OVER VROEGE VORST GESPROKEN Mister Bril Mislukte poging op concilie om communisme te veroordelen heeft 22.000 monturen Krak, krak., auto weg Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! ■Mm Loods rubberfabriek door vuur vernield Oorzaak brand niet bekend Oppositie wil zuiniger begroting binn. zaken Vele doden bij gevechten in Zuid-Vietnam Samkalden niet klaar voor discussie k.i. Rijden door rood licht is mogelijk WOENSDAG 17 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) WASSENAAR „De fantastische one man show van mister Bril heeft ons overvallen, vertelde de Utrechtse oog arts dr. R. H. L. Samplmon gisteren in het landhuis van de professor dr. Weve- stlchtlng, waarvan hij voorzitter is. Mister Bril, de Maarssense verzeke ringsadministrateur D. A. Jager, heeft in zeer korte tijd kans gezien door een spontane aetie 22.000 brilmonturen met glazen en 20.000 losse glazen bijeen te brengen. Hij wilde daarmee zijn aan deel leveren in de hulp aan blinden en slechtzienden In Oost-Afrika, het doel dat de prof. Wevestlchting zich reeds stelt. De jonge stichting zij werd pas eind februari van dit jaar opgericht wil zich gaan bezighouden met het op grote schaal bestrijden van oogziekten in Kenia, Tanzania en Zambezië en met hulpverlening aan blinden- en slechtziendenscholen-werkplaatsen. Dr. Sampimon maakte in augustus een stu diereis door die gebieden en bezag wel ke hulp het meest effectief zou zijn. Hij is daarbij tot de conclusie gekomen dat in Afrika het meest behoefte bestaat aan geroutineerde oogartsen. Voor het uitzenden van oogartsen is echter veel geld nodig. Hier komt de heer De Jager weer aan bod. Hij, de stuntman die geheel los van de stichting al zoveel voor haar heeft gedaan, heeft zich nu ten doel gesteld een miljoen gulden bijeen te brengen. Hij doet dat door onder meer in een bioscooprecla mefilm giften te vragen voor de actie „open ogen" van de stichting, gironum mer 237178 van de Raiffeisenbank Maarssen, Utrecht. Op 7 januari zal hij zijn eerste actie, de brillenactie, afronden. Tot 27 novem ber krijgt het publiek gelegenheid zijn monturen en glazen af te staan. Daar na worden ze verpakt en in een stoet van dertig personenauto's geladen en aan de prof. Wevestichtlng overgedra gen. Uitspraak „nodig als teken van solidariteit (Van onze conciliemedewerker) dr. A. v. d. Weijer) ROME Zoals bekend is deze week **n poging gewaagd om In hoofdstuk l van Kerk en Wereld een passage »ver het atheïsme uit te breiden niet 'n veroordeling van het communisme. Hiertoe was een grote activiteit ontwik keld, geleld door een kleine groep van Italiaanse bisschoppen, die doorgaans conservatief standpunt Innemen. Men heeft door deze activiteit weten te bereiken, dat bij de stemming over de ze passage 458 vaders placet juxta nio- duni hebben gestemd. Hierdoor Is de tekst, die door de commissie was gepre senteerd, in beginsel aangenomen en Is dus de poging van deze kleine groep vaders mislukt. Op de achtergrond van deze moeilijk heden staat de weigering van de com missie om in het schema een tekst op emen, die het communisme zonder veroordeelt. Zij heeft zich ertoe beperkt het atheïsme in het algemeen te verwerpen, zowel op leerstellig als op praktisch terrein. Maar het commu nisme wordt nergens genoemd, laat staan veroordeeld. Kennelijk heeft de commissie geen enkele rekening gehouden met een peti tie, die onlangs door 450 bisschoppen In gediend werd en waarin een expliciete veroordeling van het communisme ge vraagd werd. Mgr. Garrone heeft in zijn relatie meegedeeld, dat de desbetreffen de passage van schema 13 werd geredi- 1 door het secretariaat van de niet- gelovigen, hetgeen onder leiding var kardinaal König staat. Behalve kardi naal König werkte aan de redactie van de tekst nog mee de Joego-Slaaf kar dinaal Seper, de paters De Lubac en Daniélou en drie bisschoppen van ach ter het IJzeren Gordijn. Kennelijk heeft deze subcommissie niet van een expli ciete veroordeling van Het werk van een buschauf- Minimum leeftijd21 jaar. feur heeft vele aantrekkelijke Loopt u eens binnen op onze kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings wekelijkse contactavonden DEN HAAG Elke dinsdag mogelijkheden, overonze loon- en vrijdagavond in café-res en arbeidsvoorwaarden (waar- taurant „Paviljoen", Rijswijk- onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver seplein 39. LEIDEN: Elke donderdag- voer en uitstekende sociale avond in het N.Z.H.