaren kan inhoi den voor de algemene gezondheids.oestand van de mens! Pro en contra C*EN AMERIKAANSE vereniging van artsen heeft nu een balans van allerlei soorten van patentgenees- middelen opgemaakt, waarbij o.a. wordt meegedeeld, waarvoor zij kunnen worden aangewend en wat de ge varen van deze middelen zijn. Middelen tegen verkoudheid: Deze bevatten veelal anti-histaminen en décongestanten, die de slijmvliezen doen krimpen en het ademen vergemakkelijken. On danks het feit, dat ze tot nog toe weinig op hun waarde zyn onderzocht, blijkt het toch, dat zij in het algemeen de ongemakken van de gewone verkoudheid verlichten. Laxeermiddelen: De meest gebruikte zijn minerale olie, cascara en magnesiummelk. Wanneer ze teveel worden gebruikt verergeren zij de verstopping. Anti-zuren: De meeste verlichten daadwerkelijk maagpijn en een brandend gevoel in de maag. Gewoon maagzout is het goedkoopste maar de uitwerking ervan duurt niet zolang als pillen en poeders, die ook alumi nium- en magnesiumhydroxide bevatten. Vermager ingsmiddelen: Hieronder treft men psyl lium en andere opvullende produkten aan, die door uit zetten in de maag het hongergevoel moeten doen ver dwijnen. Hun waarde is- ech er twijfelachtig omdat het suikergehalte van het bloed een veel grotere honger - verwekker is dan een lege maag. Vitamines: Ze helpen kinderen en her-lellende zie ken. Voor de meeste mensen worden ze echter van wei nig waarde geacht. Milj, oenen I"\E VITAMINES zijn een miljoenen-affaire geworden. Elke dag vertellen de fabrikanten ons in adverten ties en reclamefilms, dat hun preparaten een noodzake lijke bijdrage vormen in de voeding van de menrf omdat de moderne mens er steeds minder gezonde eetgewoon ten op na houdt. De meergenoemde Amerikaanse artsen vereniging is echter tot de conclusie gekomen, dat de bevolking van de nieuwe wereld de rollen omkeerde: de pil ging daar de kern van de voeding vormen' Interessant was de proef van prof. William Bean van de universiteit van lowa. Hy experimenteerde met twee groepen soldaten De ene groep kreeg gedurende een benarde periode vitaminepillen en de andere groep ge- lijkuitziende pillen, die ech er gevuld waren met een suikersubstantie. Het bleek, dat er geen verschil was aan te wijzen in lichamelijke prestatie of gezondheids toestand. Prof. Bean onderzocht ook de stofwisseling van d" milüniren. De soldaten in de groep, die de prepa raten kreeg toegediend, bleek een grote hoeveelheid vi tamines af te sloten! Een duidelijk bewijs dus, dat hun lichamen geen ove-dos's van vitamines nodig hadden. Ook de schadelijke gevolgen van een teveel aan vita mines zijn aangetoond. He zelfde is ook het geval mot allerlei soorten van zenuwtabletten Aanvankelijk meen de men. dat ze volkomen ongevaarlijk waren. Nu weet men echter, dat ze ook huiduitslag, nachtmerries, rillin gen en geheugenstoornissen enz. kunnen veroorzaken. Geen wonder dus. dat het Amerikaanse leger piloten, die zgn. kalmtemiddelcn hebben ingenomen, een vlieg verbod opleggen. Ze blijken ook gevaren op te leveren voor automobilisten. Zelfs het ongevaarlijkste van alle middelen, het dood gewone asperientje. kan onaangename nevenverschijn selen veroorzaken indien ze al te regelmatig of onoor deelkundig worden ingenomen. Britse statistieken wijnen bijvoorbeeld uit. dat asperinegebruik verantwoordeltfk is voor één op de acht maagbloedingen

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3