-haltekan- voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. toor. Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: 14 02 Naam:. Adres: Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE me willen weten. Om drie redenen niet. Ten eerste was een dergelijke wens slechts zeer zwak tot uiting gekomen bij de gehouden debatten. Ten tweede zou 'n veroordeling strijdig zijn met de strek king, die Joannes XXIII aan het conci lie heeft willen geven, en ten derde mocht ook hier geen deur worden ge sloten, die met name de kerken achter het IJzeren Gordijn koste wat kost open willen houden. Daartegenover staan dan de argu menten van hen. die een expliciete ver oordeling eisen. Wij resumeren ze kort. In het huidige schema wordt alleen het atheïsme veroordeeld, maar het com munisme bevat nog veel meer dwalin gen, die eveneens door het concilie ver worpen dienen te worden. Een concilie moet in zijn uitspraken niet abstract zijn, het moet de zaken bij hun naam durven noemen. Tegenstanders van een veroordeling beroepen zich op het pastorale karak ter van Vaticanum II: maar het is juist uit pastoreel oogpunt noodzakelijk de gelovigen onder ogen te brengen dat zij onmogelijk christen en communist tegelijk kunnen zijn. Schema 13 handelt over de grote tuele wereldproblemen: welnu, het cc munisme is wereldprobleem één, waaronder meer dan de helft de mensheid gebukt gaat. De gelovigen verwachten een duidelijke uitspraak, die aan gerezen twijfels een einde kan maken. Honderdduizenden christe nen achter het IJzeren Gordijn zullen een dergelijke uitspraak beschouwen als een teken van solidariteit met hun lot, aldus deze vaders. Hier komen nog enkele argumenten bij van meer negatieve aard. Als het concilie niets zegt. zal zijn zwijgen bij na zeker worden uitgelegd als een te rugkomen op de duidelijke uitspraken van de laatste Pausen, wuarln liet com munisme werd veroordeeld. Ook is te i verwachten dat de communisten een j eventueel zwijgen van liet concilie zul len uitbuiten ln hun propagandacam pagnes. En ditzelfde zwijgen zal straks als een zware schuld aan het wereld episcopaat worden aangerekend, pre cies zoals dat, zij het op onrechtvaardi ge wijze, niet het zwijgen van Pius XII tegenover de nazi's is gebeurd. Op het veel geuite bezwaar, dat een veroordeling van het communisme de christenen achter het IJzeren Gordijn zou kunnen schaden, antwoorden zij ten eerste, dat deze christenen niet meer kunnen lijden dan ze al doen, ten tweede, dat het concilie de waarheid moet spreken, ook al loopt het daarbij risico's van tijdelijke aard. ten derde, dat het communisme ook wel eens zou kunnen terugdeinzen voor de publieke opnie, die door een plechtige veroorde ling in heel de wereld zou worden op geroepen. Aangezien de commissie de door 450 vaders ondertekende petitie naast zich heeft neergelegd, hebben de initiatiefne mers hun bovengenoemde activiteit ontplooid. Aan de vaders, die maandag de aula binnengingen om over de betref fende passage te stemmen, werd een stencil ter hand gesteld, waarin de vol- j ledige tekst was opgenomen van een amendement, dat zij bij een eventuele i placet juxta modumstem konden invoe-1 gen. Zoals uit de thans bekend gewor den uitslag blijkt, hebben 453 vaders de ze suggestie overgenomen. Hoewel hier door de betreffende passage is aan vaard, zijn deskundigen van oordeel. dat met de wens van deze grote minder-1 heidsgroep, althans in beginsel enige rekening zal moeten worden gehouden -tr VUURHAARD VAN 70 METER Kanter over gelijkstelling crematie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De begroting van Bin nenlandse Zaken Is dinsdag nog niet door de Tweede Kamer aangenomen. Een vertragingsactie, ondernomen door de heren Geertsema (VVD) en Beer- nink (CHU) maakte enig uitstel nood zakelijk. De oppositie meende, dat vol gende week, wanneer de Kamer de be lastingvoorstellen van de regering zal behandelen, wellicht op verdere bezuini ging kan worden aangedrongen. Bovendien wenste mr. Geertsema (VVD) de post, waaruit het salaris van staatssecretaris drs. Th. Westerhout wordt betaald te schrappen. De Kamer zal ook volgende week stemmen over de motie van de vaste commissie, waar- In de regering wordt gevraagd spoedig wettelijke maatregelen op te stellen, die begraven en cremeren aan elkaar gelijkwaardig doen zijn. De heer E Kolfschoten (KVP) liet reeds weten, dat zijn fractie voorstander van deze motie de katholieke kerk de liturgische plechtigheden, die de crematie van ka tholieken zullen omringen, voorbereidt. Daardoor is de laatste drempel, die de KVP nog scheidde, vervallen, aldus de Katholieke woordvoerder. Van de zijde van de Kamer is aan het vraagstuk van de crematie veel aandacht geschonken, maar minister Smallenbroek behoefde daarop niet in te gaan, toen hij zich niet tegen de mo meerderheid zgl halen. Het vraagstuk van de bezuiniging werd vooral door de oppositie, VVD er CHU aangesneden. De heren Geertse ma (VVD) en Beernlnk (CHU) wil- den met een beslissing over de begroting wachten tot duidelijk is of nog verder bezuinigd kan worden. Minister Smallenbroek toonde zich dankbaar voor de steun, die hij van de heer Kolfschoten (KVP) voor liet poli tiële beleid had gekregen. De KVP- er had zijn instemming betuigd met 't beleid van de Haagse politie tijdens de schietpartij aan de Noordpolderkade, waarbij een jonge monteur, die 66 scho ten op de politie had gelost, zelf werd gedood. De heer Kolfschoten was door dit alles gesterkt in de overtuiging, dat de politie niet zonder wapens de straat op gestuurd mag worden. Vrijwel alle sprekers hadden inlich tingen gevraagd over de financiële po sitie van de drie grote steden, wier te kort intussen is opgelopen tot rond 150 miljoen gulden. De ministers Smallen broek en Vondeling deelden mee, dat een ambtelijke commissie dit probleem In studie heeft. Zij bestaat uit ambte naren van de ministeries van Finan ciën en Binnenlandse Zaken en van de drie steden zelf. Voor een grootscheeps efficiency-onderzoek, desnoods door 't rijk te betalen, zoals de heer Kolfscho ten (KVP) had gevraagd, voelde de mi nister niet veel. Hij wilde in dit opzicht geen afbreuk doen aan de gemeentelijke autonomie. Minister Smallenbroek deel de nog mee, dat de tekorten vooral ont staan door de vervoerbedrijven, de po litie en de sector onderwijs. De directeur van het Rotterdamse bedrijf kreeg na de officiële ingebruikname van de auto- wrakkenpers het eerate hoopje schroot in een kruiwagen mee naar huis. Het was eens een glanzende automobiel. ROTTKRDAM In Rotterdam I» cisteren dc voor Westeuropa eerste autowrakkenper». geïmporteerd uit Amerika, otficieel In gebruik ge nomen. In vijf minuten tijd maakt dil apparaat, kosten twee miljoen gulden, van een naakte auto een hoop verknipt schroot. De vernielzuchtige scharen hakken ook ijskasten, bromfietsen, scooters en fietsenwrakken tot een hoopje schroot, dat dan weer geschikt is een rolletje te spelen in het econo misch proces. De directie van het bedrijf ver wacht dat het aanbod van auto wrakken rond 1970 een kwart mil joen per jaar zal zijn. De huidige apparatuur zal tegen die tijd echter al weer verouderd zijn. Een probleem is nog hoe de wrak ken, zonder de hiderwet te over treden. ontdaan kunnen worden van alles wat niet staal ls. Afbran den is de eenvoudigste methode, maart dat levert te veel luchtver ontreiniging op. Twee auto's leveren een ton schroot op. dat 85 gulden oplevert. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De grote rubberfa briek Yredenteln aan «Ie Hangweg te Den Haag is gistermiddag tijdens een zware brand voor een ramp bespaard gebleven. De vuurhaard, die een lengte van zeker zeventig meter had en waar van de vlammen metershoog In do lucht schoten, brandde aan de achter kant van de fabriek. l»oor een wonder lijk toeval eeliter waalde de wind In de richting Ixiosdulnen. Zou de wind een kwartslag gedraaid zijn en ln de rich ting van de Haagweg hebben gewaald, dan zou de grote fabriek geheel een prooi der vlammen zijn geworden. Om precies vijf uur werd de brand ontdekt ln een grote hoop rubber, deels afval en deels bestemd voor de ver vaardiging van produkten van mindere kwaliteit. Op dat tijdstip ging het per soneel naar huls, maar bij het zien van de vlammen en het brandalarm keerden vele personeelsleden terug om de helpende hand te bieden. Dertig schuimblusapparaten werden Ingezet, terwijl de bedrijfsbrandweer de eigen bluswagen uit de garage haalde. Inmiddels was de Haagse brandweer met zes wagens al ter plaatse en ver moedelijk dank zij de snelle tocht van de kazerne naar de rubberfabriek is veel onheil voorkomen. Onder leiding van de officier van dienst en later van de ondercommandant bestreed de Haag- I se brandweer het vuur eerst met acht stralen en daarna met twee waterka- Ondanks dit snelle Ingrijpen kon men niet voorkomenn dat het vuur oversloeg naar een loods van twintig bij acht me ter, waarin machines en reserve-onder delen voor machines waren opgeslagen. Deze loods brandde geheel uit en door de geweldige vonkenregen, veroorzaakt door een snijdende wind, sloegen de vlammen weer over naar een andere hoop rubber. Hierdoor waren er vlam- SAIGON l Reuter-AFP). De reeds drie dagen durende zware strijd tussen, naar wordt aangenomen. Noordvletna- mese en Amerikaanse strijdkrachten In het centrale hoogland ten noorden van Saigon schijnt te verlopen. De afgelopen nacht werd ln het gebied, dat 300 kilo meter ten noorden van de Zuldvletna- mese hoofdstad en slechts 10 kilometer van de Cambodjaanse grens ligt. nog wat sporadisch vuur van sluipschutters waar genomen. De verliezen aan belde zijden worden hoog genoemd, hetgeen het gevolg te van de massale aanvallen van de „Noordviet- namezen" en de zware bombardementen i met napalm door de Amerikanen Ameri kaanse officieren zeiden dat de opstan delingen tussen 500 en 800 man hebben verloren. In Saigon deelde het Ameri kaanse hoofdkwartier mee dat 637 Noord- vletnamezen of Vietkong-opstandellngen zijn gesneuveld. De verliezen aan Ameri kaanse zijde worden matig genoemd, maar het zou ernaar uitzien dat het de zwaarste verliezen zijn sedert de Ameri kanen drie maanden geleden rechtstreeks bij de strijd werden betrokken. terkant van de fabriek. lur, dat tot in het centrum van Den Haag was te zien, verspreidde een rode gloed in de lucht, terwijl duizen den vonken de grote fabriek bedreig den. In de fabriek had men van binnen uit reeds de achterwand van de hal nat gespoten en de meest brandbare goede ren zover mogelijk weggesleept. Boven dien stonden er enkele mensen met een schuimblu8apparaat op het dak van de fabriek om eventueel overspringende vonken direct te doven. Alleen de dak goot van de fabriek schroeide, terwijl door de enorme warmtestraling enkele ruiten sprongen. i Iets i tien bat BEGROTING JUSTITIE DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van Justitie Ui de Tweede Kamer ging minister Samkalden nog niet In op de vragen over de wettelijke regeling van de kunstmatige Insemina tie. Hij zei nog niet gereed te zijn om over het onlangs over dit vraagstuk uit gebrachte rapport te discussiëren. Eerst zal overleg met de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid gepleegd Conform het spel dat de WD-fractle ook bij de begroting van Binnenlandse Zaken heeft gespeeld, deed mr. Geert sema het voorstel de begroting van Justitie nog niet aan te nemen. Hij wil de wachten op de uitslag van het debat over de belastingverhoging en uitgaven- verlaging. Ofschoon minister Samkal den in een felle reden zich tegen dit spel verzette, omdat de WD bij de behan deling van de Justitiebegroting op geen enkele post bezuinigingen had voorge steld. ging de Kamer toch met het voor stel tot schorsing mee. De beslissing over de begroting van Justitie zal nu waar schijnlijk pas over 14 dagen vallen Goeree-Overflakkee van 13 op 4 gemeenten DEN HAAG. lA.N.P Met ingang van 1 januari 1966 zal de gemeentelijke herindeling van het eiland Goeree-Over flakkee van kracht worden De volgende 13 gemeenten zullen dan worden opgehe ven: Ouddorp. Goedereede. Stellendam. Melissant. Dlrksland. Herklngen, Som- melad ijk. Mlddriharnis. Nteuwe-Tonge. Stad aan 't Haringvliet. Oude-Tonge. Den Bommel. Ooltgensplaat Per dezelfde da tum worden 4 nieuwe gemeenten gevormd; Goedereede. Dirksland. Middelluimls en Oostfl&kkee. sein „brand meester" geven. Men was met de blussslngswerkzaamheden, waar bij wegens de zware rookontwikkeling van persluchtmaakers gebruik moest worden gemaakt, nog niet klaar, want de gehele nacht is men nog niet het na blussen bezig geweest. Daarbij werden de twee waterkanonnen gebruikt. Bo vendien hadden vier personeelsleden van Vredensteln brandpiket gedurende de gehele nacht om regelmatig de fa briek en andere gebouwen en terreinen te controleren. Na afloop van de blussing deelde de door rook geheel zwart geworden di recteur van Vredesteln, de heer Verloop ons mede dat omtrent de schade nog geen zinnig woord kon worden gezegd. De grootste schadepost, waartegen men is verzekerd, is wel de uitgebran de loods met de machines en de reser ve-onderdelen. De produktie zal echter ongehinderd doorgang kunnen vinden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog geheel in het duister. De Valera (83) wil president blijven DUBLIN lUPI) Pre mier Sean F. Iv»rland heeft op de Jaarver gadering van de Fianna Fall partij ln Du blin meege deeld dat de 83-jarlge pre- aldent Eamon de Valera zich herkiesbaar wd atellei volgend liiflWIIII Weerman houdt zich op (ijs)vlakte (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De weerman ln De Bilt. wiens arm wij beter kennen dan zijn ge zicht. spoedt zich evenzeer met betraande ogen door de ochtendkou als wij. Maar htj verbaast zich minder dan wij over d<- vroege vorst ln november. Hij warmt zich aan de wetenschap van uit het hoofd ge leerde temperatuurstaatjes uit het verle den. Vroeger, en zeker heel vroeger heett men meer kou geleden dan tegenwoordig En wie zich daar scherp van bewust is. voelt minder van de kou dan hij. die denkl dat hij bet alleen maar slecht getroffen heeft. Tot nu toe is van deze winter in de herfst alleen maar opmerkelijk, dat d<- temperatuur in het hele land een twee dagen niet boven het vriespunt is uitge komen. Voor het overige is vorst ln no vember een heel normaal verschijnsel. Wil allee normaal zijn, dan moet november minstens met vijf nachten goede vorst uit de bus komen. November is tot op heden dus alleen maar bezig zijn gewoonte te handhaven. De weerman verruimt zijn blik door1 naar het verleden te zien. In het jaar 821 j begon de winter ln ons land op 22 septem- j ber De vorst week toen weer pas op 12 april. In 1225 zette de vorst op 9 oktobei ln. We komen er ln onze tijd dus bijzonder goedgunstig af. want de als streng aange merkte winter van 1947 gaf pas vorst op 16 december Beziet men het lijstje van de strenge i in 1844 op de 3()ste. in 1908 op de 22ste winters, dan krijgt men de indruk, dut en ln 1925 op de 13de En vroege vorst Ln vorst in november duidt op een strenge milde winters noteerde men in 1908. toen winter. In 1804 vorst op 4 november, in pvember. in 1829 op de 17e, I slol WÊÊÊÊÊÊÊIBÊËÊÊË de winter meer heeft geregend dan ge sneeuwd. De winter van 1921 was niet streng en toch moest de burger zich in november al wapenen tegen 14 graden vorst. In 1931 vroor het op 28 oktober al 8 graden. De 13de november van het jaar 1925 onderscheidde zich vun de rest dooi de hele dag beneden het nulpunt te blijven, hetgeen afgelopen zondag ook gebeurde Maar laten we niet vergeten, dat. het dit jaar op 20 september al 4 graden vroor in Twente strenge of 'n milde winter dut weet de weerman ook enals «ij heeft hij waargenomen, trek van noordelijke vogels naar verder weg naar het zuiden zich voltrok dan normaal en dat deze In grotere hoeveelheden tegelijk i afzakken, maar dat zegt hem al- huppelljk geschoolde weinig ol n fijn als zeldzaam ie weerman hecht ook niet aan gevor eksterogen en aan buitenmannen, die de wenteling van de wolken de naaste Loc komst vuoispellen. Dat blijft voor hem hokus-pokus Hij volgt liever nauwgf zet de bewegingen of de .stilstand vun de hogedrukgebieden en de depressies. Uit het spel van kat en muls ln deze verschijn selen put hij zijn wijsheid Maar verder dun 24 a 36 uur verant woord wetenschappelijk kijken kan hij niet en wil hij ook niet. Misschien is dat wel de reden, waarom de weerman zijn gezicht niet durft laten zien. Hij houdt j zich op de (ijs)vlakte, en volstaat met iSneeuw)pop-art is to oud als de wereld. ■HHI ten kifrttjterrfitjnjn jurü jaar. Het besluit van de grote rebel tegen Engeland uit 1916 heeft politieke krin gen verrast. De Valera, hoewel bijna blind. Is onverminderd populair en zal een tweede termijn wel halen. Deskundige over treinramp ARNHEM (ANP) De officier van justitie hij de rechtbank te Arnhem, mr. A. W. HolsteJJn, heeft drie maanden gevangenisstraf geëist tegen de 48-Jari ge machinist hij de Deutsche Bundes- hahn uit Hamm, die wordt verdacht van dood door schuld. HIJ zou door on voorzichtigheid schuldig zijn aan het spoorwegongeluk bij Westervoort op 81 nugustus 196-1, waarhij vijf mensen werden gedood en dertig gewond. De zitting was na getuigenverhoor op 9 november Jl verdaagd tot gisteren. Er moest nog een getuige A décharge worden gehoord, prof. J. F. Schouten uit Eindhoven, buitengewoon hoogleraar in de perceptie- en informatleleer, die in zijn getuigenis verklaarde dat het In zeldzame gevallen kan voorkomen dat een Individu rood of geel licht voor groen licht aanziet. Zowel het netvlies nis het brein erachter Is aan menselij ke fouten onderhevig en het kan gebeu ren dat gezichtsbedrog een zuivere waarneming verhindert. De frequentie is gering, maar het aantal van zestien keer dat in 1962 machinisten van de NS door rood licht reden dit is be kend gemaakt na de treinramp bij Harmeien tijdens een persconferentie I vertegenwoordigt toch een flink aan tal ongelukken. Prof. Schouten zei dut zelfs met zulke minieme kansen grote ongelukken mogelijk blijven. Het ver- I wonderde de Kindhovense hoogleraar dat sindsdien de NS niets,' maar dan j ook niets heeft ondernomen ter ver betering van dit zeer onvolmnakte blij kende seinstelsel. I De officier nam In liet requisitoir aan. dat de Duitse machinist, zelf zwaar gewond zijnde, tijdens de catastrofe voor zichzelf een uitleg had geconstru eerd: hij heeft alleen maar groene sig nalen gezien en toen het laatste signaal op rood sprong had hij geen tijd meer om te stoppen Volgens de officier is dat een redenering die het geweten van verdachte zou moeten sussen De machi nist had moeten stoppen. Er was vla het rode licht een bevel tot stilstand ge geven en de machinist had dit niet op gevolgd. De raadsman, mr. T E. E. van Schalk uit Utrecht, ging van het stand punt uit dat aan de verklaringen van prof. Schouten meer waarde moet wor den gehecht dan de officier sou willen. De raadsman wees er op. dat niemand heeft gezien dat het signaal op groen stond. Alleen de Duitse machinist heeft dit gezien. Technische storingen kunnen niet meer worden achterhaald. Het seinhuisje is immers verbrijzeld onder de ontsporende trein. De raadsman wees erop dat de minister thans heeft bevolen een beveiligingssysteem In te v.ieren dat menselijke fouten ultscha- kelt. Dit bewijst Intussen, aldus de I raadsman, dat het Westervoortsysteem j zeker niet perfect was. HIJ vroeg vrij- Uitspraak over veertien dagen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5